EET a selektivní vnímání slušnosti - zpět na článek

Počet komentářů: 187

  1. Amen. Bohužel :-(
    Svět, který je založen na lidské závisti je fakt hnus.

    1. Realita, to je realita. Zvlaste pak v Cesku.

    2. Vsak uz Heydrich mluvil o tech smejicich se bestiich, ne? Trebas tim mel na mysli presne tohleto…

  2. Hm. Pro mě EET znamená to, že skončím s tou částí podnikání, kde se točí cash (pronájem nemovitostí). Bureš a jeho poskoci by mě sice označili za zloděje, ale já mám daně srovnané. Pravda je taková, že se jednoduše nehodlám hlásit do systému, ze kterého pro mě kouká jen buzerace a nesmyslné pokuty, aniž bych za to cokoli dostal. Obětuju jisté procento příjmů za to, že budu mít klid, propad ve výběru daní nechť si vyřeší Budeš sám.

    Bohužel, čím dál víc se mi to jeví tak, že tohle je jeden z důležitých cílů celého projektu. Odradit podnikatele od používání hotovosti, čímž bude naplněn zásadní krok směrem k jejímu následnému zrušení.

    A pak se teprve budeme divit.

    1. Já hlavně čekám jak se začnou sypat majitelé všemožných e-shopů až si uvědomí, že EET se týká zcela nesmyslně i platby kartou – za předpokladu, že to tam není jen proto, aby se od toho na poslední chvíli ustoupilo, a lidi si oddechli „že to vlastně dobře dopadlo“. Něco jak když k vám někdo přijde že vám uřízne obě ruce, ale nakonec vám uřízne jen jednu.

      1. Tady si dokážu představit, že se to ve finále může řešit prostřednictvím třetí firmy, která bude zprostředkovávat funkci platební brány. Jenže zase, je to komplikované a drahé řešení, které nikomu a ničemu neprospěje.

        Předpokládám, že spousta těch malých eshopů se na to ve finále vysere taky, protože ty výdělky prostě nejsou v relaci k riziku půlmíčové pokuty. Ale Bureš to svým koblihovým voličům určitě dobře vysvětlí, že to beztak byli stejně všechno zloději.

        Začínám koketovat s myšlenkou, že uvolněný čas věnuju průzkumu možností nákupu výpočetních a síťových kapacit. Pořízení DDOS je údajně otázkou v řádu stovek dolarů, přičemž endpointy EET nejspíš nebudou při tom šití horkou jehlou zabezpečeny nijak dobře.

        1. Platební brána je dnes úplný standard a popravdě ani nevím o jiném řešení jak by menší eshop mohl přijímat platby kartou. Podle Babiše jsou platby přes platební bránu též nutné účtovat do EET, ačkoliv vám přijdou souhrně na účet a vše je zcela transparentní. Na souki.cz v rozhovoru Babiš uvedl, že ví že to nemá smysl, ale potřebují mít data o celém trhu a karty znamenají 50% plateb. Takže amozřejmě jim jde o sledování toků na pčtech občanů. Společně s registrem účtů budou mít velmi „pěkný“ nástroj.

          1. No, podle mého má záhada kolem karet možná až jednoduché vysvětlení. Totiž, bylo nebylo, před mnoha a mnoha lety takhle seděli dva ajťáci v noci na generálním ředitelství. A jeden „Hele, co je to ta karta?“. A druhej „Já nevim, dej to jako hotovost“.

            1. V dobré restauraci před 15 lety:
              – Berete Amex?
              – Ne, stravenky nebereme.

      2. Právě to, že do EET spadají i platby kartou ukazuje na to o co jim hlavně jde. Chtějí mít online kdykoli přehled o všech aktivitách většiny subjektů. Kdyby z toho vyjmuli platby kartou, ztratilo by to pro ně hlavní výhodu. Ti drobní podnikatelé, kteří mají jen platby na účet jsou pro ně statisticky nezajímaví, tak je z toho vyjmuli a velké firmy je zatím nezajímají v tomto ohledu vůbec, takže tam platby na účet nedali, aby to tolik nebilo do očí. To ovšem neznamená, že je tam za 1-2 roky nepřidají. Myslím, že se ještě dočkáme věcí, že je tohle jen čajíček a EET zasáhne do tolika oblastí , že si spousta lidí nedokáže všechny souvislosti ani představit. Mám obavu, že to úplně změní podnikání, tak jak ho známe. Dotkne se to také cen, platů, zaměstnanosti, úplně všeho. EET mi vadí jako občanovi ukrutně, jako podnikateli si paradoxně myslím, že mi v mém oboru dost pomůže. Minimálně mě zbaví části konkurence a zvedne ceny. A máte pravdu, velkou část eshopů,které u nás vznikají až nesmyslně, to odstřelí, protože díky cenovým srovnávačům jich část vydělává téměř už jen na poštovném. A to jsem někde asi nejspíš jen zaslechl, ale domnívám se, že nemalá část velkých velkoobchodů u nás prodává až polovinu zboží bez ofiko daňového dokladu. Jak říkám, hotová apokalypsa to bude :).

        1. Kolegyně byla na nějakém školení, kde část byla věnována úvahám o daňovém právu de leg ferenda. Lidé, kteří by mohli vědět, kam vítr fouká, tvrdili, že střednědobý až dlouhodobý cíl by měl být de facto online účetnictví (nebo tak něco, zřejmě ve více krocích)a také soc. a zdrav. z nájmů a podnájmů, neboť tam je ještě co brát.

          1. Ona se to velká část lidi bude snažit za každou cenu vydržet, ale postupně umoří všechny. Třeba ti hospodští, kteří jsou teď první na ráně. Jasně, že si jedou část kšeftů bez účasti státu, na tom totiž byl tenhle business založený stovky let a nikdy to nebylo jinak. Když to pojede ofiko, tak ty ceny lidi leckde vůbec nebudou ochotni za kus žvance a pár točenejch zaplatit. Ale třeba těm hospodským někdo sníží nájem a nějak to půjde. A pak za nimi jednou přijdou a řeknou: Hele, ty jsi prodal tisíc porcí masa a koupil suroviny jen na pětset. Tak buď okrádáš zákazníky a za to dostaneš 2 mega pokutu, nebo kupuješ od sedláka načerno maso a za to půjdeš bručet a pokutu dostaneš taky. A že jsi třeba jen debil a ztratil si doklady, tak na to ti serem, protože to je stejně falšování účetnictví a za to je doživotí,majetek ti samozřejmě zabavíme všechen. A těch variací co všechno půjde kontrolovat,porovnávat, párovat ve všech oborech bude asi tak milion. Když něco nebude sedět, tak nejlépe pokuta, která nepůjde zaplatit do konce života.
            Jsem přesvědčený, že drobné podnikání to za 5-10 let rozbije na sračky a všichni se sejdeme v koncernech, velkovýrobách a supermarketch za státem garantovanou mzdu. A tak to má být :).

            1. Jak stát garantuje moji mzdu v koncernu?
              To by mě fakt zajímalo, hned bych byl klidnější.

              Nevím, co je to drobné podnikání, ale živnostníci, které osobně znám, to pravděpodobně v příštích letech zabalí, nikoli ovšem kvůli EET.

              1. minimální mrzdu garantuje a vzhledem k tomu, že nebude jiné možnosti uplatnění a na trhu práce vznikne obrovský přetlak, nikdo nebude nic namítat.

                1. Neptal jsem se na minimální mzdu, ale na svoji mzdu.
                  Pokud jste to nepochopil, tak upřesňuji, že není minimální.
                  Skutečně vznikne obovský přetlak bez ohledu na profesi?
                  Domnívám se, že jste do té trouby neměl tolik přikládat.

                  1. Právě že zatím nijak, to byla nadsázka.
                    Ono by se dalo říct, že je to celé hodně přitažené za vlasy, ale to jsem si o spoustě věcí před 15-ti lety myslel také. Viz jak někdo níže celkem trefně popsal systém fungující v Itálii a to pořád zdaleka není nejvyšší level.
                    Já zas co znám živnostníky, brečí kvůli EET jak želvy. Já s ním třeba v současné podobě nemám problém žádný, ale děsí mě kam to povede. Ale mě děsí mít u sebe i mobilní telefon, tak jsem možná jen paranoidní.

            2. Kolik má živnostník hotovosti v pokladně, kolik vydal za den účtenek, zda se mu tržba zvyšuje, kolik peněz má na svém účtu, zda si za své peníze koupil auto nebo něco jiného, a dokonce co živnostník dělal poslední dvě hodiny, to všechno a ještě více podle slov ministra financí Chorvatska Borise Lalovace vidí chorvatský stát u každého podnikatele 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Stát proto může podnikatele řídit, uvedl. Lalovac to předvedl na konferenci k elektronické evidenci tržeb pořádanou ministerstvem financí. – podrobnosti na http://desitka.org/?p=5994

              1. No, tady bych to spíš viděl jako zbožné přání a politické lži než jako realitu. Nevím, jak to chodí v Chorvatsku na pevnině, ale na ostrovech si s nějakými računy hlavu dost často vůbec nelámou. Tam se daně nejspíš nikdy moc neplatily a nebudou platit dál. Zaplaťpánbu.

              2. Jak dlouho musí držet peníze v kase, než si je vyzvednou? (Mě se tam cache někdy válí měsíc a někdy chvilku… mají nějaké omezení co do doby?)

                1. Omezení není žádné, ale bude to muset sedět se stavem pokladny v el. systému. Takže výběr musíte zaevidovat. Alespoň tak to měli v Chorvatsku. Po zavedení EET chodily kontroly a přepočítávali prachy v kase a když to nesedělo, dávali za to pokuty v tísících ojro. Netuším, zda řešili i to, když tam prachy chyběly.

                  1. tedy přepočítávalY a dávalY :)

    2. Zruseni hotovosti si nedovedu predstavit. Ano, vim, ze pro urednika ve meste, nebo pro IT specialistu je to relativne schudny scenar (s pozitivnimi, nebo negativnimi implikacemi), ale musime si uvedomit, ze velka cast hodnot vytvarejicich obyvatel civilizovaneho sveta nezije ve velkych mestech (tam uz zacinaji prevazovat prislusnici mensin), ale v oblastech malomest a vesnic, kde internet sice je, ale pokryti porad pripomina emental a casto se stava, ze na nejakou dobu vypadne. Zajistit takovou funkcnost, jakou maji platby cash proste nelze. platit automaticky, s tim, ze se penize odectou az se masinka pripoji… Rekneme, ze to je asi tak oblibeny zpusob platby u obchodniku, jakymi jsou seky. Navic spousta lidi praktikuje platby za neco, co moc nechce, aby se evidovalo. Nemusi to byt nutne prostitutka, nebo sacek podezreleho obsahu, to se da vykazat jako masaz, nebo bylinkovy caj, ne kazdy ale chce, aby sena jeho karte objevily polozky jako „pivo, pivo, pivo, pivo, pivo, vodka, vodka, bageta, gin, vermouth, 10dkg oliv, rodinne baleni tesco vazeliny, analni kolik, espumisan a DVD Zkrocena Hora“. Dobre, to asi neni (doufam), bezny nakup, ale nikdo nechce, aby jeho konzumace cigaret a alkoholu byla predmetem evidence. Rekneme, ze jsou duvody neverit elektronickemu zabezpeceni, nerikam, ze jsou to duvody dobre, ale ne vsichni jsme prilis racionalni. Zajimalo by me treba, jake argumenty by zabraly, na Jennifer Lawrence, aby pouzila Apple Pay.

      1. Potíž je, že systému je úplně jedno, proč jsou pro vás hotovostní platby důležité a že jejich zrušení nechcete. Pro systém je naopak důležité to, aby všechny vaše transakce byly podchyceny, třeba právě z těch důvodů, pro které jsou pro vás citlivé.

        A protože tohle si do volebního programu nikdo nedá, dovedu si představit scénář oklikou – budeme podnikatele za používání cash buzerovat tak dlouho, až se na to prostě vyserou a budou brát jen karty. Je fakt, že s bezkontaktními kartami už je placení malých částek velmi rychlé a bezproblémové.

        A jakmile se na to vyserou podnikatelé, nebude potřeba cash zakazovat úplně, chcípne sama, ideálně doražená nějakým nízkým maximálním limitem hotovostní platby a zrušením použitelných denominací bankovek.

        Jo, jsem paranoidní, já vím.

        1. Kdo lidem zabrani pouzivat treba valuty tretich zemi? Fungovalo to za posledniho totace, bude to fungovat i za tohoto.

      2. Ja myslim, ze jeste porad jsou veci, ktere maji svoji hodnotu a jsou celkem bezne zname. Rekneme treba takove zlate, nebo stribrne mince. Pokud zmizi statem emotovana mena, rozhodne se objevi jina, emitovana holt nekym jinym. Vzhledem k tomu, jak si napriklad zdejsi ctenari delaji hlavu s dodrzovanim zakona 361/2000 Sb., tak si zajiste nebudou delat ani hlavu se zakonem, ktery zakaze pouzivani hotovosti.

        Bezkontaktni system placeni se ozveecil, takze brzo bude i na hajzlu. Drobnosti tohoto typu at si system sleduje. Chapu, ze platit za chlast ve zlate je nestesti, ale umim si predstavit treba drobny stribrnak.

        No a smenny obchod, ktery prave na tech vesnicich funguje, bude fungovat o to vice. Krome toho si myslim, ze fura veci, ktere dnes jsou zcela legalne ke koupi, se presunou z nemale casti do undergroundu. Zakazem hotovosti system ziska jednak kontrolu na tim, co bude potrebovat kontrolovat a dalsi argument pro utahovani sroubu, aby se podchytilo i to, co podchyceno neni. Perpetum debile.

        1. Když už budou díky EET všichni online, tak můžou začít brát bitcoiny. Je to moderní, je to elektronický, je to mezinárodní.

          1. Bitcoiny též spadají do EET.

            1. To rozhodně. Stejně tak jako peníze, které mi dá obchodní partner hotově v parku podléhají daňovému přiznání…

              1. „A co zuby? Sefe, on mi nabizi, ze mi vytrhne zuby.“
                „Zuby nebrat!“
                „No pockejte, ja mu nic nedavam, jak mu vlastne beru…“

        2. Používání alternativních měn a směnného obchodu je samozřejmě možné, ale zoufale nepraktické a ve svých možnostech omezené.

          V okamžiku, kdy za většinu věcí nebude možné platit jinak než prostřednictvím bank, se státu otevírají dosud netušené možnosti. Zlobil jsi, holenku, chodit na demonstrace proti Burešovi se ti zachtělo? Na měsíc ti zablokujeme účet kvůli kontrole, však ona ti ta hlava vychladne, až ti začnou chodit upomínky a věřitelé kvůli zpožděným platbám.

          1. Přesně; viz J.A.Zajdel: Limes inferior :)

            1. Tam to řešili lifteři. Vcelku uspokojivě.

          2. Lze použít i plíživější metody. Např. „Váš poměr úraty za náboje a alkohol oproti úratě za vzdělávání dětí překročil (blabla něco)a tudíž už max. dva litry paliva na dojetí a žádnej chlast.“ Nebo „sociální situace Vaší domácnosti je ohrožena vývojem příjmů a výdajů za poslední tři měsíce, pokud se nezmění trend, tak za dva roky nebudet mít na splátku hypotéky, proto omezujeme Vaše výdaje na pochutiny max. částkou… alkohol max. částkou… rekreaci max. částkou…“
            Případně na tvrdo: „Vaše extrémní výlevy na webových diskusích ohrožují (něco) a proto Vám rezervujeme částku … na psychologické poradenství“. Atd.
            Ve Vašem zájmu. Pochopitelně.

            1. Ja myslim,ze se to provaze s chytrymilednicemi, chytrymitelevizemi, chytrymisporaky a dalsimi chytrymi zarizenimi. Proc by vlastne vubec mel clovek disponovat penezi, kdyz s nimi jen plytva? Krome toho mam ten dojem, ze penize jsou statu a obcanovi jsou jen zapujcovany, takze ve finale domaci spotrebice rozhodnou o tom, co se bude online pres Internet objednavat (pochopitelne to bude provazane s lobby farmaceutickeho prumyslu, takze nepujde ani tak o skutecne zdravi, ale spise o dodrzovani Narodnich programu zdravi, ktere budou samozrejme konzultovany s odborniky z farmaceutickeho prumyslu…)

              Na strane podnikatelu si celkem umim predstavit, ze se zavede online ucetni system, kde bude nutne vystavovat veskere faktury. Tim padem podnikatel vystavi fakturu a jeste nez faktura vubec vyleze z tiskarny, tak uz si FU strhne z uctu DPH a zalohu na dan z prijmu. Co na tom, ze fakturu jeste zakaznik ani nema v ruce a cert vi, jestli ji vubec nekdy zaplati, ze.

              Bude veselo.

              Na druhou stranu ale, zatim je vsechno v takovych srackach, ze se jim to rozhodne nepodari zavest celosvetove. To bude trvat tak dlouho, ze mezitim svet bude mit 20 miliard, takze se spise zacnou realizovat nejake napady Billa Gatese na snizeni populace, nez celosvetove zavadet elektronickou buzeraci.

              Takze jeste dlouho bude mozne si holt zalozit ucet nekde mimo System, pripadne podnikat mimo System, atd. Jasne, bude to nepohodlne, ale…

              1. Já také věřím, že kolaps civilizace by tyto problémy vyřešil ;-).

                Nicméně si nemyslím, že přijde skrzevá globální přelidnění. Považuji za poměrně pravděpodobné předpovědi o tom, že lidstvo v nejbližších desetiletích přehoupne populační vrchol co do globálního součtu. Problémem budou lokální přelidnění, zejména bych viděl oblast západní Afriky a Afghanistanu a jejich tlak na okolí.

                K poslední větě pak snad jen to, že k socialismu a diktaturám patří šedá zóna jak K. H. Mácha k měsíci lásky nebo konc. tábory k druhé světové válce…

              2. Za sebe můžu říct, že pokud už podstupujeme opruzy typu KH a EET, tak já bych ten online fakturační systém vlastně vcelku bral. Faktura se vystaví v online systému ministerstva financí, které už mě potom nebude opruzovat s dalšími buzeracemi, přehledy a hlášeními, neboť všechno ví. Zákazníkovi to přijde datovkou, takže stát i já přesně víme, že faktura byla doručena a běží lhůta splatnosti.

                Chci za to jenom to, aby se daně platily až poté, co je faktura zaplacena. To by šlo v onom systému udělat taky poměrně snadno.

                No jo, sci-fi, já vím.

                1. No, zatim se zda, ze online systemy maji jeste urcite mousky:

                  http://thenextweb.com/insider/2016/10/03/pornhub-smart-fridge/#gref

                  1. To je vážně k věci.

                    1. Je, protoze takto „funguje“ kdeco, takze ve finale vystavis fakturu v celostatnim systemu a na to ti prijde SMS, ze mas vyluxovanej ucet. Budes sondovat proc a ono se ukaze, ze ten genialni statni omline system nekdo naboural, tvoji fakture posunul desetinnou carku nejam do prdele a tim padem ti FU strhnul DPH a zalohu na dan v kosmicne vysi. Proste forek, voe. Ty ted muzes to svoje Humberto zavrit a travit par tydnu behanim po uradech a prokazovanim, ze za to nemuzes.

                      Proste, zlatej papir.

                    2. Za letošní rok jsem dostal papírové faktury asi tak dvě, což je o dvě víc než vloni. Evidentně tomu papíru všichni tolik nefandí.

                    3. Jasne, lenost a pohodli. Ver mi, ze pokud ti genialni online udela par prooseru, budes ty faktury klidne vyplnovat ruco fuco na prupisak.

                      Napriklad placeni T-Mobile. Kdyz to jeste byl Radiomobil, meli ode mne inkaso s limitem z uctu. Nejednou se stalo, ze castku strhli dvakrat, coz jsem zjistil az nekde po par mesicich.

                      Takze jsem se nasral a zacal platit kartou. Pohodlny. Nojo, jenze on ten portal T-Mobile co chvila nejede a stalo se mi letos v cervnu, ze jsem byl mimo CR, v moji bance zrovna neco predelavali na homebankingu, takze jedina moznost zaplatit rychle byla kartou pres portal T-Mobile. A on se jim zrovna posral. Do toho mi pipla SMS, ze pokud jim to neposlu hned, tak mi poslou upominku 130 Kc. Nevim, co na te upomince stoji tolik penez, asi to nese borec z Prahee pesky osobne az k nam. Okay, ale sere mne princip. Takze jsem zavolal na T-Mobile a poslal je s timto servisem do prdele. Po nejakem dohadovani mi soudruzka na hotline uznala, ze tedy jsem skaredy chlapecek, protoze jsem jim nezaplatil fa v den splatnosti (byl jsem tou dobou uz davno mimo CR) a ze milostive udelaji vyjimku a neposlou upominku. Proste genialni online system, na ktery je spoleh.

                      A to se nebavim o tom, ze modem od T-Mobile fungoval cestou pres Rakousko asi hodinu a pak voila! prestal. Po debate s ruznymi techniky se ukazalo, ze T-Mobile zplodil novy produkt balicku pro Internet v zahranici, jenze v mem modemu je SIMka pro Twist (proc, to nevim, ale dodal to T-Mobile) a nejakou softwarovou chybkou tento genialni balicek cerpa penize z pausalu te SIMky, ktery jsem ja nikdy nedobijel, protoze mam asi 15 let smlouvu. Tri dny telefonovani, nez to nejak horko tezko dali do kupy.

                      Jak slysim, ze neco funguje automaticky, zacinam se osypavat.

                    4. Smutný a off-topic historky o mobilech mě dojímají, faktem nicméně je, že mi „geniální online“ průser ještě neudělal. Zřejmě problém mezi klávesnicí a židlí.

                    5. Re: Nomad
                      4.10.2016 v 12:06

                      Pokud to byla reakce na mne, tak predpokladam, ze jste cetl pozorne a rozumel psanemu textu. Vsechny problemy mnou vyjmenovane zpusobil jen a pouze operator, coz i sam uznal. A nebo to spatne chapu a problem mezi klavesnici a zidli myslite na operatora, coz nevylucuji.

                      Ja podnikam od roku ’87 a je pravda, ze dokumentarnich faktur ubyva, coz je dobre, ale ze bych mel jen dve dokumentarni? No, neznam obrat vasi spolecnosti, ani siri dodavatelu, ale dve faktury v obalce mi prijdou denne, nebo obden. Nevidim v tom nic zvlastniho.

                    6. TDebile ma posledni dobou problemy s fungovanim kdeceho: nechodi aut.generovane faktury, na web uctu nelze stahnout podrobny prehled, pri prihlaseni na web ucet to hlasi „Prvni prihlaseni“ a chce zadat jmeno, heslo atd. Zacina mi to pripominat problemy, kvuli kterym jsme odesli od Vodafounu…

                    7. Ano, web jim zlobi dost casto. Bud pada, nebo nejede vubec. Ja se na nej prihlasuju tak jednou do mesice, kdyz jim platim fakturu a je to tak jeden ze ri pripadu, kdy to proste nejde. Je ostuda, ze nekdo, kdo se zivi zprostredkovanim Internetu to sam poradne neumi.

                2. Btw, chctit po statu, aby cekal na penize jako ty? Ano, to je sci-fi. Vem si, ze uz jen system DPH je forma uverovani statu. Tak jak muzes jeste chtit, aby stat cekal, az ty dostanes penize?

                  1. No vždyť to říkám, že to není reálné. Jen jsem podotkl, že za určitých podmínek bych se vystavování faktur skrz systém ministerstva financí zas až tolik nebránil, šlo mi tam hlavně o to, že by odpadl všechen voser s hlášeními a reporty. Placení daní až po obdržení peněz by tenhle stát bezesporu poslalo do kolen, to po Burešovi nemůžu chtít.

                    1. V teoreticke rovine je to uslechtila myslenka. Ano, taky si to umim predstavit a nemel bych s tim citovy problem. V rovine prakticke ale uz vidim, ze zodpovednost za fungovani by tak nebo tak byla prenesena na uzivatele a pokud by to obcas nejelo (jako ze to jak na potvoru nepojede zrovna v okamziku, kdy potrebujes odeslat faktury a odjet treba na dovolenou), tak zalozni reseni zadne. Kdyz si faktury delas sam, tak skopnes ucetni program na nejakej jinej funkcni PC, vytisknes a goodbye, poresim po dovolene.

                      Uplne staci se podivat, jak funguje login na web MF treba 31.3. Peknej voser. A ted si predstav, ze takto bude cela zeme delat faktury. Krome toho velmi lakave sousto pro fizlovani a hackery.

                      Nebo ta idea s DS. Kazda firma ji ma povinne. Nicmene, uz se mi nekolikrat stalo, ze jsem nejake firme neco poslal do DS a nic… ticho po pesine. A uplne nejlepe mi jedna pojistovna dokonce napsala, ze doruceni do DS pro dany ukon nestaci, musim to poslat pisemne (rozumej dokumentarni formou). Huh?

                      Je to jako komunismus. Celkem pekna myslenka, ale nerealna praxe.

                    2. Divná věc. Podnikám od konce devadesátých let a až dosud jsem neměl nejmenší potřebu logovat se na web MF. Takže nemůžu sloužit, fakt nevím, jak to vypadá.

                      Co byl nebetyčnej VOSER byly hned na začástku datové schránky, kdy existovalo jenom to zprzněné webové rozhraní, které navrhoval nějakej debil. Jenže od té doby se to celkem vylepšílo a hlavně se objevily programy, které s tím umožňují velmi komfortní práci, takže já s DS už problém nemám.

                      Co přesně čekáte, že se stane, když firma dostane od nestátního subjektu něco do datové schránky? Může se na to vysrat úplně stejně, jako se může vysrat na klasickou poštu.

                      Pokud se ale snažíte říct, že jste něco poslal a ono to nedorazilo, bylo by namístě poslat podnět na českou poštu nebo kdo to teď spravuje, protože to vnáší zásadní pochybnosti o důvěryhodnosti celého systému.

                    3. – firma mi napise, ze potrebuje dokument doporucene, nasledne ja jsem jim ho poslal DS a oni to ignoruji. To mi prijde byt zvlastni. Chapu, ze pouziti DS nikoho nezavazuje (pokud nejde o „vyuziti vsech dostupnych metod k doruceni“), ale kdyz nekdo chce neco doporucene, tak proc uz neni v 21. stoleti?

                      – DS funguje, ted pres to posilam prakticky veskerou korespondenci s MF a neni problem. Nastroj je funkcni. Problem spise je, ze ho nevyuzivaji nekteri, kteri trvaji na mene pohodlnem (a drazsim) zpusobu komunikace. To mne sere. Ja jsem povazoval celej system DS za picovinu, ktera stala jen furu prachu. Ale kdyz uz ten kram existuje, tak proc mam vyhazovat dalsi penize za papir, obalku a doporicene doruceni, kde take neni zaruka, ze to nekdo precte (nota bene ani podaci listek neni dukazem, ze jsem poslal opravdu to, co tvrdim, coz u DS odpada)?

                      – chapu, ze nepotrebujete treba vyplnovat VIES, nebo Bonz o DPH, ci jine formulare na Danovem portalu. To budte rad. Setrite si svoje nervy, protoze to za vas treba delaji jini.

                    4. Co se týká daňového portálu, mám to stejně jako s DS – používám aplikace, které mi umožňují udělat tu práci komfortněji a rychleji, takže se nemusím drbat s webovou aplikací. Ano, stojí to nějaké peníze navíc. Vzhledem k ušetřenému času a nervům to považuji za dobrou investici.

          3. Ano, alternativni meny a smenny obchod jsou velmi neprakticke a bude to opruz. Ale bude to takovej mentalni proteeeeest… :-)

            Ja kdyz vyjedu UAZem, tak vim, ze je to hucici a totalne nepohodlnej kram. Jenze ja v nem muzu napriklad zcela legalne jezdit bez pasu. Takze kdyz shodim strechu a jedu na nakup par kilaku po silnici, tak si muzu alespon simulovat jizdu v polovine 60. let, kdy bylo vice svobody. A i pro tento pocit to auto mam rad.

        3. Navrhuju ještě otravinové lístky na párky z Andrejova separátu

          1. Naivo. Naopak tyhle parky se budou brzo povinne pridavat do skolnich jidelen a to v minimalni vysi 10 % celkoveho objemu potravin.

      3. Ještě bych doplnil, že v okamžiku zrušení hotovosti se velká část obchodů (neříkám že nadpoloviční, ale jistě ne zanedbatelná)hodnot tvořících obyvatel,začne realizovat výměnným způsobem, další část si řekne že bitcoin není až taková kravina, etc.

        1. Kazdopadne to musi byt seda ekonomika. Ono se staci podivat, jak v dnesni dobe stat zatocil s vymennym obchodem u nemovitosti. Pokud si dva lide prehodi byty, zaplati dan z prevodu nemovitosti oba dva. Ze si zadne penize nepredali? Na to sere bruselska doga.

  3. Pořád tomu breku nerozumím.

    Elektronická evidence tržeb
    Formát a struktura údajů o evidované tržbě
    Popis datového rozhraní pro příjem datových zpráv evidovaných tržeb
    Verze 1.0
    Datum poslední verze dokumentu: 10. 5. 2016

    Pokud se firma s pokladnama neorientuje v problematice, je ji třeba vyměnit.

    Neobhajuji EET, leč má zkušenost praví, že krácení tržeb je masivní napříč podnikatelským prostředím.

    No a jsme opět u problému: etika != ekonomika.

    Z druhé strany bych se zase až tak moc nebál, cesty jak to ojebat se vždy najdou.

    Na problému je třeba zapracovat, ne skuhrat.

    1. Ano. Neobhajuji omezeni maximalni rychlosti. Lec ma zkusenost pravi, ze hodne lidi boura, protoze vyssi rychlost nezvladaji a proto omezime vsechny….

      To odnekud znam.

    2. Ty boxy nemá naprogramovaný ani jediná firma v republice, tuhle jsem to taky řešil. Takže o výměně firmy s pokladnama to fakt nebude. Tvůj příspěvek se nese trochu v duchu článku. Na jednu stranu upozorňuješ na krácení tržeb (i s EET se bude krátit dál) a na druhou už zmiňuješ že je třeba to ojebat. Etika by se měla na prvním místě použít při stanovování výše daně a v druhém při nakládání s vybranými prostředky.

    3. To že umíte nalinkovat popis rozhraní je sice fajn, ale co se má tedy stát pokud se data například nepodaří odeslat. Nebo vám přijde špatná odpověď? Spadne připojení? Jak ta zpráva vypadá potom? Co když mezi odesláním zprávy a přijetím odpovědi vyprší certifikát atd.? EET totiž nejsou „jen“ pokladny. Ono se bude týkat také prakticky všech e-shopů co mají platbu kartou (což má dnes de fakto každý) – byť až od února. Pár lidí co znám to balí, e-shop měli jen jako přivýdělek k hlavní činnosti, často několik let starý. A investovat do toho, aby jim tam šil někdo na míru řešení pro EET a potenciálně riskovat tučnou pokutu pokud by v tom byla chyba prostě nechtějí. No a nevynáší to zase tolik, aby šli a pořídili nový e-shop.

      1. Ale tak že se trh vyklidí od tady těch různejch kšeftmanů co mají e-shopy na hovno, minimální až žádnej popis, mizerný fotky a o zboží nic neví jsou kvanta. Obvykle to stojí za víte co, dělaj to jako tenhleten „přivýdelek“ a podle toho to vypadá.

        1. Tys asi usnul nekde pred 10-15 lety. Tusis jak funguje online marketing a kolik to stoji?

          1. Co tu meleš, jedinej marketing tady těch kšefťáků je, že vypadnou z nějakýho srovnávače. Tam se zpravidla platí paušál, podíl z prodeje, nebo dokonce za proklik. Co víc mě sere je jak srovnávače přešly na tenhleten model „výdejní místo“. Já každýmu seru na nějaký uloženky, pod výdejním místem si představuju prodejnu, nebo ještě tak smluvního partnera se kterým si nějak šábnou tržbu, ne že zaplatím půl sta za doručení někam na druhou stranu města, to je bomba.

            Jako zákazníka mě pak akorát sere, když na takové sračce přistanu. Uloženka za půl sta, kurýr za stopade, nic mezi tím (bublinkovka poštou) tam není. Zejména mě to zvedá ze židle v tom momentě, když vidím, jakou práci si s věcma dávám já, a jak tihle kšefťáci na to mrdaj. Většinou hned odcházím.

            1. A to je myslis zadarmo:)? Nemluve o tom, ze od urcitych objemu na tom zamestnavas vlastni lidi plus okolo pozice jako treba grafik. Internet je prodejni kanal jako jakykoliv jiny. Nevim, kde se bere ta predstava, ze se na internetu vse prodava samo a skoro zadarmo:)
              No tak nakupuj tam, kde ti to vyhovuje. Jeste pred nedavnem to eshopy postou posílaly zridka kdy, platba na ucet a vydej kdesi v polich na druhem konci Prahy. Za tu cenu se to vsak vyplatilo. Myslim, ze jsi pouze zhyckany. To ale neni duvod prat lidem, kteri maji eshop treba za desitku mesicne ke svoji normalni praci, aby jim to Bures zlikvidoval.

              1. Vidím slova, ale žádný sdělení…

        2. I kdyby to tak bylo, tak co? Já jako zákazník si vybírám, kde budu nakupovat a většinou vím, co chci koupit, takže jdu zcela logicky tam, kde je to pro mě nejvýhodnější.

        3. Ano, existují špatné e-shopy. Osobně mě třeba vytáčí, když píší zboží skladem a ono se ukáže, že jej začnou shánět teprve když si to objednám. Ale o tom který přežije a který zbankrotuje by měli rozhodnout zákazníci, ne nějaký úřední zmrd který ví problematice kulové. A osobně znám člověka, který přijde po práci domů a místo aby se rozvalil před televizí tak sedne k počítači a administruje specializovaný e-shop s věcmi které bych jinak těžko sháněl a vydělá na něm oněch záviděníhodných pět tisíc měsíčně. Nechápu, jak si někdo může jen pro vlastní zvrácenou potěchu přát, aby o těch pět tisíc přišel.

          1. Svatá slova, do kamene tesat.

        4. Na tyhle shit eshopy to asi nebude mít moc vliv. Většinou online platby zavedeny nemaj, protože to stojí peníze takže se jich EET týkat nebude. Zatím.

        5. Co vám vadí na různejch kšeftmanech s podivnými e-schopy? Nutí vás od nich něco kupovat. Že by zasahovali do vašeho jobu?
          Pokud to bylo míněno jako ironie tak se omlouvám.

          1. Mě na nich třeba vadí, že nám většinou ukradnou to s čím se mi pracně děláme. Design, fotky, texty… Ale určitě bych nebyl pro zavádění EET aby to někoho položilo. Šmejd si ostatně vždy najde cestu. Kdyby tu fungovalo právo, nebyl by s nimi ostatně žádný problém.

            1. Checht… Cinani nam kradou napady uz 15 let. Je to absurdni, ale na webu mame vyrobky o jednu generaci starsi a teprve az se objevi potencialni zajemce, dostane aktualni nabidku Emilem. Stava se i, ze nekdo nekde uvidi nas vyrobek a paxe pta, jestli to je nase, kdyz to na webu nemame…

              Bohuzel, proti tomu obrana neni. Sikmookej srac okopiruje uplne vsechno. Ze do strev nevidi a taky to podle toho dopada, to uz je jina story. Zakaznik se vycinka na Cinanovi a na nase uz mu pak nezbyva. A aby toho nebylo malo, tak je hodne moderni, ze za cinskymi vyrobky stoji nemecke, nebo americke firmy. Takze na oko je to ‚smejd in USA‘, ale ve finale je to hrc PRC, mnohdy rozesilane rovnou z Ciny.

              Jojo, zivot je boj.

      2. Platby kartou v eshopech budou znacny pruser, protoze banky a platebni spolecnosti to nechaji primo na obchodnicich, coz znamena vlastni vyvoj. Na posledni chvili to lepi i poskytovatele „konektivity“.

        1. Oni to ale asi nemají moc jak vyřešit. Protože majitel obchodu potřebujete ten kód dostat na svoji fakturu, a ty vystavuje on, nikoli zprostředkovatel platby. No, a odeslat info o platbě musí také on, a podepsaný musí být jeho podpisem.

      3. Drahá Karkulka,

        z dotazu soudím na mírnou či počínající demenci, tak budu podrobnější.

        „co se má tedy stát pokud se data například nepodaří odeslat“

        Řeší to zákon 112/2016 §21,22 doba odezvy

        „Nebo vám přijde špatná odpověď?“

        Nevím jak poznat špatnou odpověď, leč osobně natisknu to, co bylo odpovědí a osud správnosti je mi vcelku vedlejší.

        „Spadne připojení?“

        Viz doba odezvy

        „Co když mezi odesláním zprávy a přijetím odpovědi vyprší certifikát atd.?“

        Někde viditelně je třeba si poznamenat okamžik vypršení certifikátu a včas si požádat o nový.

        Probůh takový hrozný lidský materiál. Ne, tento materiál si kobliháře zaslouží alespoň dvakrát a navíc hustěji a častěji.

        1. Dotazy Karkulky mi přijdou zcela na místě. Proč tě to vytáčí netuším.

  4. „A jaký z toho udělat závěr?“
    Že máš debilní kamarády. VŠ je automaticky debil.
    Fakt nejlepší jsou takoví ti podnikatelé co nepodnikají a volí ČSSD, bohužel jak říkáš ti si zas nějakou kličku proti EET najdou. Jinak pohostinctví je straně nevděčná práce, lidi tě zničí.

  5. 1. Daň je loupež. Mafie může tvrdit, že ji lidé platí za ochranu, stát může tvrdit, že mu lidé odvádí daň, ta podstata násilím vynuceného odevzdání peněz se tím vůbec nemění. To, že někteří to odevzdání peněz podstoupí dobrovolně a možná i rádi nesmaže to, že ostatní jsou k tomu odporným násilím donuceni.
    2. Je morální a nikoliv nečestné vyhýbat se loupeži (včetně té daňové) kde to jen jde. Naopak považuji za otázku cti ochránit svůj prací, či poctivou směnou získaný majetek před nenechavci.
    3. Díky Bohu za každou korunu, která zůstane lidem a nepadne do chřtánu nenažraného státu.

    Až tohle lidé pochopí, bude líp :)

    1. Stat bez dani je nesmysl. Pokud zadne dane, pak je nutne zrusit stat. Ostatne… proc ne. Jediny trosku problem vidim v tom, ze kdyz uz se cesti debilove neumi domluvit na volby, jak by se domlouvali treba pri obrane zeme? Nez bychom se rozkoukali, byli bychom nejaka kolonie zase jineho statu. To sice jsme i ted, ale vize svobodne existence v globalizovanem svete je proste utopie.

  6. osvěty není nikdy dost (a omlouvám se těm které opakování nudí): daň rozhodně není loupež. není to ani krádež. zato se velmi dobře trefuje do definice trestného činu vydírání – pohrůžka násilím (nebo podobnou patálií), nikoli bezprostředně následujícím v případě nesplnění. zloděj (krádež) se pokradmu plíží a krade v nepřítomnosti okradeného. loupežník třímá bambitku a volá: „peníze nebo život“. vyděrač vydírá řka: „nezaplatíš-li daň, pomysli na to, že dostaneš penále, skončíš v kriminále, sebereme ti barák v exekuci a děti nebudou mít co jíst“.

    1. Díky za postřeh. Pro ty, co mají potřebu zločinné jednání popisovat v intencích platných trestních zákoníku, bude jistě přiléhavější pojmenování vydírání. Já bych, s dovolením, zůstal u loupeže, přestože tam ta hrozba násilím zpravidla není tak bezprostřední, jak vyžaduje TrZ.

  7. jak se za 40k čistého kupuje dům bez hypotéky? To bych teda fakt rád věděl…

    1. A tak kdyz by clovek 10-20 let setril a pak si koupi neco „zanovniho“ a ne v Praze, ale nekde na venkove, tak by to urcite slo…

      Kdyby to byl byt, tak levou zadni, ale dum uz bude mit nejaka omezeni, ale pujde to…

      1. Ty vole lojzo, ty musis byt kvalitni neprakta…a to tech 10-20 let zili se ctyrma detma zadarmo u maminky a zrali travu ne? To asi neni moc pravdepodobne ze? Setrit z ciste mzdy kdyz mam firmu? Kdyz tu s logikem bajite o tom idealnim fungovani spolecnosti tak tusis alespon zakladni ekonomicke principy te soucasne?

    2. Tak zalezi na osobni spotrebe, vysi rodinneho prijmu (Kdyz plat manzelky pokryva zivotni naklady, neni co resit) a na tom, jestli treba byl dotycny vybaven pri vstupu do zivota dluhy, nebo nejakym movitym majetkem. Moje zena,driv, nez jsme se potkali, mela praci, kde vetsinu prijmu mohla ulozit, dneska, kdyz mame spolecnou domacnost, tak porad vetsinu prijmu ukladame, na spotrebu jde jde mensi cast prijmu. Kdyby zil dotycny za 15 000 mesicne (a spousta lidi tak zije, nekteri jeste za min) Tak je to 300 000 cisteho prijmu rocne, co jde na sporici ucet. Dum na vesnici by si tudiz mohl koupit za takovych 3-5 let prijmu, i kdyby strkal penize do slamniku. Za dobrych okolnosti se kupuji domy v drazbach, starsi objekty, neco, kde je polovina ceny za nemovitost a druha za rekonstrukci.

      Ja jsem si pocital naklady a kdyz pominu vydaje na pracovni potreby, tak suverenne nejvic penez platim za bydleni, trochu za dopravu. Jidlo, piti a hygiena, to vsechno dohromady je asi 7-8% prijmu a to se neomezuju, jen nekupuju nesmysly (Vetsinou. Doufam. No dobre, kupuju nesmysly, ale ne moc drahe). Ano, lidi s podobnym prijmem nechapou, ze se da zit takovym zpusobem. Ja zase nechapu, jako nekdo muze utratit v hospode za tyden 80% svoji mzdy a prezit to.

      1. Nechtěl bych tě potkat. Jestli za vodu utratíš tak málo a ještě ji všechnu vypiješ. tak musíš smrdět jako tchoř.

        1. Tak kohoutkovou vodu mam zapocitanou do bydleni. Pochopitelne, ze se denne meju, dokonce koupu. No ale smrdim taky, to nemohu rict. Pripomnelo mi to „Dal jsi rybickam novou vodu? – „Proc? Nevypily jeste tu starou.“

        2. No, viděl bych to spíš tak že na tyhle výdaje člověk nekouká. Stejně jako bydlíte, utratíte určité množství vody, elektřiny atd. Víte že „neplýtváte“, ale na druhou stranu pokud se rozhodnete napustit si vanu, nebudete to přepočítávat na koruny.

    3. Při troše snahy to jde. Například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových občas rozprodává různé odúmrti nebo exekučně zabavené nemovitosti za ceny naprosto symbolické. Mně takhle nedávno unikla chaloupka za 60 tisíc u nás v Sudetech (ve stavu mizerném, leč opravitelném), vím o nákupu obyvatelného RD ca 30 km od Prahy za 300 tisíc apod.

      1. Ano, obcas se zadari dobra exekuce. Kamaraduv tatik se na to specializuje. Jasne, jsou tam tlaky a je ve fronte, ale uz urval tri chajdaloupky, kazdou dal do pucu a pak sveril pronajimaci agenture. Dal to neresi a jen mu chodi jeho investice po kouskach zase na ucet.

      2. Čoveče já Ti nevím, ale já bych s tímhle druhem přivýdělku asi měl drobný problém. On by se dal asi eliminovat tím, že tam po koupi a během rekonstrukce nevkročím, ale to dost dobře asi nejde, pokud si chceš pohlídat, co s tím řemesníci provádějí a jak. Měl bych asi problém s tím, že jsem koupil za pár šupek něco, v čem se někdo narodil a bydlel třeba 60 let, než udělal nějakou chybu, kterou by jistě při dobré vůli šlo napravit, ale dopadlo to prostě takto, pro věřitele je to tak mnohem jednodušší. Vkročit do takového baráku s nějakou historií, vidět prostředí, kde bydlela jinak slušná rodina, co bohužel celá zaplatila za chybu jednoho člena – že jeden člen rodiny 10 let zapomněl zaplatit pokutu od DP a dluh se nesmyslně vyšplhal na částky řádu statisíců, to bych fakt dost těžko rozdejchával.
        Asi by bylo rozumné se o historii baráku vůbec nezajímat, ale to při nejlepší vůli asi nejde, vždy se tam najde někde něco, co Ti jeho historii připomene, třeba na půdě a tak.
        Asi bych si připadal jako sup, ale to je tím, že jsem ve své podstatě měkkosrdcatý a občas mi to škodí..

        1. A koupil bys levne dum, kde nekdo podrizl manzelku a deti? Kde vyrabel drogy? Vsude je neco, jde tezko odhadnout, jaka exekuce nastala diky svinskemu jednani, kdy dluh 800kc narostl, nikdy realne neoznamen, na nesplatitelnou castku a kdy je to proste exekuce na majetek cloveka, co si bral spotrebitelske uvery, prvni na nabytek, druhy na dovolenou, treti na vanoce a dalsi na zalatani dluhu z tech predchozich…

          Kdyz mi bylo 14, vadilo mi spat na posteli, ve ktere nekdo, koho jsem mel rad, rok predtim zemrel. No ale pak jsem pochopil, ze vec je jen vec. Taky jsem si myslel, ze blizkym lidem, kteri spadli do problemu, se ma pomahat. Pote, co me to stalo kus meho majetku a dotycny je porad v te same prdeli (respektive znovu, zalezi na uhlu pohledu), ani moc neverim na „moralnost“ takoveho jednani.

          1. Ale ano, i já ještě doteď rozlišuju lidi, co se dostali do sraček a exekuce díky 10 let neoznámenému dluhu 800Kč a lidi, o nichž vím, že to byli dvacet let gambleři, ožralové, flákači a chtěli žít na účet nás ostatních.
            To se přiznám, že ten svůj psychický blok by byl u této druhé skupiny upozaděn, i kdyby tam žili těch 60 let. Páč na 100% vím, že si tu exekuci zavinili jen a pouze sami vlastní blbostí.
            Ale jak píšeš, existuje i nemalá skupina lidí, co cíleným jednáním úřadů spadli do exekuce kvůli oněm 800Kč pokuty od DP a kteří by ji, vědět o ní, okamžitě zaplatili. Mohla klidně přijít i upomínka, ale mladej, co ten flastr dostal, ji mohl záměrně stopit před rodiči. Další už nepřišla a rozběhlo se ono cílené desetileté vyčkávání na celkem hezký baráček..S tímhle bych problém tedy měl, bohužel.

            1. obávám se, že deset let neoznámený dluh 800 Kč jen ztěží naroste tak, aby dlužník přišel o barák. Můj exkolega díky nezaplaceným pokutám za MHD* dostal výměr na 300 tisíc a něco. Jenže těch nezaplacenejch pokut bylo šestadvacet. 15 kolíků za kus sice teda neni zrovna málo, ale většinou se to dá řešit jinak než prodejem baráku. I na těch 300 kolíků si celkem bez problémů dohod splátkovej kalendář a to bral něco přes pětadvacet litrů čistýho.
              O baráky se typicky přichází dvěma způsobama – buď klasickej notorickej půjčovač co vytlouká půjčku půjčkou případně gambler co vytlouká půjčku půjčkou nebo mnohem častěji prostě a jednoduše nezvládnutá hypotéka, kdy si dotyčný vzali hypošku na krev a prostě to nedali (což se v takovym případě dá čekat). Případně je finanční nouze přivedla k rozvodu a protože by hypo ani jeden z nich sám neutáh, tak šel barák do aukce.

              *žádná levá, prostě na to tenkrát sral a cíleně neplatil.

        2. Hele, zrovna ted jsem neco hledal v dokundamentaci svoji chalupy a tak jsem se zacetl do vsech dokladu, co k tomu z archivu mam. Puvodni majitel pro rekonstrukci pouzil stavebni material z vedlejsiho domu, ktery byl na zaklade Benesovych dekretu sebran Nemcum. Zrovna tito Nemci nehajlovali, ale jejich domek byl na vyhodnem miste, kde se zalibil mistnim obecnim funkcionarum. Takze Nemce vysoupli a hura – udelame si tam ourad. Tahlo se to 9 let a ve finale soused (jehoz chalupu ted mam) to dotahl az na kraj a presto, ze nebyl komanc, tak sel tvrde za svym a tuto sebranou chalupu vybojoval pro sebe. Kdyby to neudelal, tak by mili funkcionari nechali zbourat i jeho chalupu, protoze nebyl ve strane a mel chlivek a hnojiste hned pod okny potencialniho MNV.

          A co myslis, melo smysl se zabyvat tim, ze vlastne soused Nemec byl v pohode a on ted rozebere jeho barak? Nebo myslis, ze by to neudelal, nebyt tlaku MNV?

          Kdybych si toho spisu (ktery cita asi 60 stran) dnes nevsiml, vubec bych tyto detaily nevedel. Takze dnes vim, jak to bylo s krovem na moji chalupe, ktery je puvodne nemecky. Zrovna v tomto pripade spina a lidska chamtivost. Ale zivot jde dal, moje chyba to nebyla.

          1. My jsme žili dost let v domě, který koupila příbuzná, splácela ho, MNV, samozřejmě, šlo o dům ukradený Němcům, kteří byli vyhnáni. Po revoluci se tam přijely podívat dvě starší dámy, které se tam narodily. Kdyby řekly, že ho chcou (řekly, že nechcou), okamžitě bychom se vystěhovali a dali jim ho. Spravedlnost musí být. A spravedlnost je vrátit ukradené, byť nabyté v dobré víře.

            1. To je obcas dost slozite, protoze jest pak otazkou, komu vznikne vetsi ujma. Jestli tem, co byli vyhnani, nebo tem, kteri si to od MNV koupili. Je to jak Cerny Petr.

              Ja jsem se se zenou uz davno shodl na tom, ze spravedlnost neexistuje. A jako pohan-amater take necekam, ze nejaka spravedlnost bude post mortem ;-)

        3. Ono zajímat se o historii neuškodí. Kamarád koupil výhodnou exekuci a furt se mu tam chtěli cpát indočeši, co nechápali, že už to není jejich. A to ho možná jejich matróna proklela, vzhledem k tomu, jak blbě skončil.

    4. Jestli nebude pes zakopan v tom „vlastni programatorskou firmu“, nejspis v kombinaci hezkeho vena a cen maleho mesta bez faktur.

    5. Re: alfonz19 3.10.2016 v 10:58

      jak se za 40k čistého kupuje dům bez hypotéky?

      Později.

      (40k čistého -řekněme 8k bydlení (nájem nové garsonky plus služby) – 3k potraviny – 4k nějaká spotřeba (hadry, boty, telefon…) tak při určité skromnosti má jeden člověk 25k/měsíc, tj. nezanedbatelných 300k/rok a menší domy mimo komerčně nejzajímavější oblasti se pohybují klidně okolo 1,5 mega, což je pět let – a nejsou to trosky, pochopitelně také ne novostavby).

      1. 15 000 je fakt na hraně, ale dá se no.

  8. Pokud chcete vědět, kam to povede, podívejte se na Itálii. Tam EET již dávno funguje, stejně jako veškeré další Babišovy vklhké sny: majetková příznání, která Velký bratr v Miláně kdesi v podzemí pilně páruje s poznávacími značkami vozidel z mýtných bran, platebními kartami a účty, daňovými přiznáními, výpisem z katastru nemovitostí, všemi doklady a vízy a osobními doklady. Je to naprosto precizní a dokonalé. Jen jednu nevýhodu to má.
    Od doby, kdy tento systém Velkého bratra v Itálii funguje, propadá se ekonomika této země čím dál rychleji do pekla a lidé tam reálně chudnou asi nejrychleji na této planetě.
    Myšlenka fašismu byla pouze na pár desetiletí uzemněna německým Národním socialismem a jím prohranou světovou válkou, ale žije stále dál a je rok od roku silnější a silnější.
    Mimochodem: Mussolini se Hitlerovi posmíval, že je jen pouhý přihlouplý plagiátor. Tak Ave Plagiario, miserevole Babiš!

    1. Přesně tak to bude fungovat i u nás. A obecně, ono to tak funguje všude, kde je to zavedeno.

    2. Svatá pravda. Jen ten bratr je v podzemí Říma.

    3. Nemel by se Bures spise titulovat „padre“, pripadne „capo di tutti Checa capi“?

    4. Ale prdlajs, tam fungují registrační pokladny. EET podle Burešova zákona zatím přibližně stejně funguje pouze v Chorvatsku. Tady bude velký bratr mnohem větší a důsledky budou mnohem horší.

  9. Ani nám v http://www.KASAvKapse.cz kovové EET nelíbí ale nechtěli jsme aby kvůli tomu museli jakýkoliv podnikatelé skončit proto jsme udělali řešení které se dá koupit celé za 3777 Kč bez DPH

    1. No, to tady ještě chybělo, aby to tu kdejakej čurák začal spamovat reklamou.

    2. Ses posral?

    3. Doporučuju lidem ať si eet kupují od firem co pokladny prodávali dávno před nějakým eet. A jsou i firmy které eet implementovali do účetního programu bez jakýchkoliv příplatků a to se mi líbí. Považuju je za borce a je fajn že se na té sviňárně nemusí za každou cenu přiživovat. Zařízení za 3777 bych se bál koupit, protože za to nekoupíte ani slušnej mobil.

      1. Mam slusnej mobil a stal 3100 Kc. Mam ho na telefonovani a funguje na 100 %. Vodotesny, paduvzdorny. Dovolal jsem se s nim vzdy a odevsad, kde jsem to potreboval ;-)

        Jasne, nesudla se prstem po obrazovce, neni v tom Internet, popcornovac, chladic Coly, vsechny moje fotografie od narozeni… ale umim s tim zit a za ty prachy si klidne koupim dalsi, az se tento jednou posere. Ja to mam rozdeleny. Telefonem telefonuju, hrebiky zatloukam kladivem. I kdyz je mozne oboji delat jednim pristrojem… ;-)

        1. Moje chyba. Nemyslel jsem mobil na volání ale mobil na kterém jde spolehlivě pracovat s aplikacemi.

          1. Moje zena je vyznavacem chytreho telefonu a vecne s nim ma problemy. A to si kupuje kazdy rok nejaky novy. Ja na vychytavani much na necem, na co se mam spolehnout, nemam holt cas. Chapu, ze treba mladej clovek to ma na hrani, nebo behem pochrupovani na prednaskach si hraje s aplikacemi a ladi, mezi kamarady sezene nejaky zaplaty a tak. Nebo businessman, kterej lita casto letadlem, si dlouhe chvile krati timtez.

            Ja jsem holt na te strane, kde pro odreagovani pouziju laptop s plnohodnotnou klavesnici, jedou mi na tom stare XP se kterymi nemam absolutne zadny problem uz nekolik let. Je to velky kram, ale spolehlivy a pohodlny pro psani, i cteni na velkem GLCD.

            Jeste pred par lety jsem si myslel, ze proste vzdy pockam, az sedne prach, vychytaji se porodni bolesti a pak si vec koupim. Takto to funguje treba u naradi a nekterych aut. Ale bohuzel to takto nefunguje u chytrych telefonu. Dokonce uz ani u tech PC ne. Posledni dva mesice stale resim nejake bolistky zakazniku, kteri presli na Win10.

            Takze jsem prehodnotil moji strategii a drzim se zuby nehty toho, co funguje, dokud to totalne neumre. Dokonce i zvazuju koupi druheho mobilu jen do suplete. Stejny model. Mozna radeji dva.

            1. Technická: Jak řešíš problémy zákazníků na W10 když sám trénuješ na XP.

              1. Muj sw problemy nema, jede i na Win10, problemy maji ovladace extenriho hw. A to je problem zakaznika, ne muj. Takze jim poradim, snazim se pomoci, ale na triku to nemam. Bohuzel nemuzu lidi dokopat k Linuxu, protoze pocitacum nerozumi a boji se toho. Ve vysledku pak radeji kupuji nase zarizeni, ktera maji vlastni OS a vubec nepotrebuji PC. Vsechno zle je k necemu dobre.

            2. Takze jsem prehodnotil moji strategii a drzim se zuby nehty toho, co funguje, dokud to totalne neumre.
              Presne tak, do systemu, ktery funguje se nestoura. Bohuzel muj mobil dofungoval a nemam uplne chut se probirat mnozstvim moznosti, ktere mam pri koupi noveho, nemohl byste me prosim rict, s jakym pristrojem jste tak spokojen?

              1. No, odpovim tedy na to, jak je otazka polozena: Mam Evolveo Strongphone WiFi. Koupil jsem ho ciste nahodou prvni mesic, kdyz byl na trhu, takze jsem pak po par mesicich flashnul firmware, protoze tam byly nejake nedodelky (prepinani klavesnice pri psani SMS). Od te doby jede, jede, jede.

                Ted dela Evolveo trosku jinou radu, tusim X2, X3 a tak nejak. Nutno prostudovat.

                Nicmene, pred tydnem jsem u kamarada videl CAT a ake nebyl vubec spatny, kamarad je velmi spokojen. A to uz mu ten telefon spadl i do mocuvky a pak absolvoval skotske striky WAPkou. Presto jede.

                Chce to porovnat parametry, atd.

                1. Tyhle jsou dobrý no. Za sebe bych už ale nechtěl telefon, kde nemůžu mít stažené offline mapy, protože to je naprosto parádní věc na cesty, vejlety nebo dovolený. Jinak moc aplikace neřeším, pokémony nelovím…

                  1. Ja na mapy pouzivam starou GPSku kdysi za 12 tKc, ukazuje se, ze ma lepsi citlivost na signal, nez manzelcin chytry telefon. Mozna, ze jine telefony jsou na tom lepe, ale letos v lete jsem potkal dva ruzne cyklisty s chytrymi telefony na riditkach, kteri v hustem lese nemeli signal, pricemz ja ano. Pouzivam turistickou 50ku, asi tri roky starou, ale kopce jsou porad na stejnem miste…

                    1. Já teda používám klasický mapy.cz offline stažený, mam nokii lumii 735, windows 8.1. a problém sem nikdy neměl. Mám i hodně dobrou navigaci přímo ještě od nokie(Here)a taky perfektní.
                      Ale že vám dražší navigace dupe pořád dobře, tomu věřím, mě by jen štvalo tahat dva krámy.

                    2. Ale ja netaham dva. Kdyz jdu do lesa, beru jen navigaci. K cemu telefon? Ze „kdyz se neco stane, tak…“. No, za tu dobu, co do lesa chodim, se nikdy nestalo nic, co by vyzadovalo telefon. A pokud bych mel nekomu pomahat, tak treba bude mit telefon on. A kdyz ne, je to jeho volba a budeme to resit jinak. Nejsme v Nevade.

                    3. Jinak rozdíly ve výkonech a potažmo cenách těch zařízení samozřejmě jsou a ne malé.

                    4. To urcite ano. Ale predpokladam, ze kdyz se nekomu posere chytrej telefon, nebude to quli modulu GPS. Eventualne, kdyz se rozhodne pro novej mobil, tak zrejme bude znovu kupovat zarizeni i s GPS cipem. Asi to lidem nevadi, mne by to prislo redundantni. Mit multifunkcni vec, u ktere vyhodim furu jinak funkcnich veci proto, ze kupuju novou multifunkcni vec… hmm… pokud je to za par babek (coz kazdy muze vnimat jinak), pak treba ano.

                      Vyhodim nefunkcni PC, ackoli monitor je ok. Ano, porizuju celou sestavu novou. Jenze ja menim stolni PC tak po 10 letech. Co pozoruju manzelku, tak Nokii meni kazdy rok, vetsinou se posere (posledne uz polovinu casu travila koukanim na upgrade).

                      Pochopitelne – pro vyrobce rajska hudba.

                    5. No tak to já a moje okolí máme s nokiema teda zkušenost naprosto opačnou, obvykle mi jí nakonec někdo ukrad nebo jsem jí ztratil. To co popisujete mi na nokii moc nesedí, jak ta poruchovost tak nějaké starosti s upgradem. Co že měla paní za telefony? Navigaci sem nikdy nepotřeboval, stačila mi dycky mapa a kompas, ale když můžu mít ten luxus, že to mám tak či tak v kapse, proč to nevyužít. Když kupuju po 10 letech nové pc/před pár lety jsem to tak měl, asi po 8 letech), tak taky vyhodím starý monitor bednu 17″ a koupím novou 22″ ledku. Na tom mi nic divného nepřijde. Ale chápu, že my dva od sebe budeme generačně asi hodně daleko(já 32).

                    6. Zena ma nejakou Lumii, ci jaxe to jmenuje, osm set neco…? Fakt nevim, ted je ode mne 160 km… Ona ma Nokie porad, jeste z doby, kdy byly jen tlachatkove. Verna znacce, i kdyz uz to snad ani Nokia neni. Ja jsem od Nokie mel pneumatiky a ty byly dobry. Nic jineho radeji nechci.

                      Generacne daleko… no, starsi pravda jsem, ale do doochodu to mam jeste taky dost daleko a co pozoruju statni politiku, tak bych skoro rekl, ze do doochodu to mame vsichni nekonecne daleko :-))

                    7. Nokie má něco společnýho s nokianem? To sem netušil…
                      Asi to bude lumie 830, já mam o řadu níž a bez problémů no. Paní má asi jen smůlu, těžko říct.
                      Do doochodu se nedožijeme, to si nedělám iluze, že by na nás nějaký doochod čekal.

                    8. Re: shifty
                      4.10.2016 v 13:22

                      Ne Nokian, Nokia. Ja jsem nekdy koncem 90. let dostal Citrona, BXko a bylo to privezeny bud ze Svedska, nebo Finska, nebo kyho slaka. A byly na tom zimni gumy Nokia. Vim to dobre, protoze kamaradi se u toho fotili a meli z toho prdel, ze jezdim na telefonech (tehdy se k nam snad zacinaly vozit Nokie, kdyz Siemens stagnoval – uz si to nepamatuju presne). Byly to vyborny gumy.

                      Jo, zena ma asi tu 830, nebo neco podobnyho. Bud se ji to samo upgraduje, coz trva neunosne dlouho, nebo ji to vytuhne behem hovoru, pripadne to nezvoni. Volam ji, ja smyslim vyzvaneci ton, ale pristroj nedela nic. Neni to stale, ale cas od casu. Proste tohle nechci. Moc slozity, moc nespolehlivy. Mozna smula na model.

                    9. jo už chápu s tím monitorem, vzal sem to moc smykem…..ale jak říkám, telefon mi od nokie vydržel vždycky minimálně rok po záruce a pak už sem to měnil protože jsem chtěl novější a lepší zařízení….pro mě byl nejlepší telefon s qwertz klávesnicí, jenže to už dneska s nějakým dobrým systémem neexistuje. A hlavně mám v telefonu spoustu knížek, ať už proto, že v papíru jdou špatně sehnat nebo stojí nesmyslně moc peněz(např. dílo pana Kulhánka), tak taky proto že můžu číst kdekoliv, třeba na cestách z práce do práce atd.

                    10. Jojo, to chapu. Kdybych jezdil dopravou, taky bych s sebou asi nechtel tahat laptopa a riskovat jeho poskozeni. Pritom bych si treba cetl. Kdyz pro to ma clovek vyuziti, necht si to koupi, o tom zadna.

                      Ja obcas vyjimecne jedu vlakem a to si vezmu kupe se zasuvkou a mam z toho oficinu, takze vyridim furu veci, nebo pracuju. Pokud ale jdu do prirody, telefon je doma. Pokud neco delam na zahrade, telefon je doma. Proste nechci byt otrokem toho kramu a taky nechci, aby si zakaznici zvykali, ze zavolaji a ja tam jsem porad. Takovyho vola jsem kdysi delal a ve finale mi volali 24 hodin denne, protoze exportujeme vsude po svete.

                      Takze paxem zavedl pravidlo, ze telefony beru jen od deviti do ctyr, zbytek casu spis nahodne. V noci jen rodina (filtr zvoneni). Skryta cisla mi nezvoni vubec.

                    11. No to se vám nedivím. Pokud to máte takhle, chápu naprosto…

                    12. Klasika qwertz – Nokia E72 – mám ji už deset let, funguje beze změny, je tam všechno, co je potřeba, komunikuje na sto způsobů s kdečím, fotí slušně, má internet i navigaci …. co víc?

                    13. Jo, to byl telefon s velkým T. I předchůdci už byly super. Mě by se líbilo něco na styl klasických blackberry, ale s windows nebo ios software + pořádná baterie.

                    14. Re: h72
                      4.10.2016 v 13:52

                      Jojo, po tomhle jsem kdysi take posilhaval, kdyz to jeste stalo raketu (nemylim se, ze to na pocatku stalo snad 18 tKc?). Ja pisu celej zivot na qwerty, takze to bych si asi prehodil, ale nez jsem to poridil, taxe kamaradovi stalo, ze mu zrovna tohle spadlo z kapsy u kosile do hajzlu, uz to nikdy nerozjel a tak moje volba byla na odolne telefony. Nicmene, vecicka je to pekna a zrejme i spolehliva.

                2. Mam ten CAT a muzu potvrdit – funguje i ve sprse. Jsem velmi spokojen.
                  Na aplikace je uz lepsi tablet, mzourat na 5″ displej je tak pro masochistu.

                  1. Zalezi, kde to clovek nosi a co od toho chce. Ano, na aplikace je urcite lepsi neco vetsiho. Proto ja mam laptopa v kufru od Peli a po kapsach mobil. Laptop taham, jen kdyz vim, ze ho budu potrebovat, nebo mit na nej cas.

                    Ostatne ono zapinani hlavy jitri smysly, nechci se dopracovat do stadia, kdy na jakkoli jednoduchou otazku tazany ihned tasi telefon a zacne googlit. To fakt ne. Ja jsem jeste generace, co umi pocitat z hlavy velkou nasobilku do 1000, umim spocitat nakup rychleji nez pokladni a vetsinu informaci umim cist na cedulich okolo sebe. Dokud se mozek pouziva, funguje.

                3. Dekuji, koukam, ze se tu zatim rozbehla ziva diskuse :-)

    4. Nechces s tim jit do prdele? Kriple.

    5. „Ani nam v xxx kovove EET nelibi“
      „jakykoliv podnikatele“
      o chybejici carce pred „proto“ ani nemluve.

      Clovece, priste si dej kafe (nebo rum, dle osobnich preferenci), nez zacnes spamovat, tohle zakazniky spis vydesi, nez nalaka.

      1. Bylo psáno z mobilu.

      2. Prostě Autocorrect.

    6. Docela by mě zajímalo kolik se najde střelců co do toho půjde. S.r.o. založené před dvěma měsíci, základním kapitálem 10k a sídlem jednoho v paneláku, a druhýho na obecním úřadě…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017