Den mobility 2018 – 29.9.2018

Featured Image

Po roce se opět přiblížila tradiční akce označovaná jako Den svobodné mobility. Jedná se o setkání čtenářů a příznivců našeho webu, ve kterém hrají podružnou roli automobily a jízda s nimi.

Letošní Den mobility se uskuteční v sobotu 29.9.2018 v 16:00 ve středních Čechách v blízkém okolí Prahy.

Den svobodné mobility není protestní akce ani automobilový závod, dokonce to není ani organizovaná akce, jedná se o výlet motorovými vozidly probíhající ve stejném prostoru a čase, který je zakončený vzájemným setkáním a večeří v nějaké vhodné knajpě. Od účastníků není vyžadována žádná disciplína, mohou se k výletu kdykoli přidat, odpojit se nebo se zapojit do jakékoli jeho části.

Trasa bude upřesněna zhruba týden před samotnou akcí, ale již nyní je možné prozradit, že skončíme na stejném místě jako loni, tedy v Dobřichovicích. Letošní trasa bude o něco delší než loni, protože jsem loni čelil decentní kritice, že se to dalo ujít pěšky, počítejte tedy, že se za odpoledne ujede kolem 50 km. Počítáme s letmým startem a samozřejmě se pokusíme vytvořit podmínky pro jízdu v koloně, i když při takto dlouhé trase bude pravděpodobně problém udržet ji vcelku. Detaily budou stejně jako loni postupně zveřejňovány na Twitteru akce.

Podmínkou pro akci není vlastnictví ani použití nějakého cool vozidla. Jsme samozřejmě rádi, když dorazí nějaké exotické stroje, jako třeba youngtimery nebo vozidla ne úplně obvyklých značek, ale většina účastníků včetně mně přijede zcela běžným konfekčním strojem. Důležité je užít si projížďku a nikoli někoho ohromit.

Jsme ekologicky orientovaní, myslíme na přírodu, a tak máme rádi CO2, protože chceme, aby květiny měly co jíst a čmeláci co sosat. Účastníci nepolevují v úsilí udělat DM co nejzelenější a jsou úspěšní na rozdíl od úchylných nápadů zelených mozků, jako třeba chytat kravské prdy do balónů, zkapalňovat je a zakopávat do země. Zažili jsme účastníka na kole (navíc se jednalo o mediálně poměrně známou osobnost), loni jsme viděli SUV, které bylo zaručeně zelené, protože mu z podběhu rostla bříza. Svého času jsme měli podmínku, že vozidlo musí mít výfuk. Loni jsme toto pravidlo uvolnili v tom smyslu, že výfuk může být vzdálený od vozidla, tedy třeba v Chvaleticích. Díky tomu se objevily dvě Tesly a při pohledu na impozantní rozměry sedanu jsem musel připustit, že ta elektromobilita není až takové zlo.

Počet účastníků výletu se průběžně měnil. Sice nevedu žádnou statistiku, ale většinou oscilovala kolem 100 osob. Počet účastníků bývá nepřímo úměrný vzdálenosti od Prahy.

Něco k historii. Samotná myšlenka na společnou výjižďku se zrodila v roce 2008, v době exploze různých cyklojízd, Dnů nez aut a vyhánění aut ze měst. Tak jsem se na tzv. Den bez aut sebral a vydal se na výlet, abych vyhnal auto z města. V roce 2009 už nás na to bylo několik s cílem vyzkoušet, co by to udělalo, kdybychom něco takového uskutečnili hromadně. Shakedown dopadl dobře a v roce 2010 jsme spustili Den mobility naostro. Byli jsme zaskočeni zájmem lidí o tuto akci, dodnes mám v paměti telefonát pořadatele jménem Dave, který začínal „D-FENSi, způsobil jsi dopravní kolaps! Černošice stojí! Co budeme dělat?“ Další zlom nastal v roce 2016, kdy jsme změnili filozofii. Už se nejednalo o protipól Dne bez aut, protože tato akce upadla v zapomnění, a začali jsme to dělat čistě pro naši zábavu bez protestního potenciálu a jakékoli konotace s čímkoli. Dojde pravděpodobně také na perníček od mojí ženy a další obvyklé rituály.

Letos se do plánování výletu vkradlo několik nežádoucích vlivů. Kdyby se někdo chtěl zeptat, proč jsem to naplánoval tak blbě, tedy doprostřed prodlouženého víkendu (28.9 je státní svátek), tak je to proto, že padl původní termín 22.9. Tento týden mi mají trhat osmičku a po minulé zkušenosti s tímto procesem jsem si nebyl jist, zda budu v sobotu v kondici. V původním plánu bylo lokalizovat výlet na Benešovsko, což překazily objížďky a uzavírky silnic, takže se posuneme o něco západněji do údolí Vltavy. Výsledný plán je tedy z mnoha důvodů kompromisem. V prvních letech jsme byli totálně free ohledně plánování výletu, ale v posledních letech začínám být poněkud obezřetný s ohledem na počet lidí a množství oceli a plastů, které se dají toho dne do pohybu, a není právě jednoduché najít vhodnou trasu.

Pravidelně čelím různým podnětům týkajících se DM. První je uskutečnit jeden ročník na Moravě, protože tamní čtenáři vnímají jako diskomfortní jet kvůli DM do Prahy (každý rok jich přesto nemálo dorazí). Problém je, já i organizační team máme „najeté“ střední Čechy, což usnadňuje plánování tras. Na Moravě jsme ztraceni. Přesto se této myšlenky nevzdávám, rámcově s tím počítám na příští rok, kdyby někdo disponoval nějakým podnětem a hodlal se zapojit do příprav, nechť mě kontaktuje. Druhým podnětem je, že bych měl vymyslet něco jako hardcore DM, kdy bychom si dopřáli nějakou podstatně náročnější a delší trasu ve stylu podniků jako Cannonball nebo Gumball. To vidím ještě méně reálně, ale kdoví.

Jako tradičně nabízím možnost využít akci k prezentaci různých myšlenek a záměrů, které s sebou účastníci přivezou, at už jsou jakéhokoli charakteru. K tomu je optimální cílový bod, kde je na to časoprostor.

Těším se tedy za necelé dva týdny na viděnou se všemi, kteří se k našemu výletu přidají.

 


16.09.2018 D-FENS


Související články:


12345 (63x hodnoceno, průměr: 1,16 z 5)
7 983x přečteno
Updatováno: 16.9.2018 — 23:52

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!