Co by ČNB mohla udělat, kdyby chtěla… - zpět na článek

komentářů 103

 1. Kolik stříbra už zobchodoval autor a kolik na tom vydělal že doporučuje rovnou ČNB ať v tom rozpustí statni devizové rezervy?

  1. Vidím to stejně, taková bublina jako bitcoiny a ethera, koupil jsem za 2000 na zkoušku eutherum a v současné době mám 500,-kč dobrej deal. Ten styl je prostě letadlo, ti co sedí vepředu na začátku mají prachy a ti vzadu se na to skládájí a nemají nic.

   Pokud by autor článku nakoupil stříbro, cena by vzrostla, majitelé stříbra by se pomnula, protože by za draho prodala ty své rezervy. A nám by zbylo stříbro, které bychom prodávali pod cenou za kterou jsme ji koupili. Chlapče, ty jsi naprosto mimo.

 2. Vetsina „objektivnich“ rad kolem stribra se nachazi na webech, kde zaroven prodavaji i kupuji stribro, pripadne jsou s nimi nejakym zpusobem propojeny. Pokud clovek ma cash a zajima ho jenom kde koupit, tohle mu proste nedojde. Moje vlastni zkusenost z doby, kdy me ty investicni kovy zajimaly.

 3. 1) Vzácné kovy nejsou investice. Nic v průběhu času nenesou. Ani dividendu, ani kupon, jen generujou náklady na skladování (neřešme v tomto bodě nominální hodnotu). Zlato je spíše funkcí úrokového diferenciálu. Ikdyž se prodejci komodit snaží přesvědčit o něčem jiném.
  2) Trochu si protiřečíte. Na jednu stranu si tady malujete čísla za posledních pár let o volatilitě, ale na druhou stranu tu operujete s dlouhým časovým horizontem. Co vlastně chcete? Jste v zajetí vlastních čísel.
  3) Zde argument vaší zbraně: Dlouhodobě (posledních 90 let) vynáší S&P ročně více než zlato. Tak proč nekoupit třeba S&P?
  4) Většina centrálních bank (až na výjimky) od fyzických komodit ustupuje, a moc dobře ví proč. Ne, není to spiknutí, pouze racionálně uvažujou.
  5) Když už bych přistoupil na vaši hru o komoditách, pak zlato nebude do budoucna klíčová komodita, o kterou se bude vést boj. A to doslova. Tou pravou vzácnou komoditou bude voda. Proč neinvestovat do vody?
  6) Investicí do zlata riskujete velké ztráty, k tomu devizové rezervy neslouží. Pro řízení kurzu pomocí rezerv je zlato a jiná aktiva nevhodné.
  7) Rada na závěr. Investoři svoje schopnosti často přeceňují. Platí to i o investorech do komodit. Nepřeceňujte svoje schopnosti, nebo přesněji víru v to, že komodita je to pravé. Aby vám ten plný košíček vajíček nerozdupala paní náhoda.

  1. Dnes investovat jedině do půdy (či nemovitostí). Teda jestli je ještě někde volná, hehe. Až vám bude kručet v břiše, bude vám celý briliantový poklad na hovno.

   1. Já po briliantech netoužím. S tou vaší půdou si taky moc nevyskakujte. Je tomu pouhých 70 let co o ni nejeden český poctivec přišel. Vše co začíná „investovat jedině do…“ je podle mě špatně. Ale každej ať si kupuje co chce.

    1. Samozřejmě, ať si každý koupí co chce. To byl příklad, jakože brilianty asi polykat nebudete, a samopal si asi k obědu nedáte, oni ty potraviny a pitná voda taky nebudou věčně v takovém relativně masovém měřítku, jako dnes. No, těžko v dnešním globalismu někdo přijde o půdu, když je v podstatě v celém světě z jedné části restituovaná či koupená i církví a z druhé části vykoupená bohatou vrstvou, či monopolními giganty, někde už budují rezidence, ještě ani nezačnou kopat základy a ty byty už jsou vykoupený, to by byli sami proti sobě, aby ji zestátnili, to dá rozum. Hele, kde žijete, ťuk, ťuk, tady globalismus, mně připadáte, že jste právě přiletěl z jiný planety.

     1. Před 10 lety developeři bankrotovali, protože měli na ty vaše rezidence úvěr a nikdo je nechtěl. Z Marsu jsem nepřiletěl. Jen nehádejte budoucnost podle současnosti.

      1. Já nehádám.. vidím čarokrásná místa, čisté krásné rezidence, zalesněné, s vodotrysky a půvabnou krajinou, podzemní rychlovlaky, nadzemní rychlovlaky a ekologické vozy bez řidičů, vidím hezké lidi a veselé tváře, pulzující život v krásném místě, levituji nad tím místem.. a pak vidím jiná místa, těch je mnohem víc, nejsou tak hezká, čistá, zelená, všechno se rozpadá, vidím ošklivé lidi a utahané tváře, nepořádek a odpadky.. zdá se mi to často, ale sny prý nic neznamenají.

       1. Jo, to vysvetluje mnohe. Budu hadat – čikuli?

        1. No, konečně jste shane vysvětlil ty předtuchy kněžny Libuše, tak ona jela na čikuli, kdo by to byl řekl.

         1. Libuse neexistovala. Pokud existovala Libuse, neexistovalo cikuli. Byla-li by Líba, byla by jela na houbach. Nebo bobulich. Pripadne koktejlu z tohoto.
          Nehodlas se doufam srovnavat s Libusi, ze ne?

          1. Drogy jsou temná strana dimenze, je dobré o nich vědět co nejvíce, ale nekonzumovat je.

          2. Platí o i o sexu a rock n rollu?

          3. Vy jste závislý na sexu a rock n rollu?

          4. Nevím. Já totiž pojmu „závislost“ dávno přestal rozumět. Prý existuje i závislost na jídle; jako kdyby existovala nezávislost na něm.

          5. Já slovu „závislost“ na něčem rozumím tak, že ten biologický organismus bez toho nemůže existovat, anebo existuje-přežívá, ale se silným omezením jakýchkoliv dalších schopností.

          6. Nezávislost na jídle samozřejmě existuje. Můžete brát výživovou kaši, viz třeba Matrix, případně si to píchat rovnou do žíly.

          7. Výživová kaše je jídlo. Nitrožilní výživu si dlouhodobě neumím představit, protože nejde jen o chemii, ale též o mechaniku. Co by se dělo s žaludkem, střevy a prdelí, když by tělo bylo vyživováno jen pomocí hadičky v žíle?

          8. Nitrožilní (parenterální) výživa je jak správně tušíte jen menší zlo, než kdyby člověk neměl nutrici žádnou. Jednak jdou do kopru játra, druhak to co naznačujete – trávicí trakt trpí, hlavně střevní sliznice pochcípá a bakterie přestupují ze střeva do krve -> sepse.

          9. Je to prostě jasný, dokonce i kosmonauti musí jíst relativně normální stravu, nestačí jim jen nějaký „koktejl“ nebo „kaše“ nebo výživa do žíly http://www.rozhlas.cz/planetarium/priroda/_zprava/jidelnicek-na-obezne-draze-a-snad-i-trochu-dal–1034636

          10. Nezávislost na potravě si těžko dokážu představit pro biologický organismus, který z té potravy dostává do těla i vitamíny, které to tělo neumí samo vyrobit a těch vitamínů, které si vaše tělo samo nevyrobí je celá řada, myslím si, že kdyby to bylo tak jednoduché, že vám někdo namíchá chemicky nějakou „kaši“ nebo „koktejl“ jen z uměle vyrobených vitamínů, tak už by to dávno existovalo a nikdo by neřešil nějaký obilí na poli, ovocné stromy, skot a drůbež, ryby, zeleninu, prostě všechno co pěstujete a chováte pro výrobu jídla pro ty lidi, kdyby to bylo prostě tak jednoduché s tou stravou, nepotřebujete na té planetě nic kromě kyslíku (protože dýchat musíte) a jedné obrovské laboratoře na výrobu vitaminových umělých „kaší“ a „koktejlů“ s různými příchutěmi, které rozváží do všech „příbytků“ k těm lidem nějaká roznášková služba.

          11. → Nezávislost na jídle samozřejmě existuje.

           Existuje? Leda tak ve tvojí pomatený hlavě. Miluju slovíčko: SAMOZŘEJMĚ
           :-)))

       2. Nemáš brát ten fet, pak nebudeš mít vidiny vole :D

   2. A bitcoiny! :)

    1. Na tech se neda prodelat! B-)

     1. Dodnes mě baví tenhle článek: http://dfens-cz.com/bitcoin-banky-ekonomika-a-proc-prichazi-doba-kamenna-a-totalni-anarchie/
      s téměř perfektním načasováním; Vyšel jen pár dní před splasknutím bubliny.

      1. Bubli co? Coin se drží kolem 8k5 v dolarech. Radost mi teď dělá monero, těžím na hromadě starýho šrotu, dle nynějších cen ekvivalent 8 litrů českých měsíčně. Samozřejmě to podržím, v příštím boomu bude coin za těch třicet a monero tipuju tak 1500-2000 dolarů za kus…

       1. No, aktuální cenu BTC jsem vygooglil 6600 USD.
        V době vydání článku byla cena okolo 14 000 USD a bublina splaskla ve chvíli, kdy se cena dotkla 20 000.

        Kdokoliv nakoupil BTC během měsíce po vydání článku, už nikdy potom nebyl v plusu.
        Oproti době vydání článku je teď cena méně než poloviční, oproti vrcholu bubliny asi třetinová.

        1. Na burze mi svítí Last: 8659.999 USD 0.22%
         Low: 8571 USD
         High: 8722 USD

         Žádný bubliny se nekonají, to bylo naposled asi před 3 lety kdy to šlo postupně tak na šestinu nebo míň. Todle je akorát korekce.

   3. Až Vám bude kručet v břiše, za briliantový poklad (i když možná spíš za zlato/stříbro) si nakoupíte jídlo.
    Na takový stupeň chaosu, že si nic nekoupíte ani za zlato, se nemá smysl připravovat. I kdyby to nastalo, stejně nejspíš umřeme už při události, která by to vyvolala.

    Navíc nemovitosti mají zásadní nevýhodu, vyjádřenou právě ve slově „nemovitost“.
    Kdyby přišel Vítězný únor 2.0, zlato v ceně klidně několika milionů můžete nastrkat do kapes a zmizet, lán pole Vám moc platný nebude.

    1. No, je otázka zda budete mít kam zmizet, nesrovnávat s dobou před globalismem. Vy se pořád domníváte, že přijde chaos v podobě nějaké globální války. Kdepak, zamořená zeměkoule by vám neumožnila se usadit v podstatě nikde, dnes se válčí poněkud jiným způsobem, než že vybombardujete půlku zeměkoule, víte co je v té infrastruktuře peněz, víte jak dlouho to trvá vybudovat? Víte, jak dlouho byste musel žít v podzemí, abyste vůbec mohl nahoru? A co budete jíst, co kontaminovaná voda, jak byste asi přežil, se zlatem v kapsách vám ty valouny budou na hovno. Pro vás má význam mít zlato v kapsách jedině v případě, že půjde zase o obchod, to znamená, že si koupíte letenku na nějaký „arše“ a ta vás odnese na jinou planetu, a zase, máte na té planetě koupený pozemek? Nemáte, takže zase tam budete lůza i kdybyste nakrásně měl na tu letenku.

     1. Jak píšu jinde, na to co píšete nemá smysl se připravovat.
      Kdyby k tomu došlo, tak prostě umřete bez ohledu na to, do čeho jste investoval.

      1. Na to co pise nejenze nema smysl se pripravovat, ale nema smysl na to ani reagovat :)

      2. Pro vás to smysl nemá, ovšem smysl člověka je jinde. Pro budoucnost lidské rasy to smysl má. Samozřejmě to zní jako scifi, to já nepopírám, člověk věří většinou jen tomu co vidí reálně, ovšem dnes taky nevidíte reálně svoje peníze, máte je na účtu a ony levitují po celém světě, platíte různými kartami, máte v ruce kartu, ale ty peníze v ruce už nemáte. Máte v podstatě takovou náhražku těch peněz, ovšem v době globalismu a vyspělých technologiích jsou peníze už jen virtuální realita, pořád se s nimi obchoduje, protože zatím platí pořád jako platidlo, co když v budoucnu bude platidlo úplně něco jiného? Tím chci říct, že peníze už ani nemusíte tisknout, protože už jsou to jen čísla, vy už operujete jen s čísly, už nepotřebujete fyzické bankovky. Vy už neobchodujete způsobem, že si dáte do kufru milion dolarů a jdete koupit pozemek. Ty transakce už probíhají ve virtuální realitě převodem z účtu na účet, klidně vám mohou ta čísla zmizet, bude tam nula.

     2. Mimochodem, v případě úplného rozpadu společnosti se o investicích do nemovitosti nedá vůbec mluvit.
      V takové situaci totiž nikoho nebude zajímat komu ta půda oficiálně patří.

      Jsou nejspíš jen dvě varianty (když předpokládáme, že tu událost přežijete):
      1) Většina lidí umře a jen málo jich přežije.
      → V tom případě bude všude kolem spousta volného místa, můžete prostě jít a nějakou půdu si obsadit.

      2) Většina přežije, ale bude jen málo použitelného území.
      → Strhne se boj o použitelné území. To, že jste si ho předtím koupil, nebude hrát žádnou roli.

      1. V případě scénáře „úplného rozpadu společnosti“ je jasné, že tu „ulici“ nechají pomlátit se mezi s sebou, to já nerozporuji, ovšem to neznamená, že při takových pouličních bojích, nějakých lokálních válkách, či občanských, si nebudou bránit ty „rezidence“. To by byli úplní kreténi, aby tu „ulici“ tam pouštěli bez boje. Ta „ulice“ asi těžko s těmi svými „pistolkami“ bude moci ohrozit daleko lépe vyzbrojené a připravené „rezidence“. Protože ty „rezidence“ to budou vědět předem, vy rozhodně informován nebudete, že dojde k „rozpadu společnosti“.

       1. > Ta „ulice“ asi těžko s těmi svými „pistolkami“ bude moci ohrozit daleko lépe vyzbrojené a připravené „rezidence“.

        No, já nevím.
        Vlastnictví pole velkou taktickou výhodu neskýtá a běžný domek proti přesile taky neubráníte.

        Samozřejmě si můžete postavit pevnost, ale stavět si pevnost a pak v ní muset žít kvůli něčemu, co na 99,999… % nenastane, je taky pitomost.

        1. To je zajímavá úvaha, leč já si myslím, že plán je jiný, když vy vyměníte, respektive nahradíte na některých částech planety určitá místa (země) „novým etnikem“, to původní etnikum bude zanikat, budou vám vznikat i tzv. biologická plemena bez etnického původu, taková plemena nahradí ta původní, ty budou v menšině až zaniknou, anebo se začnou kumulovat v jiné části té planety, v každém případě v tom globalismu a volné migraci máte bezbřehé možnosti jak pracovat s tím lidským „materiálem“ i s celou společností, aniž byste k tomu potřeboval světovou válku nebo holocaust.

        2. Joker: Vy v podstatě provedete „globální determinaci sociologického vývoje“, no to je geniální, vy uděláte celkový restart té globální společnosti, vy globálně „přepíšete dějiny“.

 4. No, podle mě je investice do kovů a půdy jen snaha o to, aby ty peníze úplně neztratily hodnotu. Obzvláště půda je stabilní trezor. Ale jako všechny ostatní investice, je to jen o štěstí. Je rozdíl mezi hektarem půdy cca. dva kilometry od dálnice a hektarem půdy třeba u Volar. Pak také, jeden zákon a nemáte ani ň. Z druhé strany: Zase jiný zákon a voilá: hektary po dědovi jsou zase doma. Je pravda že v případě války nebo pohromy se tuny rhodia nenajíte a soused v nouzi vám spíš sežere děti a ženu než aby ocenil že po válce si za kilo kovů koupí celej „barák po židech“. Mým snem bylo a je mít oplocenou usedlost, kde je pole, zdroj vody, rybník, kůň, dobytek a jeden či dva zaměstnanci, abychom společně užívali života.

  1. Nejlepší státní investice jsou odjakživa do vzdělání a celkové úrovně lidí. Ta investice do vzdělávání dětí se 10x vrátí.
   Jenže co to tu od roku 90. ovládl žid, tak se prachy akorát rozkrádají.

   Školství šlo do naprostých sraček kdy jsme se z cca 8. místa vzdělanosti ve světě propadli snad na 60. A mezitím tu slizkej židáček Klaus zavedl bankovní socializmu, ve kterém se budovaly mramorem obložené paláce bank.
   A budují se dodnes, zatímco ze škol lezou šmatlafounoví debilové kteří by se neuplatnili ani v čínské montovně:
   https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/obrazem-banky-si-v-praze-buduji-nova-okazala-sidla/r~a9d86f92c7ec11e890ecac1f6b220ee8/

 5. I kdyby CNB nakrasne takhle vydelala a zisk pouzila, vysledek by byl znicujici. Skladal by se z trojkombinaace inflace + vseobecne zaostavani + masivni korupce. Historickych prikladu je dost. Pri pitomosti domorodeho obyvatelstva bych se realne obaval stredoevropske Venezuely.

 6. pokud predpokladam ze udaj je pravdivy, pak CNB ty penize pouziva ci do budoucna ma v umyslu pouzivat jako nastroj sve menove politiky. Chtelo by to nejakeho insidera z CNB co vlastne CNB provadi za financni operace, zatim vime jen o predchozim umelem oslabovani koruny aby podporila export. Ja mam podezreni ze CNB prostrednictvim techto penez ridi / ma v umyslu ridit menovou zasobu nakupem / prodejem statnich obligaci ale urcite existuji i sofistikovanejsi operace o kterych nemam ani paru

  1. jeste mne napada ze ta castka v usd docela sedi s castkou co CNB celkem vynalozila na oslabovani koruny, tj. umele tiskla koruny a hodila je na trh vymenou ze eura. Nekonvertovala CNB nakonec ty Eura do USD ? Docela by to sedelo ohledne celkove castky. Ty penize by tim padem se vubec nemely v nasi ekonomice projevit, slo o puvodne umele vytistene koruny, melo by se jednat o penize pouze v ucetnictvi CNB, sterilizovane a ta by se mela snazit je casem az bude treba naopak potreba posilit kurs koruny ci aspon udrzet na nejake hodnote je zase prodejem usd za CZK dostat do svych rezerv a tam je pak bud odepsat nebo aspon sterilizovat (to plati i pro dobu nyni)

   1. Samozřejmě že se do ekonomiky nedostanou. O tom se tu už před časem diskutovalo. Většina emitovaných korun je v eur.

    1. DAC – to by mne prave zajimalo jestli to zustalo v eurech nebo to konvertovali do USD, pricemz by to nebyl vubec problem, denne se zobchoduji meny v celkovem objemu cca 10 bilionu usd

 7. Ach jo. Nevadí mi negativní reakce, ale prosím článek alespoň přečíst. Reakce že „nakupovat zlato je pitchovina“ na článek o nákupu stříbra/rhodia/palladia je fakt skvělá.

  Doporučuji se soustředit na slova „Market Cornering“ a v tom kontextu si přečíst něco o bratřích huntových https://en.wikipedia.org/wiki/Silver_Thursday .

  Další :

  1) Ano, uvedené zdroje a data jsou víceméně ze stránek prodejců kovů, má-li někdo link na „důvěryhodné“ zdroje, kde data vypadají jinak, sem s ním !

  2) Jaký negativnější vliv by bylo realizování mého návrhu, oproti stávajícímu stavů kdy tam rezervy jen tak leží? Nějak nevypadá že by byly používány ku blahu lidu a koruny

  3) To že centrální banky buď mají (západ), nebo nakupují kovy ve velkém je fakt a neznamená to že kovy mají smysl.

  4) Pokud má někdo lepší informace ohledně možností ČNB a nesmyslnosti nákupu fyzických komodit (ať už kvůli manipulaci s trhem, či jen tak pro sichr) sem s nimi.

  5) Ještě jednou pořádně přečíst (nešťastně zformátovaný článek) a snažit se pochopit co čísla říkají, opravdu vám přijde že je současný trh „v pořádku“ ?

  1. Dobře. Jelikož máte jednoduché představy o jasných investičních příležitostech, pak bude stačit seznámit se se základní funkcí ČNB. Sice tam je spousta řečí o monetární politice, ale o investicích a investičních spekulací h tam není nic. Věřte si komoditám jak chcete. Dýlujte je, kupujte si je, ale řízení kurzu a věci s tím spojené nechte na odbornících (kromě Michla samozřejmě).

   1. Definice i legislativa se muze zmenit, vim ze to erudovane drazdi, ale neni to atomova fyzika a soucasny system bublinovani indexu zpetnymi odkupy za vytvorene cisilka z centralnich bank, nebo jimi rovnou kupovane akcie (FED pres belgii), BoJ primo asi nepotrva naveky ;)

  2. Podle mě jsi čůrák, protože jsi měl jako první věc v článku napsat to co jsi napsal až na konci: „Co já vím, nejsem expert…“

   1. Ty jsi drsnej !

  3. drewid1: článek jsem přečetl. Lítáte v tom pěkně. Tyhle věci jsou na zerohedge už minimálně od minulé krize, sem-tam se změní poměr 1:xx dle toho, co se autor zrovna pokouší vyargumentovat. Vy jste se shlédl k investiční verzi ČNB, která nám přinese blahobyt. Ani nevím, jestli jsem četl šílenější scénář než zrovna tohle, ale do argumentace se pouštět nebudu, zaprvé si nemyslím, že byste byl schopen ji pobrat, zadruhé už to s tím začali jiní.

   1. Mas pravdu, urcite bych to nepobral, protoze to rikas ! Zerohedge fakt „neznam“ asi pet let a ten pomer je jen pro priklad z info co jsem nasel k roku 2017. Proto se taky v ruznych zdrojich z ruznych dob meni, ze? A nejde mi o investicni CNB – klidne at se zrusi, jen ze tam lezi prachy ladem co by se daly vyuzit jinak.

    1. drewid: ne, nepobral byste to, protože žijete ve své bublině načtených objevných poměrů, které říkají něco jiného než realita. Prakticky identické články jsem viděl na zerohedge už před těmi 9-10 lety a tak už tehdy jsem měl možnost pochopit, že mají jediný důvod: zajistit inzerentům business skrze „objevná“ data, ze kterých plyne, že právě tohle je potřeba nakoupit – teď hned, bomba kšeft.

     To, že jste dokonce vykoumal, že to stříbro má nakupovat ČNB a nikoliv Vy, to je pravda nové, ale (nejen) z mého pohledu extrémně hloupé. Pročež k další diskusi nevidím důvod.

 8. Nuda nuda šeď šeď, stejně jako samotný stříbro. Stříbro nikoho nezajímá, mimo dusičnanu a pár aplikací ve výrobě filmů to je zbytečnej kov. Právě protože bylo drahý, tak se v průmyslu nahradilo jinejma kovama, případně se použití zmenšilo na opravdu naprosto nezbytný minimum, zlomeček toho, co dřív. Ano, skutečně je proti zlatu v prdeli, ale tak asi taky zůstane, protože to dneska už nikdo nechce. Taky mám nějaký cajky se stříbrem, no dyž sem se díval na ceny, málem mě vomejvali. Na druhé straně nepotřebuju toho bordelu při výtěžnosti 1 % nashromáždit zase až tak moc, abych měl ve zlatě třeba milion korun, že.

  1. Lepší je chirurgická ocel, dobře se vydělává na výrobě chirurgických nástrojů, těch firem na jejich výrobu je málo a těch nástrojů je po celém světě potřeba hafo v každém odvětví medicíny.

 9. Aby CNB investovala a vytvarela zisk? Proboha, jen to ne. Na investicich se totiz da i prodelat a jak by nakonec dopadla CNB neni treba dlouze dumat. Staci se podivat jak dopadly CSA pod Tvrdikem. Politicky trafiky musej zakonite jit do krachu, jakmile se tam do vedeni dostane zaslouzilej blbec. A ze se tam dostane je nevyhnutelny.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017