Co je ohroženo: Životní prostředí, nebo rozum? - zpět na článek

Počet komentářů: 223

  1. Jsem strasne zvedavy, az elektromobily nekdy prejdou ze stadia nalesteneho dotovaneho prdu z katalogu do stavu stare vyjebane herky se 150.000 najeto, bez pravidelne udrzby, ve vlastnictvi tretiho nebo ctvrteho majitele, s minimalnim prijmem.
    Panecku, to nam to bude horet. To se to bude jebat nekam na Ukrajinu, kdyz se zjisti, ze recyklace lithia stoji velke penize a vznika pritom nezpracovatelny odpad.
    Uz ted zahadne hori jeden trajekt s luxusnimi hybridy/ elektromobily za druhym.
    Dokonce jeste ani nemame vymyslene, jak ta aut hasit a recyklovat a uz se vymysleji kamiony.
    Pry pokrok. No jasne, A ted tu o Budulinkovi.
    P.S: podivejte se na akcie tesly, nulovy zajem o model Y, dluhy a priserne problem, kam se oko podiva.

    1. Myslim ze nez k tomu dojde, budeme mat krasne divadielko na temu elektromobilov v roznych krajinach. Zacina Norsko, basta Tesly. Postupne maju zaviest tu istu DPH (100%) na elektromobily ako na normalne auta (momentalne je nulova). Popcorn uz mam nakupeny.

      1. Na to se taky hrozně těším, to bude najednou srandy kopec… :-)

    2. A ty nečítaš propagandu, teda čo to trepem…. Nečítaš správne články určené pre správneho EUrópana??? Tam je to jasne napísané v sekcii Výhody elektromobilu a to konkrétne v bode 6.), citujem: „Elektromobil nemá toľko pohyblivých častí vďaka absencii klasického spaľovacieho motora, jeho konštrukcia pohonu je oveľa jednoduchšia a spoľahlivejšia.“ Takže je jasné, že najväčší postrach automobilov individuálne dovezených zo západu či nerozumne zakúpených od súkromnej osoby na ulici je vďaka tej jednoduchej konštrukcii zažehnaný a slovné spojenia „zlá či nepravidelná či zanedbaná údržba“ sa u elektromobilov nesmú používať. Takže si bol opäť nachytaný pri klamstve.

    3. Lithiové akumulátory sice nejsou principiálně schopny dodat takové zkratové proudy, jako olověné – nicméně i tak to stačí na spolehlivé podpálení celých svazků v instalaci.
      Jedno mi není jasné: měl by být z důvodů bezpečnosti zájem na co nejnižší, ideálně nulové hořlavosti izolace licen, používaných pro vydrátování elektroauta.
      Opak je pravda – ty moderní dráty doslova hoří jako fakule! Snad ještě ochotněji, než bývalé československé autolicny SYA /neplést s CYA!/, které sice šlo zapálit, ale ihned samy zhasly. Ty starý autokabely se ale spíš tavily, než hořely.
      Jak jsem viděl z fotek, tak Tesla je schopna shořet doslova na hromádku plechu a popela. Hoří v ní ochotně naprosto všechno – instalace, panely, čalounění, koberce, hydraulické hadice, údajná chloroprenová guma, prostě všechno.
      Jak tohle ksakru někdo mohl schválit do provozu?
      Nehoří to tak ochotně třeba právě proto, aby to nikdo nemohl opravovat a musel si koupit nový auto?
      Chápu, že hoří třeba Felicie. U ní je výhoda, že při fakt velké ráně na předek se urve akumulátor a tímpádem nemá co zapalovat, leda jiskra benzín a i ten už dnes stojí za hovno..
      Obecně starý auta hořely líp, tehdy se na to PRÝ tolik nedbalo /na nehořlavost/. A dneska se na to dbá???

      Plus k tomu již zmíněný fakt, že se toho hasiči bojí /nemají ale proč/ kvůli vysokým ss pracovním napětím. Ten výraz ss znamená stejnosměrný, to je důležitý fakt, který USNADŇUJE HAŠENÍ, nikoliv to, že by bylo nebezpečné.
      Již hořící vůz má nepochybně zcela či zčásti poškozené akumulátory i s balancéry, takže tam skutečně nějakých 500 či 600V nehrozí a už vůbec ne přes pěnu či prášek. Hasiči jsou sice stateční chlapi, ale jejich nadřízení jsou vymaštění idioti, neschopní si nechat vypracovat analýzu možnosti hašení vozu, používajícího STEJNOSMĚRNÝ proud.
      Lithiovky destruují při tvrdém zkratu, či po průrazu některé části balancéru samy sebe – je to celkem dobře vidět na Youtube a různých pokusech s nimi.
      Dovoluji si tvrdit, že již hořící Tesla, používající pohonové napětí 600V už v tom okamžiku toto napětí nemá a prášek je navíc pro ss napětí nevodivý.
      V jiných případech požárů elektroaut, než byl ten jeden sráčovský americký, hasiči normálně elektromobil hasili. Ti jedni nehasili proto, že to byla obyčejná trottelbande, co o tom nic nevěděla. Ale protože hasiči jako takoví, jsou přece normálně vždycky hrdinové, tak tu jednu kauzu svedeme na vysoký napětí…
      Olovo je v tomhle ještě důraznější – kdo někdy zkusil pořádným průřezem natvrdo zkratovat olověný akumulátor, tak to zná. Olověný akumulátor, není-li to nějaká mrdka s ošizenými praporci, pólovými sběrnami a těsně před smrtí – tak přímo exploduje. Kyselina a desky i separátory lítají do vzdálenosti až 25m.

  2. Co se tyka elektrickych aut nemam problem si ho koupit. Takze shanim auto velikosti Ford Mondeo mk2 v kombiku, ktery bude na elektrinu, nabiju ho za 10 minut na 100% i se zaplacenim, na jedno nabiti ujede 1000+ kilometru a vydrzi bez nejakeho slozitejsiho servisu 400 tisic km. Dokud takovy elektricky auto nebude, nevymenim svuj vozovy park za nic na svete i za cenu oprav, jejichz cena prevysuje cenu auta. Coz mne aktualne ceka u Mondea. Hnedy mor… A vzhledem k tomu, ze mam pred sebou realne cca 20-25 let zivota, asi se takovyho elektrickyho auta nedoziju, tak jsem v klidu.

    1. No, nechci ti slapat do tvych kruhu, ale sice takovyho elektrickyho auta se nedozijes, kdezto zakazu tveho vozoveho parku se dozijes zcela urcite.

      1. Jo, v tom prave tkvi jedna z pridanych hodnot elektromobilu. Nejde to servisovat za rozumne naklady, ma to velmi kratkou zivotnost diky baterii. Zadne dily z vrakoviste, zadni garazmajstri s autogenem a dily z druhovyroby.
        Zakazem aut na fosilni paliva se zakaze cca 80% dopravy a smolika budou mit tzv. „socky“, jako treba ruzne soukrome firmicky v autodoprave, se svymi otlucenymi a prorezlymi dodavkami, kazda najeto pul milionu km. Anebo stavebni firmy, sestavajici z majitele a peti ukrajincu. Anebo duchodci v Daewoo Matiz, kteri najedou rocne 2000 km do Lidlu a zpet a ten Matiz jim musi vydrzet do konce zivota, takze 15-20 let .
        Ted mi ukazte jediny elektromobil, ktery najede 40.000 kilometru behem 20 let, aniž by se totálně neposral.
        Mám fungl nový notebook a třikrát jsem ho neměl na nabíječce a to jsem ho ani nevybil na nulu, jen asi na 70%.
        Baterka je na tom křápu podle diagnostiky na 79% a to je prý jako dobrý výsledek, protože tam mám zelenou barvičku. Většina notebooku po roce to má někde kolem 50% a když už má jen 40%, je to na výměnu baterie, protože to už má červenou barvičku. A tohle jako má být náhrada za auta, která nám chtějí zakázat ?
        LOL.

        1. zrg1: na co zákazy, auto bude jen na operák a hotovo. Nepůjde vlastnit rovná se nebude vůbec třeba ani možné ho jakkoliv servisovat mimo originál servis.

          Baterka: 84% po téměř dvou letech, za mě dobrý. Vybito na nulu několikrát (divnej sleep mode, klidně to v něm za dva dny chcípne, hibernaci to vůbec nemá), většinou na nabíječce.

          Jak vypadá ta „většina notebooků, co to prý mají kolem 50%“ netuším, ale možná je to tím, že u nás je víc chemtrails a to, co zabíjí mozek posiluje baterku.

        2. Nevidím důvod proč složitě servisovat elektromobil. Podvozek to má stejný jako normální auto, takže o ten se postará běžný servis. Do motoru podle mě není ani potřeba lézt. A pokud by někdo vymyslel relativně snadnou výměnu baterek jako nějakého zásuvného modulu nevidím ani v tom problém.

          Samozřejmě zůstávají ta opravdová negativa, která se nemení posledních sto let, jakože baterky stojí raketu, jsou těžké a hovno vydrží. A krom toho to jde dneska ruku v ruce s autonomním řízením.

          1. Tou s tou výměnou baterií je u tesly možné, výměna údajně za 90 vteřin. Měla na to i nějaké stanice v USA, ale pokud vím tak všechny postupně zavřela pro nezájem zákazníků. Ono je to logický, baterie je drahá a zásadní součást auta, a když někam přijedeš s novou baterií a oni ti ji vymění za jetou která už nemá plnou kapacitu tak ztrácí na hodnotě i celý auto.

            1. Nemyslel jsem tím „tankování“, ale spíš snadnou obnovu po x letech.

              1. To s tím souvisí, vyměnit baterie tesly by měl být easy job – je to tak od začátku konstruovaný. Nedávno někde Musk psal že výměna battery packu na modelu 3 výjde na 5-7 K USD a plánovaná životnost je cca 1500 nabíjecích cyklů. Realita samozřejmě bude zcela jiná, ale i dneska oprava běžného naftového verglu může vyjít na podobný ranec (DPF, turbo, vstřiky, práce a jsi skoro tam.) Nicméně to stále nic nemění na tom že pro řadového čecha budou elektromobily nedostupný a neprovozovatelný zboží.

                1. No ony prý slábnou = odchází i neodymiové magnety v těch elektromotorech, o postupném propalování cívek a VN digitální elektroniky nemluvě, takže na tom elektromobilu bude nakonec ke generálce skoro všechno.

                2. Ano, s tím slábnutím Nd magnetů máte pravdu. Ta zkušenost pochází z oblasti elektroakustiky, konkrétně od výkonných PA reproduktorů. Způsobuje to lokální přehřívání od kmitačky, protože současné PA reproduktory mají ještě pořád energetickou účinnost někde mezi 6-8%, ale povolené příkony se díky moderním materiálům a silným magnetům /oproti feritu/ zvedly někdy až šestinásobně.
                  800-1000VA je dnes pro 18″ subbasový reproduktor téměř běžná norma, výjimkou nejsou ani zákaznické systémy od RCF, které snesou až 2.000VA. Netvrdím, že účinně vyzáří, ale snesou, v tom je dost podstatný rozdíl :D
                  Zvukaři, resp. majitelé velkých aparatur zjistili už před nějakým časem, že pokud Nd reproduktorům „dají pohulit“ výrazně nad limit, tak systém bohužel nevratně ztratí citlivost /klesá intenzita pole v mezeře/. Ferity to bez újmy snášely.
                  Závitům nakrátko v cívkách se dá účinně zabránit kvalitnějšími materiály na izolaci drátu.
                  Co se ale bude srát naprosto nevyhnutelně, budou v Číně vyráběné polovodiče, o tom žádná.
                  S tím už také „nějaké“ zkušenosti jsou, citelně a téměř všechny negativní i v příadech, kdy Číňan součástku vyrábí pod oficiálním logem libovolného, tradičního polovodičového giganta, který si tam tu výrobu jednoduše zadal. Zadal, ale bohužel už účinně nekontroluje, jsem chtěl dodat…
                  Po ujetí určité kilometráže /fuj, to je ohavnost/ bude opravdu k výměně vše krom kastle a jejího příslušenství, což není malá položka. Akupack vyrobí prťavý, hbitý a přičinlivý Číňan, stihne namontovat i nezbytné kurvítko v podobě sw řízení celého akupacku. Výměna toho podstatného nebude stát výrobce raketu, ale raketu zaplatíme my…

                  1. S neodymovymi magnety jsem delal minulej tejden, merili jsme prave vliv teploty na pokles „sily“ a musim rict, ze meritelne zmeny nastavaly az okolo 310 °C (drzeno tyden), pricemz pri teto teplote uz povoluji bezne cinem pajene spoje.

                  2. Jeste drobnost k tem cinskym polovodicum – taky delame v Cine polovodice, prevazne zakaznicke obvody. Cinan vzdy vyzaduje SPECIFIKOVAT PARAMETRY, tedy KVALITU. Problem neni v Cinanovi, ale v zadavateli! Dokonce se bezne dela, ze na stejne lince se jedou dve i tri ruzne kvality podle objednavky. Cinanovi je to u prdele. Takze pokud si neco objedna Fairchild (dnesni ON Semi), bude to vetsi sracka, nez kdyz totez udela Toshiba. A z bezmala odpadu se pak pojede noname plus serie pro Ali. Tak se to dneska dela. Takze problem u soucastek neni v kontrole, protoze dneska se dela laserova opticka kontrola + obvodova kontrola zapojenim. Problem je jen a pouze ve znacce prodejce. Bohuzel.

          2. Uz vidim socku s rozpoctem 40tKc na auto, jak kupuje ojety elektoautomobil z bazaru s mrtvou baterii, ktera nova bude stat 800.000 Kc.
            A ten podvozek nebude vuuuuuuubec ale vuuuuubec problem, jen to vazi o tunu vic, jak dnesni auta, takze se to srat vubec, ale vubec nebude.
            EU se postara, staci verit. Vira hory prenasi.

            1. Netuším proč by se na tom měl zrovna podvozek srát nějak jinak než na podobně vážících autech. Odhadovat cenu baterek na základě té dnešní je taky mimo. Že pravděpodobne bude baterka stále podobně těžká, hořlavá, kapacitní atd. je pravděpodobné, ale kolik bude stát, až to začnou sekat masověji bych fakt nespekuloval.
              Nemám ty krámy rád, ale nebudu kvůli tomu zaslepeně hejtovat i věci, které jsou úplně mimo.

              1. ze by to melo co do cineni s faktem, ze elektromobil vychazi oproti normalnimu autu stejne tridy o 600kg – 1000kg tezsi a tim padem veskere sily prenasene na podvozek budou permanentne temer dvojnasobne vyssi, cili zivotnost bude cca o polovinu kratsi, pokud to nepredimenzuji, coz oni nepredimenzuji, nebot nez se zacne sypat podvozek, tak se tomu stejne vysere baterka, takze bytelnejsi podvozek ani nebude potreba.

                1. Jasně spiknutí podvozkářů. Automobilky už přes sto let dělají podvozky odpovídající hmotnosti, účelu a pohonu vozidla a najednou se změnou pohonu(a těžiště) to začnou ty samé automobilky ojebávat, protože na pružinách, tlumičích a pár pozinkovanejch profilech vyvařej majlant. Jděte se léčit nebo se trefujte do skutečných problémů elektromobilů, je jich dost na to, aby si člověk musel vymýšlet nějaké další fiktivní.

                  1. LOL. Zeptejte se nejakeho garazmajstra, co je tricet let + v oboru na ty podvozky, co se delaji porad stejne. CO byvalo ocelove, je hlinikove a co byvalo hlinikove je plastove. Nerikam, ze to je principialne spatne, protoze neodpruzena hmotnost atd, ale vocad pocad.
                    Kazdopadne te muzu ubezpecit, ze napriklad limuziny Mercedes ze 70 let stredni tridy mely bytelnejsi podvozky nez lecktere soucasne lehke uzitkove auta a to se jeste delaly zesilene pruziny a tlumice pro taxikare a pro rozbite cesty ve vychodnim bloku za priplatek.
                    Dneska se podvozky delaji pro jediny ucel, aby vydrzely do zaruky a potom potopa. Pruziny to nevydrzi casto ani 40tkm a zacnou se lamat, protoze jsou jednal poddimenzovane samy o sobe a druhak jsou poddimenzovane I tlumice, takze to lita az na dorazy. Jo hlavne, ze to neni slyest v interieru, ktery je skvele odhlucneny. To zas jo, na tomhle se nesetri.

                    1. Všude se katují kosty a věci navrhují občas diletanti a kecají jim do toho úředníci. Nic nového. Ale jak to souvisí konkrétně s elektromobilitou fakt netuším. Ani nic nebrání tomu to dělat to zase dobře. Stačí otevřít skříň s výkresama.

                    2. Jasne. A takhle budes mit doma pekarnu, reznictvi, autoservis, stolarstvi, zednictvi… neni nad to si vsechno delat sam, protoze dyk prece muzes, zejo.

                  2. Jistý problém s moderním přístupem ke konstrukci podvozků zde popisuje p. Vaculík: https://youtu.be/Ny39CHjEs7A?t=438

                    1. Jo, viděl jsem. Těžko ale takový přístup dávat za vinu elektromobilům, jako se snaží předřečník.

                  3. No,… ja se docela tesim, az si nekdo koupi elektrosragoru ze druhe ruky, kde predchozi majitel pred prodejem vymenil napriklad lozska v kolech za Strachlajn. Je kurevsky poznat, jestli v aute jede o pul tuny vic, kdyz mas treba loziska z blata. A ze se lidi hodne skrabou za uchem, jestli dat Nissin, SKF nebo Strachlajn, o tom zadna. Takhle to bude i s tlemici, rameny, cepy,…

                    1. Onehdy jsem škudlil, dal zadní kotouče Bosch-zrezly. Čepy Nipparts-prachovky popraskané,vůle.
                      To vše po 3 letech a 30kkm…

                    2. No to je prece ta neviditelna ruka trhu a zdrava konkurence.

                      Resili jsme v praci jeden vyrobek. Zakaznik, kterej dela nemalou cast obratu firmy, se nechal slyset, ze jeden typ soucastky da od Cinana, protoze je to pomerne podradna funkce a nepotrebuje nemeckou kvalitu. I sesla se rada starsich, co s tim. Jakmile zakaznik vezme neco od Cinana, bude za chvili od Cinana kdeco. Jenze nemecka kvalita se za cinsky ceny proste delat neda. Velkej vorech, co s tim. Nakonec to dopadlo tak, ze zakaznik se nechal zlomit, ze dostane tu nizsi kvalitu primo od nas, proste nektery dily, ktery jinak delame kovovy, budou z plastu. Jestli odstrikneme kov, nebo plast, je casove zhruba stejny, masiny na place stejne jsou a tak jedinej rozdil je v cene materialu a v profitu. Profit na teto jedne veci holt ozelime, udrzime zakaznika.

                      Jenze… kolik firem to takto udela a nerekne „tak to v te Cine zadame rovnou sami!“? A pak se clovek divi, ze koupi pakny na Citrona, vsude logo Citrona, ale pakny maji na boku cinsky hieroglyfy, jak si je nejaka Cinanka potrebovala popsat. A Cietron ti rekne „my musime byt konkurenceschopni“. Pak vis prd, co mas za soucastky. Amici nejprve delali v Americe, pak Mexiku, dneska uz je to taky Cina.

                    3. Člověče, servisák mi tam vobčas ňákej strachlajn strčí, dyž mu třikrát neřeknu že strachlajn né, vonehdá vnitřek bubnů vzádu. No na krabicích píšou že záruka tři roky, von se snad strachlajn i zlepšil nebo co?

                      Na druhé straně – SKF už prej stojí docela za vyliž, Sachs už vlastně ani neexistuje (je to furt na krabicích, ale web je v kundě a pod tím novým korporátem nic nenandeš)…

                    4. Tak zaruku tri roky ti klidne da i Kaufland na akuvrtacku :-), snad vis, jak se to dela, ne…? Nejakej patek se to vyrabi, udela se statistika toho, kolik lidi se s tim pak drbe a fakt to jde vratit a podle toho se nastavi zaruka. Kseft s pojistenim, jako kazdej jinej.

                      Loziska jsou tema samo pro sebe, dneska pomalu jeden nevi, co tam dat. Ja jsem na X-Trailu dokonce na zadni napravu dal doleva Nissin a doprava Strachlajn, protoze jak na potvoru nebyly dve stejny a druhej Nissin mi dorazil az za mesic. Soup‘ jsem ho do suplete, ze zatim Strachlajn drzi, tak co… inu, svete zbor se, vysraly se obe zadni loziska prakticky stejne. Menil jsem je pred 14 mesici, ted uz hucej obe dve a na heveru tam je lehka vule vlevo i vpravo. A ted si vyber. Kurva, ja jsem menival loziska po kile padesati najezdu a to jeste jen proto, ze „se to ma“. Ted s tim naskacu patnact a jdou srat! A to podotykam, ze samozrejme vylisovani, vycisteni, nalisovani… vsechno cista prace s pripravkama, zadna flexa a kladivo.

                    5. No krasne. Ja mam loziska podla vsetkeho este originaly, najazdenych okolo 400k. Vymenit som ich chcel uz asi 3 roky, no ziadne podozrive zvuky sa nekonaju. Po tejto story sa mi do toho fakt velmi nechce.

                    6. Nebude tam ňáká konstrukční vada, případně něco jinýho špatně na podvozku, dyž to měníš už asi po desátý?

                    7. Ad Behemot:
                      U svého vazu bych se mohl ptát: Nebude tam ňáká konstrukční lada? ;-)

                    8. Re: PanPredseda
                      30.5.2019 v 7:56

                      U sovetskeho vozu neni zadna konstrukcni lada. Vsechno jsou to vyhradne vlastnosti :-)

                    9. Re: Behemot
                      30.5.2019 v 7:05

                      Na to, ze ta kara nova stala 930k, tak musim rict, ze krome motoru je to dost silenej ausschuss. Drahy je na to vsechno, pritom vixlajvant, kdyz chces vyndat poloosu, tak musis pomalu vyndat palivovou nadrz. Neskutecna onanie. A zeby to nejak vyrazne lip sedelo na silnici, nez jiny auta, to se teda rict neda. Do prace i z prace to mam horsky silnicky, takze zkousim, co to umi a utrhava se to driv, nez kdejakej starej Golf.

                      Asi jsem zmlsanej z fortelnejch aut, nevim. Ale manzelka jeden cas skakala v Pazoutovi 307 a musim rict, ze ten sedel na silnici taky lip a za ctyri roky jsem menil jen vejfuk, pritom to melo naskakany tusim 70k.

                      Na Xtrailu mam zadni loziska uz meneny podruhy, levy predni taky podruhy, pravy predni jednou. Ted to ma 170k. A to nejezdim zadny vymoly, jen cisty silnice. Je to srac.

        3. Ta životnost baterek asi nebude zas tak špatná.
          viz
          http://www.hybrid.cz/nissan-baterie-elektromobilu-leaf-preziji-auto-o-10-12-let


          Japonský Nissan má dnes na silnicích flotilu více než 400 000 elektromobilů Nissan Leaf. Díky tomu má k dispozici cenná data týkající se degradace a životnosti baterií….

          To znamená, že baterie mohou mít celkovou životnost 20-22 let. Po takové době už ale nejspíš budou prakticky nevyužitelné a určené k recyklaci….

          1. mno. ted je otazka, jak tech 20 let zivotnosti baterie merili, jestli jednim vypiplanym a perfektne opecovavanym autem nasimulovali v laboratornich podminkach behem dvou mesicu zkousek najezd 200.000 km a pak jako rekli, ze to odpovida 10 letum v provozu, anebo to auto nechali vazne 10 let v provozu, v mrazu, horku, semtam stat hluboce vybite, semtam cyklovane 2x denne na maximalni nabijeci proudy…
            Pokud to nekdo cykluje kazdy den, coz v pripade elektroauta s teoretickym dojezdem 250 km dost hrozi, tak bych rad videl tu zivotnost 20 let.
            Oni pisou ze po 2000 cyklech (5,5 let kazdodenniho nabijeni)je baterie na 80procentech. No, mel jsem spoustu nabijecich baterek a zadna to nedala dele nez dva, tri roky, nasledovala podstatna ztrata kapacity I schopnost dodavat proud bez poklesu napeti. Muj firemni notebook byl na 80 procentech po trech cyklech a 2 tydnech od koupe, coz me vede k presvedceni, ze ta baterka nemela uvedenou kapacitu ani jako nova. U Nissanu Leaf vidim za kazdym udajem spoustu hvezdicek a disclaimeru. Proste tomu neverim.
            Co si na nich vezmete, kdyz vam po roce reknou, ze jste nedodrzoval manual a poskodil jste baterii za 800.000 a ze se na to nevztahuje zaruka ?
            Budete se s nima soudit ? Budete s tim zit a koupite si co dva nebo tri roky novou ?
            Jako soryy, ale na tohle fakt penize nemam.

            1. 400 000 elektromobilů není jedno vypiplané auto. Přečtěte si diskusy pod článkem skutečných majitelů.

              Máme jednoho z nejstarších P-Ionů (letos mu bude 9 let) a z původních 16kWh (ano je to ještě ten před změnou evropských modelů) mám stále využitelnou kapacit někde okolo 12kWh…

              Já mám leafa 2014 a najeto 105 000km. Baterka pořád stjný dojrzd….

              Nebo jinak. Podívejte se např. na Toyotu Prius. Ta má také baterii, cyklů má o řád více než elektromobil, proudy na články má také větší, už se vyrábí 20 let a baterky nejsou to co tam umírá.

              Prostě pokud ty články nehoníte na maximum možného, tak vydrží mnohem déle. Ostatně lepší notebooky mají např. možnost omezit nabíjení jen na 75-80% pro prodloužení životnosti. Proč to tam asi výrobci dávají ? Žeby proto, že to opravdu prodlouží životnost čláků baterie ? Odhadovat životnost baterií dle baterek v mobilech nebo levných noteboocích nedává správný výsledek.

              1. aha, uz tomu zacinam rozumet. Takze baterka se v lepsich vecech nabiji jen na 80%.
                Zase se mi otevrely obzory.
                Takze nebudu bojovat s poklesem kapacity o 20% oproti deklarovane po peti letech kazdodenniho nabijeni, budu s tim bojovat hned od prvniho dne, ale zase po peti letech budu mit baterku v lepsim stavu a to se vyplati.
                A heleme se. Some Tesla Superchargers Now Limit Your Car’s Charge To 80%
                A dal v clanku se pise, ze se to netyka nekterych nabijecich stanic, ale vsech. A jeste v rezimu 24h denne, 7 dnu v tydnu, i kdyby ostatni nabijeci stanice v okoli zely prazdnotou a je to proto, aby zakaznici ocenili same vyhody a svetle zitrky tohoto omezeni. No bomba, tomu ja rikam ojeb a podvod na spotrebiteli. A az elektromobilu pribyde a prestanou to stihat nabijet na 80%, tak by ten limit mohli snizit na 50%. To bude pro baterie jeste lepsi reseni. Ja se obavam, ze soucasna parta kolem elektromobilu jsou proste prilis velci nadsenci a nereferuji uplne nestranne, coz se pravda principialne neda, navic kdyz ta auta jsou dotovana a ekonomicke propocty jsou tezce zkreslene.

                1. A kde je rozdíl u spalováku? Když má auto výkon psaný např. 90kw, jak dlouho myslíte že ho vydrží generovat? Jsou prostě nějaké limity. Když budete motor drtit na 100% maximálního výkonum, tak bude mít životnost pár hodin. Na 50% pár měsíců a na 10% „navždy“. Záleží na prioritách. U závodního auta preferujete výkon, u kamionu životnost.
                  U baterek je to podobné. U mobilu preferujete rozměry (=výkon) a životnost 2-3 roky. U auta životnost, což může být i těch 20let.

                  1. Viz muj post o firmickach v autodoprave, s prorezlymi dodavkami >500.000km na tacho. Pokles vykonu tam neni zadny, pokud motor nepridrou, coz oni nepridrou, protoze tyhle stare dodavky jeste nezazily long-life oleje a downsizing. Jako stary turbodiesel neni motor F1, ktery ma zivotnost omezenou na hodiny.
                    Muzeme se bavit o poklesu komprese, zhorseni emisi a avyseni spotreby, ale na vykon to nema zadny vliv. U spalovacich motoru naopak vykon roste od zabehu az do doby, kdy to je s opotrebenim valcu a pistnich krouzku tak spatne, ze uz to ani nejde poradne nastartovat a zacne se to sypat.
                    Ale i kdybyby motor po 500.000 km byl na vymenu, porad jsou tu vrakace a dovozy z rozvinutejsich ekonomik sveta, kde se podobne dodavky nezdimaji na limit a prodavaji se ojete po dvou, trech letech za zlomkove ceny, coz je z pohledu firmicky slozene z majitele a peti ukrajincu tzv. „perspektivni ojetina“.

                    Jenze u elektromobilu to tak nefunguje. Vsechny odejdou drive ci pozdeji na baterku, at uz bude hlavnim faktorem stari nebo pocet cyklu. A zdroj levnzch baterek v slusnem stavu nebude, bude se muset koupit nova. Jak ukazuje trh s ojetinami, u elektromobilu nebo hybridu, trh to zohlednuje a vzdy se musi pocitat s vetsim poklesem ceny ojetiny, protoze lidi s rozpoctem 40.000 nbo 80.000 na auto si elektromobil z bazaru porizovat nebudou a kde neni poptpavka, cena klesa.

                    Cimz se obloukem vracim ke svemu prvnimu postu, co by se stalo, kdyby planovaci z Brusele opravdu plosne zakazali spalovaci motory. Nastal by kolaps. Duchodci a socialne slabsi, male firmy, spousta lidi zivicich se opravami aut, vsichni by byli vysachovani z individualni autodopravy, potazmo by prisli o praci. Jestli by to vykryly nove pracovni prilezitosti v elektroautomotive si dovolim pochybovat. Baterky by se natuty nevyrabely u nas, vozilo by se to z Ciny, stejne jak to dela Mistr Musk, ktery ty svoje komponenty, pokud jsem dobre informovan, doted sklada rucne na parkovisti ve stanu, technologii Fordu T, kdyz doted ani nebyl schopen rozjet robotizovanou linku. Dost me desi predstava, ze by lide tohoto typu vyrabeli samotne clanky.
                    A kdyz mu to zacina horet tempem jedno auto co 14 dni, tak vymysli bezva reseni, jako nabijet jen na 80% nominalni kapacity pod zaminkou, toho, ze nabijeci stanice byvsji hromadne obsazene a snizi to cekaci doby.
                    Citim ve vzduchu lez a podvod. Dokonce citim ve vzduchu zoufalstvi a bezradnost. A to se jedna o USA, kde koupit nove auto je jen prubezny vydaj domaciho rozpoctu a bazarovat 15let stare perspektivni ojetiny neni v mode.

                    1. Recenze 23let starého elektromobiu na místním serveru. A pořád jezdil !
                      http://dfens-cz.com/podle-zakona-zdrzuji-ale-radary-me-uz-nezajimaji-skoda-eltra/

                      Li-Ion baterie se v rozsahu 20-80% nominální kapacity dají nabíjet výrazně větším proudem než v rozsahu 80-100%. Takže pro zjednodušení 20-80% může trvat stejně dlouho jako 80-100%, takže je zbytečné okupovat rychlonabíječku až do 100% a případně pokud stačí dojezd je zbytečné nabíjet na 100% vůbec.

                      Obecně elektromobily zatím ve většině případů nevychází ekonomicky (a asi to tak bude ještě dlouho), ale je blbost je odmítat na základně špatných informací a bludů.

                    2. Ty bludy píšete vy. Vlastnosti těch akumulátorů jsou fyzikálně dané, a s tím prostě neuděláte nic.

                    3. Ta diskuze je troche zbytecna, nikdo dnes nevidi elektromobily jako 100% reseni, polovine lidi bude fakt stacit nejakych 20km do prace a to daji i s 10let starou baterii… pokud to do prace mate 100km tak to proste asi s bazarovym elektromobilem na jeden zatah tam a zpet nedate, pak je proste lepsi koupit normalni naftu a pockat si az zazrakem vylepsi baterii na x-nasobnou kapacitu ;)

                      Pro nakladni dopravu to v soucasnosti reseni proste NENI, naftovy motor je na dlouhe a rychle presuny proste lepsi – to by se muselo nabijet v radu nekolika minut a kapacity baterii by musely byt jinde abychom mohli odskrtnout emise z kamionu,dodavek,autobusu…

                    4. Elektromobil s dojezdem 20 km taky fakt není řešení…

                    5. hlavne mi pripada schizofrenni situace, ze neceho je vyrobeno par tisic kousku, jezdi to na dotace ve vicemene experimentalnim rezimu, ale uz se delaji dalekosahle zavery, jak zakazeme auta na fosilni paliva, I kdyby to zachranilo jeden posrany zivot.
                      Pro jistotu zakazeme i atomove elektrarny, nebudeme investovat do prenosove soustavy (viz kazdorocne sezonni problem s fotovoltaikama a vetrniky), ale ono se to vsecko navzajem nevysere, nene, ono to SAMO od sebe zazracne vyresi, nabijecky budou dostupne, prenosova soustava bude dostatecna, zdroje elektriny budou, recyklace bude, proste vsecko bude, staci to jen zadotovat (z ceho ?) a vse se vyresi.
                      Dal jsem jen tak z legrace Nissan leaf suspension problem. A hadejte, co vyjelo. Leaf battery problem, battery overheated, battery capacity loss, battery degradation .. proste odshora dolu same problemy s baterkou, az jsem nakonec vyggoglil link, ze ktereo vyplyva, ze ten srac ma poddimenzovana loziska… aby taky ne, na tu vahu.

                      https://www.truedelta.com/Nissan-LEAF/suspension-problems-968

                  2. Jen bych podotknul, že se nebavíme o výkonu, ale o nádrži – baterie je nádrž :-) A troufám si tvrdit, že i do auta s nalítaným milionem po dvaceti letech naleju do nádrže pořád stejně ropy jako před 20 roky – rozhodně ne jen polovinu. Možná stoupne spotřeba, ale zase – nebude to na dvojnásobek. Takže srovnávat kapacitu baterie (nádrže) s výkonem spalováku je krapet mimo mísu ;)

                    1. Ad Fogyn:
                      Za těch dvacet let se Vám i v nádrži na bensin/naftu nějaký ten bordel usadí, kovová bude nejspíš korodovat. Ale rozhodně to nebude taková tragedie jako s bateriemi elektroaut.

                    2. Každá analogie má své limity. Zatímco u spalovacího motoru se provozem opotřebovává motor, ale nádrž je skoro věčná, u elektromobilu je skoro věčný motor zato se opotřebovává „nádrž“.

                    3. Ad Jimmyx:
                      Výše uvádíte odkaz na článek, kde kapacita „nádrže“ elektromobilu klesla po 23 letech na polovinu. Tipnul bych si, že u spalovacího motoru (pokud není zanedbávána údržba) bude pokles maximálního výkonu a kroutícího momentu do 10% původní hodnoty, spíše však nižší.

                    4. On se ten motor zase tam moc neopotřebovává, pokud má správnou údržbu. Mimochodem, mechanicky se ten elektromotor opotřebovává taky.

        4. Laptopy bych do toho netahal, podle vseho cast z nich nabiji 100 % casu pripojeni k siti. Coz tu baterii proste posle do vecnych lovist. Napr. muj 10 let stary DY laptop (HP ;)) porad drzi kapacitu(cca 4 roky pouzivani a zcela narocneho). Jenze to je taky stroj, ktery kdyz nebyl tyden pouzivan, tak se najednou zacal nabijet i kdyz byl celou dobu pripojen k siti(baterii klesla kapacita pod 95 % a to nastartovalo nabijeci proces, tradicne se toto delo mezi semestry). Nejsem dostatecne odborne vzdelan ani nejsem dostatecne movity, abych toto poradne prozkoumal, ale fakt mi prijde, ze nektere laptopy to cpou skrz baterii i kdyz nemusi.

          A je mi jedno, jestli maji posrany nabijeci proces, nebo cim to je. Jenom bych byl opatrny v tomto smeru, je mozne, ze vyrobce na kvalitni nabijeci proces z vysoka mrdal.

      2. To:Sysop
        Mluvi se zatim o zakazu vyroby nekdy v 2025. Zatim nerikali o zakazu stavajicich. Nemam problem koupit jiny povoz napriklad na LPG, ale naco vyhazovat vec, ktera jeste slouzi. Krome prahu a lemu to drzi pohromade, stk jsem absolvoval v lednu, i emisema to proslo. Spis mne desi, co vymyslej misto nafty do kamionu. Italove zkouseji plyn, ale dojezd mizernej, vic v servise nez na ceste, proste tragedie. Elektrickou dalnici postavili z Brem na Hamburg, uz jsem tam videl auto se sberacem jako ma tramvaj, ale neumim si predatavit, jak by elektrifikovali mnoho milionu kilometru vsech evropskych silnic. A kamion s baterkou ktera by mela stejny dojezd by vazil mozna vic prazdnej nez dneska plnej.

        1. Holt budem skanzen jak na Kubě, už je to vyzkoušený, tak je to asi funkční model :D

          1. To:Behemot
            Vubec nejde o skanzen a Kubu. Jde proste o prakticky veci. Dodavka na naftu, se kterou jezdim ma provozni vahu 2340 kilo. Nosnost 1160 a jsem na limitu 3500 kg na ridicak B. Kdyz do toho misto motoru (minus 300 kg) dam tunovou baterku, bude nosnost 500 kilo i se mnou. Kdyz totez udelzme s kamionem, tak souprava dnesni velikosti bude mit na baterky nosnost cca 5 tun. Takze k cemu je zrovna tenhle pokrok dobrej?
            Do myho osobaku naleju jednou za mesic 70 litru nafty a jezdim celej mesic, nekdy i dva. Kdyz jedu s zenou k ty velky vode, jsme tam za 10 hodin na jednu nadrz. Pujde to s elektrikou? Tezko. Nase skorofiremni dodavka na elektriku ma po meste najezd k temer uplnemu vybiti 30-40 km.

            1. Na elektromobilech neni nic pokrokoveho, technologie je stara pres sto let, akorat ze Eurohujeri nutne potrebuji dopravne zklidnit dopravu a prodat to ichtylum, ze je za tim neco uzasne ekologickeho (neni) nebo pokrokoveho (neni) nebo energeticky usporneho (neni) nebo financne usporneho (neni).
              Je za tim leda tak dotacni podvod, Soros, snaha zlikvidovat nezavislou automobilovou dopravu a vzit lidem moznost prepravit se dal, nez nejakych 100km na jeden zatah, pripadne si skladovat PHM doma v kanystru a byt schopen vyrazit na cestu i pri SHTF scenari.

              1. To:zrg1
                Nevim, co to je ten SHTF scenar, nevidim za vsim Sorosa, Putina, Ameriku nebo jinyho nepritele. A pokrok nejde zastavit, to rikali uz bolsevici

                1. Elektromobilismus neni pokrok, ale regrese na nizsi vyvojove stadium automobilismu. Zadne tisickrat opakovane lzi mainstreamovych pisalku na tom nic nezmeni. A pokroky za vice nez 100 let vyvoje elektromobilu jsou tristni.
                  Kdyby se stejnym tempem vyvijela auta na spalovaci motory, tak jsme ted nekdy ve stadi petilitrovych jednovalcu s dvoustupnovou nesynchronizovanou prevodovkou.

                  1. To:zrg1
                    Regrese na nizsi stadium automobilismu by byla, kdyby se prumysl vratil k vyrobe aut v kvalite devadesatych let napriklas. Elektromobilita je civilizacni navrat do praveku. Taky mne napadlo pri tom vsem problematickym reseni nabijeni a vseho, ze by proste stacolo dat do kufru(na prives…) proste dieselagregat kterej bude ty baterky dobijet za jizdy. Nejsem odbornik a tahle myslenka mme samotneho spise pobavila, ale mozna by stalo za to neco takovyho zacit vyrabet

                    1. On je to takovy drobny orech:

                      – valku nechceme
                      – ekonomika do nebe rust nemuze
                      – nechceme konzum
                      – chceme, aby nase prace se spotrebovavala, abychom meli vyplatu

                      To jsou tak nejak protiklady, rekl bych. Ja osobne cely ten shitsystem samozrejme chapu. Jsou ale dve veci, ktere mne na tom serou, a sice, ze nemuselo by to az tak gradovat, kdyby se na tom nekteri nepakovali presprilis. A druha vec je, ze mi nekdo nuti neco, co nechci a zakazuje neco, co chci a to vse jen pro jeho vlastni zisk.

                      Bohuzel ale po dobrym ani s jednou veci nic nenadelam.

                    2. To:Sysop
                      Vsiml jste si, ze i kdyz mame praci, mame vsechno co mame radi a co nas bavi, ze jsme vsichni jako spolecnost cim dal tim nespokojenejsi?
                      Podle vypraveni mych predku o i zili jaksi jednoduseji, ale asi byli stastnejsi nez jsme my ted. Kolik casu sebere nam, modernim lidem, vydelavani na vsechny ty kraviny? Chapu, ze nechcemw valku, koneckocnu kdo by chtel, ale nechceme konzum? Vsichni chteji konzum, jen my, co nebehame denne po obchodech, jsme nepratele lidstva. Tak mi to propada a kdyz nahodne nekomu reknu, ze proste nepotrebuju milion zbytecnosti, tak nechapave krouti hlavou. Kdybyste videl, co vsechno si lidi dobrovolne a za tezce vydwlany penize kupujou, asi byste nechapal. Krize z nadbytku…

                    3. Re: Jozko
                      27.5.2019 v 21:22

                      Je to tak, obcas to pozoruju na vlastnim potomstvu a hned si rikam, ze neco delam blbe. Ja jako kluk jsem mel neskutecnou radost, kdyz mi kamarad dal plastovou figurku kovboje a tatikovi se podarilo ze Zapadniho Nemecka pres kamarada sehnat pistoli na kapsle, ale ne ty sragory papirovy, ale ty poradny, s cervenyma plastovyma veneckama, co se daly ‚prebijet‘, kdyz se strejdovi ukradly zapalky, co mel na prebijeni kulovnice. Zapalka se vykuchala a uplne stacilo dat do kapslovky jen ten kousek barevnyho alobalu s traskavinou na spodu. Kurva, to byly rany!

                      A nebo klic od skrine, uriznutej hrebik a do toho hlavicka od sirky. Nebo poplasnak na koleje. Nebo zkysly mliko v zime do vyhybky od saliny… kdyz to pak salinar prehodil, to meli lidina zastavce radost! A nalepeny dutinky na strope ve skole, vcetne vyhorelejch zapalek, nebo…

                      Proste jsme zili. Dneska vidim nudici se skupinky omladiny vysedavajici v parcich, kapuce na hlavach v parnem dni a u toho vyrvavajici mobil/mp3/player/cokoli…

                      Mame vsechno, respektive kdo pohne prdeli, muze vsechno mit. Chteli jsme to. Jen nevim, jestli jsme vedeli, co to taky prinasi. Ze ve finale clovek ma pocit, ze mu proste neco chybi.

                    4. A pak prijde nejakej verozvest, imam nebo jinej kazatel vecne pravdy a znudenej blb pujde zabijet ve jmenu Idealu, protoze mu ta vira a idea najednou da vyssi smysl existence.
                      Majetek není cesta ke stesti. Jen zlusob jak si ucinit život prijemnejsi.

                    5. Vzpomeň si na Muže z Hongkongu :)

                    6. To:Sysop
                      Ano, i ja mel podobne detstvi a mladi. Vyrostl jsem v Praze, tam jsme meli ponekud jine moznosti, ale v zasade to bylo podobne. Moje deti maji nejake zajmy, nechodej sedet do parku s kapucema na hlavach, ale na nedalekem sidlisti tyhle gangy jsou. Ja nevim jak vy, ale ja vidim velky rozdil mezi detma ktery vyrustaji na sidlistich a tema co vyrustaji v ctvrtich s domkama.
                      Kazdopadne z nejakeho duvodu mne ruzny inovace uplne mijeji. Mam rad jednoduchej zivot, jednoduchy veci a tak vedu i svoje deti, ktery jsou uz nejaky cas dospely, zatim zijou spokojene a stastne, nemaji problemy s drogama ani s chlastem, proste ziju kus v jinym svete a proto nemuzu pracovat v kolektivu.
                      Moje zena se ted vytesuje, ze nam ze seminek vyklicily eukalyptovy stromy a levandule, ktery jsme si minulej rok dovezli ze Spanelska. Snad se to chyti, budeme mit okolo zahrady 12 eukalyptu. Mame aj semena baobabu, ale zatim nevyklicily, stejne jako korkovej strom. Ale my to dame. To jsou nase rasosti a ne kazdej dospelej to chape…

                    7. Sysop: měls radost z něčeho, co bylo vzácné – nelze čekat, že bude mít dnešní dítě takovou radost z téhož, protože to vzácné není.

                      Pokud jde o to „žití“ vs. „nicnedělání“. Tehdy bylo to „žití“ normální. Dnes to normální není, normální je nudit se a užírat se tím, co nemáš (tehdy neměl nikdo nic).

                      Jasně, že to zjednodušuju. Realita je ale taková, že většina dělá to co ostatní. Jestli je to dělá nebo nedělá šťastnými je irelevantní, protože horší než být nešťastný je být exkomunikován svými vrstevníky. Nebo tak si to aspoň omladina představuje, toho se bojí. A tak radši dělá blbosti.

                      Jenže – co třeba cigára? Taky jsem byl mimo, protože jsem nechtěl. Ale většina spolužáků být mimo nechtěla a tak radši blila, i to mělo lepší status než nebýt součástí. V tomto směru se nezměnilo nic, pokud jde o princip. Změnily se jen kulisy a nám to může připadat jako změna k horšímu, ale to stejné říkali naši (kolikrát jsi slyšel něco o tom, co za mlada nemohli nebo neměli?), taky jejich rodiče a pak taky ještě jejich rodiče. Součást vývoje. V principu jsou stejní, ani horší, ani lepší. Jen ty kulisy jsou jiné a co je jiné, to je špatné (vidíme to denně i tady – vem si toho femoida, co ses s ním tuhle hádal ohledně facky děcku, ani jsem neměl sílu tu diskusi celou číst, jak z něj třeštil estrogen).

                      Takže si přiznej, že jsi starej děda a nech je „žít“ po jejich. To neznamená na ně kašlat, naopak – když je volno, dělat s nimi něco, co jim otevře obzor nad rámec tabletu a debilních jůtůberů. Nicméně něco zakazovat, to akorát budeš ten nejhorší fotr kretén a ještě je k tomu nepřímo uvrtáš daleko víc než bys chtěl. Já na střední pořád poslouchal, že nemám hrát hry, že je to kravina, že se mám radši učit. Ježišmarjá, oči v sloup tolikrát, že to nespočítám. Pomohlo to? Nijak. Od počítače mě nakonec nejvíc vytáhly holky, resp. chuť souložit byla větší než chuť zajet další rekord nebo postřílet víc potvor. A pak už se projevilo to kreativní, co naši dělali – jezdili jsme na hory, v létě pod stan, tůry, hrady, zámky. A protože to bylo super (pořád mám krásné vzpomínky na Slovenský ráj před 30 lety), tak jsem v tom postupně začal pokračovat, tentokrát už sám a za své a poslední hru jsem hrál někdy na vejšce, když se mi nechtělo učit na zkoušku, zcela přirozeně.

                      Takže bych se nebál, že dítě, které má v rodičích rozumné vzory a společný čas tráví zajímavým způsobem skončí nějak zásadně špatně. Stát se to jistě může, ale víc než ten pozitivní příklad proti tomu stejně udělat nemůžeš. Negativní motivací nic pozitivního totiž dosáhnout nejde, rozhodně ne dlouhodobě.

                    8. Ja mam na tebe zcela jednoznacne spatny vliv :) Ale vazne. Kdyz zvolili Trumpa a Clintonovic zhrzena klika mela plnou hubu Trumpova impeachmentu, cekal jsem, ze to prdne. Vazne jsem tomu veril. Ale neprdlo, protoze Trump se ukazal jako uzitecny (idiot), svym zpusobem uzitecnejsi, nez kdyby prezidentkou byla Clintonova. Trump spachal spoustu hnusnych prasaren, ktere by ani CLintonove asi tak lehce neprosly, ciste proto, ze mu rekli, ze kdyz to neudela, nebude mit zed na hranici s Mexikem. A lidi v pocatecni euforii pozapomneli sledovat, co Trump, udajny bojovnik proti Deep State, vlastne provadi a Trump nikdy moc rozumu nepobral, takze ho zkrotit nedalo az tak moc prace.
                      Ale s tou ekonomikou, to je vazne problem. Jak jsem tu byl naposled o lonskych Vanocich, tak nekteri burziani se na to vykaslali, nechali otevrene pozice a jeli na dovcu a kdyz se vratili, zjistili, ze jsou miliony USD ve ztrate. Takova to jsou paka, tak jsou ti sebejisti okravatovani panaci tezce nad veci, kdyz jde o cizi penize. Nakonec to trh ustal, diky tomu, ze penzijni fondy dostaly prikaz nakupovat akcie za celozivotni uspory obycejnych lidi, kteri si je setri cely zivot na duchod. Krizi sice odvratili, bublina trosicku splaskla a mohla zase chvilku rust, ale ted je kveten a je to tu zase. Blba nalada na trhu, eskalace obchodnich valek, ukradeny brexit, rozpacite eurovolby, stavkujici Francie a mizerne hospodarske vysledky, kde maji pisalci brat nejaka pozitivni temata, aby bublina pekne pomalu rostla v mezich zakona ? Kotlikove dotace a dotace na elektromobily nestaci, co muzou zkusit dal ? Velke Usmireni s Ruskem na Ukrajine ? Usmirit se s Ruskem nepada v uvahu. To same s Cinou. Zabit nejakeho mensiho nepritele, jako treba Iran, to jim Rusove nedovoli. DOkonce ani Venezuelu jim nedovoli. Ja fakt nevim, co by tak mohli vymyslet. Kdyz uz ne velkou valku, tak budou muset udelat aspon menovou reformu a zcyprusovani uctu pod nejakou bohulibou zaminkou. Treba vymenou za „ne az tak proimigracni politiku“, jak navrhuje nova kandidatka na nemeckou kanclerku (vazne, zas to ma delat zenska). Nakonec by bylo asi fakt nejlepsi, kdyby Trumpa impeachnuli a porvali se u sebe doma v USA. Americti farmari jsou nastvani uz dostatecne, aby vzali vidle a tahli na Washington. Stejne jako lidi, kteri tvori internetovou komunitu kolem Assangeho. Proti nim radikalni LGBT, feministky, Antifa a Sorosovy neziskovky a uz se to mele. Jo, to by bylo nejlepsi reseni. Ale Trumpa ted asi neimpeachnou, protoze demokrati maji House a republikani Senat a je to nadherna patova situace. Kazdopadne drive nebo pozdeji neco prdnout musi.
                      Osobne to tipuju na Iran. Trump ujistil, ze tam nebude delat regime change. Jak znam verohodnost Trumpovych vyroku, staci udelat negaci, stejne jak s proklamovanym stazenim vojsk ze Syrie. Jo, tentokrat to bude Iran. Ale jak to chteji provest, aby to neprerostlo na ferove ostrelovani mezi USA a Ruskem, to vazne nevim.

                    9. To:zrg1
                      Nemusite se miky kolego obavat. V pripade, ze mi chcete napsat takto dlouhy clanek, muj mail je mandarinkykiwi@gmail.com ,netreba tu otravovat lidi s takovou diskusi. Jen jednu vetu k vasemu psani. Ne, vazne na mne tyto globalni hry velmoci nemaji vliv. Je mi uplne u prdele, jestli si americani s rusama navzajem vystrilej mozky z hlav. Mam na haku, ze nekde padaj nejaky akcie. Takze tak k vasemu psani.

                    10. To už vymysleli pokrokoví soudruzi za dotace :D

                      Akorát teda nevim, esli ve výsledku nevyjde jednoduše ten dieselagregát dát pod kapotu a…oh, wait. :D

            2. Šak to jezdím taky, akorát že to má papírově limit 3250 (a reálně, eh, no jednou to zvládlou asi 3,5 tuny odvézt :D).

              Spíš že pokud zakážou výrobu, tak se holt budou opečovávat při životě auta starý třeba 40 let. A všichni se sem na to budou jezdit dívat jak do žijícího skanzenu, trolol.

              1. To:Behemot
                Byl jste nekdy v Portugalsku nebo ve Francii? Tam jeste bezne provozujou lidi auta, pickupy i nakladni a dodavky, ktery tady u nas vidime jen v muzeu. Je to jina, mne velmi blizka, zivotni filozofie. Nevyhazovat co slouzi a funguje. V Rakousku na polich jsou mnohdy k videni primo historicke kusy traktoru a jine zemedelske techniky. Dokonce bych rekl, ze i v tom Nemecku je vice techniky na polich tak 20+ let. Nikomu to neprijde divny, ze sedlak nema nejnovejsi traktor. Jen u nas a v CR musej mit vsechno nejnovejsi a za dotace. Jsem se hrozne bavil prptestem „polnohospodaru“, ktery z vychodniho Slovenska prijeli protestovat na traktorech az do Bratislavy, ze jak je stat okrada a nic jim neda, jak jsou na pokraji bankrotu a podobny kecy, pritom pry jen nafta do jednoho traktoru na tu cestu vysla na 4 tisice eur a tech traktoru tu bylo cca 50, kazdej ten traktor v cene novostavby v Bratislave, novy, nalesteny..takhle ja si trpici a chudy zemedelce nepredstavuju.

                1. Normální malí zemědělci používají mnohdy i 2011ky, vo tom to není.

                  Ale běžná dnešní firma „koupí“ pět dodáfek na operák a hurá dělat doprafce. Pak přijdou o dvě zakázky a celý se to sesype jak domeček z karet. Tak to tady teď funguje.

  3. (omluva za mimo téma) D-fens se protlačil zezadu na druhé místo, získal 851 kroužků. Sice je to k ničemu, ale úspěch to je. (Celkový počet propadlých hlasů pro vybranou stranu : 9 676 kusů)

    1. Neni to k nicemu :)
      Bylo to kontraproduktivni.
      Kavarenske eurohujerske strany jako ODS, Pirati TOP09, KDU temi necelymi 10.000 hlasy celorepublikove ziskali dalsi hlasy pro sebe na ukor SPD, dokonce I na ukor onoho nenavideneho, ale pored „v mezich zakona“ protievropskeho Babise.

      1. Demožumpa ovládá média a tak se jí nikdy mezbavíme.

      2. Ano zrg1, roztříštěnost czexitářů vede k tomu, že si jejich hlasy proporcionálně rozdělí ti úspěšní, když to sečtete, tak by to jednoho europosrance hodilo, když to přičtete SPD a Vašíček by měl super kampaň o chystaném doomu na automobilisty, tak ho to mohlo vykopnout do Brusele.

        1. Jenže spojení s espéďákama fakt bylo běsný. Předpokládám, že ty jeho kokotí klipy, kde vypadal jako kretén co právě vylezl z léčebny, byly asi ze strany nějak nařízený – páč esli todle dělal z vlastní iniciativy, tak eště že ve mě vyhrálo svědomí a hodil sem to nakonec panu prezidentovi (tzn. znovu Svobodnejm, tady mám svědomí čistý, hlasovali 100% dle programu a zrovna tak plnili i další věci, jako JEDNA JEDINÁ strana) a ne jemu.

      3. Ono se ukazuje, ze „euroskepticke strany zamerene na pravicove orientovaneho volice“ jsou vyborny S. a R. nastroj, jak ziskat hlasy pravicove orientovane mestske chudiny pro oligarchy a lepsolidi(TOP09), kdyz uz nepomohou nastajlovani produkti (Pirati).
        Uz jednou jste se s Matejkou spalili v parlamentnich volbach. Spalit se s nim podruhe v eurovolbach znamena, ze si zacnu pomalu ale jiste neco myslet o inteligenci pravicove orientovane mestske chudiny.
        KOnvicku vam zdiskreditovali, Okamurovi ukradli jeho vlastni stranu a kdyz se dostal do Parlamentu napodruhe, tak dlouho kopal kolem sebe, az ve vlade sedi CSSD a Komunisti, zatimco SPD neprosadila ani zblo ze sveho programu.
        A pored vam to je malo ?

        1. Co to meleš za sračky, jak kolem sebe kopal Okamura? Tak že šel na hrad, kde mu to Zeman s Babišem domluvil a Babiš si vzal s sebou ČSSD ?
          Proč asi? Protože tím tu stranu totálně znemožnil, každý den ukazuje ten kontrast, kdy prezentuje ANO jako skvělou stranu a čssd je někdo kdo mu hází klacky pod nohy (knížka Zbraně vlivu, přesně je to tam popsáno). Tím jednak přetahuje voliče a hlavně tu stranu likviduje. Jsem nakonec rád že si nevzal SPD do koalice, protože pak by byl otloukánek Okamura a ničil by tak SPD. Podle mě Zeman nenávidí ČSSD kvůli tomu co po jeho odchodu z té strany udělali a proto se domluvil s Babišem a Okamurou na likvidaci ČSSD (nebo její totální restart).

    2. To bakalář Vašíček získal 2188, ovšem proti genmjr. v.v. Blaškovi z aeronetu nic moc, ten dostal 47.505 hlasů…
      No aspoň ho může David léčit! ;-)
      Kdysi jsem tu věštil výsledky EU voleb, u některých jsem se moc nesekl, podcenil jsem spojení a synergii STAN a TOP, přecenil ANO, ČSSD včetně účasti, ale na to, že jsem to cucal z prstu, tak trendy jsem zachytil.
      http://dfens-cz.com/novorocni-kubera/comment-page-4/?show=comments

      1. Navic se ukazuje, ze navzdory babisove masirce ma vyhozeni VKml bud zadny, nebo pozitivni vliv

        1. Nenene, kdyby VKML kandidoval s IVK, Jaklem, Weigelem a Hájkem a zamilovanou Majerovou, pod patronem VKST, tož to by jistě vyluxovali ODS i SPD a urvali minimálně mandát, ne-li dva.
          Konec vlhkého snu! :-D
          Spíše by dopadli jako plešounův HLAS…

          1. takže kromě euroskeptických hlasů se i pravicové hlasy roztříští na ještě menší straničky, takže tu bude jedno levicové ANO a proti nim padesát malinkatých pravicových a euroskeptických straniček, které nikdy nic neprosadí. Bravo.

      2. Zírám. Pokud tu budete rozumovat i u příštích voleb, rád bych si nechal poradit. Rád sázím na politiku u nás a rád vyhrávám. Poradíte? Je mi jedno kdo to bude v předpovědi řídit, hlavně když z toho něco kápne. Třeba ta volební účast, ta je oříšek.

        1. vyhral jsem na Zemana proti Schwarzenbergovi celkem slusne penize, ale to bylo tim, ze pan S. zacal blekotat o pravni vyhaslosti Benesovych dekretu.
          jinak bych to nevsadil. ted bych si mozna vsadil na to, ze zrusi Brexit a to tak, ze vyhlasi druhe referendum, kterym zrusi to prvni, ale kurs nebude asi nic moc a muze to trvat jeste dlouho a tezko rict, kdy se to cele stane.
          A jeste bych si vsadil, ze Babis ustoji Capi Hnizdo a nic mu neprokazou, ale to taky je celkem na dlouho.
          Jako posledni tip bych rekl, ze ted nejakou dobu poroste Bitcoin, mozna mesic nebo dva, nebot vyhledove nelze cekat zadne dobre zpravy na trzich.
          Ale nepredpokladam tak prudky rust, jako za dob bitcoinove hysterie na konci Roku 2017.
          Nicim jinym nemohu slouzit.

  4. V dobách kdy byl svět ještě v pořádku, by tý krávě dali rodiče pár facek a kopli jí do prdele, ať táhne do školy. Dnes je z nuly celebritou přes noc. A děti které odmítnou bučet se stádem jsou šikanovány stádem a učitelským sborem.
    Alain Delon měl pravdu, když řekl, že ze světa odjde bez lítosti, protože už v něm nezůstalo nic, co by stálo za to.

  5. SSSR porouceli vetru, desti. EU je to malo, rozhodla se poroucet fyzikalnim zakonum. Ani bych se nedivil, kdyby zitra vyslo prohlaseni, ze EU chce do roku 2035 vytvorit perpetuum mobile.

    1. Já jsem zvědavý, kdy na to perpetuum mobile EU vypíše grant. ;-)

    2. Vzhledem k tomu, jak se EK stavi k automotive a jaka je realna situace s elektrickou energii a jeji distribuci zejmena v Nemecku, tak to perpetuum je zcela nutny plan na pristi petiletku.

  6. Osobně obdivuji na e-autech tu skutečnost jak nulově řeší problém kvůli kterému jsou upřednostňovány. Napadá mě paralela s těmi biodegradovatelnými plasty ze škrobu. Po pár letech se přišlo na to, že jednak to samotný „rozpad“ není tak úplně jednoduchý, a druhak i když k tomu rozpadu dojde tak do země jde rovnou plná dávka ne úplně neškodných aditiv, která ten škrob drží u sebe. Slyšel jsem mluvit nějakého vědce, který se upřímně podivoval, že ještě neviděl nějaký vynález, který by tak výrazně fungoval přesně opačně něž pro co byl navržený. Akorát u těch plastů ze škrobu mám takový pocit, že to není špatný nápad a že nebyl ani špatně zamýšlen. U těch elektomobilů mám pocit že si ze mě někdo dělá hodně velkou prdel.

    1. Elektroauta dávají falešnou iluzi ochranu klimatu, představu, že budeme moct žít jako předtím, jen místo normálních aut budou elektrovehikly. Totéž jsou fefrníky a slunečníky. Pokud by to bylo myšleno vážně, vyžadovala by ochrana klimatu velmi dramatickou změnu celého systému, daněmi počínaje a propagandou konče.

      1. Drastickou změnu včetně 50% nezaměstnanosti oficiálně požadují němečtí Grüne, kteří teď zazářili ve volbách do EP, protože „němečtí mladí volí Zelené“ a protože TOP09 se spřáhla se Zelenými.

        Říká se tomu „Green New Deal“ – ano, ten o kterém si neinformovaní myslí, že vznikl v USA u vyšinuté Cortezové. Jenže on ve skutečnosti vznikl v Německu v roce 2009, a zjevná nerealizovatelnost požadovaných opatření, která vede k unáhleným soudům u duševním zdraví, je cílem, nikoli omylem.

        On je totiž ten Green New Deal nerealizovatelný pouze za předpokladu udržení dosavadní životní úrovně širokých mas. Za předpokladu vytvoření zelené kasty, která bude těžit systém, a kasty plebsu která nebude mít nic, co najednou jde.

        V Praze se konala panelová debata Grüne Partei, Greenpeace a Strany Zelených, kde právě takovéto ideje padaly.

        1. To Německo je fakt průser. Mit dem Führer/den Grünen bis zum Endsieg – oder in den Untergang.

    2. Nějaký aditiva jsou v cajku, tam jde o to, že se to rozpadlo na menší řetězce, který nejsou vidět okem, ale v prostředí zůstanou úplně stejně, resp. se dostanou eště mnohem hlouběji, páč jsou mikroskopický. To není žádný řešení, to je zametání pod koberec, kde to uhnije a až to vyteče, bude to eště mnohem horší humus.

  7. Mě pobavilo když Hradec Králové s velkou slávou nakupoval elektrobusy, že to teď bude ekologický a nebude to smrdět. Že se to všechno nabíjí z uhelné elektrárny Opatovice jejíž čudící komín je vidět z celého města i širokého okolí o tom už se radši nemluví.

    1. Proc HK se svoji trolejbusovou siti vubec ty elektrobusy kupoval?

    2. Komín opatovické elektrárny opravdu není vidět z celého města a vůbec ne z okolí, neb Hradec je na rovině a k elektrárně je to asi 12km viz trojúhelníky. Elektrobusy byly absurdní úkrok stranou, snad je to přejde. Trolejbusy jsou naopak funkční náhradou za tramvaje, ke kterým netřeba pokládat koleje.

  8. Najbližšie až budeš niečo písať tak si trochu viac prever fakty, napr.
    1. Pri výrobe batérií pre elektro autá sa nepoužíva nikel. Vo všetkých elektro autách sa používajú lítiové, nie niklové batérie.
    2. Nikl sa píše s mäkkým i, nie s y. (áno, aj v češtine je nikl, nie nykl).
    3. Vypúšťanie oxidov síry do ovzdušia sa už takmer nikde na svete nerealizuje. Oxidy síry produkované vo fabrikách sú v spojení s vápnom pomerne lacným zdrojom sádry (síran vápenatý).

    1. K bodu 1.: Katody nekterych typu baterii se vyrabeji z niklu. To ze se baterie oznacuji jako lithiove neznamena, ze jsou jenom z lithia.

    2. Obávám se, že je to trochu jinak, než si představujete, problém s fakty máte spíše vy:
      „Všichni si myslí, že když se těmto bateriím říká Lithium-iontové, že jsou tedy vyrobené hlavně z lithia. Ale to ve skutečnosti není vůbec pravda. Tesla baterie (podobně jako u konkurence) obsahují jen velmi málo lithia. Anoda je tvořena v podstatě z uhlíku (CSPG). Cena pravděpodobně 1 dolar za kilo. A katoda je až z 85 % z niklu, pak 10 % hliníku, 3 % kobaltu a pouze 2 % lithia. Takže v celkové hmotnosti baterie je lithium zastoupeno pouze cca 1 %.
      Co se týče celkové ceny baterie, nemá cena samotného lithia prakticky žádný vliv. Za 1. skoro žádné tam není a za 2. je totiž docela levné a dostupné. V baterii se lithium nachází ve formě uhličitanu lithného Li2CO3, který stojí 12 dolarů za kilo a ve formě hydroxidu lithného LiOH (v elektrolitu) a ten stojí 16 dolarů. Lithium tedy není drahé.“…
      „Battery pack v Tesla Model 3 váží cca 500 kg. Předpokládejme, že na aktivní materiál z toho může připadat cca 300 kg. Cena jednotlivých surovin tedy bude:
      Hliník – 3 dolary
      Lithium – 43 dolarů
      Kobalt – 172 dolarů
      Uhlík – 200 dolarů
      Nikl – 13 635 dolarů! Ano čtete dobře, nikl je 317x dražší než lithium a 79x dražší, než kobalt. Takže až vám příště někdo bude vyprávět o lithiu a kobaltu, tak už budete vědět, kam ho máte poslat.
      //s dovolením zkopírováno“
      https://connect.zive.cz/clanky/nova-technologie-produkce-lithia-umoznuje-az-10-snizit-prodejni-cenu-baterie-vyrazne-zlevni/sc-320-a-198533/default.aspx?artcomments=1

      1. Tak, lithia je v tom skoro jako v rudě, proto se to nerecykluje, nemá to význam, na rozdíl od rudy je to totiž nebezpečnej odpad.

        Možná se to časem začne recyklovat na nikl, to se uvidí.

  9. naftu bez babiše maj na eurooilu.
    což je docela prdel protože to vypadá jak když státní benzínka má nějakou tichou vyjímku na řepku takže monopol na nezávadnou naftu.
    to je jak zakázat hulení a prodávat ho na předpis :)

    1. Ojrojl prodává tuším votoč hmotnejch rezerv, kde je to z logickejch důvodů čistý, ale výjimku pak asi mají, že to nemusí míchat eště potom.

      1. Informace JPP, několik let stará: obsah biosložky se počítá z celkového prodeje. Biosložku 7%(?) z celkového množství prodaj zvlášť, nejspíš jezeďákům. Ale jestli je to tak i dnes…
        V průměru je to lidem u prdele, na ONO jsou fronty furt.

        1. No to právě bejvalo když prodávali hentu byosrajdu separátně, ale to už nedělají, ne? Nebo to místo přes pumpu prodávají rovnou po vagonech?

          1. Rozhodně to tak fungovalo několik let. Eurooil a ještě jedna firma, u které si nepamatuji název. Určitě ještě v době, kdy jsme si u jiných čerpaček bez biosložky nenatankovali. Asi před dvěma roky (snad, přibližně), jsem zaznamenal nějakou snahu to zrušit, zakázat – tedy ten separátní prodej. Jestli to ale dopadlo, nevím.

          2. Tohle mají pořád na netu. https://www.ceproas.cz/eurooil/sortiment-paliv B7 bez biosložky…. Tak já nevím.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017