Elektrodebilita II - zpět na článek

Počet komentářů: 249

  1. Nabíjení 7 MW – https://www.autoforum.cz/predstaveni/nova-nejsilnejsi-nabijeci-stanice-v-evrope-pripomina-nerealnost-rozsireni-elektroaut/ to je slušná porce pro pár aut. JInak zkusím odskočit s malým výpočtem odjinud -citace “ Spotřeba benzínu v ČR roku 2018 dosáhla 2 126 000 000 000 litrů. Odhadem automobily mohly spotřebovat 80% – tj. 1 700 800 000 000 litrů. Zbylé množství můžeme přičíst např. motocyklům, sekačkám na trávu, elektrocentrálám a jiným malým benzínovým motorům.
    Průměrná energie obsažená v 1 litru benzínu je přibližně 8,9 kWh.
    Čili pokud by všechna osobní auta v roce 2018 byla 100% elektromobily spotřeba energie pro pohon osobních aut by činila obdivuhodných 15 137 120 000 000 kWh, přepočteno 15 137 120 000 MW, přepočteno 15 137 120 GWh, přepočteno 15 137 TWh.
    Výroba elektrické energie roce 2018 88 TWh, přepočteno 88 000 GWh. Spotřeba v roce 2018 74 TWh, přepočteno 74 000 GWh.
    Roční maximum a minimum spotřeby v roce 2018 – MAX 11 969 MW, MIN 5 171 MW.
    Pro srovnání jaderná elektrárna Dukovany vyrobí ročně ca 15 TWh a černouhelná elektrárna Dětmarovice vyrobí ročně přibližně 2 TWh elektřiny.
    Takže pro 100% osobní elektromobilitu potřebujeme roční výrobu asi 7 570 elektráren Dětmarovice.
    Nebo postavit přes 1 000 nových Temelín.
    Tak to bude jednodušší zůstat u ropy.“ konec citace z diskuzniho fora oleje.cz
    pokud to nepojede na jádro, tak pořád má Greta problém s CO2.

    1. Nabíjení 7 MW – https://www.autoforum.cz/predstaveni/nova-nejsilnejsi-nabijeci-stanice-v-evrope-pripomina-nerealnost-rozsireni-elektroaut/ to je slušná porce pro pár aut.

      Což je výkon jedné moderní lokomotivy…

      ČR roku 2018 dosáhla 2 126 000 000 000 litrů. Odhadem automobily mohly spotřebovat 80% – tj. 1 700 800 000 000 litrů. Zbylé množství můžeme přičíst např. motocyklům, sekačkám na trávu, elektrocentrálám a jiným malým benzínovým motorům.
      Průměrná energie obsažená v 1 litru benzínu je přibližně 8,9 kWh.

      Spíše máte nepořádek v řádech, pak vám vychází tyto hovadiny..

      1. Moderní lokomotiva těch 7 MW spotřebuje ale jen krátký čas při rozjezdu s mnoha připojenými vagony.

        Při setrvalé jízdě je spotřeba nižší a při brzdění se může i část energie naopak vracet zpět do sítě, takže průměrná spotřeba v čase bude o dost menší než těch 7 MW (možná tak desetina …).

        U nabíjecí stanice kde je fronta naopak bude vytížení asi dost blízko 100 procentům – maximum co ty stojany dohromady dovolí.

        1. Moderní lokomotiva těch 7 MW spotřebuje ale jen krátký čas při rozjezdu s mnoha připojenými vagony.
          Pokud se jedná o těžký nákladní vlak na sklonově náročné trati, tak využívá podstatnou část výkonu v dlouhých časech. Navíc těchto lokomotiv v daném úseku může být více.

          U nabíjecí stanice kde je fronta naopak bude vytížení asi dost blízko 100 procentům – maximum co ty stojany dohromady dovolí.
          Jistě se jednou za uherský rok tato situace stane. Podobně jako si strejně často najednou doma otevřete všechny kohoutky na plný průtok.

          Obávám se, že zase výmýšlíte, proč to nejde..

    2. Errr, nie je ta spotreba benzinu tak trocha nadsadena?

      1. Wildcat: jen asi o tři nuly. A co je to nula? To je nic. Takže to nevadí.

        Nicméně zase tam chybí cca 3x tolik nafty (cca 5.8 miliardy). Celkem se v ČR spotřebuje cca 8 miliard litrů pohonných hmot. Na to dalších 1000 Temelínů potřeba není.

        Zajímavé, že 1984 se u té spotřeby nijak nezarazil. 1000x víc a žádný problém, počítáme dál. Asi mozkové myšlení.

        1. Takže jenom jedny Dukovany pro osobáky…..

          1. Takže jenom jedny Dukovany pro osobáky…..
            Takže náš současný export…

          2. Jakou máte představu o spotřebě takového elektromobilu 1984?
            Dejme tomu Kona electric?

            1. Něco mezi 15-20kW/100km podle vkusu každého soudruha.

              1. reálná je spíš k těm dvaceti. Už to měřil i ADAC v reálu.

                Model
                Výrobcem uváděná spotřeba [kWh/100 km] – Reálná spotřeba v ADAC Ecotestu [kWh/100 km]
                Hyundai Ioniq Electric Style
                11,5
                14,7
                VW e-Golf
                12,7
                17,3
                BMW i3 94 Ah
                12,6
                17,4
                Smart Fortwo Coupé EQ Prime
                12,9
                18,3
                Opel Ampera-e First Edition
                14,5
                19,7
                Renault Zoe Intens
                13,3
                20,3
                Nissan Leaf Acenta (ZE0)
                15
                20,5
                Nissan Leaf Acenta (ZE1)
                15,2
                22,1
                Tesla Model S P90D
                20
                24
                Tesla Model X 100D
                20,8
                24
                Nissan e-NV200 Evalia
                25,9
                28,1

          1. Dachsmeister: „o trochu lépe“ ano, ale ne o moc. Dva hlavní nesmysly:
            – Špička přes den, hrůza! Špička v noci, hrůza! – tak snad buď jedno, nebo druhé, ne? Pro benzín jezdím přes den, protože v noci se mi ještě nestalo, že by se mi v garáži nádrž doplnila. U elektra to tam doteče.
            – S tím se pojí milion aut v noci, hrůza! – velká otázka, kolik lidí z těch 1.6M rodinných obydlených rodinných domů co u nás máme (z 2.1M celkem, 500k je neobydlených) bude mít (na) elektroauta. Nabíjení těch, kteří bydlí v bytovkách – no nevím. Zatím je takových minimum a přestože lze čekat zlepšení, hromada lidí tuhle možnost mít nikdy nebude. Takže se nám denní i noční špička vcelku přirozeně rozloží. Do toho ještě vstoupí firmy, které umožní zaměstnancům dobíjet auta přes den pomalu, což bude částečně eliminovat nutnost mít na každém rohu 350 kW nabíječku.
            – A druhý hlavní nesmysl: počítat nutnou elektriku podle kapacity baterek. To je už přitažené za vlasy jak Gruber. Copak kapacita benzínek se počítá podle celkové kapacity nádrží v autech? Jako že by ve špičce měla být v ČR kapacita doplnění všech aut do plné?

            Nicméně hlavní přínos článku je v pohledu na šílenství kolem výroby baterií, které v podstatě jasně říká, že je to tady, a zůstane to tady. Příliš mnoho tunelářů v tom má příliš mnoho peněz. Pokud se nepodaří tyhle zloděje vyhnat, pojede tlačení elektromobility dál, protože si na ní nahrabou ti, kteří o tom rozhodují. V podstatě je to na celoevropské úrovni náš lokální fotovoltaický tunel, kdy si pár těch nahoře schválilo bezstarostný život miliardářů. Protože jsou to lidé, kteří jsou velmi pevně zaháčkovaní u lizu (protože ke své podpoře používají hlupce – greteny, klimajugend) a podařilo se jim vytvořit zdání, že kdo není eko, vraždí planetu, nevidím to moc dobře.

            Současně si nemyslím, že je jejich cílů možné dosáhnout. Lidi na to nebudou mít, ty gigawatty v baterkách nebude jak dostat mezi lidi a čeká nás velmi špatná doba. Pokud třeba nějaká corona tyhle lidi za pár lety vyhub a nabere to jiný směr, stát se může cokoliv. Ale tak, jak je to nalajnované je evropská ekonomika nachystaná jak Hitler na pochod na Moskvu a těm nahoře je úplně jedno, že ji nelze dobít, oni už vidí své cíle a nevzdají to, jako ten knírkatý pakoň. Přitom si myslím, že ani Hitler by do toho nešel, kdyby věděl, co ho čeká. Jak dopadne tohle lze predikovat mnohem lépe, ale je to něco jako chtít po bankéřích, aby nezpůsobili krizi 2008. Každý si chtěl nahrabat bez ohledu na následky.

            1. OMG, dobít… že jsem si to po sobě nepřečetl, asi jsem byl hlavou stále u baterek.

              1. Ehm, já jen tak z praxe, firma která už v únoru vyrobila (smontovala) více než 1000 elektromobilů nabízí zaměstnancům nabíjení u:
                a) 10 nabíječek AC/DC
                b) 10 nabíječek AC
                c) nenabízí
                V okolí 20km od mého bydliště má ČEZ 3 slovy tři DC nabíječky.
                Co se špiček týče, bude docela těžké to odhadnout, optimalizovat a omezovat, asi zejména cenou, kdo kdy a kolik a za kolik bude dobíjet, kdyby se to elektrošílenství masově rozšířilo…
                Já myslím, že rozumný kompromis by byly ty hybridy ala Sysop, ale i on coby drobný škudlil doma za své (za těch pár desetikorun) firemního plug in cizáka nenabije…
                Dle správců firemních flotil to není ojedinělý přístup k fiemním plug in hybridům.

      2. Spotřebu benzínu v republice jsem našel že byla 2,13 miliard litrů.
        spotřeba energie na 100 km v benzínu a elektřině je naprosto rozdílná a neuvažuje se s ní. Benzín když budu počítat průměrnou spotřebu 7 l/100 tak vychází cca 7*9 63 kWh/100 km elektromobily mají kolem 15 kWh/100 km. takže 2,13 miliardy litrů stačí na cca 30 miliard kilometrů na což je třeba cca 4,5 miliard kWh. Temelín vyrobí ročně 13.9 miliard kWh. takže na pokrytí spotřeby benzínových aut potřebujeme cca třetinu výkonu Temelína,
        Naše energetická bilance je taková že cca 1000 MW výkonu téměř trvale posíláme do sluníčkově zeleného Německa.
        Nafty se spotřebuje cca 3x tolik než benzínu, v osobních autech bych čekal tak maximálně třetinu, to by bylo podobné množství jako benzínu.
        Takže pro pokrytí celé spotřeby osobních aut v silničním provozu nám chybí výkon max jednoho bloku Temelína a nějaká ta přečerpávačka.
        Nebo počítám špatně?

        1. Elektromobily maju spotrebu 15 kWh na 100 km? Ktore a za akych podmienok?
          Bohuzial som si nebookmarkol clanok chlapka ktoremu jeho zamestnavatel prideluje elektromobily. On hovori skor o 20 kWh/100km za podmienok ked netreba auto ani kurit ani chladit (Leaf, Golf e). Kurenie/klimatizacia potom spotrebu nalezite zvysi.

          1. Wildcat: malá auta těch 15 dají, větší (e-Niro, T3) budou v průměru někde mezi 16 a 22 dle prostředí. Se silnějším Nirem není problém jet trvale po dálnici 120 za 16.5 a to není špatné. S průměrem pro nějaké větší analýzy bych počítal těch 20.

              1. Kona 15~20kWh

        2. jenda: „nových 7“ bude spíš těch 20 než 15. Ale i tak je to třetina, takže pro stejný kilometrový nájezd stačí méně kWh elektřiny než benzínu, i po započtení nabíjecích ztrát cca 10%.

          Problém není ani tak ve výrobě elektřiny jako spíš v jejím rozvodu plus rozložení potřeby během dne.

        3. Nechybí tam nějaký koeficient vyjadřující skutečnost, že litr benzínu možná obsahuje 9.63 kWh nicméně my z toho dokážeme v motoru dostat jen nějakých 35-45 %?

          1. Afaik se běžně uvádí asi 18-20% u benzínu. Víc dosahuje diesel a pak obecně turbíny jsou schopny jít někam k 63%.

            1. Fakt až tak málo? Měl jsem za to že je to víc. I když vlastně vezmu-li to sprostou hrubou matematickou trojčlenkou, pak vůz co žere 15 kWh/100 km v elektro by měl být schopen jezdit řekněme za cca 6 l/100 km, tzn. vezmu-li v potaz těch cca 9 kWh/litr benzínu, jsem na teoretických 54 kWh/100 km tedy cca 27 %. No je fakt že je to od těch 35 % zhruba stejně daleko jako od 20 %

            2. Základní potíž zůstává – okamžitá dostupnost a druh akumulace energie.
              Žádným z dostupných způsobů nelze „natankovat“ třeba 360kWh, jako za několik málo minut a při 40l benzínu u pumpy.
              Těch 20kWh/100km je naprostý základ a bez provozu příslušenství, na které jsme bez uskromňování zvyklí.
              Topení, rádio, klimatizace, napájení elektroniky a serv.
              Už s tím jděte konečně do prdele. Zatím to lidi z oboru nahlas říkají jen nesměle, ale současným způsobem nabíjená a skladovaná elektrika vážně není cesta, je to úplně slepá větev vývoje.
              Kolik bude potřebovat průměrné sídliště o 70.000 až 100.000 obyvatelích, kde bude mít elektro-auto jen každý třetí, to jsem tady už kdysi, celkem střízlivě počítal.
              Je to naprosto nereálný. Znamenalo by to úplné překopání té infrastruktury, jak ji známe 2020 a to ani nemyslím na to, kdo by to celé zafinancoval a co by to celé stálo.
              Je to pičovina, automotive to moc dobře ví. Pracuje se na pičovinách jen proto, že jsou na ně dotace a všichni se na to daněmi skládáme bez našeho vědomí.
              Daněmi to platí ty generace, které jsou zásadně proti elektromobilitě – a kterou chtějí protlačit ty generace, které ještě vůbec nic nevytvořily. A nic nenaznačuje, že by vytvořit chtěly.
              A ti mladí z generací, co už začínají tvořit hodnoty, jsou zásadně proti. Už totiž poznaly výhody spalovacího cyklu a nevýhody elektrického.

              1. servisdok 18:41
                Průměrné sídliště které jste tak střízlivě počítal, nebude mít v budoucnu žádná auta, ani elektroauta, ani jiná. Vlastnictví automobilů bude nahrazeno konceptem „individuální mobility“, whatever it means. Rozhodně zapomeňte na to, že byste se v městě budoucnosti proháněl vlastním autem a nedejbože ho někde po městě zkoušel tankovat, nebo nabíjet. Koupíte si servis a budete přepraven.
                To je budoucno. Co si o tom myslíte, je nepodstatné.

              2. servisdok26.2.2020 v 18:41:

                „Kolik bude potřebovat průměrné sídliště o 70.000 až 100.000 obyvatelích…“

                Prosím vyjmenovat alespoň 5 průměrných sídlišť o 70 000 až 100 000 obyvatelích.
                A když je něco průměr, tak také musí být nějaký nadprůměr. Prosím vyjmenovat alespoň 5 nadprůměrných sídlišť o více, než 100 000 obyvatelích.
                Nebo píšete píčoviny?

                1. Ale to záleží na definici „sídliště“…
                  Sídliště jako obecný pojem je vlastně každé město…
                  V Praze se za dosti typické sídliště považuje třeba Jižní Město jako celek – to by byl ten nadprůměr…

                  1. A kolik tedy má podle Tebe to Jižní Město jako celek – nadprůměr obyvatel?

                  2. Je „typické“ totéž co „průměrné“?

              3. To Avia_Furgon:
                Chlapče ušatá, kdybych chtěl uvažovat o sídlištích dimenze jako v ČR, tak to tam napíšu.
                Kromě toho, že je taková věc v ČR úplně nerealizovatelná, právě kvůli dimenzi sítí až po vvn, tak to ale neznamená, že např. v bývalém východním Berlíně nejsou taková sídliště minimálně tři. Na druhý straně bývalé Zdi pak najdu tři další.
                Než něco napíšeš, pořádně si přečti, co píší jiní, hňupe.

                1. Chlapče nešťastná, kde v mém příspěvku vidíš, že jej vztahuji na ČR? Než něco napíšeš, pořádně si přečti, co píší jiní, samonasírací kriple.

                  „Na druhý straně bývalé Zdi pak najdu tři další.“ A – našel?

              4. Pod čarou:
                Dát si do nicku jedno z nejvíc nenáviděných krámů našich silnic a jít s ním na petrolheadský web, to už fakt chce fištróna :D

              5. Já bych to nedramatizoval. Jednak má-li sídliště X obyvatel (těch 100k nevím teda), je pitomost řešit že každý 3. bude mít elektromobil – mám zkušenosti ze sídliště a většina rodin měla 1 auto. Občas některé 2, ale to zas kompenzovali jedinci s 0, na 14k obyvatel vycházelo zhruba 6k aut.

                Každopádně, pokud dotyčný najezdí za den nějakých 80 km (což je v zásadě v ČR docela nadstandardní nájezd), pak to může nabíjet přes noc v době kdy JE bojují s přebytky klidně na 230V/16 A, a do rána to nabije. Ty přípojky na to nebyly dimenzované, ale v noci mají sídliště celkem malý odběr, a problém by to být neměl ani při uvažovaném rozšíření (které je po pravdě značně nadsazené).

    3. Okrem toho, ze mate strasny bordel v nulach, dam vam par realnych prikladov v spotrebe, potom si to mozete prepocitat:

      Rapid 2019 benzin – 54 kWh / 100 km
      Mercedes E220d diesel – 60 kWh / 100 km
      Tesla 3 – 15.5 kWh / 100 km

  2. Pokud chci za autem tahnout vozik treba s nabytkem a musim tahnout vozik s baterii, tak dostanu na to vyjimku jako kolotocari, kdyz vytvorim takovou alegorickou soupravu?

    1. Traktory taky můžou táhnout dva vlečňáky, proč by nemohlo eauto. Koneckonců ono to s nimi rychleji než jezdí ten traktor nepojede.

      1. Trachtorista povetsinou bejva aspon zkusenej ridic, protoze ty dva vlecnaky treba behem kampane taha denne. Zato kloboucnik, co veze dva vozejky a na druhym lednici do ekodvora, to muze bejt docela adrenalin.

        1. Uf uf Puf a Muf.
          Traktorista býva poväčšinou hovado ignorujúce nielen dopravné predpisy a zákony, ale aj fyzikálne zákony a dobré mravy. Počnúc (ne)upevnením prepravovaných vecí na vlečňáku, jazdou svojou 30-tkou po hlavnej ceste aj keď je paralelne k nej cesta pre poľnohospodárske vozidla, cez výjazd z rozbahneného poľa rovno na cestu či jazda v premávke s vidlami vpredu, zapnutými zadnými svetlami v noci, až po tých 20-ročných „skúsených“ traktoristov na kolosoch typu John Deere 6110R. Tož toľko moja skúsenosť (hlavne teda z toho „skvelého“ západu).
          A som ešte zabudol: jazda po verejnej komunikácii s traktorom bez osvetlenia, blinkrov a brzdových svetiel, resp. s vlečňákom s konštrukčnou rýchlosťou 10km/h takisto bez signalizácie. No a ak už aj nedaj boh majú v poriadku svetlá a blinkre tak teda ich aspoň z princípu nepoužívajú.
          A samozrejme jazdí sa jar-leto-jeseň-zima……..

          1. A co by blikal? Nemusi snad kurva kazdej vedet, kam zrovna jede, nu ni?

            1. Netušil jsem, že BMW vyrábí i traktory.

            2. Nech si ide kam chce, ale keď si svedkom toho ako auto pred tebou obieha traktor a on sa počas tohto manévru rozhodne odbočiť doľava na pole (bez blinkra a bez toho aby kukol do späťáku) a ty brzdíš aby sa nič nestalo a chlapík v aute čo predbieha sa ide z toho manévru aj posrať tak je to na zamyslenie – skôr na riadnu nakladačku teda.

    2. Pokud chci za autem tahnout vozik treba s nabytkem
      Az se budete stehovat z ceskeho pohranici treba do Frankfurtu, bude lepsi pouzit odpovidajici vozidlo napr. dodavku. Pripadne zakoupit nabytek v miste noveho bydliste, pokud na nej nemate citovou vazbu.

      1. Jasně. Ekologický řidič prostě vozík nepotřebuje, to dá rozum. Na stěhování si koupí přece rovnou dodávku. Elektrickou, pochopitelně. :-D

        1. Na stěhování si koupí přece rovnou dodávku. Elektrickou, pochopitelně. :-D
          Vy si kupujete cely vlak, když s ním jednou za 5 let jedete? Co třeba půjčovna dodávek nebo stěhovací firma?

          1. Co třeba připojit za auto vozík od kamaráda, když s tím jednou za 5 let jedu, co? ;-)

          2. Nekrm to.

      2. A proc si mam pujcovat jine auto, kdyz mam svoje auto s taznym a mam i svuj vozik? Nejak mi unika logika.

        1. Čo más mať čo svoje auto – nedaj satan aj viac a k tomu motorku. Máš si požičiavať a hlavne nevlastniť…….

          1. Ono to pre niektorych moze byt jednoducho financne vyhodne. Napriklad pre mna – pokial zostanem v praci v ktorej som v januari zacal.

            1. Ak je to pre teba výhodné tak to máš dobre. Nestaráš sa a asi aj ušetríš.
              Pre mňa by to bolo totálne nevýhodné. Tak to riešim vlastníctvom.
              Problém nastáva ak si nejaký pošuk čo zožral Šalamúnové hovno postaví agendu na tom, že všetci budú robiť to a to a to keď nie tak pokuta či basa či rovno guľa do kožucha. Krásne všetkých zglajchšlatovať – sen všetkých komunistov, nacistov, autokratov, socialistov a im podobných zmrdov. Nasrať – budeme sa brániť do posledného výdychu.

              1. Poistenie je u nas drahe a nechce sa mi platit za auto co len stoji doma ked som kdesi prdeli. Ked dojdem domov raz za 3 tyzdne na weekend tak sa podelime na aute s manzelkou/synom. Ked budem medzi projektami, tak si auto prenajmem. Bodov z pozicovne budem mat dost.
                Samozrejme, so zvyskom toho co pises plne suhlasim. Len pripominam ze ked sa niekto vzda auta moze mat celkom logicke dovody.

                1. Jo povinné pojištění – krásný způsob, jak prohibitivně zdražit vlastnictví čehokoli, popř. sociálněinženýrsky trestat „nekorektní“ druhy vlastnictví (např. velkoobjemový ikdyž nevýkonný motor s velkou technologickou rezervou).

                  Na tohle je fajn, že v ČR je šíleně levné povinné ručení malých motorek (125 a 250ccm), takže tam se dá povinné ručení v ceně někdy i značně pod 1000Kč ročně prakticky zanedbat.

                  1. Hej, je to tak. A k tomu este prichadzaju sluby politikov pred kazdymi volbami ze prinutia poistovne znizit sadzby. Vysledok je taky ze sadzby idu hore…kurva, ako je mozne ze za 10 rocne auto platime viac ako ked bolo nove?
                    Ze by to bolo tym ze nie je green?
                    Mimochodom, taka vec ako lacne povinne rucenie na cokolvek u nas jednoducho neexistuje.

                    1. Njn. Což bude ovšem dáno i tím, že v perverzním „adversary law“ trestněprávním, a neméně perverzně kreativním občanskoprávním, soudním systému USA je možné vyžalovat neuvěřitelné peníze z někoho, kdo neudělal vůbec nic špatně, jen ho nenapadlo mít právní pojistku proti dostatečně vychcaným žalobcům.

                      Počítám, že kanadský právní systém bude +- stejný?

                    2. Jan Mrcasik 26.2.2020 v 13:51

                      Pravdu povediac, neviem. Ale nejaka podobnost tam musi byt ked terorista dokazal vysudit od vlady miliony…

                    3. Ano Jene, ten trestně-právní systém a zvláště pak praxe v USA jsou pro nás, Evropany naprosto děsivé. Jsou tam naprosto specializované rozvodové kanceláře, ale to jsou i u nás.
                      Jenže ty americké jsou přímo specializované na právní kličky ve zkostnatělém systému, jak z protistrany a naprosto likvidačně vymlátit maximum financí. Pokud možno zadupat bezezbytku do země až do naprosté likvidace identity. Za pomoci neuvěřitelných detailů, často postavených na jednom jediném, chybějícím slovíčku v nějaké smlouvě.
                      Pro nás naprosto nepochopitelné, ostatně celý ten právní systém v USA je pro Evropana nepochopitelný. Co taky chcete po národu kolonizátorů, utečencích před spravedlností Evropy a emigrantech. USA jsou „národ“ fakticky bez vlastní historie. 1492 se v Evropě už dlouho děly jiný věci…

                  2. Záleží na pojišťovateli, mě spočítal pojištění na auto s 6000 cm a 311 koňmi na 1600 Kč.

                2. Skús si len tak zo srandy porátať Motorbezogene Versicherungsstteuer v rakúsku (každo-ročná platba) pre tvoje auto: https://www.oeamtc.at/thema/steuern-abgaben/motorbezogene-versicherungssteuer-18178410

                  1. SatanOkkY: docela masakr. Jen tak jsem tam hodil svůj nejsilnější povoz (300+ hp) a fakt by se mi to nechtělo platit. Uvidíme, kdy na nás něco podobného vymyslí zmrdi tady, nakonec na SK už pár let máte podobnou sviňárnu při přihlášení, známý byl hodně naštvaný, že nestihl včas koupit BMW M3. Teď jsem se díval, že okrádání „bohatých“ úspěšně pokračuje a nejdražší kategorie zdražila na „příjemných“ 3900 Eur.

                    1. Neviem či si si to celé prečítal, ale pre autá prihlásené od 01.10.2020 to bude ešte väčšia pálka (a má sa každoročne zvyšovať). A zľava sa bude vzťahovať len na baterkové sračky – takže hybridy a podobne utrú hubu.

                    2. Kurde. Skoro som to odoslal. V rakúsku majú aj daň pri prvotnom prihlásení vozidla – NoVA Steuer – a vyrátava sa kadejak okultne. Napr. pri aute za cca. 25 000Eur netto a výfuku CO2 204g/km je to 5450 Eur.

                    3. A kurva, tak to by sa mi naozaj nechcelo platit.
                      Inak mne ta dan vysla na 115kW Frontier okolo 700 eur. A kde je este poistne?

                    4. SatanOkkY: jasně, že jsem zkusil i druhou kategorii, ještě lepší (1800/2500). Prostě klasická zmrdí okrádačka a je dobré vědět, jak to vypadá v AT. Holt je mezi lidmi příliš mnoho peněz a je potřeba je zase nahrabat zpět na tu správnou hromadu kde se porcuje medvěd.

  3. „Bez benzínu nebo nafty to prostě zatím nejde. Basta.“
    – – –
    Je to dáno energetickou hustotou chemických prvků, tj. přírodním zákonem.
    Elektřina nikdy nebude použita např. v letecké dopravě, vzhledem k hmotnosti akumulátorů.

    U blázniviny zvané „elektromobilita“ je tímto limit také jasně určený – pohotovostní hmotnost max. stovky kg, akční rádius desítky km.
    Jednou z největších zhovadilostí v zahraničí je ujetý nápad Tesla Semi. Ale ten brzy úplně vyšumí.
    Další nesmysl z tuzemska bych viděl v tomto:
    https://zeleznicar.cd.cz/zeleznicar/provoz-a-technika/cd-prukopnikem–predstavi-hybridni-vlaky/-19799/21,0,,/

    1. Hybridní vlak není nesmysl. Na rozdíl od silnic máš nad tratí trolej, ze které vlak může za jízdy nabíjet a na baterie pak jede jen na různých regionálních neelektrifikovaných tratích. Do teď to musely dráhy zajistit pomocí dieslových souprav (ale cestující musí přestupovat), další možnost je všechny ty regionální tratě elektrifikovat. S bateriemi nemusíš ani jedno, protože těch pár km vlak překlene bez problémů.

      Takže tam neřešíš hlavní nevýhodu elektroaut, tj. dojezd, protože není potřeba aby to jezdilo na baterky vždycky a všude a předem víš, kolik km potřebuješ ujet. Není problém ani cena, protože už máš vlak, do kterého přidáš jen baterie, alternativa je druhý vlak na naftu a nebo elektrifikovat trať.

      U auta máš dojezd na prd, dobíjet můžeš jen když auto stojí a cena je 2x – 3x taková než klasické auto.

      1. mjfox:
        Správná alternativa je elektrifikovat trať.
        Ty baterky nesmysl jsou – už jen kvůli jejich umístění.

        1. Pokud by elektrifikace byla taková sranda, tak už v ČR není ani kilometr bez trolejí. Ale z celkových asi 9500 km je asi jen 3000 km elektrifikovaných.

          Proč jsou baterky nesmysl zrovna kvůli umístění?

          1. mjfox:
            V 650/651 samozřejmě na střechu, zvýšit těžiště (už tak je dost vysoko).
            Nutnost vyhřívání a chlazení, tj. další nárůst problémů s odstavením. Krátká životnost, problém v zimě, kdy hrozí snížení kapacity.
            Pokud by někdo řešil cokoli s akumulátory u těchto řad vozidel, měl by se zaměřit na věc daleko jednodušší – rozšířit je tak, aby se na ně dalo vyjet z haly. To by mělo skutečný přínos, ne ta výše uvedená pseudoekologizace…

            1. U vlaku není vysoké těžiště takový problém jako u auta, vlak nedělá losí testy a nezatáčí prudce. U nízkopodlažních souprav se dává na střechu kdeco, protože pod podlahu se to prostě nevejde. I transformátor a to není žádný drobeček.

              Cos myslel tímhle? Četl jsem to asi 5x a nechápu, cos chtěl říct:

              > Pokud by někdo řešil cokoli s akumulátory u těchto řad vozidel, měl by se zaměřit na věc daleko jednodušší – rozšířit je tak, aby se na ně dalo vyjet z haly. To by mělo skutečný přínos, ne ta výše uvedená pseudoekologizace…

              1. mjfox.
                1.
                Těžiště problém je, u 650/651 už je příliš vysoko již nyní, značná část elektrovýzbroje a vybavení je na střeše – klimatizace, měniče, odporníky, usměňovače, vypínače atd.
                Nač ještě zhoršovat vlastnosti soupravy – aby snad přišlo ještě omezení rychlosti po úpravě na baterky?

                2.
                Ano, když se někdo chce šťourat v baterkách, stačí vymyslet něco na KRÁTKÝ POSUN. To by v provozu dost pomohlo. Ne tyhle ujeté a drahé a nekoncepční výmysly s velkou a těžkou bedničkou na střechu.
                Jasné, nebo chceš čísla?

                1. 1) Kdyby to byl opravdu problém, tak se takové vlaky s trafem na střeše nevyrábí. Jenže se vyrábí, tak ten problém asi už někdo úspěšně vyřešil.

                  2) Aha, někdo vyrobí vlak s hybridním pohonem jen proto, aby ujel nějakých 100 metrů z depa? Proč by to dělal? A proč by někdo takový vlak chtěl? Už to vidím, jak výrobce přijde s cenovou nabídkou, která bude třeba o 10-15% vyšší, s argumentem „víte když si tenhle vlak o nás koupíte, tak až s ním zajedete do depa na servis, nebudete potřebovat posunovací lokomotivu, kterou tam stejně máte a mít musíte, kvůli těm ostatním soupravám, které tohle neumí“.

                  1. mjfox:
                    1.
                    On to problém je, zadání nedovolilo jiné řešení. Právě proto tam nahoru cpát ještě baterky je ta kritická blbost.

                    2.
                    Ano, vyrobí se tak, aby ujel 100 metrů. To bude mít reálný přínos pro manipulaci se soupravou v místech údržby a oprav.
                    Už ses někdy pohyboval v takových provozech…?

                    1. 1) Tohle už mi připadá jak argumentace kruhem:
                      A: není to takový problém jako u aut
                      B: je to problém
                      A: ten problém někdo vyřešil, protože takové vlaky se vyrábí
                      B: je to problém …

                      2) V podobných případech se vždycky ptám: když je to tak skvělý nápad, proč to ještě nikoho nenapadlo?

                      Udělat hybridní vlak s dojezdem desítky až stovky metrů, to by bylo mrtvě narozené dítě. Takovým vlakem fakt nikoho neohromíš a první, na co by se všichni ptali: proč tam není větší baterie, aby to ujelo pár kilometrů?

                    2. mjfox:
                      1.
                      Vysoké těžiště je nežádoucí – omezuje konstrukční rychlost.
                      Pokud nacpeš na střechu ještě baterky, bude nutné tento parametr omezit.
                      A to rozhodně není žádoucí.

                      2.
                      Např. T478.4 měl pojezd z akumulátorů. Dost to vyřešilo, zejména tam, kde nestačil naviják, bylo nežádoucí čmoudit do haly, nebyl jiný stroj pro posun apod.

                      3.
                      Tenhle „hybridní vlak“ v podobě 650/651 s akumulátory je jen ekologistický výstřelek, prosazovaný nějakým neználkem.
                      Já tady mluvím o možnosti pojezdu pro posun, např. výjezd z haly pod trolej. To by mělo skutečný přínos, když už. A rozhodně by nešlo o tuny baterek na střechu…

                      Pohyboval ses někdy v prostředí provozu či údržby takových vozidel…?

                    3. 1) Dobře, omezuje to konstrukční rychlost, no a? Kdejaká konstrukce je výsledkem různých kompromisů, u hybridního vlaku, který má mj. suplovat původní motoráčky do všech těch vesniček na konci světa, asi nikdo nečeká, že bude rychlý jako TGV.

                      2) T478.4, to je rok 1980. Proč to dneska, po 40 letech, nemá každý vlak? Že by o to nikdo nestál?

                      3) Mně spíš přijde jako výstřelek ten tvůj hybrid, co ujede 100 metrů. Musíš tam dát kompletní hybridní pohon a po 100 metrech konečná?

                      Nepohyboval, ale pracoval jsem ve výrobě trakčních měníren a teď pracuju v konstrukci vlaků. Stačí?

                    4. mjfox:
                      1.
                      No a? A to, že místo 140 pojede třeba jen 120 nebo 100. Takže vadí.
                      Tenhle kompromis je jen ekologismus – natáhnout 15 km troleje sice něco stojí, ale pořád je to systémové řešení, účelné do budoucna. Lepší, než bedničkovat baterky a mrvit si vozidla několikatunovým zařízením s nízkou životností.

                      2.
                      Jo, rok 1980. Kolik se potom udělalo nafťáků pro naše dráhy?

                      3.
                      Ale houby „hybrid“.
                      Nouzový pojezd na jeden motor. Ano, třeba konečná, protože jsem po ujetí 100 metrů pod trolejí. A hlavně BEZ nutnosti shánět někde 844, gargamel nebo stroj s tímhle spřáhlem, popř. vůbec čoudit do haly.

                      Mimochodem, hybrid v nákladní dopravě byl v provozu před cca 28 lety, kdy loko řady 210 tahalo dvouosák s baterkama. Mohl pak obsluhovat na vlečkách nezatrolejovaný koleje. Praxe ukázala, zač jsou toho baterky.
                      No a u těchle výstřelků to ukáže taky – stačí tužší zima, která přijít může.

                      Navíc s celou věcí jde jen o šaškárnu – že se honí motoráky pod trolejema některý tupý hlavouny nezajímá, ale baterky vymejšlet budou…

                    5. 1) Rakouský ÖBB Cityjet eco jezdí 140 km/h. Na baterie má dojezd 80km (max. rychlost na baterie 100 km/h).

                      https://www.oebb.at/de/neuigkeiten/cityjet-eco

                      2) Netuším, proč? Nové naftové vlaky se vyrábějí.

                      3) Bezva, takže jen nouzový pojezd, to je jako jet s autem na startér. Kdyby to byla taková pecka, tak to má dneska každý vlak.

                    6. A ještě něco:

                      „15 km troleje sice něco stojí“ – fakt to není o 15 km troleje. V ČR je elektrifikovaných cca 30%.

                      „že se honí motoráky pod trolejema některý tupý hlavouny nezajímá, ale baterky vymejšlet budou…“ – jo, určitě honí diesly na elektrifikovaných tratích jen tak pro nic za nic.

                    7. mjfox:
                      1.
                      Jojo, CO-neutrále. Propaganda to tlačí, zkoušej prototyp. Podobně se jinde blbne s vodíkem:
                      https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/7349-Nase-tema-Vodikove-vlaky/
                      Přeháňky, co přejdou.

                      2.
                      Ale nějak moc se nevyrábí, fabriky se zrušily. U dovezený 844 se huláká, že má euro6 a čmudy do haly prej tolik nevaděj…

                      3.
                      Nouzový pojezd by zrovna u 650/651 vyřešil dost.
                      Na některých nafťácích by jej v provozu využili.
                      Ale někde třeba je obtížné jej dodělat při rekonstrukci, jinde to jde. Každopádně to je užitečná věc pro praxi, nikoli pseudoekologie.

                      4.
                      O čempak to je?
                      O předelektrifikačních úpravách? To už moc ne, vzduchy jsou fuč.
                      A pokud se výhledově zruší 3 kV, pak to bude snažší s napájením.
                      Mimochodem – ty 650/651, co budou trápit baterkama na střeše, maj jezditzrovna na cancourech, který se plánujou zatrolejovat dosti brzo.

                      Jak říkám – je to opravdu jen přeháňka. Stačila by tvrdá zima ti chytráci tam nahoře, co to tlačí, by si museli dát brzdu.

                      Jo, a ty diesely se tak honěj – nacpali mašiny i vagony Cargu, nezajistili včas výrobu nových elektrických jednotek, něco i prodali kdejakýmu moulovi, kterej zkoušel očuzovat trolej třeba z Prahy do Nitry (fakt pro nic za nic…).

                    8. A tohle už začíná vypadat jako trolling.

                      1) Hybridní vlak existuje, jezdí, konstrukční rychlost 140 km/h. Všechny tvé argumenty proti byly vyvráceny, zbylo ti jen plácat „propaganda“.
                      2) Vzhledem k tomu, že jen v ČR je 70% bez trolejí, tak se nové dieslové jednotky vyrábět musí. Další možnosti jsou provozovat staré vlaky z roku razdva, všechno plně elektrifikovat nebo ty neelektrifikované tratě prostě zrušit. Kde je poptávka, je i nabídka.
                      3) Znovu a opět. Kdyby ten tvůj nouzový pojezd byl taková pecka, tak ho má dneska každý vlak. Pokud to tak není, byla to slepá cesta.
                      4) Proč by se mělo rušit 3kV? 58% elektrifikovaných tratí v ČR je napájeno 3kV. Ty fakt netušíš, která bije.
                      5) Popíráš sám sebe? „Jo, rok 1980. Kolik se potom udělalo nafťáků pro naše dráhy?“ vs. „Jo, a ty diesely se tak honěj – nacpali mašiny i vagony Cargu, nezajistili včas výrobu nových elektrických jednotek…“

                    9. mjfox:
                      1.
                      A kde jezdí? Ve zkušebním provozu v Rakousku. A navíc jinej, než 650/651, kde je ten záměr cpát baterky na střechu, o kterým byla původní debata coby nevhodným řešení.

                      2.
                      Samozřejmě, že jsou potřeba diselové jednotky, však se taky dovezly nový z Polska, rekonstruovaly se 810 na 814+914 a nakoupily Siemensy.

                      3.
                      Nouzový pojezd znám z praxe, tys o něm asi dnes četl prvně. Nic ve zlým, prostě to neznáš.
                      U 650/651 by se dost hodil a kdyby byl na všech těchto jednotkách, nebude třeba shánět 844 nebo 792 kvůli aut. spřáhlu., což je další problém (kompatibilita).

                      4.
                      ANO, 3kV se budou výhledově rušit. Je to náročné zejména kvůli Praze, nebýt jí, už by se předělávalo.

                      5.
                      Ano, fabriky na diesely padly. Třeba ČKD v Praze, kde se vyráběly i pro zahraniční trhy a docela ve velkým.
                      No a to další jsou holá fakta – diesely se mnohde hloupě honé pod trolejí, protože daly elektriky do háje. Chceš uvést příklady, kde se to děje? Trať 131 nebo 123.
                      A s el. jednotkama to podělali hodně – měly se postavit zavčasu, už na počátku 90 let začít nahrazovat řadu SM488 apod., elektrifikovat 180 místo 183 na Klatovy atd., jenže to se nestalo…

                    10. corona: Ty se furt držíš toho tvýho nouzovýho pojezdu jak hovno košile, přitom jediná lokomotiva, na kterou sis vzpomněl, že to má, je stará 40 let.

                      Hybridní vlak ÖBB Cityjet eco jezdí rychlostí 140 km/h a má baterie na střeše. Už pár měsíců, někdy od září 2019. Navzdory tvému přesvědčení, jaký je to nesmysl.

                    11. mjfox:
                      Nouzovej pojezd je dobrá věc, používaná desítky let v praxi. Jednoduchý a užitečný.

                      Rakouskej pokus je výstřelek, kterej brzo vyšumí, stejně jako bláboly o vodíku. Rakušáci si umí dobře spočíst, kde se trolej vyplatí. Asi tam nějakej ekologista protlačil zrovna blud, podobně jak u nás.

                      Ty svoje informace narychlo chytáš po internetu, já je mám z praxe a ze znalostí.
                      A určitě seš z těch naivků, co jsou schopný obhajovat tzv. „autonomní řízení“, elekroletadla či dokonce automatické koptéry coby vzdušné taxíky…

                    12. corona: Ty jsi fakt troll.

                    13. mjfox:
                      Jo, troll, a hlavně jsem mimo, ty 58% 3kV, který jsi rychle lapnul z wikipedie.

                      Jak jsme řekl – baterky na „hybridu“ ř. 650/651 sestřelí první tužší zima, až skapou, pojede to tam tahat PESA nebo 792. Pak se ti hybridní chytráci proberou.
                      Ale pravděpodobnější je, že rozum zvítězí dřív…

                    14. A trolly co? Nekrmíme!

                    15. mjfox:
                      Ukázals, jak nemáš přehled, ale krafat do toho budeš. A když honem nevíš, tak wikipedie, a když to tam není, tak to neexistuje. Na tebe stačí reklamní žvást nebo PR článek.
                      Hele, nechceš dobře investovat prachy?
                      Tohle je akorát pro tebe:
                      https://www.batteryunite.cz/

                    16. Nekrmíme.

                    17. Není náhodou „hybridní vlak“ trapný neologismus, protože „dieselové“ lokomotivy jsou už nějakých 70 let dieselelektrické, tzn. pohon mají nikoli přímým mechanickým převodem nýbrž elektromotory?

                      Pokud vím tak jediný nafťák ČD, který je „pure-diesel-only“, jsou staré M810 a Regionovy, které mají převodovku z Liazky.

                      Potom by vše bylo jen o velikosti baterií, a corona by měl pravdu s jednoduchostí přidání malých last-mile-only baterií pro depo a posuny.

                    18. Jan Mrcasik:
                      Ne, ten „hybrid“ vytáhli v rámci ekologismu, skutečně to jsou baterky na střeše elektrických jednotek a chtěj to používat na kratší tratě bez trolejí, typicky Hrušovany u B. a Šakvice – Hustopeče. Jeden cancour je už ale pod trolejí, takže plonk, druhej zaelektrizovat je celkem malá investice.
                      Ty baterky akorát způsobí hromadu zbytečných problémů, zejména v zimě.
                      Je to stejný nesmysl, jako zkoušet na vlacích nějaký vodíky a podobný blbosti, jak chce ten cvok Unucka:
                      https://zeleznicar.cd.cz/zeleznicar/rozhovor/jakub-unucka–budoucnost-zeleznice-je-take-ve-vodiku/-21100/

                    19. (Koncepce přechodu na 25 kV opravdu existuje a pomalu se začíná uskutečňovat, viz mj. https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Drazni-doprava/Zeleznicni-infrastruktura/Koncepce-prechodu-na-jednotnou-napajeci-soustavu-n)

                    20. podotek:
                      Samozřejmě, že 3kV půjdou do háje, vždyť je to ztrátový, náročný na hustotu napájecích bodů, žere to kabely šíleným způsobem. Kdyby nebyla Praha pod 3kV, už by se škubalo dávno.

                    21. Jj. A mít 2 systémy v jedný síti je nemístnej luxus.

                    22. A uz maju vyriesene problemy s asymetrickou zatazou siete a zalostne nizkym ucinnikov starsich lokomotiv ktorych je este stale hafo?

                    23. Wildcat:
                      1.
                      Lze řešit jen rozložením napájecích stanic. Jak jinak?

                      2.
                      U mašin 240 a 242? Tam se nic nemění, zůstávají, jak jsou.

                    24. Dobře, tak je nějaký 30-letý plán na výměnu 3kV DC soustavy za 25 kV AC. Pokud to půjde tak dobře, jako se u nás staví dálnice, tak dřív lidi přistanou na Marsu.

                      Ale že by měli v plánu nasadit na trať bez trolejí ten hybridní vlak a za rok tam stejně natáhnout troleje? Takoví blbci snad nejsou ani v ČD.

                    25. mjfox:
                      „…vlaky by měly být nasazeny v Jihomoravském kraji. Paradoxně v tomto kraji Správa železniční dopravní cesty chystá elektrizaci hned dvou úseků, kde by pohon na baterie po odbočce z hlavních tratí bylo možné využít. S opravou a elektrizací začala už na trati z Hrušovan u Brna do Židlochovic, finišuje s přípravou elektrizace trati ze Šakvic do Hustopečí.
                      Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/ceske-drahy-vyjedou-s-prvnim-hybridnim-vlakem-pujde-o-regiopanter-s-baterii-20181205.html…“

                      Jak jsem uvedl – tyhle „hybridy“ na 650/651 jsou jen ekologistický úlet.
                      Krátký kus tratě se zadrátuje snadno, na delším to stejně jezdit nemůže (a nezkoušej tu rakouský pohádky o 80 km).
                      Až bude tužší zima, vycucne ty baterky v panterech jen samotný topení.
                      Kravina na N-tou.

                      A nouzový pojezd je setsakra dobrá věc, jenže o takových věcech v bulvárech nepíšou…

                    26. Hrušovany – Židlochovice: 2 km
                      Šakvice – Hustopeče: 6,5 km

                      Počítám, že v JM kraji zbývá dost tratí, kde dosud troleje nejsou a ještě dlouho nebudou.

                      „Krátký kus tratě se zadrátuje snadnu“, jasně, od pantáty vedou dráty nade vraty a určitě to ani nestojí moc peněz…

                    27. mjfox:
                      Ano, ty dva kusy už jsou zadrátovaný – protože krátký kus tratě se zadrátuje snadno a rychle, přesně jak jsem řekl.
                      A ty ostatní buďto pokryjou nafťákama nebo zadrátujou časem, podle jak to vyjde s efektivností.
                      Určitě se ale neuplatní ekologistickej nesmysl.

                      Ten zbytečnej hybrid můžou odpískat.
                      Moc žereš senzace…

                    28. Technické:
                      1. Jednopodlažní vlaky se dnes dělají tak, že se elektrovýzbroj na střechu prostě dává z mnoha praktických důvodů (výroba, údržba, nízká nástupní výška, prostupnost…) a pro regionální vlaky do max. rychlosti 160 km/h (a možná i 200 km/h) si ani nějak nevybavuji, že by to v Evropě dělal někdo jinak.
                      2. Akumulátory jde (nevím, jestli na již vyráběných vozidlech, ale u nových modelů by to neměl být problém) lze zavěsit pod skříň vozidla).
                      3. Je dost možné, že „rakouský bateriový CityJet“ má rychlost na 140 km/h omezenou záměrně, neboť do 140 km/h max. není nutné řešit boční vítr a jak Siemens Desiro, tak Bombardier Talent (co jako CityJet v AT jezdí) mají standardně vmax 160 km/h. Testovací řada 650 s bateriovým pohonem by klidně mohla mít vmax sníženou také. Mimochodem, řada Desiro už má nástupce, co se bude dít s BT, to je teď v Komisi EU.
                      4. Alstom chystá podobný bateriový stroj pro Sasko, takže si jsem dost jist, že přesně tímto směrem (elektrická trakce + zhruba 100 km dojezd na baterie) je cesta, jak řešit osobní železniční regionální dopravu.
                      5. Je otázkou, jestli se vyplatí dávat malou trakční baterii na jednotku jen z důvodu posunu, bylo by třeba to spočítat. Obávám se ale, že by to o tolik jednodušší proti „hybridu“ nebylo. De facto je to stejný hybrid, jen s menší baterií.

                    29. 5) Ona ta stará lokomotiva 478.4 měla stejnosměrné motory, takže ten pojezd v depu se dal vyřešit jednoduše připojením na trakční baterii 48V. Nouzovka, žádná velká rychlost, ale pohnout to s ní mohlo. Dneska maj všechny vlaky třífázové motory a frekvenční měniče a s těma by to takhle nefungovalo, z troleje si berou 3kV (nebo 1,5 kV), trakční baterie má 110 V a na tu by ten měnič moc ochotně neběžel.

                    30. Samozřejmě, to se týká obyčejného vlaku, kde trakční baterie 110V je jen pro napájení různých pomocných systémů. Ten hybridní bude mít plnotučné baterie s odpovídajícím napětím, možná mírně sníženým oproti tomu na troleji.

                    31. mjfox:
                      „… 478.4 měla stejnosměrné motory, takže ten pojezd v depu se dal vyřešit jednoduše připojením na trakční baterii 48V…“
                      – – –
                      Přesně obráceně, pane chytrák. 478 má baterky na 110 V, v současné době se používá 48 V nebo právě u těch 650/651 24 V…

      2. Elektromobil bude mít smysl v okamžiku, kdy ho budu moci dobíjet a napájet za jízdy a bylo by mi jedno jestli klackama z troleje, dobíjecím vozíkem, indukční smyčkou pod dálnicí nebo nějak úplně jinak.

        1. jenda:
          – klacky z troleje = neproveditelné
          – vozík…? Vtip…!
          – smyčkou induktivně = proveditelné, ale drahé
          – jinak asi těžko…

          1. Proč vidíš problém s vozíkem? na podzim jsem jel po dálnici 400 km s vozíkem, který měl 311 koní, 6l, V12 a celkovou i s autem cca 5,2 tuny. Jelo to celkem pěkně.

            1. jenda:
              „…s vozíkem, který měl 311 koní, 6l, V12 a celkovou i s autem cca 5,2 tuny. Jelo to celkem pěkně….“
              – – –
              Cože…? Dobíjecí vozík, jo…?

              1. Jo, ten náklad na tom vozíku mě docela dobíjí, když do něj sednu je svět ihned veselejší, a mám úsměv od ucha k uchu. Akorát ta spotřeba 7 Kč /km nic moc.

                1. jenda.
                  Porád to ještě beru jako fŕk…
                  Elektrocentrála nahozená za jízdy, nebo jak si to mám představit? Dyť ten vozík by musel bejt tak za náklaďák…

                  1. že se jedu projet s tímhle:
                    https://cs.jaguar-club.net/member_detail.php?id=6772&tab=photos

                    a táhnul jsem to z Německa za Sorentem na podvalu

                    1. jenda:
                      Jo tenhle…
                      Pamatuju je ve zlodějských AAA v Praze od 90 do 200 tisíc kolem roku 2000, byl tam six i doublesix.
                      Vpravo hore i tlak oleje, takový mám rád…

                    2. jenda: uznávám, že máte koule. Já zatím na XJ12 Series 2 nebo 3 odvahu nenašel. I XJS jsem zvažoval. 6.0 vypadá o dost líp pod kapotou, ne jako ten bordel co je v 5.3. Jízda je to parádní, spotřeba je to poslední, čeho bych se na tom bál (sám si to nemám kde servisovat).

                  2. Elektrocentrála nahozená za jízdy auta jako frk? Proč?
                    FORD zrovna začal nasazovat různé druhy hybridů, od typu „starter generator“ na 48 V jako přídavný motor, přes hybrid s relativně malou baterkou kolem 18 KWh a dojezdem na pouhou baterku přes 50 km nebo kombinovaným pohonem,
                    až po dodávku (myslím Transit Custom) s pouze dobíjecím benzínovým motorem 1,0 (třívalec EcoBoost) a výsledná spotřeba má být dost fantastická.
                    Transit Custom Plug-in Hybrid a Tourneo Custom Plug-in Hybrid.
                    http://www.hybrid.cz/ford-uvadi-na-trh-nove-plug-hybridni-dodavky-transit-plug-hybrid-tourneo-custom-plug

                2. o jezdim s tim hybridem, tak musim uznat, ze mi to vyhovuje. Spotreba benelinu je i s dvoutunovou kravou pod pet litru, nejsem odkazanej na nabijeni a vykon naprosto dostatecnej. To jsem ochoten uznat jako racionalni pristup. Ciste elektro je pitomost.

        2. Takže nikdy? ;-)

          1. Robí sa tá elektrocentrála aj s V8 benzínom?
            A šla by hodiť tá V8 miesto vozíka do ťažného vozidla.
            Aaaaa ups – šak to už pred vyše 130-timi rokmi niekto vymyslel. Svet sa v prdel obracia……

            1. Už ne, ale stále se ještě dají koupit jako úloženky a to ve dvou variantách buď 15 kW ta točí 1500 ot/min, nebo 30 kW ta má 3000 ot/min. Motory V8 z Tatry 603.

            2. Už ne, ale stále se ještě dají koupit jako úloženky a to ve dvou variantách buď 15 kW ta točí 1500 ot/min, nebo 30 kW ta má 3000 ot/min. Motory V8 z Tatry 603. Do auta ji asi nenacpes má Euro asi tak -2

        3. Ta indukcni smycka pod dalnici je nahodou celkem dobra myslenka, proc znovu za par let rozkopat D1 a jak lidi donutit si povymenovat ty amalgamovy plomby za keramiku.

        4. S indukcí je ta potíž, že by to auto muselo mít malou světlou výšku, jinak budou obrovské ztráty. Navíc, dost blbě by se to účtovalo (elektroměr v každém autě, uznávaný v rozsahu Zelené karty). Jako – technicky to řešitelné všechno je, ale nějak nevěřím v realizaci.

          1. Indukce je blbost. Samozřejmě by to teoreticky udělat šlo, ale kromě světlé výšky by auto muselo přesně držet stopu, plus ztráty a rušení. A taková silnice by nebyla zrovna zadarmo, moc levná by nebyla ani údržba. Má to moc nevýhod.

  4. Včera bylo mi potkati na D1 teslu. Asi třetí, kterou jsem v reálném životě doposud viděl, protože u nás na ostravsku moc eko-hipsterů co mají pár mega na hračku není.

    Elektrozázrak měl slovenské značky a sunul se z prahy domů. Jel přes vysočinu za kamionem devadesát, protože jinak by Jožko za Marikou nikdy nedojel :) Musel jsem se fakt smát, když uvážím, že to stojí jak porshe a jezdí to pomaleji než trabant.

    Jinak bez benzinu a nafty úplně v klidu, plynu je jen v rusku na 200 let a je emisně mnohem příznivější než benzin. I politicky je to lepší, protože je ho kopec v Norsku, ale třeba i v Polsku, nemluvě o hromadách břidličného plynu v USA. Jenže ono to má hento CO2 taky , takže je to najednou podle současného politbyra fuj. Pravda, zemák nevoní tak hezky jak benzin, ale s provozem plynového vozidla bych neměl sebemenší problém, infrastruktura už dávno existuje a je vyzkoušená a funkční.

    1. Před týdnem jsem potkal na D3 cca 20 km před Českými Budějovicemi Teslu v Barvách E.onu stála v kopci na blikačkách pod vedením 400 kV. Myslíte že potřebovala dobít?

      1. Uz asi Elon doriesil bezdrotove nabijanie.

      2. Já jsem v ČR potkal teslu s „UA“. Jak se sem asi dostala?

        V práci (v Praze) mám u nosu dobíjecí stojan, nabíjí se tam každou chvíli něco.

        1. vlakem přece, to nemá šanci z ukrajiny dojet

          Jo my máme ve vedlejší budově před kanclem monety asi 4 stojany, protože moneta je mega green a „jezdí na eko šťávu“ (polské hnědé uhlí). Ty golfy se jen nabíjejí ale jet jsem to nikdy neviděl, už jsou tam 2 roky.

          1. v e-Golfe som sa viezol ako pasažier. Bola mi zima tak som si hneď naklikal ohrev prdele a keďže som škodoradostný tak som to hneď zapol aj šoférovi. Tak mi pán šofér po pár sekundách oznámil, že som znížil teoretický dojazd o 30-35 kilákov. A to mali chlapi na zadných sedačkách smolu – nemali ohrev sedačiek.
            A ešte ma zarazila jedna vec – e-auto a kľúčik sa pchá do zámku na riadení aby sa to „štartlo“. To tam ozaj nejde dať tlačítko SS????

            1. A ešte ma zarazila jedna vec – e-auto a kľúčik sa pchá do zámku na riadení aby sa to „štartlo“. To tam ozaj nejde dať tlačítko SS????

              Když pcháte kľúčik do zámku, pak může být tlačítko za příplatek. S mentalitou VW jsem se nikdy moc neiidentifikoval.

              1. Som si spomenul ako to bolo. Totižto ten e-Golf bol z firemnej flotily. A asi deň predtým sme šli na Passate v TDI-čku a ten mal tlačítko Start (a asi je na ňom aj napísané Stop – ale nie som istý), ktorým sa ten vergel naštartoval a aj vypol. Takže kľúč máš vo vrecku a len mačkáš čudlík. A potom sa na druhý deň zvezieš v e-vergli a ten „štartuješ“ mechanicky. Mi to hlava neberie – tak keď už do boha stojí ten e-Golf pomaly viac ako Passat vo fullke, tak prečo doprdele nemá všetky e-veci (Keyless entry, Keyless start, všetko elektricky vyhrievané, cúvaciu kameru atď.). Proste stojí to takú kopu peňazí a je to pomaly v holobyte.

                1. prečo doprdele nemá všetky e-veci (Keyless entry, Keyless start, všetko elektricky vyhrievané, cúvaciu kameru atď.). Proste stojí to takú kopu peňazí a je to pomaly v holobyte.
                  Myslím, že chápete, proč si kupuji šikmooká auta…

                  1. Ja mám tiež slabosť pre japoncov a ameriky. Ale to je dané aj tým že z európskej produkcie sa mi takmer nič nepáči (vzhľad) a v poslednej dekáde mi to ani nevyhovuje po stránke pohonu (motor, prevodovka, náhon kolies atď.).

        2. No, ukradená v Německu dojela na Ukrajinu, a teď si udělali výlet :D

          Aha, vlastně kdyby to ukradli tak s tím nedojedou ani na tu Ukrajinu.

    2. Nevonia ako benzin… Rad spominam na casy ked sme v lietadlach pouzivali BL78, v tom sa dali umyvat ruky a nie ako ten dnesny smrad.

  5. Přitom máme docela vychytaný hybridy. Pár km to ujede na baterku třeba přes město v zácpě. Dobíjí se to samo jízdou na spalovák. Baterky tomu spalováku pomůžou při zrychlení. Kurva ještě ten hybrid naučit místo beznínu papat plyn a máme tady suprově použitelný auto a dost zelený aby z toho Gréta neměla záchvaty. V čem je kurwa problém?

    1. V tom, že na tom by se nenapakovala zelená lobby. VW vysloveně hraje na to, že se elektrifikuje a pak přes Berlín a Brusel zakáže veškerou konkurenci se spalovacími motory. Výrobci li-ion baterek do aut jsou taková mafie, že účinně zařízla veškeré alternativní programy v Británii. Al Gore vydělává miliardy a má organizaci vysloveně školící mladé kádry, jak lobbovat za „záchranu klima“ ve prospěch více emisních povolenek=vývaru.

      Zelená ideologie je jen nový brutální komunismus, kdy se bohatství většiny přerozděluje ke zlodějské menšině befehlem pro „všeobecné blaho“.

      1. Přesně!

  6. Vodík. A basta.

    1. Vodka. A basta. Tož taká ruská verzia alternatívneho (ne)pohonu.

      1. No co, misto 150 koni staci 15 Ukru. Vodka forever.

    2. Nechápu co je na tom vodíku tak úžasného. Pořád je to jen o přesunutí ekologické zátěže „jinam“, ale kde ten vodík získáte? Nikde. Buď ho získáte nějakou klasickou metodou (parní reforming zemního plynu) což vás ale závislosti na fosilních palivech moc nezbavuje, navíc to znamená nutnost ten vodík rozvážet stejně jako benzín (ie místo abyste natankoval auto „doma“ jak u elektromobilu, stejně na čerpačky musíte, tzn. někdo musí zase vozit plyn na čerpačky), je to nebezpečnější než benzín, obecně celá práce s tím je na pendrek (musíte řešit teploty, tlaky, propustnost materiálů, těsnosti)… jen to jde rychle „natankovat“.

      No jo vlastně, je to modla ekologů: auto nečmoudí protože se nespaluje v něm, spálilo se „jinde“. Vlastně ne, sice se 9x % získává špinavě, ale jde to teoreticky i „čistě“. Čistě znamená, že to uděláte elektrolýzou. Na tu sice potřebujete kvanta EE kterou zase získáte špinavě, ALE špinavě se získá v elektrárnách, takže samotná výroba vodíku je pak už ok. A o tom je celá tahle „ekologie“. Prostě jdu, a kýbl smetí vysypu na dvorek sousedovi. Nebo ho přehodím sousedovi v pytli, a ten on pak rozháže po dvorku zase jeho sousedovi.

      1. To mi připomíná létající záchody z afrických slumů.

      2. Vodík je nejpočetnější prvek ve známém vesmíru, jinými slovy jeho po kokot.
        To z něj dělá nejdostupnější zdroj energie i přesto, že v elementární podobě se na Zemi! vyskytuje sporadicky (typicky zemní plyn, uhlí)a současné technologie na separaci jsou nákladné. Ale, představuje skvělou možnost k ukládání elektrické energie (Sept-Îles komplex vodních elektráren La Grande Riviére, vodní elektrárna na řece Aara)z OZE. První aplikace budou (již jsou) v náladní dopravě (lodě, vlaky, kamiony) protože tam není nutnost nějak zvlášť šetřit místem a hmotností (o čemž si čistě elektrický pohon může nechat jen zdát), a pak přijde na řadu aplikace menších zdrojů (třeba IAD).
        Spalovacím motorů zvoní hrana, stejně jako zazvonila parním strojům, se s tím smiřte, no.

        18. století. Parní pohon? Blbost. Je to drahý má to malou účinnost a bouchá to.

        P.S. Spalovací motory mám rád, sám jich vlastním sedm (2 x auto, 2x motorka, sekačka a řetězová pila, elektrocentrála) a nejspíš je budu používat do konce života:-).

        1. Problém přece není že by vodík nebyl, ale v tom že jestliže chcete pohánět auto tím že necháte hořet vodík (tzn. provedete reakci kdy z 2H + O vyrobíte H2O), pak získávat vodík elektrolýzou znamená reverzní proces, a v obou máte ztráty. Ono to spalování vodíku v motoru taky není extra efektivní (nějakých 40 %), a elektrolýza taky není žádná diskotéka – nějakých 45-50 % u té vysokoteplotní. K tomu samozřejmě ztráty ve stejné formě jako benzín – musíte ten vodík totiž vozit z fabriky na čerpačky, což taky něco požere.

          Jasně, z auta vám pak jde vodní pára což je super, ale tvářit se že je to nějaká výhra efektivity je dělat ze sebe blázna.

        2. CNN:
          Vodík vyjde výrobně nejvýhodněji z uhlovodíků- tím je jasně určen nejvhodnější zdroj.
          Jeho uložení je ovšem drahé a ztrátové.
          Coby palivo nemá takovou perspektivu, jako uhlovodíky…

          1. Karkulka: spalovat vodík je blbost, mluvíme o vodíkových palivových článcích. A jasně, je to drahý, ale to každá nová technologie.
            corona: právě, že ukládání přebytků z OZE do vodíku (výroby) je výhodné, větrníky se točej, voda teče, slunce svítí i v době kdy není získaná energie k potřebě, nemluvě o tom, že některé bakterie dokáží „vyrábět“ vodík (tady je to v použitelnosti opravdu hudba vzdálené budoucnosti).

            Příkladem využití vodíku jako paliva budiž Energy Observer, drahý jako pes, ale po technologické stránce úžasný.

            Za mě, pokud má něco nahradit spalovací motor tak vodíkové palivově články a rozhodně ne elektromotory na baterie.

            1. CNN:
              „…ukládání přebytků z OZE do vodíku (výroby) je výhodné…“
              – – –
              Vzhledem k vlastnostem vodíku nikoliv. Technické řešení je značně složité a energeticky náročné, vyžaduje chlazení.
              Ztráty skladovaného plynu vlivem úniku jsou několikanásobné oproti uhlovodíkům.

    3. Jojo, elektromobil s baterkama versus elektromobil s nadrzi s vodikem.
      Hasici z vas budou mit v pripade nehody radost. A mozna opravnene – nez dorazi, tak u verze s vodikem uz nebude co hasit.

      1. Blabla, to samý prorokovali škarohlídové pro spalovací motory.

  7. Možná se mýlím, ale já v řezu toho kouzelného vozíčku přípojného akumulátorového rozeznávám dvouválcový motorgenerátor……
    https://vtm.zive.cz/clanky/dojezd-elektromobilu-muze-zvysit-vozik-s-vetsi-baterii-francouzi-to-mysli-uplne-vazne-a-uz-ho-vyrabeji/sc-870-a-202469/default.aspx
    To by bylo ještě vykutálenězelenější :-)

    1. To je zcela jiste elektricky motorgenerator, ktery vyrabi elektrinu. Takove vytunene perpetuum generate. Musk ma jiste v zaloze minimalne dva az tri prototypy.

    2. Je tam blafáček s vodním chlazením.
      Ale to přece vůůůbec není zhovadilost, to je přece ekologickéééé, bo elektromobil…

    3. A to se mi líbí. Nápad je to dobrej. A když se inženýři budou věnovat rozvoji tutoho nápadu třeba se jim podaří ten motor umístit přímo do karoserie toho auta. Dejme tomu pod přední kapotu. A možná že by šlo pro zlevnění výroby vymyslet i nějakej jednoduchej přenos točivýho momentu toho motoru na kola. Mohlo byse tomu říkat já nevim třeba převodovka. A ten motor (a to už jsem asi velkej snílek) by mohl mít i více válců třeba 4 nebo možná 8? Ale to už je veliky scifi a hudba daleký budoucnosti.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017