Dolej olej - zpět na článek

Počet komentářů: 112

  1. Jen drobný tip. Odsávačku doma podle mě každý baráčník přece má, protože sekačky dneska často nemají výpustný šroub a olej se v nich mění odsátím. Každopádně to mají v mountfieldu a stojí to asi kilo nebo tak nějak a je to super věc i na vytahování starého benzínu z motorky apod. Používám na chalupě často.

    A jinak ofuk klikovky navedený do sání měl už motor Fiat 1300 z roku 1961, že by už tehdy řešili emise? Bylo to fajn, pode toho, co šlo z té hadice se vždy usuzovalo v jaké kondici ten který motor je, někde šel jen luft, někde šedý dým, někde černý dým a někdy právě stříkal i olej.

    1. Na odsátí oleje se dá použít injekční stříkačka plus odpovídající hadička. Jedno koupíte v lékarně, druhé v akvaristice.

      1. jo to taky bude fungovat, ale mountfield je otevřený i v neděli :)

        taky se to dá cucnout normálně hubou, že, když si dá člověk pozor, ani se nenapije :)

        1. A i kdyby, olej chutné líp, než benzín :)) Já mám odsávačku z Lidlu, ale je to děsný werk, navíc je z toho bordel. Radši vlezu pod auto a povolím šroub.

          1. tojo, na dvoutaktu mi vždycky chutnal víc ten olej než benál, největší moribundus je nafta se rzí, to má takový speciální šmak a odér

    2. Barák mám a odsávačku nemám. Za to mám starej pekáč, sekačku Honda stačí naklonit a ono to do toho pekáče vyteče samo max. během minuty. Jinak nic z Mountfieldu bych si nekoupil, to bych si radši nechal uříznout obě nohy nad kolenama. Stačí, že sem tam něco „made for Mountfield“ dostanu.

      1. ale proč? náhodou s křoviňáky mám dobré zkušenosti. Jistě je to lowcost, ale za ty prachy dobré.

        Naopak jednou jedinkrát v životě zakoupil jsem značkovou pilu Stihl a větší vergl jsem dlouho neviděl, většinou to nejde vůbec nastartovat a vůbec je to stroj značně problémový který vyžaduje od novoty neustálé zásahy a kouzlení, aby vůbec fungoval.

        1. Na Hondu sem dostal jasný instrukce, lejt 100oktan bez burešsraček a pokud se s tím nedělá víc jak dva tejdny, vylejt a nechat doběhnout do sucha. Esli na to sereš, no tak ten motor sere na tebe, snadný.

  2. Před lety se diskutoval na UK foru případ likvidace motoru JTD 2,4 v AR 159 totálním přelitím v servisu. Jak k tomu došlo? Majitel si objednal výměnu, přistavil vůz, technik číslo jedna olej vylil a dolil, ale nezapsal. Poté odešel ze šichty. Přišel technik číslo dva, zkontroloval zakázkový list, vzal dalších 5 litrů a dolil a zapsal. Druhý den přišel majitel, zaplatil, poděkoval, nastartoval, ujel 5 metrů, rána a .. totální likvidace motoru. Problém byl v tom, že u tohoto auta se olej ukazuje graficky při každém startu, vypadá to jako nabití baterky na staré Nokii, čím víc čárek, tím víc oleje. A dolévá se na všechny čárky, tudíž přelití se poznat nedá. Pokud se servisman spolehl jen na tento ukazatel a nezkontroloval si to měrkou, dopadlo to katastrofou.

  3. „Nemám na mysli situaci, že je někdo lempl, haraší mu v hlavě a naleje motor olejem plný až po víčko nebo nějaký jiný misuse.“

    K tomuhle mám prima příběh,“mechanik“ mému tátovi ve SmartFortwo krásně přelil motor. Když jsem na něj vyběhl s dotazem, jak měnil olej, tak začal tvrdit, že vypoušťákem. Zhrozil jsem se, protože ve Smartu je vypoušťák jen pro převodovku. Naštěstí se tohle nepotvrdilo. Pak začal tvrdit, že šel olej ven přes filtr, a že ho tam bylo jen půl litru… Matematika pak byla jasná. 3,5l – 0,5l + 3,5l = 6,5l Uznejte, tohle se může povést jen totálnímu debilovi.

    1. Takže u smartu se olej nevypouští, ale odsává?

      1. Takže u smartu se olej nevypouští, ale odsává?
        Nějak to na počátku zkušeli, aby pak od toho upustili a nainstalovali normální vypoušťák.

        1. Klasické „zlepšenie“ a drobná úspora na vani a výpustnej skrutke a tesnení. Ak tá vaňa nemá správny tvar a odsávačku nedostaneš až na spodok tak je ten systém odsávania tak či tak na prd. Ja na klasickú výpustnú skrutku nedám dopustiť.

          1. Ale co vás nemá. Do servisních intervalů se přidá každejch 100k/5 let sundání vany, vyčištění a přetěsnění. Prašule se musí točit a ostatně kdo koupí tudle předraženou šílenost, ten jich má dost :)

            1. Pri mojej prvej návšteve Švajčiarska v 2009-tom som kukal jak puk, že koľko tam tých Smartov jazdí. To som predtým nevidel ani v AT či DDR+BRD a už vôbec nie v ČR či SR. Neviem koľko ten mini-zázrak stojí dnes, ale v tej dobe to bolo v prepočte na veľkosť auta niečo šialené. Ale žiadne veľké prekvapko tá cena ak sa spojí Mercedes a Swatch.

  4. Asi sa to nechce nikomu rozoberat, ale ako je to pri suchej vani?

    Vadi/nevadi?

    1. No neviem ako na inych ale na motore Tatra928 v navijaku mam mierku v nalievacom hrdle nadrze, kontolujem to podla toho pred spustenim motora. Na leteckych mam zasa mierky vacsinou spojene s vieckom nadrze, otvorim, niekedy utriem, zasuniem a znova vyberiem(stale sa bavime o konrole hladiny oleja). Vyhoda je, ze vacsina su ciachovane po litroch od minima, napriklad od 6l po 12l, normal je asi 11l ak to nejde lietat velmi daleko, vtedy sa moze ten liter hodit, hlavne ak ma motor vstavane odstavenie vstrekovacieho cerpadla benzinu pri poklese tlaku oleja. Ale to uz je dnes malokedy, koli peneniu oleja a rychlejsiemu ohrevu staci tych 11l.

    2. Jsem to úplně nechytl. Ale jestli myslíte systém se suchou skříní, tak výměna oleje v motoru je téměř shodná jako u mokrého karteru. Vana motoru funguje jako sběrač cirkulujicího oleje (výpušťák č1), systém má nějaké čerpadlo s vedením (výpušťák č2) a nádrž na olej (výpušťák č3). Počet vypouštěcích šroubů je různý, podle složitosti systému. 1 a 3 jsou vždy, někde je určitě ještě filtr. Povolíte, vypustíte, necháte vykapat, zašroubujete, nalijete a … raději odpojím zapalování a nechám ho chvilku startovat bez zapálení, aby si cucnul olej do systému. Hotovo. Štítek. Faktura. Další. Samozřejmě tak banální to úplně není, je dobré si zjistit nějaké info, ale složitosti bych v tom nehledal.

      1. Pardon, zle som to popisal

        Myslim system so suchou skrinou a pytam sa ci mu vadi preliatie oleja, a ak ano, tak v akej miere

        1. Systém se suchou skříní, má olej uložený v separátní nádobě(nádrži, zásobníku). Je tam většinou také nějaká měrka ale volný prostor nad hladinou slouží v podstatě jen pro vyrovnání tepelné roztažnosti. Přelít to je u některých konstrukcí víceméně možné, škody by to napáchalo v případě odvětrávání klikové skříně napojeného do zásobníku a do sání (auto by si prostě cuclo samo olej do sání) Jedna taková verze je vyobrazená zde: https://aldousvoice.com/2012/12/21/ferrari-360-engine-oil-level-checks-and-the-danger-of-overfilling/ U opravdu ,,racing,, provedení, je odvětrání separátní a nestalo by se kromě toho, že by to vyblilo ven nic.

  5. Mazdy mají takovou feature. Mají měrku s plochým prolisem a na ploše prolisu mají rysky min a max. Samozřejmě, že mi v servisu přelili olej cca o litr, protože si mysleli, že horní okraj prolisu je max. Motor si to odnesl generálkou, mě to stálo přes deset tisíc. Nevím co se tam stalo a jestli to mělo souvislost, ale zapekly se pístní kroužky, takže motor připomínal po startu dýmovnici, podpálily se ventily, plus probité těsnění pod hlavou a dalších X závad. Poučen, dal jsem příště auto na výměnu do jiného servisu a technikovi jsem nakreslil na papír A4 tu měrku, ukázal jsem mu to i s ústním varováním, kde je max a kde min. Spokojen, že už se nemůže nic pokazit, odvezl jsem si auto po úkonu ze servisu domů a div to se mnou neseklo, když jsem se podíval na olej. Opět přelitý o litr. Tak jsem koupil hadičku a injekční stříkačku a odsával a odsával. Real story.

    1. Copak Mazdy. Já mám RX-8 ( Wankel ) a tam je měrka úplně debilně přístupná pod plastovým deklem… olej se má měřit každý druhý tankování a motor ho spotřebovává litr na 1500-3000km. Měrka je mimochodem nelineární a má skoro 2 litry mezi min a max. Navíc prvních 2000 km po výměně , když je olej krásně čistej, tak je to téměř nečitelný.

  6. To dělám vždycky já, že lovím zátku od olejové vany v nádobě :)
    Nevím co je na tom negerského, nechtít mít ruku od oleje a ještě tomu docela horkého. Ta poslední otáčka než to vypadne, se fakt blbě odhaduje když ležíš pod autem a děláš to jen po hmatu. Taky to mohlo dopadnout werichovským stylem: když Mogul, tak rovnou do huby.

    1. co tak implementovat nějaký sítko? :)

  7. Nestalo se někomu, že by v zimě chrstal olej z motoru skrz olejovou měrku? Stává se mi to každou zimu, motor PSA benzín 2.0 16V kód RFN. Konstruktéři se vyřídili na odvětrání klikové skříně, udělali brutální labyrint, kde zamrzne zkondenzovaná voda. V servisu mi potvrdili, že nejsem sám s tímto problémem. První pomoc je povolit nalévací víčko od oleje, ale stejně je zasratý celý motorový prostor od oleje. Dělají to i jiné motory?

    1. Jo, mam ten dojem, ze motor mi obcas kape i pres olejovou merku. Typ UMZ 414.10. Ale ono se na nem tezko pozna, odkud kape ceho kolik.

    2. Může se to stávat na libovolným motoru pokud sou KO pístní kruhy. Esli tady je to nějaký specifikum, netuším.

    3. Co vim, byl podobny sebedestrukcni mechanismus u prvnich hlinikovych 1.4 od VW, dokazal vytlacit dost oleje, aby se zadrel. U pozdejsich verzi byl vyhrivany odlucovac aby kondenzat nezamrzal

  8. DNES Harley Davidson oznámil, že ukončuje výrobu elektrických modelů.
    U.S.A. – tady je svět ještě v pořádku.

    1. Neukoncili vyrobu, jen ji prerusili kvuli problemum s nabijenim.

      Zrovna u motorek podle me elektrika dava smysl. Ale spis u mestskych skutriku, nez u pravych motorek.

      1. Myslíte, že by začali dělat skůtry se sajdkou, aby bylo kam dát baterky? Možná by u skůtru stačila PAV, sajdka u velkých motorek.

        1. Na plnotucne motorky asi este nie je doba. Vacsina cisiel je z rychleho googlenia, rad sa necham opravit ak som nieco vyrazne netrafil.

          Relativne tazke elektricke auto zerie tak 20 kWh na 100 km, plus minus autobus? Povedzme, ze motorka 10 kWh na 100 km.

          Najtazsia HD ma nieco okolo 400 kg. Motor z toho vazi cca 140 kg ak dobre citam. Netusim, ci sa rata aj prevodovka. Elektromotor nie je najlahsia vec na svete, povedzme, ze 70 kg by sa dalo nechat pre baterie. To je tak 11 kWh energie (Tesla ma v 540 kg 85 kWh). Nic moc.

          1. „elektromotor neni najlahsia vec na svete“ naopak, elektromotor ma daleko lepsi pomer vykon/vaha, nez pistovy motor. V Tesle udajne vazi 30 kilo pri vykonu 200kW. V motorce bude tak polovicni.

            Nez hadat, proc si nenajit oficialni udaje?
            Ten harley ma 15kWh baterku, ma na ni ujet neco pres 200km a vazi 250kg..

          2. Elektrickou motorku – skutr mam, spotreba cca 3kWh/100km, nominalni vykon byl 800W, ted mam cca 2,2kW a pujdu jeste vys. Baterka 63V 20Ah vazi okolo 13kg a nosim ji domu a do kanclu na nabijeni. Na jezdeni po meste je to bomba. Lehoucky, relativne mrstny a nekurvi se motor studenyma startama/kratkyma jizdama. Kdyby byl zajem tak muzu napsat nejakou recenzi.

        2. Proto rikam, ze je to vhodnejsi spis pro skutry do mesta s dojezdem neco pres 50km. Tam uz jsou baterky natolik male, ze neni problem s nimi manipulovat a sly by rozumne dobijet i z normalni zasuvky.

          1. Toto som videl v Shenzhene v roku 2011. Ak som správne pochopil tak jednostopové vozidla so spaľovákom nesmeli do mesta a tak tam jazdili elektro-motorko-skútre. Bolo to zhruba ako Babeta, ale miesto nádrže tam bola baterka s rúčkou. Osoba došla do roboty, vybrala baterku, hodila do nabíjačky a po šichte založila baterku nazad a šla „metelesku blesku“. Už si ale nepamätám aký to malo dojazd na jedno dobitie, ale asi to nebolo ani tých 50km.

            1. muj elektroskutr ma s 20Ah baterkou dojezd cca 35km, ale vim ze se delaji i s vetsima baterkama ale taky to neni zadna hitparada. Baterky jsou holt furt problem, bud clovek bude mit horici a explodujici Li-Ionky a nebo kratkej dojezd.

  9. Může být nějaká souvislost mezi přelitým olejem a zrakvením EGR, jak se mi snaží pánové z Citroenu namluvit?
    Beru klidně i extrémní a hypotetické situace. Díky

    1. Při přelití olej půjde pravděpodobně přes odvětrání klikové skříně do sání (bude mastný filtr a/nebo filtr box).
      Nejsem si jist, zda se může do EGR ventilu dostat přímo ze sání tak, aby ho zničil.
      Pokud bude toho oleje, co jde do sání, hodně a nebude se stíhat spalovat, půjde část z něj (s výfukovými plyny) právě do EGR ventilu. Zbylá část pak může zničit katalyzátor.

    2. Lze si klidně představit situaci, kdy motor hází olej přes odvětrání do sání, projde motorem a různě spálené/nespálené zbytky se usazují v EGR.

    3. Co je to vlastně za motor?

      1. 2.0 HDi :(

        1. Hodně Dalších Investic?

        2. „S naftou chybu neuděláte“?
          https://www.auto.cz/ojety-citroen-c5-2-0-hdi-s-naftou-chybu-neudelate-83511
          Pardon…
          Přikláněl bych se k netěsnému turbu.

    4. Ak máš turbo-diesel (a možno to bude podobne aj u turbo-benzínov) tak tam je najčastejšie príčinou zasratého EGR-ka vylágrovane turbo ktoré prepúšťa olej. Svojho času sa to rozoberalo ako spojený problém – že len vyčistenie EGR-ka nestačí lebo po pár tisícoch kilometrov bude opäť zasraté od oleja čo prepúšťa turbo.
      No a samozrejme môže tento problém zhoršovať konštrukcia odvetrávania skrine motora, ktoré býva vyvedené do priestoru sania v hlave motora a tak v prípade priesaku oleja cez toto odvetrávanie sa cez sanie môže dostať olej k tomu EGR-ku. Takže bez znalosti konštrukcie (typu) motora sú to len špekulácie.

    5. Další metoda mimo turba (ale pokud ho to má, je to první podezřelej), jak se může dostávat olej z motoru, je vydřenej válec/kruhy.

      Pokud chčije turbo, tak při neřešení problému to obvykle rezultuje v diesel runaway. Je-li to turbodehet :D

      1. Nevravím, že ten diesel runaway neexistuje, ale je to ozaj extrémny prípad (a aj zaujímavý ak sa to sleduješ a nejedná sa o tvoje auto).
        Inak ako píšeš – netesné piestne krúžky (hlavne stierací) tiež pridajú olej to spaľovacieho procesu.
        Takže vlastne je to súhra koncepcie motora, jeho prevedenia a samozrejme momentálneho stavu motora (a to nieje také ľahké určiť).

        1. Jenže ai u nás jezdí dost takovejch, kteří to nechají totálně vylágrovat až do momentu kdy to blafne.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017