Dozvuk Barum rallye

Featured Image

Někdy mám dojem, že automobilové závody alias rallye jsou nějakým ilegálním sportem, podobně jako černé sázky na koně, psí zápasy a hazardní karetní hry typu „moje teta, tvoje teta“

Nabyl jsem toho dojmu, protože hlavní zpravodajské relace o něm neinformují a když ano, tak hodně zkratkovitě. Když už se do toho pustí, z tónu příspěvku je poznat, že si celá redakce sportu přeje, aby to už skončilo a nevracelo se. Podniky mistrovství světa unikají pozornosti sportovních komentátorů zcela a pokud se náhodou tak nestane, je o nich řeč zpravidla až po reportáži z utkání fotbalového klubu hasičů z Dolních Kozojed proti FC Dynamo Kopytnice, včetně rozhovoru s oběma polodementními trenéry („éeeeéée no klucí to měli dobře namakaný ale hmmm …. ééééé Karel si vyvrk kotník a už von to nerozmakal éééé a tak jsme ztratili nadějného centra éééé ale voni kuci hráli hodně jako dozadu a tak nám sportovní štěstí ééééé nepřálo hmmmm učiníme tyhlety jo tamty … opatření, abychom příště byli ty …. nejlepší“).

Vlastní reportáž o automobilovém podniku je pak oddrmolena stejným tempem, jako když má sameček rosničky Pavel Karas přednést předpověď počasí pro jednotlivé regiony na tři dny dopředu za půl minuty a pokud neznáte těsnopis, moc se toho nedozvíte „jakoprvnídojelFreddieLoixzestaájeCitroentraťbylamimořádněnáročnápršelo/sněžilo/anijednoztoho“. Občas se stává, že zpráva je zcela nesmyslná, protože pan redaktor vezme za konečné pořadí průběžné, protože automobilové soutěže bývají narozdíl od vesnických fotbalových turnajů vícedenní a tak nám televize servíruje, že zvítězil jezdec, jehož vůz už den odpočívá po noční erzetě na Korsice v rokli, ale to je detail. Můžeme se zkusit dívat aspoň na ty obrázky. Na obrazovce se mihne nějaké auto jako malý brouček, snímáno ze vzdálenosti asi jeden kilometr, a tím to pro televizi vadne.

Značným nezájmem bývají stiženy i soutěže domácí. Zaznamenal jsem průběh televizních Branek, Bodů, Sekund na ČT1 dne 31.8.2003, tedy v neděli, kdy končila Barum Rallye, podle mého nejprestižnější tuzemská soutěž, na kterou bychom měli být pyšní.

V rámci zpravodajské relace předneslo veřejnoprávní médium, že Barumka způsobila dopravní chaos a že v rámci soutěže policisté měřili rychlost celkem 17 radary. Znamená to, že policajti zřejmě stáhli GeSigy z celé republiky a doufám pevně, že jim radary hned dva dny na to, když šli děti do škol, nechyběly. To jen tak na okraj, tato reportáž se netýkala rallye jako takové.

BBS tedy přinesly příspěvky v tomto pořadí:
– na MS v atletice major Železný nehodil oštěpem více něž 81 metrů. Podle sdělení mjr. v.v. Železného je to tím, že nechytil do toho záda. Co tím chtěl říct, si domyslete. Naopak záda do toho chytil nějaký Rusák, který hodil 85 metrů a tím našeho oštěpaře podrtil.
– skok do výšky, sprint. Obsáhlé líčení, kdo kam doskočil, jak vysoko vyskočil, protože na to má.
– MS veslařů – naši veslaři dojeli až druzí, „protože to foukalo proti“. Těm, co jeli před nimi, to asi proti nefoukalo.
– U.S.Open – tenis – tenista Štěpánek si hnul zády (další chabrus na záda).
– fotbalista Skácel přešel kamsi ze Sparty a ta za to dostane 80mil. Kč. Kde se berou prostředky na takové transakce? Že by zase nějaké praní mafiánských peněz za lehké topné oleje?
– naopak útočník Nezmar z Liberce přejde do Synotu a nějaký jiný ocásek zase naopak
– brutální je zpráva, že fotbalisté Lazia rozstříleli kohosi. Okamžitě jsem si představil zakrvácená těla Saddámových synů Udaje a Kusaje, které taky někdo rozstřílel.
– hokej: 27 hokejistů se sešlo v Pardubicích, kde trénovali. Působivý záběr na hokejisty, jak se válí na ledě.
– volejbal: televize ukázala schéma nové sestavy, kterou bylo nutno vytvořit, protože zdravotní stav jistého pana Raka udělal škrt přes dosavadní plánování. Pro přehlednější podání této stupidní informace připravila redakce sportu snaživě hezkou tabulku.
– na Vltavě bylo MS v raftingu, naši vyhráli, jsou prostě jedničky. Američani byli příposraní a odmítli jet. Na Saddáma si troufají, ale na Čertovu stěnu ne.
– v Lokti se jel motokros
– Barum rallye: krátké info o pořadí, kdo vypadl, pár obrázků, asi 20sekundový příspěvek
– ME v pětiboji

V tomto okamžení jsem přepnul na Novu, kde to probíhalo takto:

– atletika (stejné záběry jako ČT)
– tenis (stejné záběry jako ČT)
– výměna útočníků
– interní problémy ve fotbalové lize, do kterých je mi absolutní prd
– rafting
– golf.

Žádná Barum rallye na Nově.

Celkem vzato: nejvýznamnějšímu motoristickému podniku se věnovalo pouze veřejnoprávní médium a to ještě málo. Sportovní redaktoři na ČT1 zřejmě přejí více motorkám. Pro Novu zřejmě nejsou automobilové soutěže sportem.

Co nadělat.

Možná že odmedializování automobilových soutěží je správné. Alespoň nepovstanou takové výplody, jako Gambrinus Liga nebo Staropramen extraliga, jakési multiprodukty pro vohnouty. Vždy jsem myslel, že pivo a sport nejsou kompatibilní produkty… Dovede si představit třeba Velkopopovický kozel Rally Championship? Jezdili byste se podívat na něco takového? Bylo by vám dobře?

Jde však o peníze od sponzorů. Jako spotřebitel nejsem srozuměn s tím, když ve zvýšených cenách připlácím na fungování takových mafií prolezlých kolosů, jako jsou fotbalové kluby, a tak tomu přizpůsobuji své chování. Nekoupil bych si škodovku třeba jen proto, že Škoda Auto masívně investuje do hokeje. Někdy ale není zbytí – třeba v případě Telecomu. Pokud budou technické sporty vytlačeny z médií, vychladne zájem sponzorů a soutěže budou stát pouze na rovněž vysychajících zdrojích financí z automobilek, což povede ke spirálovému poklesu úrovně techniky i závodů. Klasickým příkladem je rallyekros, který přes ohromnou popularitu na konci osmdesátých let začíná nyní prakticky znovu od nuly.

Já ale myslím, že ve finále je to fuk. Ti, kdo chtějí, si stejně cestu k rallye najdou a na televizi se nečumí, protože právě stojí u trati nebo zrovna frčí v autě od jedné etapy k druhé. Jedné každé soutěže se účastní rádově násobky počtu diváků na stadionech a zájem konstantně roste. Až na blbá paka, která lezou na trať a sypou na ní hlínu, se většinou chovají slušně a kolegiálně, narozdíl od vymaštěnců z řad vlajkonošů a hooligans, kteří jsou nedílnou součástí všech pivolig a které by za normálních okolností už soud dávno nahnal na nucené práce kvůli výtržnictví.

A kdo není na závodech přítomen osobně, pro toho je tady velká metla na zmrdimédia: Internet.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
333x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!