EHEC doom! (…aneb co nás stojí novinářská senzacechtivost)

Featured Image

Nekončící sérií prakticky nepřetržitých politických skandálů jsou už vohnouti v Kocourkově trochu saturovaní a znudění, a tak se jim musí předhodit něco inovativního.

Není tedy divu, že poslední měsíc válcuje všechny zprávy o obvyklých taškařicích a zlodějinách našich hnědobolševických soudruhů zpráva o smrtící okurkové pandémii, která je prý ještě horší a nebezpečnější, než pandémie ptačí a prasečí chřipky dohromady.

Ani D-Fens nemůže v tomto snažení zůstat pozadu a tak si o té strašně smrtící epidemii něco napíšeme. V okurkové sezóně – okurková infekce!

„Okurková infekce“ je způsobena bakteriemi zvanými entrohemorrhagická Escherichia coli (EHEC), což je gramnegativní nesporující tyčka podobná té, která normálně obývá naše tlusté střevo. Není to žádná nově zmutovaná bakterie, jak se snaží spekulovat novináři spolu s čínskými vědci, co si vzpomínám, učili jsme se o ní už v době, kdy jsem byl studentem medicíny a kdo to tenkrát nevěděl, toho vykopli od zkoušky.

How it works? EHEC narozdíl od jiných kmenů E. coli produkuje mimo jiné takzvaný verotoxin, což je bílkovina podobná té, kterou produkuje bakterie Shigella dysenteriae způsobující úplavici. Tento toxin se váže na povrch biomembrán na část, která se nazývá Gb3 protein a způsobuje její vchlipování, což usnadňuje narušení střevního epitelu a vstup bakterií do krevního řečiště, proto jsou u části populace průjmy s příměsí krve: Stejný mechanismus vede potom k takzvanému hemolyticko – uremickému syndromu (D+HUS), kdy zmíněný verotoxin poškodí povrch erytrocytů a povrchové membrány endotelové výstelky cév, a to když se děje v ledvinách, tak to vede k jejich selhání zatímco u poškozených erytrocytů dochází k hemolýze. Je to závažný stav, na který neexistuje moc efektivních terapeutických postupů, dnešní standardy péče upřednostňují mimo antibiotik proti původci infekce a kortikoidů v podstatě jen podpůrnou a substituční terapii jako hemodialýza, transfuze specielně ošetřených erytrocytů, popřípadě trombocytů a čekání, jak to dopadne. Nakonec to dopadne tak, že onemocnění D+HUS vede k úmrtí asi ve 3-5% případů.

EHEC si v klidu žije ve střevech hovězího dobytka odkud ji hovězí dobytek, výjimečně třeba i prase nebo jeleni sem tam vykaká. Teoreticky existuje několik možností, jak se odtud strašlivá bakterie dostane až do střeva vohnoutova. Buď přijde sedlák a pohnojí s chlévskou mrvou okurkové pole nebo pole s fazolovými výhonky nebo pole s něčím jiným. To ale stává tehdy, když ještě okurky nebo jiné plody nejsou vzrostlé, takže pro EHEC je tento vektor dosti nepraktický, poněvadž by musela na poli čekat řádově týdny až měsíce a na to není strašlivá bakterie zase vybavena, protože nesporuluje, jako například Clostridium. Je to stejný nesmysl jako vohnoutí lidové zkazky, že syfilis chytíme z prkýnka od hajzlíku – bakterie v nepříznivých klimatických podmínkách musí něco papat, musí se množit a musí se poprat s konkurencí o zdroje a na to fekální EHEC žijící v relativním teple a dostatku ve zvířecím střevě není stavěná. Proto když si vohnout na zahradě rozbije koleno a není očkován, dostane tetanus a ne hemolyticko-uremický syndrom. Takže tudy cesta okurkového džihádu asi nepovede, je třeba o něco expresnější pošty, aby to strašlivá bakterie cestou vůbec vydržela. O tuto expresnější poštu se aspoň dle základní odborné literatury stará nejrůznější hmyz, například již zmíněná moucha v zelený metle, co si libuje v domácím kompostu ekologických aktivistů, která si nejdřív v kravíně sedne na všechno a pak si třeba sedne v masivním množství v hypermarketu na shnilé ovoce nebo  zeleninu, protože pach kompostovaného ovoce ji obzvlášť přitahuje. Odkud se strašlivá bakterie spolu s ovocem a zeleninou po patřičných faceliftech dostane až na pult k zákazníkovi. A někdy jsou mouchy dokonce tak drzé, že si sednou nepozorovaně vohnoutovi přímo do okurkového salátu, představte si to.

Člověk si řekne, kolik kravského lejna asi může ulpět na muších nohách a jestli nás ten challenger netahá tak trochu za nos. Bakterie sice dlouho venku nevydrží, ale za to její kontagiozita je enormní – již 10 bakteriálních kolonií může způsobit infekci. Co tedy by mohlo být příčinou strašlivé smrtící epidemie hrozné bakterie? Především konzumace kontaminovaných potravin – a ke kontaminaci přispívá co, Halík? Intenzivní chov skotu (rezervoár infekce), nabídka hromadně skladované zeleniny (zdroj infekce), vysoká hustota obyvatelstva a teplé počasí (vektor infekce – lidově řečeno, hodně ekologických aktivistů a hodně much na krátký vzdálenosti, Halík), což vše bude asi toho času v Evropě splněno. Takže proto se strašlivá bakterie neobjevuje na Sibiři, nýbrž v euroatlantickém kulturním prostoru plném svobody a demokracie.

A nyní přistupme k hodnocení, jak je okurková pandémie vlastně strašlivá. Dle dostupných statistik se průjmy způsobené EHEC epidemicky vyskytují zejména v letních měsících. Hlavním původcem bývá kmen O157:H7, jehož infekce bývají prý mírnější, zbytek připadána tzv. non-O157 kmeny. Na tyto minoritní kmeny podle amerických statistik připadá v USA asi 30 000 onemocnění, 1000 hospitalizací a 30 úmrtí ročně. Tento údaj nás zajímá, protože současná epidemie kosící obyvatelstvo EU je význačná tím, že je způsobena non-O157 kmenem, poměrně vzácným kmenem O104:H4, který je virulentnější, než ty nejběžněji se vyskytující, ale určitě není nový – vyskytoval se kupříkladu při epidemii v Montaně v roce 1994. Podíváme-li na mapku a data, které nám nabízejí kupříkladu soudruzi z České televize, zjistíme, že kromě přítomnosti poměrně vzácného kmene nejsou parametry strašlivé pandémie zase o tolik odlišné od průměrných dat, resp. jsou dokonce nižší.

Hlavní nebezpečí průjmů způsobených EHEC spočívá právě v její invazivitě a poškození buněčných membrán erytrocytů a endotelu rezultující v možnost hemolyticko-uremického syndromu, kterému jsou připisována prakticky všechna úmrtí. Na druhé straně,infekceprobíhá ne vždy tímto závažným způsobem, dokonce ve většině případů jsou průjmy způsobené EHEC nepříliš odlišné od jiných průjmových onemocnění, mohou připomínat například Salmonelózu nebo může infekce proběhnout zcela bez klinických příznaků. Abychom měli určité srovnání, podívejme se na epidemiologii HUS. Incidence (D+)HUS způsobeného EHEC je v Evropě a USA stanovena na 2,1 případů na 100 000 obyvatel a rok. Mortalita HUS je od 3 do 5%. V Evropě žije asi půl miliardy lidí. Kolik tedy asi průměrně ročně zemře obyvatel Evropy na HUS? Trocha vysoké matematiky: 500 000 000 :100 000 x 2,1 x (0,03 až 0,05) a to máme……315 – 525 úmrtí! Máme červen a dosud jen 17 úmrtí na strašlivou baktérii? Myslím, že novinářská EHEC zatím neplní plán! Anebo novináři, statistické úřady a ministerstva zdravotnictví a jejich cifršpióni zcela fatálně selhali! S tím by měli novináři něco dělat!

Existuje tedy vůbec něco jako výjimečná epidemie EHEC průjmů v Evropě? Ruku na srdce, kolikrát jste se letošní rok už posrali, že jste něco špatného snědli? Víte přesně, které infekční agens průjem způsobilo a co bylo zdrojem nákazy? Půjdete se všichni pokaždé nechat hospitalizovat na infekční, žrát minimálně 10 dní ty jejich blafy, nechat si každodenně šimrat štětičkou v análním otvoru, nebo si dáte 2 dny suchý rohlík, vezmete si carbo medicinalis popřípadě Endiaron a počkáte až to přejde? Myslím, že to druhé. Ale když se odevšad valí zprávy o strašlivé smrtící bakterii? Existuje spousta vohnoutů, kteří poté, co uvidí podobné nesmysly v televizi, letí k doktorovi, sotva si trochu uprdnou, koneckonců mají to zadarmo a je přece pátek. Ten jim ze strachu před ostrakizací nedá jako obvykle Endiaron, protože nakonec EHEC a následný HUS nemůže zcela vyloučit, sichr je sichr a zákony v Kocourkově jsou takové, jaké jsou. Je sice pravda, že kdyby naráz přišli všichni vohnouti, co mají ten den sračku, byla by to pro bolševický systém českého zdravotnictví poslední rána z milosti ale naštěstí takto reaguje jen část obyvatelstva. Doktor tedy šťárne do prdele – ne že by mu to VZP platila nebo to v případě akutního lehčího průjmu k něčemu užitečnému bylo, ale mohlo by se stát, že kdyby to neudělal, tak by ho mohli následně zlynčovat – nebezpečné smrtící epidemie jsou přece plné noviny, to si nemůže dovolit ignorovat. A tak se dá očekávat že zatímco v minulých letech se lidi prostě docela normálně doma posrali a pak je sračka přešla, dnes se na původce sem tam přijde, krom jiných dokonce i na EHEC. Koneckonců koliformní průjmy jsou docela častou variantou. „Statisticky“ to pak u cifršpiónů vypadá jako strašná epidemie, ale ve skutečnosti se nic neobvyklého neděje. Vztáhneme-li však data o úmrtích na HUS k údajnému počtu úmrtí na onu strašlivou epidemii, zjistíme čísla hrubě podnormativní – ve skutečnosti i kdyby nebyla strašlivá epidemie, měla by čísla být aspoň podle chytrých knih mnohem vyšší, dokonce několikanásobně – ve skutečnosti jsou asi vyšší, jenom státní cifršpióni a novináři o tom ještě nevědí. Lze tedy udělat poměrně jednoznačný závěr, že výjimečná smrtící pandémie století se víceméně odehrává v médiích a v hlavě novinářů. EHEC průjmy samozřejmě existují, mají svoji incidenci, klinický obraz, variabilitu a komplikace a dá se na ně i umřít, ale na světě jsou i horší věci.

Můžeme rozvíjet konspirační teorie, zda se novinářská kachna objevila proto, že je zájem na poškození už tak chatrné španělské ekonomiky nebo zda úředníci v Bruselu chtějí implementovat další omezení, vybírat větší daně a utahovat šrouby nebo zda nějaký šílený hygienik nechce postavit nový kancl s novým ještě pohodlnějším křesílkem nebo mikrobiolog novou laboratoř za dotace z EU. Mě ale jako hlavní viník všeho toho cirkusu připadají samotní novináři.

Představme si nevzdělaného subalterního blba, který se neumí živit ničím kloudným, a proto musí psát do novin hloupé manipulativní žvásty. Pro takového blba byla sračka vždycky jenom obyčejná sračka a to, že to taky může sem tam být něco horšího, musí být pro něj senzační a překvapující zjištění. A tak při své blbosti a senzacechtivosti, protože právě objevil Ameriku, začne spřádat konspirace o strašlivé infekci kosící nic netušící euroobčany, a hrát si na zachránce lidských životů podobně jako to dělal Dustin Hoffman ve filmu Smrtící epidemie. To zvýší pozornost obdobně informovaných vohnoutů a tím i náklad, na což se nabalí pozornost případných inzerentů – distributorů vakuově balených sójových párků Lídláčků, u nichž je vzhledem k zemi původu, stáří a způsobu skladování surovin, jakož i koncentraci přidružených chemikálií přítomnost jakékoli viabilní bakterie naprosto vyloučena.

Podobně jako ve filmu i v každém správném investigativně novinovém příběhu je potřeba najít nějakého óbrlumpa, ke kterému se sbíhají nitky a který je za šíření infekce odpovědný, podobně jako na tom obrázku, kdy vrazi z Wallstreetu pohybovali křížem v Čihosťském kostele. Tohoto viníka je pak potřeba předhodit patřičně nabuzené lůze a humanitárně popravit, aby mohl být svět zase o něco bezpečnější. Jedním z kandidátů jsou pochopitelně ty svině dochtoři, hajzli jedni intelektuálský. Chtěj za svou práci zaplatit, dokonce tržní cenu jako třeba ty svině zubařský. To je naprostá nehoráznost a vydírání, jak k tomu přijde chudák občan, když musí platit státu výpalné…pardon…pojistné. V médiích proto už zazněla kritika, že odborníci fatálně selhali, když ještě senzacechtivým zmrdům nepředhodili toho lůzra, který si to odnese. Novinářským soudruhům bych doporučoval zpětný tracking letu eurocertifikovaných much. Ty by je měly k viníkovi – nějakému kravskmu zadku, který za všechno může – určitě přivést.

Ale nač troškařit! Novináři jsou při své omezenosti ještě málo kreativní. I v tomto případě přece existuje jeden jasný superviník – globální oteplování. Nebýt globálního oteplování, nebyly by se bývaly mouchy množily, nesedaly by na kravská hovna a neroznášely infekci. S mediální kampaní za daň ze vzduchu – za osobní produkci CO2 a methanu – bych být jimi neotálel. Kdyby to zachránilo byť jen jeden jediný lidský život.


06.06.2011 Challenger

12345 (9x známkováno, průměr: 1,11 z 5)
863x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017