Elektřina na příděl - zpět na článek

komentářů 396

 1. Polemizoval bych s názorem, že elektřinu dostane stát snáz pod kontrolu než benzín.

  Zrovna v tomhle konkrétním ohledu to podle mě je přesně obráceně.
  Regulovat distribuci benzínu by pro stát byl triviální úkol. Už teď je to dost hlídané kvůli spotřební dani, výroba je koncentrovaná na pár míst která není problém ohlídat, pokoutní domácí výroba není prakticky realizovatelná a jinak než jako palivo ho domácnosti používají minimálně.

  Naopak elektřina se používá na kdeco a byl by dost problém regulovat jen použití v autech (a zároveň příděly na elektřinu jako takovou by vyvolaly větší odpor než příděly na benzín).
  Dráty vedou kde všude, příděly by se musely kontrolovat na úrovni domácnosti a černý odběr elektřiny je mnohem jednodušší než nelegální výroba benzínu.
  Navíc elektřinu lze vyrábět mnoha způsoby a řadou z nich i v domácích podmínkách.

  1. Ne, je to přesně obráceně. Řadim si válečné fotografie do alba a mám fotky z Jugoslávie. Tam pašují na kšeft malé lodičky stovky pet flašek s benzínem rybáři. Benzín vám poskytnou nějakou cestičkou překupníci a klidně si barel bojující družina zakope někde v lese. A vydrží tam ve větru a dešti několik let i když je celá zem rozbombardovaná včetně sloupu s vedením. Benzín není pod kontrolou a dnes svobodně věci vadí, je to něco jak hotovost vs. Čísla v bance .

   1. Za zmínku stojí také to, že v normální civilisované zemi (v jaké žel nežijeme) na normální civilisované farmě (jaké zde bohužel prakticky nemáme) to vypadá zhruba nějak takto, pokud ovšem ty zásobníky nejsou podzemní a daleko větší.

    1. Normální civilisované farmy to tak mají, minimálně s naftou.

   2. No jo, barel v Jugoslávii v 90. letech možná.

    Tady je benzín pod kontrolou už teď kvůli spotřební dani.
    U opatření na úrovni EU nebude do ČR odkud pašovat, to bude fungovat možná na Slovensku a východě Polska.

    Kdybych měl volit mezi benzínovým a elektrickým autem s tím, že na palivo bude přídělový systém, je určitě mnohem lepší elektrické.

    Opatřit si proti vůli státu elektřinu je snazší než opatřit si proti vůli státu benzín.

    1. V množství použitelném pro smysluplný provoz malého počítače a scanneru pro poslech Radia Kroměříž určitě.

     V množství použitelném pro smysluplný provoz automobilu ani omylem.

     Tu a tam něco by možná mohlo jít předělat podomácku na dřevoplyn; a jinak, obávám se, leda tohleto.

     Poznámka: v době, kdy bude (libovolné) palivo na příděl, bude téměř jistě také plné sledování podle SPZ, takže i kdyby se palivo našlo, stejně se čestapo přijde zeptat, kampak to jezdíte, když na to podle Sociálního Kreditu nemáte nárok.

     1. Utáhnout z domácí výroby elektromobil by pravda nebyla taková legrace.
      Ale pořád je tu distribuční soustava, která je prakticky všude.

      Ono pokud by elektřina (všeobecně) byla na příděl, nejspíš by spousta elektromobilů fungovala ne jako dopravní prostředek poháněný elektřinou, ale jako dopravní prostředek elektřiny.
      Tj. elektromobil se bude používat k cestě na místo, kde je k dispozici elektřina (což může být i úsek vedení NN, který není moc na očích) a následně k zásobování domácnosti.

      Výhoda elektřiny je právě v tom, že ji používají všichni na kdeco.
      Je představitelné, že zeleným fanatikům by se mohla líbit myšlenka nějak omezovat distribuci benzínu a nafty (např. by dotyčný musel zdůvodnit kam cestuje a proč).
      Ale ani u zelených fanatiků asi neprojde myšlenka odpojit lidi od elektřiny, jelikož i oni mají mobily, počítače apod.

      1. Odpojit lidi od elektriky by neproslo. Ale v ramci uspor a ekologickych opatreni clovek spadne do programu ‚nejnovejsi zelena usporam‘, kdy prijede hodnej pan od CEZu a prehodi nechutnej 3x32A hlavni jistic za ekologicky 1x3A. On jen udela svoji praci. Kdo nebude mit vysavac pod 100W, pracku pod 50W a tablet se solarnim panelem, bude muset poridit, ovsem jen mimo velke nakupni zony, kde nebude mit cim zaplatit.

       1. Ani tohle není neřešitelný problém.
        Když za ten jistič dáte akumulátor a ty 3 A budete odebírat kontinuálně, dokážete z toho dostat až ~6 000 kWh ročně.
        To je docela v pohodě i s tím elektromobilem.

        Nehledě na to, že když vám vláda zatrhne elektřinu doma, pořád máte všude okolo kilometry drátu, na který stačí prostě napojit svůj drát a nabíjet.

    2. Děláte si falešné naděje. Už dávno jsou rozpracované koncepty zajišťující, že auto se vám nebude nabíjet, dokud s ním infrastruktura (šifrovaně) nezakomunikuje – nejspíš právě proto, že se očekává snaha zdanit a mít pod kontrolou nabíjení „na černo“. Že to zatím jde jinak neznamená, že to tak bude věčně.
     Bastlit dobíjení a balancování jednotlivých článků v systému, kde je systmové napětí něco jako 600V asi nebude úplně „easy“ včetěn toho, že když si auto všimne, že bylo pokoutně dobito, tak to na vás nabonzuje.

     1. Viděl jsem v roce 2013 na Frankfurtském autosaloonu
      https://www.auto.cz/solarni-nabijecka-bmw-jako-umelecke-dilo-81204

     2. Koncepty možná, v praxi jsou zatím rádi když vůbec je kde nabíjet.

      Horší by bylo nějaké sledování na způsob „když už v tom je ten eCall, tak se přidá nová funkce“ a auto se před nastartováním zeptá nějakého úřadu jestli může.
      Jenže to jde implementovat do auta na libovolné palivo.

      1. Nez toto nastane, musi vyjit nejaka Smernice, ktera osetri, ze v pripade vypadku spojeni s uradem nenese stat zodpovednost za vznikle skody vcetne poskozeni zdravi, nebo ztraty zivotu uzivatele. To by tak hralo, aby nekdo chtel jet treba do spitalu, vysrala se sit a on pak zaloval stat, zejo. Vod toho tady ten stat nejni.

    3. Pamatuju, ze kdyz se zdrazoval benzin skokove u nas (tusim nekdy koncem 90ek), nekteri lidi si ho navozili i do vany ve sklepe. Jako zasoba proti armageddonu to nejaky prechodny smysl mit muze, ale proti zdrazovani, nebo statnimu omezeni… tezko.

     Ostatne nekteri moji znami jezdili s PETkama s benzinem na dovolene jeste nekdy pred 20 lety.

 2. Pane Vašíček, máte dalšího voliče, mě. Děkuji za článek. Hlavně vám držím palce, abyste se nenechal nakazit tou špínou (myslím klientelismus, korupci, lobbismus – samá sprostá slova), která v politice bují. Tlaky ze strany establishmentu jsou obrovské a odolat je obtížné. Držím vám palce!

 3. Já tomu asi nerozumím. Autor ví, jak vyrobit auto se spotřebou 2l/100km a jde do politiky. Chybí mi tam nějaký mezičlánek. Podle mě by bylo lepší si takové technické řešení nechat patentovat a následně prodat automobilkám. Výsledný balík peněz (a že by nebyl malý) investovat do politické kampaně a v příštích volbách by byl autor bez problémů zvolen premiérem. Precedent by tady byl…

 4. Pak ještě jedna věc je, že R. Vašíček stejně na 7. místě nemá moc šanci.

  Takže ty hlasy ve finále dostane soudruh Ivan David.

 5. Off topic: Taky vám ostatním blbnou odkazy na komentáře na hlavní stránce?

  1. predseda – funguji az odkazy na page 2.3.4…

  2. Ano, značně. Další, v pořadí asi tisícátý prvý, důvod sem přestat chodit…

   1. A přesto…

   2. Dfens by to pojebany linkovani na prvni stranu prispevku mel opravit, urcite to ma vetsi prioritu nez nejakou osobni nacasovanou agitku pred volbama kterou ocekavam v nejblizsi dobe …

  3. Můžete upřesnit, co je to „blbnou komentáře“?

   Změnili jsme zobrazování komentářů na hlavní straně, protože si část čtenářstva přála, aby to bylo „jako na starém D-F“, tedy jméno autora komentáře, datum, čas a k čemu komentář je. Komentář už neobsahuje link, protože to na starém D-F tak nebylo. Tak jsme to teda předělali a zase je to blbě.

   1. dfens – kliknete si na http://dfens-cz.com/jak-jsme-vyhrali-valku/#comment-125606

    komentar z praveho sloupce na uvodni strane

    1. Nerozumím, normálně to funguje, nikde nevidím problém.

     1. vam funguje presmerovani na komentar z tohoto linku ? http://dfens-cz.com/jak-jsme-vyhrali-valku/#comment-125606

      1. ne a je mi to u prdele.

   2. Pokud je linkovany komentar na prvni strane diskuze, tak to misto na komentář hodi na clanek pod nimz je predmetna diskuze. Od strany 2 dal uz to funguje.

    1. Jo, je to nejaky dosrany, tusim od ctvrtka nebo patku.

 6. Představa že si koupím malé auto, které bude mít cca poloviční objem než můj motocykl mi přijde pořád poněkud zvrácená.

 7. Kandiduji proto do Evropského parlamentu za jedinou volitelnou politickou sílu – hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD). Hnutí SPD má fantastickou vlastnost, kterou v žádné jiné straně nenajdete. Tím, že aplikuje svobodu a přímou demokracii, nebojí se věci nazývat pravými jmény a hájit práva lidí. Za tento článek bych byl vyloučen z každé jiné parlamentní politické strany. Ostatně jako důkaz Václav Klaus mladší – řekl pravdu na adresu Evropské unie a obratem byl vyloučen.

  Tomio Okamura je blb, kterej si z politiky udělal byznys. Navíc se obklopuje lidmi stejného typu jako je on sám, takže se mu časem vždy všechno rozpadne. A tak děsí lidi s tím, že přijel autobus migrantů, místo toho aby představil nějakou koncepci řešení nežádoucí migrace – kterou bych uvítal. Když jsem se ho před volbama slušně na facebooku zeptal, proč dřív propagoval multikulturalismus a chválil si islám a teď otočil, místo odpovědi byl můj příspěvek smazán a můj účet zablokován. Takže s tou svobodou, přímou demokracií a nazýváním věcí pravými jmény to nebude tak horké. Takže ačkoliv bych se pod článek mohl z větší části podepsat, můj hlas určitě nedostanete.

  1. Asi tak.
   Jen k Davidovi bych dodal, že jako by vypadl z vtipu o psychiatrech.
   Jak v blázinci rozeznáte blázna od doktora?
   No všichni jsou sice v bílém, ale blázni nemají klíče…

  2. Blb zůstane blbem navždycky a kretén píšící pičoviny dostane BAN pokaždé když napíše pičovinu. Nevídím v tom problém. Proč?
   Protože lžete.
   SPD má problém a říká jak toho chce dosáhnout. Řekne vám to komunista, Řekne vám to Babiš? Řekne vám to Fiala z ODS ? Neřekne, pouze a jen Okamura když řekne A, řekne i B.

   Neboli řekne: za A : „Jsme proti islámu“ za B „Zakážeme islám“ Nezlob se na mě, co je k tomu nepochopení nechápu, nechápu protože nejsem takovej retard jako vy.

 8. Tak jsem dostal volební lístky a koukám, že Dfens je ještě větší hříšník než VKml. Nejenom, že v podstatě doporučuje volit jinou stranu, než které je členem, on dokonce doporučuje volit jinýho člověka než jeho samotného.
  Ono by vůbec bylo nejrozumnější, kdyby před volbama Matějka prohlásil, že Okamura je sice kikot, ale bylo by škoda, kdyby se těch propadlých 0,5% hlasů rozdělilo i mezi eurohujery a ať to lidi raději hodí Vašíčkovi, se kterým stejně všichni po volbách přelezou do ODSml. To poslední už jim raději neříkejte. Pak by se k těm 0,5% připočetlo ještě dalších 1,5%, který to Matějkovcům nehodí, protože nechtějí hlas zahodit a byla by to pěkná 2% pro SPD navíc.
  Aby to s tím přestupem nevypadalo tak blbě, doporučuji panu Vašíčkovi počkat pár měsíců a přestoupit až poté, co se David po krvavé hádce rozejde s SPD.
  A jinak palec nahoru pro každého, kdo místo keců na internetu jde s kůží na trh a reálně se v politice angažuje.

  1. Dfens je u Matejky?

   1. Nojo, kandiduje. Dobry, aspon jen nekeca.

    1. Takže každý má jeho jméno v České republice na stole? Když se seznamu vyřadíme Matějku. Ty dvě ženské a toho disidenta dostaneme 17 jmen kde se ukrývá. Pokud má jen jedno bydliště tak vyřadíme ty co nejsou v jižních Čechách. Zbytek proveřime individuálně a máme ho!

     1. No tvl. tak Dfensova identita snad není žádným tajemstvím a pokud by vás to překvapilo, tak z vlastní zkušenosti mohu sdělit, že zdejší neziskový či přímo státní ideologický dohled má o identitě zdejších diskutujích dokonalý přehled.

      1. A to je prave nefer, protoze zatimco System prehled ma, Spis ne. To by se melo hlasit.

      2. re: monday

       Mohl byste se prosím o tuto zkušenost podělit?

     2. A proč byste to dělal. Nápověda uvedena přímo na volebním lístku :)

      1. Tak a odpověď se vložila jinan než jsem chtěl.

     3. Nejmín pět let pozadu, D-Fense zná jménem už i dítě uklízečky na venkovské policejní služebně. ;-)

      1. To asi ne, nicmene kdo chce tak si jmeno zjisti, Dfens sam a dobrovolne vystoupil z anonymity pred par lety.

  2. Doufám že mě nebudou klausifikovat. Ano, kandiduji za SNČR, ale strana žádný specifický program ohledně motorismu nemá a její program je spíše obecný, kromě toho D-F do volební kampaně nijak zapojit nehodlala. Když jsem narazil na takto jednoznačně motoristicky vyprofilovaného kandidáta, tak jsem neodolal stejně jako mladej Klaus ohledně Jakla. Se zbytkem komentáře musím souhlasit, včetně natolik heterogenní subjekt jako SPD tu nebude věčně.

   1. D-FENS ted uz ty linky z uvodni stranky nefunguji vubec ani na stranu 2,3,4 .. komentaru … vratte to prosim zpet zhruba jak to bylo ve stredu pokud to neumite opravit a pro priste

    If it ain’t broke, don’t fix it

    1. tak zase uz nefunguji jen linky na prvni stranu komentaru

  1. Tesla (Musk) podle mne dela zbytecne luxusni auta se vsemi moznymi asistenty s ambici autonomniho rizeni .. kdyby postavil model osekanej na kost, treba by se cena stlacila o dost niz nez je a mohl by se opakovat uspech

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Ford_model_T

   1. Pro mne by autonomní řízení bylo úžasná věc pro parkování. Vystoupit podle potřeby a autíčko samo odjede a uloží se někde v parkovacím domě, kde by čekalo, dokud si ho nezavolám…

    1. Každý takový asistent znamená, že vám počítač kdykoli může strhnout řízení do protisměru. Například když ho někdo hackne – což už se reálně děje:
     http://dfens-cz.com/hackovani-a-ovladani-aut/

     Policie to pak uzavře jako mikrospánek.

    2. Obavam se ze prave parkovani v parkovacim dome bude pro autonomni rizeni jeden z tech slozitejsich orisku.
     Me by se libilo autonomni elektrotaxi – appkou si ho privolam na konkretni cas a misto, necham se odvezt do rachoty, navecer se zase necham odvyzt domu, klidek, pohoda, ani by to nemuselo bejt drahy. Jen se musi vyresit aby tam nebylo nablito a nevalel se tam bordel a pouzity šprcky.

   2. Cena tech elektrickych sragor v aute je tak enormni, ze holobyt v podstate vyrobit nelze.

    1. Coby ne, golfovy vozejky zas tolik nestojej. Jenze takovejhle vehikl je tezko pouzitelnej jinak nez pro popojizdeni v radu stovek metru.
     Podobne jako elektrokola nebo elektro-cokoliv-dvoustopyho. Dojezd nahovno a baterka vydrzi par let nez zdechne.
     Baterie je ten zakopanej pes.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!