Debilové vs. pendolino

Featured Image

Doufám, že si fanouškové dopravní buzerace, kamer a radarů dobře zapamatují nedávnou srážku polského kamionu s vlakem a rozsvítí se jim. Možná by někoho z nich mohlo napadnout, že způsob, jakým se zde všechno řeší, je prostě nějaký špatný. Čistě teoreticky, protože stejně nemají žádný orgán, který by napadání umožnil.

Zejména mě pobavila zpráva, že SDŽC nechala ve spolupráci s krajským úřadem v roce 2013 umístit na dotyčný přejezd kamery, které snímaly projíždějící vozidla. Zástupci SDŽC i státní správa si od toho slibovaly, cituji, že kamery „budou působit preventivně a represivně„. Vidíme, že to vážně skvěle zafungovalo, represe a prevence se efektivně uplatnily a bezpečnost přejezdu se zásadně zvýšila. V rozhlasu jsem dále zaznamenal nějakého vysokého policejního důstojníka, který popsal, že pomocí těchto kamer bylo usvědčeno a následně potrestáno několik desítek řidičů, kteří projížděli přejezdem nesprávně. Žádný z nich však nerozstřelil vlak. Předpokládám, že se jednalo převážně o zoufalce, kteří se rozjeli, když vlak odjel, závory se zvedly, ale světla ještě blikala, podobně jako Dušanova žena v Dušanově volbě. Nicméně, když se budou dostatečně důsledně pomocí kamer vybírat peníze na pokutách, tak by to mohlo nahradit vzniklou škodu, a to zhruba za čtyři až pět tisíc let.

Nedost na tom. Video z kamery zachycující chování řidiče předmětného polského kamionu sice nebylo uvolněno pro veřejnost, ale podle toho, co se o tom proslýchá, si nepočínal právě štastně. Jeden dopisovatel to nazval vohnoutím válečným aktem. Když před ním spadla závora, tak zůstal stát a v podstatě hrál ruskou ruletu o to, na které koleji bude vláček. Ministr Chovanec ho označil za debila nebo tak nějak, ale já si nejsem až tak jistý v tomto hodnocení. Ono je sice pohodlné říci, že je někdo debil, ale na druhé straně nemohou být všichni řidiči kamionů inteligentní, bystří a duchapřítomní jako sociálnědemokratický kariérista Chovanec, protože pak by také chtěli všichni být ministry a neměl by kdo jezdit s kamiony. Ačkoli někdy mám dojem, že minimálně lehká mozková dysfunkce je v Polsku základní podmínkou k řízení vozidla, budeme asi muset vzít jako fakt, že lidé dělají kromě správných také špatná rozhodnutí. To je ostatně předvídatelné, předvídané v mnoha oborech lidské činnosti a troufám si tvrdit, že debil jest naopak ten, kdo to nepředvídá. A proto se ptám, jakého debila napadlo použít na obousměrné komunikaci oboustranné závory.

Na pomoc jsem přibral normu ČSN 34 2650 z března 2010, platnou od roku 2012, která v  kapitole 5.3 „Přejezdová zařízení světelná“ kostatuje:

5.3.2.7 Pokud bude přejezd na pozemní komunikaci určené pro provoz silničních motorových vozidel opatřen PZS se závorami:
a) má se na jednosměrné komunikaci přednostně použít PZS s polovičními závorami podle přílohy D obrázku D.2 a), b), c);
b) má se na obousměrné dvoupruhové komunikaci přednostně použít PZS s polovičními závorami, podle přílohy D obrázku D.1 a), b);
c) musí se na obousměrné komunikaci do šířky 6 m použít PZS s celými závorami podle přílohy D obrázku D.1 c).

V tomto případě se nacházíme pod písmenem b). Já sice rozumím a akceptuji, že je to norma a nikoli zákon, také akceptuji, že norma v písmenu b) dává pouze doporučení a nevylučuje použití oboustranné závory, na druhé straně také beru v potaz účel normy (Norma stanoví základní technické požadavky na řešení přejezdových zabezpečovacích zařízení (pro účely této normy dále jen „přejezdová zařízení“) používaných na celostátních, regionálních dráhách a vlečkách pro zajištění bezpečnosti a řízení pohybu drážních a silničních vozidel, cyklistů a chodců na přejezdu) a proto mě zajímá, jaký debil rozhodl o tom, že namísto standardu definovaného platnou normou jako přednostní řešení použije nějaké jiné. Zvláště s vědomím toho, že je to koridorová trať a jak média uvedla, „železniční přejezd ve Studénce na Novojičínsku patří mezi nejnebezpečnější v regionu“. Navíc použije technické řešení, které znemožní vozidlu z přejezdu uniknout. Nemusí se jednat jen o případ, kdy na přejezd někdo úmyslně nebo z nedbalosti vjede, ale také o případy, kdy jej nemůže přejet dostatečně rychle, nebo na něm uvízne kvůli závadě, překážce a něčemu podobnému a nebude mít dost energie ten klacek přerazit. Se znalostí myslenkových pochodů tzv. „dopravních expertů“ soudím, za tímto technickým řešením stojí nějaká geniální myšlenka typu „když tam dáme poloviční závory, lidi to budou objíždět a dojde k nehodě“, což se opět skvěle osvědčilo.

Dostávám se k tomu, co je podle mě system error. Ono je náramně jednoduché a pro někoho dokonce povznášející hodnotit situaci a vynášet kategorické soudy, což jde od počítače nebo z klimatizované ministerské pracovny snadno. Když se ovšem vžijeme do pozice vohnoutího řidiče z Polska, najednou to získá zcela jiné dimenze. Tak si tedy představte, že nejste právě génius, řídíte kamion (už jen potud je to poměrně dost, protože hodně lidí má problém se vypořádat s osobním autem), jedete ve vedru po ucpaných silnicích a po infrastruktuře, která není stavěná na takový provoz, protože musíte objíždět zpoplatněné úseky v mýtném systému, který si zavedli politici nejmenované lidové strany, aby mohli krást. Odpočíváte, když nejste unavený, protože vám to nařizuje zákon a odchylka je pod likvidační pokutou, a naopak jedete, když jste unavený, protože ze zákona jste přece po přestávce odpočatý. Je jen otázka času, kdy uděláte nějakou píčovinu, protože se prostě ve veřejném zájmu a pod dohledem politiků, expertů a policistů navršilo příliš mnoho sraček na hromadu. K vrcholu tohoto pomyslného kopce, vlastně impozantní osmitisícovky se blížíte vy se svým třicetitunovým kamionem. Tak tedy stojíte na přejezdu, před vás spadnou klacky, které tam umístil nějaký obsedant posedlý zákazy a vy máte několik desítek sekund na to, abyste posoudil, zda je OK přerazit závory v zemi, která je proslulá dopravně fašistickou legislativou i postupy. Přerazím je a bude jistě průser? Nebo budu počítat koleje a bude gigaprůser, ale s určitou pravděpodobností? No? Rozhodujte rychle, vláček je za zatáčkou. Ano, pokud bych nedej bože byl v podobné situaci, přál bych si, aby mě napadlo fouknout tam za jedna a plnej, ale nedal bych ruku do ohně za to, že se to stane.

No? Pravý pedál nebo prostřední? Jak jste na tom?

Myslíte, že se vám to nestane? Ve skutečnosti všichni denně taháme sirky. Pozor, v této hře jsme namočení všichni, jen různou měrou, a nevíte dne ani hodiny, kdy se to na vás zřítí, protože synergie vohnoutů, zmrdů a dobrokáků je horší než Ebola.

To nic, to bylo jen takové malé zamyšlení nad tím, jak to mohlo být a kdo je vlastně debil.

Mimochodem, tam, kde nepomohla represe, tam pomůže ještě více represe. Debil Honzejk píše:

Vedle technických řešení by bylo dobré uvažovat i o přísnějších, ba exemplárních trestech za nebezpečné chování za volantem. Pokud by snad někomu šlo sousloví „tvrdší represe“, proti srsti, můžeme to pro něj pojmenovat případněji. Nejde o nic jiného, než o účinnější sebeobranu společnosti.

K stejnému tématu si přečtěte článek Martina Práška Nehoda Pendolína ukázala že represe neřeší vůbec nic, který vznikal s tímto paralelně.

 

 


26.07.2015 D-FENS
 

12345 (4x hodnoceno, průměr: 1,50 z 5)
1 012x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!