Elektromobilita už zítra?

Featured Image

Takže strejdo Elone, k Ježíškovi bych to chtěl asi takhle. Těch současných 500km v Tesle na jedno nabití je mi málo. Chtěl bych 1000km, lépe pak 2000km.

Ano, je mi jasné, že už i jen 1kkm baterka, i kdyby udělala za svou životnost jen 500 cyklů u většiny uživatelů dvakrát přežije auto samotné, kdy na ni najede 500 000km a pak pořád bude mít 80 procent své kapacity… Nemluvne o tom, že by to byla 2kkm baterka s 1500 cykly – těch teoretických 3Mkm, to by bylo maso. Co třeba 2000 cyklů? 3000? To bych konečně měl něco, co bych jednou odkázal vnukům. Ale já to strejdo Elone prostě tak chci, jsem zákazník co má vždy pravdu, tak zlepšuj.

Než mi v Gigafactory uděláš akumulátory 4x hustsší, než ty současné, aby Tesla ujela 2kkm na jedno nabití, tak mi prý tetička Anděla postaví na dálnici troleje. Teda zatím jen v Germánii, ale už se těšim na limuzínu BMW s tykadlama, nebo tirák s pantografem. Jako bonus si němečtí soudruzi nutnou kabeláží k trolejím konečně vyřeší přenos větrníkové elektřiny ze severu na jih, když nové stožárové vedení vysokého napětí politicky neprošlo, ale troleje ano.

Motor. Asynchronní elektrický motor? Už žádné válce, zapalování, kroužky, ventily, klikovky, speciální oleje, převodovka, spojka, setrvačníky, katalizátory, filtry, tepelně namáhané časti s kritickými vůlemi snad v každém prdu. Tady se nám zjednodušuje a zlevňuje celý koncept vozu nejvíce. Mám v garáži asynchroňák na sekačce po otcovi. Ten to sebral dědovi, který s tím poháněl v dílně cosi jiného. Už 70 let beze ztráty výkonu, s tím, že se párkrát vyfoukával od prachu a trávy a sem tam se tam pumplo trochu vazeliny. Takový motor by měl být prakticky věčný a životnost je dána kvalitou ložisek za sto korun. Dva motory řeší nenutnosti mechanického diferenciálu, se čtyřma navždy zapomeneme na to, co to byla Haldex spojka.

Elektronika. Už před dvaceti lety jsem si hrál s krabičkou, co ze stejnosměrného napájení dovedla plynule regulovat 2 kW 3-fázový asynchronní motor a dlouho před tím byla k dispozici tyristorová regulace na SS motory. Tím chci říct, že dostatečně dimenzované řešení řídící a silové elektroniky v dnešní době není problém a jde o věc velikosti kufříku, na kterém největší bude pasivní chladič velikosti A3. Zde sice vidím obrovský prostor na kurvítka, ale jestliže mohl průměrný socialistický trolejbus s elektronikou té éry jezdit bez podstatných poruch deset let, tak osobák by to měl dnes zvládat také.

Strejdo Elone, ROHS je strašná p*čovina. Já vím, že to víš, že těch pár gramů olova v cínové eutektické pájce plně vyváží masivní nárůst spolehlivosti elektroniky. Prosaď to nějak zpátky.

Šasi, rám, karoserie. Líbilo by se mi co nejvíce modulární uspořádání. Zruším blatník, vycvaknu ho, nacvaknu nový, žena blbě zacouvá, sám dám nový nárazník v pěti minutách. Zavedl bych tlustou“ karoserii. Dvoustěnný uhlíkový kompozit a aerogel mezi tím? Rám, šasi z leteckého duralu. I když si elektromobil zapne v zimně klimatizaci obráceně, tak pořád ten 1 kW elektrickeho příkonu udělá max 2-3 kW tepla, a je škoda zbytečně protopit, co můžu projet. V extrému bych si třeba mohl po částech nacvaknout celou novou karoserii, kdyby mne stará omrzela.

Podpůrné technologie? Čím jednodušší tím lepší. Sorry Elone, tady bych šel proti tvé škole. Regulace otáček s rekuperací při brždění? OK. LED světla, rádio a mp3, GPS, airbagy, a dost? Ale nechci asistenty při nehodě, nepotřebuji ohřívač kojeneckých lahví v loketní opěrce, ani automat na kondomy v zadním sedadle.

Na druhé straně pokud mne můj vůz jednou vyhodí v centru města a pak se sám odparkuje na předměstském parkovišti, kde se sám dobije… kalkuluje už Krnda Frnáčová s větším trafem na každém ze svých plánovaných záchytných parkovištích před modrými zónami? Měla by.

Průser pro zloděje na radnici, na fízlárně i na městapu jednou bude propad výběrů za pokuty, protože s plně autonomními stroji se bude muset řešit skutečně funkční navigace na skutečně funkční logistice dopravní tepny, kde z principu nesprávná jízda nebude možná. Parkování by neměl být problém. Bude mi jedno, kde auto je. Když budu potřebovat, tak s předstihem deseti minut naťukám do terminálu, že chci, aby mé auto bylo před domem, a ono mi samo přijede. Strejda Elon už krtkuje tunely na jiné věci, třeba nás naučí dělat levné podzemní garáže v Čechiji.

Cena. Baterie, strejdo Elone, bude stát 150 kKč, zbytek auta také 150 kKč. Já to tak chci a nevidím důvod proč by to mělo stát více. Smích s cenou baterie? Vzpomínáte si kolik stála před deseti lety baterka do Priuse na kterou šlo v plně elektrickém módu ujet jen 6 km?! Víte kolik stojí dnes? Smích s cenou zbytku vozu? Počkejte za kolik to postaví Tata Motors z Indie, až s tím začnou.

Cena elektřiny? Tak samozřejmě zákon nabídky a poptávky versus zloději ve vrcholné politice sehrají svou roli. Něco mi ale říká, že bydlení na větrném kopci, u pole solárních panelů, nebo vedle roztočené parní turbíny bude čím dál více terno.

Ekologie, lithium a tak? Pokud to budou dlouhodoběji zrovna lithiovky co se prosadí, vyplatí se masivně recyklovat s tím, že to po čase velmi výrazně srazí nutnost další těžby lithiové rudy. Dnes jde prý dělat lithovky recyklovatelné na 95 procent. Čas založit Lithiumfert a vydat kuchařku o zdravém smažení na řepkovém oleji.

Kdesi kdosi zmínil nárůst spotřeby mědi pro dodatečné posilování sítí a pro vlastní motory. Soudruzi, lana vysokého napětí se odjakživa dělala kombinací ocelových a hliníkových drátů, silové kabely jsou čistý hliník. Hliníku je v zemské kůře prý 8 procent, takže teď už problém není. Asynchronní motor má kotvu z hliníku, stator je měděný, ale nebude té mědi více než ve startéru a alternátoru dohromady. Tato měď je na 100 procent jednoduše recyklovatelná.

S posilováním zdrojů sítě to stejné nemusí být také horké. BMW e3 nabijete na 160 km jízdy plně z obyčejné zásuvky přes noc s odběrem jako má vaše žehlička. A kdyby něco, tak Jihočeské Ťapky ještě rády zkousnou, že na velíně v Temelíně přibude pár pracovních míst, aby se měly jak odvézt na manikůru, nebo ke svému biofarmářovi. Samozřejmě, panelákoví to budou muset řešit jinak. Ale nebude to větší rozdíl, než když se kdysi zakopávaly telefonní kabely, nebo optika. Možná těch zásuvek v chodníku bude trochu víc. Internet věcí pak jednoduše vyřeší placení s krabičkou na takové zásuvce, co změří a odešle bance za kolik jste si nabil.

Jak by měl vypadat váš ideální elektromobil?


25.06.2017 Neznámý vojín


Související články:


12345 (141x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
17 160x přečteno
D-FENS © 2017