D1, magnet na nehody + represe zase nefunguje - zpět na článek

Počet komentářů: 68

  1. ŘSD už neví jak v opravovaných úsecích dopravu „zklidňovat“, Automobil na dálnici D1 trefila letící lopata. Ale všecho je v pohodě, mluvčí Rýdl nás ujišťuje, že k obecnému ohrožení došlo nedopatřením.

    1. nedopatřením bylo přijmout takovýhleho dementa…

      1. to nebylo nedopatřením ale sražením mzdy dělníka kdy postupným rozmělněním zakázky na subsubsubsubdodavatele už nezbývá na moc peněz pro nákup kvalitnějšího dělníka i když máme plné věznice budižničemů.

  2. Ta auta se skutečně do levého pruhu nevejdou. Zejména obří modely jako je Micra nebo Citygo se zpravidla po několika marných pokusech předjet v zúžení náklaďák pokorně vrátí do pravého pruhu a čekají, až to skončí, protože při pokusu o předjetí by si jistojistě ulomily levé i pravé zrcátko současně, ne-li ještě něco horšího.

    1. Já v půlce prázdnin praktikoval předjíždění kamionů s Fiatem Ulysse. Ze začátku to šlo a X náklaďáků jsem předjel. Pak ale u jednoho výjezdu ze stavby, ohraničeného směrovými sloupky, byl jeden trošku postrčen do vozovky a levé zrcátko se rozpadlo na kusy. Naštěstí masivní konstrukce tohoto francouzsko – italského vozu zafungovala, zrcátko se jen přilepilo k oknu a sklo zrcátka zůstalo vcelku viset za kabely od vyhřívání :-) Žádná panika, dokončil jsem předjetí, na další už ohromen tímto zážitkem vysral a na nejbližší pumpě proběhla kompletace. Jeden by nevěřil, jak blbě se po dálnici jezdí bez levého zrcátka…

      1. Tak. Tadydle ty jejich zúžení zúžení a pak právě to, jak jsou kužely klikatě když to občas někdo nabere a ty lopaty se neuráčej to spravit, jsou to nejhorší. Člověk v pohodě jede a najednou pár kuželů o 15 čísel mimo!!

        A taky nějak nechápu tu střídavou jízdu, pokud je to úzký na dva osobáky vedle sebe a zřídili špeciální značku na to, že maj jezdit po čáře za sebou…proč to do prkna rovnou nezúží do jednoho širšího pruhu?!

        1. Protože podle zákona byste měl v jízdním pruhu jezdit při pravém okraji vozovky. Tj. legislativně by ona „vystřídaná jízda“ byla poněkud problematická.
          To máte těžký – čistě teoreticky tam ona šířka pro dvě vozidla je, jenže když potom někdo směrový cedule narve o 30 čísel do jízdního pruhu, tak už to holt moc nevychází.

          1. Čistě teoreticky, pak se tam třeba objeví betonovej most(ek), jehož zábradlí je o 20 čísel blíž než je jinak okraj vozovky a hned je to horký, kór když vedle něco jede.

            Na bývalejch rychlostkách není problém na pár úsecích to ztlačit až do jednoho Pruhu, na D1 jo, zajímavý. Plus jak bylo řečeno, berou si úseky dlouhý jako prase a pak tam malá partička fachmanů reálně pracuje na 10 metrech, rozkopanejch je ovšem x kilometrů, kde většinu času nikdo do země nekopne. Tipickej českej přístup, nebo to tak píčovsky dělají i v zahraničí?

            1. To je typicky český přístup. Já již dvacet let používám často R10. Několikráte již byla rekonstruována, vždy byl průběh prací opravdu, jak píše Behemot – celé kilometry záboru, jízda jedním pruhem, plazení se 60, a třeba týden se tam nedělalo, pak uvidíš pár chlapů s lopatou škrábat něco u krajnice …. těžké mašiny dny a týdny stojí … )

              1. No to je ještě další věc, že se třeba na celým úseku nekopne do silnice dva týdny vůbec (uzavírka co byla skrz svodidla hned na kraji R7 – prej „technologiká přestávka“). Ale i když se tam opravdu dělá, tak zavřenejch je X kiloemtrů naráz a přitom je tam jedna partička co kope vždycky na 10 metrech. A za den se posunou tak o dalších pár desítek metrů. Proč teda pak je zavřenejch třeba 5 kilometrů?

                1. Teda ne, že bych se chtěl zastávat stavařů, ale z hlediska etapizace výstavby jsou v tom většinou nevinně.
                  Když to shrnu poměrně stručně – projektant vypracuje projekt DIO (neboli dopravně inženýrské opatření, tj. schémata PDZ, ale i objízdných tras atd. atd.), který je stavba povinna dodržet. Tento projekt je zpracován dle dle standardů ŘSD a je taky ŘSD odsouhlasen. A protože čím složitější projekt na organizaci je, tím je taky komplikovanější z hlediska dodržení časových termínů, harmonogramů, povolení a podobných věcí, tak holt se většinou zpracuje projekt co nejjednodušeji – tj. uzavře se to celé.
                  Tj. ten hlavní problém je v podstatě u ŘSD, nikoliv u projektanta, ani u stavby.
                  Co se „technologických přestávek“ a obecně postupu prací týká – ano, to je obecný problém – fígl je v tom, že nikdo není motivován udělat stavbu rychleji, než musí, takže proč se namáhat, že? Někdy jsou to pravda opravdu technologické přestávky (např. při realizaci betonových vozovek je to nezbytné), dost často je to ale opravdu na facky, když vidíte tu krásnou rychlost 2m svodidla/den..:-)

              2. 1) Pavel Boček, alias Behemot, je obyčejný pičus, co ničemu moc nerozumí, takže brát jeho závěry jako bernou minci je třeba zrovna ted velkou chybou.
                2) Pokud je při opravě dálnice uzavřeno několik km a pracuje se jen v jednom místě, je to zejména proto, že postup prací je několik desítek a stovek metrů denně a přesouvat značení je jednak časově náročné a druhak nebezpečné…a to i pro lidi takovým úsekem projíždějící. Někde může také probíhat technologická přestávka.
                3) Kritici zpravidla projíždějí okolo v čase řádu minut, pokud místem jezdí každý den, takže i v tomto ideálním pripade je jejich přesvědčení formováno pohledem z několika desítek metrů.
                Závěr: Před stvořením názoru by bylo objektivní zjistit alespoň účel konkrétních prácí, technologii…a pokud tomu člověk nerozumí, jako třeba Bočkův pičus, i něco o technologických postupech dané činnosti. Metoda „mrknu a vidím“ je běžna chyba..a standard v Újezde u Brna 8o)

                1. Honzo, jenom ad 3 – kritici mají bohužel často pravdu a to i přesto, že tam jezdí jenom v určitých časech. Ten příklad R7 je bohužel naprosto typickej, což říkám jednak jako někdo, kdo tam jezdí, druhak jako člověk, který má do některých akcí o trochu lepší „náhled“, než běžný smrtelník..:-)) To se ale liší stavba od stavby, nelze paušalizovat.
                  Bod 2 je naopak 100% pravdivej.

                  1. Klasický případ je člověk, který projíždí v čase, kdy jsou auta/autodomichavace na cestě z obalovny/betonarky a chlapi jsou „uvědomělým“ Pavlem Bockem viděni, jak kouří a postavají celou dobu všech tří sekund, co kolem nich dotyčný projíždí.
                    Stroje stojí peníze, chlapi stojí peníze a ŘSD má vcelku ostré a podrobne harmonogramy na to, aby jim technický dozor investora toleroval nějaké zdržení. Podle toho, co jsem viděl já, mají i vedoucí vedoucích slušně nahnáno, protože sankce za nesplnění dílčích terminů se promítají hned do nejbližší fakturace…a splatnost faktur je zpravidla 90 dnů, zatímco subky chcou prachy dřív.
                    Potkal jsem se i s názorem, že se má jet na 3 smeny, aby to bylo dřív. Ne, že by to nešlo, ale ti stejní lidí by si pak stěžovali na cenu, protože jim omezený rozhled zabraňuje vidět, že je třeba zajistit práci nejen na stavbě, se i v lomu/na betonárce/v obalovně a k tomu přidat i autodopravu, protože řidiči mohou jezdit jen tak, jak jim to dovolí tachograf.

                    1. To možná platí u dálnice. Viděl jsem několik rekonstrukcí ulic (totálek, včetně sítí) a tam technologická přestávka typu „až bude do výkopu dost doslouho svítit slunce“ trvala běžně dny, v naší ulici to bylo možno pozorovat – byla místa, kde si více než týden(!) nehnulo nic, prostě bylo rozkopáno a hotovo). Jedna taková rekonstrukce se nezvládla za léto a další rok se zavíralo asi na dva měsíce znova.

                      Hezký příklad: Jde babička okolo výkopu, u výkopu sedí čtyři lopaty s odloženými lopatami. „Paní, vy se koukoukáte, že neděláme. Ale paní, nám už jakou dobu nikdo neřekl, co máme dělat.“

                      Další hezký příklad. Počátkem října byly komunikace skoro hotovy. Práce se v podstatě zastavily (sem tam nějaký chodník či obrubník) a za prvního sněhu počátkem listopadu, se do tmy asfaltovalo a následně se tam tam tedy pustil plný provoz.

                      Chápu, že moje stavba je koordinovaná zhruba na této úrovni, ale předpokládal jsem, že toto stavby by mohl řídit někdo s technickým vzděláním a určitou zkušeností, ale to byl zřejmě omyl.

                    2. Přesně tak, na dálnicích bych řekl, že se to tak posouvá k tomu, co je obvyklé v západní Evropě, je na to politický tlak a píše se o tom v novinách. Ale na ostatních silnicích je to často pořád Balkan-style. Příklad – třeba loni komplet rozkopali a předělali křižovatku Koněvova – Spojovací. A letos tam kopou znova. A takových míst je spousta.

                    3. Nevím, co si představuješ pod „obvyklé v západní Evropě“ ale někdy schválně natočím, jak vypadá oprava dálnice v NL. Když jsem to viděl poprvé na A28 u Utrechtu zíral jsem jak puk. Ve tři ráno světlo jak ve dne, hemžení jak v mraveništi, kolony náklaďáků se směsí se táhnou kilometry. Celková délka uzavírky na 20 km úseku je třeba týden nebo dva. Samozřejmě to musí stát ranec, samozřejmě, že některé typy oprav se tahle dělat nedají, ale i tak je ten rozdíl proti CZ sakra výrazný.

                    4. Honzo: LŽEŠ, a kdo lže ten taky krade a do pekla se hrabe. Kdyby byl zájem a snaha, tak se vymění kus dálnice i se svodidlama a né že uzavřená dálnice, kdy se udělá mezi pruhy kanalizace, pak se zase vyměnuje povrch a pak se zase vyměnujou svodidla. NA HOVNO VŠECHNO!

                      MÁ SE TO UDĚLAT NARÁZ PŘI JEDNOM!!!!!!!!!!!! Ty šulinská píčo jedna.
                      PROČ JE UZAVŘENÝCH 10KM a vyměnují se svodidla 2měsíce?

                    5. Podstatná je právě ta podmínka „Kdyby byl zájem a snaha“. Jenže ten zájem a snaha musí být vyvinutá zejména ze strany investora, ne zhotovitele (protože proč by to taky dělal, v jeho zájmu to rozhodně není).

                    6. Skret: Jeden důvod, proč trvají svodidla mě napadá – sloupky, které ty svodidla drží je potřeba zabetonovat. A beton musí nějakou dobu zrát (28 dní). K tomu si připočtěte dobu na demolici původních svodidel atd.

                    7. nejdříve faktická: sloupky svodidel v trase se beraní.

                      poslyšte, slyšel jste někdy slovo harmonogram? kritická cesta? milník? ne? gůglujte. pak si položte otázku: je důvod akcelerovat něco, co není na kritické cestě?
                      pro jednoduchost, modernizace D1 se dělá v následujících krocích (popíšu jednu zrcadlovou variant, druhá je obráceně): 1. úprava střeďáku( středního dělicího pruhu, SDP), zřízení přejezdů SDP. 2. provizorní rozšíření krajnice levého jízdního pásu (LJP) tak, aby se do toho vešel provoz 2+2 pruhy, provoz jezdí v LJP 1 a v PJP 1+2. 3. rekonstrukce PJP (provoz jezdí 2+2 v LJP, tam je ta takzvaná střídavá jízda na mostech). 4. rekonstrukce LJP, provoz 2+2 v LJP. 5. definitivní úpravy SDP.

                      ve fázi 3 a 4 se zbourají a znovu postaví mosty, kde je několik technologických přestávek, přes které „nejede vlak“. takový jednoduchý dálniční most s nosnou konstrukcí z předpjatých betonových nosníků se spřaženou deskou nejde moc stáhnout pod 3 měsíce (demolice, pažení přechodových oblastí, nové založení, spodní stavba, nosná konstrukce, svršek a vybavení). z toho jaksi plyne, že se některé práce můžou docela zdatně optimalizovat co se týká ceny. podobně cementobetonový kryt, tam se taky po tom nedá rajtovat hned druhý den.

                    8. Hehe, ona krásná fikce o tom, že se má dělat i po nocích? Vyzývám každého, aby si to vyzkoušel vyjednat s:
                      1) ŘSD
                      2) Hygienou
                      3) DI PČR
                      4) OÚ/MÚ jednotlivých obcí a měst

                      A najednou zjistíte, že neuděláte vůbec nic, protože na to, aby se to takto dělalo, musí být ten projekt připravenej jak projekčně, tak z hlediska inženýrské činnosti a technologických postupů. Radši už nezmiňuju fakt, že část prací prostě v nocích dělat nejde.

                    9. Ono nejvtipnejsi je, ze v zahranici se na dulezitych komunikacich dela tak, aby jejich nefunkcnost byla co nejkratsi. OK, u nas nelze pracovat 24/7 jako v zahranici. Proc se tam teda nepracuje 5 – 20/7(tzn. cca 1,5 smeny za svetla) misto dosavadniho 6,30(7) – 17(17,30)/5(nekde 7)? Protoze se to dela „levne“? Protoze hygiena? RSD?

                      Jako sorry, ale i bez 24/7 se da ten proces zrychlit. Proste snaha dokoncit praci drive neni vyzadovana a hlemyzdi tempo vadi „jen“ ridicum a ti nevyviji zadny politicky tlak na zmenu. Dokud ridici budou nadavat jen u piva, tak se to nezmeni a menit to budou jen kazaci hoven z LzIdnes.

                    10. Celé je to otázkou přípravy a ceny.
                      Chcete dělat 24/7 – ale klidně, ono to jde, ale musí to někdo připravit, projednat, zorganizovat a zaplatit. Přičemž tohle musí být jasné už ve výběrovém řízení, tj. nelze v polovině projektu začít tlačit na to, aby se přešlo na tenhle režim.
                      To samé s limitama a termínama – jede se všude na cenu (sorry, ale jestli termín tvoří v lepším případě 5% hodnocení zakázky, tak je to pro srandu králíkům), takže firma si střelí časový horizont a organizaci takové, aby minimalizovala náklady a pokud možno vyhrála zakázku (ty časy, kdy to byl zlatý důl, jsou už dávno v trapu, teď to je opravdu často na krev a D1 je dobrý případ). Takže proč bych nastavoval dvousměnný, nebo trojsměnný provoz, když nemusím.

                    11. Jop, to je v mem poslednim radku, ze strany statu to neni vyzadovano a volici okolo toho taky moc nekrouzej. (ne, ze by to tema stagnovalo, ale srovnani s uprchlikama nesnese a co z toho nas doposud ovlivnuje vice? :D)

                    12. Jinak osobne me nejvic sere 1 pruhovy obousmer oddeleny betonem. Tam jak se stane nehoda, tak clovek stoji hodiny, protoze to – sok – neni jak objet. Coz o to, shit happens, ale nechtel bych bejt osklive zranenej v takovym miste, protoze sanitka nekudy musi prijet a odjet…

                    13. No jistě, někdo by to musel zorganizovat. Půl milionu úředních lopat v eráru co hlavně popíjí kávičku by muselo začít pracovat, to je strašný. I kdepak, když už výjimečně opravdu zvednou prdel a jdou něco udělat, to, co je (oficálně) náplní jejich „práce“ a jsou za to placeni, tak za to dostanou vysoký prémie. I na nejzapadlejších prdelích dostávají na prémiích minimálně desítku ročně, větší ryby na miniserstvech klidně miliony, jak onehdá prosáklo do médií.

                      Jedinej důvod, proč ještě vohnoutineprovedli další defenestraci je ten, že o tom ještě neví. Jinak vemte jed na to, že pro lidi co hákují od nevidim do nevidim za pár šupů a eště dostávaj zaplaceno pozdě, když vůbec, by tohle už bylo opravdu přes čáru. Kdejakej polomozek na úřadě, se kterejma má většina lidí taky akorát špatný zkušenosti, si vydělá výrazně víc, než mnoho lidí co jsou v práci klidně výrazně přes 200 hodin měsíčně.

                      Já se vážně divím, kde ještě tenhle marast bere prachy na to, aby to vůbec fungovalo. Jak to těch pár milionů produktivních utáhne?

                    14. V klidu, kámo … nahnat úřední lopaty fakt k lopatám nikdy k ničemu nevedlo, to prostě organisačně nezvládneš … a ty emoce a to všechno, co kolem teho vznikne, zruší i to málo, co by třeba tak vzniklo … zkoušelo se to, mockrát.
                      Pokud se divíš, kde se berou prachy, jaktože svět ještě funguje, tak holt málo přemejšlíš a nevidíš souvislosti a podstatu … není to ale těžké … on tam žádný problém neexistuje …
                      Je na každém, zda chce makat pro druhé (a třeba i být chudý) … nebo si brát od druhých …
                      Ono se to vždy správně vyváží …
                      Ti lidé, co hákují od nevidím do nevidím, to dělají naprosto dobrovolně, mají pro to své osobní pohnutky a důvody a ty víš o tom prd, jen si něco projektuješ, a mluvíš za ně, změnit to ale musí oni sami … většinou nechcou, přitom to v jejich silách jest. Pokud něco změníš za ně, oni budou zase dělat to samé … a zas to bude špatně.
                      V klidu, Behemote.
                      Kdo dostává pozdě placeno od toho, pro kterého dělá, je magor, kterému to prostě vyhovuje.
                      A kdo dělá za málo, asi prostě tu práci chce dělat, ni?
                      Čechy jsou extrémně šťastná země v tom, že je tady vše na dlani, za rohem, na každých pár kilometrech je možnost bydlet, začít něco nového, za práci dostat to, co ti stačí na střechu nad hlavou a trochu jídla, na vlídné vztahy, zábavu … a co chceš víc?
                      Je to na každém.

                    15. ach jo, zorganizovat to nejde, protože ti samí křiklouni, kteří se domáhají stavby v noci, by úplně stejně řvali, kdyby se v noci skutečně stavělo, protože i myší pšouk ruší jejich zasloužený spánek. O tom, že úředník za to nemůže, protože se všechno řeší veřejnými zakázkami, aby se jako nekradlo a teď už je ten nesmysl tak našponovaný, že prakticky nikdo dělat nechce, ani nemluvím. Ale teoretizuj si od stolu klidně dál. Všechno kolem staveb je jen a výhradně důsledkem řevu tydýtů s nesmyslnými požadavky.

                    16. Kde že přesně, uprostřed těch polí a lesů? Vopravdu nějak blízko D1 je poměrně málo dědin a to už tam většinou jsou dávno nějaký hlukový bariéry nebo něco podobnýho. A pokud nejsou, maj tam hluk celoročně a už jsou zvyklí. To jsou jenom stupidný výmluvy pro to, aby se vohnouti moc nekroutili, že příslušní úředníci dělaj hovno.

                      Voni totiž většinu toho plánování ani nedělají, největší sranda totiž je, že na kdejakou ptákovinu si najímají externí firmy, protože sami to ani nezvládnou. A pak to po nich neumí ani zkontrolovat, takže si najímají další firmy na to, aby udělaly audit těch prvních papírů. Jo, prachy se pak točej fakt rychle. Hlavně z kapes daňovejch poplatníků.

                    17. to má logiku, že by to mohlo dojít i Tobě. Jasně že si najímají externí firmy, protože jinak by šla odpovědnost za nimi a k tomu nemají jediný důvod, protože na současné hafo pravidel je dvojnásobné množství právních názorů, proč by měl tu tíhu nést úředník? On to nevymyslel, jeho to nezajímá, nikde tam nebydlí a možná tudy ani nejezdí. Když se to pokusí nějak řešit, ozve se řev, ten řev někdy způsobí notnou změnu pravidel, proč by se tím měl profackovávat? Protože to Behemot chce? Tssss :-D

                      jen pro upřesnění, pokud chceš na někoho nadávat, pak na politiky, i úředník-protiva je jen obětí, stejně jako Ty.

                    18. Jo, chudáci úředníci…

                      Děláš si jenom prdel, že jo…?

                    19. nedělám, ale nevadí, hezky se zařaď do stáda a svorně nadávej na úředníky, politici ti budou vděční, protože přesně tak to zamýšleli.

                    20. prej ceny… jsem si vzpoměl na tohle video: „Mám zlatý hodinky, zuby a jestli to takhle půjde dál tak i zlatou prdel!“ https://www.youtube.com/watch?v=LZ6-LDr8Hsw

                    21. Věřte si, čemu chcete. Na rozdíl od Vás trochu vím, s jakou marží se momentálně operuje na rekonstrukci úseků D1 a opravdu to nějaké super čísla nejsou.
                      Mimochodem, s ohledem na dnešní zprávu mi ten Váš odkaz přijde až bizarní:

                      http://praha.idnes.cz/magistrat-ckd-zaplatit-miliardy-za-praci-blanka-f5j-/praha-zpravy.aspx?c=A160822_151521_praha-zpravy_rsr

                2. „2) Pokud je při opravě dálnice uzavřeno několik km a pracuje se jen v jednom místě, je to zejména proto, že postup prací je několik desítek a stovek metrů denně a přesouvat značení je jednak časově náročné a druhak nebezpečné…a to i pro lidi takovým úsekem projíždějící. Někde může také probíhat technologická přestávka.“
                  Neřeším délku označeného úseku, ale řeším dobu oprav. V Rakousku jsem projížděl 13km dlouhým úsekem dálnice v jednom směru, která dostávala nový povrch. V tu chvíli bylo 7km netknutých, 4km odfrézovaných, 2km hotový povrch. Světe div se, za 7 dní projíždíme zpátky po nové dálnici.
                  Ano, byl to asfalt, ano, beton potřebuje trochu víc času, ano, každá silnice má specifické podmínky … ale že by všechny úseky v ČR byly tak náročné, že v přepočtu na kilometr trvají minimálně 10x tak dlouho?

                  1. ad 2) Popisujete prostou výměnu krytu. Podle toho mála, co o tom vím, se to od generální opravy s rozšířením přece jen trochu liší. Příkladem budiž aktuálně probíhající oprava E50, která vámi podávanému příkladu odpovídá.

                    1. Ostrava – Frýdek-Místek, taky víceméně prostá výměna krytu (proč, když se naposledy prováděla před 10ti lety a provoz tam OPRAVDU není tak výrazný).
                      http://www.verejna-soutez.cz/verejne-zakazky/d56-ostrava-fr%C3%BDdek-m%C3%ADstek-ii.?uuid=415e27fe-496d-11e6-aee8-002655ffd6c8
                      Plánovaná doba – 3 měsíce.
                      Ano, může to být trochu složitější u těch napojení. Ano, můžou tam být specifické záležitosti. Ale pořád jde o výměnu krytu. Tak proč to trvá 13-14 týdnů oproti popisovanému 1 týdnu v Rakousku na delším úseku?

                    2. Míníte tohle:
                      V rámci předmětného úseku bude provedena oprava mostu ev.č. 56-064 (výměna dilatačních závěrů, sanace říms, výměna zábradelních svodidel atd.)?
                      Možná by nám pomohl nějaký mostař.
                      Co se týče mně známých samotných oprav mostů (mostků), pod dva měsíce jsem to zatím neviděl.

                    3. most trvá dlouho. a navíc bláteníci a dehetníci po něm potřebují jezdit. takže nejdřív dopravně-inženýrské opatření (dio), potom velké objemy v trase pryč, pak se můžeme konečně vrhnout na ten most, odstrojit, vybourat závěr, osadit nový, zabetonovat, čekat 7 dní minimálně, izolace, ochrana izolace a pak teprve můžeme nastoupit s finišerem a jet trasu.
                      a taky to můžete mít zpestřené tím že se to dělá po půlkách, aby tam aspoň něco projelo.

                      já se Vám divím, že dávno netrénujete národní fotbalovej mančaft….

                    4. Celá dálnice je položená přímo na zemi. Mosty vedou nad dálnicí, i ten zmiňovaný. Ale hádejte, jak dlouho bude trvat výměna krytu samotné dálnice? Na kolika kilometrech bude provoz svedených do jednoho pruhu?

                    5. Dálnice?
                      Vámi poskytnutý odkaz tomu ale nenasvědčuje:
                      Na mostech a AZ bude proveden…v prostoru kruhových objezdů bude proveden spojovací postřik..odtěžení stávajících a zřízení nových krajnic…

                    6. „Jedná se o opravu živičného povrchu vozovky silnice I/56 a D56…“
                      Jde mi o tu část D56, tedy spojovačku mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, kde se úsek normálně trvající 10-15 minut v současné době jezdí přes hodinu.
                      Jsou tady 3 „části“ oprav – jedna je výměna krytu dálnice D56 na 2 úsecích, celkem cca na 8km, pak oprava silnice I/56 a dále oprava mostů, kteréžto jsou občas na zbytek silnic napojeny kruhovým objezdem.
                      Takže z selského hlediska by se dal kryt dálnice D56 na 8km vyměnit za dejme tomu 14 dní, pak nechám zúžení jen v okolí problémového místa, tedy onoho mostu, kde je potřeba víc času. Jenže hádejte, jak rychle se jim daří měnit povrch na těch 8km :(

                      A uznávám, je moje chyba, že jsem něco dal na DF a nedoplnil to o obrázky, videa, dokumentaci a naprosto blbuvzdorný popis, když je tady národním sportem vyhledávání jakýchkoliv možných chyb v komentářích místo aby se diskutující věnovali jádru pudla.

              3. Současný stav na „rekonstrukci“ R10 na sedmém kilometru (Svémyslice): téměř každý den hlášení v rozhlase, že tam stojí kolona do Prahy / z Prahy (zúžení na tři pruhy se ve čtvrtek a v neděli obrací), sem tam nehoda u zúžení. Rekonstrukce probíhá od 1. května do konce listopadu. Předmětem rekonstrukce je úsek 150 metrů (oprava mostku v tělese dálnice). Žádný stavební dělník nebyl na stavbě spatřen zhruba od půl čtvrté, zato tam stojí opuštění technika. Odpověď šéfa ŘSD pro středočeský kraj: nejsou lidi, není technika, stavební firmy si v termínech nekonkurují, dostává denně desítky nasraných emailů bla bla bla…. A každý den tam my (tedy tisíce desetitisíce aut) prostojíme čas v koloně, někdy až 30 minut. To je totiž asi zadarmo. Tomu se říká „řídit stát jako firmu“ – ŘSD patří s MD pod amatéry z ANOfertu.

                1. Nechci se nijak zastávat Babiše, už vůbec ne současného ministra dopravy Ťoka, ale stav na MD, potažmo v ŘSD, je dlouhodobým problémem (který se upřímně vývojem v čase nijak zásadně nemění, ať už to řídí kdokoliv). Tj. tito pánové na tom mají svůj díl, ale ani zdaleka to není jenom jejich vina. Mám velmi silné podezření, že i kdyby nastoupil na pozici ministra dopravy geniální manažer s odbornou znalostí (do čehož má Ťok daleko), tak by narazil úplně stejně – prostě proto, že vývoj a degradaci v řádu desítek let prostě za pár měsíců, či i let, jenom tak nezvrátíte.

                  1. Jenže taková situace je na MŠ, MPSV, MPO, MO, MZV, MV…kurva tenhle bordel je úplně všude, to jsme se nemuseli oba vůbec rozepisovat.

                    1. To jsme prostě my Češi, nikdo jiný za to nemůže. Je potřebí to respektovat. Kdo nemá Čechy rád, nechť se odstěhuje. Není možno plivat na své sousedy, něco od nich chtít (to, co sám neumím nebo nejsem ochoten dělat) a a pak se nějak vztekat, že věci nefungují.
                      TADY to tak bylo VŽDY.
                      Staré pověsti české (byť lživé a vyfabulované) přecjen v drobnostech „kotlinu“ nějak zobrazují.

                    2. Ve stejnou dobu, kdy ty dálniční stavby stojí, protože se nikdo nenamáhal zatlačit na dodavatelské firmy, v TV vystupuje mluvčí ŘSD Rýdl a tvrdí, že od teďka se bude makat do večera, že se v tendrech více zohlední termín dodání stavby, že se připlatí na osvětlení atd atd… A to jako předtím nevěděli, když se silnice a dálnice staví a opravují už od poloviny dvacátého století? Platíme daně a pojištění jako prase, jen z litru benzínu to je 15 korun, k tomu dálniční známky, silniční daně, mýto (v ceně zboží) a kde jsou výsledky za ty peníze? ale vlastně se nedivím, že to stojí za starou belu; zájmem těchto politiků a jejich podřízených je rozdělovat peníze, zaměstnávat co nejvíce úředníků – voličů; rozdávat prachy na dávkách svým voličům a udržet si je; zájem něco rychle udělat nebo opravit je na posledním místě a vlastně nějaké hotové dílo se nehodí do krámu, protože k čemu by potom ty zaměstnanci z veřejné správy byli potřeba, kdyby se vše rychle a kvalitně udělalo. (Petřínskou rozhlednu od nápadu k realizaci dělil rok a půl a stavba trvala 5 měsíců do otevření. Před 125 lety)

                    3. Kdyby jen rozhledna na Petříně! Podívejte se kolem sebe a najdete spoustu příkladu „zázračně rychle“ postavených staveb. O víkendu jsem si zajel do Kladna a koukám na ten kostel na náměstí. Ejhle, on byl postavený ve dvou letech, cihla po cihle a pěkně rukama, ani mix jim tam nepřijel. Kostel s klášterem na Jiráskově náměstí v Plzni, rok a půl. To jen tak namátkou, co mne v posledním týdnu dvou praštilo do nosu. A zřejmě to nemělo nějak neblahý vliv na kvalitu staveb. Před časem se na třídě Hermanna Goeringa v Plzni (prý ji nějací novátoři říkají Americká) opravovali most, poslední, který otevřel František Josef (přinejmenším v našem království). Nejenže se zjistilo, že to ani po století není moc třeba, ale především to zkurvili tak, že po roce jsou vyježděné koleje v dlažbě.

                      Jenže to máte takhle:

                      i) Obec si nemůže pořádně vybrat stavební úřad, ke kterému bude příslušná, případně si zřídit vlastní. Tím pádem žádná konkurence mezi nimi, kvalita služeb mizerná.

                      ii) Kraj si nemůže vůbec vybrat, ke které části ŘSD bude příslušet, ergo opět žádná konkurence. Chtělo by to rozsekat ŘSD na 14 organizací a nechat je mezi sebou více méně volně soutěžit. Vždyť i v SSSR nikoho nenapadlo mít jedinou projekční kancelář řekněme na stíhačky, vždy si různé (fakticky úřady) konkurovaly. Kraje by jim podle své vůle přiklepávaly různé (jednotlivě nebo po blocích) silnice, počáteční rozdělení by respektovalo krajské hranice a příslušné krajské ŘSD.

                      iii) Peníze na údržbu by se měly odvíjet od konkrétního kilometru dálnice, které by připadly správcovské organizaci.

                      iv) Nové projekty by měly být vybírány z několika návrhů mezi konkurenčními ŘSD. Vítězný projekt by realizovalo vítězné ŘSD a následně jej dvacet let spravovalo, než by se silnice mohla přidělit jinému subjektu podle rozhodnutí Kraje. To by jednak motivovalo ke stavbě nových silnic, za druhé by to garantovalo alespoň nějakou životnost.

                      v) Šéfy jednotlivých ŘSD by měla jmenovat komise v zastoupení řekněme hejtman příslušného kraje, zástupce ministerstva dopravy a pak zástupce zaměstnanců. Lemply by chtěli dovolat přinejmenším hejtmani a zaměstnanci (které by neschopný šéf ohrožoval na zaměstnání).

                      vi) Šéf ŘSD by mohl odměny pro sebe a své zaměstnance stanovovat zcela libovolně podle hospodářského výsledku, stejně jako volně najímat a propouštět zaměstnance. Tím by celá organizace pozbyla charakter úřadu a přiblížila by se konvenční firmě.

                    4. Souhlasím, že např. centralizace ŘSD pod jením ministerstvem je špatná, protože ministertvu je fuk, jestli se někde stojí v kolonách, zatímco ten (jakýkoliv) problém se dotýká občanů v daném regionu. Ak romě toho řada ministrů jsou úplně neschopní, ani nevzešli z nějakých úspěšných voleb, a podřízené si vybírají jim podobné, tedy ještě větší nekňuby.

                    5. To je hodně špatný nápad. To by mohlo fungovat a tím pádem bychom tady do roka měli na krku tisíce propuštěných lidí, kteří vůbec, ale vůbec nic (kromě žvanění) neumějí – kdo je zaměstná, kdo jim bude vyplácet dávky? Kdo jim zabrání, aby se namontovali do jiných státních organizací a škodili nám ještě hůř?

                2. Několik pracovníků ŘSD znám.
                  Jsem hotov tvrdit, že způsob jejich práce na momentálně vládnoucí straně nezávisí.

      2. Člověče, to byl asi ten samý sloupek, u kterýho jsem u svýho Ulysse rozstřelil levý zrcátko já..

  3. Stejně jako autor považuji za zajímavé, že nejvyšší povolená rychlost je v ČR u jisté skupiny osob chápána jako jediná možná. Pěkně je to vidět v diskuzi pod primárním článkem.

    1. kdo to tady tvrdí?

        1. nečti to tam, jsou to bezmozci.

  4. Na druhou stranu mě překvalily Novinky, publikovaly už 2 články o tom, že si fízli vymejšlej přestupky a dokonce se pozastavily nad tím, že jim to u GIBSu i prošlo.

  5. K odkazovanemu clanku pissalka Pokorneho a nadpisu jeho clanku :“Zpřísněte vydávání pistolí, žádá 65 procent lidí“
    S timto nadpisem nelze nez souhlasit…naprosto a jednoznacne…proc? No to je jednoduche…obycejnym, bezuhonnym a spolehlivym lidem se „pistole nevydavaji“, oni si je kupuji za zdanene penize na zaklade opravneni a pripadnych dalsich povoleni… Ti, kterym se zbrane vydavaji, jsou pravdepodobne fizlove , mestataci, a podobna dalsi statem placena individua, kterym by v naproste vetsine pripadu „pistole“ byt vydana skutecne nemela…takze nadpis clanku – za mne dobry…

  6. No ja nevim, Voyager se do toho leveho „prouzku“ bez problemu vejde …

  7. A co D2 vy píičusové? Tam se nejezdí na Bratislavu a Břeclav? AHÁ že, prakticky od Olympie až pomalu k Břeclavi jedete střídavě celou dobu JEN 80 protože je tam 30km uzavřených a vyměnují se tam svodidla. 10m jeden den, druhej den 10m, třetí den nikdo…

    O ZBYTEČNÉ výměně asfaltového koberce brno-pohořelice bych radši nemluvil protože to je na vraždění.

  8. Report z dnesniho prujezdu D1:
    0 nehod
    0 vytlacovani ze silnice
    0 blikani stran ostatnich ucastniku provozu
    Praha – Brno 90 minut
    Vsechna zuzeni jizda levym pruhem
    1 vynucene jakz takz dodrzovani maximalni povolene 80tky.
    Je to tim, ze jezdim zlym tmavym bmw, snad me brzo nekdo trochu zreguluje, protoze takhle to dal nejde!

    Nicmene musim potvrdit, ze nekdy je predjizdeni kamionu v tom zuzeni dost solidni pocitacova hra v kombinaci s loterii :-)

    1. Jel jsem v protisměru, ale skóre je stejné, bez vynuceného dodržování ale také bez bmw.
      V jednom se ovšem mýlíte, není to počítačová hra, je to realita a ty plechy skřípou doopravdy.

      1. Nejdříve jsem nemohl věřit tomu, že jsi jel po dálnici v protisměru a nula blikání ostatních účastníků, ale potom mi to secvaklo…. :-)

    2. Kolega vcera platil 500+body, protoze na D1 mu v 80 namerili piratske kilo. Jel jsem po D2 a videl tri odchyty, ruznymi auty. Takze je to o stesti.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017