Demokracie a svoboda - zpět na článek

Počet komentářů: 173

  1. K té poslední větě, On to asi myslel tak, že přijatelná pravda a levná láska si vytřou prdel se lží a nenávistí.

  2. Mně dostalo jak kandidát na prezidenta Horáček valil v televizi ty svoje bullshity o tom, jak je demokracie super, protože všichni máme rovnou volbu. Támhle Lojza a Máňa a Pavel a Petr mají rovnou svobodnou volbu. Volit stejně může jak nositel nobelovy ceny, tak svobodná matka! No to je úžasný!! Akorát vynechal tu druhou část příběhu – tedy, že sice máme všichni rovný 1 hlas, ale nemám rovnou šanci na výhru. Např. populistická kopa sraček jménem ČSSD má trochu větší šanci na výhru, než SSO apod.

    1. Otázka zní, co s tím? Demokracie není ani zdaleka dokonalá, ale osobně nevidím lepší model rozhodování. Ankap je sice krásná myšlenka, ale dle mého stejně utopistická jako komunismus. Druhá věc je, zda by nestála za revizi demokracie jako taková, ať už způsobem volby (např. Demokracie 2.1, ale podrobně jsem nezkoumal) nebo revizí toho, kdo má volební právo. Co kdyby měli volební právo např. jen ti, co jsou ekonomicky činní a tedy platí nějaké daně (DPFO)? Díky tomu by se odstranilo nejen to, že o pracující menšině rozhodují ti, kteří aktuálně žádné hodnoty nevytváří (státní zaměstnanci, nezaměstnaní, důchodci atd.), ale zároveň by i volba jako taková pravděpodobně více podléhala celoživotnímu postoji než tomu, zda jsem zrovna před mateřskou, po mateřské nebo před důchodem.

      1. Odpověď je jednodušší než si myslíte. Každý jeden člověk, pokud chce něco změnit, by měl změnit sám sebe a navrátit se ke skutečným hodnotám (víra, pravda, morálka, odpovědnost, sebeurčení {národ}… atd). Tím, jaký člověk je, mění společnost kolem sebe, ničím jiným. Tedy nestačí jen tvořit dojem cnostného člověka, je třeba jím doopravdy být.

        1. Když už mluvíte o hodnotách, tak bych na prvním místě vynechal víru. Druhá připomínka je, že to co popisujete naopak nic neřeší z hlediska celkové společnosti. Mohu sice měnit společnost kolem sebe, ale jen v úzkém kruhu a co je to platné, když si pak pustíte televizi a tam na Vás vykoukne Babiš, Sobotka, Zeman, Ondráček, Ovčáček atd.? 1 takový změní společnost více, než 100 slušných lidí.

        2. U nas doma mame ostrou hranici mezi „doma“ a „venku“. Doma funguji ony zminene principy dobre. Co se deje venku, je nam tak nejak u prdele. Pokud budou ostatni delat totez, bude to i venku fungovat dobre a samo. Ale devastovat si svuj cas tim, ze bych se snazil menit okoli, je iluzorni. Tedy, za predpokladu, ze na tom nejsem motivovan bud financne, nebo vlastni tuposti.

        3. Víra je světový názor jednotlivce.
          Pravda je filosofická kategorie.
          Morálka je soubor pravidel vztahů ve společnosti.
          Atd.

          Hodnoty to nejsou, a to ani náhodou.

      2. Možností je řada, v principu. Jednou z nich je volební census, o němž se zmiňujete (a jsou i mnohem lepší censy než ten založený na DPFO, jakkoli i ten by byl pořád mnohem lepší než žádný; historicky se patrně nejlépe osvědčil census spojený s vlastnictvím půdy, a je řada a řada dalších možností).

        Další možnost, již by nejspíše asi uvítal kolega JJ, je stařičký (nebo klidně i mladý) mocnář, jenž by držel demokracii na uzdě.

        Jiná varianta, jež se docela slušně osvědčila v USA*, je kvalitní Ústava; touto cestou by se nejspíše asi vydal kolega Cover.

        Já osobně bych za nejméně špatnou variantu považoval stále tu anarchii, jakkoli je mi zřejmé, že a proč přesně je šance ji zavést zanedbatelně malá.

        Nicméně, mám pro Vás špatnou zprávu: pro mocnáře, rozumný volební census nebo kvalitní Ústavu platí naprosto přesně totéž :(
        ___
        * Teď to tam nestojí za moc, jakkoli v průměru je to pořád méně špatné než tady — teď, čtvrt milénia poté, co tu Ústavu zavedli.

        1. U vlastnictví půdy vidím trochu problém v tom, že dnes už je pravděpodobně většina půdy v rukou společností. Nějaké polnosti v rodině vlastníme a nabídky na odkup od Babiše a jeho konkurence nám chodí takřka s měsíční pravidelností, takže by se moc dostala do úzké skupiny lidí a moc bychom si nepomohli.
          U mocnáře zase vidím problém, že vůči němu není opravný prostředek a jakkoliv může mít v první generaci ušlechtilé nápady, tak dříve nebo později to po něm převezme někdo špatný.
          S Ústavou souhlasím, na druhou stranu je faktem, že posledních 20 let to degeneruje i v USA a Trump je asi poslední šancí, aby nenásledovali Evropu (jakkoliv Trump není ani zdaleka ideálním kandidátem).
          Pro mě z toho vychází, že jakýkoliv systém s časem degeneruje a proto dříve nebo později dojde k převratu/puči a následně k totální změně systému.

          1. Tady okolo te prdele, kde ted zrovna jsem, je mnoho set ha pudy, ktera je vyhradne v soukromem vlastnictvi. Vyjimkou jsou lesy, kde nemala cast je obecni. Pak samozrejme obci patri fura cest. Ale polnosti lide drzi.

          2. jakýkoliv systém s časem degeneruje

            To je nepochybně pravda.

            Naproti tomu monarchie i anarchie v historii bez větší degradace vydržely lepší část milénia (a konkrétně ta naše monarchie na konci nebyla ani moc zdegenerovaná; ve skutečnosti by bylo enormně obtížné nalézt období, v němž by bylo v české kotlině relativně lépe, než na přelomu XIX. a XX. století). Té republice, o níž jsem se zmiňoval, vydržela excelentní Ústava zhruba čtvrt tisíciletí (a dodnes jsou tam na tom v průměru lépe než my zde, jakkoli na řadě konkrétních míst to horší je).

            Nevybavuje se mi ale žádná demokracie, jež by nebyla po krk (ne-li hlouběji) v exkrementech po několika málo desítkách let.

            dříve nebo později dojde k převratu/puči a následně k totální změně systému

            I to je nepochybně pravda. Konkrétně u nás to v současnosti nejspíše vypadá tak, že ten budoucí systém, který už je docela v dohledu, bude fašismem. Jakkoli to ani zdaleka není nejhorší možná varianta, je to pořád varianta docela hodně špatná.

            1. Podle meho nazoru, ve fasismu uz chvili jsme, ne, ze je na dohled. On ten Duceho fasismus take nebyl jen sama Sodoma&Gomora a co jsem se bavil se soucasnymi Italy, tak Duceho fasismus byl vuci nim mnohem mirnejsi, nez ten soucasny Eurounijni. Konkretne Duce napriklad rozdaval zdarma pudu k melioracim a naslednemu obhospodareni, zatimco soucasna vlada Italum zanila i domaci drobne zvirectvo, atd.

              1. Hranice je samozřejmě neostrá, ale osobně bych stále ještě spíše řekl, že jsme před ní. Ale, žel, nedaleko. Každopádně, to asi není příliš zásadní otázka; tak či onak je ta hranice v dohledu a my jdeme tím špatným směrem :/

                On Duce nebyl žádný blbec, jakkoli tedy já bych v jeho státě žil celkem dost nerad, ovšem já tíhnu k anarchii, že. Podle dostupných zdrojů ještě lepší než Duce byli kupříkladu pp. Pinochet či — obzvláště a speciálně — Salazar.

                1. (… pp. Pinochet, Franco, či …, pardon, odesílám nehotové, a editace zde stále není, no, couž.)

        2. (Jen ze zajmu po kratsim patrani: je na vine pouze ma ranni tupost a slepota, nebo jsou Vase texty bezne nalezitelne umyslne? Dik.)

          1. To bylo na mne? Tady se v těch vláknech člověk nevyzná :/

            Pokud ano, úplně nechápu otázku; v mých textech na Netu totiž je prvotřídní bordel a běžně nalezitelné spíše nejsou (každopádně ať tak nebo onak, spíše neúmyslně).

            Něco je ještě z historických důvodů pořád tady pod autorem OC, pár prastarých hrůz je u mne, Ecce má samostatnou stránku, teď dávám občas něco na Jámu (teď je tam nově ta Anarchie), a něco není odkazované vůbec odnikud, protože jsem zatím jaksi neměl čas ten bordel řešit, příkladem je třeba ten překlad toho excelentního Raymonda…. a tak. Jednoho dne v tom možná udělám pořádek, pokud bude čas a pokud se toho dožiji :D

          2. Hm, opět „Your comment is awaiting moderation”. Asi se na to vykašlu tady :(

            1. Vitano klidne i jako text – to by asi skousl jak DF, tak vazni zajemci.
              Puvodne me ale spis zarazilo, ze pres existujici link na „texty“ (na Vasem webu) lze nalezt leccos, lec clanky nikoli.

              1. Cituji:
                To bylo na mne? Tady se v těch vláknech člověk nevyzná :/
                Pokud ano, úplně nechápu otázku; v mých textech na Netu totiž je prvotřídní bordel a běžně nalezitelné spíše nejsou (každopádně ať tak nebo onak, spíše neúmyslně).
                Něco je ještě z historických důvodů pořád tady pod autorem OC (zde byl odkaz na autora OC na tomto webu), pár prastarých hrůz je u mne (zde byl odkaz na mé stránky/text), Ecce má samostatnou stránku (zde byl odkaz na Ecce homo armatus), teď dávám občas něco na Jámu (teď je tam nově ta Anarchie) (zde byl odkaz na Jámupekelnou na anarchii), a něco není odkazované vůbec odnikud, protože jsem zatím jaksi neměl čas ten bordel řešit, příkladem je třeba ten překlad toho excelentního Raymonda (jeden odkaz mi snad tady dovolí, to nevím jak popsat rozumně)…. a tak. Jednoho dne v tom možná udělám pořádek, pokud bude čas a pokud se toho dožiji :D

                1. Krista, ted se s hruzou divam, co za absurdni kravinu jsem napsal v tom svem puvodnim dotazu; samozrejme melo byt „bezne NEnalezitelne“ (jak ted sam poznamenavate). Jama Vas usilovne zatlouka, naopak Ecce znam a OC na DF taktez; spis jsem ocekaval, ze gentleman ma sve stati i nekde fkupe, aby bylo lze nahlednout i na themata, na nichz aktualne hovor preden neni. Tzn. nejspis nekde na vlastnim webu, kde ostatne dli i zde puvodne odkazovana Anarchie, jez mne zaujala svou zjevne nadstandardni mirou soudnosti.

                  Veden touto ideou jsem u Vas (*ocs.cz/text) nasledne krom technicke casti nasel onech par „prastarých hrůz“ (jez jsem s chuti pozrel :)), ale jinak ani Anarchii, ani nic jineho. Coz vedlo k memu (nechte poprasenemu) dotazu. Vase odpoved, ac nepotesila, je jasna; v pripade potencialnich archivacnich pokroku naopak budu s potesenim mezi prvnimi navstevniky. Dik za info.

                  1. Jáma (víc tam toho zatím není, nějak časem).

                    Jinak souhlasím, mělo by tomu tak správně být; ale gentleman je halt líný :(

                    1. Samozrejme tahhle jama lokalizovana byla, to jen ma predstava „obcas davam“ byla nepatrne kvantitativne odlisna. :)

      3. waaaat
        anarchokapitalismus je utopie jako komunismus

        ale navrhovat demokracii, kde budou moct volit jen ti, co platí daně je totálně reálné :)))

    2. Horacek vsadil celej zvuj majetek na to, ne nevyhraje. Tak ted jen v bedne natahuje cas. Ale zase je fakt, ze po te snure ozralu mit za presidenta gamblera je aspon zmena.

      1. Nikde jsem neviděl vypsané kurzy na nevýhru, navíc výše sázky je omezená. A kdyby to byla pravda, tak silně pochybuji, že by to nevyšlo najevo. Navíc o tom silně pochybuju, že by se něčemu takovému Horáček zpronevěřil, navíc by měl určitě jednodušší způsoby výdělku. Každopádně se mi líbí jeho transparentnost, kdyby se to stalo u politiků zvykem, tak by to byl pěkný úspěch.

        1. Ale no samozrejme, ze si asi nic nevsadil. Ja se jen snazim najit nejakou pohnutku pro to, proc se tam cpe, abych nemusel uverit tomu, ze je to jen dalsi narcista.

          Ja nevim, ale komanci byli stado hajzlu neskutecnych, nicmene aspon spachali VUML a jeho adepti byli jakyms takyms zpusobem kvalifikovani pro praci ve vyssich vrstvach totality.

          V soucasne totalite je to samy umelec, ktery sezral Salamounovo hovno, ale pro rizeni statu je to jeden vetsi traged, nez druhy.

          1. Co ho k tomu vede těžko říct, ale čistě jako umělce bych ho neškatulkoval. Jako člověk je evidentně úspěšný, když dokázal vybudovat Fortunu, nebo nějaké to vydavatelství co měl. A na rozdíl od ostatních kandidátů není na nikom závislý, ani se nedá říct, že by tím chtěl zbohatnout (jako Babiš). Třeba se mýlím, ale já ho považuju za poměrně dobrého kandidáta, ale uvidíme, kdo se dále vyprofiluje (kromě Okamury, Bobošíkové a Švejnara). A zrovna jako narcistu bych jeho i na základě dřívějšího vystupování nepopsal, i když je pravda, že aby člověk do takové funkce kandidoval, tak musí mít nějaký vnitřní motor v podobě ctižádosti.

            1. Já ho považuji za špatného kandidáta. Pokud ale bude stát v druhém kole proti Milošovi tak má můj hlas.

              1. Ja si pockam az na finale, treba prijde nejaky Fenix, ktery zatim nekandiduje.

            2. by tím chtěl zbohatnout (jako Babiš).

              To předpokládam psali v MF? Asi něco jako charita na železnici od Jančury… muhee:-)

              1. Nejednoznačně napsáno, myšleno tak, že Babiš tím zbohatnout chce.

          2. A není to třeba tím, že ho prostě a jednoduše sere Zeman? Tak jde využít variantu de lege artis.

  3. Ja myslim, ze kdyby Svandrlik jeste zil, celkem bez vetsi namahy by mohl prepsat Barony na soucasne pomery. Namisto „lidove demokratickeho“ by substituoval „svobodne demokraticky“ a dalsi a dalsi frazeologismy, u nichz u lide davno nevnimaji puvodni obsah a smysl.

    1. Jasanku je porad dost…

  4. Nic jako vrozené právo uspořádat svůj život neexistuje. Existuje pud, bažení po uspořádání vlastního života, ale právo, právo to není.

    Umístěnky byly vydávány byrokratickým procesem v době diktatury, takže demokratický proces zde lze najíti jen s velmi velkou porcí dobré vůle.

    …nějaký smažky nikoli demokraticky, ale protiprávně, zabraly barabiznu, kterou nazvaly „Centrum klinika“.
    To, že vlastník se nemůže domoci uvolnění svého majetku, je tragickým výsledkem aplikace multikulturalizmu v praxi, s demokracií to má souvislost asi poměrně volnou. Jedná se o vnášení prvků anglosaského práva do neho právního systému, kde působí cize a destruktivně. V tomto ohledu jsem xenofob – kdykoli zaslechnu větu s:“galerie, čajovna, místo setkávání s přáteli„, fobie se ozve a je mi fyzicky špatně.
    (Podle jednoho nedávného televizního pořadu argumentují představitelé zlodějské skupiny tím, že se tam setkalo již několik desítek, možná i sto lidí!)

  5. On to shrnul už pan Sokrates, v době, kdy to byla cool novinka.

    Demokratické zřízení doplatí na to že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.

    1. Kdyby to bylo trosku kratsi, treba by to slo dat na vlajku EU. Tam by se to vyjimalo echt gut. Je to znamy citat.

      Muj pravnik si kdysi dal na vizitku znamy citat Petronia o penezich a zakonech no a po nejakych trablech s pravnickou spizirnou to musel odstranit.

      1. To jako že by se kritika demokracie dala na vlajku EU, ovládanou byrokracií?
        Aby to měla byrokracie posvěceno?

      2. Nemyslím si, že je ten citát moc známý, v televizi ani v novinách jsem ho nečetl a ani intelektuálové z kavárny ho neznají.

        1. Ja tipuju, ze opravdovi intelektualove z kavarny ho dobre znaji. Sokratovy nazory jsou pomerne zname mezi lidmi, alespon mezi temi, ktere znam ja. Druhou veci ovsem je, jaxe k tomu ti lide stavi.

    2. Demokracie nemůže dát nikomu nic.
      Stejně jako aritmetika.

      Chtějí-li cizinci práva občanů, dá jim je demokracie stejně jako autokracie.
      Například němečtí cizinci byli do Čech importováni a občanskými právy obdařeni v době ne tak úplně demokratické.
      Atd.

      1. Netroufám si na to odpovídat za Sokrata :)

        1. Pokud používáte přes dva tisíce let starý bonmot…
          Jinak:
          Budu si muset znovu přečíst něco z Whitmana, to je přece jenom aktuálnější.

          1. Sám sebe slavím a sám sebe opěvám!

  6. Pro mě je demokracie systém „ať si každý dělá, co chce, pokud nepoškozuje zdraví, životy, majetek a důstojnost druhých“. Většina má rozhodovat jen v případech, kdy nelze vyhovět všem.

    To, že nositel Nobelovy ceny a pomocný dělník mají stejné hlasovací právo, je jedině dobře. Oba tady budou žít stejnou měrou.

    Vámi popsaný absolutně svobodný systém by fungoval jen v případě, kdyby nebyly děti, důchodci, invalidi, kriminálníci, nezaměstnaní, neschopní atd.

    1. Pro mě je demokracie systém “ať si každý dělá, co chce, pokud nepoškozuje zdraví, životy, majetek a důstojnost druhých”.

      To si pletete s anarchií.

      1. Presne tak. Demokracie je to, co popsal DF. Nemohu si delat co chci, i kdyz tim nikoho neposkozuju. A to proto, ze vetsina rozhodla, ze tak je to spravne.

        Nevim, co je to „absolutne svobodny system“, protoze podle mne bud svoboda, je, nebo neni. Zenska bud tehotna je, nebo neni. Pan bud byvaly komunista je, nebo neni. Neni zadny „byvaly absolutni komunista“. A svobodny system by zcela jiste umel resit i deti, i duchodce, i invalidy, atd… protoze by je resil zcela prirozene a rozhodne v souladu s prirodou. V prirode existuje i svoboda, ne jen nejaka *kracie. A funguje to uz nejaky patek, myslim.

        1. „většina rohodla“ – ne tak úplně, většinou je demokracie do nějaké míry nepřímá a většina pouze dává mandát k rozhodnutí jiným a ti si mohou dovolit se do určité míry vydat jinam, než většina chtěla.

        2. hlavne demokracie nikdy nebyla funkcni v komunite vic nez rekneme 500, tisic lidi. Tam to funguje dobre, kazdy kazdeho tak nejak zna a pokud ho nezna osobne, no tak aspon mistni pavlacove drbny roznesou to podstatne.

          Jakmile do toho pustite novinare, media, korporace, tak uz to neni demokracie, ale fasismus s lidskou tvari.
          To je soucasny stav EU.

          P.S> Merkelova, oficialne nejhorsi kanclerka v historii Nemecka (i Hitler byl kancler) se rozhodla kandidovat poctvrte.
          https://www.follownews.com/poll-is-angela-merkel-actually-the-worst-chancellor-in-german-history-y0ya
          Tak tomu rikam bud velka odvaha anebo spise absolutni ztrata kontaktu s realitou.

          1. Ztráta kontaktu s realitou? Možná, ale spíš u jejich voličů, než u Merkelové – nemusí se nám to líbit, ale šance na zvolení prostě má. Část lidí ji bude volit z přesvědčení, část proto, že se jim ekluje méně než SPD a ostatní…

            1. Tak. Makrela ma pomerne pevny, i kdyz mensi, volicsky fanclub. Zejmena hodne mladych zblblych domaci propagandou. Rozhodne na smetiste dejin zatim nepujde.

              Vubec by mne nepreqapilo, kdyby v Nemecku probehl nejaky francouzsky model.

                1. Amateri. Ocekaval bych nejake „zive pochodne“, to je prece moderni zpusob boje s cimkoli. Brecet stestim je out…

      2. Demokracii s anarchií si plete pan D-Fens, když označuje protiprávní obsazení cizí budovy anarchisty za demokratické.

        Off topic: připomněl jste mi http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1988/10/31/1.png vpravo dole :-)

        1. Nevěděl jsem, že jsou tyhle sr…y někde archivované! Doporučuji kolemjdoucím kliknout a počíst si. Tehdy jsem tím akorát vycpával mokré kanady, a teď teprv koukám, o jaké perly jsem přicházel :-O

          1. Na hajzlu to take bylo fajn, protoze Rudas mel vic stranek, nez Svobodne slovo (krome vikendoveho vydani SS). Cili kdyz s tim clovek sel srat, tak byl v teple a bezpeci, protoze nebylo sracky, ktera by tim nesla utrit. To takove Lidove noviny nebo Mlada fronta, to mohlo zpusobit o logistickou krizi. Murzylka, Ogonok a ostatni zase byly na kridovem papire, takze to by si clovek exkrement rozsudlal po zadech.

            Nene, na Rudase mi nesahejte.

            1. Nebál bych se. Na ruďase použitého popsaným způsobem Vám jistě nikdo sahat nebude!

              1. precetl jsem si ten clanecek o „narusitelich“ a pokud si odmyslim dobove neaktualni vyrazy, jako, narusitel, SNB, inspiratori a podobne, tak by to mohli z fleku pretisknout na IDNES jako demonstraci rasistu, xenofobuu, homofobu a krajni pravice.

                Treba politicka korektnost je v tom dobovem clanku z rudasa naprosto up to date, kdy se rozhaneni demonstraci vodnimi dely a tezkoodenci s pendrekama shrne do nicnerikajici vety, ze „… SNB v souladu se zakonem dav rozptylili“.

                Jo a jeste jeden rozdil oproti dnesku tam je. Psali to lidi, kteri umeli aspon cesky. Ne jak ty dnesni nedoucene presstitutky na LZIDNESu, ktere tam flaknou clanek tak, jak ho vybleje Google Translator od puvodniho clanku z Reuters nebo CNN.
                Mozna par drobnych kosmetickych korekci jeste udelaji, ale treba slovosled uz dnes nikdo neresi.

                1. To je to nejblbejsi, co muzes udelat. Polozit si vedle sebe protektoratni, totalitni, a eurouhnijni tisk, kde se probira nejaka podobna udalost. Vsechno bude mit uplne stejnou strukturu i obsah, staci substituovat par vyrazu, ktere se zamenuji vzdy definovanym zpusobem. Celkova dekadence novinarske urovne je ovsem snadno viditelna. Zatimco tisk je stale kvalitnejsi a obrazky barevnejsi, tak jazykova a typograficka stranka veci jde do cim dal vetsi prdele.

        2. „připomněl jste mi http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1988/10/31/1.png
          To si pamatuju, žena přišla domů z práce (jsme bydleli na Vinohradech) zmáčená a špinavá jak to hnali stříkačkama a vobuškama dolů Václavákem (https://www.youtube.com/watch?v=JpjL5DMk6Ag, prej 300 lidí:-)) než se jí podařilo zalézt do metra na Můstku a dojet metrem na Mírák.

    2. wtf did I just read

      takový bullšit

  7. Stručně řečeno demokracie může opravdu dobře fungovat jen ve společnosti, kde jsou k ní lidé vychováváni, mají hluboko kulturně zakořeněnou potřebu svobody, ochrany osobního vlastnictví a osobní odpovědnosti. Tedy tak někde v USA v 19. století, možná v 1. půlce 20. století. (taky starý řím, řecko?)

    Jakmile je kultura zkurvena 50 lety totality jako u nás nebo socialistickým podkuřováním dělnické třídě a sociálnímu inženýrství, multikulti sračkami atd jako na západě, přestává to fungovat, respektive je to „demokratická“ totalita.

    Jo a taky když je hlad a bída, mění se automaticky v diktaturu prostým zvolením diktátora do čela (německo 30. léta, ale dělo se běžně již ve starém římě)

    Jen si dovolím rýpnout do ankapáckých přestav o svobodném systému – ve chvíli, kdy bude svobodný systém, tedy nějaká ta forma anarchie, tak první co se stane bude, že člověk jako Bureš (Trump, Krejčíř … kdokoli s kapitálem) prostě nakoupí pár set tanků, pár desítek tisíc pušek, najme si žoldáky, zrobí armádu, převezme moc a bude zase totáč, kde on bude králem a všechny daně se budou vybírat přímo pro něj. Stačí si letmo proletět hisorii lidstva nebo i současné procesy v nestabilních zemích – vždycky to tak dopadlo a vždycky to tak znovu dopadat bude. Historicky jde každá společnost v cyklech anarchie-despotismus-monarchie-demokracie a tak furt dokola.

    Kdo kdy hrál starou dobrou hru Sid Meiers Civilization to přece zná

    1. USA v devatenáctém století a 1. půlce dvacátého století nefungovaly přece vůbec – ty nečteš knížky a nebavíš se s lidmi?

      1. tu narážku jsem asi nepochopil

    2. Bureš má právě moc, protože jsou tu vybudované nějaké mocenské struktury, na který on prostě navázal a vyšplhal nahorů.

      V ankapu by to musel začít budovat od píky, což by zabralo dost práce a díky velké konkurenci by stejně brzy selhal.

      1. „by musel“ v ankapu to a ono, to je furt dokola.

        Lidi jako on tu prostě jsou, byli a vždy budou. časová osa, historie lidstva je kontinuum, nelze to prostě vymazat a začít znova v ankapu.

        By mě zajímalo co by všichni zdejší ankapáci řekli, kdyby to opravdu přišlo ve stylu: „tak teď máme ten ankap, aby to bylo fér, všechny majetky a vazby z minulosti se ruší, odevzdjte všecko co máte do úschovy (ale komu? – první logická chyba), aby měli všichni stejné šance. Vaše vzdělání je tímto rovněž neplatné, protože je produktem minulého systému“ … bych je chtěl vidět, kdo by první prskal

        pokud by tomu tak nebylo, převáží velmi rychle KAP nad tím AN a máte business s diktaturou jak za starověku, kdy se nikdo neptal a silnější říše prostě povraždila a převzala každou slabší, dokud nezahynula sama na korupci, vždyť se to furt opakuje.

        Jak si myslíte že dopadne slavný liberland? pohádka do doby, než se někdo mocný nasere a rychle s tím skoncuje

        1. proč by se rušily majetky a vazby z minulosti?

          Tvůj strawman argument není logická chyba.

          Znovu a polopatě. Máš nějaký režim, založený na tom, že v něm existuje nějaké rozdělení moci. Někdo chce být mocný, tak se na to naváže a vyšplhá (tak jako Bureš). V Ankapu není ŽÁDNÉ rozdělení moci. Takže pokud chce mít moc, musíš ji budovat od začátku (tj. znovu založit něco jako stát).

          „máte business s diktaturou jak za starověku“ – bla bla bla, ušetři mě doomsayingu. Nezajímá mě to.

          To je furt dokola… Ankapistán nemůže fungovat. Někdo ovládne svět! Všichni se povraždíme! Všechno bude takové a makové a bla bla. Doomsaying není argumentace.

          1. At pipe.maze 21.11.2016 v 14:36

            V Ankapu není ŽÁDNÉ rozdělení moci., protože reálně nikde neexistuje.

            V první řadě bych si dovolil upozornit, že se pokoušíte o primitivní manipulaci použitím přítomného času tam, kde patří podmiňovací způsob. Pokud byste se snažil poctivě argumentovat, musel byste napsat „V Ankapu by nebylo ŽÁDNÉ rozdělení moci.“

            Dále, vzhledem k faktu, že anarchokapitalismus v současné době existuje pouze jako idea, musíte při svých úvahách o případné konverzi některého z etablovaných společenských zřízení k anarchokapitalismu počítat s existující mocenskou strukturou opírající se o silové složky, která se moci dobrovolně rozhodně nevzdá. Musela by k tomu být donucena jinou silou a eliminována, aby se nepokusila zvrátit anarchokapitalizační proces. Vážně pochybuji o tom, že se onen eliminátor pak sám dobrovolně vzdá dobrovolně vzdá moci, kterou bude pro destrukci stávající mocenské struktury potřebovat.

                1. Je tam celkem dost podrobný rozbor právě toho, o čem se v tomto vláknu diskutuje, tedy se mi to v něm jeví značně on-topic; nebo mi něco uniká?

                  1. Omlouvám se, neuniká. Spíše uniklo mi, že se jedná o odkaz, nikoli výpustku. U těch tří teček už při své slepotě nerozliším modrou od černé :-)

                    Jinak ano, odkazovaná úvaha je určitě on-topic, i když ne se vším souhlasím. Líbí se mi třeba úvaha o entropii systému, jelikož si něco podobného myslím i já, s tím rozdílem, že destabilizaci zevnitř považuji za pravděpodobnější, než vy. Jsem obecně méně nakloněn používat historizující paralely, neboť, jak známo za a) historii píší vítězové a za b) nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Pravděpodobnost ovlivnění „stabilní“ anarchie zvenčí stoupá s hustotou osídlení, protože vzhledem k propojenosti současného světa považuji za pravděpodobnější, že dojde k fatálnímu ovlivnění infrastruktury příkladem zvenčí, než dříve, kdy byla hustota populace a její propojenost nižší.
                    Nicméně, osobně vznik anarchie jinde než na panenské půdě např. při kolonizaci vnějšího vesmíru stejně smýšlejícími osadníky nepovažuji za možný. Touhu po moci (jakožto úspěšnou reprodukční strategii) považuji za geneticky zakódovanou natolik hluboko, že ji nejspíš nepůjde vykořenit, leda by došlo k nějaké brutální změně vnějších podmínek. A i tam považuji za pravděpodobnější vyhynutí druhu.

                  2. Je to velmi zajímavý a poučný rozbor.
                    Na jeho základě lze odvodit, že komunizmus je životaschopný systém a byl v praxi úspěšně aplikován.

            1. Za prvé, čas je zcela irelevantní. Já to myslel jako popis. Jestli ti na tom záleží a ještě v tom vidíš manipulaci, tak jsi debil.

              V příště až na mě budeš reagovat, odpusť si tyhle hovna.

              Za druhé, ještě jednou a polopadě. Ne, v ankapistánu není žádná moc. v králoství je král, v demokracii je vláda, v cisařství je císař, v anarchokapitalismu není nikdo. Je tam polycentrické právo. Tečka, taková je definice ankapů. Veškeré úvahy kolem jsou irelevantní. Pokud by se tam k moc nějak někdo dostal, už by to nebyl ankap.

              Jinak ta úvaha je celá blbá. Pochopitelně až by někdy za sto let třeba došlo teoreticky k ankapu, nestalo by se tak ze dne na den, jak si furt všichni myslí, ale postupnou ztrátou víry v mocnáře. Tak jako lidi postupně ztratili víru v krále a přestali věřit, že je dobré poslouchat krále a uctívat. Dneska věří ve vládu.

              Ankap nastane, až tahle víra zmizí. Až nikdo nedojde k volbám. A nikdo nadále nebude věřit, že je vláda k něčemu dobrá.

              Jistě, že všichni furt odmítáte ankap, když furt máte tak nesmyslný představy o tom, co to je. Věci, který nikdo nikdy nepsal nikde (třeba, že ho můžeme hned od zítřka nasadit apod. nebo že se k němu musíme probít násilím).

              Doporučil bych odpůrcům ankapu méně meldovat a více naslouchat.

              1. v ankapu je leda nic, púrotože to neexistuje a nikdy existovat nemůže

                touha po moci je lidskému druhu přirozená

                ale líbí se mi jak prskáte, každému tykáte a nadáváte

                zamlada jsem chodil na punkové koncerty plné anarchokomunistů. většinou hloupá učňovská zfetovaná mládež, plná vzletných ideí, antifa ideologie a taky agresivity. mluvili úplně stejně jako vy, vlastně doslova, akorát tam místo „kap“ měli „kom“

                dneska žijou buď ze socky nebo dělají v korporátní fabrice na páse :)

                1. Tak ona už sama věta „v ankapistánu není žádná moc“ je docela úsměvná. Moc je schopnost ovládat druhé a prosadit svoji vůli či zájem. Představa, že se státem zmizí ze světa, je projevem dětinské prostoty a naivity.
                  Ale aspoň má smysl pro humor. Třeba to polycentrické právo… :-))

                  1. +1 to je právě to…

                2. Slysel jsem o jednom panovi s mene vlasy, co take plantal o nadhernych teoriich, lidi mu to zrali, dokonce ho po smrti nabalzamovali. Tu jeho hypotezu zkouseli osmdesat let a furt nic. Ona praxe byva vetsinou u techto prevratnych myslenek dost smutna, protoze zakladnim rozkladovym clankem je clovek.

                  1. Jde o teorii na způsob „kdyby byly v prdeli ryby“.
                    Kdyby lidi netoužili po moci a nevytvářeli spontánně a přirozeně mocenské hierarchie, kdykoli se jich na jednom místě a ve stejný čas vyskytne víc než jeden, mohli bychom mít skvělý a funkční ankap.
                    Myšlénka zhruba stejně přínosná, jako „kdyby lidi nepotřebovali jíst, nemuseli by se hladoví kvůli jídlu zabíjet…“

                    1. Tak. Kdyby se orel nezivil hrabosema, bylo by hrabosum hej. Presne, jak s temi rybniky a prdeli.

                      Ja uplne miluju takove ty do detailu propracovane treba energeticke teorie, kde vsechno super slape, vesmirna energie z magnetu apod., ale nekde dole, pod carou, sedym sestibodovym pismem je uveden nejaky detail typu „perpetum mobile neexistuje“.

              2. At pipe.maze 22.11.2016 v 8:36

                Za prvé, čas je zcela irelevantní. Já to myslel jako popis. Jestli ti na tom záleží a ještě v tom vidíš manipulaci, tak jsi debil.
                Omlouvám se, přecenil jsem Vás. Zprvu jsem se domníval, že se pokoušíte o primitivní manipulaci předstíráním reality něčeho, co ve skutečnosti neexistuje, a nyní vidím, že jde o problém s gramotností.

                v králoství je král, v demokracii je vláda, v cisařství je císař, v anarchokapitalismu není nikdo.
                Plně souhlasím. Příkladem budiž třeba Norsko s Haraldem, Česko s ANOfertem, Lihokraty a Černoprdelníky, Japonsko s Akihitem. V anarchokapitalismu není nikdo, protože kde nic není, ani čert nebere.

                Jinak ta úvaha je celá blbá.
                Opět plně souhlasím (tedy za předpokladu, že máte na mysli úvahu, kterou zde prezentujete).

                Zbytek příspěvku si dovolím nekomentovat, neboť mi živě evokuje rozhovory o reálnosti Need for Speed nebo Counter-Strike, které jsem vedl se svým synem, když mu bylo 14 let. Naštěstí z toho vyrostl.

              3. Jdu jen náhodou kolem a dovolím si poznamenat, že nikterak neodmítám perpetuum mobile, když nevěřím v jeho existenci. A protože nikde v dohledu neexistuje, je snadné prohlásit veškeré mé představy o něm za nesmyslné.
                Dále použiji přítomný čas:
                V ankapu možná žádná moc není, ovšem v ankapistánu moc nepochybně je. Tedy pokud ono slovo nemá nějaký nečekaný význam.
                Úvaha o tom, že v království je král, v císařství je císař a v anarchokapitalismu není nikdo, je naprosto spávná a problmatiku vyčerpávající do samého dna. Ostatní text vašeho příspěvku je pak vlastně nadbytečný.

                Předpokládám, že anarchií je možno označit společnost typickou nikoli pyramidálním, ale síťovým uspořádáním vazeb.
                Vysvětlením, že síťové uspořádání neznamená nutně, že všechny uzly jsou vzájemně stejně daleko od sebe a stejně vysoko, se zde zabývali jiní, nebudu rozvádět, snad jen:
                Při spojení anarchie s kapitálem připustíme lokální kumulaci kapitálu a následné rozvlnění sítě, výsledkem může být i její protržení.
                Udržení síťového uspořádání si lze přdstavit bez bodové kumulace kapitálu, což je možné v případě naprostého dostatku zdrojů, potom se anarchie rovná komunizmu.
                Tím připomínku končím, musím pokačovat jinam.
                Počítači, sklenku evianu a krajíc hesperidského chleba.

    3. Držet něco násilím je poměrně drahé a pokud mé příjmy pochází od obyvatel, které držím pod krkem, tak si dost snižuju produktivitu a tím i vlastní příjmy. Zvětším si tím podíl na koláči, ale dost výrazně zmenším ten koláč samotný. A čím víc zemi ždímám, tím silnější bude odpor. A i ti moji poskoci mají nějaké rodiny, kamarády atd.

    4. Jen se zeptam – tech „par set tanku“ zmuze presne CO? Jako jak si to technicky predstavujes?
      Anarchie, stejne jako i jine systemy, ma jednu podminku k tomu, aby mohla fungovat – lide by ji museli chtit. To je cele, jednoducha podminka, ale samozrejme v soucasnem svete dost nerealna, takze nerealizovatelna.
      Ale kdyz si predstavime, ze by existovalo spolecenstvi lidi, kde by tito lide tu anarchii proste chteli, co s tim zmuze 100 tanku?
      Lidi je mozne ovladat pouze tim, ze oni sami respektuji nejake zakony, nejake mocenske slozky a podobne. Pokud tu jsou mocenske slozky a lide se jim podrizuji a povazuji to za prirozene, potom ano – par tanku muze pomoci prevzit moc nad temito mocenskymi slozkami.
      Ale pokud by lide zadne mocenske slozky neakceptovali? Potom je tyto nemaji jak ovladnout.
      Ciste teoreticky by to slo za cenu toho, ze by dotycny dictator zabil par (set) tisic lidi a ostatni by se zacali bat a zaroven by nejak zaridil, aby zabil predevsim ty „bojeschopne“, co by se mu nejak byli ochotni postavit. To by teoreticky slo.
      Ale spise ne…

      Znovu opakuji – bavime se teoreticky, protoze drtiva vetsina lidi DOBROVOLNE CHCE mit nad sebou ty mocenske slozky a DOBROVOLNE se jima nechava zotrocovat. Ok, holt v takovem prostredi anarchie neni mozna a Bures vyhrava…tak to holt je.

      1. no já právě bych teorii opustil a díval se na to prakticky. Lidi jsou od podstaty celkem svině a žít v harmonii nechtějí, proto existuje fenomén moci, kdy ty nejhbitější svině přejímají vládu nad těmi slabšími, vznikne hierarchie a je vymalováno.

        Ty tanky prostě pojedou město od města a budou hlásit „claimed“, tady je to naše. Budete pracovat pro nás a odvádět nám daně, nebo vás postřílíme. Prosté, v historii milionkrát odzkoušené.

        Představa funkční anarchie zahrnuje představu tak nějak vyhladit lidstvo a nahradit ho nějakou nerealistickou ideální masou nových, vyšších bytostí. Taky vymazat historii, sociální vazby ….. ale to přece nelze. Je to prostě scifi. Řád světa tak jak je je dán přirozeným vývojem 40 000 let a oproti minulosti je to furt lepší, než většinou bylo.

        1. PS do něčeho jako je ankap vlastně spadla většina postsovětských zemí po rozpadu SSSR a jak to dopadlo všichni víme – vláda mafie, násilí a zlodějiny pod formální pláštěnkou +- demokracie, ústava v pořádku, svobodná, ale lidi nevyměníš

        2. Nene, anarchie nepotrebuje nejake „lepe uvedomele lidi“.
          Anarchie potrebuje pouze lidi, kteri si svobody ceni vice, nez napriklad „jistoty“. Lide v anarchii mohou byt svine jak chteji, to je v pohode, proc by nemohli..at si jsou, ale ono je tezke byt svine „za sve penize“. Dneska lecjaka svine ma to svinactvi „zadarmo“. No a co, ze je svine, nema to na ni zadny velky negativni dopad a pozitiva prevladaji nad negativy. Ale kde by brala svine v anarchii na ty sve svinarny neustale nejake prostredky? Obecne byt svine prinasi na „volnem trhu“ vice nakladu, nez uzitku – vetsinou, samozrejme.
          Takze toho bych se nebal.
          Jedine, co by bylo k anarchii potreba by byli lide, kteri chteji byt svobodni A ZAROVEN chteji nest za svuj zivot zodpovednost, taktez za sve skutky a kteri se dobrovolne vzdaji tech „jistot“, ktere jim prinasi stat. To je fakt cele.
          Problem neni v tom, ze by to nebylo realne – proc by byt nemohlo, znam dost lidi, kteri by to tak chteli. Problem je v tom, ze lide jsou dnes od malicka indoktrinovani systemem tak, ze jim to prijde „zvracene“. Ja se bavim s lidma a posledni dobou uz se dostavam do situace, kdy mi lide vyvraceji me nazory argumentem, ze: „Lide se nerodi svobodni, zadna svoboda neexistuje. Lide jsou od prirozenosti tvor stadovity, kazde stado ma sva pravidla, sve vudce a podobne a kdo si mysli, ze by clovek mel byt svobodny, popira prirodu“. Ci tak neco.
          Coz je imho zpusobeno pusobenim „systemu“, ktery lidem programuje od mala mozky tak, aby si to mysleli.

          Takze anarchie dneska byt nemuze, ne proto, ze by snad lide k tomu nemeli predpoklady, ale proto, ze lide maji „vymyte mozky“ systemem.
          Dlouhodobe tvrdim, ze lide se proste rodi do „zoo“, kdy jim spravce zoo od malicka tvrdi, ze v zoo je jedine bezpeci, vsude venku je zlo a satan a neprezili by tam ani minutu….A pak kdyz nahodou by klec omylem zustala chvili otevrena, tak se ti lide dobrovolne postaraji o to, aby nahodou nikdo neutekl – protoze to prece je pro jejich dobro, ze…spravce to prece rikal a ten by nikdy nelhal, vzdyt nas kazdy den krmi a pekne se o nas stara…

          1. no to bude základní kámen nedorozumění

            já se totiž rovněž domnívám že člověk je zvíře teritoriální, hierarchické a stádní zároveň. Od přírody. Jsme nakonec sociální smečkovitý druh. Představa svobodných bytostí žijících v harmonii je u ankapu stejně nereálná jako u anarchokomunistů, idea je stejně lákavá, ale takjaktak je to blbost

            lidi jsou dominantní a submisivní, chytří a hloupí, pracovití a líní od přírody, ne proto že je to naučil „systém“, vůbec mám pocit že anarchisti všechno zlo vesmíru furt hážou na systém.

            lze se na věc podívat taky např. ze sexuálního úhlu, všechny odchylky a úchylky jsou taky dané geneticky, stejně jako jiné např. fyzické defekty, a v této oblasti je právě dominance a submisivita podstatnou částí celé hry, a není to vina systému, to neukecáte

            Co například role rodiny v ankapu? Krev je přece hustší než voda a přirozenou cestou takový dominantní samec, který bude mít v ankapu třeba 40 potomků silných vlastností už zakládá klan. A ten si bude nárokovat moc, protože proč by měli makat sami, když si stačí výsledek práce jiných prostě vzít.

            Kdekoliv nebyl zákon a stát, vznikl systém submisivních farmářů, kteří makají a banditů, kteří je vraždí a berou jim úrodu. 7 samurajů je sice román, ale vychází z reality anarchistického japonska.

            já to pořád u vás ankapáků nechápu, že to odmítáte vidět

            jistě, kdyby byly v řiti ryby, dalo by se na planetě fungovat v harmonii a svobodě, kdybych se narodil jako stallone, mohl jsem hrát v rockym, ale realita je přece daná a musí se pracovat s tím co máme a ne s nějakýma hypotézama

            1. Vkladas mi do ust neco, co jsem nikdy nerekl a do hlavy myslenky, ktere tam nemam.
              Vychazis z toho, ze si „my ancapaci“ myslime neco uplne jineho, nez si ale myslime.
              To je potom tezke to nejak vyvracet.
              Nehlede k zakladnimu nepochopeni toho, o co v ancapu (ci obecne anarchii) jde a jak to tam funguje.

              Tedy jen ve zkratce:
              Predstavu svobodnych bytosti zijicich v harmonii nemam. Mam predstavu svobodnych lidi, pro ktere ve vetsine pripadu bude jednodussi „spolupracovat“, nez „bojovat“. Ti lide takovi nemusi byt „od prirody“ – nemusi to byt zadni slunickovi kytickovi lide a ani nebudou. Ale svet okolo nich funguje tak, ze „nespoluprace“ je „nevyhodna“. Samozrejme bude dost tech, kteri I pres to spolupracovat nebudou. Budou krast, loupit, vrazdit, znasilnovat, zotrocovat, mucit…atd atd, podobne jako dnes. Akorat to pro ne bude MNOHEM slozitejsi, nez dnes.

              Dale: anarchie neznamena, ze by se snad lide nemohli slucovat, vytvaret zajmove spolky, atd atd. Pouze to neni povinne, ale dobrovolne. Umim si predsatvit situace, kdy si anarchiste uvedomi, ze pro tuto situaci je pro ne nejvyhodnejsi, kdyz si „zalozej stat“, dobrovolne si vyberou penize na jeho chod a on jim zajisti sluzby, ktere pozaduji. Dulezite ale je, ze nikdo nemuze nikoho nutit, aby se jim na to skladal.

              Ano, tenhle system generuje „cerne pasazery“ a generuje jich HODNE. Porad je to ale MNOHEM lepsi, nez system, ktery tu mame dnes (trey tech „cernych pasazeru“ mimochodem generuje radove vice).

              A hlavne a predevsim – mam nazor, ze jsem se narodil jako svobodny clovek, ktereho nikdo nevlastni (ok, muzeme debatovat o rodicich a jejich vztahu k diteti, kdy bych s dovolenim udelal Cimrmanovsky ukrok stranou a rodinu uplne vyjmul ze vsech pravidel). Mam nazor, ze nejaky prezident, poslanec, zakonodarce a podobni lide nemaji zadne pravo me zasahovat do zivota.
              Pokud nekdo ma nazor, ze se rodi jako otrok – ok, ja to I chapu. Jsem presvedcen, ze mu tenhle nazor byl „vsugerovan“, ale samozrejme je mozne, ze skutecnou prirozenosti cloveka je byt otrok a my, co se citime byti svobodni, holt patrime do blazince.

              A jeste mimochodem – argumentovat tim, ze v anarchii by byli zlocinci…to jako fakt je nutne argumentovat ZROVNA timhle, kdyz dneska je tech zlocincu jeste vice a clovek se proti nim ani nemuze casto ucinne branit a kdyz se brani, tak ho system zlikviduje? To jako vazne chces pouzivat TENTO argument?

              1. jsem rád že tentokrát fakt diskutujem a neřvem po sobě :)

                asi nejsem takový idealista, představa opravdové svobody ve světě, kde se o omezené zdroje musí dělit 7,5 miliardy lidí mi připadá minimálně hodně odvážná. Kdo z nás je opravdu svobodný? Je takový člověk na celé planetě vůbec? Já si teda co chci dělat nemůžu a ani nikoho takového neznám. Nesvoboda má taky mnoho podob, nemusí to být nutně ostantý drát, ale třeba postačí pouhá ekonomická past. Za hranice na západ nemohu, i když je shengen. Nemám na to. Jsem svobodný? Houby. Sere mě šefstvo, můžu je poslat do prdele? Nemůžu. Potřebuju platit složenky. Jsem svobodný? Prd

                „And you think you’re so clever and classless and free
                But you’re still fucking peasants as far as I can see“ , v tomhle měl ten pán pravdu, i když mě jinak sral

                Filosoficky, představte si, že budete žít v jungli, jako ten vietnamec co byl teďka v novinách. Bez systému, bez pravidel, bez škol, úřadů, daní. Svobodný. Opravdu? Schovával se 30 let v lese za bukem, aby ho nikdo neviděl, žral jako pračlověk, ze starých granátů si dělal nádobí, musel žít na omezeném prostoru, aby nebyl chycen. Byl svobodný? je tohle svoboda? podle mě byl v tom lese teda spíš vězněm.

                Prostě podle mě prostá kombinace faktorů :

                – lidská nátura a potřeba jedněch ovládat druhé, agresivita, teritoriální myšlení
                – rozdíly v bohatství
                – omezené zdroje, některé velmi
                – přemnožení lidské rasy na úroveň, kdy pro lidi fakt není kam plivnout

                vylučuje existenci opravdové svobody. A tím i anarchie ať komunistické nebo kapitalistické varianty.

                Sám uznáváte „anarchie neznamena, ze by se snad lide nemohli slucovat, vytvaret zajmove spolky“ … tedy založit třeba stát? třeba na obranu vnějších hranic?

                jak by se anáči vyrovnali se současnou situací, 2 miliony negrů táhnou z afriky sem

                asi by potřebovali plot a na něj nějaké ty kulomety, k nim lidi, náboje , jídlo. A to musí někdo zaplatit. Já budu ochoten přispět. Soused řekne, že ho to nesere, že je sluníčkář a negry má rád a že to platit nebude.

                Jak si s takovou situací ankap poradí? Prostě nájezdníky pustí, nebo se lidi stejného zaměření spolčí, založí spolek (tedy vlastně stranu), získají na svou stranu co nejvíc lidí, nakoupí ty kulomety a nakonec z toho bude normální stát.

                Ještě jinak a úplně jednoduše – rovnováha systému je stát, ať už demokracie, monarchie nebo diktatura. Jakákoli forma anarchie je přechodný stav, který opět skončí u státu, z důvodů popsaných výše.

                1. Ancap si s nicim neporadi, neni to system.
                  Proste se stane to, co se stane a nejak to dopadne. Jak ja mam vedet, co to bude?
                  Jinak to co jsi psal o kombinaci faktoru je presne duvod pro ancap, protoze ten umi tyto a dalsi problem vyresit nejlepe – na volnem trhu se proste najdou ta nejlepsi mozna reseni.
                  Btw nikdo, opakuji NIKDO netvrdi, ze ta reseni budou „idealni“. NE, nebudou. Ale budou nejlepsi mozna.
                  Coz ted nemame ani nahodou. Ale lide na tom nejak z me neznameho duvodu trvaji.

                  1. „Ancap si s nicim neporadi, neni to system.
                    Proste se stane to, co se stane a nejak to dopadne. Jak ja mam vedet, co to bude?“

                    Až převezmou roboti vládu nad světem, můžete jim to zkusit navrhnout. Možná to bude prima. Do tý doby sněte dál. Na světě je opravdu velký množství lidí s potřebou řídit, ovládat, přikazovat… Vy navrhujete jim odebrat všechny zábrany, byť ty dnešní nejsou zdaleka neprůstřelný – jejich síla se různě po světě liší v závislosti na režimu, vládnoucí straně, mentalitě lidí, jejich vynalézavosti atd… Stejně tak na světě chodí spousta (podle zdejšího názvosloví) ovcí, který z podstaty potřebují, aby jim někdo vládnul. V ne-režimu, kde si může dělat každej co chce, se tyhle lidi samozřejmě nezmění. Budou mít ambice řídit, ovládat. Nashromáždí moc za pomocí ovcí, vzniknou klany a začnou prosazovat vlastní zájmy, zájmy jedince, který se různou mírou shodují se zájmy ovcí. Ovce ho budou následovat, i kdyby pro ně jediným užitkem bylo to, že je někdo řídí, vládne jim. A rázem váš ancap už není ancap, zaniká a nechává za sebou spoušť. Nepřiletěl jsem včera z Marsu, lidi trošku znám. A nevidím, že by to mohlo být jinak. V návaznosti na výše řečený se mi vaše představa jeví jako, no chtěl jsem říct silně optimistická, ale nedá mi to, přímo pitomá.
                    „Mam predstavu svobodnych lidi, pro ktere ve vetsine pripadu bude jednodussi “spolupracovat”, nez “bojovat”“.

                    Je to z bláta pod okap. Přihodím kamarádovo oblíbený pořekadlo. „U nás na vesnici se říká, že silnější pes mrdá“ :)

                    1. Mas ZCELA mylne predpoklady, tedy z toho vychazi ZCELA mylne vysledky.
                      To je ale normalni, jak jsem zjistil – vetsina lidi proste nepremysli, necte argumenty, ale mele si to sve dokola. Nejses v tom sam, to je ok…
                      Zkusim to tedy jeste jednou a pak mi dojde hrach..

                      Na svete existuje spousty lidi, co maji chut ridit. Ano…dneska se tomu rikanapriklad pilitici a ti nas ridi. A sami jim to rizeni playtime – to se jim to nici zivoty jinych, kdyz do toho sami nemusi vlozit zadne prostredky a nenesou zadna rizika, naopak jim to ti lide jeste zaplati. Super kseft… Az budou nuceni ridit zivoty jinym a snazit se je nicit ciste a pouze za sve prostredky, leckoho to prejde, protoze to je VELMI nakladne…

                      Dale – celou dobu tvrdim a tvrdi to vsichni, koho znam a maji ancap (anarchii obecne) za dobrou vec, ze se to neda nastolit „silou“, alebrz by lide sami museli dojit k tomu, ze NECHTEJI byt ovce a ze CHTEJI byt svobodni a ze CHTEJI nest za sve ciny zodpovednost.
                      To, ze jsou lide casto ovce, je nasledek VYCHOVY. At uz to zacina vychovou v rodine, predevsim se ale jedna o vychovu a indoktrinaci SYSTEMEM. System si vychovava ovce, ktere ho udrzuji pri zivote. Neni pravda, ze by se snad lidi jako ovce rodili. Ne…lidi se rodi vcelku „cisti“ a to, jakym smerem se vydaji, je z VELKE CASTI dane prostredim/vychovou.

                      K tomu, aby mohla existovat anarchie, by tedy bylo potreba „pouze“ to, aby lide odmitli system, ktery tu je a rekli si, ze je lepsi byt svobodni, zit sve zivoty na „volnem trhu“ a chovat se podle toho.
                      Ano, v tuto chvili to na to nevypada, v tuto chvili jsou lide radsi, kdyz je nekdo ovlada/zotrocuje, okrada je, muci je, nechava je zabijet ve valkach a podobne, nez aby byli svobodni a museli si vsechny sve veci resit sami, na vlastni naklady a na vlastni zodpovednost.
                      To radsi v te zoo budou dobrovolne dal a kazdeho soukmenovce, co by snad chtel z klece utect, sami radsi klidne zabijou, protoze se desi toho sveta tam venku a nedovoli, aby jim nekdo jejich idilku nicil.

                      Ostatne, kdysi polaci natocili film Sexmise, ve kterem je to krasne ukazane…

                    2. omg ty automaticke opravy pravopisu, co obcas zmeni slovo za nejake jine anglicke, jsou fakt desny :-(( vzdycky to nekde vypnu a ono se to tam casem zase zacne srat :-( Sorry, snad je smysl vet zrejmy…

                    3. Největší mylnej předpoklad je, jak to tu krásně popisuješ a zároveň jako základní prvek uvádíš lidi :) Je to vrstvení jednoho kdyby na druhý. A i kdybychom připustili, že by prošlo těch milion „kdyby“ a tohle by nastalo (samozřejmě ne násilím, protože to by z principu odporovalo jakýkoliv svobodě), tak se to v lidech probudí. Protože sice v myšlení člověka hraje výchova zásadní roli, ale neznamená vše. Člověk je od přírody taky vynalézavej. Zkrátka se nemá smysl o tom bavit na jakýkoliv reálný úrovni. Další teorie založená na principu kulatejch krychlí.

                    4. Oooo nikoliv.
                      Naopak se samozrejme pocita s tim, ze lide jsou ruzne, od hodnych po zle. Ti zvlaste vynalezavi zli budou jiste pachat odporne ciny. Jako by je dneska nepachali take, ze… Dneska pachaji mnohem horsi zverstva, protoze mnohdy nenesou zadne naklady a ani nenesou zadnou zvlastni zodpovednost.
                      Vezmeme si takovou armada – najeci velitele se rozhodnou a poslou nejake lidi do nejake valky, kterou: Oni sami neplati, oni sami neriskuji sve zivoty a kdyz se to posere, nemaji za to jinou zodpovednost, nez ze je mozna odvolaji a poslou do duchodu. To je prece super job, ne?

                      Jinak to, ze lide jsou soutezivi, chteji mit vice a vice, chteji mit vice nez ostatni a podobne je zakladni hnaci motor lidstva a tento se prave nejlepe zuzitkuje na volnem trhu.
                      Neni to tedy tak, ze by „ancap nepocital se zlymi lidmi“. Ancap s nimi pocita a umi si s nima poradit nejlepe ze vsech moznych system – ackoliv ne IDEALNE.
                      Idealne si s nimi totiz neporadi ZADNY system ci nesystem.
                      Tudiz argumentujes, ze by byly nejake problemy a proto je to spatne. Ovsem to, ze dneska jsou ty problemy nasobne horsi, to jaksi prehlizis.

                    5. „Ancap si s nicim neporadi, neni to system. Proste se stane to, co se stane a nejak to dopadne. Jak ja mam vedet, co to bude?“ Lojza, 22. 11. 2016 11:08

                      „Neni to tedy tak, ze by “ancap nepocital se zlymi lidmi”. Ancap s nimi pocita a umi si s nima poradit nejlepe ze vsech moznych system – ackoliv ne IDEALNE“ Lojza, 22. 11. 2016 13:23

                      Těch kdyby tam máte prostě moc. Už se v tom sám plácáte :)

                    6. Wow, tak ted jsi mi to nandal.
                      Dobre, vyjadrim se presneji, aby mela dusicka klid: V ancapu se s nimi pocita a lide si s nima umi poradit v ancapu nejlepe ze vsech „systemu“
                      Uz je to ok?

                    7. No já jsem nikomu nic nenandal. Jednak tu s nikým nesoutěžím a za druhý i kdyby, tak sis to nandal sám :) Byly to sice zábavný úvahy, ale teď zpátky do reality…

            2. Tak hlavne civilizace je hodne tenoucke pozlatko a staci malinkaty skodoliby stouch zvenci do nasi „civilizace“, anebo maly skodoliby rozklad zevnitr do nasi „civilizace“ a lid nema problem prepnout okamzite do doby kamenne.

              Stacilo by fakt, aby na benzince nebyl benzin, aby nesla elektrika, vypadl internet, nejely bankomaty, zavrely obchody s potravinami a v radiu rikali neco o tom, ze lidi nemaji panikarit a ze vse je pod kontrolou.

              Davam nasi slavne civilizaci mozna den, mozna dva, nez lidi vytahnou noze a pujdou se podrezavat navzajem.

              Jak tuhle na Ostavsku vypadla elektrika na 10 hodin a pekarny v Martinove nenapekly chleba, tak cigani do 2 hodin vykoupili vsecky obchody a pak chleba dealovali od 11ti hodin dopoledne, kdy uz vsude jinde dosel za 50Kc kus.
              A lidi fakt ten chleba za pade od cigana kupovali, jak by nemeli plne regaly sucharu, oplatku, piskotu a musli.

              Predstavte si, ze by v obchodech nebylo vubec nic a nemeli byste jak vybrat prachy z banky.
              Preju good luck s predstavami o svobodných bytostech žijících v harmonii, ktere se demokraticky sejdou a budou resit, co s tim dal.

              1. no moje řeč

                v takové situaci máte do týdne vládnoucí vojenskou juntu, jako je ostatně v 3. světě běžné

              2. Ber to tak, ze manzelsky par je take stastny, dokud jeden z nich nezahne a druhy na to neprijde. Jedna nevera a je po harmonii. Jenze… ono k te nevere treba nemusi dojit a cely vztah je zalozen na duvere, ze k ni nedojde. Ale staci, aby treba borec zkejsnul ve vytahu s nejakou slicnou devou, budou tam hodinu o necem krafat a ve finale se domluvi na veceri… a uz to jede.

                Prilezitost dela zlodeje a nemanzelske deti. Uplne stejne je to s tou spolecnosti. Kdyz bude prilezitost, tak se to cele vysere. A ted: bude ta prilezitost? To je otazka. Clovek take treba udela predmanzelskou smlouvu, chytre pracuje s majetkem, i kdyz nikdy nemusi k rozpadu manzelstvi dojit. Tim to ale take konci.

                1. Manipulace trhu uz letos prekonala vsechny dimenze a zakladni ekonomicke poucky.
                  Centralni banky maji na svych ucetnich knihach akcie i dluhopisy a nafukuji ekonomiku tistenim penez v takove mire, ze uplne bezne drzi vice nez jedno rocni HDP a tempo tohoto silenstvi se stale zrychluje. Dnes uz se na burze nespekuluje na vykon podniku a ekonomiky, dnes se spekuluje na to, co udelaji centralni banky, jake vyhlasi urokove sazby a kolik akcii zase koupi za zbrusu nove natistene penize v QE.

                  Kdyz se tak na to divam, tak si rikam, ze lidem proste dve svetove valky nestacily.
                  Trump je fajn chlapek, ale stoji s kyblickem a lopatickou proti tsunami.
                  Cela ta masinerie WallStreetu, bankeru, elit, politicky korektniho tisku a pravdolasko levicove humanisticky orientovane luzy, co by vsecko jen danila a prerozdelovala se uz neda zastavit.

                  A co se tyce ekonomiky, uz neni kde brat. VW to ma podle me spoctene. Chtel expandovat do USA, tak mu to vysvetlili. I ten hnijici Reanault a PSA maji ziskovost kolem 6 procent. VW 1.5 procent. To znamena, ze nebudou prachy na nove modely, inovace a rozsirovani portfolia. Uz zacali propoustet. A aby to meli jeste vice posrane, tak sami odborari prisli s pozadavkem na investice do elektromobilu, pricemz elektromobily nikomu nidky jeste nevydelaly ani na slanou vodu.
                  Viz slavna Tesla, ktera nikdy nevykazala nic jineho, nez ztratu a i pres dotace zleva zprava uz musela delat machinace v ucetnictvi, aby vubec nesla do bankrotu.
                  Mezitim se v Indii uz shazuji nove natistene penize z vrtulniku.
                  U nas to muze byt klidne uz zitra. Jeden den vam obstavi bankovni ucet a druhy den budou shazovat nove natistene prachy z vrtulniku, aby nekrachla ekonomika.
                  Ano, za cenu takovychto opatreni muzeme tu agonii prodlouzit jeste o par mesicu, ale to na vysledku nic nezmeni. Situace neni udrzitelna a spousta lidi bude muset prijit o vsecko, spousta lidi bude muset byt zapletena do valky a zemrit a teprve pak bude mozno zacit odznova. Drive ne, protoze holt lidi si nalhavaji, ze to prece nemuze byt tak zle…

                  1. No uvidime za tyden…

                  2. to Lojza, je uplne jedno, jestli za hodinu, za tyden nebo za 10 let. Jestli ti to nedochazi, tak cim pozdeji to spadne, tim vetsi to bude drzkopad. Stejne si myslim, ze se to do tydne polozi.

                    Pritom konspirativni realita bude porad do posledni chvile vytrubovat ekonomicke ozdraveni a rust urokovych sazeb, ktere jsou uz od roku 2006 „docasne“ na nule, dokonce ted i v zaporu.

                    To je skoro jako docasna pomoc zemi Warszawske smlouvy po 68mem, coz vyustilo v 20 let nuceneho svazku na vecne casy se SSSR. My jsme celosvetove na urokovych nulovych sazbach 10 let a globalni ekonomika je na tom uplne stejne, jako SSSR den pred kolapsem.

                    Omezeni pristupu lidem k hotovosti je uz posledni stadium konce. A presne ten uz nastal a neni to jen Indie, kde to je jen nejvyraznejsi…, uplne to same je Francie, Spanelsko, Uruguay, Australie a Svycarsko.

                    A to nemluvim o USA, kde tamni investicni „elity“, jako Warren Buffet,drzi 55 miliard dolaru cash.

                    K cemu by to delal, kdyby nenastavala posledni faze financniho kolapsu ?

                    http://www.zerohedge.com/news/2016-11-21/global-cash-ban-not-over-its-about-intensify

                    1. No tys rikal cosi o 1.12, tak jsem zvedav…samozrejme nebudu svine, klidne ti dam do konce prosince, s cimz jsi zacinal…

                    2. Ne, není jedno, jestli za týden, nebo 10 let. Pro mě je to například zásadní rozdíl, protože za deset let už budu mít práceschopné děti, co mohou okopávat záhony a nejsou tak háklé na nachlazení jak teď. A takový rozdílů jsou mraky a pro všechny.

                      Jinak tvrdit, že nějaká strategie „jednou selže“ je snadné – na věky prostě nic nevydrží.

                    3. Za deset let Tě Tvoje děti budou s požadavkem na alespoň minimální kooperaci v rámci domácích prací posílat obratem do temných končin, protože puberta. Na nachlazení budou dětičky háklé stejně, protože se dílem nebudou chtít pořádně oblíct, aby „nevypadaly blbě“ před ostatními puberťáky a dílem budou simulovat různé choroby, aby nemusely do školy. Nechci Ti brát iluze, ale užívej si, co máš. Pak už to bude jen horší do doby, než dostanou rozum a to už budeš stařík s tím Němcem a bude Ti to fuk :-)

                    4. je to jedno protoze ten pad ma svoji hloubku a delku prubehu a dojde to pokazde do toho sameho bodu. Pokud to zacne dneska, muze to byt takovy mirny sesup ala Ukrajina, navenek fungujici stat, uvnitr si to v parlamentu rozdavaji pestmi oficialni koalicni partneri – nacisti s neoliberaly – prosti lidi zvoli kohokoliv za kilo mouky , cukru nebo pohanky a na polovine uzemi obcanska valka.

                      To je ten lepsi scenar.

                      Pak je ten horsi scenar, ze to budou par let drzet nasilim pri zivote, pak jednoho krasneho dne proste banky celosvetove zavrou , zmrazi lidem penize, lidi typu Breivik se stanou pres noc nevolene celebrity a zacne ta spravna diktatura proletariatu. Tak nejak to bylo ve starovekem Rime i s nastupem Hitlera.

                      Osobne doufam, ze se to posere co nejdriv s mirnejsim prubehem.

                    5. Combine weak economics with higher interest rates, which negatively impacts consumption, and a stronger dollar, which weighs on exports, and you have a real potential of a recession occurring sooner rather than later….
                      tohle fakt neni z moji hlavy a podivejte se na libovolnou nesrackometi stranky zabyvajici se US ekonomikou – vsude uvidite to same.

                      Na dluhopisech ted trati investori miliardy dolaru, tim jak se ocekava zvysovani urokovych sazeb, ktere je nezbytne, protoze se zacina ozyvat inflace spotrebitelskych cen. Mame tedy inflacni tlaky v realne ekonomice, ale soucasne bublinu na trhu dluhopisu, protoze poslednich par let srackomety pindaly o deflaci a vsichni investori si nabrali americkych dluhopisu tri prdele. Penize se tedy masivne presouvaji z dluhopisu do akcii, ale ty jsou totalne prepalene na absolutnich maximech, prave na vrcholu bubliny a ceka je korekce 30-50procent smerem dolu. Toto nikdy nebylo, aby byly bubliny na dluhopisech i akciich kulminovaly naraz, historicky to je naprosto bezprecedentni stav. Do toho imploduje cena nemovitosti, protoze stagnujici ekonomika, inflace, rust uroku a zdrazovani komodit neni fakt kombinace faktoru, kdy by lidi tlacili na nakup novych nemovitosti, spise zjisti, ze nejsou schopni splacet hypoteky, co si uz zatim nabrali. A samozrejme, lidi , firmy i staty jsou tak zadluzene, ze nemohou dale do dluhu. Zeme jako Indie uz se zacinaji kvuli svym extremne drahym dolarovym zavazkum hroutit, protoze rust ekonomiky je nula nula nic, ale kurz dolaru roste a jeste na nem rostou urokove sazby. Samotne USA si maluji rok od roku absurdnejsi dluhove stropy. Americka ekonomika zalozena na konzumu uz ted nemuze rust, protoze zvyseni urokovych sazeb udela spravu americkeho dluhu nejdrazsi polozkou americkeho rozpoctu a na konzum na dluh uz nic nezbyde. At se na to divam z jake strany chci, je to sach mat. Trump mozna vyhral prvni bitvu, ale opravdova valka jeste ani nezacala.
                      Ta zacne, az FED vyhlasi v prosinci urokove sazby 0,5% do implodujici ekonomiky, extra silneho kurzu dolaru, hrouticiho se trhu dluhopisu a obrovske, 30lete bubline na akciich, ktere dosud nezazily poradnou korekci, pokazde je z toho pokazde vysekaly centralni banky, FED a tiskarny na bezcenne papirky.

                      Osobne to vidim na hyperinflaci a soucasne zmrazeni uctu obyvatelstvu, ale reseni je samozrejme vice. Na tohle si fakt rad jeste pockam, s cim nase ELITY prijdou a hlavne, na koho to svedou, jestli na Trumpa nebo na Putina.

                    6. Kdyz jsem jeste delal do futures, taxem se naucil jednu vec: zadna cena neni dost vysoka na to, aby nemohla rust. Je uplne fuk, ze je ta cena uz davno iracionalni, ze se deji desne veci, mozna i zavrou burzu,… ale jelo se vzdy dal a dal.

                      Delal jsem kratke pozice, clovek nemusel tolik sledovat vnejsi faktory, na to jsem nemel ani cas, ani naladu a kdyz uz cena na burze padla, tak v ni ty faktory uz stejne byly. Velmi rychle jsem se naucil, ze predvidat, ze to ci ono se stane tehdy a tehdy, bylo spise mym zboznym pranim z jakychkoli pohnutek, nez realna vize budoucnosti. Ze cukr spadne na tolik a tolik, to bylo predem jasne. Ale kdy? To jasne nebylo a i ty nejskeptictejsi stop-lossy byly vyhazovany skalpery neuveritelnymi zpusoby.

                      Takze… verim, ze se to posere. Mozna se toho i doziju. Ale to je asi tak cele, co od toho ocekavam.

                  3. ad Mezitim se v Indii uz shazuji nove natistene penize z vrtulniku. – byl by k tomu nejaky odkaz ?

                    imho QE lze rozumne pouzivat i nadale (v podstate donekonecna, vcetne sanace pruseru ktery vzniknou, viz nyni treba Deutsche bank to je casovana bomba pro ECB), vzrust cen se projevuje momentalne hlavne na akciich a nemovitostech (takova skryta inflace ktera okrada lidi o uspory) urokove sazby FED moc zvysit nebude chtit (0.5 procenta jeste neni tragedie, neco jineho by byly treba 4 procenta), usa se budou snazit mit slaby dolar jako kazda jina zeme dnes

    5. V USA v XIX. století demokracie ještě nebyla (a mj. proto to tam také fungovalo velmi slušně). Podrobně to rozebírá kupříkladu Ron Paul v tomto excelentním článku.

  8. Dobre napsano DFENSi.. jako uz je standardem.

    Jen bych jeste nastinil jeden uhel pohledu, jak vnimam demokracii soukrome ja a ktery nebyl zminen. Ja vnimam demokracii jako hodne drahou, zbytecnou a neefektivni nadstavbu nad ekonomikou zeme. Respektive, jen ta zeme, ktera uz dobre funguje sama od sebe, ma kvalitni, inteligentni, zvladatelne a pracovite obyvatelstvo a po staleti fungujici statni instituce a pravni system si muze dovolit ten luxus naimplementovat si demokracii, ktera to ovsem drive nebo pozdeji dovede s pravdepodobnosti rovnajici se jistote do sracek.

    Takze demokracie je mozna jen ve statech, kde si lide principialne vali suny a kde i posledni bezdak ma takovou zivotni uroven, ze si muze dovolit ten luxus podporovat status quo a elity u kormidla. Tedy nebude to fungovat v byvalych koloniich a emergent marketech, ze kterych profituji „demokraticke“ zeme jako USA a par dalsich, na kterych by mi stacil pocet prstu jedne ruky.

    Pokud pominu tyhle „economy thugs“ staty, ktere svoje ekonomicke zlociny maskuji nalepkou demokracie (a je to kurva draha nalepka, podivejte se , kolik miliard dolaru stala kampan Clintonove), tak nikdo dalsi vlastne nema zajem na demokracii.

    U nas za komancu zadna demokracie nebyla, ale presto jsme si na ni uspesne hrali a chodili k volbam, kde jsme volili jednu stranu. Po sametu jsme si na demokracii hrali az do te doby, nez nam to EU vysvetlila, kdo ze tady vladne a je to zase jako za komancu.

    Mimochodem, kdyz mame tu demokracii, proc se napriklad svobodne nedozvim z medii, ze koncern VW propousti celosvetove 5% zamestnancu, coz dela nejakych 40tisic lidi, a ze se to dotyka i Nemecka, potazmo Evropy ? Kdyz mame tu demokracii a kdyz uvazim, kolik spiny se nakydalo na Trumpa, Zemana, Putina a Cinu, tak bych fakt cekal, ze se srackomety uraci trochu informovat vovcana, kam nase ekonomika navazana na nemecky automotive bude nevyhnutelne smerovat. To jen tak na okraj, kdyz tento blog je hodne o autech a o koncernu VW, ktery v tom je tentokrat docela nevinne a stal se obeti geopolitickych intrik ze strany USA (samozrejme „demokratickych“, jak jinak).

    1. VW se stal především obětí intrik vlastních … a pak celoevropských. Roky a roky trvající podvod na zákaznících, kteří byli nuceni platit víc a víc za „vyfikundace“, které splňovaly přece jen vozy vybraných …. se prolákl, když si na něj VW sama naběhla. Nejprve svými vlastními podplacenými předpisy likvididovali konkurenci a mysleli si, že pouhým přeprogramováním softu utají přirozené fysikálno jejich vlastních výrobků ….. až už „konkurenci“ došla trpělivost.

      1. No a predevsim o tom propousteni jsem cetl na netu uz pred par dny, a to prosim nekde na hlavni strance na Seznamu…Takze jako obvykle nas tu kolega troll krmi kravinama…

    2. Ja to tak nevidim. Na jedne strane je demokraticka poptavka obcanu, premistit se z mista A do mista B autem, ktere je spolehlive, ekonomicke, ma neco jako zrychleni, sedi v zatackach a nevypada jak rozslapana plechovka od Coly.

      Presne takova auta se NEVYRABEJI, protoze kdyby se vyrabela, tak bychom jezdili masove v necem, co by pripominalo BMW trojkove rady z let 1980-1990.
      Jenze takova auta uz by dnes umel vyrobit kdekdo, takze emisni limity, buzerace, asistenty a kurvitka, aby se vysachovala konkurence.

      Demokraticky to nikomu k nicemu neni, krom par nadnarodnich korporaci. I ty sam vis, ze jako ridic bych ocenil benzinovy ctyrvalec nebo radovy sestivalec plnici normu Euro1-2, se zrychlenim 0-100 kolem 7-10 sekund a se spotrebou kolem 7mi litru, coz je spotreba mnou uvadeneho prikladu BMW z 80tych let. Zadne prime a sekvencni vstrikovani benzinu, zadne vypinani valcu, zadne high tech kurvitka delajici z auta pojizdnou zkusebni laborator.

      Cena ropy je na 20ti letych minimech, je snad mym demokratickym zajmem, aby stal litr benzinu na stojanu 30KC ? Pred 20ti lety, kdy stala ropa stejne stal benal 23Kc a CZK proti dolaru vyrazne posilila, tak kde je asi tak problem ? Ze by nenazrany stat a jeho spotrebni dane ?

      Takze mi nic nerikej o normach a podvodech VW. Korporace si zavedly a odhlasovaly v parlamentech a EU svoje ekobuzeracni zakoy a nakonec pes sezral psa, no a co ? Hlavni obeti systemu neni koncern VW, ale koncovy spotrebitel…

      1. ted jsem to jen tak letmo pocital, kdyby platila otevrena trzni ekonomika, tak vzhledem k soucasnym cenam surovin a cenam pred 20ti lety by mel stat litr benzinu na stojanu kolem 19 korun… takze spotrebu 7l na sto u klasickeho atmobenzinu nebo 5l na sto u downsizovaneho oturbeneho ekosrace bych asi u benzinu na takove to domaci jezdeni kolem vesnice a okoli neresil, ze…

        1. Od té doby taky režim natiskl minimálně větší stovky miliard, to tak akorát sedí.

    3. To drahy nablbly Lojza.

      Nikoliv, nemas pravdu a to hned dvakrat.
      Zaprve media neinformovala vyvazene o skandlau VW a zadruhe media ani neinformovala dostatecne vyrazne k tomu, ze koncern propousti 5% zamestnancu a jaky to bude mit dopad na jejich subdodavatele a navazany byznys.

      Ad1. Media vystajlovala VW jako obet lzi, i CEO VW to tak medialne podal,
      VW CEO: ‘WE MADE A HUGE MISTAKE AND WE’RE GOING TO PAY FOR IT’ .

      Ale to neni pravda. VW neni obeti zadnych chyb, ze by podvadel s emisema. VW a vsechny ostatni automotive korporace v EU jsou hlavne vinni tim, ze vubec ekonormy prolobovaly do EU legislativy. Ze je jejich vlastni zprasena a nedodrzitelna legislativa nakonec sezrala je naopak velmi dobre, akorat ucet zaplati obcan EU na zachrannych baliccich pro Nemecko.
      A cela ta krize nenastala lhanim a podvody, ale skodolibymi zajmy Americanu, kterym se sere jejich vlastni automotive a nechteji nemecke sazomety na americkych dalnicich.

      Puvodne to mel byt samozrejme bic na japonske a korejske importery do EU, ale protoze USA jsou hospodarsky dole, tak uz zerou krom Japoncu i sve kolonialni devky v Nemecku, tak rikajic dve mouchy jednou ranou.

      Ad dve. Zruseni 40tisic mist v nemecku nebude VW slouzit ke zvyseni produktivity a zamyslene vyrobe elektromobilu a samoridicich aut, jak na okraji a hodne mirne „informovaly“ srackomety treba zde, http://byznys.ihned.cz/c1-65523210-volkswagen-zrusi-kvuli-dieselgate-na-tricet-tisic-pracovnich-mist-setri-i-na-rozvoj-elektromobilu

      ale jde o to, ze snizi celkovou vyrobu a to trvale a nevratne, protoze prohrava v konkurencnim boji a krom propustenych lidi primo VW to bude mit dopad na miliony dalsich lidi v pozicich jejich subdodavatelu. O tom nikde ani zminka.

      Tomu fakt rikam neobjektivni a nevyvazene zpravodajstvi, kdyz to porovnam, jak media vysilovala s Trumpem, Zemanem, anebo treba i Brexitem, chapu, ze mas Lojzo nulovou pamet, ale pro osvezeni…

      Titulky článků od 10.5.2016 :-)
      Brexit by mohl znamenat ekonomickou recesi, varuje guvernér centrální banky
      Dopady brexitu? Pád libry, oslabení Německa, varují banky
      Britská centrální banka i Německo varují před brexitem. Odchod z EU by nepříznivě ovlivnil celou Evropu
      Co se stane po brexitu? Ve hře je prosperita Británie i kolaps EU.
      Brexit může v Evropě rozpoutat válku, varuje Cameron – Novinky.cz
      Exšéfové tajných služeb: Brexit oslabí Evropu, slavit budou teroristé
      Brexit by mohl ČR připravit o miliardy Kč a snížit růst
      Brexit oslabí libru o 20 procent, varuje institut
      Jaký dopad bude mít brexit na spolupráci s EU? Juncker před odchodem varuje
      BoE nemění sazby, zhoršuje prognózu a varuje před Brexitem
      Cameron před referendem varuje: Brexit by ohrozil mír v celé Evropě
      Bank of England hlasitě varuje před Brexitem
      Brexit by mohl podstatně oslabit německou ekonomiku, varuje ekonomka
      Německé firmy omezují investice v Británii, obávají se brexitu
      Němci omezují investice v Británii, kvůli brexitu by mohli přijít až o bilión
      MMF: Případný Brexit by poškodil finanční trhy i Británii samotnou
      Brexit prý poškodí růst Británie i světové trhy
      Z brexitu nevzejde nic dobrého. Destabilizuje jen finanční trh, varuje MMF
      Federace britských odborů TUC (Trades Union Congress) varovala před vystoupením Británie z Evropské unie
      Třem milionům Evropanů hrozí po Brexitu deportace, naznačuje vláda
      Fitch varuje před snížením ratingu zemí EU a Británie při brexitu
      Počty odpůrců a příznivců Brexitu jsou vyrovnané. Sázkové kanceláře ale věří, že Británie v EU zůstane
      P.C.Roberts: Washington je rozhodnut Brity z EU nepustit.
      Příznivci britského členství v EU posilují, silné slovo mají etnické menšiny
      Proti Brexitu se staví již i technologičtí giganti
      Brexit. Hrozba pro Velkou Británii a příležitost pro investory
      Technologické firmy proti brexitu: Opouštět unii je šílený plán
      Setrvání Británie v EU podporují známí herci a spisovatelé
      Brexit strhne Británii do recese? Lidé bez práce, přijde drahota, varoval Cameron
      Po odchodu z EU by mohlo zaniknout až 820 tisíc míst, varuje britská vláda
      Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie
      Brexit. Hrozba pro Velkou Británii a příležitost pro investory
      Brexit zdraží rodinnou dovolenou a půl milionu lidí přijde o práci, varuje Brity Cameron
      Brexit je skok do tmy, který zvýší ceny, varuje Cameron. Libra by oslabila až o 12 procent
      Ekonomičtí teoretici zrazují od brexitu, část byznysmenů jim nevěří
      WTO: Brexit bude stát Británii kvůli clům miliardy liber
      Odchod Britů z EU by ohrozil růst světové ekonomiky, upozorňují země G7
      V případě brexitu se chce Gibraltar připojit ke Španělsku
      Nejistota narůstá. Brexit by zasáhl hospodářství po celém světě
      Brexit by vedl k chaosu na finančních trzích, varoval šéf francouzské centrální banky
      Šéf NATO k brexitu: Teď není dobré zvyšovat nestabilitu
      Ministr: Brexit? Noční můra obrovských rozměrů
      Brexit ohrozí mír v Severním Irsku, míní expremiéři Major a Blair
      Hrozí další válka? Expremiéři promluvili o dopadech brexitu
      Čeští europoslanci: Brexit neprospěje EU ani Británii
      Britští senioři se kvůli brexitu bojí o španělské sociální výhody
      Německý ministr financí: Británie po odchodu z EU nebude mít přístup k evropskému trhu
      Průzkum: Odpůrci brexitu mají desetiprocentní náskok
      Schaeuble: Na Brexitu by tratila především Británie, Evropa by si s ním poradila3
      Při Brexitu by evropské trhy propadly o 24%
      Americké akcie v pátek výrazně klesly, investoři začínají intenzivně spekulovat o dopadech případného brexitu
      Německo doufá, že Británie zůstane součástí EU
      Případný brexit otřásl pražskou burzou, propadla se nejníže za sedm let
      Brexit vede: pro odchod z EU je nyní 55 procent Britů
      Členství v EU nás stojí 12 miliard týdně, přeli se Britové kvůli brexitu
      Schäuble: Brexit může vyvolat referenda i v dalších zemích
      Odchod Británie z EU probudí novou vlnu nacionalismu, varuje politoložka
      Odchod Británie z EU by podle expertů potěšil Rusko
      Tuzemští politici proti brexitu: Pozice Čechů v Británii by klesla
      Cameron: Po brexitu bude méně peněz na důchody a zdravotnictví
      Brexit by posílil korunu k libře, ale oslabil akcie, tvrdí odborníci
      Analytici: Brexit by oslabil libru vůči ostatním měnám
      Zaměstnavatelé: Odchod Británie z EU by snížil český vývoz
      Americké akcie poslala k jihu oslabující cena ropy a zvyšující se pravděpodobnost tzv. brexitu
      OECD: Odchod Británie by snížil ekonomický výkon EU o jedno pct
      Brexit? Co to je? Francouzi mají jiné starosti
      Čerstvý průzkum o Brexitu protiřečí předešlému. Zastánci setrváni v EU prý vedou
      Britský plebiscit podle analytika ovlivní slovenské předsednictví
      Tusk ostře proti brexitu: Nastane konec celé západní politické civilizace
      Brexit by zamával trhy: české akcie by zasáhl volný pád
      Úprava vztahů mezi Británií a EU po brexitu by trvala roky, varuje Tusk
      Brexit by mohl snížit německý HDP až o tři procenta, obává se ekonom
      Brexit by zavedl do recese i Německo, varují ekonomové
      Cameron vytáhl těžký kalibr – Brexit by ohrozil penze, zdravotnictví a bezpečnost
      Británie potřebuje EU. I když společný obchod značně poklesl, tvrdí tisk
      Britské referendum ovlivní rozhodnutí Fedu ohledně zvyšování úrokových sazeb
      Stoupenci Brexitu pustili ze řetězu fúrie, které sami nezvládnou
      Proč nechtít Brexit: Česku přinese větší šok než jiným zemím EU. Zpomalí nás na 10 let, říká ekonom
      Strašidlo brexitu dál obchází Wall Street
      Nejistota kvůli brexitu poslala dolů také asijské akciové trhy
      Britští bankéři: Brexit poškodí finanční průmysl a zničí naše prvenství
      Brexit způsobí ekonomickou katastrofu? Možná to bude celé jinak, naznačují studie
      To bude strašné. Brexit prý dopadne i na nás, bude nám hůř
      Akcie na londýnské burze drasticky klesají kvůli obavám z Brexitu
      Obavy z referenda v Británii nepříznivě ovlivňují cenu ropy
      Brexit a následný propad kurzu libry by mohl negativně dolehnout na cestovní ruch, pro Brity bychom byli drazí
      Temné vize o brexitu: chaos, strach a ‚konec západní politické civilizace‘
      Panika: V Německu se děsí toho, co přijde po konci Británie v EU
      Deník Zeit zase předpovídá, že v den případného brexitu vypukne panika na londýnské burze a nesváry mezi evropskými lídry ve snaze udržet jednotu proti dalším případným snahám dalších států Velkou Británii následovat
      První dny po brexitu: Chaos a panika. Agentura zveřejnila děsivou analýzu
      Co bude v EU po brexitu? Chaos, strach a omezování škod
      Čekají nás miliardové škrty a růst daní, varují odpůrci brexitu
      Brexit drtí libru, stlačuje akcie i výnosy dluhopisů
      Británie by v případě brexitu asi musela zvýšit daně
      Bruselští úředníci vymýšlejí scénáře po brexitu, ale jen ústně. Sepsat to nesmí

      1. ty vole, chodíš ty vůbec do práce?
        Co se týče Brexitu, tak žádnej Brexit nejenže neproběh, ale dosud ho ani nikdo nezačal, tudiž zatím vlastně žádné dopady nemá. Jediný co proběhlo je právně nezávazný referendum, který se sice britští politici zavázali respektovat, ale zatim z něj maj akorát hlavu v pejru, protože nikdo z nich neví co s tím.
        Pokud prosaděj „hard“ Brexit a totální odluku od EU, tak to s britskou ekonomikou pořádně zamává a budou mít pár pořádně tvrdejch roků a voliči včetně brexiteerů je sežerou. Pokud prosaděj „soft“ Brexit, tak to sice ekonomicky ustojej celkem v pohodě, ale proserou to politicky, protože budou muset přijmout většinu nařízení EU, budou muset cálovat za přístup na volnej trh a s volným trhem yůstane i volnej pohyb osob a Polish Vermin v Británie zvostane i nadále. Všechno tohle dohromady pohřbí celou ideu Brexitu a navíc se Británie nebude moct podílet na chodu EU a přitom to byl jeden z nejsilnějších hráčů. A brexiteeři jiím to spočítaj.
        Takže pokud to doopravdy spustěj, tak se dá čekat nějakej kočkopes mezi těmahle dvěma variantama a ve výsledku je voliči sežerou, protože i když si Británie Brexitem nakrásně polepší, tak to rozhodně nebude hned a spokojenej nakonec nebude nikdo. Jedině snad Farage, kterej bude zase moct bojovat proti EU.

  9. Stručná odpověď na obsah článku je tento: jsou dva základní typy demokracie, ale jen jedna je svobodná demokracie, kam (zatím) můžeme počítat nás a Západ (tedy zejména země západní Evropy, státy severní Aameriky, Austrálii a několik zemí Asie). Pouze svobodná ( proto tzv. liberální; ale ne ve smyslu liberálové versus konzervativci; zde jsou na jedné lodi) demokracie umožňuje vládu vůle většiny společně s ochranou práv menšiny až po převzetí moci menšinou po vyhraných volbách. Druhý základní typ demokracie je nesvobodná demokracie, kam se právě díky Babišovi a spol. přesouváme, tedy systém formálně demokraticky, který také v určitém okamžiku vzniká z vůle většiny a svobodných hlasováním, ale poté směřuje k autokracii; průzračněji je to vidět na Rusku a dalších zemích, kde se konají volby, ale nejsou svobodné a svobody politické menšiny nejsou zachovány, naopak potlačovány. (dále pak máme nedemokratické systémy – svobodnou nedemokracii, tedy zachovávající menšinu a její práva, ale nevznikající v demokratické procesu, jako jsou některé orgány Evropské Unie; a nakonec nesvobodnou nedemokracii, což je klasický totalitní systém; k němu ovšem může nesvobodná demokracie celkem snadno dospět, viz fašistická Itálie, Německo od roku 1933 atp). Kdo má zájem o stav české demokracie a otázky jejího současného ohrožení, může navštívit http://klubod.cz/

    1. Ne ne, chápeš to úplně blbě. Demokracie je pravý opak svobody. A ve státech na západ a severní ameriky svobodu fakt nemají.

      Ale nechtěl po mně ten obrovskej seznam toho, co se tam nesmí.

      1. V různých státech USA mají různou míru svobody. Někde větší než my tady (někde dokonce daleko větší); někde menší. V celkovém průměru to tam je rozhodně méně špatné než v Evropě, jakkoli to je špatné dost.

        1. Hm, existoval web, kde byl vypsaný seznam USA státu a podrobný rozpis, co tam můžeš mít za domácí mazlíčky.
          Update v roce 2014. Vidíš tam, že třeba v Missouri nebo v Arkansasu nesmíš mít divoký zvířata jako domácí mazlíčky (ani když se narodila a vyrůstala v zajetí – ani od chovatele… vůbec. V žádný formě).
          Jedna známá z USA mi na něj řekla „Totally outdated“ když jsem jí to poslal v roce 2016
          Upravila a poslala zpět. Států, kde nemůžeš mít různá zvířata se rozrostl tak na trojnásobek. Přibyl třeba Texas, Rhode Island a plno dalších.

          A další známá z Texasu měla jako domácího mazlíčka vačici. Našla osiřelé mládě, vzala ji domů, ošetřila, krmila, vypiplala, dala fotky na facebook. Další den zazvonil šerif, že tohle mít doma nesmí. Zabavil – zvíře se nechalo utratit.

          Ještě něco o svobodě v USA?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017