Chodí pešek okolo

Featured Image

Věřím, že to většině čtenářů neuniklo, ale přece jen pokládám za důležité upozornit na jeden poněkud neočekávaný dozvuk masové střelby v kině v Coloradu. Mladý muž James Holmes střílel na diváky v hledišti kina při premiéře filmu o Batmanovi, přičemž jich 12 zabil a 59 zranil.

Jako jindy v podobných případech, nenašel se nikdo, kdo by měl zbraň nebo jiný prostředek, kterým by mohl útočníkovi klást odpor a ten pak měl volné pole působnosti až do příjezdu policie, které se vzdal bez boje.

Většinu ran vystřelil z poloautomatické pušky AR-15 ráže .223, kterou upravil instalací vysokokapacitního zásobníku. Vlastnil také dvě pistole Glock ráže .40 SW a poloautomatickou brokovnici. Ohledně motivů útočníka je nejasno, jeho dosavadní životopis je zcela bez poskvrny. Podle červeně obarvených vlasů se spekuluje o tom, že se identikoval s jednou z filmových postav.

Loni zhruba ve stejném čase se odehrála podobná událost, kdy Anders Breivik zaútočil na dětský tábor organizovaný politickou a administrativní elitou země. Ani tam se nenašel nikdo, kdo by měl zbraň, a tak měl Breivik volnou ruku po zhruba 45 minut. Napsal jsem tehdy, že počet obětí by byl nižší, kdyby na místě byl třeba jen jediný člověk vybavený zbraní a nebál se jí použít. V nejlepším případě by útočníka zneškodnil ještě předtím, než někoho zabije, v nejhorším případě by jej pouze zdržel, a to třeba za cenu vlastního zranění. V žádném z myslitelných scénářů by ale situaci neudělal horší.

Týdeník EURO napsal:

„Spíše kuriózní je pak reakce militaristického serveru D-FENS: v Norsku by to prý nemuselo tak dopadnout, kdyby zákon přísně nereguloval nošení zbraně, protože pak by po Breivikovi mohl pálit kdokoli.“

Nevím, nakolik byla reakce „militaristického“ serveru D-FENS kuriózní, zůstala však ojedinělá. Ale rok s rokem se sešel a mnoha lidem najednou začalo docházet, že nežijí ve vzduchoprázdnu, ale také mohou ocitnout nějakému psychopatovi „na ráně“. V tom okamžiku chtějí dostat šanci si zachránit život, sice statisticky ne moc velkou, ale alespoň nějakou, protože jiná v tu chvíli není. A myšlenka o tom, že by se měl laický obránce z řad běžné veřejnosti postavil šílenému střelci, si tak začala razit cestu mediálním prostorem. Je to docela logická úvaha a je třeba to ocenit. Tak například Neviditelný pes, ten web, co ho nemám rád, napsal: „Škoda, že mezi diváky nebyl někdo s kuráží a pistolí v kapse.“

A to je přesně ten problém. Škoda, že jsou slušní lidé elitami jejich společnosti stavěni opakovaně do situace, kdy stojí proti grázlům s holýma rukama.

Celé mi to připomínalo populární hru, jejíž pojmenování je názvem článku. Tušíme, že zlo představované vyšinutým jedincem se zbraní je čím dál blíže. Tušíme, že řešení takové situace existuje, ale nekoukáme se na něho, aby nás nebouchlo. Obdivujeme staříka, co vyhnal lupiče z kavárny nebo Joe Horna, co bránil majetek sousedů. A co domyslet to o krok dál?

Dokonce i takové prorežimní periodikum jako Mladá Fronta DNES si začalo pohrávat s myšlenkou, že by se občan asi mohl bránit za situace, kdy mu nic jiného nezbyde. Na tento článek velmi pěkně reagoval pan David Karásek na jeho blogu. Samozřejmě že se „analýzou“ „seriózního“ listu zjistilo, že by to nešlo a bylo by to špatně, máme přece policii, perfektní vycvičené profesionály, kteří kolikrát přijedou i za deset dvacet minut, a když už přijedou, někdy se jim povede kvalifikovaně zasáhnout, jindy ne. Nicméně stojí za pozornost, že se tam ta myšlenka objevila a nějaký mozkomrd z LžiDNES si musel dát práci s jejím víceméně nevěrohodným vyvracením.

List Guardian, to je taková MF DNES z Kingdom of Condom, čtyři z pěti výtisků si přečtou levičáci. List nemá apriori motivaci někomu stranit ohledně zbraní. U příležitosti Aurora Shooting přinesl list svým čtenářům všeříkající statistiku.

Americká média píšou něco v tom smyslu, že po masakru v kině stoupl zájem o střelné zbraně o desítky procent. Na otázku, proč se tak děje, je většinou udávána odpověď, že si lidé pořizují zbraně, protože chtějí mít šanci se bránit za takové situace. Sekundárně hrají možná roli obavy, že Obongo využije celou tragédii k tomu, aby implementoval přísnější gun control, tu gun control, co není vůbec o zbraních a je úplně o získání kontroly. Jenže Obongo celý týden mlčel a až potom přišel s nějakým prohlášením, které asi mnoho omezovačů neuspokojilo, protože bylo celé takové nicneříkající.

A tak je to tady. Z „kuriózní“ myšlenky se stalo relevantní téma. Konečně.


01.08.2012 D-FENS
 
 
 

12345 (4x známkováno, průměr: 1,25 z 5)
710x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017