Dělostřelecká příprava 2

Featured Image

Redakční kolega Root ve svém článku Dělostřelecká příprava vyjádřil myšlenku, že média a mocenské kruhy postupují koordinovaně a formou ovlivňování veřejnosti vytvářejí podmínky pro kontinuální růst vládnoucí, v tomto případě státní moci. Používají k tomu nejčastěji vyvolávání pochybnosti, nejistoty a strachu, psal Root.

V diskusi k článku byla také znát určitá pochybnost a nejistota, že prý to není příliš reálné, protože by pak média musela být řízena centrálně a jednotlivým pisálkům by někdo musel diktovat, co mají psát, což se prý neděje.

Dělostřelecká příprava je taktickou součástí vojenské operace, kdy se ještě před operací samotnou formou ostřelování z děl nebo obdobných prostředků eliminuje předpokládaný odpor na dobývaném území a sama operace pak probíhá hladce.

Bude následovat pár příkladů z poslední doby. Abychom věděli, že to existuje. Nebudeme spekulovat o motivaci zúčastněných.

Dámy Königová a Adamičková, Novinky.cz, článek „Mafiánské“ okenní fólie na autech prověří STK. Z článku si čtenář má odnést dojem, že ministerstvo dopravy připravuje vyhlášku, která skoncuje s jevem, který nepochybně vyvolává u některých lidí nejistotu, a to sice zatmavenými bočními skly automobilů. Propustnost skel bude kontrolována v rámci STK. Mafiáni, kteří eventuelně spolu s piráty přijedou na STK se svými zatmavenými skly, neprojdou a tím se bezpečnost provozu na pozemních komunikacích zásadně zvýší. V článku si všichni pochvalují, že to bude prima. Leoš Tržil si pochvaluje, že policie nebude v boji s mafiánskými fóliemi sama. Majitelé STK si pochvalují. že přísnější vyhlášky jsou i pro ně prima, protože jejich práce bude lépe regulovaná a tím pádem radostnější. Jen tak mimochodem se také dozvídáme, že nové kvalitnější STK budou dražší a že před nimi bude nutné z vozu demontovat kryty kol. Zde obě dámy poněkud zaspaly, protože ve výčtu jedinců nadšených novou právní úpravou chybí anonymní řidič, který si rád za přísnější STK připlatí a zasviní si ruce, jen když bude pořádek.

Realita: Zmiňovaná vyhláška je pouze prováděcím předpisem k jinému zákonu, který je ve schvalovacím procesu, a to sice zákona č. 56/2001 Sb. Zákon přináší celou řadu změn v registraci, schvalování a mimojiné také technických kontrolách vozidel, a tyto změny dopadnou na úplně každého. Zavádí se celá řada nových institutů a oprávnění pro úředníky, například získá úřad za určitých okolností právo kontrolovat, zda máte automobil skutečně doma. STK budou povinny bonzovat auta s vážnými závadami úřadům. Tachometr budete oprávněni měnit pouze v autorizované dílně. Atd., více o tomto návrhu zákona zde. Troufám si tvrdit, že se jedná o největší utažení šroubu od dob zavedení tzv. „bodového systému“, především proto, že návrh neúměrně zasahuje do vlastnických práv majitelů automobilů. Tyto fíčury zákona média jaksi opomíjejí a celý zákon je veřejnosti prezentován jako „vyhláška proti tónování autoskel“, což jej patrně má učinit stravitelnějším. Jiných zajímavostí si patrně dámy nepovšimly. Problém s fóliemi ani s STK asi nebude urgentní, protože v roce 2011 zahynulo v důsledku technických závad vozidel 0 osob a i počet nehod významně klesl. Ministr Dobeš asi neví, o čem vlastně mluví.

Dámy Königová a Adamičková opět, článek Obsílky za přestupky do koše? Poslanci chystají prodloužení promlčecí lhůty. V článku se dozvídáme, že je potřeba prodloužit lhůtu pro zánik odpovědnosti za přestupek ze současné jednoroční na dvojnásobek, protože úřady nestihnou (domnělé) pachatele za jeden rok potrestat a ten unikne trestu. Jako příklad je uveden kmotr ODS Pavel Dlouhý aka kníže Pavel z Hluboké. Pachatelé se prý cítí jako ryby ve vodě (jak se asi cítí ryba ve vodě?), protože se odvolávají. Podobně jako v předchozím případě, policisté, strážnicí, dělníci, pracující i zemědělci vyjádřili svoji radost. Vyjádřit se nemohl pouze Kotrouš, protože mu zrovna upadlo ve sprše mýdlo. Článek má vyvolat dojem, že si nyní policie a úřady došlápnou na lidi jako Dlouhý. Článek má také vyvolat dojem, že v přestupkových řízeních se odvolávají jen grázlové a lidé jako kníže Pavel, zatímco slušný občan přijde a zaplatí, aniž by ho zajímalo, co to vlastně spáchal a čím je to dokázáno.

Realita: Ačkoli článek vyvolává dojem, že jde o přestupky dopravní, návrh zákona se týká přestupků všech (zde). Článek tápe terminologicky, obviněný nebo snad i jen podezřelý z přestupku je rovnou nazýván pachatelem. Titulek je nesmysl, zahození jakési obsílky s promlčecí lhůtou nemá co dělat, protože díky minulému kolu utahování šroubů se určitý druh zásilek pokládá za doručený, i když jste ho nedostal. Zvláštní je, že se obě dámy nepozastavily nad tím, jaká je vlastně společenská nebezpečnost deliktu, který úřady nejsou schopny během jednoho roku potrestat. Jaká je funkce sankce u přestupku, který si pachatel již nepamatuje. A zda se nejedná spíše o systémovou chybu na straně úřadů a státních a městských administrativ, že vedou příliš rozsáhlé represivní kampaně proti svým občanům a nejsou s to zvládat jejich průběh.  Je s podivem, že se v článku nikdo nezamýšlí nad zjevnou účelovostí takové změny. Rozhodně není nic špatného na tom, že se domnělí pachatelé přestupků odvolávají, při kvalitě důkazních materiálů a způsobech, jakým se policie a zejména ty obecní pokoušejí přestupky někdy zjišťovat, prokazovat a řešit, se není čemu divit. Zmíněný případ knížete Pavla není zrovna vhodným příkladem, kníže se nikam neodvolával ani neobstruoval, to za něj dělal úředník. On pouze požádal o přeložení své kauzy do Týna nad Vltavou, bylo mu vyhověno a tam se jeho příklad nechal zmizet. Kdyby byla promlčecí lhůta stoletá, nic by to na kauze knížete Pavla neměnilo, jeho spis by byl zasut v šuplíku o to déle. Ale když se provádí dělostřelecká příprava, tak se do kanónu strčí cokoli, co vypadá jako náboj.

Nakonec jsem si nechal perlu. Rootem zmiňovaný soudruh Ginter, článek Přes účty studentů se ve velkém perou peníze, opět Novinky.cz. Nevím, jestli Seznam.cz dělá dobře, že nakupuje zpravodajství od Novinek. Podle článku, při jehož sepisování panu Ginterovi zjevně nalil kebuli nějaký policajt, se mimojiné přes účty studentů perou špinavé peníze. Za minulý rok se jednalo o 29 případů, z nichž celých 15 bylo předáno státnímu zastoopitelství, takže je to skutečně „ve velkém“. Případné trestné činy se podle soudruha Gintera nedaří trestat, protože musí existovat jistota o tom, že peníze jsou skutečně z trestné činnosti. V tomto ohledu je podle páně Gintera zapotřebí změna legislativy tak, aby se nic prokazovat nemuselo a podezřelý se mohl zavřít bez zbytečných formalit: „Zatímco třeba v USA postačuje 51procentní jistota, u nás musí být stoprocentní jistota, že se stal trestný čin, který generoval výnos.“ Článek má ve čtenáři vyvolat dojem, že stačí malá změna legislativy, jen přepsat jedno číslo v zájmu nás všech, aby vina nemusela být prokázána zcela, ale stačí na 51%, vždyť to mají v USA, odkud jsou všechny ty báječné detektivky, co dávaj odpoledne když přijdu z fabriky ze šichty. Stejně se jen válej na školách za naše dělnický prachy! A asi se zadařilo, protože nejlépe hodnocený komentář k článku zní: „Na všechny problémy je jenom jeden recept-převzít ze zahraničí ty zákony,které fungují a přestat se zviditelňováním ve sněmovně.Dej v…lovi funkci a vymyslí papír.Tak to u nás funguje.“

Realitou se tentokrát nebudu zaobírat, myslím, že pan Ginter je na 51% procent nesvéprávný, když si dovolí něco takového publikovat. Myslím, že by zde výborně pomohly Chruščovovy kvóty. Postřílením 50% studentů by se problém redukoval na polovinu, což by byl nemalý úspěch v boji za spravedlnost.

Tolik na téma dělostřelecké přípravy a formování názorů veřejnosti.


28.01.2012 D-FENS
 
 
 

12345 (2x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
328x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017