Den svobodné mobility 2013: Už to bude! (update)

Featured Image

Vážení čtenáři, příznivci svobodné, neregulované, neomezované a nezklidněné dopravy, petrolheadi a petrolheadky. Nadešel opět čas oslavit Evropský týden mobility v tom nejlepším smyslu, který napovídá již jeho název. Učiníme se na jedno odpoledne mobilní. Vyženeme auta z města a dáme jim pořádně zabrat. Nečeká nás nic snazšího než Vysočina light.

Oproti loňskému podniku, který si vysloužil nepříliš optimistické označení „cyklojízda prováděná auty“, jsme se rozhodli scénář pokusně změnit a realizovat hvězdicovou jízdu. To by mělo snížit negativní vliv DM2013 na okolí a zvýšit fun factor celé akce.

Akce se uskuteční v sobotu 14.9.2013 přibližně od 16 hodin na území středočeského kraje.

Cílem je město paladiových sloupů za čtvrt mega bez papíru, Uhlířské Janovice, respektive náměstí v samém jejich středu. Abychom se do tohoto místa dostali, můžeme volit jednu ze tří tras.

Trasa 1 začíná na D1 na exitu 56 (Trhový Štěpánov). Pokračuje po silnici 126 do Zruče nad Sázavou, tam přes most a vzhůru po silnici 336 směrem na Jiřice, Čestín a Uhlířské Janovice. Tato trasa je nejlehčí a musí se při ní nejméně kroutit volantem. Měří 28 km a ujedete ji asi za 35 minut.
 

 
Trasa 2 je předurčena pro alternativní jedince, kteří nemají v oblibě kultovní D1. Vede z Mnichovic po silnici 335 přes Ondřejov, Stříbrnou Skalici a dále podél kolejí sázavského pacifiku přes Sázavu do Uhlířských Janovic. Tato trasa měří 34 km a projedete ji za 45 minut. Výhodou této trasy je, že není třeba dálniční známka, neb do Mnichovic se lze dostat například přes Řičany a Strančice. Kdo má tedy například youngtimera bez roční dálniční známky a nechce přispívat SFDI na cyklopruhy zakoupením týdenní známky, může upřednostnit tuto trasu.
 
 
Trasa 3 má mnoho společného s Trasou 2, ale najíždí se na ni z D1 – exitu 34. Po silnici 110 lze dojet do Sázavy a odtud pokračovat po silnici 335. Tato trasa je nejkratší (24 km) a její projetí trvá půl hodiny.
 
 
Jak jste asi postřehli, trasy jsou kratší než loni. Volbou kratších tras jsem se rozhodl kompenzovat „mimopražské“ pojetí tohoto DM, takže celkový počet kilometrů ujetých během akce by mohl zůstat přibližně stejný jako předtím. Účastníci samozřejmě mohou volit i jiné trasy, například vizuálně zajímavou trasu přes Šternberk.

Cílovým bodem je ve všech případech náměstí v Uhlířských Janovicích.

Jak to bude vypadat časově?

Cílem je, aby všichni účastníci dorazili na náměstí do města paladiových sloupů mezi 18:00 a 18:20. To prakticky znamená, že musejí do počátečních bodů jednotlivých tras najíždět někdy mezi 17:15 a 17:30. Spontánní pouliční slavnost na Smetanově nábřeží i zyklojízdu tedy v pohodě stihnete.

Parkování na náměstí je možné až po 18. hodině vzhledem k probíhající akci zvané Den záchranářů. V rámci této akce se místní obyvatelé mimojiné dozvědí, jak hasit omastek a jejich fantazii již nyní probudí věta „Své vybavení předvede i Policie ČR“. Do tak velkolepé události jistě nebudeme zasahovat. Na náměstí bylo umístěno dopravní značeni.

Na náměstí budeme provádět následující aktivity:

– sdílení veřejného prostoru, intra- a intergenderová komunikace, korzování a street performance. Na multikulturní obohacování snad nedojde, ale kdyby ano, budou tam prostředky, jak se do tohoto procesu zapojit a provádět aktivní preferenci menšin.
– okukování aut
– bude dealován tradiční perník upečený elektřinou z atomových elektráren a vyrobený ze surovin, které byly přivezeny autem
– dále budou k zakoupení samolepky zajišťující zvyšování plodnosti formou snižování počtu jízdních kol i nějaké samolepky free
– proběhne neřízené diskutování a spontánní klábosení za neúčasti figurantů bez najatých PR agentur, narozdíl od paralelního podniku na Smetanově nábřeží
– uskutečníme praktický test teze politického architekta Osamu Okamury, že „automobil zavinil smrt města„. Protože umístíme do Uhlířských Janovic hodně automobilů a Janovice nejsou extra velké město, mělo by ke smrti města dojít rychle, prakticky ještě během naší přítomnosti. Pokud tedy nebudou do 19:00 Janovice mrtvé (samozřejmě včetně nás), Onanura kecá a jeho bratr může bez výčitek sponzorovat automobilové závody.
– na závěr bude krátký proslov na téma enormní škodlivosti motorismu a společné foto.

Kdo bude mít zájem, může se následně odebrat do putyky za účelem konzumace jídla a další diskusi. Afterparty proběhne v country clubu West Star Janovice, který je 700 m od náměstí. Pokud bude zájem, proběhne v hospodě čtení nejzábavnějších mailů dorazivších do mé mailové schránky.

Další novinkou letošního DM je, že není třeba se registrovat. Registrace se prováděla proto, aby bylo možné účastníky informovat o tom, že je na trase problém. Vzhledem k tomu, že letošní ročník je veden po více trasách a nelze ho účinně zablokovat, i kdyby si Auto*Mat vrazil péro do ucha, registrace zapotřebí není. Druhým faktorem, který hovoří pro zrušení registrace, je mobilní internet. Všechny aktuální informace k průběhu akce budou k nalezení na Twitteru.

Příslušnost účastníků k akci můžete již jako tradičně dát najevo umístěním vlajky na vozidlo, a to libovolným způsobem a jakékoli vlajky, která je vašemu srdci blízká. Výjimku tvoří vlajky socfašistických státních a nadstátních celků, jako Třetí říše velkoněmecká a Evropská unie, ty nebude umisťovat na své auto vůbec nikdo. Já hodlám preferovat vlajku českou, kterou naleznete zde.

Na závěr několik obligátních varování, která neberte na lehkou váhu. I když jako tradičně uděláme vše proto, aby celá akce proběhla spořádaně a na trati se bude pohybovat několik pořadatelských vozidel, odpovědnost za poklidný průběh celé akce leží právě na vás. Jedeme na výlet a nejsme cyklojízda, abychom omezovali jiné účastníky silničního provozu, ohrožovali je a vyvolávali s nimi konflikty. Prosím před jízdou prostudovat safety handout, který bude před akcí dostupný na Twitteru, a držet se pokynů v něm, zejména pokud jde o nouzová čísla.

Zejména upozorňuji na zůžení D1 mezi exity 41 a 49 a dále na větší množství cyklistů na všech trasách, kteří jsou jednak neukáznění a kopce sjíždějí dolů dávno za možnostmi svých vozidel, což jim znemožňuje efektivně reagovat na náhle vzniklé překážky, a na chybějící osvětlení cyklistů v podvečer, protože když si koupíte kolo za třicet litrů, nezbyde vám už ani dvacet korun na baterky do světla.

8.9.2013: Safety handout v PDF ke stažení

Těším se tedy s Vámi na viděnou a přeji příjemný automobilní zážitek. A abych nezapomněl, na závěr krátké video z shakedownu: