Čtenářský test Felicie 1.3 MPi

Featured Image

V dnešním čtenářském testu popíšu své zážitky s Felicií. Svého času to bylo nejrozšířenější auto u nás, nyní v roce 2015 ho spíše najdete buď mezi mladými řidiči (vč. mě) nebo spíše mezi staršími lidmi, co najedou s bídou pár tisíc km a takto jim to vyhovuje.

Dnešní situaci vidím tak, že se tu nachází celkem dost „Felicií-vraků“, které by ani neměly projít technickou kontrolou a to jsou většinou vylítané mrdky, co mají už své za sebou. Pokud auto narazí na dobrého majitele, tak přes vysoký nájezd je v relativně slušném stavu. Najít slušně vybavenou a zachovalou Felicii je téměř zázrak. Takové zázraky sahají i přes 30 tisíc Kč, v AAA není vyjímkou i vůz za 70 tisíc.

Testovaný vůz je s motorem 1.3 MPI, vyrobeno v r. 1999, koupeno s 203 tis. km (ověřené), nynější stav 230 tisíc km. S autorádiem a střešním oknem (tragédie, viz. níže). Obuto na 13 palcových pneumatikách 165/70 R13.

Krátce o autě

Tento nejznámější vůz není třeba představovat, který vyjel poprvé už v r. 1995. Souhlasím s názorem, že se jedná o zakulacený Favorit. V r. 1998 ještě přišel  Facelift a auto vypadá poměrně moderně. Bylo také vyrobeno několik edicí, např. Magic, Trumf, Sportline, Fun,  Laurin a Klement, které liší barevně i výbavou.

Motor a spotřeba

Na výběr máme jen několik motorů, nejdoporučovanější je 1.3 MPI 50 kW. Jedná se o čtyřválcový benzínový atmosférický motor. Má charakteristický „šeptavý“ zvuk, teda dokud se nezačnou ozývat hrčivé zvuky rozvodového řetěze. Někteří s tím ale vesele jezdí dál.

Pro jednoho člověka do městského provozu ideální, rodinný nákup se s přehledem vleze i do krátké Felicie.

Pokud ale auto osadíte 4 lidmi, je značně znát pokles výkonu a předjíždějí si raději rozmyslete. I když já se bojím  předjíždět sám, přestože podřadím a motor vytočím na 4 rychl. stupeň až k 3 500 ot/minutu. Prostě těch 50 kW je dost málo !

Na dálnici ale celkem slušně jede, lze dosáhnout až 160 km/h. Jen ten motor tak neskutečně řve.

Já mám lehkou nohu a město jezdím v zimě za 8 litrů, v létě za 7 litrů. Dálky jezdím za 6-6,5 litrů. Není to hodně, ale za  stejné množství paliva dovedou jezdit větší a silnější benzínové motory.

Spolehlivost, jednoduchost

Nesouhlasím s tvrzením, že se jedná o spolehlivé auto. Motor 1.3 je sice držák (při správné údržbě), ale mám prostě dojem, že se sere v autě všechno ostatní. Tu a tam se mi náhle ulomil spínač potkávacích světel, přihrádka nedrží na správném místě, přes střešní okno často zatéká (vlivem horka se ohýbá), zámek kufru „procvakává“, mechanismus pásů někdy nešel navíjet, synchrony zpátečky chrčí.

Kamarádům zase třeba přestalo fungovat centrální zamykání nebo shořel motorek ovládání elektrických  oken, což je v létě velmi příjemná záležitost.

Ano, ono to jsou celkem bagatelní závady, ale pokud chci s autem jezdit a chci aby mi sloužilo, tak mně moře všech těch blbostí celkem sere a nemám čas (spíše chuť) všechno tohle řešit. A netýká se to jen mého auta, takových problémů s Feliciema je moře.

A tím nejhlavnějším nepřítelem je koroze. Nejčastěji to začíná pátými dveřmi či lemy blatníků a nárazníků. To je ještě v pohodě, ale už jsem viděl i prorezlé Feldy na nosných částech a takové auto je doslova strojem na smrt.

Musím ale dát za pravdu, že veškeré mechanické opravy na autě jsou vcelku snadné a nové originální díly se dají sehnat i v řádu set korun.

Výbava

Drtivá většina vozů na našich silnicích jsou prostě chudáci a taky cena tomu odpovídá. Tenkrát všechno bylo za tučný příplatky. Jakékoliv auto z daného roku výroby, ale od zahraničního výrobce bude v drtivé většině s mnohem lepší výbavou.

Ironií je, že hlavně „české“ motory jsou spojeny s chudákem. Takové 1.6 či 1.9 měly standartně po faceliftu posilovač či vzpěru tlumičů a drtivá většina vybavenějších vozů je s právě s „německými“ motory.

Lze sehnat i vozy s posilovačem řízení, ABS, vzpěrou tlumičů, klimatizací, elektrickými zrcátky a okny, centrálním zamykáním, v edici SafeLine i se 4 airbagy nebo v edici Laurin Klement i s vyhřívanými sedačkami a kompletně v kůži.

Jízdní vlastnosti, bezpečnost a komfort

To je opravdu kapitolou samo o sobě a vyžadují poměrně velkou dávku jisté zručnosti. Není to tak dávno, co jsem při 40 km/h rychlosti v dešti vylétnul z mírné zatáčky a málem se srazil s protijedoucím autem, nebýt duchapřítomnosti protijedoucího řidiče, nepsal bych tuto recenzi.
Tu samou zatáčku v dešti a stejné rychlosti jsem projel třeba s Fábií stejného roku též bez serva a ABS a to auto drželo stopu s pneumatikou stejného rozměru, jen ráfku 14. Jezdit s „chudákem“, ke všemu s orezlým a na 13tkách pneu, je doslova zabijácká kombinace. Ve městě se to ještě jakž takž jde, dokud nepřijde parkování u OC, to poznáte co je to řízení bez posilovače.

Auto má nulovou aktivní a pasivní bezpečnost, běžné koupit auto bez airbagů. Samozřejmě nejhorší jsou kusy z počátečních let, vozy po Faceliftu jsou na tom mírně lépe. Viděl jsem ale nehodu jednoho páru, kdy to ve městě s „novější tváří“ v 50 km/h napálili do baráku. Z přední části toho nezbylo nic a pár skončil v nemocnici, přežili oba nakonec.

Viděl jsem také nehodu, kdy jen do Felicie „lehce“ zezadu ťuklo jiné auto. U Feldy to byl prasklý nárazník a posunutá nosná část, u jedničkového Passata jen odřenina na nárazníku.

Komfort jízdy je také na minimální úrovni, teda pokud nemáte kvalitnější sedačky z GLXi verze. Sedačky jsou velmi tvrdé a na dlouhé cestě i nepříjemné. Někomu to ale víc vyhovuje, mně teda ne.

Závěr

Tato auta jsou jedna z nejlevnějších a proto jsou nejčastější volbou buď mladých řidičů a údržba je primitivní, protože na nic lepšího nemají (lze sehnat vozy i za 5 tisíc Kč) a nebo starších občanů, co si občas vyrazí do Kauflandu. Pro začátek je to vynikající škola pro řízení, ale pokud se stane nějaký průser, budete rádi, že to přežijete vcelku.

Když už ale se vám líbí Felda, kupte si ji. Koukněte se ale po vybavenějších exemplářích s nižším nájezdem a se 14palcovými pneu, tam ty jízdní vlastnosti jsou na lepší úrovni.


12.04.2015 Felman

12345 (5x známkováno, průměr: 2,20 z 5)
1 193x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017