Budou demokrati v USA akceptovat případnou volební porážku? Jejich nová studie říká, že asi ne.

Featured Image

Už týdny a týdny se omílá, a debatuje, zda prezident Trump akceptuje svou případnou volební porážku a dobrovolně vyklidí Bílý dům. Trump sám se k tomu vyjádřil v rozhovoru 19. července, kdy na otázku, zda bude akceptovat výsledek voleb odpověděl: “Uvidíme, uvidíme, neřeknu vám závazně Ano, a také vám neřeknu Ne. Stejně jako jsem odpověděl minule.” (míněno asi před volbami v roce 2016).


Tato odpověď odstartovala dlouhou řadu spekulativních článků s titulky jako: Trump odmítá akceptovat výsledky voleb. Trump nebude akceptovat volby, pokud prohraje. Trump odmítá odpovědět, zda volby uzná!

Demokrati a Hillary Clinton v rozhovoru z 26. srpna již dnes otevřeně říkají, že by kandidát Joe Biden v žádném případě, za žádných okolností neměl uznat porážku. To otevírá otázku, zda jsou právě Demokrati, síla pokroku a sociální spravedlnosti, ochotni uznat výsledky voleb a případnou porážku a odmítnutí své ideologie voliči. Čerstvá studie naznačuje, že odpověď zní, že nejspíše ne.

Studie pochází od lehce tajnůstkářské nadstranické skupiny TIP (Transition Integrity Project), sdružující demokraty a protitrumpovske republikány, skupiny, kterou bychom, k vlastní škodě, mohli ignorovat jako partičku nedůležitých figurek, pokud bychom ovšem ignorovali informace, kdo je autorem, a jak tuto studii vytvořil.

V červnu TIP zorganizoval setkání a “cvičení” stovky nejvýznamnějších vysokých členů vlády, činovníků politických kampaní, guvernérů, těch nejvlivnějších žurnalistů a tiskových mluvčí, organizátorů průzkumu veřejného mínění, sociálních aktivistů, a expertů na politiku, národní bezpečnost, volební právo, ozbrojené síly a média. Projekt TIP původně odmítal oznámit, kdo vše v té stovce nejdulezitejsich lidi je, nicméně nejméně 40 zúčastněných se k účasti na tomto cvičení přihlásilo a souhlasilo se zveřejněním své účasti, zbytek zůstává anonymní. Z těch nejznámějších jde o Norma Eisena, hlavního právníka sněmovny, který připravoval Trumpův impeachment, John Podesta, bývalého vedoucí prezidentské kampaně Hillary Clinton, který měl klíčové role ve vládě B. Obamy a Billa Clintona. Bývalá hlavní tajemnice Demokraticke strany, Donna Brazile. Bývalá guvernérka státu Michigan Jennifer Granholm, a jeden další guvernér, který své jméno odmítl zveřejnit. Aby byla skupina nadstranická,jsou v ní zastoupeni i někteří významní republikáni, nebo bývalí republikáni, napr. Reed Galen, klíčová postava protitrumpovskeho projektu Lincoln, dále pak Bill Kristol, Max Boot, David Frum, a další. Nejde tedy o žádné lehké váhy, nebo nějaké vyhecované studentíky. Rozhodně ovšem nejde o sympatizanty prezidenta Trumpa a jeho vlády, což je celkem důležité.

Účelem červnového cvičení (war-game) této skupiny bylo hrát simulované scénáře výsledku voleb 2020, pravděpodobné chování a jednání jednotlivých aktérů, průběh a dopady jejich akcí. Snažili se odpovědět na otázky jako třeba, co když budou výsledky rozporované, nejasně, nepřesné, chybejici, zfalšované třeba i týdny po ukončení voleb 3. listopadu? 67 členů se zúčastnilo jako hráči simulovaných scénářů, zbytek byl, jak už to na takových cvičeních bývá, jako rozhodčí, pozorovatelé nebo poradci aktivních účastníků. Výsledky jsou popsány v 22 stránkové zprávě, pojmenované: Jak zabránit narušení prezidentských voleb a předání moci,  která je veřejně ke stažení.

Účastníci byli rozděleni do několika skupin, Trumpova volební kampaň, Bidenova kampaň, republikánští držitelé vládních úřadů, demokratičtí držitelé vládních úřadů, kariérní a profesionální úředníci, média, a jako poslední byla i skupinka reprezentující občany (ve scénářích je hrána organizátory průzkumu veřejného mínění).

Přehrávali 4 různé scénáře, prvním bylo jasné vítězství Joe Bidena, a to jak na volitele za jednotlivé státy, jak předepisuje americká ústava, tak i většinou sečtených hlasů napříč všemi různými státy. V tomto scénáři Trump napřed obvinil opozici z podvodu, většinu času mezi volbou a předáním moci však využil k osobnímu obohacení a k rozdávání milostí členům své rodiny. Stručný výsledek byl, že prohrál, a opustil úřad, a Joe Biden se 20. ledna nastěhuje do bílého domu jako nový prezident.

Druhý scénář byl popsán jako těsné Bidenovo vítězství, demokrati měli náskok méně než 1% hlasů napříč všemi státy, a získali 278 z 538 hlasů volitelů, tedy víc než 270, nutných k vítězství. V tomto scénáři Trump neuzná porážku, a místo toho začne nebezpečnou a koordinovanou dezinformační kampaň, která zpochybní zejména korespondenční hlasy, které přišly po uzávěrce. Bidenova kampaň odpoví vyhlášením masivních pouličních nepokojů, rabování, v ulicích se rozhoří násilí a ozbrojené potyčky. Nicméně Bidenův výsledek bude certifikovan novým kongresem, a Trump přesto odmítne opustit Bílý dům, a své poslední dny použije na pálení a likvidaci důkazů a k založení nové kabelové stanice Trump TV. Tyto aktivity naznačují, že se nakonec v lednu vzdá, přestože není zcela jasné, jestli ho prezidentská ochranka vyvede z Bileho domu násilím, nebo mu tím jen pohrozí. V každém případě funkcí i sídlo opustí, a Biden se 20. ledna stane prezidentem.

Třetí scénář je celkem bizarní, vyrovnaný, výsledek bude záviset na 3 klíčových  státech Michigan, Florida a Severní Karolína. Ve scénáři Floridu po sporech vyhraje Trump, Severní Karolínu Biden, a stát, který by měl vše rozhodnout je Michigan. V tom okamžiku však do scénáře vstoupí hypoteticky nespokojený jedinec, sabotér, který fyzicky zničí korespondenční hlasy, o kterých se spekuluje, ze mozna mohly z velké části pomocí Bidenovi. Není jasné, jestli tato akce měla dopad na konečný výsledek, nicméně ve finále Trump skončí s většinou volitelů za státy, a měl by se tedy stát prezidentem. Nicméně ve scénáři toho demokratický guvernér Michiganu využije k tomu, že odmítne akceptovat výsledek, a do Washingtonu pošle místo zvolených volitelů jiné, kteří podpoří kandidáta Bidena. V tomto okamžiku ani jedna kampaň neuzná výsledek, a vyzve své podpůrce aby vyšli do ulic. V tomto scénáři není jasný vítěz, strany odmítají uznat legitimitu voleb a spojené státy nemají v lednu 2020 nového prezidenta. Cvičení nespekuluje, jak to probíhá dál.

Poslední, čtvrtý scénář, je popsán jako jasné Trumpovo vítězství, v tomto případě Biden, stejně jako před ním Hillary Clinton, sice vyhrál většinu hlasů napříč státy (rozdílem 5%), ale prohrál většinu jednotlivých Států, Trump tak získal 286 volitelů, což je víc než požadovaných 270, a měl by se podle ústavy stát novým prezidentem. V tomto scénáři kandidát Biden sice v den voleb přizná porážku, později ale své prohlášení stáhne, poté, co v jeho straně zuří hněv. Bidenova kampaň tlačí na demokratické guvernéry států Michigan a Wisconsin, aby ignorovali volební výsledky ve svých státech a poslali do washingtonu volitele, kteří dají státní hlas Bidenovi. Demokraté ve sněmovně neuznají výsledky voleb. Bidenova kampaň Trumpovi nabídne “kompromis”, že ho nechá přijmout vyhraný prezidentský úřad, pokud navzdory ústavě zruší do dalších voleb voleni podle jednotlivých států (electoral college), dál dá právo být samostatným státem s vlastními voliteli a senátory městu Washington DC a Portoriku, Kalifornie se rozdělí na 5 nových států aby měli víc volitelů a senátorů. Jinak pohrozí, že se jimi ovládané státy Kalifornie, Oregon a Washington spojí do autonomního regionu a odtrhnou od Unie. I tento scénář končí tak, že v lednu USA nemají nového prezidenta a má otevřený konec, kde se ovšem vyskytne i strašidelná věta, že není jasné, na kterou stranu se nakonec postaví ozbrojené síly.

Toto jsou čtyři prezentované scénáře, pouze v jednom z nich bylo jasné vítězství jednoho kandidáta, a oponent neuznal výsledek. Poraženým, který neuznal výsledek ovšem není Trump, ale Biden. Je to pravý opak toho, před čím studie chtěla varovat, tedy spekulaci, že to bude právě Trump, kdo neuzná svou porážku. Zdá se, že to jsou právě demokrati, kdo se, pod vlivem jistého posunu v jejich straně, rozhodli, že je nutné zabránit druhému volebnímu období prezidenta Trumpa doslova za jakoukoli cenu, i za cenu rozpadu Spojených Států nebo zrušení části Americké ústavy.

TIP: Preventing a Disrupted Presidential Election andTransition

 


06.09.2020 Kraken


Související články:


12345 (144x známkováno, průměr: 1,77 z 5)
11 259x přečteno
D-FENS © 2017