Budeme dělat byznys s Čínou. - zpět na článek

Počet komentářů: 275

  1. „… (viz příběh podikatele Procházky, kterému čínský zmrd kradl chemikálie přímo ve výrobním provozu), …“
    – – –
    Ty vole, prober se z toho bludu. Už jsem tě na to jednou upozornil, že jde s celou jejich „zázračnou baterií“ o blamáž.
    Laskavě tomu věnuj trochu času, není problém si informace dohledat…

    :O//

    1. Já mám na Procházku a jeho crew celkem jednoznačný názor, nicméně jeho legální problémy s čínským „strategickým partnerem“ jsou narozdíl od jeho baterií reálné a dohledatelné ve veřejných zdrojích.

      1. D-FENS:

        Ano, ve veřejných zdrojích jsou skutečně ty jeho „legální problémy“ dohledatelné. Úplně stejně, jako PR nalejvárna se zázračnou baterií a stejně, jako srdcervoucí příběhy o hodném eko-podnikateli, který musel nejprve do vyhnanství a pak se v ČR obhájil.
        Ona je totiž otázka, proč ta historka o tajemném černém prášku v kapse parádního obleku vůbec z Procházky & spol. vypadla. Nějak musel zdůvodnit, že spolupráce s firmou CDC končí poté, co už z ní část přislíbených peněz vytáhli. Že konec nastal právě proto, že celé kouzelné baterie jsou šméčko, s tím se ten brouk pytlík samozřejmě chlubit nebude.

        A k těm „veřejným zdrojům“:
        Chválu na tu podvodnickou partičku pějou hlavně neodborní mediáři, kteří zkopírují cokoliv trochu senzačního.
        Další jsou různé naivní eko-energické tlachárny, jako oenergetice.cz nebo držkobouchárna armadninoviny.cz štáblovického mašíbla, který na kouzelnou baterku vsadil vkladní knížku.
        No a dost chvály leze i z kdysi odborného portálu TZB-info, kde to hrne vyučený žurnalista Zilvar, netušící rozdíl mezi proudem, napětím, výkonem a kapacitou.

        Doporučuju ostřeji posuzovat ty naše pisálky.
        Jestliže jsou schopni přebrat zjevné blafy od Procházky, co se týče věcí technických (náhradní článek pro případ poruchy přímo uvnitř baterky, zkratuvzdorný a nehořlavý akumulátor, tabletky naležato…), pak stejně nekriticky od něj vezmou canc o černém prášku v kapse parádního obleku…

        :O//

      2. … vhodné podívat třeba sem:

        http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=18&t=2709&start=360#p114828

        – viz příloha „CDC versus HE3DA.pdf“

      1. Choakinek:
        Jelikož případů s oním gangem bylo víc, veřejnost to nejpíš vezme. Tak se trošku namixuje, udělá se image trpícího…

  2. S tou jazykovou vybavenosti to neni zdaleka tak horke. Velke aglomerace na pobrezi jsou na tom relativne dobre, cim vic clovek jede na jih, resp. k Hong Kongu, tim lip. Ale sehnat zaplatitelneho inzenyra na kvalitativne urovni priblizne stredni Evropy s dobrou AJ neni vubec easy. Zaplatit inzenyra na hodinu znamena rozptyl od 4 do klidne 100 Eur. Je jich jak sracek, ale prumer je porad hodne pod nama. Kdyz jsme u toho, uroven skol v CR jde dolu, jazykove znalosti mirne nahoru. Porad mate co dohanet.
    V Cine jsem delal business v Anlagenbau dost dlouho, mam tam nekolik dobrych kamaradu mezi mistnimi. Jedine, co tam fakt vladne jsou penize. Kamarad, nekamarad, jak jde o penize, poslou te do anusu rychlosti svetla. Pokud mas penize, muzes tam uplne vsechno, vcetne cestovani kdykoliv a kamkoliv. S tvrzenim pana domaciho nesouhlasim, zadne mi zname limity pro mistni ohledne cestovani na zapad nejsou.
    Perlicka, znal jsem jednu cinskou ekonomku s diplomem z Anglicke univerzity, kam si na nekolik semestru odskocila napsat, bzw. nechat si napsat diplomku. Neumela se normalne domluvit hovorovou Anglictinou…

    1. Kdyz jsme u toho, uroven skol v CR jde dolu, jazykove znalosti mirne nahoru. Porad mate co dohanet.
      Myslím, že kvalita školství plně odpovídá mzdám lektorů a i mzdám výsledného produktu….

      1. Ono je to dost o mentalite a svobode uvazovni i na ryze technicke urovni. Tady mame jako Evropani tradici a obrovskou vyhodu nad Cinou. Pokud jsi dobry, tak nedostatky vzdelavaciho systemu dodatecne v praxi vyzehlis. Nicmene, pokud politicke zadani v CR znamena produkovat masu inzenyru za kazdou cenu a odpovidajicne se nezvysuji financni vstupy do systemu, tak co cekat…

        1. Nicmene, pokud politicke zadani v CR znamena produkovat masu inzenyru za kazdou cenu a odpovidajicne se nezvysuji financni vstupy do systemu, tak co cekat…
          Ano, to je v ČR bežné, že si místní domorodci myslí, že za východní výši investic dostanou západní kvalitu…

          1. Nevim, jakou zapadni kvalitu mas na mysli, ale v patek jsem testoval dva cerstve inzenyry Fachhochschule obor elektronika, ani jeden z nich v zivote nedrzel v ruce pajku a kdyz jsem jim rekl, ze maji udelat pasivni filtr na 12 kHz se strmosti minus 6 dB, tak tim oba stravili cely den a porad se dozadovali pristupu na Internet… toto je naprosty standard v Nemecku. Veci, ktere prumerny cesky stredoskolak z elektroprumky musi vysypat z rukavu po probuzeni ve tri rano.

            1. Toto je skutecne rozdil, jestli mas klasickou Uni, nebo Fachhochschule. Rozdil je v titulu, absolvent Fachhochschule si za titul pise do zavorky FH. Spousta lidi to nedela a pak jsou teoreticky na stejne urovni jako normalni Dipl. Ing. Fakt je, ze Fachhochschule je jednodussi, nicmene se dela vetsinou pri zamestnani,coz si zaslouzi respekt. Presto to jsou rychlokvasky.

            2. Jinak za neschopnost nadimenzovat filtr prvniho radu se vyhazovalo za me uz na prumce. Jednoduchy rc filtr musis umet nastrelit i bez kalkulacky.

              1. Tyhle veci musi uchazec o praci elektronika nastrelit z hlavy. Ja samozrejme vim, jak to s tituly v Germanii je, ostatne mam v tymu i dva Azubise a mam je pod kridlama. Ale aby mi prisel absolvent, ja se ho zeptal na neco z jeho bakalarky a on mi na to odpovedel ‚no von toto mi poradil pan profesor‘ a nemel o tom sajn, tak ho tak nakopnu, ze po 200 metrech zacne zvolna klesat. Nejhorsi je, ze toto je germansky standard.

                1. Pájku jsem v ruce držel mockrát, dovedu leccos opravit i postavit. A přece mě jednou vyhodili od pohovoru po otázce „nakreslete operační zesilovač“. Za X let praxe jsem OZ nepracoval, tak jsem to prostě neuměl. Což ovšem neznamená, že bych to neuměl postavit, jen mít datasheet… ale už mě vyřadili a sbohem. Blbé bylo, že to bylo už druhé kolo pohovoru a pokud to byl tak zásadní požadavek, mohli se zeptat poprvé, takhle jsem se trmácel na pohovor úplně zbytečně, aby za minutu bylo jasno, že mě nechtějí… ale fakt prdel je, že jsem tam byl v průběhu asi 5 let na pohovoru ještě dvakrát, protože tam měli bordel a nevěděli, že už mě nechtěli minule ;) Podruhé a potřetí jsem to ale odpískal sám, protože jsem si našel jinou práci.

                  1. Jasne, to se da pochopit, kdyz na tebe nekdo vybafne neco, co je treba mimo tvoji specializaci. Dneska ale OZ musi znat kazdej absolvent FH, nota bene, kdyz kazda skola v Nemecku pouziva v laboratorich rozhrani stavena na OZ. Necekam, ze mi mladej vysype z rukavu nastaveni diferencniho zesilovace, ale odpor s kodanem navrhnout na zlomovou frekvenci pro cloveka, co chce delat hardware u embedded systems, je proste neoddiskutovatelny zaklad. To je, jako kdyby elektrikar nevedel, jak zapojit ficko.

                    1. Tak pokud se to ve škole učili, tak by si to snad mohli pamatovat. Absolventi. Že si to nepamatuju já, po X letech od školy, to by se snad dalo pochopit – vím, co je RC filtr, ale spočítat to? Já si ani nepamatuju, že bysme se to na SPŠ elektrotechnické učili počítat.

                    2. Fachhochschule je tercialni vzdelani, to se musi umet spocitat z hlavy.

                      Na stredni skole se ucis pocitat presne, pomalu a jen neco.

                      Na vysoke se ucis pocitat rychle, nepresne a vsechno.

                      Nevadilo by mi, kdyby z hlavy rekli picovinu a nasledne si to prepocitali. Vadi mi, ze nemaji paru.

                    3. Mně by to nevadilo. Inženýr se učí spočítat něco co v životě před tím neviděl, toť podstata inženýrského vzdělání. Já bych ten filtr taky nedal z hlavy (protože jsem ho po škole už nikdy nepočítal), ale s tím internetem po ruce už bych to dal. A až bych ho počítal po desáté, už by to bylo z hlavy nebo bych na to měl přinejmenším udělanou v Excelu pomůcku.

                    4. Re: pzkudk
                      10.8.2020 v 12:58

                      Ja chapu, ze FH neni UNI, ale kluk, kterej jeste v cervenci byl ve skole, to zase tak vykoureny mit nemuze.

                      Nas na fuckulte ucili, ze neni treba znat vsechny vzorce, ze to vlastne ani nejde. Je ale potreba znat aspon ty zakladni a zbytek si proste odvodit. Matematika je v technickym oboru naprosta samozrejmost a pokud ji ovladas, tak si drtivou vetsinu jednoduchych vzorecku bud odvodis, nebo se nejakym slozitejsim zpusobem k vysledku dohrabes.

                      Ty dnesni mlady umej jediny… Google. Jak jim vypnes Internet, vypnou se i oni. Takovy typky nechci, protoze kdyz je treba nejaka porada a maj tam padat cisla z rukavu, tak neni cas neco googlit. Mrknu na schema a ramcove musim vedet, jestli tam jsou, nebo nejsou picoviny. Kdo to neumi, holt musi hledat flek jinde. Kdo to umi, bude dobre zaplacenej az do doochodu. Easy.

                    5. Měli jsme už na škole, od fantastického kantora, pro integrační článek 1. řádu /RC filtr 6dB/okt./ jednoduchou pomůcku:
                      159/R.C . Pokud se R zadával v kOhm a C v nF, vyšel Fs pro pokles -3dB rovnou v kHz. I naprostej hňup si to pak odvodí pro kmitočty jinýho řádu.

                    6. Šlo to pak spočítat i na papíře, bez pozdějších kalkulaček, o kterých jsme v té době jednak neměli ponětí a jednak by nám je ani nepovolili.
                      Stejně tak šly na papíře podle dalších šikovných pomůcek i celé pásmové filtry, nebo LP-HP s jinými strmostmi. Díky tomu skvělému kantorovi to spočítám ještě dneska, když mě vzbudíš ve tři ráno a ještě budu našrot.

                    7. A o tom to je. A Germani jsou nestastny, ze ja chci, aby ty mlady blbci umeli aspon zaklady a ne, ze je tady budu ucit to, co meli umet uz ve skole. Neseru se s nima, ale kdo na ferovku uzna, ze nevi a ze to vedet chce, tak mu dam sanci.

                      Ostatne, videl jsem nekolikrat ve Werkzeugbau, ze prichozi ucen pekne vyfasuje pilnik, ingot, sverak a uz jede… pak se pekne meri, jak to ma rovny. Jemu tecou sliny na CNC, co mu stoji za prdeli a on pekne piluje… jako zadara se fakt ani tady nic nedava.

                    8. Zdravím, škola hrou – stačilo by integrační článek 1. řádu /RC filtr 6dB/okt využít např. pro stavbu reprobedny a ta znalost teorie by pro žáka nebyla tak šedá.Bedny a hudba … kdo z nás nebyl mladý.
                      Jinak Sysop souhlas, dát šanci a měřit stejným metrem.

                    9. Stavět si dneska bedny, jakože prkýnka, repráky, výhybky… proč, když si můžeš nějaké koupit, třeba z druhé ruky, někomu to zbylo od věže, která skončila ve sběrném dvoře. Jo, to za komančů, kdy nic nebylo, tak všichni všechno vyráběli a do nekonečna opravovali, proč ne. Dneska je jiná doba.

                      Když už někdo kutí, tak na trochu jiném levelu, třeba automatické zalévání truhlíků na balkóně a programuje arduino.

                    10. Mas pravdu, bohuzel je to tak. Nicmene, kdyz reprobedny nereprobednovaly, tak clovek vzal pajku a behem chvilky problem odstranil. Kdyz zesak z Amara nezesakoval, maximalne to chtelo Osci. Ale kdyz ti Arduino pada, ty v softu nevidis zadnej problem a ve finale se ukaze, ze problem je v debuggeru, kterej pri zapnuti obcas smaze praporky nastaveni… tak nad tim muzes badat roky.

                      Cim dal tim vice se vzdalujeme od tech zakladnich obvodu, uz jen lepime hotove moduly a kdyz to najednou prestava fungovat z duvodu interferenci, ruseni, spatne kompilace C apod., tak jsme fpici.

                      Btw, ohledne toho „donekonecna opravovali“ by se dalo dlouze diskutovat. Petipasmovky s Dudkovym zesakem (staveno koncem 80. let) mi doma dodnes jede bez jedine opravy. Zato Arduino u nas v praci, ktere pouzivaji Azubisove na hrani, se jim sere co chvila a zda se, ze s kazdou novou verzi Atmel Studia se to sere vic a vic. Zrejme Microchip se rozhodl tuhle platformu poslat do pici, aniz by to sdelil zakaznikum.

                    11. Sysop: tak zamozřejmě, jsou věci, co slouží (nebo by sloužily, pokud by nezastaraly) do dnes, na druhou stranu, některých důchodcům to vydrželo dlouho po r. 89, na koleně něco zbastlit, omotat páskou nebo přiohnout, už to dávno pořádně nesloužilo, ale „když my jsme ten vysavač dostali od syna, tak ho přece nevyhodíme“ – že ten krám víc hučel než vysával a ta hlavice na konci v jednom kuse vypadávala… nebo taková blbost jako pojistky v bytě, rozpadlá porcelánová objímka omotaná páskou, pojistka už dávno měla bypass z kusu drátu, to už dokonce nebylo ani bezpečný, natož aby to plnilo svou funkci.

                    12. Jasne, je to z extremu do extremu.

                      Pred chvili se tady kolega vztekal. Pro PCB pouzivame Eagle. Ja jsem na tom softu zacinal nekdy v polovine devadesatek. Pak to Nemci prodali Autodesku. Zrejme sli do doochodu. Autodesk nejprve udelal totalne spicenej system licenci, takze fura lidi utekla k bezplatnejm softum. Nasledne Autodesk ty brutalni ceny stahl na minimum a ted zase do toho cpe Fusion, zkurvenou, pomalou a castecne nefunkcni platformu pro 3D. Pro tistaky, alespon ve fazi vyvoje, nikdo nepotrebuje 3D. Je to srani a ztrata casu. Hrani nahovno. Nicmene to vypada, ze slavny Fusion bude za chvili dominovat, Eagle se prestane podporovat a muzeme se s Autodeskem rozloucit, protoze 3D aplikaci na tistaky, ktera je pomala, draha a nahovno, fakt nepotrebujeme.

                      Trosku mi to pripomnelo to Bawo, se kterym ted jezdim. 530 v plne vybave. Jen pero to nehuli, jinak dela uplne vsechno. Nicmene – kuft malej, vylejza se z toho nahovno a pote, co s tim jela moje zena, tak mi vcera naprosto vazne rekla, ze bych mel pomalu zacit resit, co koupime, az jeji Laredo pujde srat, protoze neco takovyho, jako je tahle sracka od BMW, nikdy nesmi do baraku. Jenze… auta se zmensujou, zeslozitujou, takze za par let skoncime v mejdlovy krabicce s 50 kW elektromotorem a bude po prdeli.

                    13. Sysop: Ještě se mi vybavila povídka od Foglara „Pojedeme spolu na kole“, ta taky mluví sama za sebe, stručný obsah je třeba tady: https://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/jaroslav-foglar/tabor-smuly.html#axzz6UnGTVFVk

                      „Jednou přijel do tábora Grizzly na svém kole. Když se chtěl jít Jestřáb podívat po nových tábořištích, Grizzly mu navrhl, že spolu pojedou na kole. Jestřáb souhlasil. Hned jak vyjeli z tábora, upadlo sedátko, o kus dál pedál a ještě o kus dál se přetrhl řetěz a zamotal se do drátů.
                      Grizzly začal být mrzutý, a tak se rozhodl, že kolo spraví v kovárně. Půjčili si tedy klíče a koupili matice. Po chvilce ztratily jak klíče, tak matice. Po koupi nových klíčů a dalších matic vyrazili dál. Bohužel jim praskla duše. Když kolo spravovali, uviděl Jestřáb, že celé kolo je zalátované. Po zalátání upadl zvonek, pak praskla další záplata na kole. Když už se Jestřáb snažil vymluvit, že do tábora dojde pěšky, odmítl jej Grizzly, že když už spolu vyrazili, tak spolu taky dorazí.
                      Do tábora nakonec dorazili někdy po večeři, protože blízko tábora jim skoro upadlo zadní kolo, takže celé kolo museli nést na ramenou.“

                    14. mjfox 11.8.2020 v 8:28
                      A proč nestavět?
                      Vrátil jsem se k tomu jen pro ověření, zda „nudle“ opravdu hrají, jak píší recenzenti a neudělal chybu.

        2. To neni politicke zadani CR, ale cele EU. Nejvyssi sov… eh pardon, evropska komise ma dlouhodoby cil, ze 40% obcanu EU ma mit vysokoskolske vzdelani. Kdyby to nekoho zajimalo, tak muzu vyhrabat i odkaz na prislusny dokument. Ze na to 40% populace nema? Nezajem, cil je cil a bude se plnit, i kdyby hrom bil a trakare padaly.

          Snizujici se kvalita absolvenu je taky dana tim, ze spousta z nich o dany obor nema skutecny zajem. Tohle muzu v realnem case pozorovat na nekolika detech/dospivajicich v mem okoli: fracinek v 9. tride ZS zjisti, ze zadne Stredni Facebookove skoly neexistuji a zacne horecne zjistovani, co by ho asi tak mohlo bavit delat. Nakonec se neco najde, ale skutecny zajem to delat tam neni. Takze mam ve svem okoli mj. strojare, ktery poradne ani neumi vzit do ruky pilku. A to pak u nekterych pokracuje i na VS.

          Na technickych VS pak existuje jeste jeden duvod tohoto nezajmu. Obecne je obrovsky naval na podnikatelske a ekonomicke fakulty, protoze kazdy chce byt tendlencten, no, menezer pyco. Neuspesni uchazeci pak prechazeji na ruzne jine obory s tim, ze „prece nepujdu makat, nejak ten rok na strojarne/chemarne/elektru/whatever preziju a pak uz to urcite na podnikatelce vyjde.“ Jenze ono to nevyjde ani druhy a treti rok a najednou pisi bakalarku z oboru, ktery je vubec nezajima.

          Objem penez ve vzdelavacim systemu na tyto tri duvody nema velky vliv.

          1. Caleb: odkaz na příslušní dokument poprosím.

            Před pár lety jsem se to snažil vyhrabat, maje za to, že se jednalo o jednu z příloh Barcelonského procesu – leč nejednalo.

            1. To:Jan Mrcasik
              Ja uz si taky tuhle vec presne nepamatuju, ale vim, ze na zacatku milenia se mluvilo v CZ o nejakym cili, ze 40% obcanu bude mit vysokou skolu. Snad to meli v horizontu 2030. Dokument tezko najdu, nemci tu maji dietni internet. Ale vim o tom.

            2. Tady to je:

              https://ec.europa.eu/education/policies/european-policy-cooperation/et2020-framework_cs

              „alespoň 40% lidí ve věku 30–34 let by mělo mít dokončeno vysokoškolské vzdělání nebo jeho ekvivalent“

              Evropska komise s tim prisla v roce 2017 a pokud jsem to spravne pochopil, tak by to melo byt (pokud mozno) realizovano do 2025. Konkretne se jedna o tento dokument, ale ta cisla vymysleli az nejaci bezejmenni papalasi na Generalnim reditelstvim pro vzdelani, kulturu, mladez a sport:

              https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/communication-strengthening-european-identity-education-culture_en.pdf

              1. Dakujem za odkaz, velmi casto tymto argumentujem ked sa u nas debatuje o upadku skolstva ale nevedel som si spomenut kde som to cital.

          2. Tak mozna by bylo dobre vedet, ze podobne uvahy mela s velikosti VS populace jista ministrine skolstvi, ktera se pak stala premierkou. Zkuste hadat, kde to bylo.

      2. Vyse mzdy ucitelu vzhledem k realne odpracovanym hodinam i jejich vykonu je mnohdy spise prehnana.

        1. Nedávno jsem byl lákán k přednášení na střední odborné škole a výše platu vztažená k době, kterou tam člověk povinně stráví (lákal mě člověk, který tam ovšem sám dobrovolně trávil asi 2,5 násobek času proti tomu povinnému prostě proto, že chtěl, aby studenti nebyli úplný mameluci) byla spíše argumentem pro přijetí takové nabídky. Plat opravdu problém není!

          1. Integrale:
            „… jsem byl lákán k přednášení na střední odborné škole …“
            – – –
            Hm, to by nebylo příliš dobré. Ty „tradiční pístové motory se dvěma rozvody“ se budu pamatovat dloooouhooo…

            :O/

            1. To je Vaše úchylka nezakládající žádný racionální problém.

              1. Integrale:
                Úchylkou netrpím. A co je rozvod u pístového motoru vím dobře. Nikdy by mě nenapadlo blebtat něco o řemenu k alternátoru…

                :o/

                1. Rozvod krouticího mementu je ve strojařině běžný pojem, třeba taková rozvodovka nemá s ventily a ventilovým rozvodem spalovacího motoru nic společného, a přesto je to kupodivu označení běžné, normálními lidmi používané, stejně jako jako rozvod momentu řemeny, ozubenými koly, hřídelemi… rozvod elektřiny také nemá žádné ventily… zkrátka jsou i rozvody, které s ventilovým rozvodem spalovacího motoru nesouvisí a většina lidí na této planetě to tak nějak chápe.
                  Že Vy ne, za to opravdu nenesu nejmenší odpovědnost.

                  1. Integrale:
                    Nene, tohle mlžení nezkoušej – rozvod pístového spalovacího motoru. To je soustava ventilů, kanálů a hřídelí a ROZVÁDÍ se směs a výfukové plyny.
                    Třeba taková královská hřídel, nebo ozubená kola na klikové hřídeli a vačkové hřídeli či řetězová kola s řetězem nebo obdobně řemenem jsou pohonem těch rozvodů.

                    Já se na tebe onehdy mrknul – spíš děláš do médií, než do techniky…

                    :O)

                    1. Tak si tu žvaňte co chcete.

                    2. Integrale:
                      Pro mě je podstatné vědět, čí informace nebrat vážně, ač se ten dotyčný staví do pozice odborníka.
                      A hlavně abys toho moc nepřednášel po školách, už tak to v některých jde spádem dolů…

                      .

                    3. Každýmu na týhle židli jsem říkal: nekrm trolly, nekrm trolly… nebo se z toho zblázníš.

                    4. mjfox:
                      Tobě připomenu, že drážní napájecí soustava 3kV= se jako neperspektivní a nákladná bude rušit.
                      Dále taky skutečnosti, že úseky tratí Šakvice – Hustopeče a Hrušovany – Židlochovice už jsou pod trolejí. Takže žádný úlety s baterkama na střeše 650/651…

                      :OD

                    5. corona: Dobrá rada je nad zlato, ale ty ji dostaneš zdarma. Když budeš furt vytahovat něco z diskuze, která se stala před půl rokem nebo i dřív, s jasným úmyslem trollit, budeš jen za většího a většího blbce. Jako king budeš připadat jen sám sobě a nakonec si s tebou nikdo povídat nebude. Ovšem je to tvoje volba.

                    6. mjfox:
                      Přiznej svou chybu a nechám tě.
                      Nikdo není neomylný, ale když je někdo vedle a ještě se hádá, nutno mu to otlouct…

                    7. Jdu si koupit hrách a budu ho házet na zeď. Vyjde to nastejno.

                      Když tady budeš furt někoho napadat a dožadovat se jakéhosi „uznání chyby“, budeš jako pes, co poštěkává na kolemjdoucí.

                      Tímto končím krmení, poslední slovo budeš mít ty, užij si to.

                    8. mjfox:
                      Jde o to, žes to nepochopil – zmýlit se může kdokoli, ale kdo napíše z neznalosti nesmysly a ještě se hádá, zasluhuje to připomenout. Ono je aspoň pak vidět, od koho nebrat informace…

                    9. Uf, asi budu litovat, že jsem to krmení nevzdal o příspěvek dřív, ale co už. Tak postupně:

                      3kV DC (někde dokonce 1,5kV DC) trakční napětí se používá v půlce Evropy a v půlce ČR. Ano, v ČR je nějaký výhled na přechod na 25kV AC, ale to už padlo v té diskuzi před X měsíci. Ten plán je ale na desítky let, nebude to zítra ani pozítří. Ty to vždycky vytáhneš v nějaké nové diskuzi, bez jakýchkoliv souvislostí a taháš se tu za triko, jaks mi to nandal.

                      „Úlety s baterkama na střeše“: takové vlaky jsou, vyrábějí se, např. ÖBB (rakouské dráhy) skončily testovací provoz a objednaly další soupravy, některé s bateriemi, některé jen s přípravou pro ně. A ano, na střeše, kde jinde. Tvoje argumenty, jak umístění tam je na nic, protože je to těžké, zhoršuje to jízdní vlastnosti a kdesi cosi – ale ty vlaky se vyrábějí a jezdí. To už taky padlo před X měsíci v té samé diskuzi. Ale opět, pokaždé to znova vytáhneš a máš radost, jak jsi mi to nandal.

                      Naproti tomu, pokud se pamatuju, ses tam bil v prsa, jak by se měly dělat lokomotivy s bateriovým pohonem pro posun v depu. Takové lokomotivy dneska nikdo nedělá a poslední taková se vyrobila asi před 40 lety (nebo snad ještě dřív?).

                      Ale jo, já tu melu nesmysly a ty máš ve všem pravdu. Tak určitě.

                      Diskuze s tebou probíhá tak, že druhá strana přestane odpovídat, ty máš poslední slovo, nasázíš tam smajlíky jak puberťák a předvádíš uspokojení z toho, jak jsi zase zvítězil.

                    10. mjfox:
                      Dobře, už tě nechám – ovšem ty 3kV= půjdou pryč rychleji, největší překážkou je Praha a její návaznost na hlavní tah.
                      S baterkama se nech překvapit – ty vyšumí jak Tesla do několika let…

                    11. corona: Za deset let tu stále ještě bude 3kV trakční síť a současně tu stále ještě bude Tesla. A vlaky s bateriemi tu pravděpodobně budou taky.

                    12. mjfox:
                      Tesla je podepřená dotacemi a odpustky. Vyšumět zákonitě musí – skutečně efektivní elektromobily vyrábět zatím nehodlá a nejspíš nikdy nebude.

                      V Praze už jsou všechny nové troleje několik let budovány tak, aby měly izolátory a vše další potřebné pro 25kV. Stejnosměrné Regiopantery se předělávají na dvousystém.
                      Pracuje se na tom – tak si povíme, co bude za 10 let…

                    13. Tesla přes všechny negativa, dotace a emisní odpustky má imidž elektroauta, které má smysl, protože má aspoň slušný dojezd, rychlé dobíjení, je rozumně velké a navíc relativně dobře vypadá. Taky se mu říká „tablet na kolečkách“, takže pro frikulíny jak dělané. Samozřejmě, stále je to „jednooký mezi slepci králem“, ale aspoň to není parodie na auto jako třeba peugeot ion.

                      Vícesystémové vlaky se vyrábějí už dlouho, to není žádná novinka.

                      (A než mě někdo chytne za slovo: ano, obyčejná benzínová fábie poráží teslu, pokud jde o pořizovací cenu a dojezd, ale tak to bude ještě dlouho.)

                    14. mjfox:
                      Jenže všechny modely Tesla jsou za hranicí efektivity danou energetickou hustotou.

                      Ty dvousystémový pantery se předělávaj ze stejnosměru právě proto, že nějaký bambula neuváženě nechal udělat jednosystémový, protože si neuvědomil, že jejich životnost vysoce přesáhne rušení 3kV=.

                      A pro frikulíny, hipstery a podobnou pakáž je tu ještě autonomní řízení – to vyšumí taky a hodně rychle. Nikdo si nevezme na triko zodpovědnost…

                    15. corona: leč při tom všem bych si své auto raději nechal opravit svým léta oveřeným fachmanem-mechanikem (který také řekne „měním rozvody“ výměně klínového řemene), nebo integralem (který opakovaně prokázal schopnost repasovat veterány), než Coronou který sice možná používá správnou terminologii jako jediný na světě, jenže ta praxe v opravách spalovacích motorů je ve srovnání s výše zmíněnými pány jaksi… Nižší.

                    16. Jan Mrcasik:
                      Mě je fuk, co si myslí „motorkář“ Jan Mrcasik o tom, co já umím nebo neumím. Pravda, hlavu si doma do roviny neofrézuju, bo nemám stroje, ale ručně přefrézovast sedla, to jsem si dělal sám.
                      Motocyklových motorů jsem půlil a opět smontoval desítky, na podvozcích aut měním silentbloky, čepy, ložiska, repasuju brzdy atd.
                      V servisu jsem byl leda tak se služebními trakaři a na svá vozidla bych si tam sáhnout nenechal – výjimkou jsou obutí a vyvážení kol, bo vyvažovačku nemám.
                      Taky jsem si nechal jednou dělat preventivně diagnostiku zapalování/vstřikování BOSCH u soukromníka, který tomu skutečně rozumí.

                      Tvýho fachmana neznám, ale mediářovi, pro kterýho jsou rozvody ten pohon od klikovky, bych nesvěřil ani koloběžku.
                      Ona ta „prokázaná schopnost“ je leckdy jen snem – zrovna nedavno mi jeden „superfacho“ chtěl kvrdlat s klapkou váhy vzduchu na hřídelce, hustil do mě, že u škrtící klapky mám potenciometr a pak to okorunoval, když mi nevěřil, že lambda sonda je tam jen a pouze kvůli katalyzátoru (povídám o starým dobrým L-Jetronicu od Bosche…). A že toho panáčka hooodně lidí kdekomu doporučuje…

                      :O))

                    17. Corona: tak to jsi překvapil. Od DKV silnoproudu po spalovací motory, to máš hodně široký záběr, všechna čest.

                    18. Jan Mrcasik:
                      Pokud nevěříš, dej si klidně nějaký ověřovací dotaz. A ten záběr má ještě něco dalšího.

                    19. Ale věřím, jen mne to překvapuje. Z mých zkušeností silnoproudaři většinou do mechaniky nefušují. Nebo jsi v DKV dělal taky mechaniku a silnoproud jsi jen pozoroval?

                    20. Zmrdíček Corona narazil na paměť u ostatních. Nu vot.
                      Možná zajede do Maďarska nabíjet a přebíjet, ať už cokoliv. Nezapomínejme na to, že to je pinďa, co si vážil vojny. Po nocích.
                      Auto bych si od něj opravit nenechal, připomíná mi studenty sociálních fakult. Slova znají ale hovno umí.
                      Tolik slov na obhajobu neobhajitelného….

                    21. misaka:
                      Ne, tady se jen opakovaně ukazuje moje velmi dobrá paměť.
                      Mimochodem, nikdy jsem v Maďarsku nebyl a samozřejmě jsem to taky netvrdil – tehdá byla řeč o tom, že ihned po nástupu na ZVS jsme vyjímali techniku z NZ, vystrojovali zálohy atd.
                      Těžko by asi někdo poslal nové nástupní termíny na cvičení.

                      Víš o tom všem úplné hovno, ale tlachat budeš – jsi typický „Y“…

                    22. Já bych si auto opravit nenechal od někoho, kdo to sice asi umí, ale při osobním jednání se chová jako blbec. Takhle jsem přestal jezdit do servisu, kde jsem se slušně po telefonu ptal, jestli by mi vyměnili olej a snažil se domluvit nějaký termín, kdy by se to hodilo jak mně, tak jim, a chlap na druhé straně začal být arogantní. Nechápu proč, asi to byl moc malý kšeft, tak se mě chtěl zbavit. No a od té doby jsem tam nebyl.

                    23. mjfox:
                      1.
                      Servisy byly, jsou a budou převážně pakáž.
                      Nikdy bych si tam nic dělat nenechal – výjimky jsem uvedl, tj. pneu, které si nevyvážím apod.

                      2.
                      Ano, malý kšeft – tak se ale chovají i stavební firmy a další. Je to také pakáž.

                      3.
                      Olej si měním sám a nikdy bych k tomu nepustil nikoho – startou náplň nevypustí pořádně, motor nejspíš před tím ani nepohřeje.
                      A filtry? Moje zkušenost – prohlédl jsem hodně aut „po výměněně oleje v servisu“. Filtr původní, s tím se většina těch šmejdů přece nebude špinit.

                      4.
                      Pokud jsem cokoli řešil v servisu kolem služebních aut, vždy byl konflikt nebo náběh na něj – neodstranění poruch, dokurvení dalších věcí, krádeže apod. (značkové servisy Škoda).
                      Výjimkou byl malý soukromník na rumunské ARO, tam bylo vše OK.

                    24. Jan Mrcasik:
                      Jenže já původně vůbec silnoproudař nejsem.
                      A že bych ho jen pozoroval, se říct nedá, když si na něj sahám od součástky, přes různá měření až po zkoušení při jízdě.
                      Divný, co…?

                    25. Corona: no to vím, to jsi tu psal. Původně jsi dělal do radioelektroniky a pak jsi se dostal do DKV na elektrickou trakci, takže nakonec děláš silnoproud. Nic proti ničemu.

                      Mne jenom překvapuje, kde jsi se v tom všem naučil obrábění a mechanice, protože to je dost slušná odbočka mimo byť nejširší pojetí elektro.

                    26. Jan Mrcasik:
                      Kdysi dávno se taky učili žáci ZŠ řezat závity. A na SŠ někdo pochytil i sváření, krom jiného. Pak se třeba naučil při nuceném pobytu za plotem kasáren zeměměřičství. No a během další praxe musel dělat, co se zrovna naskytlo. Takových je v generaci X dost.

                      Dneska máme pokrok, i lidi vypadaj na první pohled jinak. Mnozí jsou vyučení mediáři, ekologisté, máme i střední doplomatické školy, že…

                      :O)))

                    27. Corona: od dílenských praxí na škole a sváření je k rozdělání motoru a zabrušování sedel ventilů sviňsky daleko.

                      Ostatně dílny jsem měl také, s bruskou, soustruhem a frézkou mne tam základy naučili také, na autě a motorce si opravím leccos – ale rozebrat si blok motoru bych si v životě nedovolil, já končím víkem ventilů a jeho těsněném.

                    28. Jan Mrcasik:
                      „…od dílenských praxí na škole a sváření je k rozdělání motoru a zabrušování sedel ventilů sviňsky daleko….“

                      – to vím taky. A taky nepíšu jsem se to zabrušování či spíše zafrézování sedel ve škole učil.
                      Vyvažoval i ojnice pomocí váhy, stavitelným výstružníkem upravoval futra, slícovával kanály dvoutaktů, letoval chladiče při opravách, dopasovával pístní kroužky (už zase vidím nějaké tele, jak bude kydat, že se nic takového nedělá…), zabrušoval kartery motocyklových motorů na skleněné desce, atd.

                      Co jako…?
                      Nevěříš tomu?
                      Každýho baví něco jinýho…

  3. 1++
    Jooo :D

  4. Pan domaci zrejme nechal se sebu par Cinanu vyjebat a ted na tom stavi obecnou definici Cinana. Jasne, vsak taky plati „co Cech, to zlodej“, zejo…

    Ja delam s Cinou ctvrt stoleti, poznal jsem jak komunisticke zmrdy, tak solidni obchodni partnery. Tohle globalizovani jsou fakt pindy.

    Pro laika je urcite dobry byt napozoru. Je to asi jako, poprve vlizt do kasina. Kdo umi, ten si odnese pytel zabavy. Kdo neumi, cumi a plati. Ale neznamena to, ze vsechna kasina jsou jen zlodeji. Jsou to firmy, jako kazda jina.

    1. Btw, ten popis „cinskych investic“ sedi jak prdel na hrnec, o tom zadna.

  5. „… více tu mají zainvestováno Korea, Japonsko, USA, Německo, Británie, Francie – skoro všichni…“

    A jaký to má pro ČR význam? Samozřejmě vůbec žádný, naprosté hovno!

    Současná globální sračka jedoucí na masivně tištěných penězích má jeden zásadní problém. A ten se jmenuje VZTAH k danému území.

    Prostě tam vůbec žádnej vztah není! Na začátku je jen korupce s politiky – „… hele, mi tady chcem postavit krabici na poli za těch a za těch podmínek…“

    A pak už se jen čerpá a parazituje. Nic víc.

    Je to prostě celý úplně k hovnu, už aby se to zhroutilo!

    1. Význam to má ten, že to vytváří pracovní místa a posílá nám to valuty na jejich platy.
      Plus to nezřídka živí české subdodavatele.

      1. Jan Mrcasik: A jste si naprosto JIST, tím, že totéž by samostatné finalizující české značky nedokázaly?
        Že to dokázaly jen za První republiky a od té doby jsou karty beznadějně rozdány (zejména mimo trhy EU)?

        1. České značky to bezesporu dokážou, jenže na to jednoduše nemají kapitál. Bez peněz se holt do první ligy dostat nejde a na prvoligové peníze, které potřebujete na R&D a marketing úspěšného produktu u nás bez zahraničního kapitálu dosáhne málokdo.

          1. Ono by se dosáhlo, kdyby se národ nepokakal a nezvolil si ekomonického diletanta Zemana za svého premiéra. Jeho Akce čisté ruce spolu s dalšími zaručeně zločineckými postupy nás uvrhla do této role otroků a nevzdělaní občané viníka za trest zvolili prezidentem.
            Nebylo to nevyhnutelné a šlo to jinak.
            inu: čiň čertu dobře, peklem se ti odmění!

          2. Trochu si rýpnu:
            Nemůže to být třeba tím, že kapitál, kterého by jinak česká firma vyšší přidanou hodnotou dosáhla, utíká všecek někam jinam a zůstává tady jen to nejnutnější, na zachování chodu montovny?
            A až se montovna přestane vyplácet, tak se lidi propustí, montovna zruší a mašiny se přesunou třeba na Ukrajinu.
            Zahraniční firma, zcela bez vztahu k české zemi a lidem, tak činí zcela automaticky a nepřijde jí to divné.
            Tady má Integrale pravdu. Počátky bych hledal v raných 90. letech.

            1. Kde by se ten českej kapitál asi vzal? Problémy s nedostatkem domácího kapitálu měla už první republika, nacisti to málo vydrancovali a komunisti to co ukradli za těch 40 let prožrali.

              1. Shane: kdepak 40 let. Už za 5 let.

                Poté, co prošustrovali veškerý kapitál který zbyl po prvorepublikovém průmyslu, bankách atd. po nacistické okupaci a který ukradli v roce 1948 se záhy v roce 1953 museli uchýlit i ke krádeži všech úspor občanů a.k.a. „měnové reformě“, kterou ironií osudu kabrňák v této samé debatě vychvaluje jako investici :o)

                No a potom už nebylo kde brát, takže se bralo „uvnitř“: máme v rodinném archivu pár fotek Prahy kde byly baráky úplně překryté lešeními, aby kolemjdoucí nezmrzačila neustále opadávající omítka a balkóny.

                Hypoteticky je navíc možné, že další prošustrování se blížilo už v 60. letech. Někteří historici tvrdí, že jeden z klíčových důvodů Operace Dunaj byl fakt, že KSČ sice vytrvale odmítala umístění sovětských vojsk na našem území, ale zároveň Československo prostě nemělo dost peněz, aby mohlo nakupovat nové sovětské zbraně v požadovaných počtech – zejména letouny a obrněnou techniku. T-55 byla prostě dražší než T-34. A přezbrojovat letectvo každých pár let na nejnovější MiGy v sovětském tempu (15 -> 17 -> 19 -> 21 -> 23 -> 29) bylo také mimo naše možnosti.

                1. Mas naprostou pravdu. Ja to s temi 40 lety myslel tak, ze i z toho ukradenyho by se dal vybudovat nejakej kapital, kdyby to vsechno nepromrdali.

                2. Pří rozkulačování následovaném měnovou reformou mým předkům ukradli jednu krávu a malé políčko, přičemž za to získali důchody, bezplatné zdravotnictví, rozvinutou infrastrukturu, jistotu práce a že bude vždy co jíst, jistotu že i jejich děti budou mět vždy postaráno o základní potřeby. Jistotu bydlení za rozumnou cenu, žádné dluhy.

                  Teď to porovnám s pružinského hyperinflační měnovou reformou, kdy lidé přišli rovněž o úspory a to co jim zbylo ještě rozkradli různí vykukové z h-systému a kožení s jistotou desetinásobku. A výměnou získali nezaměstnanost, nejistou práci, jestli se uživí sami nevěděli, natož jejich děti. ROzklad zdravotnictví a jeho komercializaci, útěk zkušených doktorů do ciziny. Pak hypoteční dluhové otroctví, nedostupné bydlení, předražené základní životní potřeby včetně vody a energií. Nedostupné sociální služby, rušení školek, málo domovů důchodců.

                  Jestli tohle opravdu při svojí selektivní slepotě nevidíš, tak tě Zrg mezi baníkovce řadí fakt oprávněně. A nebo jsi prostě Pražák, ti celých 30 let stále profitují na rozkrádání naší země a proto současnou totalitu obhajují do roztrhání těla.

                  1. to že ti zloděj hodí drobky z něj nedělá o nic menšího zloděje. Kdyby ti komouši to ukradený dokázali rozvíjet a zvelebovat, tak by se to dalo ještě jakžtakž omluvit. Jenže oni to ukradený prožrali a když už jim došly pracvhy, tak to zabalili.

                    1. Zeptej se na důkaz těch píčovin co plácá.

                  2. Kabrnak: získali infrastukturu jo? Ta je dobrá, i když už dost ohraná. A teď ještě tu o Smolíčkovi.

                    Jistotu bydlení – to jsi asi upadl. Pořadníky kde se na byt čekalo léta letoucí jako na smilování, bytové dekrety kdy narvali několik rodin do jednoho bytu – nic? Pro tebe neexistovalo? Bydlení začalo být dostupné teprve v 70. a spíše 80. letech s rozvojem družstevní stavby paneláků. A to byly zhruba stejné galeje, jako potom v 90kách stavba RD svépomocí, a s podobnými sociálními i finančními náklady.

                    U srovnání cen nemůžeš vycházet ze lží a dojmologií, ale přepočítat tehdejší platy na dnešní. To máš parádně udělané tady:
                    http://www.zakomunistu.cz/
                    Energie a vlastnické bydlení jsou zhruba tak jediné, v čem máš pravdu že to zdražilo. Téměř všechno ostatní zlevnilo, a nejvíce zlevnilo použité zboží – např. ojetá auta zlevnila více jak 10x-20x.

                    H-systém je pak úplně mimo, to byly jednotlivé podvody či selhání a kdo naletěl, ten se spálil – leč kdo nenaletěl, ten se nespálil. Ditto kuponová privatizace – řada úplně obyčejných lidí, kteří nenaletěli podvodníkům z „investičních fondů“ ale sami si sehnali kupony-> akcie perspektivních podniků má např. dodnes akcie ČEZu a pochvalují si, jak na tom parádně vydělali. Každý svého štěstí strůjcem.

                    A hyperinflační měnová reforma… Pokud nominální ceny rostou, ale reálné klesají (=zboží v poměru k výplatě zlevňuje, i když číslíček na bankovkách je víc), nejedná se o inflaci. A měnová reforma po Listopadu byla vina komunistů – to ONI si z prstu vycucali nesmyslné centrálně určované ceny a nesmyslný centrálně určovaný kurz, který mj. znemožňoval kupovat zboží ze zahraničí. Klaus tohle jenom narovnal, nijak jinak NEBYLO MOŽNÉ to řešit pokud jsi nechtěl nechat centrálně řízenou ekonomiku s centrálně plánovanými a státem diktovanými cenami.

                    Takže otázka zní: chtěl jsi zachovat socialistické „hospodaření“ s centrálně určovanými cenami a výrobními plány? Protože jestli ne, nemůžeš kritizovat jak jsme se toho zbavili.

                    1. „Takže otázka zní: chtěl jsi zachovat socialistické „hospodaření“ s centrálně určovanými cenami a výrobními plány? “
                      Bohužel, takto otázka v listopadu 1989 nezněla.
                      Ona zněla trochu, resp. principiálně jinak:
                      Lze (k 3Q 1989) zachovat socialistické „hospodaření“ s centrálně určovanými cenami a výrobními plány?
                      A odpověď bohužel zněla: NELZE ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ!

                      Tady se musíme vrátit zpět v čase a podívat se na závěry o hospodaření jednotlivých rezortů, které šly na ÚV KSČ za rok 1983. Jsou dohledatelné na netu a je to velmi zajímavé čtení. Já jsem četl pouze zprávy týkající se těžkého/hutního průmyslu, strojírenství, elektrotechniky a textilního průmyslu. Ty závěry jsou v podstatě totožné: situace je neřešitelná, protože roste disproporce mezi tržbami a náklady. ČSSR nemá finanční zdroje na to, aby zajistila řádnou obnovu výrobních prostředků, ekonomicko stabilitu a cenovou hladinu zboží.
                      Konec, šlus, 1. máje 1984 už komunisti věděli, že všichni pochodují s mávátky po palubě Titanicu.
                      Pokud tyto zprávy srovnáme se vzpomínkami disidentů (těch skutečných), tak je překvapilo, že zhruba v polovině roku 1984 začala StB se zcela novým stylem výslechů: co byste dělal, kdyby v ČSSR zvítězil kapitalismus, mstil byste se členům KSČ atd. Souběžně s tím začaly vznikat a poprvé v komunistické historii se začaly „diskutovat“ zcela nové zákony, které světlo světa spatřily v roce 1988 (zákon o státním podniku, o SBČS atd.). V novinách se přes cenzuru záhadně začaly objevovat zprávy o Chartě ’77, o Václavu Havlovi (do té doby neznámé jméno) a o protisocialistikých živlech, které však najednou byli záhadně jmenováni a fotografováni.
                      Poslední kvartál roku 88 a první kvartál roku 89 sice dopadly nad očekávání ekonomů, takže Havel na Václaváku během Palachova týdne 1989 říkal, že ještě neví, zda je ta vhodná chvíle, nicméně v listopadu 1989 už věděl, že to ta pravá chvíle je, takže…
                      Reálný socialismus se zhroutil ekonomicky ve třetím kvartále roku 1989.

                      Kdyby bylo o co bojovat, nezbavila by se KSČ tak snadno moci, když měla k dispozici celkem slušnou armádu, kterou ještě před 20 lety neváhala proti občanům ČSSR nasadit.

                      Nebylo náhodou, že reálný socialismus skončil v podstatě ve stejnou dobu v Polsku, ČSSR, Maďarsku a dalších zemích sovětského impéria. A nebylo náhodou, že ani Sovětský svaz nepřežil své satelity o více než 2 roky, a to i přesto, že v onom roce 1991 bych odhadl, že minimálně 70 % občanů tehdejšího SSSR by bylo proti rozpadu jejich impéria a bylo by ochotno za něj bojovat se zbraní v ruce. Kdyby měli na vybranou. Jenomže ono nebylo proti komu, každý socialismus má 4 hlavní nepřátele: jaro, léto, podzim a zimu. A s těma ani ruský mužik se zbraní v ruce nic nesvede.

                    2. Proto taky komunisti v roce 1988 zahájili program omezování zbrojního průmyslu o 80 procent. Prachy nebyly na nic. Ve městech prakticky neprobíhaly rekonstrukce budov, baráky stály pod lešením klidně deset a víc let, aby omítka nepadala lidem na hlavu..

                    3. Integrale: zajímavé. Že KSČ věděla o neudržitelnosti těžkého průmyslu, to jsem věděl; ale že by došla k závěru že transformace je absolutně nemožná protože nejsou peníze na předělání výroby a ekonomiky? To jsem ještě nikdy neslyšel.

                      Můžeš sem plácnout nějaký ten dokument, kde tohle psala? Protože to by dost měnilo všechno.

                    4. Jan Mrcasik 11.8.2020 v 20:30

                      V diskusním vlákně všichni zúčastnění abstrahují existenci a praktickou činnost RVHP, což mi připadá divné.
                      Z hlediska RVHP byla transformace absolutně nemožná. V systému: vy nám dodáte hliněné trpaslíky a my vám hlínu, zatímco sousedé vám dodají palivo do pecí a jiní sousedé barvy na objednané vyzdobení by byl nutný reset, který se nakonec uskutečnil.

                    5. Ono je to pomerne logicky. Lehkej prumysl vyzaduje uplne jiny stroje a vybaveni nez tezkej. V Siemens-Martinsky peci televizi nevyrobis. A kapacita lehkyho prumyslu byla natazena nadoraz, navic za dekady zanedbavani jel z velké části na zastaralych opotrebovanych strojích a jenom jejich nahrazovani modernimi byl tezko resitelny problem, protoze chybely penize a hlavne valuty.
                      Takze nebylo proste mozny tezky provozy zavrit a lidi prevezt do lehkeho, ale bylo potreba postavit novy fabriky, pripadne výrazně rozsirit a modernizovat stávající. No a to by stalo bambiliony korun a jeste hur dolaru, protoze spoustu technologii a stroju by bylo nutne importovat.
                      Predpokladam, ze kdyz to dochazi me, tak to zakonite muselo dojit i tem tehdejsim planovacum.

                    6. Ostatne to uvolneni (za ucelem smirovani) koncem 80. let byl presne duvod, proc jsem se tehdy chytil podnikani. Jednoduche pravidlo: musi to byt druzstvo, minimalne 5 clenu a minimalne jeden komar. Procpak asi…? No jednoduse – soudruzi se chystali na evakuaci a tak hledali cesty a napady. Ostatne i proto Gorbik na zapad od ruske hranice mel tolik vdecnych komunistickych posluchacu. On to tusil, nicmene to byl naiva stran objemu toho pruseru.

                    7. Popisovaný princip družstevních podniků byl znám a praktikován mnohem dříve než v osmdesátých letech. Co takhle Horácké autodružstvo?

                  3. Ja ti teda nevim. Mymu dedovi sebrali 20 ha, kone a kravy. Nechali mu pojcky, ktere na tech konich mel. Socik mu rozhodne nedal vic, nez puvodne mel.

                    Po kotrmelci mu to vratili, rodina se domluvila a nechala to memu bratranci. Ten na tom hospodari dal. Ma sve bydleni, nema dluhy,…

                3. OK.
                  Za jaký, nebo čí peníze tady bolševik nastavěl všechno to, co zhusta dodnes používáme?
                  Všecky ty přehrady, elektrárny, silnice, chemický, hutní a ostatně i ten elektrotechnický průmysl. Tisíce a tisíce paneláků na stovkách sídlišť s plnou infrastrukturou – nebýt jich, tak půlka ožebračeného státu dneska asi bydlí pod mosty.
                  Nebylo třeba dovézt jedinou blbou zásuvku, vypínač, elektromotor či nářadí. Všechno jsme si uměli udělat sami, pracovali na tom naši vlastní lidé, dostávali za to zaplaceno. Po odchodu do důchodu neživořili, ale ještě zvládali finančně i jinak pomáhat mladým.

                  Za co, nebo z čeho to ten minulej bolševik všecko udělal, když v roce 1989 předával ČSSR Havlově garnituře s pozitivním saldem, bez dluhů, s důchodovým fondem jak kráva a s armádou?
                  Už s tou zkurvenou demagogií o ČSSR finančně na huntě přestaňte. Zavčasu.
                  Praze ostudně opadávala omítka a balkóny ne proto, že by na to nebyly prachy. Nebyli na to jednak lidi, byla úplně blbá organizace a jednak tu byly ty pojebaný plány a pětiletky.

                  1. servisdok:
                    No vidíš – tys to zažil a víš jak to bylo.
                    Když jsem tu napsal, že ČSSR byla přes všechn nedostaky vyspělý průmyslový stát, to bylo křiku různých „fátdwí, misak a cyklistů“, že nebyl hajzlpapír.
                    Zejména misaka tu s oblibou tluče hubou o věcech, který zná sotva z doslechu…

                    1. Když jste napsal, že „…ČSSR byla přes všechn nedostaky vyspělý průmyslový stát…“ Tak jste lhal, jako když Rudé Právo tiskne.
                      Jako s tím rozvodem momentu, výkonu či elektřiny.
                      ČSR byla vyspělý průmyslový stát.
                      ČSSR vznikla 11. 6. 1960, tedy 7 let před hospodářskou krizí, z níž se nikdy nedostala (v roce 1991 už to nebyla ČSSR).
                      ČSR měla HPD na obyvatele za První republiky cca 13–17. nejvyšší na světě.
                      ČSSR v roce 1989 se pohybovala někde mezi rozvojovými africkými zeměmi mezi druhou a třetí stovkou (přiznám, nevím přesně). Parita kupní síly rostla v ČSSR tempem asi 7x nižším, než v sousedním Německu a 5x nižším než v Rakousku, kteréžto země byly však po válce prakticky srovnány se zemí a zejména Rakousko nemělo dlouho ani statut státu.

                      Sami komanči nejlíp věděli, kam to dobudovali.
                      Ani jim nestálo za to se za ty svoje „vymoženosti“ hádat, natož bojovat.

                    2. Ten posun HDP na obyvatele je trochu urban legend. RČS na tom zas tak skvěle nebyla, ČSSR na tom nebyla zas tak špatně. problém je v paritním přepočtu, protože to je vždycky spíš magie než cokoli jiného (jsou kalhoty z Trioly opravdu stejná komodita jako ty se značkou Lee Coopers?)

                    3. tady je trochu matoucí že komunisté operovali se zcela fiktivním kursem koruny vycucaným z prstu. Když teď úředně stanovím že účetní kurs dolaru bude pět korun, tak jsme rázem v G7. Realita bude ovšem trochu jiná.

                    4. Kurs koruny nebyl fiktivní ani náhodou. To by nebylo možno za koruny v zahraničí nic kupovat. Matoucí je, že koruna nebyla směnitelná.

                    5. Z RVHP jsme byli stat, ktery na tom byl nejmene spatne.

                      To je ale asi tak vsechno.

                    6. Asi tak, ve srovnání s ostatními zeměmi z východního bloku, byla ČSSR vyspělý průmyslový stát, ale ve srovnání se západem? Už jen ty blbý auta, škodovky s motorem vzadu se vyráběly až do roku 1990, favorit přišel v roce 1988, zatímco první golf 1974. Renault 12 = Dacia 1300 od roku 1969.

                      Skoro všichni tady jezdili škodovkama, ale když měl někdo něco západního, tak mu to záviděli.

                    7. Nojo, v osmdesátkach uz jsme byli sto let za opicema a občasnej záchvat něčeho moderniho to nezachranil. Si vem Jawu. Tesne po valce svetova špička, vynikajici motory. V osmdesatejch letech zastaraly krapy s tema samejma motorama co konstrukteri vytvorili za druhy svetovy valky. Nakonec jsne nebyli schopni zkonstruovat ani pouzitelnou dodávku a jako lehkej náklaďák jsme dvacet let vyrabeli licencni Saviem z prvni pulky sedesatych let.

                    8. Vtip je v tom, ze fura blbcu si porad mysli, ze to, ze se „vsichni meli stejne dobre“ byla ta nejvetsi brzda vyvoje. Hovno s voctem.

                      Obcas si na toto tema rad povidam se starejma Nemcema, co uz jako decka staveli Nemecko po valce. To je uplne jina mentalita, stran prace a uspor. Jasne, taky si zavidej, taky se chtej mit dobre na ukor nekoho, ale celkove… Marshalluv plan a zadni bolsani, to je podle mne jen pulka uspechu. Druha pulka je proste fakt, ze tady v Germanii se nepinda, ale maka. U nas fura lidi jen hledala, jak se ulejt a nebo, jak z pozice bezzemka bejt najednou predseda druzstva. To nemohlo fungovat nikdy. Tech par schopnejch makalo nekde na vyvoji a curaci jim sefovali.

                    9. Slyšeli jste čtení z Pohádek bratří Grimmů…

                    10. Ono je to vidět i na krachu firem po revoluci, kdy se otevřely hranice na západ. Východ jako tradiční odbyt padnul a západ neměl zájem. Ty české (československé) výrobky často nemohly západním konkurovat. Pokud by škodovka nedostala zahraničního partnera, tak by dneska nebyla žádná škodovka nebo by se roky potácela na pokraji krachu stejně jako ruská lada.

                    11. mjfox: A nebo to bylo trochu jinak. Západ měl problém s odbytem zboží, a využil české naivity, aby si zničil konkurenci, a získal nové trhy. Často za velké pomoci Václava Havla, a dalších kumpánů.

                    12. CarlVonSeattle: Tak asi nebylo všechno stejné, některé firmy mohly krachnout jak říkáš, některé se prostě vytunelovaly. Některé jak jsem napsal.

                      Ale představa, jak byl celý český průmysl super, výrobky na světové úrovni a nějací „oni“ to tu zlikvidovali?

                    13. mjfox: Mně už dost leze krkem to lhaní. Nechali jsme si svůj průmysl vytunelovat a zdevastovat Západem. Sere mě už to lhaní, že byl špatný – nebyl generálně špatný.

                      Byli jsme pouze naivní troubové, a potřebovali jsme si v 90. letech ujasnit, že Západ není ten hodný, co to s námi myslí dobře. Západ nám nepřišel pomoci, ale přišel nás srazit na kolena, zotročit, zlikvidovat původní průmysl, skoupit za babku vše cenné, a obsadit nové trhy.

                      Ale jestli chcete orwellovsky lhát tak, jak je to moderní, že Západ nás poctivě v konkurenční soutěži přehrál, protože byl lepší, prosím. Ono je moderní a žádoucí chcát Čechům na hlavy.

                      Ale po 30 letech už by ta naivita, stejně jako ty nesmyslné báchorky, které měly ospravedlnit naše vykastrování a kolonizaci, mohly zmizet.

                      Možná byste mohl myslet. Ale jak říkám, chcaní Čechům na hlavy – za to vás všude pochválí. Na levici jako na pravici. Je to módní, a všude vás podrbou za ouškama. Jestli vám jde o tohle.

                    14. Takhle – ony jsou to dve veci proti sobe a pravda je nekde mezi.

                      Zapad se nas samozrejme bal, protoze vedel, ze se tady makat umi, ze lidi jsou chytri, kdyz dokazali ojebat levicaky a taky ze tady bude nove odbytiste.

                      Na druhe strane ale, zatimco zapad pouzival (obrazne receno) elektricke naradi, u nas se do toho porad jeste triskalo kladivem. Sance, ze je timhle langsamtempem dozeneme, byla proste nulova. Uprimne, nekdy je lepsi fabriku stavet po rozbombardovani novou, nez starou donekonecna predelavat.

                      Podle mne jsme to prohrali v roce ’46, tam jsme jeste meli sanci nejak narovnat to, jak se na nas okolo vysrali, nebo jak nas zneuzili. Vsechno dalsi, co bylo potom, uz byl jen dusledek a vytloukani klinu klinem. Tenhle vlak uz proste ujel a dneska muzeme rict, ze jsme vytriskali maximum mozneho.

                      Teorie, ze ‚tohle slo udelat lip‘ byly, jsou a budou. A jsou hlavne vzdy ku hovnu, protoze to, co bylo, uz neprijde. A dnes jsme zase v situaci, ze picu vime, co mame delat, ale za pet let budeme uz vedet, co jsme ted delat meli.

                  2. Ještě jednu dotěrnou otázku bych měl:
                    Kam zmizely peníze, které si celá moje generace za 45+ let pracovního života vydělala na důchody?

                    1. Tvoje generace si na důchody nevydělala absolutně vůbec nic.

                      Veškeré peníze, které tvá generace, má generace a generace mladší odvedly „na důchody“ za své ekonomicky aktivní kariéry, se totiž nikde neukládaly nebo nespořily, nýbrž byly obratem vyplaceny tehdejším důchodcům. To znamená to slovo „průběžný“ v „průběžném důchodovém systému“. Ty peníze tedy nemohly nikam „zmizet“, protože byly průběžně vypláceny tehdejším důchodcům.

                      Ty jsi za to dostal jen a pouze příslib, že až se ty dostaneš do důchodového věku, hypotetické budoucí generace udělají totéž – ze svých budoucích platů převedou část na tvůj budoucí důchod.

                      Jenže aby takový systém fungoval, muselo by neustále přibývat ekonomicky aktivních mladých – aby poměr mezi počtem důchodců a odvádějících zůstal konstantní, resp. snižující se vzhledem k růstu důchodů. Jenže opak je pravdou: poměr důchodců ku odvádějícím se neustále zvyšuje.

                      Jinými slovy to byla pyramida. A zatímco ty ještě nějaký důchod dostaneš (dostáváš?), další patra (generace) pyramidové hry zvané „průběžný důchodový systém“ už nedostanou nic. Mj. i proto, že Babiš se Socany zvýšil důchody i za cenu toho, že úplně vyčerpá veškeré rezervy.

                    2. To je taková omletá bolševická písnička, že za první republiky nebyly důchody. Ony byly, jenže jinak. Bohužel ty důchodové fondy rozkradli už nacisti pro blaho říše. Komunisti od nich sice převzali plánované hospodářství, ale ty peníze už byly pryč.
                      Když už o těch důchodech, tak VŘSR okradla nejenom domácí obyvatelstvo, ale katastrofálně i dělníky na západě, protože důchodové fondy nainvestovaly docela velké peníze např. do Transsibiřské magistrály.

                    3. To jsem špatně zařadil, sorry,ale už nevím, kam to mělo jít :-)

                    4. Jan Mrcasík 11.8.2020 V 13:37

                      Výklad o nutném přibývání ekonomicky aktivních mladých je snadno pochopitelný a jednoduchý blud již jen proto, že mnoho z jmenovaných se stane státními zaměstnanci, u kterých je ekonomická aktivita pouhou iluzí.
                      To, že se poměr příjemců dávek (z odvodů na sociální pojištění nečerpají jen důchodci) a jejich financiérů průběžně zhoršuje, je dáno růstem produktivity práce. To jinými slovy žádná pyramida není.
                      Proto je také nemožné, aby průměrný pracující financoval svůj důchod samostatným spořením. To není obecně známo?
                      Potíže s vyplácením důchodů, respektice udržením jejich úrovně, nenastávají s demografickými výkyvy, ale s ekonomickými propady. To jste v posledních dvaceti letech nepozoroval?

                    5. Ygorek: proč potom německá spolková vláda vydává barevné grafy, které mají dokazovat, že pokud Němci nenaimportují několik milionů mladých perspektivních pracujících migrantů, zhroutí se jim důchodový systém až do něj odejdou populačně silné ročníky?

                      A proč totéž tvrdí čeští ekonomové?

                  3. servisdok: položím ti protiotázku – v NSR nebo Rakousku se nepostavily silnice, byty a infrastruktura? Nepostavilo se jí tam minimálně stejně, nebo dokonce více a v lepší kvalitě (viz dálnice) a zároveň bez cíleného vykradení veškerých úspor obyvatelstva, znárodnění ekonomiky, devastace absolutně neudržovaného bytového fondu, měst, infrastruktury i výrobních prostředků (fabriky s 40-60 let starými stroji)?

                    A druhou, neméně nepříjemnou: proč KSČ na konci 80. let už nemohla jinak, než zoufale se snažit zbavit těžkého průmyslu protože byl v našich podmínkách absolutně ekonomicky neudržitelný (za vojenskou techniku naši odběratelé neplatili, uhlí pomalu docházelo, a zdroje železné rudy na ocel také, takže výroba oceli z importovaných surovin pochopitelně absolutně nemohla konkurovat zahraniční výrobě z domácích surovin) a přejít na lehký průmysl a spotřební průmysl?

                    1. A nebo ještě líp: proč se KSČ dostávala na konci 80. let do pasti vlastní legitimity? Když se s rakouskou joint venture postavil na území ČSSR hotel a v něm casino se vstupem pouze pro devizové cizince, byl to úspěch, nebo neúspěch jejich doktríny?

                    2. Poslechni si ten Jakešův projev z Červeného Hrádku. On tam otevřeně přiznává že jsou v prdeli a že to posrali. Že znárodnění byla chyba, že rovnostářství lidi nemotivuje, že když budou všechno řídit tak jim taky budou lidi vyčítat všechny průsery (vyčítá někdo americkýmu presidentovi že není papír? newvyčítá, protože všichni vědí, že není úkolem presidenta zajistit papír. Zato my když všechno řídíme, tak nám to lidi potom vyčítají. Volná citace)

                    3. Jj. Červenej Hrádek není projev k smíchu, je to mrazivý prohlídnutí a přiznání reality.

                    4. Dedek byl ledacos, ale rozhodne ne blbej. Rozhovory do posledni chvile zvladal a dost jasne si stal za svym. Ze byl presvedcenej komar, o tom zadna. Ale mel to v hlave lip poskladany, nez treba soucasnej soudruh president.

                    5. Jene, Marshallův plán. Nechci zpochybňovat, že Německo nebylo po válce na sračky, bylo. Ale natekly tam ze Západu takový prachy, že tady by se nedala proinvestovat ani pětina, už proto, že hospodářský škody po válce byly oproti jiným zemím minimální.
                      Ano, zavařili jsme si už ve 46 a definitivně ve 48. to já nepopírám.
                      Ale ten minulej bolševik tady taky neseděl s rukama v klíně. Makalo se a často zadarmo a i bez nalití peněz z Marshallova plánu se tu dalo žít.
                      Těžkého, zejména zbrojařského průmyslu by se snažil zbavit asi každý, jen trochu soudný soudruh, páč jim bylo jasný, že je to všechno šaškárna a na hovno. Jenomže sedmdesátky, to bylo jiný kafe, byli jsme pod drobnohledem Rusáka, jestli po té naší kontrarevoluci neděláme něco tajně. A jestli bylo odněkud z VS nařízeno, že se v Martině ty tanky dělat budou, no tak se prostě dělat musely a náš bolšán, zesranej strachy, poslechl.
                      Nechápu, proč by měl stát být právě v létě 1967 ekonomicky v řiti. Řekl bych, že naopak. Lidem se už od cca 65 roku dýchalo volněji a volněji a v roce 1967 tady skutečně bylo fajn.
                      Těžko starého chlapa oblbnete nějakými novodobě zpracovanými statistikami, když on sám si to pamatuje jinak. Jeho starší ségra ještě líp, bo je to švihlá učitelka, s pamětí jak slon.
                      Nechci tu podněcovat nějaký vášně. Zkuste se jen zamyslet nad tím, že zde hodnotí dobu před 40 lety lidé, kterám je 30+. To se mi nelíbí a přiznávám zároveň, že čemukoliv, dodatečně vypracovanému po roce 1989, věřím jen velmi omezeně.
                      Jsem smířen s tím, že mozek a lidská paměť, mají sklony vytěsňovat obecně negativní věci.
                      Natvrdo přiznávám, že jsem se za toho minulého bolševika neměl špatně. Byl jsem ochotnej máknout a po mý práci byla celkem poptávka, takže až na pár excesů s fízlama, estébákama, na vojně a na hranicích, jsem toho až tolik negativního nezažil, vážně.

                    6. Jenže každé dobře krmené prasátko jde jednoho dne na porážku. Což dnes s úděsem zjišťují jak v rakouském tak německém chalifátu, že je nevykrmovali Marshallovým plánem a podobnými laskominami, jen tak z dobroty srdce.
                      Teď jsou v pasti, žádné srandavolby nezmění směřování jejich země k islamizaci a jejich likvidaci, protože přijetím ekonomické podpory a na to navázaných podmínek, se stali rukojmími toho kdo dával. A ten neměl rozhodně na mysli jejich dobro ale svůj prospěch.

                      My jsme zase byli dobře krmené prasátka pod vládou komunistů, a když se ti komunisti rozhodli že se ze dne na den stanou velkokapitalisty a rozkradou naši zemi, tak my, zlenivělá prasátka v gulášovém socializmu, jsme ani nevěděli jak se tomu bránit.

                      A v neposlední řadě, Německo a Rakousko byly schválně proektované jako luxusní výstavní skříň kapitalizmu, aby východní mužici slintali přes ostnatý drát a chtěli ten konzum taky, přičemž by svrhli komunisty. Což se stalo, jen ten blahobyt se jaksi nekoná. Prostě bylo nutné aby to hlasité krkání přežraných německých a rakouských prasátek nedalo spát východním prasátkům za ostnatým drátem a aby se chtěli taky přežírat. To že to přežírání se pak týkalo jen těch komunistických papalášů a estébáků co se ze dne na den stali kapitalisti, je už věc jiná.

                    7. Re: kaBrnak
                      11.8.2020 v 19:16

                      Vcera mi kolega rikal, ze v Deggendorfu nejakej imigrant rozkuchal mladou holku, doma mela 8mesicni mimino. A hned dodal ‚no, ony se ty zbrane ruzne po pudach jednou budou hodit‘. Az tech imigrantu fakt bude hodne a jednoho dne ten pohar pretece, tak si Germani tu zem vycisti. Holt probehne system reset a pak zase budou budovat. V podstate to asi bez toho ani ekonomicky nepujde.

                    8. servisdok: jenže to není „nově vypracované po roce 1989“, to jsou statistické ročenky vypracované ČSÚ právě _v_ tom roce 1989, za fiskál 88/89.

                      Marshallův plán není vysvětlení, protože ten jen srovnal výchozí pozici, jenže NSR nezažilo největší ekonomický boom za něj, nýbrž za sociálně-tržní ekonomiky = čistého kapitalismu s antimonopolním úřadem od poloviny 60. let dále.

                      A jinak vysvětluješ přesně proč to tu muselo zkrachovat, a tím potvrzuješ co píši. Struktura ekonomiky prostě nemohla obstát. ČR má zároveň výhodu a nevýhodu, že nemáme žádné signifikantní přírodní zdroje (resp. nemáme poté, co nám Sověti ukradli za přátelské ceny vysměňovali uran). Proto prostě nemůžeme ekonomicky uspět s těžkým průmyslem a primární výrobou surovin atd., protože všechno musíme dovézt a to je nekonkurenceschopné.

                      My jsme vždycky ekonomicky dokázali žít jen ze šikovnosti: ze strojírenství, inovativních zbraní (které pak leckdy vyráběli jiní ale my jsme měli licence) apod.

                      Jenže do tohoto všeho nám Sověti házeli vidle. Strojírenské projekty zakazovali „protože dělba práce v RVHP“, vojenské inovace bezostyšně kradli (viz PALCÁT, o kterém se traduje že když Sověti viděli jak jsme zvládli KLADIVO, prostě si přijeli pro rozdělanou vývojovou dokumentaci a odvezli si ji), perspektivní obory drtili svou tupostí (kybernetika a digitální technika – je řada sepsaných vzpomínek prominentních inženýrů a profesorů, kteří vzpomínají jak byli šikanováni jen proto, že digitální počítače byly blbci s rudou knížkou považovány za ideologicky nekorektní) atd.

                    9. Jan Mrcasik
                      11.8.2020 v 20:44

                      Ne vole a ty miliony tun uhlí a rud co tu máme sou jako co?

                    10. Behemot: „ne vole“ český geologický ústav černé na bílém říká, že do konce 60. let došla většina ložisek železných rud a do roku 2004 došlo úplně všechno, co šlo rentabilně vytěžit.

                      S černým uhlím ten samý problém – do přelomu 80./90. let se všude kromě karvinska vytěžilo všechno rentabilní protože se prostě msuelo kopat hlouběji a hlouběji, a na karvinsku je to dílem méně kvalitní a dílem to potřebujeme držet jako strategickou rezervu.

                      Počti si, „ne vole“.
                      http://www.geology.cz/extranet/publikace/online/surovinove-zdroje/SUROVINOVE-ZDROJE-CESKE-REPUBLIKY-2005.pdf

                    11. Vis, co je prdel, Servisdoku? Ze v te Germanii jsem nabyl nejprve pocitu, postupne pak i presvedceni, ze ta Germanie je skutecne ten realny socialismus (ktery ovsem ke komunismu zcela jiste nevede). Ti Germani to proste dali. Tak jako ty mam moznost srovnavat vlastni zkusenosti. Pamatuju si ceskej socik moc dobre, i klady, i zapory. A ja je ted v te Germanii vidim uplne stejne. Stran cehokoli. Zbrane? Zapomen, stat se postara, nepotrebujes, nesmis. Chces otevrit hubu a rict neco o statnim rozhodnuti (treba tema ‚imigrace‘, zelene tema, nebo no-go zony)? No tak to si hodne rozmysli, mohlo by to byt v zasadnim nesouladu s firemni kulturou tveho zamestnavatele, takze…

                      A na druhou stranu: stavis dum? Vem si v praci pujcku s urokem pul procenta, lepsi, jak v bance, banka da firme. Deti? Jasne, tady mas prachy. Minimalne 5% narust mzdy rocne je prece samozrejmost. Vzdelavani pri zamestnani? Ale no jiste, stat podpori, vzdelavej se, at mas narok na vyssi mzdu…

                      Protoze jsem citlivej na bolsevicky buzerace, vidim je v Germanii na mile daleko. Jenze ti Germani si ten system takto hyckaji, drtive vetsine to bud nevadi, nebo dokonce vyhovuje. A proc by ne, ze. Barak, dve auta, wurst v lednici a pivo ve sklepe, co chtit v tom zmrdanym svete realne vic?

                      Tchan mi tuhle do telefonu povida ‚covece, ty mas praci snu, co?‘ a ja jemu na to ‚v podstate asi jo, ale vis, co jsem v te praci, krome sve letite praxe v oboru nejlip prodal? Zkusenosti ze sociku!‘ Smal se, ale kdyz jsem mu to popsal, dal mi za pravdu. Prave proto, ze u nas je ten puvodni socik pryc, tak tu mame nadhled. To Germani nemaji, protoze v tom ziji, jsou v tom uzavreni. Nez oni se rozkoukaji, tak zpravidla ja uz resim dalsi krok. Neni to zadna moje schopnost, ale jen to stesti, ze jsem to taky zazil. Takze mam spis moznost videt ty neduhy a znat na ne reseni. Mam proste kliku, nic vic, zadnej zazrak.

                      Germanie dneska jsou takove novodobe Slusovice. Vedeni se neodmlouva, s okolim se to politicky souli doprava doleva, jak to jde, schopni dostanou sanci, v danem case to slape lip, nez okolo. Ja v tom vidim spousty spojitosti.

                  4. „Za jaký, nebo čí peníze tady bolševik nastavěl všechno to, co zhusta dodnes používáme?“

                    Za peníze lidu. V roce 1945 za peníze akcionářů a vlatníků větších podniků (nad 500 zaměstnanců tuším). V roce 1948 za peníze všech podnikatelů, živnostníků a malých firem, v letech 48–53 z násilného družstevnictví a v roce 1953 za peníze zbytku občanů, kterým je ukradl prostř. „měnové reformy“.
                    A v létě 1967 bolševikovi ty ukradený prachy došly. Všechny. A přišla krize. A přitom právě bolševický marxismus-leninismus měl být ochranou obyvatelstva před krizemi. Jak typické!
                    Bohužel, po té krizi z roku 1967 přišla konjuktura až v roce 1991.

                    1. Tak!!

                    2. +1 díky, jsem rád že tyto lživé bláboly vyvracíte…

                    3. Vy jste tady s Janem Mrcasíkem jako ekonomický Pat a Mat. To jsou nesmysly na úrovni tržního svazáka Urzy. Vážně si s ním můžete už podat ruce.
                      Jedna věc je osobní názor, ale absolutní neznalost základů fungování ekonomiky jakou tu vy dva předvádíte, to už ani nestojí za reakci. A těmi svými ideologickými tržními floskulemi naprostou vaši ekonomickou negramotnost nenahradíte.

                      To, že vyškeré budování od 50. let bylo založené na tom, že jsme se odpojili od dluhového banksterského brettonwoodského systému a neskočili jsme na špek otrávené návnadě jménem „marshallův plán“ a místo toho jsme se udělali sami pro sebe a tím pádem mohli financovat rozvoj našeho státu přímo, když stát vydával peníze za které se to všechno mohlo odehrát, to bylo naše jediné štěstí.
                      S marshallovým plánem do věčného dluhového otroctví, to bysme si vážně dali. Ty podmínky tam byly naprosto zotročující. Asi jako když dnes nějaká rozvojová země zažádá o půjčku od MMF a do 10 let skončí naprostým krachem, zadlužená, vyrabovaná, zotročená, ekonomicky závislá, ale její elita bydlí ve zlatých palácích.
                      Marshallův plán nebylo žádné dárcovství, ale půjčka na dluh, s tím že to co jste za ty peníze koupili jste museli koupit od američanů apod. Příčemž to mělo spoustu dalších dodatků a ujednání, které z vaší země udělaly kolonii USA. Což se stalo Německu. Tam je parlament jen pro srandu králíkům.

                    4. meleš hovna

                    5. S tebou je dneska větší sranda, než se zergem.

                    6. Ty vole Kabrňáku, Rakousko a západní Německo využily Marshallův plán, my ne. A otázka: chtějí komunisti platy a důchody jako na západě nebo jako v Rusku?

                    7. cyklista: Otázka značí elementární neznalost. Replikovat jeden z nejznámějších Klausových výroků, který byl, zcela účelově, určen pro 80% tupých ovcí pardon voličů a mířil na jejich pudy, je vždy chyba.
                      Přesně jak píše kabrnak, západní „pomoc“ lze vidět dneska v přímém přenosu a moc hezký to není. Třeba africké kolonie byl ráj v porovnání s tím co tam Čína a západ dělá dneska.

                    8. Vážně nazýváte začátek 90.let konjunkturou?

                    9. No tak pro privatizační estébáky a bývalé papaláše to rozhodně konjunktura byla. Pro zbytek národa nikoliv.

                    10. Ale hovno. Nemusels zrovna vydelavat na LTO. Ja jsem v roce ’91 mel za sebou uz tri roky podnikani a zacinal jsem s hovnem v kapse. Na laserovku A4 za osmdesat tacu jsem si musel vzit uver a jako zaruku jsem musel zastavit zahradu. Nikdy jsem netouzil bejt miliardar, nejsem a nebudu. Ale stacilo nebejt linej a ohnout se, prachy se valely vsude.

                    11. To je právě to. Začínal jsi v roce 88. A i kdyby v tom 91. Tak ti co tou dobou tahali kačera nebo teprve našli kouzlo onanie, tak ti než dostudovali, tak byl rok 98, všechno rozkradené, karty rozdané, vysoká nezaměstnanost, ekonomika v červených číslech, blbá garsonka za mega, mizerné platy, atd.

                      Znám dva človíčky co vylezli ze škol v tom 98 a 2004.
                      Ten první si zařídil počítačovou hernu, peníze si půjčil asi od kamarádů a známých, byla to tehdy nemalá investice. Ale začlo se mu docela dařit. Jenže ouha, ten bezprávní bordel klausova klondajku byl po roce 2000 pryč. Nastal hon na piráty. A dotyčný už neměl prachy aby měl všechny windows a i ty hry legálně. A konkurence co začínala o pár let dřív a stihla si nahrabat a vše mezitím zlegalizovat včetně softwary (druhá půlka devadesátek byla jen o legalizaci toho co se v první nakradlo). A tak jednoho dne k milému mladíkovy přišel s úsměvem jeden pán který řekl, že pokud do týdne svoji hernu nezavře, tak tam má hned policejní šťáru ohledně pirátění softwaru a zaručeně několik let natvrdo.
                      Do týdne by to nestihl zlegalizovat ani kdyby ty prachy na to měl. Tak to zabalil a od té doby se potloukal všelijak na mizerně placených místech, bo byl středoškolák.

                      A teď ten druhý. Vystudoval VUT ale začal hned podnikat v nemovitostech. Měl kliku v tom, že zdědil luxusní byt po rodičích, to byla jeho jistota. DOcela se mu začalo dařit, po pár letech měl 10 zaměstnanců. Jenže pak přišla krize v 2008 a propad trhu. Mezitím sem přišly agresivní zahraniční realitky a většina českých realitek s do té doby dobrou pozicí se prostě položila. Proti nalití obrovského kapitálu z ciziny do reklamy a agresivního marketingu, neměl našinec žádnou šanci.
                      A tak nakonec musel propustit všechny svoje zaměstnance a krizové roky se v tom plácal sám, pak to úplně zabalil, protože to už nešlo. Nějakou dobu jezdil do ciziny na montáže. Až kolem roku 2016 kdy ekonomika zase začala jít nahoru se mu začalo dařit a se svými zkušenostmi získal slušné místo u jednoho z velkých developerských hráčů jako zaměstnanec za solidních 100k odhadem.
                      Jak dlouho mu to vydrží nevím, protože je další kolaps na cestě, což jistě zahýbá se slibně rozjetými developerskými projekty a s celým trhem nemovitostí.

                      Takže takhle na tom byli ti co začali podnikat až po klausově klondajku.

                    12. Stale prichazeji nove sance a ty stare jdou do prdele. Samozrejme, ze 90ky byly v mnohem jednodussi, ale i presto… ja jsem svoji treti firmu zakladal v roce 2005, se zakladnim vkladem dve kila, protoze bud to proste pojede, nebo odepisu jen dve kila. A rozjelo se to. Pred rokem a pul jsem de facto zacal zase uplne znovu, jako zamestnanec, vsechno jinak, ale taky si nestezuju.

                      V kazde dobe se da s necim zacit, i kdyz je to ruzne tezky. A v kazde dobe lze na neco nadavat. Jinak to je, jako argumentovat ‚dedo, skoda ze neni valka, protoze tys tehda po ni zbohatl na tom pasovanym inzulinu‘. Jasne, ze po velkym zlomu staci malo a vydelas hodne. Kdyz je ekonomika nasycena, je to kurva horsi. Ale zmenit to nemuzes, takze k cemu breky. U techhle globalnich veci to chce vzdy nadavat na sebe ‚byl jsem kunda, ze jsem tohle tehdy udelal takhle…‘, pak se clovek pouci.

                    13. Sysop: Brácha asi před 12 lety měl eshop s elektronikou. A docela úspěšný. Dokonce tak, že když viděl, jaký z toho platí daně, tak si na firmu koupil nové auto (skoro za mega) na lízink, aby si ho dal do nákladů. Taky si koupil byt, který splácel. Pak se ale trh nasytil, eshop přestával sypat, takže ho prodal (celý ten eshop), vykašlal se na podnikání a našel si normální práci. Ale zbylo mu to auto, které dál musel splácet. A byt, který musel splácet. V jednu dobu se i zadlužil, aby na to vůbec měl…

                      Přesně jak píšeš, příležitosti jsou pořád, je to ale dost i o štěstí.

                  5. Možná už třeba tím, že ukradl s mizivou nebo žádnou náhradou všechno, co ten průmysl v 50. letech pohánělo, jakož i pozemky a všechny náhrady za to, že místo tvý chalupy stojí zásobník etylenu?

      2. Jak slova nějakého sociálně demokratického politika. Jsem tady vůbec správně?

        Asi vůbec netušíte, o co tady jde. Ty firmy do ČR přišly „čerpat“, chápete to?

        S tím souvisí např. totální neochota jakkoliv zvyšovat mzdy. To už se reálně děje. Firma dosadí do managementu vhodné zmrdy, kteří zákulisní salámovou metodou zajistí znechucení práce do té míry, že český zaměstnanec nakonec odejde a ten je nahrazen levným cizincem. Prostě ty firmy sem přišly za levnou pracovní silou. Pokud už Čech nebude levný, bude nahrazen cizincem.

        1. Choakinek: a jak velké máte osobní zkušenosti s těmi zlými zahraničními firmami, že vynášíte tak kategorické soudy?

          1. Dostatečně velké několikaleté. Vztah ČR s globálními korporáty připomíná „light“ verzi třetího světa, nic víc. A tam je to teprv masakr! A vůbec nejde o žádný kapitalismus, vždy se zákulisně jedná s vládou o podmínkách za přítomnosti obří korupce, přičemž platí, že zejména ve třetím světě jsou vlády bez problémů schopné nastavit takové podmínky, které udělají z občanů své země doslova otroky na míru!

            Samozřejmě mohou existovat vzácné výjimky, ale ty budou opravdu jen velmi vzácné. Je třeba také brát v potaz, že i atraktivní pracovní místa lze připravit po dohodě s vládou – aby se před veřejností zamaskoval obecný parazitismus určité společnosti.

            Sundejte růžové brýle, realita je opravdu velmi drsná!

            1. Několikaleté. Aha. A těch zákulisních jednání jste se zajisté účastnil též osobně, že?

              Zajímavé je, že 99% kvalifikovaných zaměstnanců těch „otrokářských zkorumpovaných globálních korporátů“ si nejenže nepřijde jako otroci, ale dokonce pro ty korporáty pracuje z toho důvodu, že tam je méně přísnosti a buzerace než v analogických českých firmách.

              Znám osobně mnoho korporací a nemám žádné brýle – ani růžové, ani černé. Jenže nemám sklon k patosi a přehrávání.

  6. Eh, jakozto clovek, co s Cinou 9 let fungoval, musim rict, ze znacna cast clanku je … uh… mimo. Cina je specificka, Cinani jsou specificti, ale takhle mimo to opravdu neni. Na vic nemam v praci cas, ale tohle je fakt dost mimo(ac bych s uvodem souhlasil v tom ohledu, ze Cina sem nejake silene investice neposle a ani je tu nema)

  7. Hradní pán je výtečný politikář a intrikán, ale jako ekonom, je mimo mísu.
    To, co on považuje za investice jsou akvizice, jen změna vlastníka.
    Investice jsou tvoření něčeho nového.
    Nehledě na důsledky investic. Jednak se musí ze zisku zaplatit a pak musí nést i ten zisk. No a onoho zisku se od nás odleje kolem 300-500 miliard ročně. Cizí investice jsou to nejhorší možné řešení pro domorodou ekonomiku.
    .
    Jakého pomatence jsme si zvolili, takové jsou výsledky celé společnosti. Je převeliká škoda, že jej na uvedené rozdíly královsky honorovaný hradní ansábl neupozornil. Asi ví, že je to marný, je to marný, ………

    1. Smarja, hradní ansambl ma z toho lezeni Cine do prdele kralovskej vejvar, tak proc by ho meli na neco upozornovat.
      Na hrade je dnes senilni ležák obklopenej bandou bezohlednych prospecharu co se snazi urvat co jde dokud senil jeste funí. Ti jsou schopni i odmontovat zachodovy misy a ukrást koberce a vypínače.
      Trochu mi to pripomina konec ery Rudolfa II. Polosilenej panovnik bloumal po hrade zatimco jeho sluhove kradli vsechno co nebylo pribity.

      1. Vcera jsem na novinkach cetl, ze hradni pan vytahl provetrat Challenger 300. Jsem si rikal ze by mel Zeman raketoplan? Ne, nafukovaci clun..fotka se zjevila pozdeji..😂😀😂😀

        1. Jo, uplne stejne jsem dopadl taky :-)

          1. Tak je to vrchní velitel ozbrojených sil, přece nebude mít nějaké ořezávátko :-D

            1. Bodejt, Trump s tim svym Ejrfors VANem rozhodne na rybnice pristat neumi.

        2. Re: Jozko 10.8.2020 v 16:08: „Vcera jsem na novinkach cetl, ze hradni pan vytahl provetrat Challenger 300…“

          Žiš! Odkaz na Hovinky a ještě o Ovarovi. No ale – navnadilo mě to a zapátral jsem o tom tématu také, páč se jako nízký člověk se zájmem podívám na zrůdu. Našel jsem někde nějaké video, jak 4 borci nakládají neskladného starce do člunu. Nakonec mu tam i tu poslední hnátu nacpali a odstrčili ho na rybník. Čtyři chlapi jeli s pádly ve druhém člunu opodál za ním, asi aby mohli zakročit, kdyby ho chtěla zobnout kachna. Viróza, leže na dně člunu na zádech, přes vysoké nafukovací borty mával těmi vesly, která, nejsa zasazena do havlinky, jsou vcelku k ničemu (ne, nejedná se o Veškrnovou).
          To nejlepší na konec: když ho vyndali ze člunu na břeh, přišel k němu někdo pro podpis. A Viróza pravil: Trochu se mi třese ruka, to je z toho, jak jsem teď DVĚ HODINY VESLOVAL.
          To mě zcela odbouralo :-)

    2. Hradní pán byl minimálně o řád lepší ekonom než jeho předchůdce co to tu vedl do roku 98, kdy jsme skončili v červených číslech, a který nechápal rozdíl mezi čistými a špinavými penězi, budováním a rozkrádáním, ekonomickým růstem a propadem. Z Ovarových montoven těžíme dodnes. Díky němu západ zjistil, že tu nejsme ožrálí mužici co jezdí na prasatech a bydlí v zemljankách, ale jsme vzdělaní, schopní a šikovní, a za směšnou mzdu odvedeme víc práce než zpovykaní zápaďáci.
      To že Ovar musel nastavit podmínky tak výhodné pro montovny a nevýhodné pro nás je jen důsledek klausova ekonomického diletantství a škůdcovství které tu vytvořilo armádu nezaměstnaných a na trhu práce byl silný převis poptávky nad nabídkou. Aspoň jsme díky Ovarovi měli solidní zaměstnanecké práva a aspoň nějaké sociální jistoty, které po jeho odchodu kurvy kalouskovské a topolánkovské z velké části zničily.

      1. Tak kurva, jsou teda montovny špatně protoze nas vysavaj, nebo dobre protoze je sem natah Ovar? Se rozhodni.

          1. Behemot zase ve své nejlepší idiotské formě. Behemota si dokáži velice dobře představit jako nadšeného svazáka udávajícího lidi bolševikům nebío gestapu. Jsem tu teprve krátce, ale elfího talentu velikosti Boba Kartouze a Víta Kučíka – to se u Behemota nedá přehlédnout. Tolik útoků ad hominem, v tom je Behemot jednička.

  8. Článek hodně slabý, napsaný stylem Američana, který si myslí, že při pobytu v Číně jsou „divní“ Číňani. Aniž by si uvědomil, že „divný“ je on, protože Číňan je tam doma. Kromě Američanů mi nejvíc připomíná IT manažery, kteří mají zkušenosti s Indií a nadávají kudy chodí. Přitom chyba je prakticky vždy u nich.
    Základem je nulová znalost kultury a naprosté nepochopení komunikace. Vždycky jsem na školeních říkal, že nejhorší je komunikace s Asiatem, který mluví dobře anglicky. Našinec si totiž myslí, že si s protějškem rozumí, ačkoliv to není pravda. „Rozumět slovíčkům“ je jedna věc, „rozumět obsahu“ věc druhá. Číňan (Japonec, Korejec etc.) mluvící skvěle anglicky totiž stále PŘEMÝŠLÍ jako Číňan (Japonec, Korejec etc.). Bez alespoň trochu rozumné znalosti jeho „backgroundu“ pak člověk dochází k závěrům, které jsou zcela mimo, protože jsou založené na myšlence, že anglicky mluvící Číňan je v podstatě Evropan, jen má šikmé oči a tedy s ním lze jednat stejně. Pak se hrozně diví, že je to jinak a samozřejmě za to může Číňan, jak jinak, kdepak hledat chybu u sebe.
    Držte se raději témat, kterým rozumíte, tohle se nepovedlo. Třeba se bude chtít PolarBearovi to rozepsat trochu víc, mě se do toho ani nechce, článek je pro člověka znalého problematiky asi tak k věci jako když žák základní školy zasvěceně píše o částicové fyzice, ač sotva ovládá Ohmův zákon. Pokud by Vás to ale zajímalo, tak napište, pak třeba budete mít spolupráci lepší a bez toho divení se.

    PS: WOFE lze mít v Číně už od roku 2008.

    PPS: jediné, s čím souhlasím je postřeh ohledně PR a reality investic u nás.

    1. Poprve mne pri komunikaci s Cinanem trklo, ze ‚neco je jinak‘, kdyz jsem kdysi na pocatku okomentoval kvalitu dodanych vzorku a napsal slovo ‚fucking‘. V Cinanovi se probudil Jirasek a nasledny E-Mail byl na nekolik stranek o tom, ze to je neskutecna urazka, byt mohla mit racionalni zaklad. Velmi rychle jsem pochopil, ze to, co my povazujeme za normalni, oni vidi jinak at vice versa.

      1. Fucking je jedno z nejhrubejsich slov v anglictine. Ze je v nekterych filmech pouzivano nadmerne je vec jina ;)

    2. Pokaváď se dělá, že Rozumí Dobře Anglicky, pak je samozřejmě na místě očekávat jednání podle toho. Vono totiž být na tédle úrovni už obnáší mít jistou schopnost abstrakce/myšlení v onom jazyce. Ne nadarmo je ve výuce podle britskejch osnov taková tlačenka britskejch reálií. Že pro nás je to víceméně pohoda, protože zase tak rozdílní v rámci Evropy nejsme, a pro rejžáka je to naprosto jinej vesmír, jaksi není moja chyba, pokud se s ním bavím, žánop? Nicméně bavíme-li se britskou angličtinou, je na místě očekávat do nějaké míry todle uvažování a přístup. A ten je furt veskrze evropskej. Až se budou naopak zákazníci učit čínskou hatmatilku a rozsypanej čaj, tak se budou učit i jejich kulturu a očekávaně – jednat s nima jejich způsobem.

      Žluťák, co o tom nemá ponětí a furt myslí ve svým kolektivistickým přemejšlení, kdy je sice každej za zádama otřesnej zmrd a chce vyjebat s úplně každým, ale na veřejnosti má fasádu strašné korektnostni a plus ty jejich kasty, to nemá samozřejmě vůbec nic společnýho s opravdovým uměním toho jazyka. Je to opravdu znalost slovíček a možná slušná výslovnost, ale furt to jejich zmrdí vystupování: oficiálně ti odkejve a tváří se, jak je angličtina jeho pomalu druhej oficiální jazyk, a ve skutečnosti piču. A to je myslím to, co se D-F snažil sdělit, esli se mu to povedlo nehodnotím.

      1. Behemot: jen jste potvrdil, jak je komické, když někdo, kdo o tom nemá ani páru, dělá chytrého. D-F aspoň dělá v mezinárodní firmě, takže se s tím dostane do styku, byť bohužel bez adekvátní přípravy a s očekáváními, která nemohou být naplněna. Pokud komunikujete s Číňanem a nevíte, co znamená kývání, pak jste ale debil Vy, nikoliv on. Můžete klidně řvát, že je to zmrdí vystupování, ale to je dle Vaší představy. Nejste-li ochoten se o tom něco dozvědět, Vaše chyba. On to totiž jako „zmrdí vystupování“ nevnímá, proč by měl? Jako zmrdské mu zase budou připadat některé Vaše projevy. Taky pak může fňukat, jakej je ten Behemot bílej zrmd. Nebo se může něco přiučit. Kdo se naučí víc, obvykle má mnohem lepší výsledky. Pokud s Vámi někdo z Vašeho pohledu vyjebe jen tím, že se připravil, pak fňukání není na místě. Ale je jednodušší, to zas jako jo. Volba vohnoutů.

        1. Pro žluťáka jsou taky všichni ostatní mimo žlutejch rejžáků podřadnej póvl, kterej se jim má v lepším případě klanět, v horším po nich bude šlapat, až tam projedou jejich tanky. Že aktuálně dělá, že dělá posluhovače, je stejná póza jako to mají předepsaní ručníkáři v těch jejich výkladech korána.

          Jenom řada bílejch blbců si myslí, jak jedná s rovným. Tůdle nůdle.

          1. Behemot: to jsou zase teorie… je to pochopitelně úplně stejné jako jinde, stejně jako Němec se na Čecha nedívá jako na sobě rovného bílého, tak i mezi Asiaty jsou rozdíly jak v pohledu na sebe navzájem, tak směrem jinam. Například v otázce Afriky prakticky rozdíl mezi průměrným Čechem a průměrným Japoncem není.

    3. Tak oni i Americani nejsou Evropane za oceanem, doprdele prace, jak velky rozdily jsou mezi Nemcem a Cechem… :)

      1. deacon: jenže zaprvé ty rozdíly jsou relativně malé a zadruhé, kdo se v mezinárodním businessu pohybuje, je si jich vcelku dobře vědom. Právě tohle je nebezpečné – přijedete do Holandska, vytáhnete angličtinu a deal je doma. Přijedete do Norska, dtto. Zkusíte to v Německu a ono to funguje i tam, dokonce i s Francouzem se domluvíte. Takže pak přijedete do Číny a myslíte si, že když druhá strana mluví anglicky, tak vlastně není co řešit. Jenže nemáte ani základní představu o druhé straně, přitom si ale myslíte, že ji ani nepotřebujete – na co, však je to jen další cizinec. Jenže ono to tak není, kulturní rozdíly a z nich plynoucí komunikační vzorce jsou natolik odlišné, že si to člověk, který neví co neví, vůbec nedokáže představit. Klasikou je například obchodní jednání v Japonsku, kde Američan odchází a bouchá šampus, protože smlouva je v kapse a Japonec odchází a předpokládá, že Američana už nikdy neuvidí, protože mu dal jasně najevo, že nemá zájem.

  9. Existuje velmi zajímavá kniha „Poorly made in China“. Napsali ji člověk, který se několik desetiletí živí tím, že pro západní firmy v Číně vymáhá, aby kvalita výrobků odpovídala předepsanému zadání. Rozumí mandarínsky, má nastudovanou jejich kulturu a žije tam.

    Z toho co popisuje plyne, že za řadu věcí si mohou zápaďané sami – když požadují kvůli nízkým nákladům takové zmetky, že se Číňané sami diví -, ale jinak potvrzuje řadu DFENSových postřehů. V prvé řadě to, že Číňané systematicky zkouší postupně snižovat kvalitu a testovat, co jim ještě projde – a to leckdy velmi kreativně. A to protože Číňani jsou schopni odsouhlasit naprosto nereálnou cenu dodávek jen aby získali kontrakt, a zatímco na první várku doplácejí ze svého, následně sami dělají brutální a leckdy inženýrsky nekompetentní cost-cutting aby se dostali do černých čísel.

    Nebo fakt, že kontrola kvality reálně neexistuje, protože prohlásit vyrobené zboží za zmetkové a celou várku vrátit v čínské kultuře znamená ztrátu tváře, je to neslušné a prostě se to nedělá.

    Nebo že jednou narazil na případ, kdy byl Číňan schopen postavit celou fake potěmkinovu výrobní halu, což bylo promptně odhaleno když se tam vrátil na překvapivou inspekci o půl hodiny později a všichni zaměstnanci byli v reálné výrobní hale o kus vedle. Která samozřejmě nesplňovala standardy, které předvádělo to divadýlko pro návštěvy investorů.

    https://www.finpipe.com/product/review-of-poorly-made-in-china-by-paul-midler/
    https://www.goodreads.com/book/show/5116296-poorly-made-in-china#

    1. Ktere obdobi ta kniha popisuje? 90. leta a >2010 je totiz propastny rozdil. Ne, ze by se zasadne zmenila mentalita (kazdej na svete chce vsechno ojebat, clovek je linej tvor), ale Cinani pochopili, ze ono ISO v mezinarodnim obchode nejsou jen cancy a holt obca sje nutny to dodrzovat. Jedine, co je nutne u Cinana hlidat je, aby nikdy nevedel, ktery kontrakt je posledni. Coz ostatne bych si u Cecha nelajznul take.

      Je hodne lidi, kteri jsou placeni za zivot v Cina a hlidani kvality tamni vyroby. Ovsem tito lide musi na sebe vydelat nejen minimalizovanim zmetkovitosti, ale i kchatovanim kchostu, coz delaji primo pri dohledu ve vyrobe. Jedna vec je odchyt vymrdavek a jina je optimalizace procesu.

      Napriklad pro nas dela prototypove neosazene desky JLCPCB. Terminove, cenove, ani kvalitativne nelze srovnat s zadnou evropskou firmou. A neni nutne jim stat za prdeli a hlidat je. A to je jen jedna z mnoha, ktere pro nas delaji.

      Pokud se ovsem budeme bavit napriklad o devadesatych letech, kdy v cinske fabrice sla elektrika hodinu denne a nejlepsi kolo mel reditel, pak jsme v debate na urovni navstevy okresniho vyboru KSC v mistnim JZD. Presne takhle se flikovalo, lhalo a hlavne fofrem je jet nekam ozrat plus Marena ukaze kozy.

      Cinani uz nechteji jen vydelavat, chteji i ovladat. A k tomu musi mit kontrolni mechanismy kvality. A to oni uz dnes vedi.

      1. Od roku 2001, knihu začal psát v roce 2007 a předpokládám že ještě pár let zkušeností se do ní vešlo.

        Jinak ohledně certifikátů… Vidím, jak ISO obcházíme my a nemám sebemenší iluze o Číně. Nehledě na fantastickou kreativitu se „standardy“ a „certifikacemi“ – předpokládám že znáš rozdíl mezi ochrannými známkami CE – „Certified Europe“ vs. „China Export“?
        https://www.qima.com/eu-compliance-requirements/ce-marking-vs-china-export

        To je tak geniální ošolíchávka, že by to normálního člověka snad ani nemohlo napadnout.

        1. Moje zkusenost je, ze Cinan si sam udela certifikace (pro evropske urady, je to levnejsi, jak tady a ja mam papiry u zadele) a kdyz zbozi dorazi, nabehne QC, odebere vzorky a ty jdou do nasi laboratore na overeni. A Cinan toto vi. Za posledni rok a pul nebyla jedina reklamace a to z Ciny nam chodi zbozi prakticky kazdej tejden.

          Ojebavat chteji vsichni, i Germani, i Svycari, ale jakmile je papir dle ISO, na kterym lze dodavatele uplne jednoduse uvarit, davaji si vetsiho majzla. I sebevetsi firmu v Evrope to umi zavrit a sebelepsi firmu v Cine pripravit o kus chleba. A konkurence na cinskem trhu je srovnatelna s poctem jejich hladovejch krku. Takze se musi po kvalite slapat a pak to funguje.

          Podotykam, ze NIKDY, absolutne NIKDY s Cinanem nelicituju o cene. Ja poptam cenu, Cinan rekne a bud ji prijmu, nebo ne. Cinan, jak znamo, nelicituje o cene taktez. Licituje vzdy jen o kvalite.

          1. Ano, to Midler přesně píše – že pokud si západní odběratel svým vlastním důkladným QC ověřuje každou jednu dodávku, potom se Číňan šidit moc neodváží. Akorát že většina firem věří údajné čínské QC a svou vlastní nedělá, protože by to bylo moc drahé…

          2. (A jinak „číňan si sám udělá certifikace“ je přesně stejné, jako Boeingem „self-certified“ 737MAX8 ;-) )

            1. Krome toho bude propastnej rozdil kdyz si evropská fabrika objedná v Cine komponenty k dalsi vyrobe a kdyz si obchodnik objedna hotovy zboží.
              Jsem mel tuhle v ruce cinsky britvy. Jako, povrchovka velmi dobrá, to uz se naucili na vybornou, britvy byly fakt hezky a vypadaly kvalitne a celkem luxusně.
              Akorat jako britva to bylo uplne na picu, protoze Cinan but nepochopil princip britvy, nebo mu to bylo u prdele.
              Material blato, zadna specialni ocel, takze neudrzi ostri. Stabilizátory predimenzovany, takze se britva neda nabrousit aniž bys predtim ubrousil ty stabilizatory a jako bonus byl ten kram nabrousenej jako nuz, pod mnohem tupejsim uhlem nez je potreba na oholení, takze se tim pořádně neoholis, protoze na oholení je potreba mnohem ostrejsi nastroj a nozovej brus proste tak nenabrousis. To je asi jako krajet chleba sekerou.
              U vymenych břitů se podobny prasarny schovaj, ostatne mensi materialovy naroky jsou jeden z faktoru vedoucích ke vzniku žiletky, ale u britvy je to proste prekérka. Ta věc byla dobra tak pro cigose aby meli co tahat z kapsy.

            2. Uprimne… verim tomu, ze drtiva vetsina lidi, co ty certifikace vymejsli, nema paru, co to vlastne do dusledku prinese. Tim padem se to vetsina lidi snazi ojebat a na to jsou Cinani majstri. Takze ano, oni si vyprdi drahou labinu, zaplati si vsechny mozny skoleni na zapade, skutecne vsechno je v lati a pak samotnej proces zoptimalizuji tak, ze zapadak jen cumi. Vse je de lege, ale absolutne na hrane vseho.

              Nicmene, ve vysledku ten papir je uplne stejnej, jako ten, co za nekolikanasobne vetsi obolus si poridis v EU. Takze kdo muze, zacvaka radjei cinskou labinu a pak si udela vlastni testy, protoze ani evropskej papir mu nezaruci, ze zbozi je cajk. Nicmene, Cinan (solidni firma, ne nejaka garaz nebo obyvak) slysi na to, kdyz nejaky zbozi neni podle toho papiru, kterej on sam zaridil. U nas neni objednavka pod padesat ojrotacu, takze Cinan slysi na to, ze by treba mohl bejt vypadek v prodeji.

              Na druhou stranu jasne – pokud bych jako Pepa Novak v Cine kupoval jedny boty pres Ali, tak jsem na tom hur, nez si zajet pres caru na polskou trznici.

          3. Ja to znam z te druhe strany, kdy odberatel je Cinan. Tam se o cene licituje vcelku intenzivne. Vetsinou z celkoveho objemu dodavky zustane jen to nejslozitejsi, ale garantujes celkovou funkcnost cele jednotky.

            1. My do Ciny dodavame sensoriku a ono na tom nastesti neni co zjednodusit. Ale dovedu si to zive predstavit. Cinan je kurva vychcana.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017