Co Juraj zapomněl říci

Featured Image

Thoma ho má!!!

Dámy, nechte stranou představivost, o to tady neběží. Mám dojem, že zmr. Mgr. Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic, má Alzheimera. Jak jinak si mám vysvětlit, že za tak krátkou dobu zapomněl tolik věcí!

Pana Thomu převelice rozrušilo rozhodnutí poslanců, které by městským policistům odebralo pravomoc měřit rychlost. Vybičoval se sepsat emotivní článek a postavit se v boji za zachování silniční buzerace do čelních řad.. Pan Thoma o svých spolustranících doslova napsal, že nebyli při smyslech. Podstatnou část Thomovy statě tvoří přesvědčování, že města se na vybírání pokut nepakují. Doslova:

„Úplnou hloupostí je tvrzení, že měření a vybírání pokut je prostředkem k obohacování městského rozpočtu. Přestože je naprosto nesmyslné, bývá argumentem pro kritiky této pravomoci městské policie (někteří to dokonce nazývají skrytým výběrem daní). Když něco takového někdo vypustí z úst, a to dokonce na půdě Poslanecké sněmovny, jako pan poslanec Jeroným Tejc, je zřejmé jedno – vůbec neví, o čem mluví, a netuší, v jakých relacích se výběry pokut za rychlost a rozpočty obcí pohybují. Podíl vybraných pokut na příjmové části rozpočtů měst a obcí totiž představuje pouhé a nepatrné zlomky procent.“

Na co tedy že Juraj zapomněl?

Juraj zapomněl zmínit, že město České Budějovice totiž hodlalo na přelomu let 2007 a 2008 pořídit deset buzeračních budek od firmy Czech Radar, provozovatele korupčního projektu „Bezpečná města“. Záměr podle všeho trvá, nikdo ho nezrušil. Tento projekt je charakteristický tím, že zhruba polovina z vybraných pokut zůstane městu a druhá polovina je smluvní odměnou soukromého subjektu, firmy Czech Radar a.s., který k buzerování dodává hardware.Je to ryze výdělečný projekt provozovaný soukromým subjektem a již při umisťování radarů se dbá na to, aby profit byl maximální. Bezpečnost přitom nikoho nezajímá a ani ji nikdo nevyhodnocuje.

Po instalaci buzerbudky na opuštěném železničním přejezdu v Mělníku si Czech radar řekl dokonce o 71% a městu už nezbylo ani na poštovní známky.

Radary mají být umístěny na devět světelných křižovatek a jednu příjezdovou komunikaci do města. V osmi případech se jedná o zcela bezpečná místa, pouze ve dvou případech by se snad dalo spekulovat o tom, že tam radar možná bude co platný. To jsou každopádně jen dohady, žádná studie o předpokládaném vlivu radarů na počtu nehod v uvažovaných lokalitách nebyla zveřejněna ani vypracována, kritérium bylo, kde to bude hodně sypat. Každopádně nejsou poblíž školy, nemocnice ani starobince, jsou to frekventovaná místa, kde projede hodně aut a tudíž se dá očekávat hodně přestupků. Opět s výjimkou dvou se jedná o místa, kde překročení max. povolené rychlosti nikoho neohrožuje a může tam bez problémů být rychlostní limit zvýšen. Pan Thoma jako starosta tento záměr schválil, dokonce ho v médiích obhajoval a informaci o podpisu smluvy označil za pozitivní zprávu.

A teď si na to nevzpomíná. Divnej chlap.

Pokud jde o finanční aspekt tohoto projektu, vyjádřila se jasně Thomova náměstkyně Popelová:

Vzhledem k očekávanému vysokému množství přestupků, počítáme s posílením správního odboru o tři úředníky. Mzdové náklady na ně se bez problémů zaplatí z vybraných pokut. Veškeré náklady na provoz a údržbou jdou za provozovatelem, společností Czech Radar,“

Radniční pisálek Štifter přeleštil v prosinci 2007 svoje péro a psal v MF DNES: „Kdyby ale magistrát sledoval a stíhal kasírovat všechny prohřešky za volantem, mohl by se v Budějovicích stavět každý rok nový akvapark“. Ano, je to jen zlomek procenta obecních příjmů.

Mapka, na které je záměr Thomovy administrativy popsán, je zde. Současný status projektu mi není znám. Kdyby neměl magistrát spor s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, radary by patrně již instalovány byly a pan Štifter by se mohl těšit na svůj akvapark. Naposledy se termín instalace radarů posouval na 1. července 2008, což i tak město nestihne, nicméně na některých místech mají již instalaci připravenou.

Zmr. Thoma po sobě před publikací svého článku zametl. Původní tisková zpráva, která byla na serveru města publikována 20.12.2007 pod tímto odkazem, se někam vytratila. Zmizel i titulek z hlavní stránky. Nenajdete ho ani vyhledáváním na serveru města. Nenajdete možná ani lednové číslo magistrátních novin, pro svou objektivitu a neangažovanost přezdívaných mezi lidem Volkssturm, kde si pan Thoma krásné nové buzerstroje pochvaloval. Bohužel, Slovákova tisková klika nebyla při zametnání stop o starostově záměru z nejdůslednějších. Na serveru materšké ODS jej zapomněl a až ho sundá i odtud, najdete ho zde jako hardcopy.

Juraj to podcenil. Možná se měl předtím poradit s P.R. agenturou Komunik, která vytváří magistrátu mediální obraz, protože takhle to fakt vypadá, jako že má Alzheimera.

Jurajův mindfucking pokračuje:

„Například Městská policie České Budějovice se svým jediným radarem loni řešila 142 překročení rychlosti – při nárazových preventivních akcích, radar není v permanenci. Celkový objem pokut za tento přestupek se tak pohybuje v řádech desetitisíců. To dvoumiliardový rozpočet města opravdu nijak výrazně neobohacuje a z těchto čísel je zřejmé, že účelem měření rychlosti ani nemůže být nic jiného než prevence a zvyšování bezpečnosti silničního provozu.“

Pokud je mi známo, minimální pokuta za překročení maximální povolené rychlosti je 1.000 Kč. Ta je dána zákonem. Za 142 přestupků je tedy minimálně vybráno 142.000 Kč. Nicméně věřím zmr. Thomovi, že se na pokutách vybraly pouze jen nějaké tisícovky, protože s ohledem na silný klientelismus na českobudějovickém magistrátu byly pokuty vybrány jen od těch nebožáků, kteří neměli žádné známé ani to neřešili mimořádným sponzoringem svého úředníka.

„Nárazové preventivní“ akce charakterizoval pan Thoma takto:

„Měření rychlosti má ve městě výrazný preventivní dopad, pouhé spatření uniformovaného strážníka s radarem v ruce přinutí řidiče zpomalit. Využíváme toho především u škol, přechodů pro chodce, domovů důchodců nebo v historickém centru města se spoustou pěších a cyklistů.“

Čím to tedy je, že jsem to opičí komando viděl na Pražské třídě u železničního mostu a v průmyslové zóně na Okružní ulici, tedy v místech, kde se dá dobře měřit a hlavně naměřit?

Já rozumím, že zmr. Thoma a jeho crew má nyní veliký problém. Jeho administrativa navázala kontakt s Czech radar a.s. a je možné, že již podepsali smlouvu a objednávku. Nová legislativní situace by znamenala změnu v jejich plánech. V krajním případě by museli zakázku realizovat, ale k ničemu by jim nebyla, resp. platili by nájem a nemohli by lidem tahat z kapes prachy. Také je jasné, že finanční očekávání magistrátních úředníků v souvislosti s implementací buzeračního projektu Bezpečná města do Českých Budějovic, a to jak očekávání obecně rozpočtová tak privátně korupční, byla skutečně enormní, a to se projevovalo skoro až svazáckým nadšením při budování šikanózního systému. Například již nastartovaný program výjimek z pravidel silničního provozu, který úředníci radnice v Českých Budějovicích nabízejí vedle programu mimořádných SPZ místním VIP, mohl vybrané partě správných hochů přinést stabilní vedlejší příjem. Vidím mnoho smutných tváří. Juraj dělá co může, aby na ně vrátil úsměv. Musíme ho chápat. Musíme chápat jeho motivaci, nikoli jeho slova.

Následující týden bude něčím charakteristický. Každý starosta, co ještě před měsícem chtěl šikanovat občany radary, místo co by opravil rozmlácené komunikace a likvidoval lesy nelogického dopravního značení, bude mít plnou tlamu bezpečí a preventivní práce. O jednom se přitom zarytě mlčí, totiž o soukromých subjektech jako Czech Radar, které si dělají z měření rychlosti mega výnosný kšeft.


 27.06.2008 D-FENS
 
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
345x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017