Černý humor

Featured Image

Než začnu psát to, co mi leží na srdci, jazyku a v palici, jen v krátkosti- D-FENS už nějaký ten pátek čtu a se spoustou z nich nezbývá než (někdy bohužel) souhlasit.

Ono v dnešní době plné krize, která vyvolává krizi a někdy taky falešnou krizi, globálního oteplování, skleníkových plynů a jinýho podobnýho brainwashingu a nesmyslů se není čemu divit. Přispět sem chtěl již dlouho, ale nějak sem nenacházal to pravé ořechové. Až nedávno sem měl dost zajímavou, místy zlehka rozhádanou debatu s příslušnicí něžnějšího pohlaví a tento zážitek mě už přinutil se s vámi o můj názor podělit.

Začalo to tak nevinně:
Já: „Terko,chceš říct vtip?“
Terka: „Jo“
J: „Víš, co znamenají čísla 14-11-14?“
T: „Ne“
J: „To sou míry somálský vítězky miss..:-D

Pobavilo vás to? Mě ano, jí ne. Říkám si- neškodnej vtip, aspoň se holka zasměje. Co následovalo, bych nečekal, navíc od takový holky..

T: „To ti jako přijde vtipný, tohle?! Mě teda vůbec. Vy si z toho děláte srandu, ale lidi tam mají hlad, zabíjejí se kvůli jídlu a vůbec se tam válčí a je tam strašně. My tady máme všeho dost- žrádla, čistý vody, hadrů, atd…Já mám vždycky výčitky, když třeba nedojím jídlo a musim to vyhodit. Vy nemáte absolutně ponětí, jak strašnej je tam život…“
J: „No to asi nemám, já sem v Somálsku nikdy nebyl a v příští pětiletce tam dovču neplánuju“
T: „Eště pořád si přijdeš vtipnej? Já bych těm lidem přála, aby tam jeli a zkusili si chcípat hlady. A je hnusný, jak si z takovejch lidí může někdo dělat srandu. To jen ukazuje jejich stupiditu. Nechápu tě. Přála bych ti bejt jako oni. A pak si z tebe a tvýho neštěstí dělal někdo srandu, že nemaj‘ co jíst. Já s nima cejtim a mám srdíčko na pravým místě.“
J: „A víš, jak se jmenuje hlavní město Somálska?“
T: „Nezajímá mě to.“

 Tolik naše úžasná konverzace a já nevim, kde začít?

Asi u slečny- její zloba a rozhořčení bylo nepředstíraný a já věřim, že třeba to myslela upřímně. Ale to je tak vše. Měla by vědět, že se jedná o vtip, nikoliv o hanobení jejich situace, nebo dokonce zlehčování. Že má srdce na pravým místě? To si možná myslí, ale v tom případně by mě neposlal k nim. A taky by si rozmyslela, kolik žrádla si dá na talíř, aby to tak nemusela vyhazovat. A jestli jí je tak líto malejch dětí, ať si ho sem vezme. Místo těhle řečnickejch cvičení. Slečna je totiž obět medializace a neinformovanosti a za to nemůže. Než ale začne vynášet rozsudky a posílat někoho na smrt, měla by si zjistit alespoň to hlavní město a jak to tam funguje (a je to Mogadišo.

 Proč se vtipkuje o Somálsku?

Ono to ani není tak jen o Somálsku, to dostalo cejch nejhladovějšího státu a přiznám se, pravá příčina mi zatím zůstává skryta. Následující citace pochází ze stránek hladomor.ic.cz

„Hladomor je někdy používán jako nástroj represivních vlád jak chce vyřadit soupeře, jak v ukrajinském hladomoru třicátých lét. V ostatních případech, takový jako Somálsko, hladomor je důsledek občanských nepokojů, zatímco systémy distribuce potravin se porouchají. Tam jsou množství pokračujících hladomorů způsobených válkou nebo úmyslný politický zásah. Dnes, dusíkatá hnojiva, nové pesticidy, hospodaření pouště a jiné agrotechniky jsou používáni jako zbraně proti hladomoru. Mohou zvýšit úrodové výnosy dvakrát, třikrát i více krát. Rozvinuté národy občas sdílejí tyto technologie s vyvíjejícími se národy se problémem hladomoru, ačkoli tam jsou často ideologické argumenty předložené environmentalisty proti dělání tak. Toto je často přičítáno sdružení minerálních hnojiv a pesticidů s nedostatkem sustainability. V každém případě, tyto technologické pokroky nemohou mít vliv u hladomorů, které jsou výsledkem války. Podobně tak, zvýšený výnos nemůže být nápomocný s jistými distribučními problémy, obzvláště ti se vynořit z politického zásahu.“

Důsledek občanských nepokojů. Proč tam jsou nepokoje? Podívejme se do historie:

Somálsko bylo až do roku 1960 rozděleno na dvě kolonie- jedna pod britskou, druhá pod italskou. Poté se dočkalo nezávislosti. Ale v roce 1969 se pomocí vojenského převratu dostal k moci diktátor Mohamed Siad Barre. Somálsko si držel až do roku 1991. V roce 1978 ukončil válku s Etiopií a v té době se začaly objevovat první opoziční skupiny. Hlavou jednoho z nich (Hnutí za spásu) byl Abdullahi Yusuf Ahmed. Ten se později (2004-2008) stal dokonce jeho prezidentem. Ale zpět k Barremu- v roce 1991 ho svrhli polní velitelé a začala řež. Naši milí velitelé totiž cítili šanci. Pro Somálsko? Ale kdepak, pro sebe. A tak začala válka. Občanská. Co je pro zemi horší než když se to vraždí mezi sebou? Velmi špatnou situaci si uvědomila i OSN a v roce 1992 tam vyslala své jednotky. Pokus o pomoc však nedopadl dobře a v roce 1995 se jednotky stáhly za pomoci USA. Je to tedy celých 18 let, co v Somálsku probíhá zcela nesmyslný boj. O politickou moc nad zbídačenou zemí, která v současné době dává o sobě vědět snad jen pirátskými útoky na různé zahraniční lodě. Není se čemu divit, že ve světě není zas takový zájem o Somálsko. Mohli by přijít třeba s nějakou novinkou. Třeba mírem. Ale to je spíš utopie. Přeci jen, je to země, kde když dítě uzvedne samopal, jde bojovat. Děti bojují o jídlo, to je fakt. Pravda ale je taková, že hlavními strůjci vždy budou vůdci a bojovníci, kteří je k tomu přinutí. Na jednu stranu je mi obyvatel dost líto. Na druhou stranu – problém Somálska jsou sami Somálci. Je lepší to nechat, jak to je, nebo se pokusit jim pomoci? A jak by taková pomoc měla vypadat? Na tuto otázku už zkoušeli odpovědět jiní a mnohem povolanější lidi, tak mi nenáleží právo tady vynášet proroctví.

A jestli se cítím špatně, nebo si vzpomenu na Somálce, když o nich vtipkuji?

Rozhodně ne. Mám rád černý až morbidní humor a ani různé nechutné vtípky mi nejsou cizí. Jsem proto nutně stupidní a bezcitná svině? Podle někoho možná. Já si to však nemyslím. Člověk potřebuje notnou dávku nadhledu a také cynismu, aby se tomu zasmál. Když řikám vtipy z koncetračního tábora, sem nutně stoupenec Říše? Když se zasměju povedenému vtipu o cikánech nebo židech, sem nutně rasista a xenofob? Nebo vtipu o retardovaných, tělesně postižených, atd..?? Za sebe osobně říkám, že nejsem. Ano, povedenému vtipu se rád zasměju a nepřipadám si jako primitiv. Protože se směju vtipu. Že neznám jejich situaci? U nás ve městě je dům, kde se o mentálně postižené starají, navíc tam moje maminka kdysi pracovala, takže vím, jak to s nimi je. Protože tady se nesměju konkrétnímu jedinci, nebo druhů „společenské odlišnosti“ , jen a jen vtipu. Ani ve snu by mě nenapadlo jít po ulici a smát se např. slepci, člověku na vozíku, nebo mentálně postiženému. Naopak s nimi cítím a i když se nedokážu vžít do jejich situace, tak většina těhle lidí mi takovéhle vtipy vypráví sama. Protože oni si z toho dělají legraci také. Nerad bych se tu nějak vynášel do nebes, ale osobně si myslím, že můj vztah k těmto lidem je kladný a oni by mi snad dali za pravdu. Jen doufám, že můj postoj nebude pochopen špatně, protože nejsem zlý člověk. Možná vám přijde, že si dělám legraci z cizího neštěstí a těší mě to. Tak to ale není a nikdy to nemám v úmyslu. Jde jen o humor.


15.03.2009 GoreManiac

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
134x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!