Dopravní nehody se stávají z příčin - zpět na článek

komentářů 82

 1. Tak jo, kvůli takovým článkům sem pořád chodím. Jen tak dál…

 2. Vyborny clanok, ale pripomenul by som jednu nezrovnalost. V USA, kde sa NTSB skutocne snazi zistit priciny leteckych nehod a z vysledku vysetrovania nevyplyvaju nijake obvinenia (FBI byva prizvana ked to vyzera na atentat), vysetrovania pricin nehod aut koncia casto obvinenim. Takisto ako u nas. To iste plati aj o Kanade kde sa Mayday (povodny nazov serialu) nakruca. Cize letectvo tu poziva urcite vyhody ktore nam vodicom su odoprete.

 3. Aniž bych rozporoval hlavní myšlenku článku, přeci jen bych se pozastavil nad tím „zaklínání se Gruberem“, mohu-li to tak nazvat. K jedné z knížek pana Grubera jsem se vyjadřoval díky impulsu z D-F tady (http://dfens-cz.com/kniha-konec-manipulace-aneb-dobojovano-neni/?show=comments), a pokud si vybavuji zpětně, jak se ve mě po delší době nakonec „usadila“, rozhodně to nepovažuji za nic pozitivního. Jakkoliv s meritem věcí v ní uvedených lze souhlasit, forma té knížky a její „natahování“ spolu se sebe-propagací (maskovanou za korektní citace či odkazy) mi přijde otřesná.
  Jednání pana Grubera ve jmenované knize mi trochu připomíná takový ten marketingový trik, kdy řečník v nějakém příběhu stále a znovu předhazuje auditoriu narážení na stále stejný problém, jehož řešení odkazuje na „dozvíte se nakonec“ (ostatně podobně to rády dělají některé weby, kde se třeba i 20 minut proklikáváte haldou odstavců končící „a jak to, že tomu druhému se to nestalo? dozvíte se, když budete číst dále..“).
  V kontextu výše uvedeného bych tedy řekl, že ačkoliv je motivační věta článku za mě zcela správně, tak přesto je pan Gruber tím posledním, koho bych k tomuto faktu odkazoval jako autoritu. Osobně si dovolím prokázat svoji samostatnost dospělého jedince (a pochopení a zvládnutí rad páně Gruberových) tím, že si žádné jeho dílo kupovat nehodlám, dokud celé své vědění nezkrátí do odpovídajícího rozsahu jedné tenké brožury.

 4. Dobrý den, Dýfensi.
  Jako vždy dobrý, byť né excelentní článek, jak bývá u Vás zvykem (Migy jsou lepší :)). Nicméně bych se rád na něco poptal, jestli můžu.
  Prakticky ve všech svých příspěvcích horujete proti bodovému systému. Je patrné, že současný bodový systém je zprasek (a zavádí princip dvojího trestání), nicméně fiskálně motivovaný výběr pokut je věc omnoho horší. Co si budeme nalhávat – k ničemu nevede a trestat třeba důchodce tisícovkou, když má chudák penzi, jakou má a ve škodovce má prošlou lékárnu, je prostě svinstvo…
  Inu, co takovýto model:
  1. fiskální postihy úplně zrušit, ponechat jen existenci bodového systému
  2. Bodový systém s vybodováním, tak jako dnes, nastavený benevolentnějc
  3. A teď gros. V případě, že dojde k průseru (bouračka, nedejbože smrťák), tak je člověk odsouzen. V případě, že má body ze stejného předešlého přestupku, jaký později vedl k průseru, tak se trest násobí bodama. Příklad: někdo jezdí rychle a „sbírá“ body za rychlost ve vesnici. Pokud pak zajede dítě, tak nedostane 6 let, ale násobek (dle nějakého koeficientu), v drsném případě třeba dvounásobek.

  1. Dodatek: Prostě body budou „uplatněny“ až v tom případě, že dojde k incidentu souvisejícímu s povahou bodové sbírky a rozhodoval by o tom výlučně soud.

   1. Dobrý muži dobo,
    Vy jste typickým úkazem rčení, že cesta do pekla je dlážděna „dobrými“ úmysly.
    Tak to máme dobo, jednou 57km/h v obci za 2body, pak tu máme předjíždění cyklisty přes plnou čáru za 2 body, nebo v zákazu předjíždění za 4 a teď nám dobo v noci přejel rychlostí 49.9km/h do mrtva chodce bez odrazek co šel po špatné straně neosvětlené silnice, avšak v obci.
    Tak to máme 2 ročky podmínku, krát ta rychlost a cyklista, 8 nebo 12 let, to si dobo odsedí na půlce prdele a po 2/3 ho pustí…

    1. Ale dobo píše výslovně „…k incidentu souvisejícímu s povahou bodové sbírky…“, což váš příklad nesplňuje. Není souvislost mezi notorickým předjížděním cyklistů, anebo vyšší rychlostí v obci, a přejetím chodce v ZÁKONNÉ rychlosti.

     Což samozřejmě neznamená, že by tam tu souvislost snaživý policista / státní zástupce / soudce nenašel. Dle zadání.

     Neznalý člověk si představuje, jak na soudu sedí banda Sherlocků Holmesů, pročítá paragrafy, váží pro a proti, citlivě hodnotí příčiny a důsledky, plamenně argumentuje ve jménu práva… Hovno! Je to výrobní linka jak ve fabrice, důležité je jít včas domů a s pěknou výplatou. Čili čím jednodušší a menší systém, tím menší prostor pro úřední prasení (ať už nevědomé či korupční). Žádné fikanosti prosím.

     1. Většina lidí neuvěří, jak to tam vypadá, dokud to nevidí na vlastní bulvy v roli sprostýho obžalovanýho. A to kupodivu většina i zkušenost má (rozvodovost je šílená a obvykle se to leta vláčí po soudech). Stejně nějak předpokládají, že na trestním jsou jako úplně jiní Mirci Dušínové? Ty kokso, dyť je to tam eště horší. Zas a znova posílám k Pecinovi, aby mohli naivkové procitnout ideálně na případech někoho jinýho, ne svých vlastních.

     2. Ono sa ale nebude skumat, ci bola rychlost zakonna. Bude sa zrejme skumat, ci bola rychlost primerana. Na mieste sa spravi rekonstrukcia nehody, z dokazov sa odhadne brzdna draha, pozicia chodca na ceste a dospeje sa k jednomu z dvoch zaverov:
      a) ak vzhladom k rychlosti vozidla zistenej podla brzdnej drahy a inych voditok vyjde, ze v case ked mohlo dojst k bezpecnemu zastaveniu alebo vyhnutiu sa svetla na vozidle chodca neosvetlovali, potom bude vodic obvineny z neprimeranej rychlosti, pretoze: „…vodic ma prisposobit rychlost jazdy povahe a stavu vozovky a okolnostiam… … a smie jazdit len primeranou rychlostou tak, aby dokazal vozidlo zastavit na vzdialenost na ktoru ma rozhlad…“
      b) ak sa zisti, ze rychlost vozidla bola taka, ze svetla chodca osvetlovali, tak bude najskor obvineny z nedbalosti, pretoze: „…vodic sa ma plne vedovat vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke…“

 5. Napad s penaznym fondom tu uz predsa mame. Neplni sa z pokut, to je pravda, plnime ho nedobrovolne vsetci bez ohladu na to, ci pachame nehody alebo jazdime s cistym stitom. Podla nazvu „fond zabrany skod“ by clovek ocakaval, ze bude sluzit k zabrane skod, napr. zlepsovanim infrastruktury, lepsim vybavenim hasicov a zachranarov, vacsim mnozstvom hasicskych stanic, zavedenim nejakej formy statnej asistencnej sluzby ktora bude mat zasahove auta nonstop vo vytazenych usekoch, aby sme nestali v kolonach hodiny a tak podobne.

  No a ako to dopadlo? Ozbrojene komando dutych hlav si za to nakupuje ramery, motorky a picoviny. Sem tam nejaky mobilny defibrilator a daco odsypu aj hasicom aby do toho niekto moc nestural. Takze nemam najmensich pochybnosti, ze by aj pokutovy fond bol vyhradne zneuzity, tak ako vsetko, co ma v sprave statt.

 6. Článek mě navedl na trochu odlišnou úvahu…
  V poslední době skutečně běží kampaň proti přestárlým řidičům, co nevidí, neslyší a prostě jezdí blbě…
  K tomu hned následuje námět na změnu legislativy, která by jim omezila řidičáky jen na jízdu ve dne, v rámci okresu apod….
  Mám drobný přípodotek: to všechno už je v příloze č. 5 vyhlášky 31/2001 Sb….
  No jo, ale u nás obvoďák plácne dědouškovi razítko – přece mu nebude brát (ani omezovat) řidičák…
  Ve Švýcarsku zdravotní způsobilost řidičů neřeší obvoďák, ale úřední lékař (kterému není dědka líto a tudíž se s ním nemaže)…

 7. 1) Konečně pořádnej článek.
  2) Aby jsi to mohl realizovat, musel by jsi kandidovat za trikoloru nebo Babiše, jinak nemáš šanci.
  3) Ještě nemám dočtenou knížku „Zbraně vlivu“ tak se omlouvám, že se ke Gruberovi dostanu asi až příští rok.
  4) Nechce se někomu udělat nějakej skript pro greasemonkey na negaci barev dfeens serveru, tak aby černé písmo bylo šedivé a bílé pozadí tmavě šedé až černé? Fakt mě bolí oči z tohoto bíločerného textu. Prosím, prosím, smutně koukám.
  5) Úřednici jsou zmrdi, 5 měsíců čekám na povolení, včera jsem se nasral a postavil jsem co jsem chtěl a mrdám to. A až příjd euředník s tím že jsem provedl černou stavbu, tak mu řeknu: “ nasrat, měl jsi na to pět měsíců, teď mi polib prdel, než vydáš územní rozhodnutí a než to nabyde právní moci je leden 2020 a to mrdám do ucha!“
  6) Krásně jsem se vykakal po ránu.

  1. EXTRA, pod čarou
   __________________________________________
   Nejspíš to tady čte Křetínský, nebo někdo z jeho posluhovačů, tak mu tímto děkuji za skoupení subdodavatelských firem E.ONu. Pokud zvednete monetizaci a vyházíte kundibády co tomu nerozumí a začnete poslouchat lidi z praxe, tak se k tomu možná vrátím.
   Pro neznalé, prý Daniel Křetínský skoupil všechny velké dodavatelské firmy E.ONu, koupil ELQA s.r.o., koupil T.O.O.Brno s.r.o., prej už se jedná o EEIKA Brno s.r.o. a SEKV spol.s.r.o.
   Tak jsem zvědavý jestli začnete ždímat E.ON v dalším tendru v roce 2023 a vyšroubujete ceny někam k nebesům. Hlavně nešroubujte ceny dolů, protože jinak utečou i ti poslední pracovníci co v energetice zbyli, sám teď lanařím bývalého kolegu aby se už na E.ON vysral a šel dělat jinam.
   Děkuji za pozornost, jinak koupení Novy tvým tchánem nebo co to je, vnímám pozitivně, jsem rád, že konečně tu někdo aktivuje pravicové názory, aby šla tahle zkurvená levicová politika dopiče.

 8. Policajti potřebují viníka nehody, nezjišťují příčinu nehody.
  Ale pokud vím, CDV dělá roky na projektu hloubkové analýzy dopravních nehod, kde se zjišťuje maximum údajů ohledně nehody, i několik tisíc položek z každé, musí existovat za ty roky už poměrně velké databáze okolností a důvodů vzniku nehodového děje.
  Co asi zjistili, že se na to policajti ani politici neodkazují, i když ty údaje mají k dispozici?

  1. Mizerný silnice a údržba, tam, kde má být, je na piču značení, zatímco jinde je hypertrofovaný do obludnejch objemů, takže to pak člověk nevnímá ani tam, kde by měl, na lontech absolutně tragický časy dojezdů záchranek, spoustu těžkejch nehod a smrťáků zaviní sami buzeranti, radarování nemá s bezpečností nic společnýho…mám pokračovat?

   1. A co třeba nezkušenost, neporozumění předpisům, špatný odhad, dopravní značení v rozporu s TP, špatný technický stav auta, únava, jízda pod vlivem nějakých prášků, sebevražda, …

    1. Což je naprosto irelevantní, protože blbci byli, jsou a budou. A zhruba jich je tak srovnatelný množství v každé zemi. To se nedá vypnout.

     Jenže to by se musel někdo zamyslet do hloubky nad tím, co se dá dělat, a pak by to dopadlo jako na západě – silnice v dobrým stavu, značení, co dává smysl atd. Tam se něco udělat dá, a právě proto je tam nehodovost a úmrtnost menší. Rozhodně ne kvůli zkurvené represi. Jenže vaše kokotská bolševická východní mentalita spíš alibisticky svede vinu na ostatní a začne na nich vykonávat drakonický tresty, což určitě pomůže, áááno (a i kdyby ne, tak aspoň budou prašule k odklánení, že).

     1. Tak nejak neviem naspamäť nehodovosť vo Švajčiarsku a ČR, ale ak som dobre hľadal tak:
      SUI v roku 2018 – registrované automobily 6 113 791, nehody 54 378, zranený 22 064, z toho smrťáky 233, ťažko ranený 3 873 a ľahko ranený 17 958;
      ČR v roku 2018 – registrované automobily 7 915 701, nehody 104 764, zranený 28 245, z toho smrťáky 565, ťažko ranený 2 465 a ľahko ranený 25 215).

      Z osobných skúsenosti viem niekoľko vecí. Cesty vo Švajci sú v lepšom stave ako u Vás, aj celková infraštruktúra mi subjektívne pripadá lepšia (hoci momentálne budujú všade možne na cestách), ale zároveň sú tam nižšie povolené rýchlosti na okreskách a diaľniciach. Plus sú tam oveľa vyššie pokuty (v obci v pohode za 3-4km navyše 40,- SFR) a to dokonca aj na báze výšky Vášho príjmu. Niekde som zaregistroval aj zmienku o väzbe za prekročenie rýchlosti o 50km/h v obci. Bežné sú v obciach mobilné radary (ako prívesný vozík), ktoré premiestňujú kde sa im zachce resp. kde vytvoria občania dopyt. Bežné sú aj stacionárne radary na miestach v obci kde je 30-tka či iná zhovadilosť. Ľudia sú už taký otupený z tých pokút, že jazdia pod limit a to niekedy aj dosť razantne. Takže tu by som „lepšiu“ nehodovosť videl dosť vážne aj v represii.
      Osobne sa mi vo Švajčiarsku cestuje autom horšie ako u Vás v ČR. No ale aj tak na vrchole môjho rebríčka krajín kde neznášam jazdiť kraľuje Poľsko.

      1. Zatímco lidská blbost jednotlivce je individuální, tak průser v podobě špatného značení nebo debilně navrženého / realizovaného detailu silniční komunikace je problém každého, co tam jede. A v tom to je!

       Podle mě D-fens uhodil kladívkem přímo na hlavičku. Ostatně, odstraňování příčin a nikoli důsledků, je jedním ze základních principů kvalitního managementu. To se ví v každé fabrice. Jen ten státní kolektiv na to jaksi ještě nepřišel.

       D-fensi, už abyste se stal tím ministrem dopravy! Včera bylo pozdě.

      2. Možná právě díky té všudypřítomné represi jsou Švýcaři obecně snad nejhoršími řidiči v Evropě (Balkán u mě není Evropa, ale Osmani a Rusko snad není Evropa pro nikoho). To, co provádí švýcarská policie už není ani cirkus, ale naprosto seriozní diagnóza mentální retardace. Díky tomu pak Švýcaři jezdí jako vymatlaný prasata bez jakékoli mozkové kůry, ale hlavně, že pomalu. Raději si vždycky cestou ze západní Itálie zajedu přes 300 km po bezpečných Německých dálnicích bez šašků a šaškáren, než bych byť jen jednu jedinou hodinu strávil na švýcarských silnicích, kde se sice jezdí neskutečně pomalu, zato je to tam o život každou jedinou sekundu.

       1. Integrale: Vy ta čísla nevidíte? Je-li to ve Švajcu „o život každou jedinou sekundu“, pak v ČR je to o život každou jedinou půlsekundu. Je tu 2x tolik nehod a 2x tolik mrtvých.

        Což je přitom velmi zajímavé, protože bych čekal, že nehod ve Švajcu bude více (jezdí jak kreténi, tedy více bourají), ale s menšími následky (protože jezdí pomalu, tam, kde by u nás byl smrťák, tam mají jen raněné, například). Jenže to vůbec není pravda – při polovičním počtu DN mají půlku mrtvých (tedy závažnost nehod navzdory nižší rychlosti je stejná) a raněných mají mnohem víc. To může souviset se způsobem, jakým se nehody i zranění počítají, nicméně je to minimálně na zamyšlení.

        Odbýt to tím, že tam je nebezpečno a jezdí jak kreténi a u nás je pohoda je poněkud diletantské.

 9. zduř příznivci Dýfense
  kurnik, odešel mi sharan 1,8t do věčných šrotišť, následkem vypadnutí mrazové pojistky což v okolí neumněl nikdo opravit, ha ha ha , no na překlenovací období k VR6, jsem si zakoupil za pár stokorun filcku v MPI, krásných 1,3litru objemu, původně 50kw, nyní po nějakem pohrání s hlavou motoru, extrakcí katu, a pohrání si řídící jednotkou to typuji tak k 70kw, no, filcka jede jak drak, táhne vod spoda až nahoru tak nějak kontinualně, což se nelíbí mnoha tdičkářům, či oturbeným 0,899 litru triturbo či co to je, a ted k věci, patřím k notorickým dodržovačům rychlosti, například výklad zákona o příspusobení se stavu a okolnostem atd beru tak, že pokud je někde umistěný zařízení na skrytý i neskrytý dohled, obecně radar, tak to chápu ten zvýšený dohled jako pokyn ke snížení rychlosti až k nule, neb ten radar jest tam proto, aby ochránil matki s kočárky které se v mléčné psychoze vrhají pod kola pirátů, pravděpodobně je tam škola pro ruzne ADHD, mongoloidy, dementy, kteří zodpovědnost za svůj život přenášejí na řidiče např. tím , že na přechodu ale i mimo něj se sluchátky na uších a s debilifonem v rukou vrhají taktéž pod kola pirátu, pravděpodobně je tam i mnoho Achajmerů i Parkinsonů, v neposled i uředníci, kteří zkoumají učinnost dohledu tím, že se taktéž vrhají pod kola aut asi s bohulibými umysly, pokud v obci jsou radary dva , počet oněch vyjmenovaných násobte řtyřmi, no, a těch frustrátu, co neunesou ve svých litrových oturbencích to, že přes obec musí jet tych 50, v poslední době přibyly řekněme něurekom, a předjíždějí a troubějí a vybrždují a najíždějí do kufru, a blikaj a svití dálkovýma, aby pak odbočili ke svým barákům o sto metrů dál, připadá mi to, jako že jsem ve filcce socka, která ty uspěšné v těch dasterech of romania, rapidech of boleslaf,a předefším v oktě 1,9Tdi v tej zářící barvě, a musím z tohoto titulu jet jak oni chtějí, neb mně zamáčknou jako červa, no tuž jako jednu z příčin nehod navrhuji nezvládnutelné ego, které nepřenese to, že ho domněle zdržuje socka,
  jinak DYFENS ne jen jako ministr dopravy, tedá dočasně, pak jako premier,

  1. Au, muj mozek.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!