Co může stát udělat

Featured Image

Magistrát města Ostravy podal, někdy v minulosti, žalobu na stát, že se nestará o zlepšení životního prostředí na Ostravsku.

Dnes, 2.11.2011 proběhlo na Radiožurnálu interviev se primátorem Ostravy, Petrem Kainarem. Pan redaktor Veselovský se ptá „ Co tedy žalobou na stát chcete dosáhnou?“ Kainar hledá problémy, tápe, rádi bychom zavedli nízkoemisní zóny, byly by z toho prachy, to ale nemůžeme, nemáme pravomoci a jelikož nemáme objízdné trasy a znečištění je v podstatě plošné nemělo by to význam. Rádi bychom zakázali lidem topit čímkoliv kromě vlastního těla, ale tam taky nemáme pravomoci. Nezapomene ovšem připomenout, že spolupráce s novým ministrem životního prostředí je lepší a peníze, v podstatě na nic smysluplného, potečou, kam a komu cudně zatajil. Údajně to bude stát nějaké miliardy. Čí, je jasné. Za optimálních povětrnostních podmínek je Ostrava na úrovni Paříže, cca 38 mikrogramů polétavých částic na m3. Rozloha, geografická poloha, průmyslové zatížení a motorizace Paříže s Ostravou se ovšem nedají porovnat. Jako byste srovnávali Ústí n/L s Prahou.

Trocha geometeorolografie.

Ostravsko je pánev otevřená na sever. Ze severozápadu a jihovýchodu je ohraničeno horami, ze západu je Moravská brána. Při současné meteorologické situaci, kdy na východě je výrazná tlaková výše a na západě hluboká tlaková níže, není možno předpokládat, že rozptylové podmínky budou dobré. Teplý vzduch z jihu se nad horami zvedne a v kotlině vznikne závětří a při bezoblačné situaci, jako je současně, v noci vzduch prochladne a vytvoří neventilovanou bublinu, ve které se znečisťující látky hromadí. Tak je tomu odjakživa a od začátku industrializace se s tímto jevem oblast potýká. Je prostě smůla, že uhlí se nenašlo na nějakém lépe ventilovaném místě, mohli jsme být se svým specifickým klimatem vinařskou a turistickou oblastí. Soudruh Kainar se obouvá do polských znečišťovatelů, o meteorologii nemá jistě ani ponětí. Pokud by převládalo severní proudění, tedy, z Katowické průmyslové oblasti, tlaková výše by byla na západě a tlaková níže na východě, nemohlo by k současné situaci vůbec dojít. Proudění vzduchu by bylo výrazně severozápadní , veškerý polétavý prach, jak z Polska, tak z Ostravska by vítr vyzvedl nad jižní hory a postupně, rozptýlený, by jej nechal snášet na oblasti jižní Moravy a západního Slovenska, kde to lidé, ani přístroje, příliš nepoznají.  Škoda, že k vyjádření nedostávají prostor meteorologové, znalí věci, ale demagogové typu Chalupa, Kainar nebo Palas.

Každý soudný člověk si pomyslí „No tak s tímhle stát asi nemůže nic dělat“

Jaké nástroje jsou v rukou státu?

Žiji v Ostravě bezmála 60 let, zvykl jsem si, jsem patriot a vím, že vzhledem ke geografickým a povětrnostním podmínkám to nebude lepší. Leda?

Stát vypíše EKOLOGICKOU zakázku za cca 100 biliónů korun na zbourání Beskyd.

To by pomohlo!!!


   2.11.2011   Jahl
 

12345 (2x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
106x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017