Energetické dotace - zpět na článek

Počet komentářů: 28

  1. Cestou statniho rizeni energetiky se vydalo i Nemecko, takze ani nam jina cesta nezbyva. Babis na tom nevydelava, nic noveho se stavet nebude. Vydojime stavajici a slus. Po odstaveni uhelek a Dukovan, takze realne tak za deset let, jsme bez elektriny.

  2. Tak muj odhad je, že ne bez elektřiny, ale s dotacema na elektrárny všeho druhu (kupodivu je budou dostávat především kamarádi momentálně ukorytních stran etc.), takže takoví energetičtí Burešové všeho druhu (možná i proto se situace nechává doběhnout až do stadia kdy to jinak nepůjde) plus agentury vyřizující dotace, ouřady na vše dohlížející a všechno to jako dycky, zaplatíme všichni.
    K tomu zachraňbrouci halucinující o větrné elektrárně, jenž svým vyrobeným proudem roztáčí větrák, produkující fukejř, jenž ji pohání a přebytek proudu dodává do sítě :-)

    1. Jen aby zachraňbrouci nakonec na praní špinavé energie nedostali dotaci.

      http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1153054-solarni-elektrarny-vyrabi-i-v-noci-aspon-podle-uctu

  3. Soudruh Špidla svého času vyhrožoval, „zdroje jsou“. Nějak se to zvrtlo a ukázalo, že zdroje nejsou, nebo spíš zdroje jsou, ale omezeny. Zatím to vypadá, že dotace jsou. Zatím! Ona dotace je taky jen nějaký zdroj, navíc taky omezený, a když dotace dojdou a jednou se to stane, tak se dotované činnosti stanou jakými, no přece nedotovanými. No a v ten okamžik se to asi nějak zvrtne a určitě ne správným směrem. Je převelice krásné, že si uděláme sekeru do rozpočtu ve výši 75 miliard a tuto sekeru pošleme do Bruseli, které to všem zadotují.
    Věřiči v nekonečno přání a tím i nekonečno práce dovozeno do důsledku, nekonečno daní, tedy i nekonečno dotací, jsou jistě nad věcí.
    Je třeba vzpomenout početnou skupinu nekonečníků, tedy vyznavačů nekonečného růstu. Ti se taky nemusí obávat onoho zvrtnutí.
    Jelikož průnik skupiny věřičů a nekonečníků je dostatečně objemný, asi se nic nezvrtne a prodotujeme se k té prosperitě a posmrtně rehabilitujeme soudruha Špidlu, neb se ukáže že zdroje přece jen jsou. Uděláme ještě vetší sekeru do rozpočtu a pošleme ji na dotování do Bruseli. Víc seker, víc dotací. Zdá se, že mašina je dobře namazaná a vskutku to může jít do nekonečna jak věší nekonečníci a věřiči.
    Jen malověrní zpozdile nechápou myšlenku Unie a vševědoucího unijního mozkového trastu.

  4. pracuji u energetiky, to co se letos chystá se projeví v roce 2017 a pokud to dopadne špatně a domnívám se že to dopadne špatně, tak ač nerad, veřejně říkám, každej kdo má trochu rozum ať si pořídí alespoň mini ostrovní systém aby si mohl alespoń ohřát vodu na čaj. Vrchol manažerské neschopnosti, dojivosti, srážek a kokotismu dosahuje maxima a nový systém co chtějí zavést je natolik „příšerný“, česky likvidační, že dochazí k tomu, že firmy odpadávají a o síť se nebude mít kdo starat.

    1. Elektřina z ostrovního systému je to poslední, co bych v případě problémů s rozvodnou sítí používal k vaření vody na čaj. S desetikilovou lahví LPG se dá čaje uvařit opravdu hodně i v paneláku. Tam, kde je komín nebo venku místo na ohniště, je to samozřejmě ještě snazší a stačí pár posbíraných kousků dřeva.

      Nicméně ostrovní systém rozhodně není špatná věc – jeho návrh člověka donutí zamyslet se trochu nad tím, co opravdu potřebuje a co z toho je nutno řešit pomocí elektřiny.

      1. No, já to všechno tipuju na záměr, ono čim větší bordel, tím líp se krade.
        Panelák je ztracená mise, bez elektriky je bez vody (cisterna venku:-), bez topení, bez všeho :-)

        1. pár novodoboým „panelákům“ se už zřizovali samostatné vlastní trafostanice se samostatnou místností pro dovybudování náhradního zdroje spolu s energií FVE osazené na střeše.

          1. Já myslel, že záložní elektrický zdroj je dnes u kancelářských budov naprostá samozřejmost a u obytných to není žádná extra výjimka.

            FVE na střechu chtěli osazovat už v Citicorp building v sedmdesátých letech. Ale pak se tam objevil někdo, kdo neměl z fysiky a matematiky nedostatečnou, takže z toho sešlo. Poměr elektrického příkonu moderní budovy a výkonu fv panelů, kterými lze tu budovu reálně osadit, je v drtivé většině případnů naprosto tristní.

            1. Hahahaha. Plně dieselovanou síť nemá skoro nic. Primárně se zálohují požárně bezpečnostní zařízení (větrání únikových schodišť, posilová čerpadla na vodu, nouzové osvětlení, rozhlas, evak. výtahy etc etc), podle přání a kapsy investora je pak po baráku dieselovaná síť i pro běžné použití (IT zálohování). Zbytek hezky tiše zhasne. Záloha celé sítě smyčkou se, alespoň v Praze, nedělá, neboť hasiči chtějí zajištěnou smyčku až po 110kV to tu nejde.
              V obytňákách (nových) se zálohují akorát ta PBZ – některá. Jinak je v Pze 6 poměrně nový a velký obytný soubor, kde je větrání osmi únikových schodišť bez zálohy (byla projektována) a prošlo to kolaudací (o EPS, která byla donedávna bezprizorná bez připojení na hasiče, nehovořím). Shodou okolností tam před dobou hořelo, když si manželka (partnerka?) jednoho exotického ligového čutálisty udělala ohníček na sporáku a díky nefunkčnímu odtahu to začoudilo celou chodbu. Událost byla v masmédiích vydávána za rasový útok, než vyšlo najevo, že šlo o projev etnické různorodosti. K

              1. Ja se problematice zalohovani zdroju venuju jen velmi okrajove, do rekneme 2 kVA a muzu smele prohlasit, ze jsou s tim neskutecne problemy v navaznosti na ruzne frekvencni menice, regulatory, AC/DC prevodniky a dalsi, dnes bezne, vyfikundace. Fura veci bezi uplne jinak na tvrdou stavu ze site a uplne jinak na agregat. Ne, ze nejede. Jede, ale proste blbe, coz je horsi. Zejmena frekvencni menice s IGBT jsou velka radost.

                Takze ja bych se bal projektovani techto veci jako cert krize.

                1. Tak pokud to krmíte čistou sinusovkou, mělo by to být docela buřt, ne? Ovšem pokud mluvíte o malých výkonech, tam ano, většina trhu je levnej šrot co sinusovku nepřipomíná ani smykem. Na ja, ale to já řikám každýmu, sinus je nejlepčejší…

                  1. Ono je to tak, ze nektere regulatory (napriklad pro vykonove krokove motory) zpracovavaji primo 230 VAC a ty IGBT spinace delaji takovy bordel na napeti, ze vystupni regulator generatoru napeti je z toho totalne nestastnej. Jako korekci provede lehke navyseni napeti, coz vede ke katastrofe na strane IGBT regulatoru. Takove to „jaxe do lesa vola, taxe s lesa medved“. Odfiltrovat to nelze, protoze ty jehly nejsou vedlejsim produktem sepnuti, ale primo pozadovanym efektem. Neco podobneho jsem zazil i s fazovym regulatorem, ktery pri poveseni na generator (sinusoidni) dokazal generator presvedcit, ze 260 VAC je taky fajn. Samozrejme to vedlo k destrukci fazoveho regulatoru. Na bezne siti to nedelal.

                    Ted jsem skoro ctyri mesice stravil ladenim kombinace UPS/IGBT regulator pro 2,4 kVA. Fajn zazitek, hodne UPSek a hodne regulatoru proslo rukama, nez jsem nasel spravnou kombinaci, co cemu nevadi.

                    1. Na ja, jenže to je pak prase ten regulátor. Všechny tyhle spínaný věci musí mít plnou filtraci rušení a musí mít nějakou korekci účiníku, aby prolezly normama na harmonický a na rušení. Není to pro prdel, a když na to někdo sere, tak se děje přesně tohle. UPS nepočítá s takovým hnojem, že.

                  2. Pokud jde o zálohování větších motorů, což je typické pro ty požární ventilace nebo výtahy, tak se bez frekvenčáku neobejdete. Tedy obejdete, ale nikdo nezaplatí třífázovou UPSku velkou a drahou jako hovado, jen proto, aby mi to uneslo rozběhový proud několika vícekilowatových motorů. Jak je to v té drobné ajťárně nevím jistě, primárně se zabýváme slaboproudy, zejména požárničinou, tudíž čas od času musíme řešit i zálohy větších strojů. Ostatní SLP technologie všeobecně mají zálohu řešenu vlastními zálohovanými zdroji v 12/24Vss.

                    1. Ja jsem resil zalohovani 2 kVA krokoveho motoru. Zuzo. Staci vypadek jednoho kroku pri najizdeni frekvence, motor se kousne a uz se nechytne. Zlatej jedno/dvoufazovej ventilator. Proto jen rikam jako Vy, ze ono zalohovat kdeco neni prdel. Bud nestaci vykon (lepsi pripad), nebo to ciselne sice vychazi, ale v praxi nefunguje a nikdo poradne nevi proc. A shodit VAC na nejake rozumne DC (treba 70 VDC) a to pak zalohovat, mnohdy nestaci, protoze kroutak motoru je pak nekde uplne dole. Zalohovat nejaka svetla a par PC s harampadim okolo je sranda. Takovy vytah, automaticke dvere, nebo jine bezpecnostni a mechanicke prvky, to je parada.

              2. Plně dieselovanou síť má minimálně TV turm Javořice, na vlastní vovce, na černý voči jsem ten motor viděl.

                1. To ovšem není nějaká pastouška. Ovšem jistě pamatuješ dobu, kdy tam byl starý stožár a když do něj jeblo, tak ses mohl koukat akorát na Rakušáky :-)

                  1. Stožár je tam snad stále týž, ne?

                    1. Někdy těsně před plyšákem postavili tento nový vysílač. Původně tam byl podstatně nižší stožár. Proslýchalo se, že na novém vysílači (stožáru) měli mít většinu technologie vojáci, proto tak veliká stavba.

                2. Ja zatim co jsem v zivote videl nejvetsi vetracek, tak to byl ve fluidnim kotli teplarny a mel 2,5 MW prikon. To uz se asi nezalohuje :-))

                  1. Ten asi ne, ale zálohují se třeba takovéhle větráčky: http://jvpan.rajce.idnes.cz/vetracek/. Kolik to má výkon nevím, ale když před tím jeden stojí, tak si připadá docela nicotnej :-)

                    1. To se ale zalohuje agregatem, baterky by se zrejme tocily soufazove, ne? :-)

                    2. Nevím, jak zrovna tyhle větráčky, je jich v celém tunelu opravdu hodně. Možná tam dokázali udělat tu smyčku až ke 110kV a kombinují to s diesely.
                      Jinak běžná kancelářská budova má obvykle UPS, která barák chvíli podrží, než nablafe a přifázuje diesel.

                    3. Tunelová vzduchotechnika? Tam maj velké akumulátorovny, pár stovek velkokapacitních akumulátorů.

                    4. Tady jsou i diesely.

                    5. Ale čekaně. Akorát těch druhů zálohy je víc, než jen kombinace UPS-diesel.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017