Ček-Tek: pojednání o příčinách causy a její podstatě

Featured Image

„Tak nám rozehnali CzechTek“, pravila hospodyně. “A co to je paní Millerová? Ček-tek, ček-tek, to zní jak Kozák bez válenek za sibiřské zimy nebo rachetickej jednoročák se záchvatem padoucnice,“ zadumal se Švejk.

„Milostpane vono to bude něco takovýho, ukazovali to v televizi a nějaké podivné existence, kterým by ani pan Palivec nenalil, se tam cukali jak epileptici na školním výletě.“ „A proč je tedy četníci rozehnali, když jsou to takový chudáci?“ „Kdo ví, jak to všechno je…“

Zkusím se nad tím trochu zamyslet. Okolo „causy CzechTec“ se strhla taková mediální bouře zasahující až do nejvyšších míst a padají tak ostré výrazy jako „ohrožení svobody“ „policejní stát“ apod., že nemůžu mlčet. Tedy můžu, ale jako správný názorový exhibicionista nebudu. K policejnímu zásahu se teprve dostaneme, to je až poslední dějství. Začít se má od začátku.

Byli nebyli technaři, tedy lidičky, jež baví se čas od času cukat před nesmyslně hlasitou aparaturou, ze které se linou zvuky, které jiní lidé považují za záznam průmyslové výroby nebo zemětřesení v železářství. Nic proti tomu. Analogicky existuje skupina tuningářů, které zas baví upravovat auta. Ani proti tomu nic. Této analogie se mi ale teď docela hodí držet. Technaři mají stejně jako tuneři touhu se někde sejít, oddávat se svému hobby, být mezi svými. Tuneři to řeší tak, že si organizátoři pronajmou letiště nebo jiný vhodný prostor, zajistí hygienické zázemí, příjezdové i odjezdové cesty, pomoc policie při řízení dopravy a akce je dlouho dopředu ohlášená, navštíví ji desetitisíce lidí, které přijedou v tisících aut. Organizátoři od těchto lidí vybírají peníze, které pokryjí náklady na nezbytné zajištění akce + odměnu za námahu organizátorů. Na akci je strašný hluk, spousta lidí tam chlastá, o ostatních drogách nejsem informován (ale silně pochybuju, že se na tuningových setkáních nějaké mimo marihuany vyskytují). Po akci zůstane bordel, který organizátoři uklidí, lidi se rozjedou a nejhorší vliv na okolí je přechodně zhoršená dopravní situace. Neslyšel jsem nikdy, že by tunery někdo za podobnou akci odsuzoval nebo že by akci rozháněla policie za pomoci donucovacích prostředků.

A teď se podívejme na technaře. Nepochybně by úplně stejně šla zorganizovat technoparty a nikdo by neřekl ani popel. Nejofenzivnější reakcí by asi bylo poklepávání si na čelo nechápajících. Ale technaři ne. Jako banda vohnoutů vykřikujících své demagogie o svobodě a nezávislosti volí zcela jiný přístup. Přinejlepším si pronajmou louku neodpovídající svými rozměry plánovanému rozsahu akce a o hygienické zázemí, přístup na tuto louku a jakékoli jiné náležitosti se nestarají. Ty „náležitosti“ ale nejsou neopodstatněnou buzerací úředního šimla. Mají svůj smysl, totiž zajistit základní právo dané ústavou, právo na ochranu majetku (potažmo zdraví, klidu…).

Výkřiky o potlačování odlišné kultury jsou zcela vědomou a účelovou lží a demagogií. Kdyby Česko byla země panenská, neobydlená, patrně by si nikdo technařů nevšímal. Svoboda v jejich pojetí ale znamená nakvartýrovat se někomu na pozemek se strašně hustým pocitem, jak porušují zákon (kterýžto pocit je nedílnou součástí celého technopartyvzrůša) a když se to někomu (celkem pochopitelně) znelíbí a pošle na mě (naprosto oprávněně) policii, vykřikují o (své) svobodě, (policejní) totalitě a svých !! právech !! Ve skutečnosti se technaři na konflikt s policií těší neboť ho z principu musí očekávat, pokud nejsou totálně vymaštění – a o tom, že opravdu takovou reakci čekají svědčí jasně už konspirace stran místa – zákon akce a reakce platí bezezbytku. Mírumilovní bez problémů po výzvách policie odejdou, bitkaři se budou bít. Jsem dalek toho posuzovat, jestli zákrok policie v posledním případě byl nebo nebyl adekvátní, na to nejsem dost informován. Ale nepopiratelným faktem je, že technaři útočili lahvemi, kameny a klacky, čímž zranili nejen mnoho policistů, ale také, podle vyjádření zraněných policistů v úterní (2.8.) MF Dnes, i mnoho „svých“. Mohou se pak divit tomu, že policie dělá to, za co ji platíme? Říkám „platíme“, protože se tím od lesa dostávám k prapříčině všeho. „Organizátoři“ jsou si velmi dobře vědomi, že uspořádat technoparty podle vzoru tuningparty je nemožné nikoli z důvodů státní perzekuce, ale protože valná většina technařů jsou… teď jak to sakra napsat, aby se těch několik, kterých se to netýká smrtelně neurazilo… méně majetní lidé, kteří mají sotva na to dotlačit svoje vrakoidní plečky (honosně se nazývající auty) na místo setkání, ale protože veškeré prachy utratili za chlast a (opět se pouštím na tenký led) drogy, už nemají na zaplacení odpovídající sumy organizátorům za … organizaci. To, že soundsystémy hrají zadarmo není ani tak projevem jejich altruismu, jako spíše faktu, že jsou si vědomi své nulové tržní hodnoty, a tak dělají z nouze ctnost. Ze stejného důvodu je snadné odfiltrovat zahraniční účastníky – nevyhovující stav konzerv na kolech, nedostatky v dokladech, které nejsou schopni ani s vědomím, že se na to policie zaměří, odstranit.

V souvislosti s medializací a politizací celé věci mi připadne mimořádně pikantní jeden fakt. Levicově orientovaní technaři pohrdající soukromým majetkem (který sami nemají a z cizího krev neteče) jsou rozháněni policií levicového, sociálně orientovaného státu, chránícího soukromý majetek, kterýžto stát (představitelé i policie) jsou za toto kritizováni !! pravicovou !! opozicí, která první by měla ctít princip ochrany majetku proti nájezdům hord. Všichni se opírají do policie za „brutální zásah“ a nikdo neřekne ani slovo o příčině, prapůvodu celé causy. Působí to velmi silně dojmem, že opozice za každou cenu bude rýt do těch, co jsou současně u koryt, ať už si o jejich jednání myslí (ve skrytu duše) cokoli. Nemám iluzi o tom, že kdyby policie nezasáhla, nesnesla by se na její hlavu stejně rozhořčená a „oprávněná“ kritika.

Šokující je také podpora bývalých disidentů a jejich hysterické srovnávání této situace s listopadem ’89, resp. předlistopadovými akcemi StB a VB proti undergroundu. Krev se ve mě vře, nemůže být nic absurdnějšího. Před listopadem byla jakákoli odlišná kultura předmětem tvrdé perzekuce, která začínala už tím, že jakákoli kultura „oficiální“ musela projít ponižujícím systémem schvalování. Jakákoli odnož kultury mimo oficiální rámec byla okamžitě předmětem zájmu VB. Pořádání undergroundových koncertů apod. tak bylo skutečně jediným východiskem, jak tuto hudbu prezentovat či si ji poslechnout, oficiální cesta nebyla ani trochu myslitelná. Technaři možnost oficiální nevyužívají z důvodů politických, ale vesměs sociálních (až sociopatických), a to je kurwa rozdíl.

Zbývá zodpovědět otázku, proč se CzechTec koná právě u nás. Jsou to vlastně dvě otázky v jedné. Ta první zní: „Proč CzechTec není DeutschTec nebo ÖsterTec.“ Odpověď je nasnadě. Západní a jižní polizei by účastníky zpacifikovala ve vteřině a ještě by si za tuto službu nechala grandiózně zaplatit přímo od účastníků na pokutách. Což jak víme je proti zájmům každého jednotlivého technaře neb prapříčinou způsobu organizace v jejich stylu je právě slabší disponibilita funkčními požitky. Druhá otázka zní: „Proč nemáme UkraTec, BělorusTec, RomaniaTec nebo podobný VýchodoTec?“ Odpověď zní: protože si ptáčkové dokážou výborně spočítat 1+1 a ve zmíněných zemích by a) neměli tolik pohodlí b) s demokracií jsou tam kapánek na štíru, takže by hrozilo, že by je jednak domobrana (potažmo vojáci nebo policie) zmasakrovala a jednak by tam po takovém zásahu nemohli řvát jak chycený zloděj „chyťte zloděje“. Dostali by v reakci ještě další po čuni. Česko je něco mezi, proto volí tuto zemi, kde jim jejich vohnoutská strategie vychází.

Závěrem si celou kauzu převedeme do malých, takřka laboratorních podmínek. Představte si – vy zastánci technařů – že jste na chalupě nebo doma a na vaší zahradu se přihrne banda deseti smradlavých a pivem notně posilněných čundráků (a jejej, to bude zas reakcí od čistých a čestných čundráků), rozdělají si oheň na vámi pečlivě udržovaném anglickém trávníku a začnou dnem i nocí hulákat „Jede, jede mašinka….“. V odpovědi na domluvu (pokud se takové odvážíte) na vás budou sprostě pokřikovat. Zalezete do chalupy a budete filosofovat o humanismu v praxi? Houby, zavoláte policii a necháte je vyhodit. Navrhuji provést praktickou zkoušku ohněm – a začít můžeme hned na nejvyšších místech: u exprezidenta Havla (na zahradě u Hrádečku je prý obzvláště hezky) nebo u současného prezidenta Klause. Oba chudáčky ublížené technaře vehementně podporují (první se byl dokonce ukázat na demonstraci), tak by nebylo od věci zkusit do jaké míry si za svým názorem stojí. Třeba se najde nějaký recesista, kterého tento nápad zláká. Filmový záznam z takové akce by byl jistě ozdobou hlavních zpráv. Myslím, že by v tu chvíli bylo dotyčným úplně jedno, že reálná škoda je minimální (čímž se technaři a opozice ohánějí jak hadrem namočeným v močůvce). Materiální škoda totiž není až tak relevantní, porušena by byla osobní svoboda a právo nemuset se bát o svůj pozemek / majetek, což je hodnota, kterou si málokdo připouští, než jde o jeho osobní pozemek / majetek.

Proč vznikl tento text, když jako pravicový volič mám nejmenší potřebu hájit postupy či názory levicové vlády? Myslím si, že základní správné principy je třeba ctít nezávisle na tom, kdo je hlásá. Policie (s politickou oporou) podle mého názoru výjimečně zasáhla správně a nemělo by se zapomenout na podstatu věci, již média a zejména politici briskně zamazávají (páč se jim nehodí) a budou se řezat o hovínko zmanipulovanými fakty a zneužívat zástupné problémy při hraní na svém politickém pískovišti…
 


02.08.2005 Tomáš Němec

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
118x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017