Elektrická nezávislost

Featured Image

K napsání tohoto textu mě dohnala zpráva o pravděpodobném (takže zcela jistém ) zdražení elektřiny díky schválené podpoře dalších OZE viz. bioplyn. Rozhodl jsem se být takřka úplně nezávislý na DS – distribuční síti.

K tomuto rozhodnutí mě ale paradoxně nedonutila cena ele. ale realizoval jsem to proto „až se všechno posere“ a zkolabuje DS, chci nadále využívat výdobytky moderního věku a nemuset si v noci  svítit svíčkou či jít spát se slepicemi a uchovat si jídlo v poživatelném stavu díky mrazáku. Bohužel díky poloze domu v údolí Labe kde prostě nefouká a Labe jako zdroj mechanické síly by přivodil infarkt zelených mozků byla pro mě použitelná varianta jen fotovoltalika.

Tato vize dříve byla těžko uskutečnitelná protože ceny komponent, hlavně FV panelů díky dotacím a podpoře OZE byla hodně vysoké. Provedená kalkulace ukázala finanční nesmyslnost této hračky. Dříve byla cena 240W panelu i 28000 Kč. Teď díky stopnutí připojování a krachu firem je nyní cena tohoto panelu kolem 5000Kč. Takže nejen záloha ale i návratnost je v řádu cca 6 let takže už to není jen drahá hračka.

Upozornění, pojednávám o FVE tipu ostrov (off grid) – el. se ukládá do baterií a nic nejde do výkupu.

Nejdřív si musíte rozmyslet jestli chcete něco malého na zkoušení, či příležitostné svícení, provoz notebooku či audio-video.  nebo chcete skutečnou soběstačnost.  Ta první varianta se dá pořídit za cca 12000Kč – 2 panely, regulátor nabíjení do 20A, AD/DC měnič tak 300W nějaká starší autobaterie. Jako hračka je to výborné ale pozor! tahle sestava je nerozšiřitelná a peníze ztracené, prostě vám to zbude a jediná možnost je to někomu darovat, nebo prodat.

Takže pokud chcete skutečnou nezávislost, musíte si dopředu rozmyslet co chcete, jakou voltáž nají mít baterie, jaké baterie použijete a hlavně kolik do to můžete vrazit.

Moje zkušenosti: Prakticky stačí instalovaný výkon panelů cca 2000W ideálně amorfní, pokud máte dost místa. Jaro až podzim nadvýkon a přebytky v zimě by to chtělo zapojit ještě další 4 panely.

Já osobně mám 12 ks 185W monokrystal, měnil bych za amorf ale už je mám a slouží.

Takže základ máme a teď potřebujeme regulátor nabíjení akumulátorů. Důrazně! doporučuji regulátor jen s MPPT! jasný favorit je pro ostrovní nadšence Tristar MPPT 60A. Regulátor nabíjení je na převedení stejnosměrného kolísavého napětí na úroveň pro správné nabíjení baterek, prostě proud přímo z panelů je nepoužitelný, kolísá napětí i proud. A teď je důležitá i voltáž baterek! amperáž většiny regulátorů končí na 60A takže při 12V na baterkách může zpracovat jen asi 840W! takže si musíte vybrat mezi 24V 1800W nebo 48V 3600W. Já mám voltáž 24V.

Dále si musíte rozmyslet typ baterií. Nejlevnější a nejblbější je olovo. Musíte použít trakční baterie, autobaterie odděláte tak za 2 roky. Ovšem i trakční mají reálnou životnost tak 7 let a to se o ně musíte perfektně starat. Resumé je od všech jednoznačné že olovo NE.

Další možnost je LIFEPO4, jsou vynikající  ale drahé a potřebujete balancéry. Zatím je mají jen odvážní jedinci ale celková spokojenost.

Poslední možnost, kterou mám i já jsou NICD louhové baterie. Málokdo je zná ale používaly se na nouzové osvětlení, zálohu ústředen, zabezpčovačky, jsou ve vlacích, trolejbusech, vozících atd. Stále se vyrábějí, u nás f. Ferak ale jsou bezkonkurenčně nejdražší. Jako nové si je nepořídí asi nikdo ale jejich životnost je neuvěřitelná, já mám sady baterií z roku 1986 až 1988 a po repasi a výměně louhu stále mají 90% kapacity! dokonce mám jednu sadu z roku 1965 a funguje. Takže pokud takové baterie najdete nebo vám je někdo daruje, tak neváhejte.

V bateriích musíte mít pro běžný r.dům tak 10kW/h, jakého tipu záleží na vás.

No a nakonec musíte buď vytvořit paralelní rozvod DC proudu a uzpůsobit spotřebiče na provoz z DC(pro hračičky) nebo si koupit DC/AC měnič. Pro r.dům je rozumné minimum tak 4kW a jen čistý sinus, trapéz nebrat, nikdy. Tohle je trochu problém, protože měniče této kategorie jsou „úzký sortiment“ ale jsou. Upozorňuji že ceny jsou taky vysoké, já mám měnič za 18000 Kč ale tady se fakt nedá šetřit, cokoliv pod jsou vyhozené peníze (vlastní nemilá zkušenost).

Pak ještě pamatovat na dostatečně dimenzované kabely, protože při 2200W teče kabelem 160A a to je jen pračka při praní, takže minimum je 10 mm2 ale nejlepší je  25 mm2 a že jističe na 160A nejsou, že vypínat DC při 100A taky nejde normální vypínačem a tak.

Jinak jsem dospěl do stádia skoro samostatnosti, na dis. síti mám zapojen jen sporák a el. bojler na ohřev vody na noční proud. Všechno ostatní jede už přes FVE. Sporák taky půjde přes FVE ale ještě musím doplnit další baterie do systému. Můj systém dokáže za slunečního dne vyrobit cca 14kW/h a v zimě za mlhy či sněžení cca 3kW/h. Proto dostatečně dimenzované baterie.

Návratnost systému, i když to nebyl hlavní záměr je cca 6let při stávající ceně el. ale ten pocit že nejsem ovce k oškubání je k nezaplacení.
Jenom pro hořké pobavení, pokud se to „posere“ tak stávající FVE elektrárny co zasírají krajinu budou nanic protože bez fungující DS kam se můžou přifázovat nefungují takže do sítě nepošlou ani watt. Takže by mohly vyrábět ale nebudou. A bez regulátoru, baterek a měniče z nich ostrov neuděláte.

Takže nakonec elektronům zdar.


11.05.2012 Havlas
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
708x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2016