Byl jednou jeden most

Featured Image

Byl jednou jeden domeček,
v tom domečku stoleček,
na stolečku mistička,
v té mističce vodička,
v té vodičce rybička.

Kde je ta ryba?
Kočka jí snědla.
Kde je ta kočka?
V lesích se zaběhla.
Kde jsou ty lesy?
Na prach shořely.

Cestovat s ČD je bezesporu edvenčr jen pro hustý týpky.

V týdnu říkali v bedně, že kdo chce jezdit vlakem mezi Prahou a Kolínem, neměl by chodit na hajzl, jinak dostane žloutenku. Jak to je možné? Doprava vlakem je přece tak ekologická! Jsou to přece naše České dráhy, ty, co zajišťují dopravní obslužnost a mají tím pádem významnou sociální funkci. Zajišťují, aby se pracující dostali do práce a děti do škol. Veřejný zájem pyčo, žloutenka je beztak váš osobní problém, protože i malé dítě ví, že je to nemoc špinavých rukou.

Sem tam vypadne nějakej harant z vlaku, protože za jízdy nejsou zamčené dveře. Prý někdy ani nejsou dovřené. Ale podle pana mluvčího zavírací mechanismus byl dveří je vždy funkční.

Občas se ráno dívám na vlak, který jezdí přes D-FDorf do Budějovic směrem od Dvořiště. Má velikou špinavou lokomotivu a dva otřískané špinavé a jistě taky pořádně smradlavé osobní vagóny. Ať mi nikdo neříká, že nemají peníze na kus hadru a štětec s barvou! Souprava přepravuje kolem pěti trpělivých cestujících, už jsem jich napočítal jednou taky celých dvanáct. Možná by bylo výhodnější posílat jen lokomotivu samotnou s tím, že by si cestující zalezli ke strojvedoucímu do kabiny nebo do strojovny. Jsem zvědav, jak dlouho budeme jako daňoví poplatníci trpět Českým drahám tohle plýtvání dotacemi v řádu giga, které nám tahají z kapes na osobní „dopravu“.

Říkat, že ČD jsou k ničemu, patří rozprodat a neefektivní části patří zrušit, není politicky korektní. Ve vztahu k ČD máme jako občané pouze dva úkoly – přispívat z daní na jejich existenci a kupovat si svinsky drahé jízdenky.

V pátek se přešlo na jiný level. Shodit most před vlak, to už je vohnoutí topgun. To nedá jen tak někdo, na to je třeba trocha kordinace a nervy ze železa. V sobotní LžiDNES čtu rozhovor s mediálním zástupcem firmy, která s mostem manipulovala. Když se ho ptají, zda oznámila firma manipulaci s mostem drahám, odpovídá „nějakou komunikaci jsme vedli“. Firma prý za spadlý most nenese vinu, protože za to může technická závada na tzv. sbíhacím zařízení, nějakém lisu nebo co za srágoru. Pak se ho ptají, zda je běžné manipulovat s mostem nad frekventovanou tratí, po které jezdí vlaky, a Šabík odpovídá, že se bude muset zeptat techniků.

České dráhy za to nemohou, může za to firma, která opravovala most. Ta se taky necítí odpovědná, protože opravu mostu zadala zase jiné firmě. Ta se taky necítí odpovědná, protože za to může nějaký stroj, co k tomu používala. Kde jsou ty lesy? Na prach shořely…

Co to kurva zase je za módu v tomhle Kocourkově?

Když si někdo vezme peníze za jízdenku, pak přebírá odpovědnost za cestujícího, tedy za to, že jej doveze v pořádku a včas až do místa, kam si dopravu zaplatil. Nepřijede bez hlavy, bez nohy, bez zavazadel ani se žloutenkou, ale přesně v takové kondici, v jaké do vlaku vlezl. Pokud si stát nebo kterýkoli jiný subjekt najme firmu, která má opravit most, pak nese odpovědnost celý průběh opravy mostu ta firma. Je úplně jedno, zda přitom selže její stroj, zaměstnanec nebo subdodavatel,  stejně za to ručí dál. Toto riziko může rozdělit tím, že jeho adekvátní část přenese na své dodavatele a pak to po nich bude vymáhat. Za výsledek jejich práce ručí tak jako tak.

Co je to za odpověď, že se „bude muset zeptat techniků“? Pochopil pan Šabík, proč je na světě? Pan manager nenosí kravatu a nevozí si prdel v superbu jen proto, že z něj nějaký potentát udělal vedoucího, protože spolu chodili na golf a squash jako dva gayové. Bere prachy a má na vizitkách napsáno „manager“ proto, že se svou funkcí přebírá odpovědnost za práci svých podřízených. Být jeho nadřízený, po takovém vyjádření bych mu zapálil u zadku koudel.

Když se vám rozpadnou boty, taky chcete peníze vrátit od toho, kdo vám je prodal a ne po nějaké píče z Číny, která je šila. Rozbité auto v záruce jdete reklamovat do autosalónu a nikdo nemá tu drzost, aby vás poslal do Hong-Kongu vyřídit si to s výrobcem nějakého čipu. Když to funguje všude a vždy, proč má pro polosocialistické firmy v socialistické zemi platit něco jiného?

Možná bychom to mohli stejně začít praktikovat i v běžném životě. Nakopli jste úředníka do zadnice? To já ne, za to mohla bota. Máte problémy s policií? To já ne, vyřiďte si to s autem, jelo příliš rychle. Neplatíte daně? Odesláním peněz jsem pověřil manželku, měli jsme spolu o tom nějakou komunikaci, vyřiďte si to s ní. Možná to outsourcovala na třetí subjekt, třeba na psa, takže s ním. Možná šla na poštu poslat to složenkou a potmě poštu nenašla, takže si jděte stěžovat na lampárnu.
 
V podstatě předpokládám dva možné konce probíhajícího vyšetřování nejnovějšího thrilleru od ČD.

1. Bude se usilovně vyšetřovat a nakonec se ukáže, že všichni udělali všechno správně. Most spadl vlivem gravitace, která je, jak známo, svinstvo. Gravitace má prsty ve všech myslitelných skandálech veřejné správy počínaje defenestracemi a konče zatopením metra.

2. Najde se nějaký chudák, který si šoupal s mostem, aby to stihl dodělat do konce týdne a nepřišel o pět stovek prémií. Ten bude vyšetřován, obviněn, skandalizován, propírán v TV Hovn@ mezi reklamami na vložky a reklamami na prací prášek. Univerzální příčina všeho bude nalezena v něm, dostane osm let natvrdo, ODS vylepí další sadu billboardů, jak zvyšuje tresty a vohnoutí zákazníci Českých drah dosáhnou dalšího stupně nirvány.

Kde je ten prach?
Voda ho vzala.
Kde je ta voda?
Volí ji vypili.
Kde jsou Ti voli?
Páni je snědli.
A kde jsou Ti páni?
Na hřbitově zakopáni.


09.08.2008 D-FENS

12345 (2x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
286x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!