Do it Pilsen style!

Featured Image

V Plzni sice nejsme tak pokrokoví, ale zato děláme věci pořádně. Takže až si v Budějovicích vyladí budějcký způsob k dokonalosti, implementujeme ho i u nás. Praha je v tomhle mnohem dále, takže inspiraci zatím hledáme tam.

Předně je třeba říct, že v Plzni je řízení, přesně tak, jak to má rád D-FENS, hlavně vopohodě. Jo a taky vokultuře, protože jsme to město kultury, že. Včera jsem potkal v křižovatce stojící zezadu nabourané auto autoškoly, tak se budějcký styl začíná vyučovat. Nemusíme se bát, ono to sem dorazí.
Co Plzni hodně chybělo, byla dopravní buzerace. Jako kdyby neexistovala. Na Nepomucké se stále běžně parkuje uprostřed silnice, a republikově výjimečná 2.5km dlouhá objížďka tramvajového pásu nám stále zůstala. Pachové tu loví na místech, která jsou věkem osvědčená a plzeňákům známá, a chytají se tam jen cizáci, kteří v Plzni stejně nemají co dělat, ne?

Že se něco mění, bylo zřejmé z novinky zvané úsekové měření. Praha přichází.

Při včerejší prohlídce Náměstí Republiky jsem narazil na podivuhodný úkaz. Náměstí jako takové je plné neplatných a vzájemně si odporujících přenosných „dopravních značek“, chvíli jsem si myslel, že se jedná o výstavu moderního umění, vždyť je to tu hlavně vokultuře.  Jenže ono se tu taky něco zase staví či rekonstruuje, alespoň to tak vypadá.

V blízkosti náměstí vznikal dlouho parkovací dům Rychtářka. Ten je již hotov a lze v něm parkovat, jak jsem se dnes přesvědčil. Ceny jsou vskutku solidní, zatímco ve 300m vzdálené zóně A zaplatíte 40Kč za každou parkovací hodinu, na Rychtářce jsem platil 5Kč. Proč ne, přesně takhle byly zóny koncipované – chceš parkovat na místě s vysokou poptávkou? Zaplať, nebo si vyber nějaké levnější.

Ale co mě včera opravdu překvapilo, bylo auto stojící „na blikačkách“ s oranžovými majáčky. Posádku vozu tvoří jeden strážník a jeden nohsled, který strážníkem patrně není. Tyto vozy jsou minimálně dva.
 

 

Když jsem si automobil s nohsledem fotil (vlezl mi tam), zeptal se mě, zda se mi auto líbí. S policajty se nebavíme, tak jsem jej ignoroval. Jenže tohle nebyl policajt.

Když jsem si vzal parkovací lístek a vrátil se k autu, uznal jsem, že parkuju jako kokot a rozhodl se své parkování upravit. Vlezl jsem do auta, nastartoval, a poněkud mě překvapilo, že teď si nohsled fotí mě – z toho jsem usoudil, že se mu mé focení nelíbilo. Usmál jsem se, zamával, a jemu jsem z fotky vymazal hlavu.

Momentální pokutová sazba v zóně A je 100Kč, pokud pouze přetáhnete parkování, 200Kč, když se na strážníka pěkně usmějete, 500Kč, když nebudete spolupracovat a budete se snad chtít z parkování vymluvit. Já strážníkem osloven nebyl, takže nevím, zda k pokutovému bločku dostanete poukaz na 10+1 hodinu zdarma na parkování v Rychtářce.

Komplikovaná místa, jako je Náměstí Republiky, jsou pro strážníky hotovým rájem. Čárky se množí a brzy jich bude víc, než vypije Franta za týden v hospodě. Jenže o toto místo se nyní dělí dva vozy od Rychtářky a ještě jedna hlídka empíků – a tak bylo potřeba provést upgrade.

Zmatené dopravní značení jsem si došel dnes po práci nafotit, nicméně brzy se stmívá, a tak to nestojí zanic. Inu doba mobilů. Nafotil jsem přes 40 pošahaných dopravních značek, došel z Rychtářky na Náměstí a zpátky, a párkrát zamával nohsledovi, který si mě očividně zevčera pamatoval. To vše za hodinu, abych nemusel platit dalších 5Kč.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 
Kdo máte tu možnost, zajděte se na Náměstí Republiky podívat. Na vlastní oči je to o hodně lepší než na mých nepovedených fotografiích. A velice poučné. Zlatého bludišťáka ode mne dostane ten, kdo prohlásí celou věc za skutečnou výstavu moderního umění a bude vybírat vstupné.
V Plzni jsme před lety měli naprosto skvělý způsob, jak se zbavit pokuty za přetažené parkování – placená parkoviště nebyla opatřena dodatkovými tabulkami omezujícími časovou platnost, a tak byla taková parkoviště neplatná. Fungovalo to tak, že jste úředníkovi naznačili, že to víte, a on vás raději nechal jít – očekávat, že by Magistrát začal přezkoumávat pokutové bločky, je absurdní.

A tak je to i teď. Tentokrát bych to však rád vzal oficiálně a tomuto vybírání výpalného nad rámec jakýchkoli obvyklých mezí učinil přítrž dřív, než se vybere dost peněz na další rekonstrukce, a další geniální dopravní značení.

Otázka zní, jak to udělat. Pokud vím, dopravní značka se považuje za platnou, dokud soud nerozhodne jinak. Takže co s tím?

Poslal jsem na magistrát e-mail s prosbou o oficiální vysvětlení, ale ze zkušeností vím, že to stačit nebude.

Nějaké nápady?


02.11.2014 Sinuhet

12345 (3x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
397x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017