Bus bez kola + účastníci zájezdu

Featured Image

Další dopravně mediální event je tady! Oranžový autobus jel z Itálie bez kola a situace na českých silnicích je špatná, špatná, špatná!! Je třeba zpřísnit zákony, zakázat jezdit bez kol a udělit policii nové pravomoci. Jo a abych nezapomněl, vyšší pokuty.

Je zarážející, jak pohotově dovede „systém“ zužitkovat každou mimořádnou událost a podojit ji v podobě formování společenské poptávky po zpřísňování zákonů, prohlubování moci policie a posilování moci státu. Posuďte sami:

tn24: DĚTI V OHROŽENÍ! Český autobus se valil BEZ KOLA Rakouskem! (=> je třeba něco udělat, jde o DĚTI s velkým ď)
Idnes: Řidič autobusu bez kola by u nás dostal pokutu 10 tisíc a roční zákaz (=> pokuty jsou příliš nízké & je třeba více represe)
Idnes: Autobus bez kola odstartoval zvýšené kontroly policie (=> je třeba více represe)

A tak dále.

Kolo z autobusu neupadlo, jak se snaží média vyvolat dojem, sundal ho řidič sám poté, co se zadřelo ložisko na pomocné vlečené zadní nápravě. Z téhož důvodu nenasazoval řidič rezervu, protože by jí vlekl na zablokovaném kole a po pár kilometrech zničil. Za svou asi dvacetiletou kariéru kolem aut jsem neviděl zadřené ložisko kola, viděl jsem hodně ložisek opotřebených, která na konci své životnosti vydávala takový hluk, že s tím prostě jezdit nešlo. Ložisko se nezadře ze dne na den, je to proces trvající řádově tisíce kilometrů.

Rakouská strana ohledala bus a našla 11 vážných závad. Média uvedla závady ložisek (viz výše), brzd (když chybělo kolo, lze logicky předpokládat, že bus méně brzdil), vadnou lampičku v uličce (skutečně vážná závada, česká média to pro jistotu formulovala jako „závada na osvětlení“) a rozbité sklo od kamínku, přičemž není zřejmé, jaké sklo to bylo a zda to mohlo překážet ve výhledu. Přesný seznam závad na vozidle nikde nenajdete, každopádně mě napadá otázka, co by se asi stalo, kdyby stejně důsledně prohledali libovolný autobus MHD. Nic z toho není relevantní k STK ani nenasvědčuje, že by autobus z roku 2000 byl vrak, naopak byl modernější než polovina toho, co přepravuje cestující v rámci moderní a ekologické MHD. Kromě toho, když někdy v Českých Budějovicích sledují, jakými stroji se vydávají na výlet do Kocourkova nenažrané tlupy rakouských zemědělců z okolí Freistadtu, myslím, že Rakušané mohou tak nanejvýš mlčet.

Dá se tedy říci, že s technickým stavem autobusu celá událost souvisela jen okrajově. Stejná situace mohla nastat u autobusu, který by byl naprosto perfektní. Šlo o zásadně špatné rozhodnutí řidiče „opravit“ autobus demontáží kola, což mi připadá jako selhání mozku.

Řidič prohlásil, že jízda autobusem bez kola je sice proti předpisům, ale bezpečná, což je víceméně pravda. Pokud na to nahlížíme pouze z technického úhlu pohledu a nebereme v úvahu žádné další aspekty, pak skutečně prázdný autobus bez zadního kola bezpečně jede, jel by i bez obou zadních kol na třetí nápravě, protože zadní vlečená náprava je tam jen za účelem odlehčení zadní hnací nápravy (která má dvojmontáž) a to za účelem snížení opotřebení pneumatik u zatíženého vozidla a usnadnění manévrování. Zadní náprava je totiž natáčecí a až při určité rychlosti se aretuje (jednou z vyšetřovacích verzí nehody stejného Neoplanu u Nažidel bylo, že se odaretovala zadní osa, tato vyšetřovací verze byla odložena ve prospěch absence profesního osvědčení řidiče a vysoké rychlosti jízdy, protože se to tak hodilo mnoha lidem do krámu). První Neoplany Skyliner pomocnou osu vůbec neměly. Prohlášení rakouské policie, že se autobus kymácel, nasvědčuje, že skutečný problém nebylo chybějící pravé kolo, ale zbývající kolo levé, které na nerovnostech způsobilo kmitání celé nápravy.  Kdyby odmontoval obě, jelo by to bez problému jako kterýkoli jiný autobus a dalo by se s tím dojet například do servisu a bez cestujících.

Dále se nechal slyšet vohnout v rouše řidiče, že tam měl namontovat rezervu, ale vyfouknutou, pak že by nikdo nic nepoznal, že by to jako vomrdal. Pan řidič nevysvětlil, proč nezavolal servis a nenechal ložisko opravit. Ceny v rakouských a českých servisech se přestaly diametrálně lišit. Mohl to také udělat sám, když byl 15 let mechanikem, protože výměna celého náboje i s ložiskem není nijak komplikovaná (mohli mu poslat celý komplet náboj + ložisko + kroužky + matka jiným busem, montáž je záležitostí asi půl hodiny).

Co mě však naprosto konsternovalo: Řidiči údajně všichni cestující odsouhlasili, že takto může jet. Tvrdí to jen on, takže to může a nemusí být pravda, nicméně cestující v autobusu nakonec všichni byli a nikdo neodmítl v jízdě pokračovat, ačkoli taková reakce je správná a v podstatě jediná možná. Těžko říci, co se honí v hlavě cestujícímu, který dobrovolně souhlasí s tím, že bude cestovat nějakých 600km v autobusu bez kola, mmj. přes Alpy a po dálnici. Kdyby za mnou někdo s tímto návrhem přišel, i když je to naprosto hypotetická úvaha, protože bych nikdy nejel na dovolenou do prdele jako Udine s vohnoutama autobusem, ale i kdyby se tak stalo, tak by ze mně vylítlo snad jen „ty ses asi posral debile“. Vůbec už nedovedu pochopit na tomto místě reakci cestujícího – rodiče. Vypadá to, že tento druh turistiky vyhledávají jedinci, kteří jsou ochotni k jakémukoli kompromisu.

Vohouti teď vyjadřují pohnutí, že se hazarduje s jejich životy. Furt stejnej problém. Kdo chce levnou dovolenou, ten ji má mít. All inclusive i s jízdou bez kola a s řidičem vohnoutem, který místo co by sjednal opravu, odmontuje kolo. A hlavně, hromadná doprava je ekologická, bezpečná a především pohodlná, protože se nemusíte o nic starat!


16.07.2011 D-FENS

12345 (7x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
763x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017