Daně z těžby bitcoinu, daň z obchodování kryptoměn - zpět na článek

Počet komentářů: 23

  1. Myslíte si, že by nešlo vypnout internet, alespoň v rámci jedné země ?
    Víte na čem doopravdy stojí celý internet ? Ne není to nekonečné množství serverů, P2P sítí, ani klientských zotročených počítačů pro těžbu kryptoměn. Nakonec těmi klíčovými prvky jsou reálné fyzické boxy, aplikující BGP protokol. Na světě jich existuje konečné množství a lze je fyzicky ovládnout, když na to přijde, tak i vypnout, lehce pozměnit konfiguraci.
    Občas tady čtu články/příspěvky o novém světovém řádu a Židovském spiknutí, a tak nevidím, pro tak mocnou kliku, jediný problém bitcoin prostě vypnout (spolu s internetem).

  2. Článek vcelku o ničem od člověka co je technokrat, ale chybí mu trochu přehled ať už o realitě účetnictví nebo fungování státní správy. Trochu na pravou míru jen v pár bodech (přeci jen nejsem daňař):

    Z pohledu FU budou kryptoměny na tom podobně jako např. komodity. Jejich oceňování a danění se bude dost odlišovat podle toho, jestli daný subjekt vede nebo nevede účetnictví:
    – FO bez účetnictví bude počítat realizovaný zisk – tedy rozdíl mezi nákupem a prodejem komodity. Rozhodný okamžik bude připsání měny (koruny, eura atd.) na bankovní účet. V jednoduchém případě když koupím za eura btc, cena se změní, prodám btc za eura je to snadné. V případě že nakoupím BTC, za mě ETH, za ně LTC a na konci prodám 10% LTC za eura je to trochu horší na výpočet, ale princip je stejný – každou z těch transakcí ocením nákupní cenou a tu pak porovnám s prodejní cenou. Je lhostejné v jaké měně, v jaké zemi a na jakém účtu mi ty peníze přibydou.
    – FO a PO s účetnictvím bude evidovat jak realizovaný (účetní hodnota – prodejní cena) tak nerealizovaný (nákupní cena – účetní hodnota) výsledek. Při prodeji krypto vypočítávat zisk jako rozdíl mezi prodejní cenou a účetní hodnotou, přičemž by v účetnictví měl reflektovat reálnou cenu. Krom nákupní ceny ho tedy s účetní uzávěrkou bude zajímat ocenění těch komodit k datu uzávěrky a na jeho základě bude vykazovat nerealizovanou zisk nebo ztrátu. Žádný konkrétní zákon neukládá (pokud vím) metodiku jak oceňovat, můžu použít průměr nějakého období, poslední známou cenu ve 12:00 dne závěrky nebo se můžu podívat do blesku. Svojí metodu si pak případně před finančákem musím umět obhájit.

    Tolik ke zdanění v teorii. Realita je dnes taková, že FU ani MF není na nic takového připraveno.
    -Pokud bude s krypto obchodovat subjekt, který vede účetnictví a výnosy z krypto zatají, lze na to přijít jednoduše výpisem u BÚ (kde máte ve výnosech tuhle přijatou platbu z burzy?). Vzhledem k tomu jak státní správa pase po nezdaněných příjmech, je to jako se sám střelit do nohy…
    -Pro subjekty bez účta to v současné době bude nejspíš nezjistitelné – FU účty fyzických osob nekontroluje. Samozřejmě pokud si někdo všimne, že zdaňujete 400k každý rok a postavili jste si barák za 50 míčů, trochu aktivní úředník může vyvolat nějakou preventivní kontrolu vašich poměrů – ale to je takové adhoc, zatím bych se toho moc nebál.

    Do budoucna bych si uměl představit, že MF kontaktuje ty největší hráče v ČR i globálně (burzy, směnárny) a bude po nich vyžadovat informace o odeslaných platbách českým rezidentům. Krácení daně je TČ s promlčením 10let tuším, takže mají relativně dost času si to proklepnout. Výkřiky typu, „já nemám keš co mi můžete vzít“ – doporučil bych autorovi se o tom pobavit s FU – po odstavení všech účtů s exekucí na majetku. Tohle nikoho nezajímá, pokud se o tom zisku nějak dozvědí, vyměří daň pěkně v korunách a ještě rád zaplatí (a bude rád, že je to jen správní pokuta a ne TČ).

    1. Aktivní úředník sám o sobě kontrolu nevyvolá. Závistiví a udavační sousedé ale už toho úředníka upozorní …

      Osobně bych v dnešní situaci na možnost utajení příjmu mnohonásobně převyšujícím obvyklý roční příjem nespoléhal. Při případném šťourání v historii účtu tam ta příchozí transakce z burzy bude vidět.

      A jelikož lidé si budou vybírat bitcoiny aby si něco koupili (elektroniku, auto, byt, dům, …) … tak zrovna to jim lze sebrat. Pokud to tedy neutratí např. za luxusní dovolenou …

    2. Ano. Pochopitelně existují možnosti, jak detekci podstatně ztížit, nebo zajistit, aby jejím výsledkem byl fakticky nevymahatelný stav. Nicméně na to ať si každý přijde sám, protože tu nebudeme navádět, podporovat a hlavně ne orgánům napovídat.

      Každopádně je nesmysl si za takové peníze postavit např. barák nebo koupit dražší auto. Naopak za ně nakupovat třeba volný čas, služby nebo rychle spotřebovatelné zboží, obojí zejména z šedé ekonomiky, je méně riskantní.

  3. Je docela legrace a zároveň ironie, že ten odkazovaný článek opěvující zisky z Bitcoinu a obsahující větu:
    „Kdokoli kdykoli nacpal do bitcoinu jakékoli množství peněz a nezpanikařil v prvních dnech/týdnech, vždy měl víc než na začátku.”
    vyšel přesně v době, kdy bublina byla na vrcholu a pár dní před sešupem.

    Kdo si po přečtení článku nakoupil Bitcoiny, je zatím po měsíci zhruba na nule, a to může ještě mluvit o štěstí.
    Kdo nakoupil o dva dny dřív nebo později, je ve slušném mínusu.

    A pokud by autor článku ten geniální nápad si půjčit půl milionu a nasypat to do BTC realizoval týden po napsání článku, aktuálně by byl 100 000 v mínusu.

    1. Zhruba v tej istej dobe ako tu pristál ten článok o tom ako sa ten chlapík nahrabal na tých BTC mi začali chodiť spamy s lákavou ponukou nákupu BTC a obchodovaním s nimi, kde sa písalo , že ako rýchlo a úžasne zbohatnem. No muselo by mi jebať ak by som bol vtedy do toho išiel.

  4. Rada zadarmo najhorším organizovaným zločineckým skupinám (t.j. politicko-oligarchickým predátorom ovládajúcim štáty) ako vydrbať s bitcoinistami a podobnými kulakmi.

    Stopercentné zdanenie nezaslúžených úžerníckych ziskov z kryptochujovín, a to s použitím zmrdovín zo zákonov týkajúcich sa cestnej premávky, a to hlavne SPRDELe.

    Je to jednoduché:

    Keďže hodnota každého Coinu bola zo začiatku blízka nule, zisk rovná sa súčasná hodnota mínus počiatočná, a tak stopercentnej dani teda logicky podlieha celková hodnota Coinu, a zaplatiť ju musí jej súčasný vlastník. Je potom na ňom, najmä ak nebol majiteľom od začiatku, preniesť časť daňového bremena na predchádzajúcich vlastníkov.

    Prípadné straty z obchodovania sú vaším rizikom, a uplatňovať si ich môžete v zadnici ľadového medveďa na najvyššom vrchu Laponska.

    Proste a jednoducho, niekto vinný byť musí, takže milí sprostí podozriví, majte sa na pozore.

  5. Sazet na Bitcoin je rizikovejsi podnik, nez sazet na jarni pocasi.
    V dobe, kdy Mistr psal tento clanek byl Bitoin nekde kolem $17.000 a kratkodobe $20.000
    Od te doby se hodne zmenilo, napriklad se zacal obchodovat jako komodita !?!?!? na burze s tim, ze na jeho futures
    sazeli drobni investori long a velsi investori a hedge fondy short.

    Otazka za deset bludistaku, co se tedy stalo s Bitcoinem ?

    Ano, hadate spravne, spadl pod $10.000 a klesa, takze vsichni velci investori vydelali a vsichni drobni investori se mohou jit klouzat, protoze jsou to velci investori, kteri maji paky ridit cenu bitcoinu, stacilo jim roztrousit jedna pani povidala „zarucene“ zpravy, ze ho v Asii zacnou regulovat a trh se samozrejme pohnul.

    Protoze kseftovat s Bitcoinem je uplne stejne, jako kseftovat s jarnim pocasim uprostred ledna pricemz roli arbitra bude hrat Rothschild a spol. osobne.
    Ciste spekulativni produkt, kryty spekulativni hodnotou a s nulovou uzitnou cenou (zejmena teda v pripade nejakeho shit hit the fan scenare) a ke vsemu stoprocentne zavisly na medialni publicite v Sorosovych denicich.

    Ale vite jak. Jsou tu takovi, kteri si od toho slibuji ekonomicky zazrak a anarchokapitalisticky raj v blizke budoucnosti.

    1. Jak je to futures,tak uz je vlastne fuk,co je puvodni produkt.Klidne to muze byt i to picasi.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017