Elektřina na příděl - zpět na článek

komentářů 396

 1. Účinnost spalovacího motoru závisí na jeho kompresním poměru. Čím víc, tím líp – středoškolská fyzika.
  Proto i 30 let staré pekáče s kompresním poměrem okolo 20:1 dokázaly jezdit za 4 litry.
  Vedlejší efekt je, že za vyššího tlaku a teploty spolu více reaguje i kyslík s dusíkem ze vzduchu a tvoří tak nezanedbatelné množství oxidů dusíku který je euro-fuj.
  Výrobci naftových aut tak šli cestou snížení kompresního poměru – dnes okolo 14:1.
  Aby směs za takto nízkého tlaku sama chytla, je potřeba ji jemněji rozprášit – vstřikovače dnes pracují pod tlakem přes 3000 barů.
  Výsledkem je nižší produkce NOx ale daleko vyšší produkce mikrosazí a jiných pevných částic, které sice nejsou vidět ale z pohledu zdraví jsou daleko nebezpečnější než NOx.
  Jako bonus auto víc žere a míň jede, hlavně že plní normy.

  1. Tak tak, známé věci…

  2. Muj UAZ ma tusim 8:1 a emisema jsem vzdycky proletel jak hovno vetrakem, protoze to plnilo. Jak vidno, svoji logiku to ma. Jenze… benzin v civilu neni zadara.

   1. Logiku to má tú, že auto na emisnej musí splniť normu, pre ktorú bolo homologované. Takže síce ten UAZ preletí cez STK ako SHTF, ale podľa aktuálnych noriem ani náhodou.

   2. U benzinu je to o necem jinem, nespaluje se chuda smes, takze zbyde min kysliku, co by reagoval s dusikem. Navic u benzinu lze pouzit tricestny katalyzator, u dieselu ne (misto nej se pouziva dvoucestny + SCR). Pravda, u uazu asi neco takoveho nebude :D i tak ty emise asi nebudou horsi, nez podobne stare diesely

  3. „Účinnost spalovacího motoru závisí na jeho kompresním poměru. Čím víc, tím líp – středoškolská fyzika.“

   Proboha, kam jste to chodil do školy? Jestli jste se tohle učil ve středoškolské fyzice, tak se tím hlavně nikde nechlubte. Je to blbost.

   1. Vztah mezi účinností zážehového/vznětového motoru a kompresním poměrem:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_efficiency#Engine_cycle_efficiency

   2. Pokiaľ je to blbosť, tak LOGICKY vyplývajú iba dve možnosti:
    1. účinnosť spaľovacieho motoru NEzávisí na kompresnom pomere.
    2. účinnosť spaľovacieho motoru závisí na kompresnom pomere. Čím viac, tým HORŠIE.
    Ktorá z nich je správna podľa Vás?

    1. Viz. Carnotův cyklus či pV diagram. Účinnost spalovacího motoru s vratným pohybem pístů je závislá na jeho telpelné a objemové bilanci a nikoli na kompresním poměru. Když se nad tím zamyslíte, pochopíte, proč je přeplňovaný motor s kompresním poměrem 8,5 : 1 účinnější než astmatik s kompresním poměrem 10,5 : 1 a proč kompresní poměr vznětových motorů trvale klesá.

  4. Tak zrovna NOx neni uplne neskodna exhalace. V atmosfere reaguje s vodou a tvori kyseliny. Nemluve o tom smradu, co auto s vysokymi NOx produkuje.

  5. Ale Gréta ty částice vidí pouhým okem.

 2. S potěšením kvituji, že autor diskutuje.

  Zajímalo by mě, jakou máte představu, či lépe znalost reality EP. Je hezké říct budu bojovat, nebo odvážnější prosadím, ale znáte své bojové vybavení? Nebo jen sice odvážně, ale plácáte v modu “ se uvidí „.

  Děkuji za odpověď

 3. Já do toho autorovi nechci nějak moc házet vidle, ale ten počáteční hejt na Panther je běknej blábol.
  Jo, HL-230 měl litinovou skříň a proti V-2-34 skoro dvojnásobnou hmotnost, ale taky svojnásobnej výkon, takže při přepočtu sou poměry kilogramy/kW skoro stejný (2,0 pro V-2 a 2,3 pro Maybach). „Odpruženou kabinu“ (hroznej výraz) měly oba, T-34 používala systém Christie, kterej nebyl vůbec špatnej (jeho nevýhoda proti torznímu odpružení byla v prostorové náročnosti), ovšem Panther žehlil nerovnosti úplně jinak – daní za to byl systém překrývajících kol se všemi z toho plynoucími problémy.

  Celá nespolehlivost Panthera spočívala v kombinaci ztěžknutí tanku ve fázi vývoje bez adekvátního dimenzování pohonného ústrojí (to bylo navrženo pro tank o hmotnosti nějakých 35 tun) a nekvalitní výroby (metalurgie i zpracování ozubených kol nebylo kvality která by pro tak těžký tank byla potřeba) vše ještě umocněno mladými, nedostatečně vycvičenými posádkami (řidiči pod vlivem bojového stresu často očesali zuby v předních koncových stupních, které se z tanku jen obtížně vyndavaly) a celkový „overengineering“, kdy tank disponoval spoustou nepotřebných fíčur (úhlová stupnice s otáčením odvozeným od pohybu věže ve věžičce velitele) a přitom obsahoval úsporná řešení výrazně limitující jeho provoz (pohon věže závislý na otáčkách motoru).

  T-34 proti tomu nevykazoval nějakou větší složitost a byl velmi nenáročný na materiál i člověkohodiny ve výrobě, ale zase se za to platilo nízkou spolehlivostí (servisní intervaly motoru byly v řádu desítek hodin), nízkou úrovní komfortu osádky a celá kosntrukce byla vysoce optimalizovaná na rychlou výrobu i spotřebu.

  Pokud bychom porovnávali tanky, tak nejvyváženějším typem byla řada Sherman, která poskytovala famózní spolehlivost (nebyly výjimkou tanky, které z vyloďovacích pláží dojely až do Německa), přitom postupně vyzrály v slušně pancéřované i vyzbrojené stroje (verze Easy 8 byla konkurenceschopná vůči všemu ve své hmotnostní kategorii) a posádky v nich dokázaly přečkat dlouhou dobu, přitom údržba nebyla nijak zvlášť komplikovaná (vozíky s koly se nechaly celé svěsit, stejně jako blok převodovky)…

  1. Sherman měl jen jednu slabinu – vysokou siluetu.
   O kvalitách tanku svědčí, že Izraelcům dobře posloužil ještě ve válce v roce 1956.

  2. Ja mam pocit ze Americani vyvyjeli Shermana zamerne tak, aby byl spolehlivy, protoze pocitali s tim ze do Evropy je daleko, a z Francie do Nemecka taky daleko…

   Podle me byla jeho nejvetsi „vada“ mala velikost, proto si dnes spousta lidi mysli ze to nebyl dobry tank, protoze po bitve jako general prohlasi ze Tigr je proste vetsi, silnejsi, lepsi… Sherman v podstate jenom zastaral behem tech valecnych let + jeho vysoka silueta byla velka chyba kterou si americani uvedomili az pozde.

  3. Díky, v podstatě jste to vyhmátl lépe než já. Měl jsem za to, že T 34 byl bez odpružení kabiny. Systém Christie neznám, torzky znám naopak dobře. S tou metalurgií je to přesné, chyběla legovací přísady do oceli.

 4. Tak jsem si to přečetl, rovnou dvakrát:-), pak si chvíli představoval jak někdo v EP řeší naši kancelář pojistitelů, modré zóny a přijímá zákon o obchvatu Prahy a … a raději nic.

  To je jak ty hlídkující důchodci se psy z minula.
  Tohle fakt ne.

  1. … ti důchodci …
   To mám z toho, že myslím sprostě a psát se snažím slušně:-))).

 5. No.. já nevím. Není lehčí řešení, než jim ty jejich auta na dvě věci prostě nekupovat. Jinak elektřina na příděl je blud. Jednak je možnost solárních panelů a při vynálézavosti lidí není těžké mít doma ve sklepě agregát, který je schopen sežrat cokoliv v tekutém stavu co hoří. Ti zručnější si udělají malou větrnou fatmu na střeše, nebo na zahrádce. Ano, bude to pomalé, ale nikdo nikoho nedokáže „vypnout“. Jinak do EP se kandiduje nikoliv proto, aby něco ti lidé změnili, ale jen pro prachy. Nikdo tam sám nic nedokáže změnit. Kdo si myslí, že jo, tak je naivka.

  1. A jaká auta máme kupovat? V EU je možné jezdit jen s auty, které jsou zde homologované. Takže je musíme kupovat. Vzhledem k dlouhodobému enviromentálnímu šílenství nám opravdu hrozí nedostatek elektřiny a její distribuce na příděl. Soláry na střeše rodinného domu nás nespasí. To dokáže napájet domácnost ve sluneční dny. Ve dnech kdy je zataženo budete rád, že si večer rozsvítíte. Větrná elektrárna na střeše? Tak to už je opravdu blud…

   1. Elektrárna na střeše rozhodně blud není viz. https://www.youtube.com/watch?v=ECjAj23GkLQ nebo http://www.windturbinestar.com/roof-mount-tower.html Já netvrdím, že je to samospásné, ale rozhodně celkem použitelné. A jaká auta kupovat? I teď se dají koupit s poměrně normální motorizací. Tak prostě nekupovat vysavača a auta na baterky. Neviditelná ruka trhu vše vyřeší, jak tvrdí Vašík Klauzů :-)

 6. Zajímalo by mě, proč pan Vašíček psal pro Čulíkovy britské listy. Já ty vaše články četl a působíte na mě jako sluníčkář, který byl dosazen do SPD, aby ji zlikvidoval. Volit vás nechci, hledám lepší a skutečnou alternativu.

  1. Jo Jo největší pod Sluncem, takové malé Sluníčko, hlavně s těmi 25 auty, Marine Le Pen a bojem proti bolševickým Pirátům jsem teda Sluníčko par excellence… Váš pocit nesdílím.

   1. Boj proti bolševickým Pirátům, to byla ta vaše předvolební klauniáda u tzv. petičního stánku, jak jste tam na toho penera s pivem pokřikoval, že je pirát, a natáčel se u toho?

   2. Tak to jste pirátům zaťal přímo smrtelnou ránu, to vám řeknu:)

 7. Pan Vašíček je technický typ. Před komunálkami například jako hotovou věc sliboval metro do Čestlic.

 8. Se spoustou vašich názorů souhlasím, nicméně kandidujete za stranu která je z mého pohledu nevolitelná a každý hlas pro ní je špatně. Píšete o předsudcích vůči SPD vytvořených mediálním mainstreamem. Můžu vám garantovat že můj názor vůči SPD nevytvořil mainstream, ale váš předseda spolu s dalšími výtečníky kteří veřejně prezentují své názory. Nemluvě o plátku „Na vlastní oči“ který mi nedávno přistál ve schránce a o kterém když řeknu že přetéká blbostí tak se vyjadřuji víc než shovívavě. Divím se Vám proto že jste schopen v této partičce fungovat a nejde mi na rozum proč člověk s rozumnými názory spolupracuje zrovna s SPD. Takže bohužel, vaše názory nevyváží ty hrůzy co z úst vypouští vaši spolustraníci a pro mě osobně jste v současnou chvíli nevolitelný.

  1. Jo někdy si říkám, jestli tu ostudu voličům i členům SPD nedělá Okamura schválně, aby náhodou nedostal moc hlasů a nemusel předvést něco v reálu.
   Nicméně do EP jim to hodím, protože v reálu se do EP volí do frakcí, a pokud tam budou sedět s Le Pen a Malvinim, tak halt tu jejich debilitu musím zkousnout. A navíc zrovna David je den z mála, kterej je schopen poslat Okamuru do prdele.

  2. U SPD Vám konkrétně vadí forma, nebo obsah?

   1. Oboje (jsem na tom jako předřečník). Přímá demokracie je cesta do pekel, protože znamená instantní zákonný zákaz čehokoli, proti čemu poštvaly „mediánového voliče“ poslední Televizní Noviny.

    Primitivismus, nálepkování a třídní boj je zase kekel pro Rudochy, ne pro slušné lidi. Navíc nesnáším když se ze mne někdo snaží dělat pitomce.

    1. No jo, no. Když Klause vyštípali z ODS…
     Kde vzít solidní stranu, která nás nechá na pokoji, a nekrást?
     SPD je čistě protestní strana.

     1. Podle stran jít nelze. Jen podle konkrétních kandidátů v kombinaci s tím, kam kalkulují.

      Třeba v Europarlamentu se osvědčili Svobodní – vystupovali tam a kritizovali podobně jako Farage seč mohli, a snažili se poctivě. Ale do PS PČR bych je už neposlal protože se kulturně dali k levicovým „progrestivistům“ na jejichž blábolení o „svobodě“ pro neomarxistické „utlačované třídy“ bohužel naletěli.

      Ale ano, je to tragédie. Ve stávající konstelaci asi budu donucen kroužkovat v ODS (Kubera + Černochová + Vaněk), protože menší zlo nevidím :(

      Ale třeba VKml přetáhne do své nové strany od SPD všechen „kvalitní materiál“ od Jakla až po Vašíčka, a pak by se o tom dalo reálně uvažovat.

  3. Souhlas

  4. Všem se nezavděčím. Když kandiduju za SPD, vadí vám národní rétorika SPD. Když to na vaši stranu zkusím v nějakém nevolitelném subjektu, řeknete mi tu v diskusi, že to nemá smysl, protože jsou nevolitelní a když půjdu za jinou parlamentní stranu, tak mě tam jednoduše nedají, protože píšu o věcech, o kterých mainstream nepíše. Vy jste si nevšiml té ignorace motoristů ze strany mainstreamu a politických stran?

   Teď a tady je časové okno, kdy můžete zvolit kandidáta, který vám mluví z duše a má za sebou konkrétní činy a ta příležitost se nemusí opakovat. Takže si ji buď necháte ujít, nebo překousnete, že nesouhlasíte s programem SPD a budete kroužkovat mou osobu a já vám garantuji, že ve věcech, které zde píšu nezradím a hodně udělám.

   1. To máte tak, můj známý kandiduje za komanče jednou za 4 roky do zastupitelstva.
    Je to fajn člověk, mám ho rád, ale hlas bych mu nedal.
    Kdyby byl u socanů, modroptáků nebo dokonce ANO nebo flanďáků nebo starostů, tak no problem, kdyby byl u svobodných, tak taky ne, neb se tam nedostanou.
    V zásadě Vás obdivuji, ve společnosti Pepy Nose a generála Blaška bych nechtěl být ani minutu.
    Co se Vašeho článku týče, já bych raději jezdil tou dvouválcovou 500 než Vaším Le(u)xusem.
    205 1.8 D jsem jezdil a bylo to fajn, bylo mi 20 let a oproti Favoritu to byla frajeřina, ovšem ani s baterkou v kufru a vymazleným CVT (nesnáším ten krám, v Priusu ani Subaru mě neoslovil) by to nejezdilo za 2l/100km, neb emise a bezpečnost.
    Elektromobily také nemusím, zejména jejich dotování a protlačování.
    Včera jsem dokonce ujel pár stovek metrů s vodíkovým krámem, taky zatím nesmysl, ale aspoň se to rychle tankuje…
    Až mi za 20 let v doochodoo zakážou auto se spalovacím motorem, jsem ochoten pár dní před smrtí spáchat na někoho atentát, ale volit SPD asi nikdy nebudu, ani kdybyste tam byl principálem.
    Ale vyřiďte panu předsedovi, že po zralé úvaze ze zoufalství nakonec Okamuru do Europarlamentu volit budu, nevím ovšem, zda ho to potěší.

   2. Za mizerný mediální obraz si SPD může sama. Svým vystupováním, jednáním a svými reklamními materiály se snaší potvrdit paušalizaci, že SPD je strana idiotů pro idioty. Jo lístek tam hodím,ale jen díky frakci do které bude SPD v europarlamentu patřit.

    1. Narovinu přiznám na youtube na kanálu nějakýho tlučhuby Bratříčka udělal pěkný rozbor voličstva a celkem mě taky zaujala malá stranička Realistů s Robejškem. Jasně že je nebudu teď do EU parlamentu volit, protože to smysl nemá, ale třeba se vyšvihne a Bratříček má pravdu, že v příštích třech letech evropou proběhne konzervativní vlna a k moci se tak dostanou takové strany jako SPD, realisté, VKML, ODS, Piráti, zbytek eurohurejských socialistů i těch převlečených půjdou do kopru.

     Největší sranda jak se ta komunistická svině z EU parlamentu kope kolem sebe, protože vidí, že jí končí mandát a ona příjde o tlusté koryto a tak podala na SPD trestní oznámení. Na facebooku se jí Okamura vysmívá, protože je to totální píčovina, protože ta holka vůbec nepochopila o co jde.

     1. @SkReT
      tragedie je, že v Západní Evropě začínají procitat a posílí tam antiimigrační strany a „xenofobní“ Česko tam pošle Babišovce a Piráty, obojí spolehlivě hlasující pro ta největší zvěrstva.

      1. Vy už víte jaké budou výsledky voleb? No WAU… takže volby už jsou rozhodnuté a nemá cenu k nim jít? Hmm… tak pak už jen ta defenestrace.

       1. Očekáváte snad na prvních dvou místech jiné pořadí?

        1. mám informace, že by to mohlo být takto:
         20% SPD
         19% Piráti
         12% ODS
         7% KSČM
         2% ANO
         1,9% ČSSD
         ostatní 1,75% a míň.

         1. zdroj informaci ?

          1. facebook volby

    2. To je stejné, jako Zeman. Celých pět dělal, aby tu přemýšlivější část svých voličů odradil, ale nakonec nezbylo nic jiného, než mu to zase hodit.
     U SPD můžeme doufat, že funkce dodá rozum :-)

    3. Mizerny medialni obraz? Jen jestli spis neni problem v ocekavani ctenare a ten obraz je naprosto v poradku a odpovida skutecnosti. Pokud chces vysledky armadniho generala, ale pozadavky na osobu mas jako na renesancniho umelce tak ty vysledky mit nebudes nebo naopak se ti skutecny armadni general nebude libit.

     1. @starter
      No jak se to vezme. V každé partaji je spousta tupců i mezi fanoušky, ale jen u některých cítí média potřebu každej takovej tupej výkon zvýrazňovat. Nebo se snad ve 168 hodinách někdy dočkáme posměšného hodnocení pana Novotného z ODS za jeho výstupy daaaaaaleko za hranou nejen politické korektnosti a následného hodnocení, že celá ODS i její voliči jsou parta dementů?
      Nicméně píšu, že si za to mohou sami. Co se týká voleb do EU, raději zvolím retarda, co bude odmítat všechny sračkovitý návrhy, než uhlazeného vzdělance, kterýmu deklarace na téma všichni černoušci musí mít právo na celoživotní all inclusive dovolenou v EU nedělá žádný problém.

   3. Můj hlas máte, kolik zvládnu ovlivnit nevím, ale zkusím to.
    Nenechte se odradit, to nejtěžší na politice je, že Vás vždycky bude někdo nesnášet.

    1. Díky za podporu, nevzdám to, stejně jako obranu motorismu

   4. Nikdy se nezavděčíte všem, to máte pravdu, takový je prostě život.
    Hrozně mi vadí myšlenka která se tu v diskuzi objevuje a i vy je zmiňujete „nebudu je volit protože ta strana nemá šanci“.
    Jestliže si toto řeknou všichni tak skutečně šance není, tímto způsobem se ale z marasmu kdy vše okupuje pár stran o kterých se předvolební průzkumy zmínili že mají šanci na zvolení nikdy nedostaneme. Já když jdu volit tak se rozhoduji podle programu, a myšlenek které ta strana (a její představitelé) zastává, nikoli dle předvolebních preferencí.

    1. Ona tam není nijak zásadní korelace. I kdyby takovou stranu volili všichni ti, kteří ji nevolí jen kvůli nízkým šancím, nebyl by její výsledek imho zásadně lepší. Volit podle programu asi taky není zaručený recept – jsou to jen kecy pro voliče, po volbách se na to stejně většina většinově vydefekuje, začnou vznikat různé koalice, v rámci kterých se pak lze vymlouvat, že ten či onen hlasoval takhle pro zachování politické stability…
     Neptejte se mě, podle čeho se tedy řídit – já to nevím.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!