Dej mi pokoj, já už jsem přispěl - zpět na článek

Počet komentářů: 94

  1. To je takovej blbá kauza. Lidi jsou zkrátka nedvěčná sebranka. Chápu že je sere to, že musí chodit do práce a přitom někdo má tolik. Ale co? Tak to na světě je. Když by jím tý prachy dali, tak to drtivá většina dá na auta a za kurvy. To nemá nemá smysl. Chtějí mít opravenej kostel? Tak ať mají.

    1. Oni řvou různí odboroví funkcionáři, kteří sami na práci nešáhnou.

      1. Odbory jsou novodoba cirkev, nic vic. Jen je tam o neco min buzerantu, zato o to vice komunistu.

  2. Ono je to vcelku logické. Kdyby totiž oni dobrovolní přispěvatelé nebyli zvyklí na každém kroku hlídat, na co jsou jejich peníze konkrétně a účelně vydávány, nedosáhli by nikdy ekonomického úspěchu. Čili, neměli by nic, právě tak jako ti, kteří jim závidí. Žádný úspěšný byznysman nikdy nedá nikomu dobrovolně peníze jen tak: „Tady je máš, dělej si s nimi co chceš.“ Chce vědět, na co je vydává, zvážit, zda je to dobrý účel, zda přinese nějaký zisk (ať už hmotný, společenský či morální), jestli mu taková transakce nějak neuškodí. Bohatí jsou bohatí jednoduše proto, že i když někdy vydávají ohromné částky peněz, nevydávají je bezúčelně.

    Jestliže někdo z nich vydá peníze na opravu Notre-Dame, pak chce, aby byly použity na opravu Notre-Dame. Ne na rozvoj cyklistiky, elektromobility, ekozemědělství, podporu negramotných přilezlíků z Afriky nebo propagaci homosexuality. Kdyby chtěl, podporovat rozvoj cyklistiky, elektromobility, ekozemědělství, negramotné přilezlíky z Afriky nebo propagaci homosexuality, udělal by to. Ale proč? Nemá zájem na tom, aby jím vydělané peníze skončily v nějaké bezedné státní či sociální žumpě.

    Francouzští (potažmo všichni) politici, úředníci a aktivisté nic z toho nechápou a ani pochopit nemohou. V životě totiž nic nevyprodukovali, nezhodnotili, nevydělali. Umějí jen žvástat a rozhazovat z cizího.

    1. Citát neznámého autora: „Levičáci vědí nejlépe, co udělat s penězi, které vydělal někdo jiný.“

    2. Tak oni ti podnikatelé vydělali prachy ve vzduchoprázdnu nebo na Marsu?
      Nevyužívali na maximum infrastrukturu, obyvatelstvo, policii, justiční systém dané země?
      Ale platit za to nechtějí. Daňovou zátěž naloží na bedra chudnoucí střední třídy a pak s velým rámusem a reklamou přispějí pár drobáky na nějakou jednorázovou akci.

      Když si stáhnete nelegálně software tak na vás korporace poštve policejní a justiční systém, který z daní neplatí ona ale vy.
      Z tohoto důvodu na rozdíl od českých vohnoutů nepovažuju Škodovku za české auto, když zisky jdou skopčákům a daně nizozemcům.

      1. Ale oni za infrastrukturu platí. V podstatě vše je nějak zdaněno. Lidi sociální a zdravotní daní, doprava spotřební a silniční daní, elektrika a plyn daní z elektřiny a plynu, baráky a pozemky daní z nemovitosti. Ukažte mi jedinou součást infrastruktury, která není zdaněná. Jo, daň z vody ještě není. Daň ze vzduchu v podobě emisních povolenek už ale jo.
        I ta šílená byrokratická zátěž je vlastně formou daně, protože stát nutí firmy dělat práci, kterou by měl dělat sám. Takže buďte tak laskav, a nechte si svoje pohádky o hodném státu a zlých kapitalistech pro někoho jiného.

      2. Když si koupím škodovku, pak mám tu škodovku a škodovka má mé peníze? Kam a komu je dají potom mi snad může být jedno. A pokud mi to jedno není koupím si něco jiného, kde to dají třeba japoncům nebo maďarům.

      3. Za prvé, je podstatný rozdíl mezi tím, když něco dáváš dobrovolně, a když ti někdo něco bere násilím nebo pohrůžkou násilí /naval prachy, nebo tě zavřu do vězení/. Z tohoto důvodu jsou daně vlastně zákonem posvěcené vydírání. To za prvé.
        Za druhé, oni neplatí dodatečnou daň, oni dávají dobrovolný příspěvek – ze svého, z peněz, které jim po právu i podle zákona patří. A někdo, kdo v životě nic nevydělal, umí jen strkat pracky do cizí kapsy a rozhazovat prostředky vyprodukované jinými, řve a ukřivděně kvičí, že by měli dávat na něco jiného?

        Je to asi stejné, jako kdyby sis chtěl dejme tomu koupit lístek do divadla, protože bys rád slyšel a viděl muzikál. A u pokladny by postával nějaký zasr… aktivista a vřískal na tebe, že jsi zmrd, protože bys měl ty prachy dát jemu, on ví lépe co s nimi a použije je na vybudování střediska pro feťáky (přičemž jich samozřejmě tři čtvrtiny ukradne a rozdělí svým kámošům). Ale co je tobě do nějakých feťáků, jsou to tvoje peníze a ty za ně chceš jít na muzikál… !

        A co se týče té infrastruktury: Když vidím, na co jsou vydávány peníze, které zaplatím na daních, jak jsou rozhazovány za kdejakou píčovinu, která mi v důsledku více škodí než prospívá, jak jsou z nich podporováni a vyživováni nejrůznější paraziti, neziskovkami počínaje a všemožnými bílými i barevnými nemakačenky konče, jsem nucen se stýkat se samolibými arogantními úředníky, kteří jednají s občanem jako s póvlem a ani je nenapadne, že jim v úřadě rostou pupky z našich daní – pak tiše (a vlastně ani ne moc tiše) držím palce každému, kdo dokáže odrbat stát o korunu na dani. Protože zaplacená daň, to je hodnota, kterou jsem já vyprodukoval, někdo jiný mi ji násilím odebral a spláchl do hajzlu.

        1. Z hlediska vyššího principu mravního neplatit dane tomuto gangsterskemu statu není zločinem!

          1. Ti majitelé obchodů a kaváren a hospod, co platili v USA ve 30. letech italský mafii peníze za ochranu na tom byli vlastně podstatně líp. Měli to mnohem levnější a mohli se spolehnout, že příslušná rodina zjedná pořádek, když tam začnou nějaký drbani dělat bordel. Protože to byla věc cti, zajistit svůj revír. Teď platí lidé státu v různých daních 70% toho, co vydělají a za to se na ně stát vysere a fízlové přijedou tak akorát po akci obkreslit jeho mrtvolu.

            1. Co vyserou, většinou se ovčan setká s ním, že ho ozbrojená pěst dělnické třídy (nebo jak se to zrovna jmenuje) zdrtí ve snaze udělat si čárku za nějakou píčovinu, ke které se prokecne (viz ten přejetej ožrala na silnici nebo ztracená ovčanka).

      4. Covece, honem si nemuzu vzpomenout, kdy nektere moji firme pomohla PCR nebo justice. Naopak, kdyz jsem z neplaticu nechal vymlatit zavazky, taxem musel davat majzla, aby tyto zminene instituce bez prace.

  3. Tenhle článek by byl aktuální tak v roce 1993 kdy jistý prominentní bolševický ekonom v brejličkách kudy chodil tudy vykládal, jak vše vyřeší neviditelná ruka trhu. A cpal se do vrcholné politiky jak ten příslovečný žid na hospodu.
    A když se tam vecpal a získal moc, tak blábolil dál něco o utahování opasků při kterém estébákům a papalášům rozdával desetimiliardové majetlky patřící českému národu. A po jeho zápotonda-style měnové reformě si lidi opravdu museli utáhnout opasky.

    Tehdy by ještě někdo věřil kecům o hodnému kapitalistovi a že nám bolševici o kapitalizmu neříkali pravdu. Ale už o pár let později se ukázalo, že tohle byla jediná věc ve které nám nelhali.

    Samozřejmě že je pro kapitalistického vydřiducha výhodné dát pár drobných na opravu katedrály, protože je to za ty prachy výborná reklama a PR, zvlášť když se ví že dotyčný využívá dětskou otrockou práci ve 3.světě a ten svůj produkt tu pak prodává za nehorázné peníze.
    Pořád je to výhodné a reklama jako bonus, oprotk tomu kdyby na daních ve Francii zaplatil 10x víc a ještě by si tím nemohl udělat reklamu.

    Ještě jsem neviděl firmu která by se honosila tím že přesunula daňový domicil z Monaka zpět do domovské země s tím že tímto podporuje sociální politiku a starost o potřebné. Vždy jde o nějakou jednorázovou akci u které mají přesně vykalkulovanou návratnost ve formě reklamy a PR.

    1. A co ti brání být kapitalista, vydělávat miliony a podílet se na rozvoji země?? Závist je svině. To že někdo má někdo ne je děsně nespravedlivý… Chudáci děti ze 3tich zemí kde neumírají hlady a za to musí pracovat..to jen tady si lidi zvyklí že makat nemusí a břicha budou mít furt plný…

    2. Dětská otrocká práce? To zní fakt dojemně. Jenže takhle funguje ekonomika. Něco vyrobit za určité, pokud možno co nejnižší náklady, a prodat to co možná nejdráže, za tolik, kolik jsou lidé ochotní a schopní za to dát.
      A že existují země, kde děti pracují? Víš ty co? Jeď tam a zeptej se těch dětí, jestli chtějí pracovat nebo umřít hlady, schválně, co ti asi řeknou?

      To co popisuješ není problém kapitalismu, to je problém dotyčných zemí. A jak sis už možná všiml, není řešením ty chudé lidi a jejich děti krmit humanitárními dary. V tu chvíli totiž rezignují na jakoukoli možnost živit se sami, byť i „otrockou“ prací ve fabrice na džíny, a začnou ve velkém plodit další hladové děti. Výsledek těchhle sociálních experimentů z 80. a 90. let se k nám teď valí přes Středozemní moře.

      Znám lidi ze severních Čech, co denně dojíždějí za prací cca 100 km, radši než by byli nezaměstnaní. A vážím si jich. Protože dát jim podporu v nezaměstnanosti a zatížit tak dalšími výdaji daňový systém (čili ty, kteří nejsou nezaměstnaní, vydírat další „nucenou solidaritou“) je to nejblbější řešení, jaké existuje.

      1. S detskou praci je problem jinde. Ty deti byvaji obvykle zamestnavany na ukor dospelych, kteri tak maji problem najit praci a aby nechcipli, tak musi nasekat deti, aby na ne vydelavali. Ty deti neprispivaj k vyssimu standardu rodiny, ty deti tu rodinu zivi.
        Druhej problem je, ze ty deti co od mala makaj ve fabrice nebo na plantazi nemuzou diky tomu ziskat vzdelani nebo odbornou kvalifikaci, tudiz jsou odsouzeni celej zivot delat nekvalifikovany polootroky za par supu, coz brani rozvoji one zeme, coz nakonec způsobuje problemy i nam.
        Tam ten system funguje jinak nez jak fungoval na zapade pred sto lety. U nas fabriky vznikaly prirozenou cestou a kapitalista mel zajem na tom vybudovat si kadr kvalifikovanych zamestnancu v miste fabriky a jako clen mistni komunity mel i zajem na rozvoji a prosperite one komunity, protoze tim ziskaval potencialni zakazniky. Majitel zahranicni montovny si management a odborniky doveze svoje a mistni jsou pro nej jen zdroj levnych mekvalifikovanych otroku. Mistni komunita je mu u prdele a kdyz prestane rejzovat, tak fabriku prestehuje jinam a chuj s mistnima. Investovat do vzdelani a kvalifikace svych delniku nepotrebuje, stejne tam neplanuje vyrabet dlouho.

        1. To, co popisujes, funguje napriklad v Germanii dodnes. Sel jsem za majitelem, ze potrebuju nejaky lidi na urcitou praci, klidne absolventy a ze je sam zaucim. On mi rekl „neni problem, financujeme nemalou casti jednu stredni skolu, posledni rocniky jsou u nas na rozdelenm vzdelavani (cast ve fabrice, cast ve skole), takze zajedeme do skoly, svolame si ucitele a ty jim presne reknes, co potrebujeme, aby je tam ucili. A oni to udelaji“. Ja na to, ze ale v nekterych pripadech se jedna o dost specificke veci, ktere uz krome mne zna asi malokdo. A on na to „to je problem skoly, at se to ucitel nauci, my je platime nemalou castkou plus jsme jim vybudovali moderni knihovnu, takze at se snazi“.

          1. Nojo, u nas to taky takhle fungovalo. Jenze pak to prevzal stat a dneska fabriky nutej stat, at jim urychlene doda makace za levno a stat vymejslejsli, jak detem zkomplikovat pristup ke vzdelani a jak jich co nejvic nahmat na ucnaky.

        2. Hlavne spousta detsky prace je v Asii a tam se na to koukaji jinak ;)

          1. Tak ony ty asijsky montovny jeste nejsou to nejhorsi, prinasej do oblasti nejakej kapitál a jakztakz podporujou místní ekonomiku.
            Co je opravdovej pruser jsou velkofarmy a plantaze. Ty dokazou kompletne zlikvidovat mistni zemedelce, zamavat s ekosystemem a zmenit i hydrogeologicky pomery. Navic je to tezka drina, ty deti tam tahaj tezky naklady, kurvi jim to zdravi a v petadvaceti-triceti jsou na odpis a letej.

        3. „U nas fabriky vznikaly prirozenou cestou“

          Teď myslíš polabský cukrovarnický velkostatky, nebo ty německý kartounový řetězce?

          Anebo uhelnej průmysl? Jo, to byla přirozenost sama :)

      2. Krom toho, v rozvojové pomoci je uz dlouha desetileti trend „naucit je rybarit“. Humanitarni pomoc se posila v případě velkych katastrof, ale jako system trvale pomoci rozvojovym zemim se to prestalo praktikovat někdy v sedmdesatych nebo osmdesatych letech.

        1. V pripade UNICEF, Bradgeliny a dalsich debilu si nejsem uplne jistej, jestli jsme ten debilni trend fakt opustili :-/

          1. UN není myslím téma k diskusi v zemi, která pomoc dokáže doručit opravdu rychle a efektivně tam, kde je třeba. Ano, není to věc státních struktur, no a co?

          2. Dyž všude vidím furt ty reklamy na chudáčky co nemají co do huby a vodu a bláblá, tak fakt ne. Postaví se tam za těžký prachy studna, negři ji za dva roky rozlijí po poušti a když výstav klesne na desetinu, začnou se vo to válčit a genocidovat (což je teda přirozená věc a jedinej tamní limitovač populace, nebejt idiotů z OSN co jim to jdou překazit).

            Pošle se jim hromada žrádla a za 15 let máš 3× víc hub k nakrmení.

            Ne, tam se vůbec nic nezměnilo.

  4. mne by treba prislo jako dobry PR pro spolecnost ze presunula danovy domicil zpet do CR a bude tady platit dane .. ale to se zatim nedeje resp. lidi kaslou na to, od koho kupuji (pokud by se vice rozsirila kampan kupujte zbozi/sluzby jen od spolecnosti co u nas plati dane treba by to vytvorilo nejaky tlak, ale jsem spis skepticky na ty stovky miliard odvadenych rocne matkam do zahranici by to nejspis vliv nemelo).

    jediny kdo toto parkrat uvedl byl Babis ze jeho skupina Agrofert tu na danich plati mnohonasobne vice nez cerpa dotaci …

    jinak u nas se lide take skladali treba na Narodni divadlo ale asi to byli spis drobni stradatele nez velci kapitalisti..

    na zacatku Velke vlastenecke zase sovetsti obcane dobrovolne darovali zlato, stribro … na zachranu maticky Rus … opet spis mali bezvyznamni lide ale ve vetsim mnozstvi

    1. Já něco takového praktikuji, ale obráceně. Pokud jde o služby a zboží typu jídlo nejraději nakupuji od řemeslníků/farmářů, z ruky do ruky, tak aby z toho stát žádné daně neviděl a mé peníze dostal jen ten, kdo si je svou prací zasloužil. Prodejce dostane maximum a já ušetřím. A pokud jde o globální zboží raději nakoupím např. v Alze, protože vím, že mají sídlo na Kypru. Představa, že si majitel za mé peníze koupí třetí jachtu je mi příjemnější než představa, že tím krmím český berňák.

      Na národní divadlo přispěl kromě drobných střadatelů i Franz Josef, Schwarzenberg, Lobkovic, Harrach, Ringhoffer. Dneska by nejspíš organizátora sbírky popotahovala policie za přílišný nacionalismus.
      Co se sovětů týká, tak pokud mám na výběr mezi vyhlazením na jedné straně a podporou vlastního vedení, asi vyhraje to vedení. Taky nezopakovatelné.

    2. Technická: že Babišova tvrzení je nutné brát s rezervou, je myslím známé: https://www.e15.cz/byznys/potraviny/agrofert-loni-ziskal-vic-dotaci-nez-odvedl-na-dani-z-prijmu-1349290

  5. Já to tedy nechápu, jsem stavitel, tělem a duší. Mít takový miliardy tak si hraju vlastní transport tycoon. Stavím přehrady, pyramidy, elektrárny z obnovitelných zdrojů, kdekoliv, třeba v mongolsku kde je pole neorané.
    A naprosto se mi nelíbí, že má někdo miliardy a nepostaví ani blbej rybník. Tady je tolik práce a je potřeba přírodě pomoci a nic. Kolik lidí už přispělo na vodovod do Lybie? Nikdo? Tak kde jsme? Místo toho aby armáda vtrhla do lybie a udělala tam pořádek, postavili se tam baráky, vodovod, kanalizace a udělal se z libie dovolenkový ráj pro evropany, na to furt ti co mají ty prostředky kašlou.

    Zháním pro firmu prostory. Na nájem kašlu, protože to s váma každej akorát zamete kdy se mu zlíbí. Takže jedině něco koupit. Ale nikde nic není. Člověk přemýšlí jestli nemá koupit kus svahu u silnice ve Slatině a dát tam unimobuňky. Ale prostě žádné kancelářské nevyrobní prostory nejsou a když jsou tak za prachy na které nedosáhneme. Přitom se všude furt staví byty a haly, ale o pěknou kancelář za dobrý prachy nazakopneš.

    1. Je vidět že nejsi správný pravověrný židokapitalista. To bys totiž věděl že jediným smyslem vydělávání peněz je jejich hromadění. A ne jejich rozhazování na nesmysly jako je zlepšení životních podmínek té lůzy kterou jsi o peníze obral.

      Pak by ta sebranka taky mohla požadovat lidské zacházení a další výhody. A ty bys je nemohl chovat a dojit jako dobytek na farmě jako doposud.

      1. Byl Baťa kapitalista?

      2. Ty jsi ale vul,to se neda napsat jinak. Cilem je hromadeni? Ale prdlajz, cilem je reinvestovat, aby vynasely. A tim zvysit produkci (spokojenejsi zakaznici, zvyseni zamestnanosti). Jsi zarnou ukazkou toho, jake nesmysly, ktere skodi nejchudsim, levicaci tvrdi.

        1. Tak. To že si koupí další letadlo nebo ještě větší jachtu znamená, že někde hromada lopat ve výrobně letadel nebo jachet bude mít x měsíců co dělat. Prachy tečou do zahraničí? Nou ouvej, koho je problém, že neumíme vyrobit letadla nebo jachty?

      3. Vy dva soudruzi.

    2. Kus svahu u silnice? Já mít miliardy, tak si vytvořím vlastní životaschopnou exoplanetu.

  6. Jo, to je klasika. Dementi si totiz neumej spocitat, ze sto milionu eur je sice dost na opravu katedraly, ale v socialnich davkach by se to projedlo za pul roku. To je jak v USA, kde nekdo zacpal (asi tak na dve sekundy) levicakum hubu, kdyz jim ukazal, ze i kdyby se procentu nejbohatsich zabavil veskerej majetek, tak to nesplati ani pujcky poskytnuty vysokoskolakum na studia.

    1. V US tedkonc byla vetsi bzunda, diky jejich pochybnemu systemu spousta firem ted dostavala zpatky $ misto aby do systemu prispivaly. Coz spoustu lidi pozvedlo, co ze se to deje. Nevim, jak optimalizuji jine firmy, ja se dival na tu, ktera me zajima a vysledek byl ten, ze
      2018: 3 %
      2017: 76 %
      2016: 13 %

      Ja nevim, proc ta firma platila pro 2017 tak silenou palku, ale v prumeru zaplatila 30 % kazdej rok, ale novinarsky mrdky to samozrejme podaly tak, ze firma za rok 2018 zaplatila 3 % na danich, hruza!!! Proc zminovat, ze za rok 2017 jsme jim sebrali 3/4, psssst.

      Ale kazdej z toho ted ma, ze dana firma neplati dane a vyhejba se jim(ne, ze ne, samozrejme optimalizuji a vyhejbaji se tomu, o tom zadna, ale rozhodne ne tak, jak nekteri naznacuji).

      1. The guys from IRS should kneel on them… (Vim, ze takovej idiom v anglictine neni, ale i v cestine to byl spis babismus.)

        1. V tom roce 2017 to se projevila pravděpodobně Trumpova Transition tax, tedy povinné zdanění zisků, které si firmy drží v zahraničí. Obecně dost velké svinstvo, hlavně proto, že je to aplikované i na fyzické osoby (nejvíce biti byli US expati v zahraničí). Bylo to velmi výhodné pro velké firmy, které tak levně zdanily své příjmy a mohly je přesunout domů do USA. Pro fyzické osoby naopak velký problém. I v dalších letech musí i fyzická osoba danit v USA zahraniční zisky svých firem, stejně, jako by to byly jejich osobní příjmy (Gilti tax). Většino se nevyhnou nějaké formě dvojího zdanění.

  7. Dfensovi zase uniklo, že korporace krom neplacení daní rády podporují různé feministické organizace. Zcela typicky právě kosmetické firmy ty různé kampaně proti domácímu násilí (=když chlap přijde utahaný z náročné práce a chce mít uklizený byt, teplou večeři a obstarané děti) a různé skrytě feministické kampaně. Viz třeba firma Gilete s její toxickou maskulinitou.
    https://www.youtube.com/watch?v=koPmuEyP3a0
    Zcela v duchu kulturního marxizmu vídeňské školy.

    A taky korporace rády podporují různé multimulti projekty a projekty na podporu homosexuálů. Třeba Staropramen z těch „českých“.
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Herec-si-v-ruzovych-satickach-udelal-legraci-z-gayu-Natocil-reklamu-na-teply-Staropramen-281888

    A dotují různé strýčky Sorose apod.
    Jako by si Dfens ani nevšiml toho PropAgitu buzerující řidiče, proti „pití alkoholu za volantem“ který produkují samy pivovary. Mohamed by měl radost že i výrobci alkoholu začínají přicházet na chuť právu šaria v té naší eurábii.

    1. S tymi agitkami pivovarov proti alkoholu za volantom to je uplne jednoduche. Kadejaki aktivisti uz nacisto dokurvili tabakovy priemysel a budu si hladat nove ciele. Samozrejme ze alkohol je dalsi na rade. Tak sa pivovary snazia vykazovat nejaku cinnost ktoru mozu pouzit na svoju obranu az dojde k najhorsiemu.

  8. Pokud do toho budou jeste socialisti stourat, tak odhaduju, ze to dopadne stejne jako onehda v Brne. Usporadal se beneficni beh You dream we run. 24 hodinovy maraton s prispevkama. Taky se tam hlasovalo, ci sen ma byt splneny. Nakonec se prijemci docela pohadali „jak to ze on jo a ja ne“ atp. Zustala po tom takova pachut, ze v Brne uz do toho dalsi rok nikdo nesel. V Blansku to kupodivu jede dal a beha se kazdej rok.

    Takze jen tak dal. Stourejte do darcu az se naserou a nebude nic.

  9. Na téhle kauze mě baví:

    – „bída“. kurva v západní evropě nemají ani tušení, rozežranci blbí. Francii se moc nedaří, protože se tam zhusta moc nemaká, němčouři mají taky socialismus jak hovado, ale jsou zatím ve vatě. Nicméně i tak je to západní kurva bohatá země, kde nikdo nemusí ani šetřit, natož živořit.
    – na druhou stranu chápu nasranost žlutých vest, protože to s tím kostelem je typická snobárna, která se provozuje hodně právě v zaostalých balkánských a východoevropských zemích, absolutní klasika, místní kápo a největší pašerák nejvíc přispívá na kostel, to máte všude na východ od ostravy :)

    1. Bída je relativní věc. Četl jsem nedávno o nějakém indiánském kmeni, kde bojovníci vyrážejí po řece spoustu km někam na skládku, kde pak žijí v blahobytu a těží tam různé „suroviny“, které si pak zase proti proudu přivážejí do svých nuzných chatrčí. Takže pro jednoho je skládka úplný okraj geografického sociálna, zatímco pro druhé je to životní meta. To už mi připadá že méně relativní pojem je „utrpení“, i když asi i tam bychom našli rozdíly. Jinak máte recht.

      1. To je zajímavý, nenajdou kde to bylo? (think)

        Jinak člověku dojde fakt hodně věcí, pokud si uvědomí, že relativní je všechno a že princip relativity má obecnou platnost, tzn. není to jenom ve fyzice, ale taky v mezilidských vztazích (což zahrnuje všechno od sociologie po metafyziku). :)

        1. https://www.kosmas.cz/knihy/212642/odpady/

          Zajímavá to kniha: ze začátku se sice zdá, že autor je militantní ekoenviromantalista, ale v průběhu (např. kapitola o lidském odpadu) se z něj vyklube zdravý severský nácek. Vřele doporučuji ke studiu problematiky.

      2. Tak JASAN :) člověk je tvor společenský a pocit blahobytu je dán postavením ve smečce/kmeni, nikoliv absolutní hodnotou majetku a pohodlí. U samců je pak zvláště postavení v kmeni klíčové pro páření se samicemi a proto je to tak důležité. Stejně tak samice vyhledávají nadřazené postavení. A je vlastně jedno, jestli se jedná o lepší kout v jeskyni blíž u ohně, nebo rozdíl mezi jižním městem a ořechovkou.

        Kdysi to psal moc pěkně jeden sloupkař v reflexu v reportáži z ghetto-sídliště. Každý jeden ten člověk tam se objektivně vzato má lépe než Karel IV., pohodlnější byt, oblečení, lepší jídlo, zábavu, zdravotní péči, lepší pivo i víno, teplo, ale přesto se cítí na hovno a je nasraný a má tak akorát chuť se ufetovat, něco posprejovat nebo rovnou skočit z mostu. Protože je „ten dole“.

        1. Tento fenomen jsem videl i v Brne. Sesla se smetanka, co toci brnenskou klikou a byli tam lidi, kteri meli majetky desitky milionu, jenze s mindrakem, ze oni se te kliky nedrzi ani za konec.

          Ja jsem tomu rikal ‚syndrom desetinne carky‘. Protoze v danem vzorku lidi ten mentalni problem vzdy nekdo mel a to bez ohledu na polohu desetinne carky v majetku skupiny jako celku. Milionar se citi jako kreten mezi miliardarema.

          1. Syndrom desetinné čárky, moc hezké pojmenování, značím si.

            To jsem pochopil sám na sobě, když v době, když jsme překročili třicítku se dříve normální kamarádi z gymnázia proměnili v bandu čuráků měřících si péra kdo má víc prachů a hlavně ti bohatí začali strašně dojebávat nás „chudé“, tedy průměrné a strašně se nad nás povyšovat. Prostě týpek s kterým jste ještě před 6-7 lety na studiích vymetali nonstopky a secondhandy najednou hned po příchodu do hospody hodí na stůl jabko telefon, klíče od báva a začne hodinovou přednášku na téma „mé drahé koníčky, velký dům a exotické dovolené“, a protože ví, že vás tím nasere, mluví jen o tom, už ne o politice a zajímavostech ze světa jako dřív.

            Dlouho jsme nad tím naše klika filosofů s průměrným příjmem dumali a pak nám došlo, že on byl včera na pivo z jinýma chujema, kteří měli klíče od maserati, 3 vily v praze a vlastní jachtu, a jeho novostavba v okresním městě a trojkové bavo je vedle toho k smíchu, tak si musí vlastní mindrák vykompenzovat na starých spolužácích, kteří jsou pod ním a to ho zahřeje na srdíčku.

            Dlužno dodat, že tento fenomén se týká výhradně kokotů, kterým peníze „prověřily“ charakter, tedy ukázaly co jsou vlastně zač. Znám i lidi, co mají i tu jachtu a letadlo a přesto se dokážou bavit úplně normálně a nad nikoho se nepovyšovat a prostě nebýt piče.

            1. Ja dokazu pochopit, ze nekomu jebne, kdyz se posune moc rychle moc vysoko. Ja jsem taky vysel z chudejch pomeru a kdyz jsem najednou zacal vydelavat statisice, hrablo mi z toho. Mladej, nepripavenej. Dva roky jsem delal picoviny, nez jsem se srovnal. Je to takova financni puberta, proste se muze stat. Ale blby je, kdyz to nekdo nerozdejcha a uplne stejne, jako nekteri maji pubertu jeste v padesati, tak jim lezou prachy na mozek cely zivot.

              Nekdy pomuze nechat ho vyslintat a pak mu v klidu rict jako for „kdyby ses ucil jako my, taky’s moh’ bejt normalni“. Kdyz to nepochopi, tak holt jeste nejakej cas potrebuje.

              1. Já je poslal všechny do prdele a už se s kokotama prostě nebavím. Neberu to jako pubertu, pokud ten člověk jednou takto vystrčí růžky, znamená to u mě konečnou a definitivní verdikt. Otec tomu říká syndrom člověka z nemanic, je to typické pro zaostalé chudé země z východu jako je ta naše, kde jsou ty rozdíly obrovské a sociální třídy neustálené, díky množství revolucí, diktatur a válek v posledních 200 letech. Kde vysokoškolský profesor má třeba 10 x míň než užvaněný obchoďák s hrncema s maturitou, nejen peněz, ale společenské prestiže obecně. Dědictví z dob, kdy se doktoři a jaderní fyzici jezdíci trabantama klaněli před šmelícími zelináři a řezníky v Chryslerech 180, aby sehnali jatýrka.

                Z toho co jsem vypozoroval při pobytech na západě tam to moc není, každá společenská třída zná své postavení a baví se vesměs jen mezi sebou a nekříží se to, snobi jsou snobi, dělníci dělníci atd. Majetky jsou zpravidla děděné po dlouhá staletí, postavení taky. Obecně je ukazování majetku moc okatě považováno spíše za neslušné a typické pro rychle zbohatlou spodinu, případně imigranty ze zaostalého východu :)

              2. Sysop: bráno v rozumné míře, tohle je hybatelem pokroku. Kdyby každému stačilo mít kulové, žádný D-F by nebyl, internet by nebyl, nic by nebylo. Žrali bysme kořínky, opíkali mamuta a pohoda.

                Dokonce je otázkou, nakolik je to problém i v případě, kdy je touha po dosažení něčeho víc destrukční pro vše ostatní. Co třeba Jágr? Messi? Ti chlapi celý život dřou jak koně, aby nejlíp máchali kusem klacku nebo nejlíp kopali do balónu, nějaká „rodinná pohoda“ nula nula nic. Stejně na tom byl prakticky každý (dnes slavný) vědec – v laborce 24-7. Přínos pro lidstvo je pokud jde o DNA větší než že někdo umí líp bruslit, nicméně z pohledu třeba motivace a výchovy mladých mi to zas tak zanedbatelné nepřijde.

                Průser je tohle všechno jen tehdy, když to dělá amorální svině a cílem je druhého zničit (zaklekávání a tak). Čert vem, že je dotyčný nejspíš uvnitř nešťastný ubožák (co taky jiného, negativismus zplodit nirvánu nemůže), blbé je, že to odnášejí lidé v okolí, v horším případě celé státy.

                Jinak ten poslední odstavec taky občas vede k tomu, že dotyčného už nikdy neuvidíš:-) Osobní zkušenost s jednou známou – po škole šla dělat do PWC a zblbla už jen z toho, že ji přijali. V hospě nedokázala říct kloudnou větu, ve které by nebylo něco o tom, že ONA je přijatá do PWC, a považte, v PRAZE! Že je to většině zcela u zadku neunesla a přestala se s námi stýkat. Za mě žádná škoda, moc jsem ji nemusel, nafoukaná slepice to byla vždycky, ale tímhle se odrovnala i u lidí, kteří byli jejími kamarády a tu nafoukanost dřív neviděli (já ji poznal až přes ně). Win-win :-)

                1. Mám pocit že trochu zaměňujete „má prachy“ s „tvrdě dře“ a mícháte to s pokrokem lidstva. Jak sám píšete například typicky špičkoví vědci, kteří posunuli lidstvo o krok vpřed zhusta umírali chudí, protože je obral nějaký „obchoďák s hrncema“.

                  Aspoň z mého pohledu se většinou v tomto případě arogantního jednání jedná z 90 % o lidi na ose „zmrdík-křivák-manažírek“, případně „vyženil“ nebo „dostal od fotra“. Ze známých, kteří už skoro 20 let tvrdě dřou a budujou např. vlastní firmu se takto nechová ani jeden jediný.

                  1. Pospec: dívám se na to z jiného úhlu, tedy z toho, jestli si někdo ve své sociální skupině připadá jako socka. Je jedno, jestli je to milionář mezi miliardáři, fotbalista z FC Nekopnemsi na plese Sparty nebo vědec co sotva zahřál zkumavku při sledování předávání Nobelovky.

                    To, jak s tou svou nespokojeností naloží a jestli bude makat, aby z něj byl miliardář nebo Jágr nebo jestli bude jen zmrdit, protože nic lepšího neumí, to je ten druhý pohled a zde pochopitelně nejsme ve při :-)

                    Mimochodem, u těch, co něco dostali od rodičů je ten pocit silný – mají totiž nezasloužené peníze a ví to, minimálně vnitřně. Z toho pramení ta nutnost si někde něco dokazovat, protože všichni kolem ví, že to BMW by bez tatínka neměl. A ten pocit „já mám BMW a stejně se mi všichni smějí“, to není nejspíš nic příjemného. Navíc to člověka ještě víc vzdaluje své reálné sociální skupině (kluci ze střední) a to bolí, zvlášť, když k té zdánlivé sociální skupině nepatří (ti co mají taky BMW, ale svou zásluhou). A není to typicky jen jejich chyba, protože ti, co se mu za to BMW smějí, že je od tatínka současně dávají najevo svou závist.

                    Obvykle tady není chyba jen na jedné straně – typicky se takový „povoláním syn“ vůči svým (bývalým) kamarádům radikalizuje právě proto, že to žádní kamarádi nejsou a nebyli a sotva má to BMW, dávají mu sežrat, že se o něj nezasloužil. Takže je to taková two-way street, jak říkají za mořem. Být jiný se neodpouští a je to motorem nikoliv pokroku, ale úpadku (neb to vede k socíku).

                    1. jj, je to tak a ještě bych doplnil fenomén fungování závisti.

                      On se totiž ten kamarád, co maká jak šroub na svojí firmě před ostatními nevytahuje, protože já ani nikdo jiný mu ve skutečnosti nikdy nebudu závidět dvojnásobný příjem za dvojnásobnou dřinu. Kdyby mi totiž na tom skutečně tak záleželo, můžu dřít jak bulhar ještě v 2. práci a vlastně na tom budu stejně. Ale samozřejmě když onen blbec z 3. lavice, co od vás léta opisoval má teďka letadlo a vlastně ani nemusí makat, skrytě mu to člověk závidí, protože je to tak trochu splněný sen, co si budem povídat. A on to ví a povzbuzuje to ovšem zároveň jak píšete si uvědomuje, že se na něj ostatní dívají křivě, že si to nezasloužil.

                      A velmi správně píšete ve skutečnosti se nejedná o kamaráda, jen známého, opravdoví přátelé tyhle věci prostě neřeší.

                    2. Proc chodis na pivo s lidma, kteri by si zaslouzili do drzky? Ja jsem obycejnej blbec z vesnice, ale u nas se takovyhle chovani moc netolerovalo. Prvne se taktne naznacilo, ze to pritomne sere a kdyz pak dotycnej neprestal, tak letel z putiky jak namydlenej blesk. TO je taky duvod, proc lokalni politika na vesnici funguje, jednu dobu mel starosta ban do vsech hospod a celkem rychle si rozmyslel, co bude delat a nebude :) (uz si ani nevzpominam proc)

                      Druhy varovani dostal malokdo, pokud nekdo vede reci, aby nasral ostatni…

                    3. už nechodím :)

                      ono je blbé, že se občas stalo, že se sešli třeba 3 takoví a 3 normální, to pak vyexpedovat nejde

                    4. fatdwi 26.4. 10:23:
                      „To, jak s tou svou nespokojeností naloží a jestli bude makat, aby z něj byl miliardář nebo Jágr nebo jestli bude jen zmrdit, protože nic lepšího neumí“
                      Připomenul bych obrovskou masu těch, co nikdy nebudou miliardáři ani Jágři, protože umějí dost tak akorát na statisíce nebo okresní přebor…
                      Ti všichni jsou potřební, ba nezbytní, konec konců můžou být se svými výsledky i do značné míry spokojení a nemají důvod zmrdit – ale nějaká míra nespokojenosti a závisti tam aspoň občas probublávat bude (vlastní zkušenost)…

                    5. Rozebíráte dost zajímavé téma. Udělal jsem si takový status up-date stavu svých spolužáků ze základy a ze střední, jak se kdo jevil v té době a co z něj je, co má apod. Korelace „úspěšný ve škole“ a „úspěšný v životě“ mi v mnoha případech nepadla, resp. jak kde. Je několik kritérií. Tak např. v oblasti dosaženého vzdělání, tj. titulů, tam korelace sedla, více na základce, méně na střední, což je logické, kdekdo byl na střední s tím, že dál jít nechce. Ovšem pomalejší ze základky opravdu mnoha tituly nedisponují. Co se týče např. kritéria rodinného života, tam už to bylo divočejší. Např. jsem si všiml, že ti méně vzdělaní a ti nejvíce vzdělaní na tom byli daleko lépe – jedno manželství, spousty dětí, jenom minimální výskyt osamělých jedinců či rozvedených či vícekrát ženatých / vdaných. Nejsem sociolog, možná je to instinkt člověka, který toho mnoho nemá a nechce riskovat a to víc pečuje o rodinu, nebo nemá tolik práce a má na ní více času…ten vzdělanější si zase umí spočítat ztracené náklady a dopady rozpadu rodiny, navíc jeho samička / samec si hodně hledí toho, aby si jí nechal/a….nevím. Střední proud, tam to lítalo – v jednom případě dokonce za dvacet let tři manželství, pár starých panen a mládenců – no nic moc. Až 50% rozvodovosti, dost bezdětných atd. No a v kritériu materiálního bohatství jsem zjistil dvě věci, tedy to že opravdu strašně záleží na původu toho majetku a za druhé to, že korelace „úspěch při vzdělávání“ a „prachy“ vůbec nefungovala. Musím říci, že pocházím opravdu z úspěšné třídy – skutečného chuďase, loosera jsem nenapočítal ani jednoho a to jsem bral v potaz i toho, co si to hodil předloni z nešťastné lásky. Takže – úplně největší génius, šprtka, holka co už na základce vedla doučování pro ostatní místo učitelů, za celou základku asi dvě dvojky (pozemky a tělocvik) – dělá dodnes učitelku na základce. Hovno hovno nic, řadová třídní, ani na zástupkyni to nedotáhla, měsíčně tak dvacka čistého – ale spokojená, šťastná, vdaná, tři děti. Přivydělává si výukou na flétnu, s manželem učitelem mají permici do divadel a muzeí (upřímně – kdo z Vás to má?), jezdí vorachtaným pažoutem z roku 95, dovolená je max. na podnikový chatě MŠ – a nic jim nechybí. Opačný extrém – kluk, co měl jako první na sídlišti počítač, první horský kolo a „šlezingerku“ – jeho otec za komančů vařil v ***** (mimochodem, měli první Fiat Uno na sídlišti). Ve škole – dement, kus nevzdělatelnýho masa. Střední udělal už soukromou za tři měsíce. Fotřík mezitím z těch výparů chytil raka plic a bylo vymalováno – už v devadesátkách dědictví cca. 8 mega na účtě. Dneska – z mýho pohledu looser. Prachy furt má, ale – hovado už dle řeči, svobodnej naloženej v bordelech, dvě neúspěšně otevřený hospody a třetí s vidinou triple, bez dětí. Jinej příklad – kluk, totálně hloupej na cokoliv na střední – vejšku nemá ale vzal místo na „ouřadě“. Dneska rozhoduje v jedné městské části o přidělení či nepřidělení dotací – on, kterej absolutně nemá ánung o co go. Dvakrát rozvedenej, bez dětí. Jiný příklad – kluk, který ve škole nic moc (k nám spadnul v pátý třídě kvůli matice), na vejšku se vysral (čímž velice vytočil rodiče) a jel radši rok česat jablka na Nový Zéland. Vrátil se, otevřel si síť zahradnictví a dneska je bez jakéhokoliv přidávání milionář – rentiér (včas to prodal). Nikdy nám to nedává sežrat (na rozdíl od výše uvedeného restauratéra). Další – holka, co se celkem dobře učila, velký plány, ambice – ale ty známky měla spíš díky biflování než pochopení problematiky. Pak si nechala nastříkat do čítanky krátce po střední. Jedno dítě. Protože pak byla zrovna „ta krýze“ (98´), tak vzala místo prodavačky v drogerii. Dělá to dodnes, každý den jí vídávám, jak chodím okolo – dvacet let na stejný sesli, furt držkuje, že „ten stát pro takový jako já nic nedělá, všichni kradou“. Na posledním srazu nám nabízela parfémy za třetinu ceny….každý si domyslí, jak k nim přišla. Poslední příklad – kluk ze střední, trošku jednoduchej od prvního slova, co vypustil z huby. Tu střední prošel o prsa korejské ženy, prostě komise se dál nechtěla trápit a nechala ho projít za originalitu, když slyšela, že komanditní společnost je společnost, kde je každej komandovanej a že je to jako špatně. No jo, jenže tehle trouba se našel v oblecích, pustil se do šití obleků na míru a dneska – až čumím, co se na tom dá vyrejžovat. Je v pěti zemích, prachů plná prdel a sere nás jenom tím, že když máme sraz, tak nám kritizuje oblečení. Ženatej, děti, nuo problemo. Život je košatý a pestrý. Zkuste si sami taky udělat takový „sčot“.

                    6. Jo tak to celkem potvrzuje moje zkušenosti, ale spíš se základkou. U mě je to specifické tím, že jsem z gymplu, kde se s výškou počítalo tak nějak automaticky, takže ta parta ze střední vlastně není moc pestrá. 20 % jsou programátoři, kteří vyhráli 21. století, tam bez problému všichni, ostatní vlastně pouze 3 kategorie. Pracující inteligent (lékárník, učitel, úředník) – menedžr – povoláním syn/dcera/manželka.

                    7. Ta poslední kategorie…to musí být třída :) Máte pravdu v tom, že základka ukáže, u gymplu je to ostřejší – kdo se na VŠ nedostane, může hodně ustrnout, neboť zná velmi mnoho věcí z mnoha oborů, žádná specializace, dohromady ale hovno, hovno. Čili úředník. Navíc stigma neúspěchu. To taková OA – to je jinší. Jiná..lepší…. :) Zlatej učňák, pokud to v těch pazourách je – spolužák, co si založil elektrikářskou firmu je fakt fmedu…….vidět to nedává, neutrácí za píčoviny, nemele o tom, furt jenom shání lidi, protože zakázky má, ale ruce ne. A dluhy nemá. Návod zdejším „ublíženým nebožákům“, co vidí za vším zlem „židokapitalisty“. U sebe nezačali.

                    8. Jojo, jsem proklet, neboť jsem touto společenskou třídou pronásledován, spolužáci z gymplu, výšky i kolegové z bývalé práce, v podstatě každý druhý v kolektivu. Holky zcela logicky: pěkná, charismatická, vzdělaná = bohatý manžel, do smrti za vodou. Spolužačky z gymplu dělaly hodně pajdák nebo chemii, ekologii, biologii a tyhle obory, za které se platí velké hovno, ale žádná z nich v paneláku nežije, na mateřské s děckama ve vile za desítku v podstatě všechny, teda ty hezké. Ty škaredé makají a bydlí na sídlišti :) No a kluci z bohatých rodin to je samosebou hlavně z výšky ekonomky, tam to byl samý podnikatelský syneček v bavoráku a pak jsem je žel bohu potkával i v práci no.

                      Učňák, já nevím, znám lidi z VŠ co furt bečí, že půjdou dělat řemeslo, ale neuvědomujou si, jak se např. takový truhlář na IČ nadře. A jak říkáte, musí to v těch rukách být. A i v hlavě, aby zvládl podnikání, daně, „marketing“, účetnictví ….Každý vidí bohatého automechanika s vlastním servisem, ale už nevidí, že 9 z 10 jeho spolužáků z učňáku dělá za 5 švestek v servisu ČSAD, nebo opravuje sekačky v mountfieldu nebo prostě dělá v montovně na auta.

                      Elektrikáři jsou třída sama pro sebe, každý je potřebuje a lidí co tomu doopravdy rozumí je poskrovnu. Na to ale člověk už musí mít buňky, to není obor pro blbce. Přitom když pak podniká narozdíl od automechanika nemusí vysolit 4 miliony za dílnu a vybavení, aby mohl začít pracovat.

                    9. Podle mne klicem k uspechu jsou tri faktory: talent, stesti, predisposice. Jako predisposice chapu treba rodicovsky support, moznost pocatecni zaruky v pripade podnikani, nebo treba v pripade sportu geneticky faktor, drinu, etc. Tedy kdyz pak clovek potka urcity nesourody vzorek lidi, tak vidi, v jakem pomeru se u nich tyto tri faktory projevovaly a co prinesly.

                    10. Kritérium štěstí je jiné v prdeli za Šumperkem nežli v Praze, rodičovský support – ok, talent – to je k diskuzi – na co, vhodnou oblast ve správný okamžik. Každopřípadně je na hovno bulet na stát, když to nevyjde. Vždy se dá začít, kromě krchova. Ne každý to dá.

                    11. Re: misaka
                      26.4.2019 v 18:33

                      Je to, jako u vseho. Kdo chce, hleda zpusoby, kdo ne, hleda duvody. Mne stat ojebal o neco pres tri kila, nasralo mne to a motivovalo k tomu, abych ty prachy vydojil zpatky. Brecet je zbytecny, urednikovi je to u prdele, on jen dela svoji praci, jako SSak, nebo Gestapak, ci jiny statni urednik. Je to proste fakt, se kterym bezny ovcan nezmuze zhola nic. Ostatne kdo z nas mel moznost vyberu a nestat se ovcanem? Tak jsou proste dana pravidla.

                      Ze ne kazdy to da, to je bez debat. Znam dva lidi, co si hodili masli z neuspechu v podnikani. A nemuzu rict, ze bych je nechapal. Kazdej jde zlomit, jen je rozdil v te hranici.

                2. fatdwi: jenom technická – ten mamut by byl nejspíš syrový – a bez koprovky!

                  1. JASAN: to je fakt, zapomněl jsem, že tenkrát jelo hlavně mamutí carpaccio a taky tam chyběly kapesníky :-)

                    1. Doba ledova je doba ledova. Co byste chteli, holomci. Krevety? :)

                    2. …ergo vhodna treba pro whiskey, nebo vodku. Jak na ten mok ovsem transformovat mamuta, netusim.

                    3. Mňam mamutí carpaccio :) krevety bych si taky dal

            2. Jo jo, takové bejvalé kámoše a známé má asi každý. Akorát je vlastně už moc nevídám, takže ty historky o jejich životě mám většinou zprostředkované od těch, co se s nimi občas vídají. Ale to jsou Vám občas pro mě zcela nepochopitelné historky.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017