Colt Diamondback, opět trošku kvalitní historie

Featured Image

Tak jako má firma Smith&Wesson slavnou dvojici revolverů, modely 27 a 29, i firma Colt má mnoho slavných zbraní, ale z revolverů vyrobených ve dvacátém století má neméně slavnou dvojici. A protože Colt pojmenovával své revolvery po nebezpečných hadech, jedná se o modely Python a Diamondback.

Oba revolvery jsou velmi podobné, charakteristická je ventilovaná lišta nad hlavní, ovšem Diamondback se vyráběl v rážích .22LR i .22WMR, ale nejvíce v ráži .38 Special.

Můj model byl právě v ráži .38 Special, se  4“ hlavní s originálními gumovými střenkami, ne luxusnější dřevěné. Vyroben byl začátkem sedmdesátých let, firma Colt tento model vyráběla od poloviny let šedesátých do konce let osmdesátých. Ve své době se tento revolver řadil k tomu luxusnějšímu a je to dodnes znát.

Jedná se pochopitelně o celoocelový revolver, váha v nenabitém stavu je cca 800 gramů, takže je relativně lehký. Pracuje v režimu SA/DA, odpor spouště v SA režimu je opravdu velice jemný, což je pro přesnou střelbu výborné. Povrch má opravdu pěkný namodralý nádech, na kterém za ta léta není vidět žádný kaz. Nábojový válec má klasicky šest komor a jeho otáčení je po směru hodinových ručiček, toto řešení si firma Colt hlídala, protože tento směr otáčení lépe uzamyká válec. Mířidla jsou stavitelná, muška nemá žádné zvýraznění, ale to mi vůbec nevadilo. Na mém S&W model 27 je zvýrazněna červeně, jenže na kryté střelnici, nebo na venkovní s krytými stáními to stejně není moc vidět. Obrazec mířidel je velice dobře čitelný a seřídit hledí se dá opravdu ve velkém rozsahu. Celkové opracování je velice čisté, vše je pečlivě začištěné, ostatně jak má u špičkového revolveru své doby být.

Samotná střelba s tímto revolverem je opravdu velice příjemná. Není sice tak těžký jako například ocelový Alfa revolver ve stejné ráži, ale protože náboj .38 Special patří spíše k těm slabším, je zpětný ráz zvladatelný i pro slabší jedince. Rozdíl byl, jen když jsem vystřílel krabičku policejního střeliva, které mělo vyšší laboraci, ale ani tady se nedalo mluvit o nějakém rucervoucím zpětném rázu. Při střelbě standardními náboji na 25m je snadné dosáhnout velmi dobrého soustřelu, pokud se ovšem nabije náboji wad cutter, které jsou slabší, střílí revolver o něco výše, asi tak o půl černého kruhu na pistolovém teči, prostě pokud je mířenkářsky secvaká pro míření na spodní okraj černého kruhu, tak po nabití wad cuttery nese takříkajíc na flek. Toho se dá s výhodou využít při kombinované střelbě na terč a třeba gongy nebo popry, protože není nutné měnit nastavení mířidel při potřebě střelby na střed. Nestřílel jsem z něj nějakými extrémními laboracemi, i když výrobce toto nezavrhuje, bohužel jsem jen jednou porušil svoji zásadu nebrat přebíjené střelivo, které nedělal někdo koho dobře znám a po vystřílení tří nábojů se revolver fatálně poškodil, ale to je jiný a neradostný příběh.

Na nošení není tato zbraň až tak špatná, pokud jsem ho nosil v koženém, na míru ušitém pouzdru, tak při celodenním nošení nijak nerušil.

Takže jen malé shrnutí:

Příjemný revolver v příjemné ráži
Přesný, s minimálním zpětným rázem
Relativně lehký i na nošení
Subjektivně musím říct, že je opravdu krásný

A mimochodem, tak jako mnoho jiných slavných zbraní si zahrál i ve filmech, nejčastěji ho v dvoupalcovém provedení třímal Steve McQueen ve filmu Bullitův případ,  taky ve slavném filmu Magnum Force ho měl parťák Harryho Callahana.

Pokud na tento revolver narazíte v dobrém stavu, tak neváhejte, udělá službu a zalahodí oku a budete mít doma jeden z nejhezčích klasických revolverů dvacátého století.
 

 


19.04.2015 DanielX

12345 (1x hodnoceno, průměr: 2,00 z 5)
249x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017