Buchty na cestu

Featured Image

Tak jsem si včera večer řekl, že půjdu dneska dřív spát. Naleju si sklenku vína, mrknu pár minut na televizi a až se mi u toho trošku přivřou oči, tak se seberu a půjdu spát.

To, že mě informace z televize, na kterou jsem valil bulvy jak chameleon donutí psát pozdě večer článek jsem nečekal.

Pořad, který mě takto vyvedl z míry se jmenuje „Události, komentáře“ a byl vysílán 9.2.2009 od 22:30.

Setkání na téma „Co s nezaměstnanými cizinci“? Debaty se účastnili Ivan Langer (ODS) a František Bublan (ČSSD).

Že ČSSD leze do řitě sociálně slabším a těm, co se jim nechce makat, na to jsem si již zvykl. Ale to, že poleze do řití i těm, kteří na vlastní riziko pouze pracují v naší zemi, tak to jsem opravdu nečekal.

Jak Langera taky dvakrát nemusím, tak z tohoto pořadu odešel z mé strany s  pozitivním hodnocením.

Debata se tedy vedla o tom, že cizince u nás je potřeba dostat zpět do jejich vlasti, protože tu již nemají zaměstnání. Poprvé jsem se zarazil nad jednou věcí – pokud pojedu někam pracovat, tak první na co budu šetřit bude letenka zpět, kdyby se něco zprasilo. Tito občané tak zřejmě nepřemýšlí, a tak je třeba vymyslet nouzový plán. Pochytat je do sítí  jak racky a následně je hromadně deportovat zpět, stejně jako se sem dovážejí banány zřejmě není dostačující.

Hlavní důvod pro jejich deportaci je prý ten, že když neodejdou, tak tu budou dělat bordel a zvýší se kriminalita. Jejich následný odchyt a další náklady s jejich odsunem domů by prý byly dražší než to, co by nás stálo řešení o odstavec níže,

Vymyslelo se tedy, že jejich deportace bude provedena tak, že nyní nezaměstnaný cizinec na základě žádosti dostane letenku a 500 éček nádavkem k tomu. Těch 500 éček se nazývá „motivační příspěvek“. Motivuje cizí dělníky, aby už konečně šli do prdele, když už tu nemají co dělat.

Tento krok považuje pan Bublan za velice nedostatečný. Je třeba totiž zajistit, aby se cizinci mohli za pár let až skončí krize a my je prý budeme potřebovat zase vrátit. Co pro ně chce konkrétně udělat již neuvedl. Já si pod tím představuji to,  že bysme jim postavili montážní buňky, kde se bude pravidleně uklízet a čekat na jejich návrat. Až se budou chtít vrátit, tak pošlou panu Bublanovi smsku a on jim poštou pošle poštou letenku a prachy na taxík.  Tomu oponoval Langer, že neví, proč by toto měli platit daňoví poplatníci, když tito lidé sem jeli na vlastní riziko s úmyslem vydělat peníze. Na toto odpověděl pan Bublan, že z peněz daňových poplatníků by to samozřejmě jít nemělo. Z jakých jiných peněz by se to mělo financovat již neuvedl a já si jiný zdroj, který má vláda k dispozici přestavit nedovedu.

Dále pan Bublan poznamenal, že cizinecká policie by měla být v nynejší situaci k cizincům benevolentnější.

Následovala statistika kolik u nás pracuje takovýchto lidí. Nejvíce (cca. 80%) byli Ukrajinci. Přitom v celé diskusi byli zmiňování jen Mongolci a Vietnamci. Na Ukrajince se nejspíš sere páč ti to asi domů dojdou pěšky.

Dále se pak jen kritizovaly pracovní agentury a padl návrh, že agentury by mohly za každého zaměstnance co sem přivedou zaplatit „jistinu“ pro případ, že by přišel o práci.

Já jsem měl vždycky z vycestování do zahraničí obavy, ale kdybych věděl, že když mě tam vykopnou z práce tak na mě policie bude hodnější, zákony se trošku „ohnou“ , dostanu letenku domů a prachy navíc k tomu, tak už bych byl dávno pryč. Navíc by tam na mě čekali až se vrátím.


10.2.2009 Tomáš

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
154x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!