Den mobility 2012

Featured Image

Vážení motoristé, motoristky, petrolheadi i petrolheadky, piráti, pirátky a piráťata,

někdy si říkám, co by se asi stalo, kdyby se George Orwell dožil dnešních dnů. Patrně by byl spokojen, protože se spletl jen o dvacet pět let. A tak se stalo, že celorepublikově a s podporou státních orgánů bude opět probíhat akce pojmenovaná Evropský týden mobility. Během tohoto období jsou centrálně naplánovány a zorganizovány různé akce, které jsou zaměřeny na potírání svobodné mobility.

Na webu ministerstva životního prostředí například najdeme větu:

Plány pro udržitelnou městskou mobilitu jsou definovány jako soubor souvisejících opatření, která krok za krokem postupně naplňují potřeby všech občanů. Plány pro udržitelnou městskou mobilitu mají za cíl vyrovnat kvalitu životního prostředí, ekonomický rozvoj a sociální spravedlnost. Využijme tedy Evropského týdne mobility pro pohyb správným směrem!

Připojíme se k této evropské výzvě, která jinak skoro nikoho nezajímá a naplníme své potřeby, nebo alespoň některé z nich. Půjdeme si zajezdit. Navíc také vyženeme auta z města. Vyženeme odtud naše vlastní auta, protože se s nimi pojedeme projet.

Letošní Den mobility se uskuteční v sobotu 22.09.2012 od 15 hodin.

Den mobility je automobilový výlet. Den mobility je protikladem cyklojízd. Neklademe důraz na disciplínu, ale na prožitek. Projetí celé trasy není povinné, účast samozřejmě také není povinná a ani není spojena s nějakým světonázorem. Cílem akce je užít si jízdu autem v prostředí, kam nám každodenní shon nedovolí zavítat, setkat se s přáteli a pobavit se. Cílem není cpát nezúčastněným lidem do hlav nějakou ideologii, vnucovat okolí, co je správné a obtěžovat slušné lidi způsobováním dopravních problémů. To přenecháme frustrovaným aktivistům, kteří tak budou činit téměř paralelně. Mimochodem, ani ti toho dne nepřijdou zkrátka.

Minulé ročníky v roce 2010 a 2011 přilákaly pokaždé kolem stovky účastníků. Pokud preferujete sociální sítě, informace jsou také na www.srazy.info nebo na Twitteru.

Podmínkou účasti v soutěži je přijet vozidlem, které má prokazatelně funkční výfuk. Může to být automobil, motocykl, na benzín, na naftu, na plyn, na metanol (!), přičemž stáří ani provedení vozidla nerozhoduje. Jak se v minulých ročnících ukázalo, pozornost publika přitahují různé raritní stroje bez ohledu na to, zda jsou právě in a mají přední světlomety módních hokejkovitých tvarů, takže prosím jejich majitele, aby odhodili zábrany a neváhali jít s kůží, tedy vlastně s plechy na trh.

Omlouváme se těm účastníkům, kteří chtěli přiletět. Minulé dva ročníky jsme absolvovali vždy se vzdušným krytím, v původním plánu letošní akce se vyskytovalo dokonce letiště, ale protože jsme nakonec plán změnili, dostali by se okřídlení příznivci motorismu do vzdušného prostoru ruzyňského letiště, což samozřejmě nejde.

Letošní Den mobility zavede účastníky do prostoru západně od Prahy. Trasa bude měřit šedesát kilometrů a její projetí bude za příznivých podmínek trvat hodinu a půl. Trasa vede okresy Beroun, Kladno, Rakovník a Praha-Západ. Dále můžeme prozradit, že konec celé akce je v Berouně. Detaily trasy budou zveřejněny dva dny před samotnou akcí, čistě z bezpečnostních důvodů, aby silové složky, někdy řízené ne zcela transparentními procesy, nestačily reagovat nějakými obstrukcemi.

Trase měří 60 km a projet ji bude trvat hodinu a půl. V porovnání s loňskem je trasa stejně náročná. Součástí letošního ročníku nebude vedlejší úkol, protože trasa sama o sobě vyšla o něco delší.

Letošní rok také uplynulo pět let od založení občanského sdružení OSBID. Pan Čech, který je koordinátorem aktivit sdružení, přislíbil svou účast a v rámci afterparty možná něco řekne k současné činnosti a budoucím plánům sdružení. Stejně tak uvítáme, když se k akci připojí další jednotlivci a skupiny, které budou chtít využít možnosti představit své záměry, výrobky, služby, prostě cokoli podobně zaměřenému publiku.


15.09.2012 D-FENS
 
 
 
 
 
 
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
153x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!