Dacia Sandero I: Dachna zpestřuje trh - zpět na článek

Počet komentářů: 117

  1. Budu zřejmě podobný případ, jako autor. Poté, co jsem přestal jezdit časté a dlouhé trasy a potomci se rozutekli, používám k přemísťování Chevrolet Aveo (což bylo původně druhé rodinné auto na nákupy). Po devíti letech (i když s malým nájezdem) uvažuju o výměně a Sandero (nebo něco z té rodiny) byla jedna z možností. Stejný technický i cenový level, jako Aveo a já zatím víc nepotřebuju. Takže díky za recenzi. Pokud má někdo jiné/další zkušenosti/názory, podělte se.

  2. Taky znám lidi co se řídí heslem, že je lepší co 5 let novou Dacii/Aveo/Fábii, než ojetinu která je mnohem lepší a pohodlnější, ale co čtvrt roku v opravně. O hledání použitelného servisu v noci někde uprostřed divokého balkánu nebo v Rumunsku ani nemluvě. Prostě těch 5 let to jezdí a hotovo.

    S autorem souhlasím, že vnitřní komfort je skutečně v normalizačním favoritím duchu, husák edition (to už ta stodvacítka tam měla aspoň koženku).
    Ale mám dojem že to udělali schválně, aby to auto nekonkurovalo dražším Renaultům. O tom mě nikdo nepřesvědčí, že nalepit na aspoň na dveře nějaký tapecírung ve stylu geotextílie by výrazně zvýšil výrobní náklady. Další věc jsou sedačky pro „přátele táborových ohňů“, tady si příjdou na své obzvlášť staří trampové, kteří si připomenou své mládí, kdy sedávali okolo ohně na smrkových špalcích a kládách. To je taky podle mě schválnost výrobce, abyste už v autosalonu, pokud na to máte, raději zvolili prémiovější variantu.
    Protože v reálném provozu to není zdaleka tak hrozné jako na první „posez“. Na rozdíl od příliš měkkých vysezených sedaček u ojetin, z kterých vás už po 200 km ukrutně bolí záda.

    Nebýt těchto dvou ojebávak výrobce, tak by to byl skutečně sen českých rodin od proletariátu až po střední třídu.
    Prostě to auto vyrobili tak aby na první pohled mělo pár odpudivostí, které odradí movitého měšťáka, ale v provozu nejsou ani zdaleka tak problematické jak to vypadá na první dojem.

    Lehce bych nesouhlasil s tím hlukem, protože i u Felicie je motor i aerodynamika výrazně hlasitější, takže při 80kmh už si ani pohodlně neposlechnete rádio, pokud nejste fanouškem heavy/death metalu. To u Dacie nehrozí, snad jen na té dálnici může být problém.

    1. Nevím, když neprovozuji křáp, co byl křápen již na výrobní lince, tak to jede do servisu v průměru 1x za rok a hotovo. A to mám na na všech autech dalece přes 200tkm, u jednoho již takřka 400. Roční nájezd 4aut celkem cca 85tkm. A třeba ty čepy, co zde kolega řešil při 50tkm jsem řešil ve 340tkm(ještě originaly a byly OK, jen už byly zpuchřelý prachovky) s 21 let starým jezdím zrovinka do toho Rumunska a vůbec se nebojim. 20 let starým autem jezdím každý den 110km a za rok a půl jsem jen po koupi vyměnil poslední díl výfuku za 1200,- a přidal stabilizátor zadního multilinku z vrcholné verze. Jo, teď jsem se placnul přes kapsu a jdu ve 370tkm měnit komplet spojku. Exedy, made in Japan za 5500,- Kč. A opět, problém není spojka jako taková, ale odešlo gufero a začal týct olej do spojky a tak lehce klouže. I tak to ale v klidu odtáhlo 3t na kouli.

  3. Ještě pár poznámek k tomu dodatečnému odhlučnění. Podle mě by se takový drobný tuzing dal zvládnout svépomocí. Tlumící „lepenka“ do aut se dá běžně sehnat na tuzingshopech. Teoreticky by se tam dalo nalepit cokoliv gumového, ne moc hořlavého. Já jsem u svého starého vehiklu uvažoval, že vibrace a přenos hluku přes plechy by se dal zvládnout i několikamilimetrovou vrstvou silikonového tmelu na motorové přepážce.
    Utlumení dveří, to už je horší. Ale konkétně Dacia má podle mě utlumení hluku přes dveře docela dobré. Když zabouchnete dveře u Favorita nebo Felicie, tak ten rozdíl v hluku není až tak velký. Tuhle věc v Dacii prostě nezvládli ojebat, tak jako protihlukovou vrstvou na motorové přepážce, zřejmě použili originální renaultí dveře.
    Je to spíš taková inspirace pro auto-tuzéry které baví se v tom hrabat, nebo pro ty, kterým těch 15k za odhlučnění připadá moc a chtěli by to mít za zlomek této ceny.

    1. Když je to s hlukem tak špatné u benzínu, jak to je ve verzi s dieslem?

      1. Nevím, buď ten hluk tak nevnímám (nejsem zhýčkaný lepšími auty), nebo mám jiný kousek.

  4. Mám 1.4 LPG už z výroby, rok 2010, holobyt, dodatečně domontovaný aspoň centrál. Jinak bez rádia, bez posilovače.
    2.) S motorem to mám jinak. Auto dole netáhne, deklarovaných 55kW jsem nenašel ani s mikroskopem, ve vyšších otáčkách se něco málo děje, ale žádná sláva to není. Jinak rozdíl mezi plynem a benzínem poznat není. Spojka, řazení, převodovka v pohodě. Spotřebu mám lehce vyšší díky nižšímu výkonu, když to nejede, člověk tomu holt musí víc šlapat.
    3.) Auto sem tam lehce zaplave, hlavně pokud jsou na cestě nerovnosti. Najednou zadek říká, že se auto zhouplo o 10-15cm na stranu, člověk musí překonat prvotní reflex dát tam lehkého kontra. Jet ostřeji zatáčky je pocitově nepříjemné a auto se tváří, jako že mu moc naložit nejde. Každopádně 100% souhlas s nerovnostmi, žehlí je to s grácií.

    Jediné, co mě opravdu mrzí je motor. Jinak je auto (v dané kategorii) cajk.

  5. Teda 14 k za rozvody je hustá řacha, gor na tak starém motoru, a pak že drahé díly jsou na asijská auta.

    Jinak souhlas, nevím kam se poděla všechna ostatní jednoduchá auta bez pičovin, která byla ještě v 90. letech úplně běžná. Podle mě mnohý zákazník ty překomplikované přeplastované cypoviny až tak moc nechce, o čemž svědčí i ohromný úspěch dachen na trhu. Jak říká autor, i u nás na malomněstě dnes jízda autem = na dvojku v koloně 10 kmh a tam je vám 200k fakt na hovno.

    1. Protože cena. kdybys vedle Dacie postavil něco cenově a rozměrově podobnýho, ale s elektrickým otevíráním oken, alespoň základní klimatizací, dejme tomu parkovacími senzory a elektricky ovládanými zrcátky, tak se Ceauseskova pomsta může jít klouzat. Dacie je prostě nejlevnější nový auto na trhu a to jí přihrává zákazníky. Pokud se Číňanům podaří vyrobit něco co projde evropskou homologací, tak půjde Dacia do háje, nebo bude muset změnit výrobní politiku.
      Lidi maj technický píčovinky rádi, alespoň teda takový co přinášej nějakej hmatatelnej komfort, ale ne každej je za ně ochotnej nebo schopnej zaplatit. Proč myslíš, že se prodávala taková očesaná hrůza jako byla Fabia Junior?

      1. Ehm, můžeš tento komentář vysvětlit? Máme 12 let starého Logana a má jak elektrické otevírání oken, tak i elektrické ovládaná zrcátka…

  6. Ono je to vlastně úplně jednoduché. Stačí se podívat na nejúspěšnější auta historie v dané éře, třeba notoricky známé Ford T a VW Brouk. Také to nebyla auta překypující technologiemi, luxusem, kvalitou, designem apod., ale měli jednu zcela zásadní přednost – byla laciná. To je argument, na který zákazníci nakonec vždycky slyší. Můžete si vysnít auto jaké chcete, ale musíte na něj prostě mít, jinak nebude a je fakt, že Dacia našla optimální cestu mezi cenou a tím co je ještě pro Evropského motoristu stravitelné.

    Druhým aspektem je také čím dál víc brutálnější pře-technizovanost moderních aut. Je to sice tiché, rychlé, bezpečné, dokonalé. Prvnímu majiteli, který na to má (což nebývá případ od Aše na východ) to funguje perfektně a je spokojený, druhý už musí řešit sem tam něco a třetí už řeší veliké závady a bohužel – jestli máte úplně nové auto s turbem a nebo 15 let staré, tak výměna je pořád stejně velmi drahá. Čili z moderních aut se už stávají neperspektivní ojetiny okamžikem jejich výroby – udržovat takovou komplikovanou ojetinu bude stále dražší a dražší.

    Toto jsou podle mě argumenty, které kupující přesvědčí o Dacii. Je to relativně levné, ale hlavně nové a tím pádem to bude celkem spolehlivě fungovat bez větších investic po nějakou dobu.

    Jinak mám s tím také určitou zkušenosti a jsou tam věci, které mě nebetyčně serou (přitom by stačilo jen pár korun navíc a šly by vyřešit) – např. povrzávající plasty, vibrace od motoru v některých specifických otáčkách, hluk od kol. Naopak to má i klady – jezdí to spolehlivě (tj. nekonají se pravidelné seance v servise/garáži a vysedávání u internetu s hledáním tipů, co tomu zase může bejt), se správným motorem je to i celkem živé a vůbec je to takový otloukánek, který snese kdeco. Pro petrolheda použitelné pouze jako pracovní stroj pro převoz materiálu na stavbu domu.

    1. Adam: jakože kupce nového auta přesvědčila nízká technologická úroveň o tom, že jeho s prominutím střep za 200k bude za pár let perspektivní ojetinou s rozumnou zůstatkovou hodnotu a bude se dobře opravovat třetímu-čtvrtému majiteli?

      Myslím, že jste měl zůstat u té ceny. Jiný důvod koupě Dacie není.

      Současně jste dost mimo pokud jde o perspektivnost ojetin – dnes je situace naprosto brutální, jinak to říct nejde. Ojetina stojí málem jak nové auto. Tam, kde bylo před 5 lety normální koupit auto v záruce za půlku dnes vysolíte 2/3 ceny a jste rád, že to bylo tak levné.

      Jistě, jakmile auto přesáhne určitý věk, je celá ekonomická kalkulace postavená jen na náhodě a cena, za kterou lze auto prodat jde rychle do háje. Ale to fakt kupující nového auta neřeší, nebo aspoň žádného takového neznám. I ten kdo kupuje auto na 10 let počítá s tím, že za to pak dostane 20k, jedno, jestli za to dnes dává 200 nebo 500. A abych byl upřímný, člověka, který by za auto dal přes 500 a současně ho chtěl mít na víc než 5 let jsem ještě nepotkal.

      1. „jakože kupce nového auta přesvědčila nízká technologická úroveň o tom, že jeho s prominutím střep za 200k bude za pár let perspektivní ojetinou s rozumnou zůstatkovou hodnotu a bude se dobře opravovat třetímu-čtvrtému majiteli?“

        Ne on neřeší problém co bude za 5, 10 let až to bude prodávat a že benefitem bude nízká technická úroveň. Klasické dilema: Za třeba 200 může mít novou Dacii nebo 4 letou Octavii. Dá přednost horší, ale nové Dacii, protože má obavy z brutálních výdajů za opravy, které mohou (ale samozřejmě nemusí) nastat u složité, ale mnohem lepší Octavie. U Dacie ví, že to má v záruce, je to nebourané a pokud se toho za 5 let chce zbavit, tak si může relativně přesně spočítat, kolik ho to bude stát. U ojetiny je to loterie a stav, kdy jsou auta víc a víc složitější tomu jen nahrává.

        Z lidí co znám, že si koupili Dacii, tak to není tak (jak se někdy mylně předpokládá), že jsou to socky, co nikdy nejeli v pořádném autě. I oni měli různé „prémiové“, ale ojeté BMW, Audiny, Škodovky, ale v určité fázi si řekli, že to nemá cenu do toho pořád sypat a mnohdy né málo. Nebo další motivací bylo, že je už auta prostě nebaví a nechtějí pořád řešit nějaké problémy – nechtějí tomu dávat svůj čas – auto berou jako věc, která se použije kdy je potřeba a nemá je co otravovat. Toto řeší nové auto (jakékoliv), ale musí na něj mít (Dacia).

        1. Však jsem psal, že jste měl zůstat u ceny, celý Váš příspěvek o ničem jiném není.

          Člověk by si měl koupit takové auto, na jaké má nové. Když mám na nové za mega a koupím ho ojeté za půl, nebudu s velkou pravděpodobností muset řešit žádné zásadní opravy a ty, které přijdou v pohodě zvládnu.

          Vaši známí, kteří měli ojeté BMW a teď jezdí Dacií se tím neřídili a jezdili olítanými vraždami, které byly těžce nad jejich finanční možnosti. Proto také nakonec v té Dacii skončili.

          1. Tak když o ničem, než ceně není (což je), tak o čem se tu vlastně bavíme ?

            1. Adam: psal jste o „druhém aspektu“ přetechnizovanosti aut atd. Já Vám odpověděl, že jste měl zůstat u ceny a Vy my zase napíšete příspěvek, který je jen o ceně. V podstatě tedy tím, co píšete, potvrzujete, co píšu já, tedy že je koupě Dacie o ceně, ničem jiném. Nemá cenu sem motat nějakou přetechnizovanost a zkušenosti třetích majitelů. To je pro kupce Dacie nepodstatné a sám jste to napsal.

  7. fatdwi:
    A které ojetiny stoupají v ceně? Já jsem si toho všiml jen u těch podomácku opravitelných, jednoduchých s r.v. okolo 2000. Nebo stoupla cena i u aut do 10 let stáří? Předpokládal bych, že ta nová generace kterou začly produkovat v tom období +- všechny automobilky, kde složitost dílů stoupla exponenciálně a co tam bylo mechanického, to nahradili poruchovou elektronikou, nebude pro lidi moc zajímavá. Na vzdory Dfensoj nadšení pro věci jako TSI, které se ukázaly být ojetinovým propadákem.
    Lidi holt nejsou blbí a moc dobře vnímají rozdíl mezi starým, jednoduchým a moderním přetechnizovaným a poruchovým.

    Jediné čeho jsem si všiml i já, byl drastický pokles cen dieselů. Což přisuzuje zpřísnění emisní buzerace. A lidi začínají panikařit, že starší diesely bez oprav motoru za >40k už dnes neprojdou. Což může být pravda.

    1. kaBrnak: neříkám, že šla nahoru cena ojetin jako taková, ale jako poměr vůči novému autu. Například Mazda 6 šla svého času koupit nová za 800k a tříletá s nájezdem do 50k za 400. Dnes stojí nová 850 a ojetá 600 (mluvím o 2.5 benzínu).

      Takových aut je docela dost, zvlášť dokud jsou v záruce a mají jasný původ.

    2. Myslím že se bavíte každý o jiných autech. tříleté ojetiny jsou asi dražší, protože dnešní auta do svého naprogramovaného limitu nechtějí fakt vůbec nic, zatímco ta stará chtěla aspoň nějakou údržbu. Mezi starými verky však naopak velice drží cenu jednoduchá auta staré generace před novějšími. Nakonec už kdysi se prodávaly mnohem dráž ojeté felicie než stejně staré a mnohem větší a rychlejší Escorty nebo Brava, protože na feldu stačí kladivo a svářečka.

      1. Copak svářečka, Escort v dobách Felicie taky nebyl žádnej raketoplán, ale na škodivky byly levný díly a protože jich u nás jezdilo hodně, tak to uměl servisovat kde kdo.
        Ale škodovku moc za etalon neber, škodovka je českej kult, tam jde rozum stranou. Škoda má na českym trhu specifický postavení. Podobný postavení má v celosvětovym měřítku třeba iphone. Seženeš lepší a levnější telefony, ale stejně se najde dost lidí co na bude na iphone přísahat.

    3. Hodně prej šla nahoru ta polokrabice od Forda, co se dělala pro indickej trh, takovýho něco jak Dacia, ale o dost kvalitněj zpracovaný (prostě low-cost auto v podání non-low-cost fabriky). Fusion myslim? Jak ukončili výrobu a přitom je furt poptávka, tak to prej de na ceně.

    4. Hehe, že emisná buzerácia dieselov… rakovinovej zmrdoviny ktorá masovo v osobných autách nikdy nemala existovať, a nikdy by ani neexistovala nebyť politicky dotovanej nafty… takže aby sme to uzavreli, všetci majitelia chrochtavých osobákov si zaslúžia okamžitý trest smrti rovnako ako ich politici (alebo ako inak dosiahnuť aby neexistovali).

  8. Jo tez na ni cumim. Logan mcv nebo duster , hned doplatit nejvyssi 5letou zaruku a mam na 5 let klid. Po 5ti rokach hned prodat.

    1. JendaJenda:
      >Po 5ti rokach hned prodat<

      A koupí to někdo?

  9. No nevim, je to nejlevnejsi nove auto, ale ty kompromisy mi pripadaji uz prehnane.
    Pro hrkani do prace a kolem komina uplne stejne poslouzi petileta benzinova Fabie/Fiesta po duchodci (i kdyz zrovna tu fabcu bud Mk1 nebo Mk3, dvojka je hnus), srat se na tom nema co, bude to este levnejsi a aspon se v tom da poslouchat radio.

    1. Jasne, jenze petileta Fabie/Fiesta po doochodci je neco jak ruzovej jednorozec. Fabia mk1 pak tuplem, protoze ty fakt v roce 2018 pet let nebude. Vzhledem k tomu ze podobnym verglem jezdim, stejne tak par kamaradu, tak bych k tomu mel nekolik poznamek. Sere se to. Ne kriticky, ale proste starim.

      Takze mate nekolik moznosti. 1) Hazite na to bobek a jezdite. Takze pokud sviti jedna oranzova kontrolka, tak je neco spatne, protoze normalne sviti dve. Stejne tak jste si uz zvykli, ze u zadnich dveri nefunguje central a proste je nepouzivate. Pripadne si vzpomente na mnozstvi jinych malych zavad. 2) Nechcete jezdit s necim polofunkcnim a opravujete to. Coz ma za nasledek, ze bud: a] Setrite. Lezite vic v garazi nez jezdite (napr. clanek vedle). b] Setrite o neco mene. Auto nechavate flikovat, podle toho, jak ma zrovna nekdo spratelnej cas. Auto vic stoji v servise, nez jezdi. c] Proste platite normalni servis, takze jezdite, ale stoji to penize.

      Takze pokud clovek prezije, ze ta Dacie moc nejede, a oceni nejspis to, ze se, alespon dle autora, nesere, tak muze byt i lepsi a mozna i levnejsi volbou.

      1. U olítanejch šunek nemá moc cenu do toho cpát velký peníze. Udělat je tak, aby jezdily, svítily a brzdily, nic z toho neteklo (nebo aspoň ne moc), moc to nečoudilo a zakytovat díry. V podstatě jen tak, aby to nebyla smrtelná past a aby po tom nešli policajti jak slepice po flusu. No a pak už jen hasit co se závažnýho posere. A až se toho začne srát moc, tak to střelit na vrakáč nebo dělňasům na stavbu.

      2. Fabka po duchodci? Jeste 1ckova? Tak to jedine 1,4 benzin. A tech je v super stavu hodne malo. Hlavne ty z rocniku , kdy uz koncily ve vyrobe. 90% jich je HTP a to nebrat. Problem za problemem.
        Nejlepsi byly MPI , jenze to jsou 15+ roku stare vraky.

      3. geo:
        Já nevím…ale za sebe – Dáčii nebrat.
        Bratranec u lesů měl jako služební vehikl Suzuki Grand Vitara. Měl to auto opravdu rád, neboť ho dostalo všude, kam se potřeboval dostat. A to tak, že bez problémů.
        Suzuki mu sebrali a dali mu Dustera.
        Tohle auto nemá rád, i přesto, že ho taky dostane všude tam, kde potřebuje. Nemá ho rád proto, protože to je – dle jeho slov – cikánskej žebřiňák.
        Duster neumí víc, než uměla Suzuki a navíc bratranec postrádá pocit fortelnosti a jisté kvality. Nadává na debilní uspořádání palubky a hlavně na to, jak je všechno na píču odladěné (hluk, kroucení kastle, zpracování a tak). Auto jakože drží a závady nemá, ale bratranec k němu cestu v srdci nenašel. Ano – je to služební auto a váží si ho, ale rád ho nemá.
        Říká mu…Rumun. Což není úplně lichotka, jak jistě cítíme :-)

        Předsudky stranou, ale i tyto pocity a zkušenosti mají v rozhodování o příštím autě pro mě osobně cenu zlata…

    2. Seriozne navrhujete misto nove plecky koupit jeste vetsi plecku ojetou?

      Ja chapu, ze byt skodifkar je diagnoza, ale tohle je snad jeste blbejsi nez koupit za 750 kadaka ;-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017