Do Španělska s LPG

Featured Image

Jelikož jsem měl před dovelenou problém sehnat podrobný popis, jak je to s LPG v Evropě, rozhodl jsem se sepsat své zkušenosti z cesty do Španělska a zpět. Trčet 10 dní na jedné pláži a funět vedrem mě nebaví, takže jsem to s přítelkyní pojal jako poznávací výlet, hlavně proto jsem místo letadlem cestoval autem.

Trasa velmi zevrubně vedla Prahé – München – Lyon – Barcelona – Valencia – Granada a trochu jinou cestou zpět, podle toho kde co bylo zajímavého. V Evropě jsou tři druhy koncovek plnících pistolí, italská kleštinová (Itálie, Rakousko, Chorvatsko, Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Francie, Rumunsko, Bulharsko, Litva), belgická převlečná (Belgie, Lucembursko, Německo) a holandský bajonet (Holandsko, Anglie, Španělsko). Cestou do Španělska tedy prostřídáte všechny 3 systémy. Jaké to s sebou nese problémy?

Německo

V Německu se používá belgický systém, což je velká převlečná matice, která se našroubuje na závit a pákou se pak otevře ventil. Němce je potřeba pochválit, neboť mají na všech benzínkách všechny možné redukce a ještě se mi nestalo, že bych nenatankoval. Dokonce vím minimálně o jedné, kde mají celý stojan extra s italským systémem. Redukci většinou zapůjči za vratnou zálohu 20 euro nebo nějaký osobní doklad. Tankuje se samoobslužně, což může být pro někoho nezvyk, jelikož v ČR k tomu z důvodu bezpečnosti málokde řidiče pustí. Četnost benzínek s LPG je srovnatelná se situací u nás, na autobahn jsou označené buďto LPG nebo Autogas. Cena se pohybuje kolem 0.72 euro za litr, čili jen o málo dráž než u nás. Výborná mapa LPG stanic je zde, kde jsou ceny, otvírací doby a vůbec všechno.

Francie

V Žabákově se používá stejný systém jako u nás, takže natankujete absolutně bez problémů. Jediná nevýhoda je nejvyšší cena ze všech zmiňovaných států, nezřídka přes 0.80 euro za litr. Benzínky s plynem jsou označeny zkratkou GPL a jsou na každém rohu, takže jsem ani nějakou stránku s mapami nehledal. Tankuje se opět samoobslužně.

Španělsko

Země kvůli které hlavně tento článek píšu. Ve Španělsku byl plyn dříve pouze pro autobusy a taxikáře, soukromé osoby měly smůlu. Ačkoliv jsem slyšel, že šlo natankovat i do soukromého auta, ale museli jste zaplatit DPH a čerpadlář si ofotil pas  a techničák a vystavil všelijaké faktury, ale to je opravdu jen z doslechu. Naštěstí se toto omezení tuším v roce 2004 zrušilo a od té doby může tankovat kdokoliv. Velikým problémem ovšem zůstává fakt, že síť čerpacích stanic provozuje stále víceméně pouze podnik Repsol, který má po celém Španělsku cca 20 (ano, dvacet!) plnících míst, která jsou navíc neskutečně poschovávaná na koncích měst. Ve Španělsku se používá bajonetový systém, na redukci se nastrčí velký válec, otočí se jím doprava cca o 90° a následným přitažením páky k sobě se plnící pistole zajistí. Je s tím celkem boj, válec se protáčí a najít tak správnou polohu pootočení je pro člověka neznalého tohoto systému celkem umění.

Kromě Repsolu jsem našel pouze dvě benzínky s LPG, jsou na dálnici z Francie do Barcelony asi 70km za hranicemi v obou směrech naproti sobě. Jedna je Shell, tu druhou si nepamatuju. Každopádně ačkoliv kousek od Francie, obsluha na moji koncovku jen vyjeveně čuměla, redukci žádnou neměli. Proto rozhodně doporučuji držet se Repsolu, kde jsou všechny stanice vybaveny redukcemi. K jejich nalezení je ovšem potřeba navigace, nejlépe také vědět přímo GPS souřadnice, jelikož některé adresy podle jmen ulic navigace nenajde. Seznam stanic Repsolu je možné nalézt zde. Většina z nich prodává pouze LPG, takže nevypadají jako klasické benzínky a jsou navíc doopravdy na těch nejzapadlejších místech. Orientaci usnadní pouze to, že je stanice obvykle obklopena obřím skladem propan-butanových lahví. Na ceny na stojanu nekoukejte, pořád tankují hlavně městské služby, takže je zobrazena cena bez daně. Ta celková pak toto léto dělala příjemných 0.64 euro za litr. Jelikož je plnících míst opravdu málo, popíšu ty, z kterými jsem měl zkušenost, malinko podrobněji. Jejich adresy jsou uvedeny na výše zmíněném webu.

Barcelona

Zde jsou stanice dvě, jedna na letišti a druhá relativně v centru. Tu letištní jsem ani nezkoušel, nechtěl jsem riskovat, že do prostoru mi nebude umožněn vjezd. Přeci jen to tam asi bude hlavně pro taxíky a busy. Ta druhá je v centru, navigace ji našla podle ulice, ale měli v deset večer zavřeno, ačkoliv na svých stránkách hrdě hlásí 24h provoz. Musel jsem tedy vydržet až do

Valencie

Zde je stanice schována v průmyslové oblasti blízko jakýchsi doků a je spojena s obyčejnou benzínkou, takže se dá jakž takž najít. Ačkoliv mají osm stojanů na LPG, tak mi v sobotu řekli, že plyn není a že bude až v pondělí. Cestou zpátky jsem zde nicméně natankoval už bez problémů.

Alicante

Jednoznačně nejlepší stanice. Stojany z cesty neuvidíte, ale za plotem jsou stovky PB lahví, takže areál přehlédnout nelze. Obsluhuje zde velmi příjemný pán, který nám dokonce i poradil, které místní pláže jsou nejlepší a kudy se z města vymotat. Když jsem mu řekl své zkušenosti z Valencie, tak mě ubezpečil, že jemu plyn ještě nedošel nikdy.

Murcia

Nejlépe schovaná stanice ze všech, nachází se v slepé ulici takového charakteru, že jsem se bál vylézt z auta. Ačkoliv jsem přijel 20 minut před zavíračkou, areál už byl zamčený, prostě španělská maňána, takže zkušenosti nemám.

Granada

Adresa téhle stanice je totálně zmršená, ulice z webu vůbec neexistuje a ani místní nevěděli, kde se daná adresa nachází. Inu vězte, že je to ulice Carretera de Málaga (bez toho Antigua) a je to na výjezdu z Granady na západ, směr Bobadilla. Dveře do budky byly zamčené, ale parkoval u ní jakýsi votuzing vůz, takže jsem lomcoval klikou tak dlouho, až mi usoplenec v kšiltovce odemknul a nechal mě natankovat.

Projet západní Evropu na LPG tedy jde relativně v klidu a to včetně problémového Španělska, kde se vzhledem k počtu plnících míst vyplatí co největší nádrž. Nemusíte ani kupovat redukce, které stojí každá kolem 600Kč a využijete je jednou za pár let. Znalost španělštiny je výhodou, budete tak rozumět proč vám třeba nechtějí nebo nemůžou natankovat váš zapalovač, cizí řeči tam umí opravdu málokdo. Pokud neumíte sami naplnit nádrž, naučte se to, všude se tankuje samoobslužně a i Čeští čerpadláři, pokud nelpí zarputile na bezpečnosti, ocení, že k vám nemusí běhat a že je pistole neostříkne od hlavy k patě stokrát za den. Navíc sledovat dámskou obsluhu bojovat se zajišťovacím mechanismem, vyžadujícím nemalou fyzickou sílu, mi přijde jako chlapovi trapné. To by tedy bylo vše, doufám, že jsem alespoň někomu ulehčil plánování cesty a všem příznivcům LPG přeji co nejméně potíží a spousty kilometrů ujetých „na plný plyn“.


01.11.2008 Redguy

12345 (6x známkováno, průměr: 2,50 z 5)
1 266x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017