carFSM 1.0: Jak nakoupit opravdu dobré auto za 15 minut

Featured Image

Jelikož D-FENS evidentně ví, co se sluší a patří, tak rozhodně i já chci teď přijít s dobrou radou zadarmo. Jak už bylo zmíněno v sumarizačním článku z DM2013, na akci se lehce a nenásilně podílelo i autojinak.cz . Prodejem aut ať už v showroomech autorizovaných, neautorizovaných, v bazarech i soukromě se živím v podstatě odmala, takže bych chtěl poslat dál alespoň tu promili z toho, co se dá sepsat coby FSM (Field Survival Manual), manuál pro přežití v džungli autoKulišáků a autoKulišáků s.r.o.

Jakožto zakládající představitel a majitel tohoto projektu vám chci předat to, po čem lační celý lokální internet, každý chlap (třeba už i vy jste doma někdy slyšeli ono populární „co´s to zase koupil za šrot?!“ nebo „nemůžeš si k tomu příště někoho vzít s sebou, s někym se poradit než zase koupíš nějakej nepojízdnej nesmysl?!“)  v republice a vlastně asi i celá naše férová republika jako taková – univerzální návod na to, jak během patnácti minut nakoupiti sobě kvalitního samohybu.

Pojmu to formou seriálu. Za prvé jsme v české kotlině a pak je potřeba se řádně rozepsat, když to má skutečně někomu něco dát. No a za taky mám svý práce dost.

1. PRODÁVAJÍCÍ

1.1 „Bazááár!“

Tento název je přímo odvozen od většinou používané libozvučné formulky prodávajícího, kterému voláte na telefon uvedený u inzerátu.

Jasná věc, kapitola sama pro sebe, která by vydala na hromadu nul a jedniček v samostatném článku, ale stručně: Zjistím si, kdo je skutečným prodávajícím (zda přímo bazar sám – jedná se tedy o vykoupený vůz v jejich vlastnictví či třetí strana – prodávající zákazník – ve většině takových případů totiž při prodeji uvidíte pouze jakousi velmi jednoduchou zprostředkovatelskou smlouvu, na základě které vám bude vehykl bazarem postoupen přímo od majitele. Možnosti jakýchkoliv reklamací a zpětného zběsilého hulákání na v tepláky oděnou obsluhu bazaru jsou v tomto případě dosti omezené. Bazááár si pojede svoje „já nic, já sprotstřetkovatel pane“ a jste v Řitce.

UPOZORNĚNÍ: Řekl bych, že valná většina bazaááárníků vám stejně řekne, že auto je jejich, abyste nečuchali zbytečně v techničákách a na internetu přímý kontakt na majitele a nedej Buddha koupili tak auto bez jejich kurefsky zasloužené provize nebo prostě proto, že auto nabízejí za majitele, ale v případě prodeje vám auťák prodají oni a s majitelem si následně antidatují kupní smlouvu a vyplatí mu dohodnuté peníze – tváří se tím pádem že mají vůz vykoupený a vy tenhle postup stejně neodhalíte.
Nejen z výše uvedených důvodů mi tedy přijde, že koupit káru v bazaru je skoro stejné, jako nakupovat u soukromníka. U bazáááru máte stejně vysokou pravděpodobnost, že jednatelem je rusky či podobně hovořící občan jezdící černým vysokým velkým nafouklým vozem značky Mercedes, oken barvy černé se zženštilou kabelou LujVyton přes vyžrané pokérované ramínko (rovnou posílám omluvu všem seriózním bazááárníkům). U soukromníka jsem ještě navíc (asi ale stejně zatím) nezažil v případě reklamace vyhrožování fyzickou likvidací kupujícího či jeho majetku či v nejhorším i jeho odmanželčení či oddětění.

Je to smutek, ale je to tak, že to, co píšu výše je asi tak jediné, co má v bazaru cenu zjišťovat a sledovat – na úplně všechno ostatní si stejně musíte přijít sami a je to tak rozhodně i lepší a stoprocentně jistější – například pro bazarníka populární dotazy typu „bylo to bouraný?“, „seděj ty kilometry?“, „to razítko v servisce vypadá jako z dětský pošty, nezdá se vám?“, „že je to auto po kroupách vám opravdu zapomněli napsat do inzerátu na sautu oni?“ … jo, a „pane bazarníku, nejste náhodou v exekuci a nemáte tím pádem po srandě nakládat nějak se svým majetkem?!“.

Jak tedy přijít na všechno ostatní si povíme později, ale bazarníkovi nevěřme, zřejmě se totiž spálíme.

1.2 Soukromník

Soukromý prodejce má dvě nesporné výhody oproti bazarníkům. Za prvé jich je při prodeji „míň“ (všimli jste si, že když přijdete na bazááár, málokdy tak sedí v kukani bazarník sám bez kámoše co se stavil vyhulit si 10 Davidoffek s audinou „ávosmou“ předělanou na eSko chromovejma zrcátkama, která má půl prdele vočouzenou vod nafty a bok obranej třetí pojišťovnou vo svodidla). Myslím tím tedy, že soukromník = míň hlav míň ví. Má tedy míň nápadů na výmluvy a zkreslování informací proč je na autě to a to, případně to a to jinak.

Druhou výhodou je samozřejmě to, že nakupujete za konečnou cenu zproštěnou provize třetích stran.

Navíc – pozve-li si vás prodávající domů, kde vám udělá kafe, půjčí pantofle a seznámí se svým psem lidumilem, vypadá normálně a zní bez vám jakkoliv nepříjemného přízvuku – je veliká šance, že vám řekne o autě vše, co ví a tím, že evidentně nemá s kupujícími velkou (negativní) zkušenost, zřejmě se s ním dohodnete i na ceně.
V případě soukromého prodávajícího bych tedy dal na dojem z telefonátů s ním a na celkový přístup – zda mi chce svoje vozítko prezentovat o půlnoci na parkovišti u Lídla nebo přes den u sebe na zahradě.

A jelikož se celé autojinak.cz drží zásady nikdy nikomu nevěř a radši si to prověř, což u aut platí minimálně stonásobně, všechny niance kolem auta a toho, co zažilo si prověříme radši sami, případně necháme prověřit odborníkem či nějakou třetí stranou.

Pomocníkem nám může být třeba v poslední době ve všech pádech zmiňovaná Cebia…

2. Cebia NENÍ VŠESPASITELNÁ

„Má to cébiji, pane!“

Můžete to často slyšet od prodávajícího, když se chlubí svojí plechovkou, za jejímž volantem máte skončit brzo přímo vy, případně vaše nejdražší polovička. Co to ale znamená? Všeobecně to neznamená nic.

Cebia je firma, která se specializuje na prověřování aut. Prověří vám kilometry, doklady, původ auta, jestli není samohyb někde po světě v pátrání a případně se vám na auto mrkne i fyzicky aby vám ho zhodnotila, případně na okna vyznačila jeho neodcizitelnost.

Kde ale Cébie bere informace z nichž čerpá pro svoje hodnocení, známkování (hvězdičkování), případně rovnou celé certifikáty pravosti?

Tak předně jsou to stanice technické kontroly  v rámci ČR, pojišťovny v rámci ČR, autorizoivané servisy v rámci ČR a… všimli jste si toho dodatku „v rámci ČR“? Ano, je to tak. Cebia vám pomůže, pokud auto, o které máte zájem má prokazatelnou historii v ČR – ideálně koupené jako nové – a jehož majitel byl férák, který každou prasklinku na čelním okně jel opravit do autorizovaného servisu značky, který o tom (což není jeho povinností) učinil záznam do databáze, ze které potom Cebia čerpá.

Pokud tedy majitel byl fištrón a udělal z auta svojí vinou na dálnici při hromadné nehodě kuličku nepodobající se ani zdálky či pohledem z vrtulníku záchranné služby alespoň rohlíku, auto neměl pojištěné a opravil ho svépomocí, pro Cébii se bude auto tvářit jako nebourané – resp. nebude mít kde čerpat informace o poškození (pojišťovna) či opravě (servis).

Takže kde s nějakou Cebií, která potvrdí, že auto se tváří nebouraně jste? Tam, kde když si chcete koupit auto, které je čerstvě dovezené z EU a necháte si ho na Cebii prověřit.

V tom úplně nejlepším případě s takřka zázračnou dávkou štěstí a náhody se dozvíte, že na autě byla škoda v zahraničí některým ze zahraničních partnerských autorizovaných servisů příslušné značky zaznamenaná a ve výši 2000 eur a přibližně kdy. To je vše co vám to řekne – nedozvíte se konkrétně kde se to stalo, co se tomu stalo a zda byl majitel fištrón a nechal si z pojistky opravit i nefunkční věc i na autě, přitom na pojišťovnu bylo původně hlášeno zrcátko uražené kamionem na odpočivadle při konzumaci populárního chilliwurstu, škoda tedy zanedbatelná a vcelku nepodstatná.

O kilometrech se ze zahraničí nedozvíte vůbec nic – jelikož nejsou Cebii STK v zahraničí zpřístupněny a jediné co vám Cebia poskytne, je záznam z dovozové technické (pokud ho tam technik nezapomene uvést) a ten samozřejmě mohl být upraven na tachometru kulišákem v ČR celkem beztrestně cestou na technickou v garáži v Karlíně za pjet stovek bez papíru.

Takže celkově k čemu mi to je? Je mi to k tomu, že většinou po „vyjetí“ Cébie k autu za nějakých 5 stovek (jinde samozřejmě i levněji) rovnou můžu odhalit, že auto je černej Petr a dám od něj ruce pryč.

To je ale asi tak všechno, zbytek je dalšími dostupnými prostředky zase jenom na mě a JAK DÁL NA TO vám zkusím přiblížit příště zase ve dvou tématech: „Bourané/nebourané okem laika“ a „Z Čech nebo raději z Německa“?

12345 (4x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
933x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017