Chraňme cyklisty - zpět na článek

Počet komentářů: 122

  1. EU vi moc dobre, jak zkurvili automobilismus, loni VW dieselgate, letos Rencek, mimoto jsem zase videl v ceskych srackometech pripravnou palbu proti DPF a cena benzinu nad 30, i kdyz cena ropy atakuje 15leta minima, jak vsichni pumpuji o sto sest, ale prumysl v recesi tu sracku ani nestiha spotrebovavat.

    Jen houst a vetsi kapky. Uz se tesim na zklidnovani cyklistu, kdy se vyda prohlaseni EU, ze cyklista nad 50 by mel mit pravidelne lekarske prohlidky, aby ho ve stoupani neklepla pepka a cyklista nad 60 by mel mit zakaz jezdit i na houby do lesa, protoze ma snizenou stabilitu a trese se jak ratlik, tim padem se dopousti obecneho ohrozeni.

    A samozrejme elektrokola zakazat, protoze jsou tezka a rychla a nemaji odpovidajici vysledky crashtestu.

  2. Jak tady čtu komentáře, tak si nevím proč vzpomínám na jeden průzkum (i když nebyl dělaný v Česku), který zjistil, že zhruba 30 % lidí není schopno pochopit sarkasmus.

    1. Tak to vis, dneska je modni byt urazeny (triggered), tak i kdyby to pochopili, tak to nezkousnou. „Jednak nevim, co to znamena a druhak me to urazi“.

  3. Mně se líbí argument, že je cyklistika ekonomičtější (byť je článek ironický). Možná pro toho, kdo nezapočítává čas, když ho ale započítáte, pak bude cyklistika finančně výhodnější jen ve specifických případech.

    1. Svym zpusobem – co je komu do toho, za co utracim svoje penize? Stat breci, ze je potreba zvysit HDP a kdyz teda chci utracet, tak mi rekne, ze se mam chovat ekonomicky? Si dela prdel, ne?

      1. Ve svém principu – ekonomicky znamená to, co Vám přináší největší užitek, což nemusí být nutně to, co je nejvýhodnější, z dnešního pohledu se ale ekonomičnost posuzuje především ve finanční hodnotě. Pokud svojí výplatu vždycky zapálíte a necháte shořet, tak co? Holt máte rád ohýnky a každému je do toho hovno.

        1. Ale no presne tak. Pokud vynecham fakt, ze ty papirky nejsou moje, tak ale jinak je do toho kazdymu hovno, jestli je spalim, dam kurve, nahazim do automatu,…

    2. Tak těch specifických případů bude naopak dost, že ani specifický nebudou. Jsou lidi, jejichž odborné znalosti a schopnosti jsou drahé a každá minuta se počítá, ale to není případ studentů a těch, kteří pravidelně každý den začínají a končí šichtu a jdou dom s čistou hlavou. Sice tady furt máme vstupní a údržbové náklady na kolo, ale pokud ho ten člověk nejde po práci rasovat někde do terénu, tak ani ta údržba na rok moc nestojí.

      1. Je to i případ studentů. Já naopak jako student auto přímo potřeboval – abych se mohl rychle dopravovat mezi domovem, prací a školou. Pominu-li fakt, že na kole se doopravdy nedá jezdit celoročně, ale tak maximálně polovinu roku, tak je potřeba si také přičíst čas, který strávíte sprchou po dojezdu do cílové destinace. To v podstatě vylučuje smysluplné využítí kola při jakékoliv kancelářské práci.
        Pravda, pokud někdo kope příkopy, tak je mu asi jedno, jestli bude smrdět už při příjezdu do práce, nebo chvilku po něm.

        1. Myslím, že člověk, co se celou směnu fyzicky dře, nepojede na kole do práce a z práce.

          1. Myslíš špatně, právě mezi fyzicky pracujícími je hodně dojíždějících na kole.

            1. Nějaká statistika? Nepříjde mi to logické, abych celou směnu montoval kola v Zetoru a pak radostně odjel na kole do Bystrce.

              1. Statistika netřeba, v menších městech je to standard. Fyzicky pracující s malými platy z nouze mimo zimu šetří za autobus a jezdí na kole. Sprchu neřeší.

                1. To je pravda, ale tam snad nebývá problém s omezovači aut. Měl jsem za to, že se bavíme o velkých městech, kde řádí Automat, Hollan a podobní. Vyšší platy a na kole lidi jezdí spíš ze zábavy než z nutnosti.

                  1. Mě by upřímně zajímalo, kdo pro zábavu jezdí na kole třeba v Praze po magistrále. Ze své zkušenosti mohu říci, že v naší firmě o zhruba 100 zaměstnancích jezdí do práce na kole 1 člověk a to ještě tak v létě jednou do měsíce. Máme tu i člověka, co jezdí na silnici závody, přesto by ho ani nenapadlo jet na kole do práce. Dle mého se jedná o zábavu úzké skupinky lidí, která ale díky dobrému lobbingu a přísunu peněz z EU (s odklonem části peněz do kapes spřízněných politiků) má velkou moc rozhodovat o majoritě. Všude zklidňujeme dopravu (např. kvůli Blance), ale jsem zvědavý na dopravní kolaps, až zase jednou přijdou povodně a tunely a metro budou vyřazeny z provozu.

                    1. Tak zrovna v Praze myslím po magistrále nikdo na kole nejezdí, ani jinde v centru, ale cesta podél Vltavy v Modřanech nebo v Tróji je za pěkného počasí narvaná – lidí nejedou do práce nebo z práce, baví se. Čili pokud nesledujete vlákno, ve velkých městech nikdo na kole z nutnosti nejezdí, jen pro zábavu.

                    2. To se bohužel pletete, cyklistu jsem na magistrále už nejednou potkal. Strháváte debatu trochu někam jinam – na cyklostezky, tam ať si cyklisté v podstatě dělají, co chtějí, byť třeba na náplavce dle mého nemá cyklostezka co dělat, neboť je tam velká koncentrace chodců. Ale pokud na kole tolik lidí jezdí jen pro zábavu, tak proč kurva všude na frekventovaných silnicích dělají cyklopruhy? To má někdo požitek z jízdy na kole mezi auty a náklaďáky?

                      Za obvlášť nebezpečné považuji jednosměrky, kde se dá opačným směrem jezdit na kole. Při vyjíždění zaparkovaným autem je pro řidiče nemožné sledovat cyklistu, protože na něj přes jiná auta nemá šanci vidět.

                    3. Re: marmess
                      22.3.2017 v 12:46

                      Hele, to mi trosku pripomina vlky na Sumave. U Srni je obora, kde za 70 mega vybudovali pro 5 (slovy PET“) vlku oboru, plus dalsi mesicni vydaje na udrzbu krmeni, veterinu, personal, atd.

                      Pritom ale na Sumave a v Bavorskem lese se srovnatelny, ne-li vetsi, pocet vlku pohybuje ve volne prirode a zcela zdarma.

                    4. Re: cyklista
                      22.3.2017 v 12:37

                      Co je to „narvana“ ve meste, kde je cca 1 a 1/4 milionu obyvatel? Vzhledem k akcim, ktere zrovna tento sport tak tucne financuji, ocekavam, ze tam jede souvisly stroodl cyklistu, neco jako kdyz sloni jdou v karavane a drzise choboty za ocas predchudce.

                      Pak bych pochopil vysi tech investic. Jinak totiz, pokud spocitam celkove vydaje na cykloatrakce deleno pocet uzivatelu, tak by vyslo levneji a ekologicteji, koupit radeji kazdemu auto.

                    5. Re sysop: Kde tvrdím, že ty cyklopruhy dávají smysl? Reagujete na nick, ne na vlákno.

                    6. Re: cyklista
                      22.3.2017 v 14:22

                      Reagoval jsem na vyrok, ne na vlakno. Narvanou cyklostezku tak, aby melo smysl hovorit o jeji rentabilite, jsem jeste nevidel. Podotykam, ze na kole take jezdim, ale ne ve meste.

                    7. Třeba já
                      https://youtu.be/HkHYFqEA2Z8

                      Je to nejrychlejší možnost jak se dostat z Budějovické na Vltavskou, a protože pruhy jsou dost široké a rychlost omezena na 50 resp. 70 a nejezdí tam kamiony, velmi bezpečné. Na úzkých státovkách,kde to kamiony valí 90, je to o dost drsnější.

                      Pro „zábavu“ asi není to správné slovo, ale magistrály se cyklista bát nemusí, když se dobře řadí v pruzích a je pro řidiče čitelný a předvídatelný.

                      Pokud jde o jednosměrky, tak v centru měst provoz cyklistů v protisměru vůbec není problém, jak ukazuje provoz třeba v Paříži. Jedná se totiž o uličky, kde auta stejně jezdí krokem, či mírným poklusem, nejen kvůli cyklistům, ale protože jsou úzké, parkují a odparkovávají tam auta, vykládají dodávky zásobování, motají chodci a turisté, téeba v centru historické Prahy s cykloprovozem v protisměru by neměl být vůbec problém.

                      Funguje to jinde a bezpečně, jen musíš sundat ty ideologické klapky z očí.

                    8. Pro zábavu se jezdí tohle:

                      https://youtu.be/UQj8jggUJo4

                      Když jsi přežil tu tisícovku, to poslední kolečko dáš taky, že jo :-)

      2. A kdo seš ty, abys rozhodoval, jak je čí volnej čas cennej? Můj volnej čas, ať již jako študáka, či pracujícího, jsem vždy hodnotil nekonečnem. Tzn. každá promarněná minuta mě srala. Že ten čas proflákám pohledem jiných lidí je tak nějak „jedno“, protože to je MŮJ volný čas. (zdůrazňuji, že se nebavíme o cestování v rámci pracovní doby)

        A to je právě ten problém – své osobní volno si každej hodnotí po svém. To není o hodnotě znalostí a kýho šlaka. Volnej čas všech lidí je rovnocenný a záleží pouze na každém soudruhovi, jak si svůj čas ohodnotí.

  4. Už je to s těma cyklistama trapný.

    1. Naopak, jeste je toho malo. Ted nemluvim o duchodcich na starych arabech, keri se blemcaji do samosky pro rohliky, a pak dedci do hospody a baby do kostela. Mluvim o agresivnich duhovych sracich s vyspulenyma prdelema, o cyklostezkach, o dotacich na ne a hlavne o neskutecne buzeraci automobilistu, zklidnovani, zonach s placenym parkovanim, sprdeli, zvlnenych dalnicich, passatistech, predrazenych PHM, likvidaci a kriminalizaci ojetin a radarech v krovi.

      1. A já mluvím o normálních lidech, který se chtěj občas projet pro zdraví nebo je to pro jejich aktuální potřebu z různých důvodů nejvýhodnější varianta přepravy. V drtivé většině jsou to zároveň slušný řidiči motorových vozidel.

        1. Ted jsem jel autem a v radiu (Faktor?) nejaka pica radostne oznamila, ze je dokoncena nova cyklostezka z Trebone do Stare Hliny a tedy se tam KONECNE BUDE DAT JEZDIT BEZPECNE. Kdyby tak radostne nehykala o vsem, co je cyklisticke, tak bych si jinak byl jist, ze tim mysli predevsim bezpecnost ridicu motorovych vozidel a minimalizaci skod na jejich majetku.

          Stara Hlina je proflaknute misto pumpickaru, kteri jsou stastni, ze mohou sportovat v totalni rovine, kde nejvyssi kopec je krtinec. Takze jakmile zacnou ty spravne sportovni podminky (teplo pres 25 °C), tak je tam pumpickaru jako much. Vynecham ted bordel po lesich a hovna po skarpach, staci si jen vybavit, jak jedou ve skupinkach po cyklostezkach po lese a pak HUP! V uplne stejne formaci se vriti rovnou do silnice. Vsak je to jen kousek, taaamhle pres silnici je hospoda. Dokonce kvuli tem debilum je ve Stare Hline sedmdesatka, ktera tam drive nebyvala, protoze zadnej barak neni u silnice.

          Takze podle meho nazoru, cyklostezky jsou nebezpecne i proto, ze na nich cykliste ztraceji pojem o slusnosti, vypinaji mozek a v takto postizenem stavu se pak vriti na komunikaci, kde se dodrzovani zakona vyzaduje i Darwinovym pravidlem.

          Nicmene ano, do jiste miry jsem rad, ze tu cyklostezku udelali, alespon kousek cesty bude mozne jet v aute vice bezpecne, protoze pumpickari se budou motat mimo vozovku.

          1. Zrovna na třeboňsku beru cyklostezky jako moudrý a prozíravý počin. Stejně jako třeba obchod s rybářskými potřebami. Je tam prostě poptávka, tak se jí vyjde vstříc. (nehodnotím jak a z čeho se to financuje). Jen bych podotkl, že většina těch pumpičkářů tam přijela autem s kolama na střeše, takže je budete potkávat kdekoli jinde na stopce, při změně pruhů, při parkování – a to už bez identifikace.
            Berte to jako třeba přechody pro žáby – těm to taky nevysvětlíte a musíte jim postavit trubku pod silnicí.

            1. Jo, to srovnani s IQ zab celkem sedi, to je pravda.

              Bohuzel cyklomor je „in“, takze jeste chvili potrva, nez lidi zase najdou nejakou jinou trendy zabavu a zejmena priroda si konecne oddechne.

      2. Nerad ti borim ten domecek z karet, ale 70% nehod cyklistu maji na svedomi 55+ a priblizne stejna mira je v nacamranosti. Takze zaverem, nejnebezpecnejsi jsou prave ti nahluchli a vozrali duchodci a babky.

        1. No ale ty to tady stejně nečtou.

  5. Domnívám se, že jde o standardní článek, založený na nadázce a alegorii.

    Je překvapivé, kolik pumpičkářů autorovu nadsázku a (poměrně ještě krotkou) ironii nepobralo. Inu, jsou lidé, kteří pohled do zrcadla nebo dokonce na svou vlastní vlastní karikaturu nesnesou; víc to ovšem vypovídá o nich samých, než o karikaturistovi.

    Diskutovali jsme tu před časem literaturu, s níž jsme se učili jezdit a já se následně musil vypořádat s faktem, že mi jedno podstatné dílo české motoristické literatury uniklo. I nelenoval jsem, v e-antikvariátě jsem si zakoupil Umění jezdit od Zdeňka Treybala a s útlou knížkou následně strávil několik šťastných večerů. Zjistil jsem, že technické vlastnosti našich vozidel se sice v čase mění, ale srdce petrolheadovo zůstává. Knížku můžu i dnes vřele doporučit (navzdory jejímu stáří; ostatně od Treybala se nejen učil, ale i v psaní viditelně inspiroval např. Dalibor Janek). Pro dnešek, když už je řeč o cyklistech, si dovolím jen krátký citát (ať mají nad čím přemýšlet…) :

    „Největším nebezpečím pro dopravu na silnici jsou CYKLISTÉ.
    Jsou na rozhraní mezi vozidly a chodci. Neberou si bohužel příklad z dobrých vlastností obou těchto kategorií, ale soustřeďují často jen ty nejhorší. Nejsou vůbec školeni a jen málo z nich ví něco o dopravních předpisech vůbec, kromě snad toho, že se jezdí vpravo. Ale ani toto pravidlo někteří nedodržují v domnění, že platí jen pro rychlá vozidla. Jsou většinou velmi družní, proto jezdí vedle sebe a jen velmi váhavě přerušují zábavu při objevení rychlého vozidla, které se snaží o předjetí. Jsou sice pomalí, ale velmi pohybliví. Protože jsou zřejmě povahy vrtkavé, nemůžeme nikdy usoudit, co učiní v příštím okamžiku. Při odbočení dávají znamení jen zřídka – zřejmě spoléhají, že než někdo přijede, budou už pryč. V noci se zvlášť důrazně starají, aby nás nepřemohla ospalost. Spoléhají se zřejmě na to, že člověk s vadným zrakem nemůže dostat řidičský průkaz, a proto jezdí většinou neosvětleni. Ani odrazová skla na zadním blatníku je příliš nezajímají, protože motorová vozidla mají mít podle předpisu dobrá světla a u motorových vozidel se přece výbava častěji kontroluje a pokutuje. Při míjení protijedoucího vozidla v noci, kdy oslněni musíme sjet až na okraj silnice, prožíváme nejhorší okamžiky zoufalé nejistoty – je tam cyklista nebo není ? Každý nový motorista by si měl vštípit nesmazatelně do svého podvědomí heslo: Pozor na cyklisty ! A každý cyklista by si měl uvědomit, že i on bude možná jednou motoristou.“

    Zdenek Treybal: Umění jezdit, str. 74 (z kapitoly Koho na silnici potkáme), Naše vojsko 1956

    Možná se vám zdá, že v posledních větách autor doufá ve smíření motoristů s cyklisty a v to, že cyklisti jednou dostanou rozum – pak to asi čteme podobně. Ovšem realita je taková, že ocyklení idioti se ve skutečnosti za 60 let pranic nezměnili ….

    ———————————-
    Zdeněk Treybal (1915 – 1983), skvělý a dnes neprávem již málo připomínaný český automobilový závodník, m.j. jeden z nemnoha přemožitelů Louise Chirona.
    blíže např: http://www.eurooldtimers.com/cze/historie-clanek/1138-zdenek-treybal.html

  6. Tak sis odplivnul, teď si vypláchnout, a můžeš směle vykročit do nového dne.

    Všude se najdou blbci. Největší blbci jsou fanatici.
    Ti, co nechápou, že řada cyklistů běžně jezdí autem, a možná za rok toho autem najezdí násobně víc, než autor slátaniny. Lyžař netráví celé dne na běžkách a do práce na nich nedojíždí, fotbalista nekope mimo hřiště do všeho kulatého. Svět je různorodý, každý relaxuje jinak, a to je správně. Není potřeba nikoho nutit, aby pochopil pohnutky jiných, a vůbec není správné se nad zálibami ostatních okázale pohoršovat.

    Jo, existuje tu pár „neziskových“ šmejdů, co si z aktivizmu udělalo lehkoživnost, ale ti s cyklistikou nemají vůbec nic společného, stejně jako Andrej nereprezentuje zemědělce.

    Nápor hněvu, pokud bych mohl doporučit, soustřeďte právě na onen tzv neziskový sektor, a nás nechte v klidu si drát prdele o sedla…

    1. No já Vám nevím. Kdysi se mi stala příhoda s menším stádem cyklistů, kdy tito jeli po pravé straně pruhu pro odbočení doprava, já za nimi s pravým blinkrem (že teda jako skutečně budu odbočovat) a na hranici křižovatky (kde je mezi odbočovacím a průběžným pruhem již několik metrů plná čára) mi to ono stádo střihlo doleva přímo před čumákem, protože vlastně chtěli jet rovně.
      Nepoznal jsem v nich nikoho z mediálně provařených neziskových šmejdů a možná se budu mýlit, ovšem odvážím se tvrdit, že to byli nikoli neziskoví šmejdi ale prostě jen obyčejní blbí cyklisté.
      Můj hněv byl v tu chvíli soustředěn na ně. Sorry jako.

      1. Ale jo, stádo cyklistů – peleton – dokáže otrávit stejně jako průvod bab od Avonu priti rakovině, nebo závod motorek – veteránů na okresní silnici.

        Taky půlmaraton dokáže pěkně nasrat, o rozjařených fanoušcích okresního přeboru v kopané, kteří se přesouvají z vesnice do vesnice prostředkem vozovky nemluvě.

        Nedávno jsem se sral na dvojku do kopce za traktorem, taky pěknej voser. Traktor přeci patří na pole, tak tam ať jezdí a nesere se po silnici, no né?

        1. Jakže se to říká: jeden o kolu, druhý o volu?
          Napsal jsem, že to bylo stádo menší, Vy byste to možná nazval spíš hejnem a bylo to asi pět nebo šest kousků. Problém nebyl v tom, že jich bylo stádečko či hejno, ale v tom, že na hranici křižovatky si to z pravého okraje pruhu pro odbočení vpravo šinuli zpátky do průběžného místo toho, aby odbočili vpravo, jak měli.

          1. Byli to samí samci, nebo tam byly i samice a mláďata?

            Jinak, rozumím problému, to je taková věc, co za mého mládí nebyla. Nějaká hlava pomazaná vymyslela, že cykloun má vlastní pruh napravo vozovky, a to bacha, i v případě, že jde o odbočovací pruh. Někde, třeba od Mánesa k Jiráskovu mostu do dokone mají načárané na silnici cyklopiktogramana. Takže prostě klidně prava, legálně, kříží cestu odbočujícím autům, která při troše smůly vůbec nemají šanci cyklouna napravo vidět a nenabrat. Podobná „úprava“ je načáraná na asfaltu v Kbelých směrem z Prahy.

            Rozčiloval jsem se kvůli tomu na cykloserveru, leč marně, a byl jsem označen za nepřítele cyklistů a „dfenku“.

            Mám zato, že řada cyklounů odbočovací pruhy nevnímá, a drží se furt napravo, v souladu s tím, co znají z podivných pravidel instalovaných do měst.

            Takže radím, vždy a všude před odbočením doprava si hlídejte, nepodjíždí-li vás nějaký nesmrtelný Bouchalův následovník.

            Jinak, tahle zhůvěřilost není jen naší specialitou, třeba v Bruseli takto zcela regulérně vedou cyklopruhy běžně, a jejich šoféři jsou na to zvyklí.
            Já vády brzdil a ujišťoval se, jestli ten v autě o tom ví, že jedu rovně, že mu křížím odbočení, a že mě má dát přednost obdobně jako chodci na přechodu.

            Jako starý kus, už si na to nezvyknu a auta zprava podjíždět nebudu, byť by mě tisíc piktogramů k tomu nabádalo. Mám tak pocit, že mám větší šanci dožít se maturity vnuků.

            Co dodat.
            Čekejte cyklouna ze všech stran. Protože když ho naberete, ukřižují vás, byť byste v tom byl nevinně.

            Ale podobné kokotiny co tu nakladl kolega ve své stati na tom vůbec nic nezmění.

            1. U nas zaviedli tie cyklisticke pruhy na pravej strane celkom nedavno. Su na viacerych cestach po ktorych denne jazdim (pickup truckom) a nie je to ziaden problem. Ked mam cyklistu tesne pred sebou, tak pockam az prejde a potom odbocim. Ked viem ze je za mnou tak ho sledujem a ked je blizko tak spomalim so zapnutou smerovkou a zakyvam nech prejde. Vsimol som si ale ze vacsina cyklistov si na auta odbocujuce vpravo aj tak dava pozor. No a kuk do praveho zrkadla + do mrtveho uhla pred odbocenim vpravo je uz samozrejmost.

            2. Pamatuji-li se dobře, nějakou samici a mládě jsem mezi nimi zahlédl.
              V daném místě cyklopruh načmáranej piktogramama v té době nebyl a není ani teď (pár set metrů od tohoto místa ho nedávno, rozumějte až po oné příhodě, načmárali). Ergo pravítko v pravém pruhu měli jet, jen pokud chtěli odbočovat doprava, resp. mohli předtím, než mezi pruhy začala plná čára, dát znamení o změně směru jízdy (změně pruhu) a přejet z pravého odbočovacího do průběžného (samozřejmě, aniž by ohrozili či omezili ty, kteří v tom průběžném jedou).
              Ocituji Vaše: „Co dodat. Čekejte cyklouna ze všech stran. Protože když ho naberete, ukřižují vás, byť byste v tom byl nevinně.“ a ptám se: myslíte si, že je to správně?

              1. Nemyslím si, že je to správně, a to ani náhodou.
                Ono cyklouna mohu nabrat stejně já jako vy, a dopadne to, jak jsem naznačil – ukřižují nás, bez ohledu na vinu.

                To je jiná úroveń problému, kterou nevyřešíme tím, že se budou sepisovat pitomé články jako tento, nebo nadávat všem ocyklencům do buzen a domnívat se, že je snad lze nějakým způsobem dostat ze silnic.

                Tedy, abych předešel další otázce. Vím, čím se to nevyřeší.
                Ale čím se to vyřeší, nebo snad jak by se to dalo řešit, vůbec netuším. Kdybych to věděl, už bych na té barikádě stál.

                1. Ad Jindra8526:
                  Když se obloukem vrátím k oněm neziskovým šmejdům, tak ti vštěpují cyklistům pocit nadřazenosti a neúcty k okolí. Možná, kdyby naopak někdo vychovával cyklisty ke slušnosti, ohleduplnosti a vědomí vlastních limitů…

                  1. Pané Předsedo, AutoMAT a ostatní aktivističtí dojiči dotací nezastupují cyklisty, nikdo z cyklistů je nevolil a v žádném případě si nepřeji, aby se mě třeba zmr. FILLER pokoušel vychovávat.

                    Oni víc než na kole jezdí hubou, leští kliky, lobují a kradou, a to nikoliv v zájmu cyklistiky, ale v zájmu vlastní kapsy.

                    Nadřazenost? Já vám nevím, když máte 180 v nohách, jste rád, že to jede a vůbec nemáte pocit nějaké nadřazenosti. Pár sráčů se vždycky najde, ale to i mezi těmi v autech, chodci, nebo kradobruslaři, o pejskařích nemluvě.

                    AM nejsou cyklisté a za cyklisty nemluví.

    2. …kdyz ono je tak nejak jedno, jestli ten cyklista je hajzlbaba, nebo atomovy inzenyr. Nebo jestli krome kola jeste jezdi s autem, bagrem, nebo lita s letadlem.

      Podstatne je, ze kdyz je na kole, tak je cyklista. Ja osobne jsem nikdy dopravni nehodu nezpusobil, ale ctyri pripady ze sesti nehod, ktere jsem doposud absolvoval, byly s cyklisty a to vzdy vyhradne jejich vinou.

      Ja jezdim na kole a jezdim na kole rad. Ale nejezdim po silnici, protoze nemam potrebu cuchat smrad z aut a zavazet rychlejsim ucastnikum provozu. Prave proto, ze mam kolo na relax, taxe motam jinde. Kdybych kolo pouzival jako dopravni prostredek, tak bych asi po silnicich jezdil a take bych tomu musel prizpusobit svoje chovani.

      1. Na silničce na 20kách pláštích se blbě jezdí jinde než na silnici. Auta patří na dálnice a na silnice pro motorová vozidla, a zbytek nechte nám, pupkatejm dědkům v lykře!
        Jako děcka jsme měli trosky a teď, když už lze sehnat a můžeme si dovolit slušná kola a vybavení, přijde nějakej cucák ve věku mého nejmladšího dítěte a bude mě radit, kde na kole smím nebo mám jezdit?

        Nasrat.

        1. Jinými slovy, hezky nám na ty silnice, milí řidiči, plaťte, ale nekecejte nám do toho? Z pohledu eráru je cyklista naprosto nezajímavý – nepřináší vůbec nic. Jeidným důvodem, proč jsou cyklisti zajímaví jsou dotace na stavbu cyklostezek odnikud nikam. Sám jezdím rád na kole, ale na silnice se neseru a když už, tak jen na ty málo frekventované a na nejmenší možnou vzdálenost, než je možné opět sjet. Že má někdo požitek z jízdy před kamiony je mimo mé chápání, ale proti gustu… Ale nesnažte se omezovat majoritu kvůli minoritním 5% a nenechte se zastupovat organizacemi typu Auto*mat.

          1. re: marmess

            Drtivá věšina cyklistů starších osmnácti let si silnice současně platí jako řidiči.

          2. No, mám za to, ze na ty silnice dávám se svým vozovým parkem taky celkem dost, ne-li o dost vic, nez vy Marmesi…

            Nerozumite zjevne srande a nechapete, ze silnicni cyklistika se neda dost dobre provozovat jinde nez na silnici.

            Protoze za rok odsedim tak 70 tisic kiláků za volantem a jen asi 8 tisíc v sedle, vím jak je cyklista na silnici vidět, vím co od něj můžu čekat a taky vím, co si nepřeju aby dělal, a totéž, sedím-li v sedle vím o šoférech.
            Prostě nějak se na tu silnici musíme srovnat a neválčit spolu.

            Sleduji to pár let, proti agresivní a militantní skuponce cyklistických aktivistů stojí neméně agresivní skupinka zarputilých motoristů, a vzájemně na sebe chrlí zášť.

            To je pitomost, protože hodně z nás jsme vpravdě obojí. Tak nejlépe asi je, když budeš sedět na kole, uvažuj jako motorista, a když sedíš v autě, jako cyklista.

            U nás je populární vřískat po lesích na horských kolech a u řady lidí to vyvolává pocit, že jen to je ta cyklistika a cyklista na silnici nepatří.

            Naopak, třeba ve Francii je zase populární silniční cyklistika a potkat roje ocyklenců v buznooblečcích (jak tu bývá zvykem psát) vůbec není nic neobvyklého.

            Prostě trochu té tolerance a přemýšleni.

            1. Nehledě o té cyklistice mezi kamiony – kamiony jezdí (kromě zcela náhodných případů) po několika málo trasách a vedle těchto tras jsou značné délky tras kamionprostých.

            2. Silniční cyklistika, ano to je diagnóza sama o sobě. Z 10 případů, kdy se buznošlap chová jak totální hovado, že by zasloužil hodit do pangejtu, připadá jeden na tlupu debilů na vejletě, kteří se jak dementi chovaj nejspíš jen proto, že jich je hodně a tak vypínají individuální myšlení (odpozorováno stejné chování i u tlup jiných druhů, která kola pozbývají), a zbylých devět případů je ocyklenec v buznohadrech provozující silniční cyklistiku. Jestli ono to není tak, že silniční cyklistika není o ježdění na kole, ale o tom udělat ze sebe co možná největší hovado a prudit úplně každýho, koho potkaj.

              1. Asi jak kdo.

                Já patřím do kategorie MAMIL (Middle Age Man In Lycra) i když „střední věk“ je velmi lichotivé slovo.

                Ani nevím, jak se to stalo, vrátil jsem se po létech na kolo, jako cykloturista, pak vyzkoušel silniční lehounké kolo, jeblo mi, a už jsem v tom lítal. Takže nikoliv přepestře, ale deventně leč velmi výrazně viditelně zbarven, v dresu v barvě karbonového kola, pupek přetejkající z buznooblečku, regulérní cyklometrosexuál, i když v civilu docela normální strejc.

                Je to taková divná posedlost, stejně jako já nechápu, že se někdo příčetný dobrovolně oblíkne do maskáčů a jde si hrát na válku na paintballové hřiště, chápu, že nechápou ostatní nás – MAMILy.

                Nejezdím prudit a srát šoféry, na to jsem za bolantem fakt moc dlouho, ale seberu se, a vyrazím s kreditkama a pár nezbytnostma na Paříž s cílem být tam z Prahy za 5 dnů. Vloni jsem to po 4 dnech vzdal v Chateu-Thiery s rozedranou prdelí, že jsem ji hojil 3 tejdny.
                Blbá chyba, pod buznooblečkem jsem měl navíc spoďáry, šoupalo se to po prdeli sem a tam. V buzmooblečku musíš bejt navostro!

                Ekologie? Asi moc ne, když si do cíle pro mě dojede madam autem…

        2. No ja nevim, ale jednak uz jsem take ve veku, kdy bych pohodlne mohl ucit jezdit na kole svoje vnoucata a druhak si myslim, ze neni podstatne, kde se co dela lip, ale kde se to delat ma a hlavne jak. Take mohu argumentovat, ze tady ve meste na namesti se mi asfaltovi holubi strili lepe, nez na mistni strelnici, protoze tam fouka vitr a strhava ty holuby do prdele. Na namesti, kde je to samej barak, prakticky nefouka, takze budu chodit strilet tam. A lidem, co jim to vadi, nasrat. Celkem se mi ten pristup zamlouva. A taky mne napada, ze po mestskych chodnicich by se mi lip jezdilo s UAZem, aspon nebude od blata. Vcera nejakej typek takhle jezdil chvilku v Londyne a prej to bylo fajn.

  7. K poslednej vete by so mal len toľko: je to dlhodobá osobná skúsenosť z Rakúska kde medzi dvomi dedinami existuje cyklochodník (asi 5 km dlhý) a čuduj sa svete, že ty blbý cyklisti (asi tak 40%) budú aj tak jazdiť po ceste a pri tom je o 1500mm vedľa prázdny cyklochodník. Čo som si tak, ale všimol tak drvivá väčšina z tých blbcov čo jazdia po ceste tak sú „silniční cyklisti“ navlečení v buzno-oblečkoch na nablýskaných bicygloch. Tí normálni čo používajú cyklochodník tak sú v drvivej väčšine výletníci na kadejakých samohyboch a väčšinou oblečený normálne. Inak aj napriek tomu, že je to v Rakúsku tak je to blízko hraníc, takže skladba jazdcov bude rakúsko-bratislavsko-maďarská.

    1. Doprdele: tento príspevok bol ako reakcia na:
      Sysop o 22.3.2017 v 12:00

  8. Spousta lidi tady vycita cyklistum, ze jedou po silinici, i kdyz paralelne vede cyklostezka. Sam to casto delam taky, ale nikoliv proto, abych rozciloval ridice. Duvodu je nekolik (aspon tedy ve Svycarsku, ceske cyklostezky neznam). Paralelni cyklostezka v mnoha pripadech

    a) Je nevhodna pro silnicni kolo kvuli nezpevnemu povrchu.
    b) Pohybuji se po ni ve vetsi mire bruslari, chodci, maminky s detma, psi, apod.
    c) Vede sice paralelne hlavni silnici, ale sama je silnici vedlejsi. Tzn. cyklista musi davat prednost nejen vozidlum pripojujicim se na hlavni silnici, ale i vozidlum odbocujicim doprava z hlavni. Casto je taky z cyklostezky do krizovatky hur videt nez ze silnice.
    d) Cykloztezka je zvysena oproti silnici (chodnik) a na odbockach vznika „schod“, pres ktery se da prejet jen velmi nizkou rychlosti.

    Body b) c) d) znamenaji neustale brzdeni a rozjizdeni se. Pro rekreacniho cyklistu jedouciho na pivo rychlosti klusu to nehraje velkou roli. Ale cyklistu snaziciho se ujet nejakou vzdalenost rozumnou „sportovnejsi“ prumernou rychlosti to stoji velke mnozstvi energie, ktera mu pak chybi. V aute je brzdeni a rozjizdeni se sice otrava, ale staci jenom mackat plyn a brzdu.

    Mit misto cyklostezek na normalnich silnicich cyklopruhy mi prijde jako vyborne reseni. Ridic do nich smi vjet (vyhybani se protijedoucim autum apod., ale bezne jezdi vlevo od nej. Tak se doprava oddeli, aniz by se silnice v prumeru zuzila. Za druhe je to nejspis mnohem levnejsi nez stavet separatni cyklostezku.

    1. Nechápu, proč by tam měl být načáraný nějaký cyklopruh. Čára není zeď, cyklistu nechrání, a pokud se nejedná o obzvláště vypatlaného jedince, každý cykloun ví, že se má držet při pravém okraji vozovky. Ano, mít širší vozovku, popř krajnici, aby cykloun mohl bezpečně jet při pravém okraji a auta ho mohla bezpečně bez změny směru předjíždět. To by bzlo fajn.
      Ale čárat tam cyklopruh? Proč?
      To je jen malá domů pro ty firmy co rozlejvají barvu po asfaltu.

      Jinak, souhlasím s tím, že cyklostezka je mnohdy pro nesvátečního cyklistu obtížně zjízdná – děti, chodci, pejskaři, kočárky, krasobruslaři…
      Ale pokud vede paralelně se silnicí, musíme jí použít, a nedebatovat o tom, obdobně jako na červenou musíme stát, i když zrovna nic nejede.
      Mysli pzitivně, některé ty dlouhonohé holky a inlajnech stojí za to zvolnit, a volným tempem sledovat, jak se před tebou pohupují….

    2. Ja si myslim, ze na silnici by mel byt:

      – pruh pro auta
      – pruh pro auta, ktera jezdi bezohledne
      – pruh pro cyklisty
      – pruh pro bruslare
      – pruh pro motorkare
      – pruh pro chodce
      – pruh pro maminky s kocarky
      – pruh pro pejskare

      Dale pak by v pravidelnych intervalech mely byt zony pro vyhybani se, protoze kdyz treba maminka s kocarkem za 30t dojede maminku s kocarkem za 10t, tak ji samozrejme potrebuje predjet, protoze specha. Nemuze ale ohrozovat ucastniky v jinych pruzich, oni take maji svoje prava.

      Bohuzel nezbylo misto na pruh pro kone, ale mohou pripadne zalozit nejake hnuti a nasledne by se jejich pozadavkem zabyvala EK.

      Obas pak i ridic v pruhu pro bezohledne ridice obcas pojede pruhem pro chodce, protoze se mu tam jede lip, ma to blize k chodniku, takze pri zastaveni za ucelem nakupu zradla nemusi zcela zbytecne jet o dva metry vice, aby se vratil do sveho pruhu. Bruslar se naopak objevi v pruhu pro motorkare, protoze je tam nejmin kanalu, atd.

      Celkove to vidim jako rozumne reseni.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017