D-FENS automechanikem (ostuda roku)

Featured Image

Popíšu vám hroznou story, jejímž protagonistou jsem já sám. Je to zcela odstrašující ukázka toho, jak si nepozorností a přílišným spěchem naděláte do bot.

Začalo to tím, že jsem se rozhodl vyměnit ve favoritu součástku zvanou hydrokorektor. Je to taková hromada trubiček, malého čerpadélka a dvou pístků a v autě to slouží k nastavování sklonu světel podle zatížení auta. Coby na zázrak techniky osmdesátých let koupila Škoda Mladá Boleslav licenci na hydrokorektor od firmy Hella a implementovala jej do svých favoritů a felicií. Životnost tohoto dílu je mizivá. Vydrží tak dva roky, pak popraskají hadičky, vyteče obsah a stavění světel přestane pracovat. Obsedanti u STK dobře ví, jak se to s tímto dílem má a kontrolují obzvláště udatně, zda stavění světel funguje. Když synchronizujete intervaly výměny hydrotamtoho s STK, nemáte problém. Moderní auta mají ve světlech servomotorky, někdy dokonce automaticky řízené sklonoměry a hydrokorektor je spíše unikát.

Vymontoval jsem tedy z auta hydrokorektor, což není právě jednoduché (musí se vymontovat přístrojový panel) a namontoval tam nový.

Při pokusu o nastartování auta ozvalo se jakoby kovové harašení, stejné, jako když se do mixéru hodí šroubovák nebo jako kdyby robot číslo 5 strčil hlavu do stropního ventilátoru. Problém jsem diagnostikoval jako závadu startéru – měl jsem zato, že spínací cívka sice vysunula pastorek vpřed, ale ten se nevrací zpátky a drhne o věnec na setrvačníku. Nechápal jsem to jako problém, protože vím, že někde u rodičů mám startér náhradní.

Následovaly tyto kroky:

Den 1 (31.12.2003)

– demontáž startéru 1 z vozu a montáž startéru 2. Nový startér pouze cvaknul, ale netočil.
– demontáž startéru 2 z vozu. Rozborka startéru 2. Startér 2 je očividně poškozený od povodní, vše rezaté a zoxidované.
– vyčištění statoru, kolektoru a komutátoru startéru 2
– montáž startéru 2 do vozu
– stejná situace jako předtím, cívka sice cvakne, ale startér netočí.
– demontáž baterie z cordoby, přendání do favoritu, bez výsledku, vrácení baterií zpátky tam, kde byly. Nastavení hodin, rádia apod. v cordobě.
– demontáž startéru 2 z vozu
– vytvoření hybridu z obou startérů – cívka ze startéru 1 a motor ze startéru 2
– montáž hybridního startéru do vozu
– rachot
– demontáž hybridního startéru z vozu, zkouška na sucho, jádro cívky namísto aby popojelo dozadu a následovalo sepnutí, jezdí sem a tam dopředu a dozadu
– kontrola přívodu +12V od spínací skříňky a nakrimpování nového konektoru (ten jsem hodinu hledal) místo původního zaoxidovaného
– kontrola a očištění veškerých silových vedení, které mohou mít přechodový odpor
– montáž hybridního startéru do vozu
– rachot
– při procházení sníženým podhledem mezi garáží a dílnou se praštím do hlavy, rána jak prase, mžitky před očima, ztráta rovnováhy. Trochu se motám.
– zkouška na sucho, startér běží výborně
– nadávám favoritu do kurev, ale příliš to nepomáhá
– zasahuje otec a přináší startér z felicie s reduktorem (dále startér 3)
– startér 3 ve voze opět nefunguje. Startér 3 je taky po povodních. Rozborka, vyčištění a sborka startéru 3. Zkouška startéru 3 nasucho. Netočí se. Rozborka, jeden uhlík zůstal viset a nedotýká se kolektoru, sborka, nasucho OK
– startér 3 ve voze: rachotí stejně jako ty předchozí. Zde mě mělo něco varovat, protože startér felicie točí díky reduktoru asi třikrát většími otáčkami.
– prudká bolest hlavy, beru si dvě tabletky analgetik a díky tomu je mi celý večer všechno jedno.

Den 2 (2.1.2004)

– výprava pro novou spínací cívku. V Thorn Autotechnic mají pouze jednu a ještě jinou. Jedu pro tu správnou jinam, ale českobudějovické technické služby zabodovaly a ulice jsou jedno kluziště. V ulici 28. října se dostávám do řetězové nehody, bum do ibizy přede mnou, bum do mě zezadu, škoda na mém autě 14.000,- Kč, na Ibize ode mne žádná. Můžu být rád, že mi nevystřelil airbag. Policista, který přijel sepisovat protokoly, nejprve dělá ramena, proč jsme prý jeli tak rychle, pak sebou sekne náledí na prdel a výši pokut redukuje na 500,-. Následně vyhlašuje amnestii úplně se slovy, že kdo má škodu menší než 20k, ať jde do prdele nebo do pojišťovny, která je za rohem. Prý ať se nedivíme, že jednomu z posledních třech sypačů budějovických technických služeb upadlo včera večer kolo a teď jsou jen dva. Na co kurva platím daně? Jedu si ještě něco vyřídit a pak do České pojišťovny, kde už jsou kumpáni z řetězu a pozdraví mne slovy „Vítejte do klubu!“

– v poledne návrat domů. Montáž nové spínací cívky na hybrid (1+2), zkouška, rachot.

– přichází otec a plaší hady, že ke startéru mají vést tři kabely a nejenom dva, hledání třetího kabelu, veskrze zbytečné, protože tam vedou jen dva

– zoufalství. V zoufalství mě napadá, že možná pastorek správně nezapadá do věnce a svítím si do díry po startéru baterkou. Přičemž mě něco v zorném poli upoutá.

Hadička hydrokorektoru u pravého světla brnkala o plechovou vrtuli alternátoru. Funguje to podobně, jako když jsme coby malí haranti dávali do drátů u kola nějaký kousek plastu a ono to „vrčelo“. Přidělávám hadičku provizorně drátkem a je po problému. Už to nerachotí. Startér s tím neměl vůbec co dělat!!!!!

Kde se stala chyba?

Merovingian v Matrixu Reloaded při jeho přednášce o kauzalitě měl pravdu. Často hledáme odpověď na otázku jak, ale ne proč. Kdybych si položil otázku, proč to teď rachotí a před tím to nerachotilo, došel bych k závěru, že za to může hydrokorektor.

Co je na akci negativní:

Především finanční závěrka celé akce. Kromě přímého materiálu (650,-) do toho vstupuje ještě demolice cordoby (světlo + nárazník – nevíte, kde to sehnat levněji, to je hrůza, co za to u Seatu chtějí). Dále naprosté zklamání z toho, že jsem se choval jako vohnout, kokot a ichtyl a zabředl do tak banální opravy.

Co bylo na akci pozitivní:

Vím skoro všechno o startérech z Magnetonu. Znám ho lépe než terorista samopal AK-47. Kdybyste někdo potřeboval poradit, pište. Dávat opravit startér je blbost, to zvládne každý doma (při respektování níže uvedených pokynů).

Že jsem havaroval cordobu, je sice smutné, ale mohl jsem si také zlomit nohu a to je mnohem horší.

Protože jsem se na Silvestra zdopoval analgetiky, večer jsem nic nepil. Díky medikamentům jsem dokázal shlédnout skoro celý večerní televizní program, aniž bych se zasmál (to se mi myslím povedlo i loni), ale také aniž bych si pamatoval, jaké stálice televizní zábavy tam sehrály ty jejich „humorné“ scénky, kolik, s kým, v čem a proč vlastně tam byly. Přišel jsem tak o námět na článek. Z letargie jsem procitl, až když mi přítelkyně omylem zatlačila na bouli, která se mi udělala na hlavě. Až o půlnoci jsem zjistil, že stojíme na náměstí a díváme se na ohňostroj. Pokud můj empirický poznatek s otřesem mozku zobecním, člověk musí být praštěný a pod drogami, aby dovedl sledovat televizního Silvestra déle než jednu hodinu. Příští rok hodlám tento postup znovu napodobit.

Poučení z krizového vývoje:

Když si nejsme jisti, do žádných oprav se nepouštíme.
Když jsme absolvent VŠ technického zaměření, vůbec do ničeho se nepouštíme, ani když jsme si jistí. Můžeme sobě, někomu nebo něčemu jen uškodit. Dáme to do servisu, ať se tam s tím vztekají sami.


6.1.2004 D-FENS

12345 (8x známkováno, průměr: 1,25 z 5)
1 535x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017