Cykloteror už i ve vlacích - zpět na článek

Počet komentářů: 101

  1. Autor zjevně podléhá svým dojmům a těm přizpůsobuje skutečnost.

    Ve Francii je přeprava kol regionálními vlaky (TER) nejen povolena, ale je zdarma. Viz sncf.fr.
    Přeprava kol ne zakázána na některých linkách ovšem v přesně stanovených casech dopravní špičky.
    Některé soupravy vlaků Intercity a TGV nesložená kola přepravují za poplatek, všechny vlaky pak přepravují kola složená.

  2. Takze si clanek shrnme:

    * Clanek slibuje popis cykloteror ve vlacich, ale misto toho je pulka plna blabolu a skatulkovani na cyklisty, ridice, managery, horsi managery, chudou luzu. Doplneno informaci o tom, co by si dotycny mel a nemel kupovat, aby se autor necitil nesvuj.

    * Nektere informace o podminkach prepravy kol v cizine jsou nepresne az chybne.

    * Autor, jak sam na dvou mistech uvadi, je nechapavy. Potreba prevest kolo vlakem je naprosto zrejma, stejne jako obcasna potreba prevest kolo autem. Skutecne nevim, jak bych to autorovi vysvetlil.

    * Obcas kolo vlakem vozim, pravda, nikdy tomu neni ve spicce a nebo v sobotu rano z nejakeho prazskeho nadrazi. Byva nas vcetne deti 6 az 9 osob (cyklistu). Nerikam, ze je to vzdy pohodlne, ale s normalnimi cestujicimi nebyva problem. S pruvodcim jsem problem nezaznamenal.

    * Nejaka statitika o obtezujici doprave kol (napr. pocet cyklistu v jedne souprave elephant prijizdejici na Smichovske nadrazi v pondelni ranni spicce) by nebyla? Skutecne by me to zajimalo.

    * Posledni odstavec je takova mistni klasika. Sileny cyklista ritici se po cyklostezce bez ohledu na ostatni = typicky vzorek cyklisty. Ach, boze. Asi ziji v jinem vesmiru. Muj pocit je, ze cykloturistice (te se tyka preprava vlakem) se venuji predevsim rodiny s mensimi detmi a potom manzelske dvojice, kterym uz deti vyletly z hnizda. A pochybuji, ze tyto skupiny se chovaji uvadenym zpusobem.

    Nu, beru si dres, sedam na kolo a vyrazim 20 km do maticky stovezate do prace na kole. Takto po ranu skvely relax.

  3. Autor článku je prapodivný člověk. Osobuje si právo určovat, co se ve vlaku bude a nebude vozit, nálepkuje lidi, vylučuje různé skupiny lidí kvůli své fikci osobního pohodlí … copak vlak nemůže být společenství cyklistů, lyžařů, skejťáků, trampů, babiček s nůší a maminek s kočárkem? Opravdu ty vagony jsou tak malé a tvé nároky na osobní pohodlí za mrzkou cenu jízdenky tak velké?

    1. A bavíme se ještě o civilizované dopravě, nebo o dobytčáku?

      1. Autobus má také nákladní prostory, běžně vozím zavazadlo, které mne pževyšuje hmotností. Od toho je veřejná doprava, však to nestojí málo peněz a většina přepravy je dotovaná z daní cestujících. Těžce dotovaná.

        1. Nějaká data?
          Slyšel jsem, že dálkové autobusy dotované nebývají, ale je to pár let.

        2. Autobus má na to zavazadlo ty prostory, ovšem pumpičky ve vlaku se cpou téměř pravidelně i tam, kde nemají co dělat se svými „zavazadly“

      2. Dobytčák není doprava, ale druh vozidla k dopravě používaného.
        V případě dopravy dobytka jde dokonce o dopravu civilizovanou, cizte:„Acht Pferde oder achtundvierzig Mann.“

        1. No ja to znam jinak (z TIR): „Hier fährt vierhundert Pferde und ein Esel“

  4. A co invalidní vozíky? Ty ti nevadí? Viděl jsem kdysi na vlastní oči konflikt. Vozíčkář, co vypadal jako poručík Dan z Forrest Gumpa (neměl nohy, zato měl vlasy až na ramena a vypadal trochu jako somrák) měl svůj vozík v uličce a ležel na sedačce (opravdu ležel, dokonce možná spal). Na zastávce lidi nastoupili, vlak se rozjel. Mezi nimi byli i dva staří (70+) manželé, kteří by si rádi sedli, ale nemohli, protože v cestě byl ten vozík (a na druhou stranu jít nemohli, protože to byl konec vlaku). Paní se pokusila vozík odtlačit stranou, aby mohla projít, ale mrzák se na ni rozeřval a poslal ji do prdele. Na vozík si nenechal sáhnout. Takže tam stáli až do další zastávky.

    1. To byl extremista a asociál. Můj kámoš má jednu nohu, někdy vozík, někdy berle, ale takhle se nechová …. Další kámoš je na vozejku odmala, má dlouhý vlasy, taknějak alternativní vzhled, ale je všeobecně oblíběnej, snad i milovanej, ten nejzdvořileší na světě, ve vlaku by se takhle rozhodně …. takže s tímto vágusem to nesouvisí ….. to byl duševní mrzák, ne tělesný ….

    2. On je ale pravda trochu rozdíl, jestli někdo překáží o vlastní vůli a z vlastního rozmaru (což cyklistika nepochybně je), nebo jestli překáží z důvodů, jež neovlivní (třeba amputace nohy).

      1. Tyyy jooo! Rozdíl!
        Je tedy třeba, aby jak vozíčkář, tak cyklista prokázali, že někam nejedou z pouhého rozmaru.
        Posuzovatelským oříškem pak bude jednonohý cyklista.

        Příspěvek k problematice byl zajímavým způsobem zhudebněn, vizte:
        http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/tap-tap-the/riditel-autobusu-235245

      2. Jo, a co takhle vozíčkář kontra lyžař?
        Ten by přece mohl podle kolejí svištět jedna radost, ne?

        1. Několikrát jsem jel na kontroly páteře po operaci na kole. Záda jsem měl sešroubovaná, na kontrolu jsem musel. O vlastním vůli jsem tam jel na kole, ale jinak jsem tam jet musel. Bylo by to z vlastního rozmaru či nikoliv (kdybych se např. z technických důvodů musel vrátit vlakem)?

          (Takéž první lezky jsem si jel koupit na kole, byl to rozmar nebo ne?)

          1. Přijde na to, jak dlouhu po operaci to bylo. Pokud časně, tak to byl dost blbej nápad. Po nějakých týdnech už to mohla být součást doporučené rehabilitace … :-)

      3. Blba rec, co? Hovado muze byt pumpickar stejne, jako vozickar. Kripla na dusi vozicek svatym neudela.

      4. Ale on tam překážel z vlastního rozmaru. Stačilo by tak málo, na chvíli vyjet s vozíkem z uličky mezi sedačkami, aby stařečci mohli projít, ale mrzák si na vozejk nenechal šáhnout a řval jak tur. Naproti tomu si neumím představit, že by si cyklista postavil kolo do uličky a posílal do prdele každého, kdo by chtěl projít… když už, tak by uvolnil prostor na nezbytnou dobu, než by lidi prošli. A sám. Mrzák sice sám prostor uvolnit nemohl, protože neměl nohy, ale nedovolil to ani kolemjdoucím.

        1. Co jsi vlastne delal ty? Mel jsi moznost to vyresit?

          1. Jako že bych se začal přetahovat s agresivním hovadem o jeho kriplkáru? On byl sice mrzák, ale robustnější postavy, ostatně vozíčkáři bývají namakaní, protože když nevládnou nohama, vládnou rukama. (Já jsem tam dělal to, že jsem jel vlakem, stál jsem vedle stařečků. Projít kolem mrzáka jsem nepotřeboval, jel jsem jen jednu stanici, tak jsem těch 10 minut postál.)

            1. Nevim,co bych udelal ja.Asi podle nalady a konstalace hvezd.Nemohu ale vyloucit, ze bych mu tu kriplkaru soupnul bokem bez ohledu na jeho slovni prujem.Asi zalezi na tom, jak moc by mne ten kripl sral a jak moc akutni by vypadala potreba tech gerontu si sednout.

              Sebevedomi kriplu je ruku v ruce s pasivitou lidi, kterym davaji najevo svou nadrazenost.

              1. Je fakt, že čas od času člověk zažije „kripla“, který naprosto asciální, v tom slova smyslu, že si myslí, že ho jeho hendikep opravňuje k nekonečnému vydírání lidí, k jejich manipulaci atd. Zažil jsem na trhu (jarmarku) paní, která přijela zánovním Transitem (vlastním, a upraveným pro invalidy – předělané řízení), pokřikováním z okénka dosáhla toho, že jsme jí vyložili z auta vozík (nabušené elektrické dělo – chlubila se, že to stojí víc než naše káry – cca čtvrt milionu), vyložili babu na ten vozík, ta si zajela na stánek (který samozřejmě neplatila), my jsem jí hodinu skládali zboží, rozkládali ho na stánku dle jejího komandování, během dne to pokračovalo, večer druhé kolo (to samé, ale jaksi nazpět), načež se zjistilo, že Transit nepremáva (vychlastaná baterka), tož se ještě hodinu skákalo kolem aut, odtah, nabíjení, výměna baterie, odjezd paní s jejími „těžce“ vydělanými pár stovkami za její upatlané výrobky …. skončilo to několika lahvemi alkoholu a na zúčastněnou osobu, bylo nás groggy (hlavně psychicky) asi pět.

                1. Proc jste to delali?

  5. Jak kolo vlakem nevozím, napadá mě takový detail – není otázkou dopravce, co umožní dopravovat? A pokud ano, není pak otázkou volby každého potencionálního cestujícího, jestli si ten lístek koupí? Já vím, že když jde o cyklo, tak padají jakékoliv možnosti úvahy, jestli to není normálně obchodovatelná aktivita, ale…

  6. Se skřípěním zubů dokážu pochopit, že někdo vezme kolo pár kilometrů vlakem někam do přírody, než šlapat po silnici 20 km tam a 20 zase zpět a pak ještě samotnou projížďku po lese.
    Ale co vůbec nechápu jsou věci jako nedávno, když se holka sere s kolem do šaliny, ještě do prostoru, který pro to není určen, zdržuje až ji řidič šel seřvat jestli je normální a ona pak o 2 (!) zastávky se s tím kolem vysere ven, sedne na to kolo a odjede ze zastávky. Podotýkám že ten „kus“ cesty je dlouhý pár set metrů a bylo to v sobotu ráno, kdy jsou silnice naprosto prázdné a v souběžné ulici ji vede zmrdostezka na úkor chodců.
    Nebo druhý příklad, kdy se pumpičky ve zpoceném trikotu narvou do mezinárodního vlaku, narvou se do dětského kupé a jsou nepříčetné, když si tam chce sednout rodina s dětmi a požádá je, zda by si mohli uvolnit některou ze zabraných 6 sedaček, když jsou jen dva. Ale to byli asi režijkáři drah, protože po zhodnocení cyklovýletu někde okolo Orlice řešili, proč ten vlak nejede na tu kolej a že ti soukromníci jsou zlý (protože mj. nevozí kola, že…).
    Ovšem vrcholem blbosti je aktuální snaha dopravních podniků umožňovat přepravu kol v MHD, nijak neregulovaně, ve špičkách… a snaha pumpiček se např. narvat do šaliny rychleji než maminy s kočárky (které se tam pak přes ten jejich vehikl nakonec ani nevejdou…).

    1. Protože pumpičkáři, u některých je to jejich pumpičkářství diagnóza, bohužel.

    2. To bude nějaký pražský syndrom (nebo obecně to platí pro větší města s hustou MHD). Pražáci mají v kapse opencard, na kterou jezdí veškerou MHD a to i o jednu, dvě zastávky. Dokonce jsou schopní si dojít na zastávku tramvaje proti směru jejich cesty, pak tam 5 minut čekat a pak se přemístit o ty dvě zastávky… zatímco kdyby šli pěšky, tak by tam byli dřív (true story, viděl jsem na vlastní oči, zatímco jsem šel souběžně s trasou tramvaje).

      Celkem utrpení je pro ne-pražáka (nebo pražáka bez opencard) s takovým opencard-pražákem někam cestovat (resp. jet na výlet) po Praze, protože ten místní automaticky skáče do tramvaje, aby se svezl o jednu zastávku, zatímco ten cizinec si musí koupit a cvaknout lístek. Nebo koupit SMS jízdenku, která neplatí v některých vlacích. A prodejní automaty občas nefungují a vyžadují drobné, které člověk vždycky nemá… Zkrátka ne-pražák si říká „támhle už to je, to dojdu pěšky“ a pražák „jé hele tramvaj, svezu se…“ A ta buchta holt uvažuje stejně a nějak je jí jedno, že má s sebou zrovna bicykl.

  7. Velice ironický článek. Věřím, že pisatel není takový omezenec a jstě ví, že vlakem se převážejí nejen kola, ale i lodě, lyže, kolečkové brusle a další věci, na kterých se do cíle dá dojet taky. Vlaky jsou na to uzpůsobeny a dokud bude poptávka, budou se převážet třeba i zvířata.
    Pokud ale pisatel takový pitomec je, a nedokáže si zjistit, co všechno se vlakem vozí, jsem rád, že je zde umožněno vyjádřit názor i blbečkům. Budeme tak příště obohaceni o informaci, že i na lodi se dá dojet třeba k moři pod názvem “Loďoteror už i ve vlacích“.
    B.S.

  8. Nevím co je na tom k nepochopení…Když někam jedu tábořit na víc dnů a s kolem, tak přece na něm nepojedu na místo 200 kilometrů s krosnou, což je nejenom nepohodlné, ale taky můžu přeletět přes řidítka nebo mě může na silnici (nerada jezdím po silnicích) sejmout auto a navíc tam místo tří hodin pojedu dva dny. Stejně tak jsou hezké lokality na výlet, které jsou dobré na kolo, ale daleko a po silnici. Někomu prostě antipatie k cyklistům zastiňuje schopnost přemýšlet. Tohle nepřináší nic zajímavýho, nechte si takový články pro svůj blog nebo fb.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017