Cykloaktivismus mimo krabici

Featured Image

Tak. Pan umělec Kintera nám vysvětlil, že máme dělat věci jinak. Zkusím to večer se svojí ženou, ale napřed to zkusíme my tady. Podíváme se out-of-the-box na fenomén organizované cyklistiky.

Disponuji celou řadou pohledů na cykloaktivismus, které vyměňuji jako košile. Ten nejvíce umírněný je, že jsou potenciálně v úplně stejném srabu jako řidiči aut nebo kdokoli jiný, kdo se rozhodne dopravovat sám a o vlastní vůli. Momentálně se ale úřadům a státu cyklistika hodí do krámu, tak je podporuje. Ale až je vycucají a spotřebují jejich potenciál, tedy za nějakých pět deset let, tak s nima vymrdaj jako s kýmkoli. Prakticky už to začalo, viz řidičáky na kola, espézetky na kola, ve finále už si na kole ani tolik nezaprasíte apod. Jiný pohled je, že to není doprava, ale světonázor. Když jste levicově založenej, možná trochu pravdoláskomil, možná trochu pozér nebo stižen syndromem bezpříčinně konformního jednání, pak chcete socializovat a páchat dobro společně s dalšíma podobně zasaženýma zoufalcema. Tento fenomén se opakuje napříč generacemi v různých podobách: Hitlerjugend, SSM atd.

Pak mám něco extra.

Pro začátek poradíme zadarmo developerům. Jsou strašně hloupí. Slyšeli jsme od předních odborníků, například politického architekta Cacha, že likvidací dopravy, pardon, zklidňováním dopravy atraktivita postižené, pardon, zklidněné lokality roste. Tím by podle všech předpokladů měly růst i ceny nemovitostí. Proč tedy developeři staví ty svoje objekty zásadně na místech s dopravou nezklidněnou a dokonce k ním nabízejí rozsáhlá parkoviště? Vždyť kdyby okolo nich zlikvidovali, pardon, zklidnili dopravu, tak by ty domy, byty, obchody měli prodat za mnohem víc peněz!

Pak poradíme architektu Cachovi, jak bý megamilionář a tykat Rittigovi. Pokud má pan Cach know-how, jak zvýšit radikálně atraktivitu lokality, pak by se měl přestat zabývat drobným čachrováním se zakázkami na městských částech, kde jsou v banku maximálně statisíce, ale prodat toto skvělé know how třeba Sekyrovi. Nebo Kellnerovi. Nebo snad uvedení o toto know how nestojí? Jak je to možné?

Nebo ne? Co je špatně? Je špatně ta úvaha nebo premisa, ze které vyšla?

Nyní se představte, že chcete koupit Prahu nastojato. Centrum města je drahé vždy a všude. Takové čtvrti jako Karlín a Žižkov jsou zatím ekonomicky nezajímavé, ale mají potenciál. Sice by se tam dalo postavit něco lepšího než ty baráky, co tam dneska stojí, a taky by se to dalo prodat nebo pronajmout za mnohem víc peněz, ale lidi nechtěj vodtáhnout, aby se to tam mohlo náležitě komerčně zužitkovat. Jenže vykoupit to nejde, zatím, stálo by to mega prachy. Je třeba z toho ty lidi dostat jinak a způsobit, aby to bylo levnější. Co takhle jim to znepříjemnit? Jak se vyhání nájemník, který je málo bonitní? Odpojit elektriku, vodu a plyn by šlo, ale jsou na to smlouvy, je to profláknutý a hlavně sociálně nepřijatelný. Ale co třeba jim odpojit dopravní obslužnost? To je něco jako energie a když nebude, oni toho po čase nechají, smíří se s prodejem domu nebo bytu se ztrátou a odtáhnou. Penta, PPF, Sekyra a další to rádi koupí.

Když pominu Karlín, kde si to o výprodej přímo říká – blízko do centra, blízko k významným dopravním uzlům, nebo Žižkov, ze kterého by byla prima polouzavřená rezidenční čtvrť pro horních padesát tisíc, protože k tomu vybízí jeho geografická poloha, by byly výborným objektem také třeba Vinohrady. Po úspěšné eliminaci domorodců nastane samozřejmě opět dopravní zneklidnění, protože pan Rittig a jeho přátelé přece nebudou chodit pěšky.

Uvažujme, že by ten záměr nebylo reálné uplatňovat takto přímočaře a i kdyby dopravní zklidňování, pardon, potírání dopravy snižovalo cenu nemovitostí jen v řádu jednotlivých procent. Myslím si, že je to ve skutečnosti více, protože regulovaný systém se skutečně chová jako regulovaný systém v kybernetickém smyslu slova. Když znemožníte dopravu a parkování, znemožníte podnikání, kromě obchodů s etno produkty, biovložkami, dýňovými semeny a lokální pobočky Bajkazylu, zhoršíte bonitu oblasti, bohatší lidé se odstěhují, tím zase zanikne další podnikání, celý proces získá kladnou zpětnou vazbu a je jen na vás, jak dalece to necháte zajít. Lidi nakonec zjistí, že takovej Černej Most, Lužiny nebo Prosek jsou vlastně fajn a tam cena nemovitostí zase naopak poroste. Ale i kdyby se jednalo jen o jednotlivá procenta, násobeno cenou několika obytných bloků se jedná o stamilióny. A to už se vyplatí podpořit nějaký uslintaný cykloaktivisty.

Pak máme třeba úředníky a lokální politiky. Jak sleduji chování úředníků a politiků na lokální úrovni k občanovi, jedná se o dlouholetou kampaň charakterizovanou slovy svévole, šikana, arogance a nezájem. Tato kampaň se krátkodobě přerušuje na období lidové veselice zvané komunální volby, ale pak se velmi rychle navrací do předchozích kolejí. Kvůli občanovi tady definitivně nejsou. A tihle neochotní úředníci, kteří nemají o nic zájem, najednou začnou vycházet vstříc nějakým cykloaktivistům a šířit jejich myšlenky mezi veřejnost. Prý aby se žilo lépe. Odkdy jim záleží na tom, aby se občanu žilo lépe? Na občana přece sere pes. To bude mít nějaký jiný důvod.

Dalším hráčem na scéně jsou dopravní podniky. Dopravní podniky jsou tunely, do kterých se na jedné straně ládují peníze daňových poplatníků a z druhé strany se z nich tahají peníze pro lobbisty a na podporu politických stran. Mimoto jako vedlejší činnost provozují tzv. městskou hromadnou dopravu, což je na volném trhu neprodejná služba, jejíž skutečná cena je záporná. Fungování tohoto zdroje peněz je podmíněno činitelem zvaným cestující. Cestující MHD je speciální typ zákazníka, který nemůže nijak ovlivnit kvalitu ani cenu služby, kterou kupuje, navíc jsou na něj sprostý, furt ho s něčím buzerují a celkově je to takový low cost masochismus. MHD má čím dál méně cestujících, čímž se zhoršuje výkonnost tunelu na prachy. Ideální by bylo cestující do MHD nějak nahnat, protože by se tím udržel tunel v kondici. Metody, které volil Eichmann na jeho lince X88 do Auschwitz-Birkenau, jsou však přežité. Teď se to dělá jinak, říká se tomu udržitelná městská mobilita.

A nakonec finální out-of-the-box úvaha našeho „firemního“ stratéga Petra. Petr je vizionář. Rád ho vidím, protože jeho vize mají jednu nebezpečnou vlastnost – mají tendenci se naplnit. V souvislosti s výpočty příležitostného výtržníka a analytika Hraboshe, který někde spočítal, že jeden průjezd jednoho auta tunelem Blanka bude stát něco kolem stokoruny – nechce se mi hledat, kde tento výplod numerické lyriky je – připomněl Petr, že Ivo Rittig byl také činný v oblasti zklidňovací ideologie. Navrhoval, aby benzín zdražili alespoň na tři stovky za litr, protože se by se pak silnice uvolnily a socky s těma jejich krámama by přestali překážet jemu a zhruba dvanácti jeho luxusním autům.  Nyní si tedy představme, že skutečně zavedou nějakou platbu za tunel, jak prosazuje užitečný idiot Hrabosh. V Praze existuje asi deset tisíc lidí, které platba v řádu stovek nezajímá, je to pro ně něco jako pro nás pětikoruna. Těm se tak otevře cesta k luxusní vyhrazené infrastruktuře. Ivo Rittig a jeho 9999 přátel by měli buď vojensky napadnout Saudskou Arábii, aby ten benzín zdražil, nebo podporovat Auto*Mat.

Nakonec si taky zavěštím. Největší problém není do budoucna auto. Největší problém je zjevně chůze pěšky. Kdo chodí pěšky, ten má namířeno do disentu. Chodec je  ještě větší prevít jako řidič auta, protože kromě bot nepotřebuje nic, tedy ani dopravní podnik, ani zyklostezky za stamiliony a úřednicko-politicko-aktivistická mafie z jeho dopravy nemůže vysávat peníze, což se o uživatelích aut nedá říct. Chodci budou další na ráně, pomalu se začnou objevovat různá opatření mající zamezit pěšímu pohybu.

Tento článek má hlavně za cíl povzbudit vaše kreativní úvahy na téma Evropského dne mobility a organizované cyklistiky a nekladu si za cíl, že by se veškeré v něm uvedené spekulace měly zakládat na pravdě, stejně jako si nemyslím, že by tam byly uvedeny všechny možné synergie mezi politickou, úřednickou, cyklistickou a tou normálni mafií. Spolehlivější je však informace, na co se máte připravit. Potenciální oblasti pro další fázi dehumanizace: Smetanovo nábřeží (ongoing), Malostranské náměstí, Karlovo náměstí, Žitná, Veletržní. Good luck.
 


20.9.2013 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
428x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017