Chytrá karanténa od hloupé vlády

Featured Image

Předchozí a skvělý článek pana Mrcasíka týkající se implementace elektronického zdravotně-policejního bratra na základě společenské objednávky od zpovykané přecitlivělé populace nevyzněl moc pozitivně. Pokusím se rozptýlit naše chmury, protože je tu jedna pojistka, která je sice nenápadná, ale velmi účinná a už nás několikrát uchránila před průserem.

Lidi by normálně řekli, že stát a jeho orgány, ty legální i ty semilegální, fungují perfektně a čeho si usmyslí, toho dosáhnou. Jsme k tomu léta vedeni jejich propagandou a devótními novináři, kteří nadšeně informují o různých úspěších v budování nového socialismu, zatímco o neúspěších raději mlčí. Reálná kondice establishmentu je však perfektnímu fungování na hony vzdálena. Jsou to diletanti, amatéři, jsou líný jak prasata a odehrává se mezi nimi tolik různých sporů, že jsou v podstatě v soustavné větší nebo menší paralýze.

Z velké části je to dáno politickým a klientelistickým klíčem, podle kterého se obsazují různé funkce. Docela by mě zajímalo, jak se denně cítí a s jakou motivací chodí do práce například dlouholetý úředník ministerstva zdravotnictví za situace, kdy ministrem je Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, muzikant ze Včelný. Největší pohroma pro občana by nastala, kdyby stát vedli schopní lidé. Díky určitým nepsaným pravidlům demokratického zastupitelského zřízení to však nehrozí. Ne že bychom se tedy neměli čeho bát, ale jejich neschopnost je ta naše pojistka.

Bylo to dobře poznat v uplynulých dvou dnech.

Předně ten provar u soudu. Městský soud v Praze zneplatnil opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví, přičemž velmi srozumitelně popsal proč. K tomuto výroku vedlo to, že si amatérské vedení některých ministerstev dosazených převážně z prostředí hnutí ANO vytřelo prdel se zákonem předvídanými instituty krizového řízení státu a místo toho se věnovalo akcionismu a chytračení, jak obejít zákony, aby nemuseli platit případné odškodné. Soud to označil za nezákonný postup a úřední libovůli. Vláda tak bude muset odcouvat do 13. března a vyhlásit ta svá „opatření“ v režimu, v jakém je vyhlašovat začala, než začali ojebávat zákony.

Lidi by normálně řekli, jo, tohle je stát, stát má centrální instituce, tyhle centrální instituce mají mimojiné za úkol krizové plánování, vzaly si na to od občana peníze a zaměstnaly na to úředníky. Takže pokud dojde na nějakou krizi, tak mají plán a v podstatě to tahají perfektně připravené ze šuplíku a nemusejí to šít horkou jehlou. Tak takhle oni byli připraveni. Lidi by si taky normálně řekli, že centrální instituce, ti mají perfektní právníky, takže když už vypustí nějaký právní titul, který má okamžitý dopad do právní sféry úplně všech občanů a tak dalece ovlivňuje jejich životy a majetek, tak že se tak děje takříkajíc legální cestou. Tak takhle perfektní ti právníci jsou. Osobně jsem doufal, že nějaký soud ta jejich opatření rozcupuje, protože kdyby soud aproboval tohle, tak příště už může klidně aprobovat pálení lidí v peci. Jen jsem nečekal, že se tak stane hned v první instanci. Také pevně doufám, že se dá dohromady parta mimořádně drsných advokátů a oškube stát na odškodném tak, že bude holý jak opičí prdel a na cyklostezky si bude muset půjčovat v Severní Koreji. Pokládám za naprostou nestoudnost, že v době propadu ekonomiky stát ani trochu nepolevil v utrácení, viz obrněné transportéry fízla Metnara za více než padesát miliard nebo nákup ručních zbraní podepsaný za nouzového stavu, o muzeálních vrtulnících z USA, co létaly už ve Vietnamu ani nemluvě.

Osobně se mi líbí, jak se k tomu soud postavil, jedná se o velmi trefný a dobře srozumitelný text, a také se mi líbí, že se advokáti neobávali obrátit na soudy, ačkoli je peskovala provládní advokátní komora. Samozřejmě by ministerstvo zdravotnictví u soudu uspělo, kdyby postupovali legálně, nebo se o to alespoň pokusili. Žádný soud by pravděpodobně neodmítl zohlednit, kdyby prohlásili něco v tom smyslu, že museli přijmout opatření velmi rychle, v řádu hodin, a že proto nemuselo být právně perfektní, ale že se to pokusili dát do pořádku okamžitě, jakmile to situace umožnila. To ale ani zdaleka nebyl tento případ. Zde vláda zcela amatérsky taktizovala a druhou etapu omezení navrhla podle jiného zákona tak, aby se vyhla případným sporům o odškodnění. Navíc to dělali velmi okatě, ministryně Schillerová dokonce několikrát pronesla něco jako „teď nic nedostanete, nemáte na to nárok“. Takoví profesionálové oni jsou.

Následně se také ukázalo, že předseda vlády je ignorant a nechápe, co se mu říká. Lidi by si normálně řekli, dobře, je to předseda vlády, nemusí číst každé rozhodnutí soudu osobně, ale má kolem sebe tým lidí, kteří mu to předžvýkají a vyhmátnou z toho to podstatné. Nicméně Babiš předstoupil a pronesl, že rozhodnutí soudu pokládá za absurdní, protože soud ruší opatření vlády, která v Česku zcela evidentně zachránila tisíce lidských životů a díky kterým jsme celou tu epidemii tak úspěšně zvládli. Přitom soud se v tom rozhodnutí se soud vůbec nijak nevěnuje hodnocení těch opatření, přičemž vysloveně uvádí, že účel nesvětí prostředky a i kdyby ta opatření byla sebesprávnější, pořád musejí být v souladu se zákonem. I zde Babiš demonstroval naprostou neprofesionalitu svých lidí i sebe, naopak, zjevně má problém porozumět psanému textu.

Lidi by si taky normálně řekli, že úspěch je třeba zužitkovat. Ať je to jak chce, ohledně kontroly epidemie jsme docela úspěšná země, ačkoli ten úspěch vyjde velmi draze a budeme zase neúspěšní v jiných oblastech, které nejsou teď vidět. Takže by bylo pochopitelné, kdyby se to politici snažilo využít. Velmi výrazný bod uplynulého týdne byla ta legendární tiskovka se šumařem Vojtěchem, který nic nevěděl. Stál tam, byl evidentně nejistý, čuměl jako když nadloube volovi a na polovinu otázek nedokázal odpovědět. Nacházely se kdesi daleko za inteligenčním, znalostním a empatickým horizontem Mgr. and Mgr. Vojtěcha, MHA. Ve zpravodajství Seznamu, které je jinak otřesné, v tomto případě správně postřehl, že to připomínalo projev dezorientovaného Volksgenosse Schabowskiho, který v roce 1989 omylem zneplatnil berlínskou zeď. Stál tam taky Prymula a i přes roušku bylo na něm vidět, jak se mu to všechno ekluje. Docházelo tam opakovaně k tomu, že úředník Prymula musel komentovat politické záležitosti, protože politik Vojtěch nevěděl, co říkat. Pak jen tak mezi řečí šumař pronesl, že vláda ruší omezení volného pohybu osob a že bude možné vycestovat do ciziny. Babišův mediální mág Prchal si musel rvát vlasy. Tohle se přece dalo tak tak skvěle veřejnosti prodat. V ten moment se dala klidně veřejnosti nanutit i ta čipová totalita. A oni toho nevyužili. Amatéři. Ale ruku na srdce. Nějak mi to nevadí.

Ono obecně asi nebude snadné vykonávat veřejnou správu za okolnosti, kdy se sám předseda vlády chová nekalkulovatelně a velmi často zaujímá pozici sólisty v týmové hře. Čímž se dostávám k dalšímu bodu. Lidi by si také řekli, že vláda jedná jako sbor a že předseda vlády organizuje její činnost. Vlastně si to ani nemusejí říkat, je to napsané v ústavě. Při té legendární tiskovce tam byl přítomen také superministr Havlíček. Nešel však dopředu, ale sedl si mezi novináře, kde jim občas odpovídal na dotazy. Spory uvnitř vlády nejde demonstrovat lépe. Je právě úkolem předsedy vlády, aby vláda tvořila funkční celek, a v tomhle ohledu Babiš pohořel. Tohle je jeho základní role, ne aby rozvážel koblihy a ochranné pomůcky a posílal esemesky, a pro jeho vypatlaný elektorát by tohle měl být velmi silný moment, jenže oni jsou úplně blbí a tak je ani takto zjevné selhání netrkne.

Kromě toho se odehrává spor mezi hygieniky a vládou, protože vláda obviňuje přes média hygieniky, že chytrou karanténu nepoužívají, a hygienici zase přes média vzkázali vládě, že chytrá karanténa není samospasitelná a je to jen jeden z nástrojů. Zjevně se jim nepodařilo to včas rozchodit, nikoli po technické stránce, ale po uživatelské, protože se s tím nenaučí dost rychle pracovat. Lidi by řekli, že tohle by neměl být až takový problém. Ale je.

Pravděpodobně se dostanou do situace, že virus vymře dříve, než hloupá vláda zavede chytrou karanténu.

Nicméně jsme si už mohli přečíst, že většina nakažených souhlasila se zpracováním svých dat a fízlové u toho už mají svoje lidi. Docela by mě zajímalo, na jakém právním základě příslušníci PČR vyslýchají nemocné v souvislosti s jejich diagnózou. Prostě na tom dál makaj, ale ztratili cestu.

Myslím, že to tentokrát nestihnou. Budeme mít štěstí a náhrada krátké hloupé karantény věčnou chytrou se nestihne. Nicméně deep state a silové složky budou dál snít o tom, jak to je v Izraeli a Jižní Koreji a napříště budou připraveni. Naše soukromí už jim tak snadno neunikne. V „druhé vlné“, kterou po čase mediálně zkonstruují už se ptát nebudou, data si prostě vezmou. A my bdělí občané bychom také měli být připraveni a mít potřebná opatření v záloze, protože jde o nás, naši svobodu a naše soukromí, které si na rozdíl od dvounohých ovcí ceníme. Buď je vyřadíme jako celek, nebo budeme muset bojovat jako deset miliónů jednočlenných armád pomocí jednoduchých opatření. Jedno z nich je třeba kompartmentace, tedy mít krizový účet a krizový mobil ve spícím stavu, používat je po dobu trvání opatření a pak je zase nechat usnout, aby to systém neměl tak snadné.

 


26.04.2020 D-FENS


Související články:


12345 (324x známkováno, průměr: 1,93 z 5)
23 080x přečteno
Updatováno: 26.4.2020 — 23:58
D-FENS © 2017