Dan Wesson Guardian z pohledu uživatele

Featured Image

Touto zbraní jsem si udělal radost před pár lety k narozeninám a vzhledem k tomu, že není moc rozšířená mezi střelci, napíšu, jak mi sloužila a slouží.

Pistole Dan Wesson Guardian je zkráceně řečeno klon Coltu 1911 ve velikosti Commander v ráži 9mm Luger. Chápu, že pro většinu střelců musí být pistole 1911 v ráži. 45 ACP s jednořadým zásobníkem, nicméně já jsem zvolil tuto ráži ze dvou důvodů. Prvním je, že ji má rád. Možná je důvod i to, že moje první pistole byla v této nejrozšířenější ráži a druhým důvodem byla ekonomika provozu. Chodím pravidelně střílet a přece jen „devítka“ je levnější než „pětačtyřicítka“, nehledě k velkému výběru střeliva od různých výrobců.

 Pistole je víceméně klasické konstrukce, má také jednořadý zásobník, kapacita je 8+1, drobná změna je v nájezdovém můstku do komory hlavně a pažba má mírné zkosení, které výrobce vychvaluje jako skvělou věc při nošení. Toto jsem ale nějak nezaznamenal. Jak bylo řečeno, zbraň je ve velikosti Commander, takže je trošku kratší než „plnotučná“, hlaveň má délku něco málo přes 4“. Vnitřní konstrukce je stejná jako u 1911A1.

 Výrobcem je firma Dan Wesson, která dnes spadá do rodiny České zbrojovky a je známá svými velmi kvalitními revolvery s odnímatelnými hlavněmi. V poslední době se ovšem věnuje spíše výrobě a ladění klonů Coltu 1911. Příjmení zakladatele firmy vypadá jako druhá polovina názvu firmy Smith & Wesson a toto není náhoda i když je to již nějaký pátek co firma Dan Wesson vznikla.

 Dan Wesson vždy produkoval velmi kvalitní zbraně a jeho pistole na bázi Coltu 1911 nejsou stejné, jako vypadnou z výrobní linky. Každá zbraň je ručně do lícovaná a vyladěna a je fakt, že je to znát. V mé sbírce pistolí je to nejpřesnější zbraň co vlastním a přes svou poměrně krátkou hlaveň je schopna konkurovat střelcům se šestipalcovými revolvery. Rám zbraně je z vysoko pevnostního hliníku, a přestože se vedou vleklé spory, jestli je hliník dobrý na zbraň nebo ne, tak po více jak dvou letech intenzivní střelby je pistole stejná, jako by opustila továrnu. Hmotnost zbraně, 820g je na denní nošení příjemná. Je sice těžší než Glock, pochopitelně, nicméně se při střelbě chová mnohem kultivovaněji.  Brynýr je matně černý, hlaveň nerezová a střenky dřevěné s vypáleným logem firmy. Také jednořadé zásobníky jsou nerezové. Mířidla jsou tritiová, pevná s možností nastavení hledí v rybině. Hlaveň při výstřelu uzamčena skvělým Browningovým systémem a její větší nájezdový můstek snižuje riziko vzpříčení náboje. Rozborka zbraně je úplně stejná jako u všech zbraní systému Colt 1911. Vnitřek zbraně vypadá jako by zbraň byla vyrobena u Siga a ne v Americe. Vše je pečlivě zahlazené, vyleštěné a to i tam, kde to nemá na funkci žádný vliv, no prostě radost pohledět.

Jak jsem napsal, pistole má nastříleno po dobu dvou let něco přes 6.000 nábojů. Zaseknutí a zádržky s továrním střelivem prakticky nulové, matně si vzpomínám, že snad jedna nebo dvě. Přebíjené střelivo nepoužívám, protože sám nepřebíjím a přebíjeným komerčním mám velmi špatnou zkušenost. Pochopitelně jsem otestoval mnoho druhů střeliva, než jsem našel to nejvhodnější pro přesnou střelbu. Kupodivu nejlepší co jí chutná jsou vlašimácké standardy se střelou o váze 115grs. Těžší střela se asi v tak krátké hlavni nestabilizuje, rozptyl je výrazně větší než se standardy. Výstřel je velmi kultivovaný, neskáče v ruce jako Glock 19 a ta spoušť… Ta spoušť je prostě úžasná. Přiznám se, že mi více vyhovuje tlačná mikrospoušť, než kyvná. Odpor je velmi malý, namáčknutí sebejisté a prostě bych to přirovnal střelbě z revolveru v SA režimu. Není sice úplně stejně na „brnknutí“, ale blíží se tomu. Pokud mám dobrý den, tak dokážu prohnat pětirannou sérii ve velmi malém rozptylu, jinak se většinou pohybuji v devítkovém kruhu na 25m. Rychlá střelba je také velmi příjemná, pistole je velmi snadno kontrolovatelná i při dvoj a trojstřelech.

 Nevýhodou se může jevit jednořadý zásobník, ale to je věc vkusu. Na běžné nošení je kapacita 8+1 dostatečná, řekl bych, nicméně zatím po mě nejde ani mafie ani musulmani. Plochá pažba se lépe drží a obecně jsou pistole řady 1911 jedny z nejlepších pro intuitivní uchopení. Guardian má navíc zvětšený bobří ocas a úchop je jistota sama. Jako každá „devatenáctsetjedenáctka“ pracuje pouze v SA režimu, takže je před prvním výstřelem nutné zbraň natáhnout. Nebo napnout kohout, pokud je náboj v komoře.. Moderní vypouštění kohoutu pochopitelně nemá, je to klasická konstrukce, vypouštění je možné ruční a kohout má bezpečnostní ozub. Kohout sám je skeletový, tím se odlišuje od originálu, spoušť je plná, ale hliníková. Vedle záchytu závěru je také pojistka.

 Takže celkově lze říct, že je to dle mého zbraň co udělá radost každému střelci, který by chtěl velmi kvalitní 1911 v ráži 9mm Luger.


17.01.2015 DanielX

 
 

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
568x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017