Dotaceland - zpět na článek

Počet komentářů: 12

  1. Plně souhlasím s tvrzením, že dotace jsou svinstvo, zvláště pak jsou-li mířeny na „rozvoj podnikání“ – tam je jejich ničivý efekt na ekonomiku soukromých subjektů asi nejvíce patrný.
    Podle mého názoru byly dotace, tak jak byly předkládány ve své původní podobě, mnohem méně nepřijatelné. Měly směřovat do oblastí, které má ve své výhradní gesci stát a kde se tedy nic podobného konkurenci již z principu nevyskytuje. Tedy výstavba dopravní infrastruktury silniční i železniční, dále pak budování a rekonstrukce inženýrských sítí v městech a obcích – čili vodovod, plynovod, kanalizace, ČOV a tak. Na tomto místě musím zmínit, že vlhké sny některých hardcore libertariánů o soukromých silnicích a železnicích jsem byl nucen stranou ležet nechat muset. V žádné zemi, o které není ztrátou času mluvit, se podobný koncept neujal a v dohledné době ani neujme.
    Dotační průšvih dnešních rozměrů nastal až v okamžiku, kdy se dotační výzvy začaly objevovat v odvětvích, která byla až do té doby výhradním působištěm soukromoprávních subjektů v rámci volného trhu. Dospělo to až do okamžiku, kdy řada mladších si vůbec neupomene na dobu, kdy se podnikalo za své a na vlastní riziko. Dnes je největším uměním zjistit, na jakou dotaci mám nárok, za pomocí někoho, kdo v tom umí chodit žádost sepsat a podat. A pak už se jen modlit, aby žádost nebyla zamítnutá, protože předtím musím zainvestovat ve výši 100% prostředky vlastními (v rámci tzv. „kofinancování) a vychází-li projekt výhodně pouze v případě poskytnuté dotace, může být její neudělení polibkem smrti.

  2. Naopak. Dotujeme málo a především dotujeme na špatných místech (v duchu hesla na větší hromadu se lépe se..).
    Ve světě všichni masivně dotují, od Polska a Francie (zcela otevřeně) přes USA (skrytě, třeba i formou průmyslové špionáže organizované CIA) až po Čínu. Nedotování znamená naprostou ztrátu konkurenceschopnosti a ekonomickou sebevraždu.

    Nejmarkantnější je to v zemědělství a potravinářství, kdy naši zemědělci a zpracovatelé jsou likvidováni dotovanými potravinami z Polska, ale i ze západu. Zatímco u nás zemědělcům hážou politici klacky pod nohy.
    Třeba Polský přístup je takový, že splní formálně požadavky EU na volný trh, ale v praxi všechny ty nařízení obejdou. Zatímco u nás, když přijde nějaká směrnice z EU, tak se všichni úředníci na ministerstvu předhání, aby její implementaci v zákoně udělali ještě horší a drsnější pro občany ČR (balení pečiva, potisk vajíček, bezdotykové baterie atd).
    A proto jsme Halík co?
    Přece kurva nekonkurenceschopní.
    Zatímco zástupci ostatních zemí to EU všechno odkývou ale myslí si něco o prdeli a nakonec to udělají jak je to nejvýhodnější pro vlastní zemi (nejlepší příklad je asi Maďarsko), tak naši tam stojí v pozoru, jak dříve před soudruhy z CCCP a všechno do puntíku vyplní a ještě iniciativně přidají vlastní nápady jak vlastním občanům ještě přitížit a zkomplikovat život. A pak se vymlouvají to my ne, za to může ta ošklivá EU. Zatímco všechny okolní země si vyjednaly různé vyjímky, tak my jsme nevyjednali nic.

    V ideálním světě (a v hlavách pomatených libertariánů) by všichni dodržovali pravidla a my bychom dotace mohli opustit. Jenže v reálném světě je to podvod na podvod a kdo taky nepodvádí jde z kola ven.
    Viz legendární scénka z Červeného trpaslíka, setkání s replikantem:
    Já jsem lhal.
    Ale já lhal víc :)

    1. Len k tomu vyjednávaniu: pokiaľ mi je známe tak ČR si ako jedna z prvých krajín vyjednala výnimku na údené mäsové výrobky (dokonca skôr ako SR).
      Viem je to len malý príklad,ale predsa. Inak s tými úradníkmi je to aj u nás tak ako u Vás – takmer všetci chcú byť „pápežskejší ako pápež“.

    2. Dotácie sú pre krajinu vždy stratou. Ak chce niekto dotovať oblasť A, musí ubrať z oblasti B. Takže ak sa ekonomika krajiny bez dotácií skladá z 50% A a z 50% B, tak po dotáciách sa skladá trebárs z 40% A, 40% B a z 20% byrokracie, plýtvania a korupcie. To rozhodne nepredstavuje konkurenčnú výhodu :-)

    3. Coto kurva melete? Jak co zemědělství? Tady se doprdele platí za to, že nechaj zemi ležet ladem a jednou za čas posekají trávu a odvezou ji do bioplynky. Ta je dotovaná ještě po cestě čtyřikrát a stejně to je ztrátový. Makes sense.

      1. To je jeste porad ta lepsi varianta. Pak je treba varianta, kdy se zadotuje vysadba lesa, aby orne pudy jeste vice ubylo, pricemz ale drevo nastojato se odvazi predevsim do Nemecka a Rakouska, bo lepe plati a jeste si dotuji vlastni vyrobu reziva z dovazene kulatiny. Takze k cemu Cesi kurva potrebuji nejaka pole, kdyz chudak Nemec potrebuje nejak kompenzovat zavirajici se atomky? Vsak oni nam potraviny prece poslou, odpadu je dost.

  3. Vsichni plati dane? Kolik zaplati takovej Sobotka nebo cikan na davkach?

    1. Sobotka z principu žádné daně neplatí (leda fiktivní). Vždyť nic neprodukuje a nic neprodává. Je státním zaměstnancem, tedy žije z dávek, z daní jiných lidí. Je nesmysl, aby platil daně z daní.

  4. Myslím, že zrovna tady na D-FENSovi jste to psát nemusel, tady si o dotacích iluze nikdo nedělá – tenhle článek patří tak do osnov 5. třídy základní školy.

    1. Máte naprostou pravdu. Jenže v těch osnovách, bohužel, není; takže asi pořád lepší tady (kde to 99 % čtenářů ví předem a lépe; ale i jen kvůli tomu zbývajícímu 1 % a také pro potenciálně smysluplnou diskusi), než vůbec, ne?

  5. Haha, bude se dotovat porizeni sudu na zahradu, ktery snad kazdy pricetny zahradkar ma.
    http://bydleni.instory.cz/773-ziskejte-penize-za-destovku.html

    ovsem veta „Jedná se o dotační program, který řeší nedostatek pitné vody především v letním období extrémního sucha …“ me dost rozesmala

    1. Za chvilku blbci zjistí, že vody je ještě míň, protože miliony kubíků místo aby se dostaly do hloubky zůstanou v bečkách, odkud je lidi vylejí během horka na záhonek, odkud se to okamžitě odpaří, a budou zas dotace na vyhození beček :D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017