Den svobodné mobility 2017 – 23.9.2017

Featured Image

Dovolím si Vás opět pozvat na tradiční motoristické setkání čtenářů a příznivců tohoto webu, které vešlo ve známost jako Den svobodné mobility a které se letos uskuteční již posedmé.

Letošní DM se uskuteční v sobotu 23.9.2016 v 16:00 ve středních Čechách.

S postupem času je čím dál složitější vysvětlovat background této akce. Myšlenka vznikla někdy v roce 2008, kdy vrcholila environmentální propaganda. Z moci úřední vznikl úchylný rituál, který jmenoval Evropský týden mobility. Jako pocta Georgi Orwellovi se během tohoto týdne mobility různými způsoby likvidovala mobilita, zejména pokud šlo o mobilitu individuální automobilovou. A v prostředí tohoto aktivisticko-úřednického šílenství jsme přišli na nápad, že pojedeme autem (nebo na motorce) tam, kam budeme chtít, a to jen pro naši vlastní zábavu, protože kurva chcem. V roce 2008 jsem to udělal sám. V roce 2009 jsem to provedl s přáteli a protože nás to bavilo, v roce 2010 jsme předhodili záměr čtenářům D-F. Zájem nás překvapil. Jako protiváha polovojenské organizaci cyklojízd jsme celou věc pojali naprosto svobodně, tedy kdokoli se mohl do výletu zapojit, odpojit, jet od začátku, jet přímo do koncového místa, jet v koloně, jet sám, jet na čem chce (měli jsme i účastníka na kole, navíc docela mediálně známého) a hlavně nám bylo jedno, co si kdo u toho myslel.

Byla to tehdy vůbec divná doba. Dopravní experti třeba tehdy přesvědčovali lidi, že dieselové auto je ekologičtější než auto na benzín. Dnešní optikou spektakulární věc. Spolek dotačních a grantových pijavic AutoMat pořádal ten den cyklojízdy a byl s nimi s to paralyzovat půlku Prahy, pak pořádali rvačky a provokovali lidi jak na nějakém srazu Hitlerjugend v Norimberku.

Už loni bylo zřejmé, že ekologické šílenství skončilo. AutoMat byl klinicky mrtvý a při životě ho udržují finanční kapačky jeho příznivců, kteří si raději odepřou krém na opruzený šourek a peníze pošlou do Prahy Vráťovi Fillerovi. Cyklojízdy mají všichni na háku a my jsme loni začali pořádat náš výlet nezávisle na úřednicko-aktivistické propagandě.

Stejně jako loni bude mít výlet počáteční a koncový bod a na konci bude afterparty v knajpě. Letos doslova. Detaily budou zveřejněny týden před akcí, ještě čekáme na finální potvrzení ze strany hospody a shakedown, protože se vždy snažíme trasu doladit tak, aby byla bez uzavírek, komplikací a zbytečného rizika pro účastníky.

Trasy pro DM se snažíme volit tak, aby byly opticky i řidičsky zajímavé. Popis letošní trasy zveřejním zhruba týden před akcí, ale už teď mohu prozradit, že začátek bude jako už několikrát předtím na Berounsku a konec jižně od Prahy. Letošní trasa bude podstatně kratší než obvykle (asi 20 km), ale zase bude řidičsky poměrně těžká, takříkajíc ozlomauto. Má určitý průnik s letošním I.Questem.

Stejně jako v každém roce počítáme s letmým startem, kdy k připojení se k setkání postačuje vjet do určeného úseku ve stanoveném časovém rozmezí (to minimalizuje dopravní komplikace pro ostatní účastníky silničního provozu) a pevným bodem dojezdu, kde probíhá autovoyeurismus (tedy okukování vozidel jiných účastníků, aby nedošlo k omylu) a různé politické a technické diskuse. Tyto diskuse je možné následně přenést do hospody, kde bohužel letos už nebude možné hulit, tedy pokud se nepodaří obsadit předzahrádku a vyhnat z ní nekuřáky.

Ohledně použitého vozidla platí tradiční doporučení, že by vozidlo mělo mít výfuk. Přípustný je I výfuk v Chvaleticích, jako to mají elektromobily. Už přijelo kdeco, včetně amerik a Oldsmobilu HHHTP, gazíku, Avie 15, ruského motocyklu se šaltpákou a různých vehiklů, u kterých není poznat, co to je a předtím bylo. Každý rok dorazí nesmělé maily ohledně použitého vozidla, zda se neurazíme, když někdo přijede Dacií nebo Octaviíí v tédéíčku, tak se rozhodně neurazíme. Neurazíme, protože to nikdo do detailu nezkoumá, já sám jezdím zcela konfekčním nezajímavým vozidlem, které pak stojí zasuto někde v rohu parkoviště a nikomu nestojí ani za pochcání kola. Samozřejmě, pokud byste váhali, zda pojedete vaším novým EURO6c hybridním SUV nebo nějakou troskou zasutou v garáži, co na ní celý rok serou slepice, hlasuji sám za sebe za tu druhou možnost. Oceňujeme co nejvyšší produkci CO2, protože myslíme na květiny, aby měly co jíst. Je možné jet I na kole, za předpokladu, že předtím účastník pojí fazolí a produkci skleníkových plynů vynahradí jinak, nehledě na to, že vzhledem ke kopcovitému charakteru letošní trasy přijde afterburner rozhodně vhod.

Jako tradičně nabízím možnost využít akci, na které bývá tradičně kolem 100 osob a desítky vozidel, k prezentaci různých myšlenek a záměrů, které s sebou účastníci přivezou, at už jsou komerčního nebo politického charakteru. K tomu je optimální cílový bod, kde je na to časoprostor.

Budu tedy rád, když si v sobotu najdete čas a spotřebujete nějaké ty ropné produkty, protože ropa je fujky fujky a musíme se jí zbavit. Tabák, tráva, ropa, všechno je to zlo a je třeba to všechno spálit a proměnit v kouř! A pak vyhnat auta z města, těm autům vyhnat pavouky z výfuku a dát jim pořádně zabrat.

 


10. 09. 2017 D-FENS


Související články:


12345 (113x hodnoceno, průměr: 1,19 z 5)
8 181x přečteno
Updatováno: 16.9.2018 — 22:06
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!