Čmeláci - zpět na článek

komentářů 234

 1. Mně se na přilákání čmeláčích komand osvědčilo zasadit pár keřů levandule, tu milujou a přiletí jich hafo.

  1. Fakt je teda že je v paneláku na nic nepotřebuju.

 2. Tak co, curaci z ignore, porad nic ?
  WW3 nehrozi ? Financni trhy slunickove klidne a smerujici k svetlym zitrkum ?
  Trump Threatens Putin, „Animal Assad“ Over Syrian „Chemical Attack“; Russia Warns Of „Grave“ Response If US Launches Strike.
  US Deploys Three Carrier Battle Groups To Face-Off Against Chinese Aircraft Carrier In South China Sea
  Skripal-Gate Collapses
  India Builds Over 14,000 Bunkers In Preparation For War With Pakistan
  Trade Wars Just Beginning…

  To je jen za dnesek…

  1. mě zajímají ty ulomené křídla u těch letadel narážející do WTC, kde je ta pointa ? Chápu že letadlo nemůže letět tak rychle v husté atmosféře, ale zase na druhou stranu, jakej to má vliv na teorii pádu když ta praví že došlo ke změkčení pevnosti kovu vlivem teploty?

 3. Čmeláci jsou moc dobrýýý!
  Ať už jako spolupracovníci (konkurenti?) včel, nebo jako článek od vlastníka webu.
  Nečekal jsem od D-fense jakožto technika až technicistního týpka, takovou míru empatie a effortu pro onu „živoucí přírodu“… :-)
  To není výtka – sám jsem na tom, co se týče vnímání přírody (duralová skořepina vs. dřevěný dvouplošník) hodně podobně.
  Článek je napsaný v nejlepších tradicích autora. Formulace jsou vtipné a vypointované (což ovšem bývají i u slabších článků), a přestože i D-fense sám připouští, že o věci ani zdaleka neví vše, lze se tu i ledacos nového dozvědět.
  Není to ani článek, u kterého jsem se za poslední roky zde nejvíc nasmál, a nejspíš to ani není článek, ze kterého jsem se za poslední roky zde dozvěděl nejvíce užitečných informací.
  Přesto je mi neuvěřitelným způsobem sympatický. °-)

 4. Tenhle článek mohl klidně napsat můj otec, už podvakrát mu čmeláčí budku vyžral zavíječ taky, byť s ním bojoval a larvy po večerech odstraňoval, vždycky jich bylo víc. Na mravence zafungovalo dát nožičky budky do víček naplněných vyjetým 5W40, na zavíječe zatím nic. Napodruhé budku pořídil i s dvířky a husími krky, stejně se tam dostali.
  Nevím jestli to zkusí letos zas.

 5. Ještě před měsícem jsem měl také v plánu si pořídit čmelín. Mé naivní představy rozboural tento velmi povedený článek a tak jsem myšlenku na čmelín zavrhnul. V neděli jsem se hrabal u dřevníku a chtěl rozštípat starou polorozpadlou ptačí budku. Když ji vzal do ruky a otevřel, něco na mě ze starého ptačího hnízda nervózně bzučelo. Rejpnul jsem prstem do hnízda a vypadla na mě nasraná čmeláčí královna. Nacpal jsem ji zpátky do budky, postavil na bezpečnější místo a už se těším, jak budu čmelákům chystat bufet :-)

  1. Je to bida, u nas rozqetly konecne tresne a ticho. Zadny bzukot. To stejne na schwestkach. Mam obavu, ze jablone budou jakbysmet. Cmelaci kralovny teprve zakladaji hnizda, takze namisto lopoce po qetech jen cucaji hluchavky a pokud jsem narazil na fcelu, pak vsechno samotarky, co hledaji diry v zemi, kde jsme o vikendu bagrovali.

   A to tady okolo nastesti nejsou zadne Buresovy sracky, ktere by se strikaly pesticidy. Mame tu temer vyhradne pastviny. Presto… zadny bzukot.

 6. Zajímavá diskuse…

  Po pravdě řečeno jsem se dost lekl, když jsem s přečetl jaké pokusy dělal autor na čmelácích. 3/4 trubka do budky, pak chemie atd… Hmmm.
  Radši nevědět, jakou formou marketingu autor dostal čmeláka do „budky“ a co dál se tam dělo.

  Je vážně fajn podporovat čmeláky – pasivně, nebo aktivně. Není ale fajn se pustit do chovu čmeláků bez získání základních informací.
  Čmeláci jsou chránění zákonem, tak to chce i odpovědnost, když se do něčeho takového chci pustit. Nebo snad ne?

  Na webu se dá sehnat spousta kvalitních informací a rad od lidí, kteří se čmeláky roky zabývají. Tak proč to neudělat? Chce to jen trochu času.

  Jestli se chcete dozvědět něco i čmelácích a jejich podpoře i chovu, tak mrkněte se na web http://www.cmelaci.cz, případně Facebook Čmeláci.cz. Nebo na http://www.ceskycmelak.cz a jejich FB Český čmelák.
  Tam máte garantované kvalitní informace a ověřené postupy.

  Nikdo nás/vás nenutí chovat čmeláky. O co vás tady ale prosím – nelikvidujte je nějakými neodpovědnými pokusy. Nejen že to je za hranou zákona, ale nikam to nepovede a jen jim zhoršujete šanci na přežití. Už teď to mají těžké a ničí je to, co člověk dělá v krajině, na svých zahradách. Nicčí je mj i tím, jak „uspěšně zavčelujeme“ naší zemičku. Když vidím, jak se včelaří chlubí kolik mají včel a nikomu pro jistotu neříkají, jaký dopad to má na ostatní opylovače, tak je to :-( Je to člověk, který si takto buduje závislost na včele. Tak i ty dopady pak dopadnou na něj…

  Skutečné zájemce o čmeláky zvu na FB Čmeláci.cz. Třeba se tam najdete. Jen předem vartuju, je to fakt dost návyková věc. Tak si to alespoň 2x rozmyslete.

  „-)

  1. A něco proti těm těm debilním zavíječům bys měl? Já to diskutoval přímo s lidmi na cmelaci.cz i ceskycmelak.cz a nic. Klapka mi funguje tak na 50 %, a to ji i zatěžuji, dávám okolo vonné rostliny a vše možné, větrací past mám a stejně se mi tam téměř každý rok dostanou. Letos je tam mám zase, jedno hnízdo jsem asi o pár týdnů posunul tím, že jsem jim to opravdu pečlivě vyčistil, ale stejně tam je asi další nálet.
   Chovám je už pátým rokem, co vím, tak debilní sousedi je likvidují, protože to není dostatečně anglicko trávnicky cool, tak jim chci pomoci, ale prostě se zavíječem se bojovat fakt dá dost blbě.

 7. Zdravím. Na článek jsem se dostala odkazem Cmelaci.cz.Jsem jim za to vděčná! Konečně jsem se do sytosti zasmála :-) :-) :-). Přístě přečtu příspěvky :-)Snad to bude taky dobrý :-). Jen upozorňuju /kdyby náhodou/,že s ježkama je úplně stejnej vopruz. Zkusila jsem obojí. Úplně nejlepší je ježčí rodinka na podzim s mláďaty na dokrmení. Ti nám ale aspoň nechali z vděčnosti v kůlně blechy /celou zimu jsem nemohla pro brikety/ To čmeláci nedovedou:-). Tak přeju hodně chovatelských úspěchů a těším se na model čmelín 2019. Olga

 8. Dneska jsem mel zajimavy zazitek. Michal jsem trosku betonu v maltovniku a priletel mlady cmelak skalni. Sedl mi na ruku a ja cekal, co bude. Trosku jsem byl nervozni, protoze jsem byl zpoceny a vim,ze bodavy hmyz obvykle pot drazdik agresivite. Nicmene, cmelak tasil sosak a zacal mi olizovat ruku. Voda mu urcite nechybela, protoze te bylo vsude okolo habakuk. A pred betonovanim jsem nic sladkeho nebral do rukou, ani neprolezal zadnym vonavym krovim. Protoze jsem ale chtel delat, cmeldu jsem jemne odfoukl. Nerad bych ho shodil do betonu. Beru michadlo a… cmelda mi pristal u kotniku (delal jsem bosky a v kratasech) a pokracoval v mem ocucavani. To uz jsem nevydrzel, odlozil michadlo a s cmeldou na noze prisel k manzelce, ktera plela skalku. Ona kouka na cmeldu, zkusila k nemu priblizit prst, cmelda vystrazne zvedl predni nohu jako ze ‚neeee‘ a pokracoval v ocucavani. Nakonec mi zena rekla, at s nim zajdu k rozqetle vajgelii, tam se ho snad zbavim. Tak jo, dosel jsem k tomuto keri obsypanemu cmelaky a opatrne parkrat dupnul, aby cmelda spadl. Jakmile se zadarilo, vzal jsem kramle a cmelda uz pak nepriletel.

  Nikdy jsem tohle nezazil a nevim, co si o tom myslet. Vodu nehledal. A zeby cmelaci hledali sul? Ta je, pokud vim, pro ne jedovata a nestravitelna. Zvlastni.

 9. Ahoj, po dlouhé době jsem se fakt zasmál, díky za to. I žena ještě teď utírá slzy. Jednak píšeš moc vtipně a jednak jsme přesně viděli naše téměř každoroční patálie s těmi debilními zavíječi.
  Jinak čmeláky chovám pátým rokem, povedlo se mi odchovat asi tak 3 hnízda. Jinak buď v klidu, klapka je sice hezká a vypadá to pro návštěvy cool, když tam do toho čmelák mlátí hlavou a otevírá to, ale dneska jsem zrovna vyháněl zavíječe z hnízda, zřejmě marně.
  Letos mám 4 osídlené čmelíny, dva s klapkou (v obou čmeláky skalní), z toho v jednom jsem musel provést čištění hnízda (podle aktivity čmeláků neúspěšné, ale zdá se mi, že létají už mladé královny, tak třeba to vyjde, než to zničí) a na druhém zkouším nově trubkový vstup s větrací pastí (oba čmeláci zemní), kdy v jednom mám obrovské hnízdo, snad i zdravé (po pokusu zjistit stav věci se na mě vyhrnulo asi 40 rozlícených bojovníků, že jsem to zaklapnul a zdrhal) a ve druhém hned vedle vyháním debilní motýly, zatím bez příznaků housenek, ale všeho do času.
  Takže asi tak.
  Ještě k té klapce – počítej s tím, že ti to budou zapatlávat pylem a voskem, takže každý den večer jim to budeš muset čistit a asi 2x se mi stalo, že jim to ztvrdlo a pak s klapkou nemohli hnout.
  Na přikrmování se vykašli, to má význam v případě, že ti tam zůstanou delší dobu, kdy už opravdu nekvete nic, co by se dalo vybrat, vždy, když jsem přikrmoval, tak mi přišlo, že jsou čmeláci ještě laxnější a ty roky, kdy jsem krmil, tak nebylo nic.
  Jinak se mi ještě stává, že občas vynáší mrtvé larvy, to mi nebyl nikdo schopen vysvětlit a že jsem posílal dotazy všude možně, děje se mi to každý rok, bez ohledu na to, jestli něco vychovám nebo ne, tak jsem to vzal prostě jako fakt.
  Hodně zdaru a trpělivosti a málo žihadel :)
  D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017