Den svobodné mobility 2015 preview

Featured Image

Měl jsem touto dobou ve zvyku lehce zaspílat cyklistickým aktivistům za jejich snahy o omezování svobodné dopravy a nactiutrhat (pokud to vůbec jde) aktivistickým deprivantům, kteří se nás už asi sto let marně pokoušejí přesvědčit, že největší pozemské blaho je mačkat si šourek na jízdním kole. Tentokrát si to odpustím a přejdu rovnou k věci.

No, přesto. Takový jeden zcela nenápadný postřeh. Dostala se mi do ruky kniha Auto*Matu s názvem Vize pro mobilitu a bla bla, no strašná věc to je. Ještě jsem to nedočetl, protože jsou to hrozný sračky, lži a demagogie. Myslel jsem, že bude dobře vědět, jak myslí nepřítel, ale ukázalo se, že nepřítel nemyslí. Co taky chtít od dementů, kteří nejdřív roky pokřikují, jak jim auta ubližují a pak se zrakví sami v prázdném tunelu. Sledujte na titulní straně směr šipek. Všechny šipky směřují k jízdnímu kolu, i chudák chodec vystrčený na okraj zájmu bude muset konvertovat na novou dopravní církev, a všechny šipky rovněž směřují od osobního auta. Já po šipkách, které vyznačil nějaký frustrovaný kripl, nikdy nechodil. Podle mně jasná výzva.
 

 
Den svobodné mobility, což je jediné pravidelné setkání čtenářů našeho webu, se uskuteční dne 19.9.2015 (sobota) později odpoledne ve středních Čechách. Dovoluji si vás tímto pozvat na tuto akci, která je tak trochu jubilejní – je pátá v pořadí. Akce není ničím jiným než automobilovým výletem pro radost, kdy použijeme automobil a svobodu, kterou nám tento prostředek dává k tomu, abychom si vyjeli někam ven bez nutnosti plnit přitom pracovní nebo podnikatelské povinnosti. Nejedná se o soutěž ani demonstrační jízdu, cílem je pouze si zajezdit, setkat se dalšími nadšenci a spálit nějaká ta ropná paliva, aby květiny měly co dýchat. Akce je založena zcela na principu dobrovolnosti a neexistence závazků, k akci je tedy možné se kdykoli připojit, případně se z ní zase bez ohlašování vzdálit, účastníky nijak neevidujeme ani nepočítáme, abychom zjistili, že jich je zase o pět miliónů vice než loni, jako to dělají jiní. Jediné omezení se týká použitých vozidel, pro které platí, že musí mít alespoň jeden výfuk. Akce je možné účastnit se i na kole, za předpokladu, že účastník bude dostatečně dýchat a flatulovat, aby se přiblížil ekvivalentu emisí skleníkových plynů obvyklých pro osobní automobil, tedy nějakých 150 g/km.

Samozřejmě jako každý rok uvítáme i účastníky přítomné služebně a při výběru restaurace se pokusíme zvolit takovou, aby cena jídla nepřekročila výši zákonných sazeb cestovních náhrad. Případná potvrzení týkající se vícenákladů podepíšu na místě.

Oproti loňsku se bude jednat o skutečně lehkou trasu, měřící asi 40 km, kterou zvládnou všichni bez ohledu na použité vozidlo. V místě dojezdu dojde k volné diskusi a následně k odjezdu na večeři do lokální hospody. Když budu mít čas a příležitost, vestavím do průběhu soutěže opět plnění nějakého vloženého úkolu.Preview trasy můžete shlédnout v tomto videu, je to záznam z palubní kamery pořízený během testovací jízdy.

Den svobodné mobility 2015 from d-fens on Vimeo.

Termín pozdějšího odpoledne byl zvolen jednak proto, že trasa je skutečně nedlouhá a je poměrně rychlá, ale také proto, že někteří účastníci jistě budou toho samého dne chtít zažít město jinak a ochutnat hipsterské biolaskominy, jako například dýňovou polévku připomínající sloní ejakulát, nebo si dopřát něco kvalitní instumentální pseudohudby od pouličního niněristy.

Detailnější pokyny k DM 2015 zveřejníme přibližně týden před samotnou akcí. Uvítám rovněž pomoc s organizací, tedy piloty průzkumných, zahajovacích a uzavíracích vozidel.

Další akcí, která s DM 2015 sice nijak organizačně nesouvisí, ale uskuteční se ve stejném týdnu a tématicky je k DM blízko, je přednáška o postupech po nehodě a při jednání s policií, kterou pořádá dne 24.9.2015 sdružení OSBID. Pozvánku na akci naleznete zde.


01.09.2015 D-FENS
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
685x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017