Dopravní nehody se stávají z příčin - zpět na článek

Počet komentářů: 81

  1. Clanek je krasna ukazka toho, ze nevedomost vladne svetem. Popsane principy jsou uz davno zakladem rizeni kvality a bezpecnosti. To, ze to nezna statem zamestnavana pakaz, nemuze nikoho prekvapit. To, ze to nezna pan domaci, ktereho zivi automotive a roubuje to na nejakeho grubraguru, uz prekvapujici je.

    1. Kdybys nebyl debil…ale to se nestane, tak aspoň jeden článek z nedávna: http://dfens-cz.com/proc-je-debilni-napad-bafat-na-lidi-aneb-risk-management-pro-kazdy-den/

  2. Ve zprávách o vyšetřování leteckých nehod uzpln.cz uvádí, že „Zhotovitel Závěrečné zprávy výslovně prohlašuje, že Závěrečná zpráva nemůže být použita pro stanovení viny či odpovědnosti v souvislosti s určením příčin letecké nehody či incidentu a nemůže být použita ani pro uplatnění nároků v případě vzniku pojistné události“.

    Docela by mě zajímalo, jak se zjišťují ty „důležité“ veci, jako koho zavřít a která pojišťovna to zaplatí. Jestli policie vede vlastní paralelní vyšetřování a co se stane, když je v rozporu se závěry úzpln.

    Druhá věc je, že by bylo skvělé, kdyby byly takhle snadno dostupné závěry jiných vyšetřování (pokud se vůbec vedou na dostatečně odborné úrovni) z oblasti průmyslových havárií a nehod, nehod ve stavebnictví, jiných druzích dopravy, v technických sportech a podobně. Moje zkušenost je, že jsou obtížně dostupné, většinou tak co sdělí pozůstalí nebo co se zjistí ze soudního spisu, pokud k soudu vůbec dojde. Při tom by se o příčinách nehod řada projektantů a konstruktérů ráda dozvěděla, ale buď to vůbec nejde nebo nemají chuť překonávat administrativní bariéry.

    1. Oni to pouzitie spravy na urcenie viny a uplatnenie narokov vyslovene zakazuju? Kukol som sa ako to je inde. KNTK napriklad v preambule spravy o havarii JT610 pise: „Readers are advised that the KNKT investigates for the sole purpose of enhancing aviation safety. Consequently, the KNKT reports are confined to matters of safety significance and may be misleading if used for any other purpose.“
      Volne by sa to dalo prelozit: Upozornujeme citatelov ze KNTK vysetruje vyhradne v zaujme zlepsenia bezpecnosti leteckej dopravy. Nasledkom toho su nalezy KNTK obmedzene na zalezitosti podstatne pre bezpecnost a ich pouzitie pre ine ucely moze byt zavadzajuce.
      Ani slovo ze by ta sprava nesmela byt pouzita inde. Pravda, spor pozostalych s Boeingom uz nejaky cas prebieha. Som zvedavy ci ta sprava povedie k rozsireniu poctu zalovanych stran.

    2. K těm technickým sportům: od roku cca 2010 se nám tedy objevila taková móda, a to kriminalizovat nehody vzniklé v motoristickém sportu. Tato móda přišla z Itálie, kde cokoli se stane, musí být nejprve prošetřeno policí, aby byla takzvaně vyloučena trestně-právní odpovědnost (protože když se stane v rally nehoda nebo když havaruje za neprůhledné mlhy letadlo, je přece obrovská pravděpodobnost blížící se jistotě, že to někdo udělal schválně). Zvláštností Itálie je pak ještě navíc existence neskutečného počtu různých silových komand, takže se v té zemi může stát, že vraždu vyšetřuje poštovní policie, jejíž zajisté špičkoví vyšetřovatelé dojdou k závěru, že například svědkyně, která nalezla zavražděnou, se chová divně a je třeba ji odsoudit na 20 let za spolupachachatelství, i když skutečný vrah dostal ve „zkráceném řízení“ (to je v Itálii takové „řízení“, v němž obžalovaný odmítne svá procesní a ústavní práva) 16 let a potvrdil, že svoji údajnou spolupachatelku v životě neviděl a nikdy s ní nemluvil… no nic… zpět k tématu:
      Celý svět vidí italský represivní model jako těžce dysfunkční – ostatně ani v těch leteckých katastrofách nemohla být v této souvislosti Itálie opakovaně neuváděna jako megaprůserová země, kde se příčiny pro samou represi už z principu ani nelze dobrat (protože vlastně nikoho ani nazajímají).
      U nás existoval desítky let zaběhnutý systém, že nehody v motoristickém sportu vyšetřovala národní sportovní autorita, protože smyslem skutečně nebývalo za každou cenu někoho zavřít, ale zabránit chybám a omylům pro budoucnost. A bezpečnost byla docela solidní. To je však v přímém rozporu se zájmy represivních složek státu, které by bez nehod byly zbytečné a parazité na tento systém navěšení by si museli hledat jiný zdroj obohacování se na úkor jiných. Tak přišla změna. Sezona 2013 ukázala, že změna určitě k dobrému… (pravda, asi 2–3 roky pak na rally nechodil skoro nikdo, takže bylo výborně vidět; poslední roky je ale už zase natřískáno).
      Jako viníka bych ale nejen v tom motorsportu, ale celkově i v provozu na pozemních komunikacích viděl média. Stačí si projít většinu článků, aby si člověk udělal obrázek. Ona už to dokonce není ani represe, ale spíš mediální lynč. S (podle mého názoru ne zrovna bystrým a vzdělaným) prezidentem této země bych se asi těžko shodoval i na tom, který je den či kolik je hodin, ale jeho tvrzení, že nejhloupější člověk na světě je český novinář, to bych (jako bývalý český novinář) z fleku podepsal. Oni ti vohnouti, o nichž D-FENS tak rád píše, jsou jen lidé, kteří nekriticky opakují mantry úplně vypatlaných novinářů. Příčinu stavu bych tedy hledal předně v médiích (a samozřejmě i jimi vyhrabaných „expertů“ na cokoli). A média vedou ke svým vlastníkům…

  3. K linkům v záhlaví:
    Pod „Ústav nezávislé žurnalistiky. Co to je?“ chybí odkaz.
    Předpokládám, že tam má být ta debilita s Xaverem.
    Nu, každý má nějakou tu slabší chvilku, třeba i dodavatel odkazů.

    1. Veselace znam osobne cca 25 let. Na to, jak zacinal v Brne u Valce, se docela vypracoval. Sice na prvni pohled pusobi divne, ale docela si jde za svym. Je to takova zvlastni figurka.

      Ze rozebral Ustav nezavisle zurnalistiky neni uplne blby. Treba lidem docvakne, za co utraci koncsionarske poplatky.

      1. Za ÚNŽ určitě ne.
        Že se ten spolek jmenuje „ústav“, je naprosto v dikci ZOK z roku 2012, a podiv (je-li na místě, spíše ne) by měl jíti za prof. Eliášem.

  4. Zdravím zde,
    Tento článek mě donutil k tomu, se zde definitivně registrovat. Kdysi jsem četl tento web celý, dnes už čtu články jenom od D-fense, protože ty mají svou kvalitu.
    A teď k meritu věci.
    Když jsem četl poprvé ten nadpis článku, myslel jsem si, že se zde bude autor věnovat té ostudné řeči, kterou ze sebe vypustil komunista soudruh Grospič, z Božího omylu poslanec PSPČR, kdy označil oběti okupace Československa v roce 1968 za oběti dopravních nehod. Ono tomu nakonec tak nebylo, nicméně tento článek mně posloužil jako oslí můstek k té jeho řeči. Pakliže se dopravní nehody stávají z příčin, s čímž se nedá než bezvýhradně souhlasit, pak příčinou těch Grospičových nehod byla právě ta okupace Československa. Té příčinou samozřejmě bylo to, že jsme byli ve východním bloku a SSSR tady nechtěl ztratit svoje zájmy, velmi ale velmi zjednodušeně řečeno.

    1. Ja nevim, proc rozebirat slinty nejakyho komara. Spis by bylo zajimave zamyslet se nad jinou veci a sice, procpak nemame Pamatny den okupace 15. brezen? To jako 3000x vice obeti, nez bylo za rok ’68 neni legitimnim duvodem? A nebo je to s rokem ’68 cele – jako obvykle – jen jednostranna polivcicka prihrivana pro rozdmychavani vasni?

      Ja jsem samozrejme pro, aby se veci z historie nikdy nezapominaly. Jedine tak se z nich lze poucit. Jenze, kdybychom se tohoto drzeli, tak by se zrejme Hejvl houpal za koule uz behem sveho zivota, kdy nas bez plebiscitu uvrtal do te party ozbrojenych agresoru, napriklad.

      Grospica je kreten, ostatne jako drtiva vetsina komancu a to at soucasnych, nebo tech minulych. Pricemz za minule povazuji jen a pouze ty, kteri uz prdi do hliny. Oni se nam totiz v roce ’89 nikam nevyparili.

      Posledni tvoje veta je naprosta pravda. Tak to v roce ’68 bylo. Konkretne tehdy slo o zajisteni prostoru pro dislokaci jadernych zbrani. Sice tech 150 mega za prekladiste slo z ceskych kapes, ale to je prkotina proti ztrate prostoru. Bolsevik vedel tehdy to, co se ukazalo v 90. letech pravdou – ze my vzdycky nekomu musime vlezt do prdele, takze kdyby tady nebyl on, uz by tu byl Amik. Jak trefne poznamenal JFK – Cech neni Polak, Cech nebojuje, ale kolaboruje.

      Bagatelizovat mrtve je neskutecna prasarna a to i presto, ze je zonglovano s cisly, jak se to komu prave hodi.

      1. 15. března je v mainstreamových médiích ticho. Maximálně je zmínka na deset sekund někde vzadu. Holt nemůžou dopustit, aby lidem došlo, co to vlastně EU je a čeho je to nástupnická organizace.
        Za to v srpnu je už měsíc předem hlavní téma všude OKUPACE a kdejakej píčus, co v 68. uklouznul po šlupce od banánu si hraje na hrdinu třetího odboje.

        1. Jasně, přesně kvůli tomu to je. Že by ten nepoměr byl kvůli půlstoletému výročí? Kvůli umírání pamětníků? Ona i vzpomínková žurnalistika se lépe dělá vyzpovídáním živého než nekonečným přepisováním starých zdrojů, nebo ne? No jasně že ne, je to jinak – Sörös a ilumináti zaveleli, novináři zmuchlali své články a ztichli! Vole.

      2. Máte samozřejmě pravdu, 15. března by se připomínat rozhodně měl, nicméně ještě více bych připomínal jeho příčinu, totiž 30. září. To byl teprve černý den české historie ve 20. století. Tam ten všechen český průser začal. Rozhodně to nebylo, jak se nám mainstream snaží podsunout, že Beneš to podepsat musel, nemusel. Že by pak sice byl nechán na holičkách ve válce, to je pravda, ale šance, byť malá, na úspěšnou obranu tu byla.
        S tím srpnem je to těžké, ono hodně lidí si to ještě pamatuje. Také nesmíme zapomínat na revoluční rok 1989, kdy se právě hodně těchto osmašedesátníků vynořilo.

        1. Mainstream se nám snaží podsunout, že to Beneš podepsat musel. Tak jo. A co že vlastně podepsal, milý mickey?

      3. 15. března bylo 3000x více obětí? A dost, Sysope. 21. srpen je den, který si obyvatelé připomínají a sami ho cítí jako významný, den nejen přepadení vojsky VS, ale také týdne, kdy se mu národ dokázal důstojně postavit. A samozřejmě i obětí, které to s sebou neslo. Který jiný den byste jim chtěl věnovat?
        Na druhou stranu dává smysl, že nacistickou okupaci je vhodnější si připomínat ke dni, kdy skončila, a k tomu ve dnech, které český národ vnímá jako obzvlášť bolestné a pietní kvůli mimořádnému počtu nebo významu obětí. Je jich nyní málo?
        Kromě Dne vítězství 8. května to jsou:
        27. ledna – Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (1945 – osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau)
        9. března – Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince, největší hromadná vražda Čechů v moderní historii a možná i vůbec
        5. května – Květnové povstání českého lidu (1945)
        10. června – Den památky obětí vyhlazení obce Lidice (1942)
        18. června – Den hrdinů druhého odboje (1942 – boj v kostele svatých Cyrila a Metoděje)
        Tedy celkem 6 dní! Nazvat to „bagatelizováním mrtvých“ je neskutečná prasárna, a to i přesto, že to napsal Sysop.

  5. Pan domácí nám nastínil, jak si představuje činnost týmu vyšetřovatelů DN. TÝMU, jo? To by musela být armáda, nebo spíše několik armád. BTW, před platností zákona o hlášení nehody nad 100tis byl průměr nehod VYŠETŘOVANÝCH policií kolem 180-200 tis/rok. Po platnosti kolem 80 tis. Ale to nemusím jistě panu domácímu vysvětlovat. Jen by mě zajímalo, jestli by se šetřily příčiny DN i u bouchnutí vozejkem u kauflandu nebo kde by byla ta hranice. A za další, u leteckých se nehoda vyšetřuje řádově měsíce, nebo i léta a zabírá celé spektrum opravdových expertů, analýz, externích šetření a já neví čeho všeho ještě…

  6. celej článek je tom, že „věci se dějí z příčin“ a nikoli, protože „že lidé jsou zlí, neukáznění, příliš staří, příliš mladí, každopádně agresívní nebo mají černá BMW“. A čistě technická, není i toto příčina? A není to, minimálně částečně, false dilemma fallacy? A btw. ano, lidé jsou fakt zlí, neukáznění, příliš staří, příliš mladí, každopádně agresívní. To jde říci o každém vč. mě. BMW je volitelné a nejčastěji chybějící :D

    Já bych k tomu jen hodil malej komentář. Je s podivem, že snad každej článek typu `text.contains(„Gruber“)` je přehlídkou argumentačních faulů či je jinak problematický. Gruberovy knihy jsou asi pěknej aušus, když potřebují takovou reklamu, a nadto ani čtenáři „zlaté knihy komunikace“ nejsou s to vyvarovat se argumentačním faulům, či „logical fallacies“ anebo se to možná nejnověji jmenuje psycho-brutální zlatý komunikační multivzorec.

    1. Představme si, že by opicajti dostali za úkol při vyšetřování dopravní nehody určit, zda:

      a) se nehoda stala POUZE vlivem osoby řidiče (subjektivní příčina)

      b) byla příčinou technická/dopravní/stavební skutečnost/závada (POUZE/ČÁSTEČNĚ objektivní příčina)

      pokud by to bylo b), tak by nastoupila D-fensem zmíněná dopravně-preventivní komise a stanovila by preventivní opatření.

      Líbí takto více?

      1. Přičemž u nějakýho paušálního prahu, třeba 2+ mrtví a škoda n+ milionů, by jim to spadlo taky.

  7. Clanek za 1 a DF sebevedomi ohledne ministra dopravy me nabiji optimismem. Akorat teda bude muset zmenit stranu, s tou soucasnou je to utopie…
    Zaroven si myslim, ze v pripade snahy o zruseni bodoveho systemu a prinuceni tech linejch curaku k praci by to asi DF neproslo a poroucel se fofrem od koryta. Uplne vidim jak by si na nem media smlsli, ze podporuje pyraty a vrahy matek s kocarky…

    1. Jde spíše o to, co ministr dopravy může, čemu musí rozumět a co se od něj v zásadě chce a co může ovlivnit. Troufám si tvrdit, že D-FENS má kvalifikaci pouze v dopravě automobilové. Pokud by chtěl jet hromadnou, museli byste mu ukázat kudy se do toho verku leze. O projektech typu staveb silnic, železnic atd. ani nemluvě.
      Větší prdel by byla, kdyby byl ministr vnitra. Vládce (mmj) PACHů…..to by snad skončilo pokusem o puč a policejní juntu do tří dnů od jmenování:). Tam by se mi líbil více.

  8. D-Fens ministrem dopravy by obnovil mou víru ve společnost…

  9. S článkem naprostý souhlas.

    Z „akce“ pana Grubera mám značně rozporuplný pocit. Můj subjektivní odpor k takto postaveným akcím je jedna věc. Mám o věc zájem za 100-500 Kč, ale rozhodně ne za 2000 Kč a mohu při nevyhovující ceně jen nezaplatit, což mi přijde krajně neseriózní a proti mé mysli.

    Pak je tu fakt, že ve svém biblicky rozlehlém návodu neurčuje, ve kterém časovém pásmu je určen čas akce (a nelokalizuje přímo ani PC, když pominu, že to PC nemusí mít nastavený lokální čas). Dále – upravit mail tak, aby „došel“ přesně v 12:00:00,00000, není zas tak těžké (schválně si všimněte, že vám občas přijde mejl „v budoucnu“, v čase, který ještě ani nebyl).

    A konečně je tu ta věc, že když člověk odečte cenu pro mne zcela nepotřebné Angličtiny, tak se dostane s plnou cenu ostatních knih na 1953 Kč, tedy o 47 Kč levněji než ve slavné AKCI.

    Jestli to měl být ze strany pana Grubera test kritického myšlení a soudného spotřebitelského chování, tak si gratuluji k úspěchu. Jestli to myslel vážně, tak si nechávám jeho hodnocení pro sebe, nemám potřebu jej říkat veřejně, ale uložím si do hlavy poznámku, že je třeba k této osobě přistupovat s apriorní nedůvěrou ve vše, co z ní vypadne.

    1. Jan Gutbayer: ad závěr: to snad už ví každý, kdo sem chodí delší dobu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017