Den svobodné mobility 2019 - zpět na článek

Počet komentářů: 55

  1. Dobra zprava, jest zapsano v kalendari.

    Jen mala poznamka. Nechapu, proc je vehicle ve veku 15 let na konci zivotnosti? Moje maji postupne 14, 26 a 44 let a na konec zivotnosti jeste zdaleka nedohledaji. Coz doufam budu prezentovat jednim z nich.

    1. Jen mala poznamka. Nechapu, proc je vehicle ve veku 15 let na konci zivotnosti?
      Konec životnosti airbagů. Jejich případná výměna ukončí ekonomickou životnost vozidla…

      1. Na airbagy to nejezdí.

    2. Výměna airbagů u Felicie z roku 2000 není nijak horentní částka. Vyplácí se, neboť sice neprodlouží ekonomickou, ale užitnou hodnotu toho vozu. Bezproblémový, jednoduchý, snadno a levně případně opravitelný vůz, který má vše potřebné ke středně komfortnímu přemísťování z A do B a to i na vzdálenost větší, než je 100km u bazarového naleštěného šrotu. Co se týče pasivní bezpečnosti – pokud ten vůz není zespoda, po stránce důležitých nosných částí či po stránce karosérie shnilý, tak je bezpečnější, než ty různé Matizy a autíčka jejich velikosti a koncepce.
      Vypadá to tak, že jako majitel Felicie ji zuby nehty bráním, přestože by pro mne nebyl problém si koupit některou z nových, ohavně opuchlých škodovek či jejich koncernových derivátů. Tak to není a vysoký počet stále jezdících a STK procházejících Felicií to potvrzuje. Ani po 19-22 letech ty vozy prostě mají tak vysokou užitnou hodnotu, že dokud to Uhnije zase něčím nezpoplatní, budou jezdit ještě pěkných pár let.
      Stačí se podívat na větší parkoviště u panelových sídlišť, kolik tam Felicií /i Favoritů/ ještě napočítáte.
      Nedá se přitom paušálně říci, že by v panelácích bydleli jen chudí lidé, co by na „lepší“ vůz neměli. Je to v mnoha případech skoro naopak. Bydlí tam hodně lidí, kteří mají poměrně slušné výdělky /státní správa většinou/, akorát chtějí poměrně levné bydlení a bez starostí, kterým panelákové bydlení rozhodně je. Kousek odsud je malé panelákové sídliště s těmi klasickými 32-bytovými jednotkami, na patře 3x 3+1 a 1x 4+1. Mám tam poměrně hodně dobře vydělávajících přátel, kteří skoro bez výjimky jezdí 12-20 let starými modely vozů. Když na to přijde řeč, tak se dozvím, co už vím – je to velice spolehlivé, má to skoro všecko, co potřebujeme /zvlášť kombíky/, všechno vč. navigací tam jde pohodlně instalovat, nežere to, je z toho bezkonkurenční výhled ven, běžná údržba je velice levná. A na dovču si zaletíme, proč bychom se ksakru trmáceli 16 hodin v autě do blbého Chorvatska, třeba i s klimou.
      Rozhodující není to, že ten vůz má v daném okamžiku cenu -5.000,-Kč /někomu byste to museli zaplatit, aby si to vzal/, ale rozhodující je užitná hodnota, spolehlivost a náklady na případnou údržbu.

      1. Nemluvě o tom, že jsem jezdil řadu let autem bez airbagů a následně dva roky autem s nefunkčním airbagem (což jsem po většinu té doby nevěděl) a nemám problém řídit auto bez airbagu i dnes, i když už se mi to stává velmi málo často.

        Naprosto souhlasím, že felcka bylo fajn auto a dodnes má svou hodnotu. Kus s klimatizicí jsem onehdá viděl za asi dvacet dva.

        1. Felda s klimoskou je dost rarita, proto tech 22 koliku, to je sberatelskej kus. Bez klimosky tak za bura. Jinak si teda myslim ze za 20 000 sezenes v ranku 25 let starejch ojetin lepsi kusy nez felcku.

      2. A taky lze s dieselovou feldou jezdit na vyjetý fritol a dokonce se na něj dá i startovat (mimo zimu).

        U nás se na feldách docela vyžívají zmrdi na STK a na sídlištích už skoro nejsou k vidění.

        Brněnští snobi se totiž předhání v tom, kdo bude mít dražší a větší auto které nepotřebuje. Takže Kokodáq, Yetý a podobně. Jen kvůli tomu aby se dovnitř vešly 2 kola nebo aby se dalo odbočit 50m po polňačce na ryby, si kupují mastodonty za třičtvrtě mega.
        Hitem jsou momentálně jakési civilní obdoby VW transporter, větší a krabicovější než předešlé modely MPV. Poznávací znamení místních snobů.

        1. Jo, ted pres leto na Sumave jsem docela ziral, kolik tady bylo VANu, samozrejme luftaci, v drtive vetsine „A+S“ (cca 60 %) a „B“ (20 %). Staci se projit po nejakem parkovisti a pocitat. Kola na strechach uz tak nefrci, ted se to rve za VANy.

      3. To je prosim vas osobny nazor ktory tu predkladate ako pravdu. Podla mojho osobneho nazoru bola Felicia od momentu ked vysla na cesty extremne nepohodlna, podmotorovana a velmi zle sa ovladala. Ani s tou spolahlivostou na tom nebola prave najlepsie. Bolo to zle auto pred 30 rokmi a je to zle auto aj dnes.
        To ze vasim znamym nezalezi na tom ze ake maju auto z felicie este dobre auto nerobi.

        1. Súhlas. Dodnes tiež jazdia napríklad vo veľkom corolly MY 1991 a to je oproti felícii „nebo a gajdy“.

          1. Že Vy moc koukáte na Scottyho Kilmera?

      4. Souáhlasím, nejradši bych jí neprodával, ale dvě auta byla pro mě zbytečná. Náklady nula nula nic a ježdění bez posilovače mě bavilo. Jen s tou bezpečností bych si dovolil nesouhlasit. Felicie rozhodně není stejně bezpečná jako třeba Smart, Yaris a většina jiných malých novejších aut. Ty už mají deformační zóny vychytané. Ve felině človek sedí hned u předního okna a není tam nic, je to co se týká rámu a konstrukce favorit. Mě to teda nikdy nevadilo.. :-)

      5. V Nemecku lze zcela bezne videt auta 20 i vice let stara a nikdo se nad tim ani nepozastavuje, ani nepohorsuje. Nemci v diskusich casto nadhazuji jednoduchost a spolehlivost tech starych aut. Krome toho – setri jako kazdej druhej. Co chvila nekdo chce preklad do cestiny, kdyz pisi poptavku na servis sveho BMW ci Audi do ceskeho znackoveho servisu.

        1. Co chvila nekdo chce preklad do cestiny, kdyz pisi poptavku na servis sveho BMW ci Audi do ceskeho znackoveho servisu.
          Dle mého názor je distribuce inteligence v Německu stejná jako v ČR. Díky větším finančním možnostem jsou tam naše současné problém již cca 20 let vyřešeny. Kdo volí levná řešení holt dostává odpovídající výsledky viz odkaz.

          https://www.seznamzpravy.cz/clanek/smrt-nemeckych-senioru-v-soukromem-domove-v-prachaticich-nebylo-to-tyrani-uzavreli-policiste-76009

          1. Myslis to „levne reseni“ cesky znackovy servis? Ja se timto segmentem nezivim a moje zkusenosti se servisem aut jsou srovnatelne se servisem telesnym, pricemz nemyslim bordely, alebrz bordel ve spitalech. Takze nemohu posoudit, ale Nemci mi vesmes tvrdi, ze ve znackovych servisech v Cesku za carou dostavaji stejne sluzby, jako v Bavorsku, navic nemalo ceskych servisaku dela pendlery do Nemecka. Jestli tim ovsem klesa kvalita v tech ceskych prihranicnich servisech, nemam sajn.

            Kazdopadne nikdo z kolegu, co do Ceska s auty jezdi, si nestezuje nijak vyrazne vice, nez na nemecke servisy.

            Ja jsem v zivote v zahranici servisoval auto dvakrat, jednou ve Francii a jednou v Italii. Ve Francii to byly vesmes smisene pocity, protoze vedeni spolecnosti jedna velka tragedie, cizi jazyk neumel navic lautr nikdo, na vsechno dost casu, skutek utek. Servisaci naopak velmi profi a presne vedeli, o co go.

            Druhy servis jsem pouzil v Italii a tam jedina moucha byla, ze jsem prijel v poledne. Nicmene, az zacali okolo treti se zase slejzat do prace, tak to byl cvrkot a naprosto profi sluzba.

            V Cesku vetsinou, kam jsem vlezl, tam mi neco pokurvili, nebo totalne dorazili.

            1. Myslis to „levne reseni“ cesky znackovy servis? Ja se timto nezivim a moje zkusenosti se servisem aut jsou srovnatelne se servisem telesnym, pricemz nemyslim bordely, alebrz bordel ve spitalech.
              Moje osobní zkušenost v obou směrech jako zakazníka je taková, že v Německu je větší šance, že to dopadne dobře, plus řádově kratší čekací doba. Asi nejvíce mě překvapilo, že hlavně v oblasti zdravotních služeb se ke mě Čech jako příslusník vlastního národa chová často jako kus hadru. Naopak Němec se skoro vždy choval velmi dobře a snažil se mi pomoci více než Češi, protože bych pro ně mohl být východní podčlověk.

              1. Oprava:
                Naopak Němec se skoro vždy choval velmi dobře a snažil se mi pomoci více než Češi, přestože bych pro ně mohl být východní podčlověk.

                1. No, ja mam napriklad zubare 200 km od baraku, protoze je to muj velmi dobrej kamarad. Nicmene, je to bejvalej vojenskej dochtor a prece jen jeho metody zakroku i nasledne rekonvalescence („boli to? Malo chlastas…“) jsou ponekud drsnejsi. Bo to mam zruky, rekl jsem si, ze se podival po zubari tady na Klatovsku.

                  Nehrozi.

                  Proste… nehrozi.

                  Ti, co neco umi, jsou beznadejne zasekani a ti, co to jen kurvi, tak jsou provareni. Nejblizsi schopnej dochtor, co bere do stavu, je az v Plzni.

                  No, behem cesty k moji Steuerberaterin jsem si vsiml, ze v baraku ma i zubare. Ptal jsem se ji, jestli ten zubar bere nove pacose. Docela se divila, proc by nemel.

                  Ok, rikam si, asi bude drahej. A tak jsem se zeptal v praci Cechu, co u nas delaji, a ejhleme se… bezne zakroky AOK hradi dokonce bez spoluucasti, kterou v Cesku VZP vyzaduje. Takze bezne plomby, odstraneni kamene a podobne sragory jsou v Nemecku zdarma. Jo, kdyz chces vydlazdit nove celou hubu, budes v ni holt nosit starsi BMW. To se ti pak vyplati si zaplatit felcara v Cesku, jenze to ti za cash kazdej rad udela. Takze u nas Cesi maji i decka prihlaseny u nemeckych zubaru. A, samozrejme, neni problem zubare sehnat.

                  Takze jsem cucel.

                  1. Ok, rikam si, asi bude drahej. A tak jsem se zeptal v praci Cechu, co u nas delaji, a ejhleme se… bezne zakroky AOK hradi dokonce bez spoluucasti, kterou v Cesku VZP vyzaduje. Takze bezne plomby, odstraneni kamene a podobne sragory jsou v Nemecku zdarma. Jo, kdyz chces vydlazdit nove celou hubu, budes v ni holt nosit starsi BMW. To se ti pak vyplati si zaplatit felcara v Cesku, jenze to ti za cash kazdej rad udela. Takze u nas Cesi maji i decka prihlaseny u nemeckych zubaru. A, samozrejme, neni problem zubare sehnat.

                    Osobně nechápu, proč není v ČR stejná možnost připojištění jako v Německu. Ano, mám naprosto stejnou zkušenost, navíc mám zkušenost s klinikou prezidenta dentální komory ČR. Po čurbesu a chování, jaký tam má, jsem naznal, že jim v ČR financovat nebudu a vyřešil jsem to stejně. Dokonce i česká pojišťovna do výše úhrad tady v ČR péči proplatí.

        2. upřímně 20 let starej mercedes nebo bávo v dobrým stavu bych hodně bral. ještě to nepíská, když nemáš pásy, náhon na zadek, silné atmosférické benzíny, skoro nezničitelné…. vůbec se jim nedivím. vůbec…

          1. Sranda je, ze koceny, co jsou sekretarky vedeni a nebo delaji na obchodnim, vesmes jezdi kabriolety. Pritom kdyz jsem na to kouk‘ zblizka, tak postarsi auta, zato luxusne udrzovana. Netusim, na kolik ta sranda prijde (vsechno nemecka auta), ale i zenske, ktere jen tusi, kudy se do toho leje PHM, se toho neboji, protoze se to zrejme nesere. A raketu to stat nemuze, protoze ty mlade buchty neberou pres 2,5 mesicne.

            1. Kabriolet mě láká moc. Jenže z prostorových důvodů to spíš zatím vidím jen na nějakýho skůtra 125 pro radost, protože na to stejně není vůbec čas. Fotbal, tenis a rybaření je na třetí koleji, kabrio by bylo na 4. To je už moc starostí za minimum užitku. Ale jinak jestli to někdy něco bude, tak Mazda Miata MX5. Holt se celá vyvaří, protože strašně hnijou, ale jinak je to nejdostupnější sportovní svezení s náhonem na zadek, sedíš v tom jak v motokáře na zemi, je to maličký a 150 koní na 1000 kg prostě stačí, rychlost je o zatáčkách a ne o přímce :)

      6. Mám tam poměrně hodně dobře vydělávajících přátel,
        Bylo by možné to vyjádřit nějak kvantitativně?

      7. Na sídlišti kde? V Praze rozhodne ne a ani mimo Prahu uz tech felicii zas tolik k videni neni. Většinou to jsou dost vrazdy provozovany s nulovejma nakladama dokud se nerozpadnou nebo STK nedá polibek smrti. Proste polovrak na odvoz bordelu. Jako rodinna ojetina mimo Prahu mi přijde nejbeznejsi jednickova oktavka nebo fabie. On i jednickovej superb uz ma skoro 20 let a O1 bude napresrok slavit ctvrtstoleti. Fabie budou cenove zajimavy tak za 10 let, az se jich zmocni retrovlna.

        1. V dobrým stavu jsou normálně používaný, buď jako jedno z víc aut v rodině, nebo u chudších ai primárně, proč ne? Samozřejmě, že jich ubývá, paboritů už je tuplem málo dyž mají vo dalších 10 let víc, tak to postupně nahrazují Fobie, ale není to že by úplně zmizly.

  2. Můžu vzít sebou děti?

    1. Samozřejmě, akce se doposud účastnili samí slušní lidé. Smysl to ale má hlavně pokud se rády koukají na auta všelijakých velikostí a tvarů a stáří, jediná další atrakce pro děti je pak perník, možná ještě některé samolebky/placky, co zase dotáhnu (ale většinou jsou poněkud politicky nekorektní). Tak jen aby se nenudily :)

      1. Ok, díky. Oni jsou taky politicky nekorektní, oba už řídili Dodge Challenger V8 (4 a 9 let). Měl jsem ho půjčenej teď o prázdninách v USA.

    2. Jen pokud mají motorový pohon.

  3. Bude letos tahač nebo něco ještě zajímavějšího s objemem nad 8 litrů? Takhle z nějakýho motoru řady Tatra T930 by jistě měly kytičky radost :)

    1. Kdyz pocasi da, objevi se zde kdysi zminovana letadlova lod s V8 s objemem 8,2 litru. Kdyz pocasi neda, bude V8 zvici jen 4,9 litru.

  4. Tak teď si nejsem jistej, jak je na tom elektrokolo? Společný výfuk přece někde má, takže je povolený :-)

    1. jízdní kolo výfuk samozřejmě má, za to bych dal ruku do ohně. v dole na železnou rudu, v dole na bauxit, v huti, v hliníkárně, ve svařovně, v gumárně, na lodi (drtivá většina rámů bicyklů u nás prodávaných se svařuje v JV asii a jede do evropy kontejnerovou lodí), na kamionu, na dodávce, v prodejně, v servisu (přidám okřídlené „lidská práce je CO2 nákladová položka jako každá jiná“ a „eko=eko“).

      1. a to je jenom fix kola který rozpočítáváme na celou dobu používání. pak ještě máme CO2 bilanci uživatele, která je vlastnictvím a používáním kola ovlivněna (navýšena). nejsem-li superman a nepojedu-li na start vyjížďky by fair means, ale povezu-li kolo na start vyjížďky na střeše auta, potom má kolo výfuk na autě (to je to jednodušší), a to složitější je výfuk v podobě komína na každé hospodě, kde se cestou zastavím, na bagru a finišeru co dělaly cyklostezku, na každém zpomalujícím a zrychlujícím autě co předjíždělo cyklistu a zvedla se mu spotřeba o to jedno sešlápnutí.

        nejjednodušší CO2 bilance bicyklu je čistě a blbě ekonomická. jízdní kolo za 15 tisíc kč (takový ten základ aby to bylo kolo a ne hračka) s životností 10 tisíc km, tj. 1,50 koruny na kilometr. když to prohlásíme za veškeré náklady na kilometr a držíme-li se premisy že eko=eko a porovnáme-li s náklady na kilometr autem, potom z pomyslného výfuku bicyklu létá zhruba pětina toho, co lítá z výfuku osobního automobilu.

        1. Lukas B.: sorry, ale to nejde nekomentovat – vážně se „eko“ dá posoudit dle nákladu na kilometr? Je kolo za 50 tedy méně „eko“ než kolo za 20? A u auta je tedy auto s nákladem na km ve výši 5 kč ekologičtější než to s nákladem 10 kč?

          Hint: celkový náklad v sobě má i ztrátu hodnoty a servis. Obojí nemá s ekologií společného vůbec nic, ale výrazně vstupuje do ceny kilometru.

          1. s ekologií to nemá společného skutečně vůbec nic. stejně, jako s lingvistikou nebo jadernou fyzikou. to jsou samé slušné a neutrální vědy. máte zřejmě na mysli enviromentalismus. ale dobrá čeština přenesla slovo ekologie do jiného významu, ergo držme se jej pro potřeby této diskuse.

            je zajímavé, jak jednoduchá a prostá pravda eko=eko (nomika+nomie=logie) nasírá bez rozdílu zachraňbrouky i petrolheady. je to něco tak strašně jednoduchého, jako ta popíková einsteinova zkratka, E=mC2. z hlediska CO2 na nedeformovaném trhu je to ale naprostá pravda – CO2 je úplně jedno, jestli vyletí z výfuku vozidla na kterém sedíte, nebo jestli vyletí z komína někoho jiného někde na druhém konci planety, komu jste zaplatil za práci nebo zboží.

    2. Elektrokolo? To je jen zastiraci nazev pro MOPED (MOTor + PEDaly). Staci spravne pojmenovat a je po pochybnostech.

      Kolo je neco jineho, tam ZADNY motor neni.

      1. Elektrokolo neni moped. Moped primárně jezdi na motor a slapky jsou jen nouzovka, elektrokolo jezdi na slapani a ten motor je pomocnej. Elektroskutry se delaj taky, vypadaj jinak.

        1. Hele, ja jsem ted tady na Sumave mel moznost pozorovat vagooon tech elektrickejch slapalistu a neni pravda, ze slapky jsou primarni zdroj pohybu. Ani omylem. Je to tady samej kopec a vsichni bez vyjimky to mastej motorem.

          Skalni pumpicky jezdej bez motoru. Poznaj se, maji aspon nejakou uctu sami pred sebou.

          Jo, mozna nekde na Trebonsku, tak tam je to jinak. Tam to vypada jako v Madarsku. Ale u nas, co ma motor, tak to na nej taky frci.

          Proste – moped.

  5. Tak to teda prrr! O víkendu jsem viděl bicykl s jakýmsi Shenzen tuning kitem, mělo to nádržku na benzín, motor v rámu (možná dokonce čtyřtakt) a prdělo to asi jako legendární Stadion. Tak mi netvrďte že s tímhle se nelze zůčastnit.

    Otázka je co by na to řekli orgáni. Homologace asi nic moc. Ale tím líp, ni? Aspoň někdo má odvah

      1. Vono mnohdy to papírově je v limitu, ale v reálu to má výkon vyšší, případně je to jen omezený a stačí jednoduchý úpravy na zvýšení. A sou i blázni co si to převrtají a poladí tak, že to pak lítá po rovince 80-90, to už je skoro nebezpečný, konstrukce a brzdy na to nejsou stavěný :D

  6. Historický milník, elektromobily byly vzaty na milost. Konečně někdo připustil, že nejsou bezemisní.
    Leč letos se bohužel nezúčastním. Tesla 3 mi má dorazit až koncem října. Tak za rok se budu těšit.

      1. No jo, to čumím. Inkluze začala již před 2 lety.

  7. Díky za echo, také jsem si přidal akci do kalendáře, snad mi to letos konečně vyjde. Vínově červená Alfa 159 TBI TI má aktuálně bolavé přední nožičky a pověšená na podpěrách u garáže se podrobuje operaci. Ve čtvrtek se mi povedlo spasovat a připravit k montáži kompletní sestavu tlumiče, včera večer jsem se dostal k demontáži spodního ramene. Italského soudruha, který se rozhodl připevnit podkovu k tlumiči šroubem E14 se závitem v půlce podkovy bych nechal pro výstrahu zastřelit. Zalepený solí a rzí zaboha nešel povolit, úspěch slavilo až velmi hrubé násilí. Před faceliftem to bylo normálně na matku, která se v nejhorším dala uříznout flexou a šroub vyrazit ven. Hlavně, že jsme ušetřili centimetr šroubu a pár gramů hmotnosti…

    1. Ač majitel 166, nejsem si jist, jak to myslíte s onou maticí. Každopádně před hrubým násilím se dávám přednost nahřátí nebo naopak ochlazení. Spoléhám na vyvolání pnutí mezi jednotlivými prvky soustavy, které je od sebe oddělí/povolí.

      1. Díky za radu, o metodě „teplej klíč“ jsem četl, ale zatím na ni nejsem vybavený. Bohužel sem nemůžu přidat obrázek a takto se to špatně popisuje. Dole na tlumiči je navařená taková ploutvička s dírou pro šroub a ta se zasouvá do výřezu v objímce podkovy. Objímka podkovy je stažená tím šroubem a ten spoj je poměrně hodně napružený. Nakonec pomohlo až vyříznutí a vymlácení podložky pod hlavou šroubu, kdy pnutí povolilo a pak už šel ven. Zkoumal jsem fotky inkriminovaného spoje na jiných 159tkách a tam byl šroub skrz podkovu přitažený matkou na druhém konci. Spojení podkovy a dolního ramene je taky na dlouhý šroub s matkou, tam naštěstí nikoho nenapadlo vyřezávat závit v jednom z konců podkovy.

      2. Všiml jsem si, že automechanici /krom WD40, petroleje [ve flašce od Ironu] a podobně vzlínavých věcí/ používají na „nepovolitelné spoje“, kde hrozí utržení či poškození něčeho jiného, prostě švajc. Ne samozřejmě matku dočervena, ale musí trefit ten vhodný moment, kdy je matka rozžhavená a šroub v ní ještě relativně studený, foukají na matku z boků.
        Nezaznamenal jsem případ, že by se jim tímto způsobem ještě nepovedlo něco povolit.
        Sám jsem to vyzkoušel na šroubech M10 v sestavě plotu okolo zahrady. Byly jimi přitažené boční vzpěry rohových a koncových kůlů z 5/4″ trubek, závity byly vlastně jen štefty. Kdybych za tu desítku matku, byť třeba durch promočenou WDčkem, vzal 17 klíčem, docela jistě bych šroub 40 let na povětrnosti urval tak snadno, jako by to byla M4. Zkoušel jsem to i tím klíčem a WDčkem, osmina otáčky zpět, osmina zpátky. Začalo se to zadírat a urval bych to docela jistě.
        Vzal jsem klasickou benzínovou letlampu, hodně ohnilou matku fest nahřál ze všech stran a najednou se i se 17 obyč klíčem matka točila jak na obrtlíku. Hodně zarezlé štefty jsem pak dostal ven stejným způsobem – za cenu opálení trochu barvy z toho kolku jsem trubku kolku v místě šteftu nahřál a šteft šel v pohodě vytočit dvěma matkami, zataženými kontra proti sobě. Roztažnost Fe je poměrně značná, je to ostatně vidět i každé léto u ČD, kdy se už při 60°C na sluníčku zdeformují kolejnice tak, že je výluka. To vlnění a vytrhávání kolejnic se děje od momentu, co je začali svařovat do dlouhých úseků termitem či čím. Dokud byly kolejnice spojované šrouby s příložkami a měly ve spáře gumovou vložku či co, tak se žádné vlnění kolejnic horkem nekonalo, nikdy, nepamatuju to. Jistěže, to spojování šroubováním mělo za následek ono tada-tada-tada při jízdě a možná dostávaly víc zabrat i kola, ale nedocházelo k žádným výlukám kvůli horku. Socialistické ČD si to ani nemohly při převozech obilí a stavebních materiálů dovolit – čekat, až vedro o žních milostivě přejde, kolejnice se vrátí do původního tvaru i místa a čety je půjdou znova přišroubovat.
        Podle mě bylo celé to svařování kolejnic do dlouhatánských úseků prostě pitomost, na které se akorát jako vždy někdo napakoval. Svařovaly se i předtím, ale jen krátké, zatížené úseky, anebo signalizační úseky, kde korozí selhávaly vodivé spoje.

        1. No jo jenže dneska se taky jezdí jinejma rychlostma a jsou jiný kvalitativní požadavky na vůle.

          Vona se ta ocel dá násilím udržet, jenom musí být použity lepší patky na uchycení a na rychlostních koridorech se štěrkovej svršek prolívá betonem, takže to tvoří jeden kompaktní celek.

        2. Jinak mám za to, že se to svařuje plamenem, ale třeba tu do toho někdo vidí a řekne nám.

        3. V pripade vysokoteplotniho zahrivani srouboveho spoje jde i o fakt, ze oxidy zeleza se castecne „vypali“. Jeden metalurg v PBS mi to kdysi vysvetloval, kdyz tam meli stary kotel k renovaci a nektere spoje nebyly nytovane, alebrz sroubovane a oni ten kotel foukli do pece. Tam se zahral do cervena a zase nechal zchladnout. Pnuti na nytovanych spojich polevilo, stara rez a barva sly do zadele a matice sly povolit. Sama positiva a socialni jistoty.

          1. Tuším že při velmi vysokejch teplotách se i některý ty oxidy běžnejch zase rozloží, ostatně, pálený vápno že :) Kdyby to eště posypali kvalitním práškovým koksem, tak se jim to zredkuje na železo raz dva :)

            Případně dneska už se nechá, sice za těžký prachy, ale kdo to chce dělat ve velkým, má to zaplacený raz dva, koupit nějaká ta plazmová (ale snad ai laserová) ošetřovačka, ta udělá totéž a stačí dvakrát přejet po povrchu čehokoli kovovýho zkorodovanýho a vypadá to jak kdyby to právě odlili.

  8. Taky dorazím, ale tentokrát beru evropskou tuctovku. Silniční lokomotiva značky Jeep má potíže s chlazením a já teď řeším, kde je problém. Jen doufám, že není prasklá hlava nebo hůře – blok motoru.

  9. OK, mám to v kalendáři. Moje nejoblíbenější auto teď kulhá na pátý válec; snad je to nějaké drobnost a podaří se to vyřešit. V opačném případě bych vzal japonskou konfekci…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017